Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na Feedage

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (50 – …
  Rokitnik o Suwerenni inaczej
  revers o Wolne tematy (50 – …
  ibrahim ibn jakub o Teraz można to ujawnić?
  ibrahim ibn jakub o W Nigerii trwają czystki etnic…
  revers o Nabici w butelkę
  Boydar o Wolne tematy (50 – …
  lewarek.pl o Czy Rosja chce zająć Pols…
  Boydar o Nabici w butelkę
  maasteer o Czy Rosja chce zająć Pols…
  Boydar o W Nigerii trwają czystki etnic…
  Ale dlaczego? o Bohater z Tham Luang
  Mareczeq o Czy Rosja chce zająć Pols…
  maasteer o Czy Rosja chce zająć Pols…
  Boydar o Nawijanie i pitolenie (2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 426 obserwujących.

Największe korporacje wyją na alarm. Będą musiały ujawnić, jakie w Polsce płacą (lub nie płacą) podatki.

Posted by Marucha w dniu 2017-08-19 (sobota)

Blady strach padł na co niektórych przedstawicieli największych firm i korporacji działających na terytorium Polski. Najnowszy projekt Ministerstwa Finansów zakłada ujawnianie opinii publicznej danych finansowych i wysokości podatków płaconych przez 4,5 tys. największych firm w Polsce.

Ministerstwo tłumaczy, że chodzi o zwiększenie tzw. kontroli społecznej. Suchej nitki na projekcie nie pozostawiają organizacje przedsiębiorców. Nie ma się co dziwić – reprezentowane przez nich korporacje będą musiały ujawnić, jak wysokie (a może raczej – jak niskie) płacą w Polsce podatki.

[Dlaczego do tej pory ich nie ujawniano? Ile kosztowało owo nieujawnianie i do czyjej kieszeni poszło? – admin]

Resort finansów chciałoby, aby 1 proc. największych firm w Polsce (według kryterium osiąganych przychodów) miał obowiązek ujawniania opinii publicznej informacji na temat osiąganych wyników finansowych oraz płaconego z tego tytułu podatku CIT (podatek dochodowy dla firm i korporacji).

Organizacje zrzeszające największych przedsiębiorców na ministerialnym projekcie nie pozostawiają suchej nitki. Twierdzą, że znalezienie się na liście 4,5 tys. podmiotów może wytwarzać błędne wrażenia, że unika się opodatkowania lub kombinuje, aby zapłacić państwu jak najmniej.

Mając to na uwadze przedstawiciele tych organizacji chcieliby zachować status quo, czyli sytuację w której informacje o płaconych w Polsce podatkach pozostają tajemnicą (znaną tylko urzędom skarbowym), a opinia publiczna nie ma prawa posiąść, porównywać i przetwarzać takich danych. [sic! – admin]

W kontekście powyższego warto przypomnieć raport Komisji Europejskiej z 2015 roku, w którym stwierdzono, że z tytułu agresywnej optymalizacji podatkowej, stosowanej najczęściej przez zagraniczne spółki i koncerny, Polska może tracić wpływy budżetowe na poziomie od 30 nawet 46 miliardów złotych w skali roku!

Na czym polega wspomniana „agresywna optymalizacja”? Najczęściej to sztuczne generowanie kosztów funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, które na papierze zmniejsza jego dochody, a przez to wpływa na wysokość płaconego podatku CIT (czyli podatku płaconego od dochodu, a nie przychodu).

Szacuje się, że duże firmy i korporacje korzystają nawet z kilkuset skomplikowanych konstrukcji prawnych pozwalających na obniżanie podatku, jaki mają zapłacić polskiemu fiskusowi.

Raport Komisji Europejskiej we wnioskach współgrał z raportem NIK z 2015 roku na temat kontroli firm z udziałem kapitału zagranicznego. W raporcie tym stwierdzono, że organy podatkowe nie są należycie przygotowane do weryfikowania prawidłowości rozliczeń pomiędzy zagranicznymi podmiotami, a budżetem państwa, dzięki czemu możliwe jest uchylanie się od opodatkowania przez zagraniczne koncerny i skuteczne transferowanie dochodów poza polski system podatkowy.

Mając na uwadze powyższe nie mam wątpliwości, że najnowszy pomysł Ministerstwa Finansów, aby zmusić największe firmy do ujawnienia informacji nt. płaconych w Polsce podatków, powinien być wdrożony czym prędzej w życie.

Jeśli oficjalne dane mówią, że z powodu agresywnych optymalizacji podatkowych tracimy, jako państwo, od 30 do 46 miliardów złotych rocznie, to taki element „kontroli społecznej”, aby dosłownie każdy mógł sprawdzić ile w podatkach zostawia w Polsce dana korporacja, powinien funkcjonować już od dawna.

 

Źródła:
Podatki gigantów jednak do lustracji (Pb.pl)
Tax Reforms in EU Member States 2015 (ec.europa.eu)
NIK o kontroli firm z udziałem kapitału zagranicznego (Nik.gov.pl)
Wielkie holdingi realizują w Polsce agresywną optymalizację podatkową, nawet 46 mld zł strat (Wyborcza.biz)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 30 to “Największe korporacje wyją na alarm. Będą musiały ujawnić, jakie w Polsce płacą (lub nie płacą) podatki.”

 1. rafal z said

  ja Wam napiszę więcej odnośnie korporacji. w mojej turystycznej miejscowości mającej ok 5500 mieszkańców! STRATY lokalnej społeczności z powodu zmonopolizowania handlu wynoszą między 60 a 100 mln zł(są to moje szacunki) … każdego roku !!! te pieniądze wędrują na zagraniczne konta

 2. RomanK said

  NO nie rozumiem pan ..zyje pan w kolonii – to i kolonisci maja pozytek:-)))

 3. jazmig said

  Dobrze, że pokażą ile płacą podatków, bo okaże się, że z powodu głupoty i zachłanności rządu, Firmy wolą płacić podatki w innych krajach, niż Polska.

  Jeżeli ktoś myśli, że firmy wystraszyły się Morawieckiego, to się bardzo myli.

 4. ? said

  Jak wyliczyła firma Bisnode Polska, w latach 2011-2013 500 największych polskich spółek odprowadziło z tytułu CIT 22,4 mld zł, co stanowiło 0,96 proc. ich przychodów i 22 proc. ich zysków. W przypadku 500 największych zagranicznych spółek działających w Polsce ich łączne obciążenie podatkiem CIT wyniosło 9,5 mld zł, czyli 0,7 proc. przychodów i 17,5 proc. zysków.

  http://biztok.money.pl/biznes/artykul/podatek-dochodowy-od-firm-w-polsce-polskie,114,0,1845106.html

 5. ? said

  Re 3:
  Chrzani Pan. Odpowiedź pod linkiem w poście nr 4.
  A jak wielcy zachodni dobrodzieje naszej polskojęzycznej kolonii zwiną imprezę w Polsce, to ch z nimi. Rynek nie znosi próżni, przyjdą inni.

 6. Marek B said

  Spytajcie się, frajerzy, Mateusza Morawieckiego, jak to się robi. Wie ze szczegółami.

 7. Bryś said

  A co to ma niby zmienić?

 8. Marek said

  Autor artykułu podnieca się brakiem wiedzy opini publicznej o podatku CIT koncernów zagranicznych.
  Czyli co? Jak już tą tajemną wiedzę opinia tubylców zapozna, to będzie ok?
  Goowno prawda. Skarbówka zna ową tajemnicę i goowno z wiedzą tajemną robi, i to jest problem.
  Parchate pasożyty z rządu, do roboty. Dobrze wiedzą, co trzeba robić i jak, ale nie zrobią. bo to sprzedajne qoorvy są.

 9. W trwające WOJNIE O PIENIĄDZ opisanej przez Song Hongbinga istotą problemu jest obieg pieniądza,aby nie poddać się w niewolę EKONOMII ŻYDOWSKIEJ.Tą ekonomię jako NASTĘPSTWO WYBRAŃSTWA opisał Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE w ŻYDOWSKIEJ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.

 10. Marek B said

  @ 8

  Gratuluję. Taki jest jeden z mechanizmów. „Sprzedajne koorwy” przechodzą z administracji do „biznesu”, zarabiają krocie i pilnują, aby podopiecznym korporacjom nie stała się krzywda. Przechodzą do biznesu ale znają ciągle kolegów w administracji i pomagają ich korumpować tak, aby wszyscy byli zadowoleni.

  Jest taki jeden rabin Modzelewski, co pracuje po jednej albo po drugiej stronie drzwi. Obrotowych drzwi. Dobry przykład.

 11. Mówią, że ujawnią? To oznacza, że mówią. I nic więcej.

 12. guła said

  Ta ” … partia jak mówi że da, to mówi”

  I ciągle ci sami i w jednym celu ubogacają nam – tubylcom, własnym smrodem ławy poselski, senatorskie, rządowe, kapituły orderów stricte narodowych. Doją budżet poprzez organizacje mniejszościowe (a przecież wszyscy oni to obywatele III RP zadawałoby się jadących na tym samym wózku), organizacje pozarządowe i jeden zły wie jakie jeszcze synekury.
  Dominanta 1500 PLN netto. Plus, minus 150 PLN.

 13. ja bym chciał zobligować rząd do rozliczenia się przed społeczeństwem z tego ile naszych podatków przeznacza się na rzeczywiste potrzeby społeczne, a ile na zmarnowanie (różne składowe)

 14. AlexSailor said

  ad 12 @Jarosławwraczyński

  Około 4%.

 15. guła said

  Jakim trzeba być ssynem coby w ciągu swoich dwóch kadencji dwukrotnie zmienić wiek tzw dalszego życia spracowanym, schorowanym (którym w międzyczasie sprzeniewierzyło się ich dorobek narodowy) emerytom. Po raz pierwszy z 65 lat na 75 lat. Po raz drugi z 75 lat na 84 lata, co według śp profesora Wolniewicza kwalifikuje się jako biologiczna anomalia. A więc wiek niemożliwy do osiągnięcia.

  Tyle tylko że spełnia zadanie bo: kapitał / 208,4 m-c. (w przypadku przejścia na 100% emeryturę w wieku 65,7 lat, wg obowiązującej reformy PO-PSL ) wyrywa delikwentowi z gardła 1/3 emerytury.

 16. guła said

  Pytanie z cyklu ubocznych.
  Kto zabiega o wcześniejszą emeryturę skoro otrzyma około pół już pomniejszonej reformą PO-PSL. Ta zasada naliczania emerytury nie ulega zmianie.

 17. guła said

  Być może ci, którzy se skalkulowali, że jak im wyjdzie 600 pln netto, to ZUS obligatoryjnie – jak mówią gitowcy, wypłaci im na rękę 1000 pln?
  Co tu
  .http://kosynierzy.info/wp-content/uploads/2013/04/kurwa-mac-misiek-300×300.jpg
  się dzieje

 18. Siekiera_Motyka said

  Wszyscy płacą podatki.

  Korporacje, banki, firmy i zjadacze chleba. Ale tylko firmy i zjadacze chleba ,po całej co rocznej zabawie „Place Podatek”, realnie oddaje pieniądze gangsteru zwanym Rzad i je traci. Korporacje i banki dostaną wszystko z powrotem legalnie bo oni ustawiają „jak się płaci podatki”.

  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/454969,apple-microsoft-ibm-nie-placa-podatkow-w-usa-ile-traci-fiskus-w-ameryce.html

 19. Ola said

  Apple w Niemczech tez placi 0, 005 procenta podatku . Podobnie Starbuck, Google i Co. Ikea placi podobno 50 000 euro rocznie tak w ogole. Dlatego tak jest , bo sa rozsiani po swiecie zwlaszcza w oazach podatkowych w luksemburgu i Holandii ( genetyczne bandziorstwo gospodarcze i finansowe) . No i tam , gdzie maja straty przelewaja zyski zeby wyjsc na podatkowe zero . To szara strefa wolnego rynku . Tu sie nie da nic zrobic w „wolnosci i demokracji”.

 20. Vici said

  SSkanczmy z ta miloscia Wzgledem tych co nas NISZCZA .A z kim?
  Ano z tym establishmentem polityczno biznesowo korporacyjnym.Ktory traktuje ;Suwerena jak bydlo.No chyba ze Suweren czuje sie bydlem.A to jest juz wielki grzech SUWERENA.Te bydlo zre pi.dzi pije wszystko co najlepsze Jezdzi nowiutkimi furami I to pancernymi.I zyja jak paczek w masle.A SUWEREN zyje ponizej normy Europejskiej.Q….a DOSC TEGO …….POLACY.

 21. AlexSailor said

  .http://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-W-tym-roku-przekroczymy-150-mld-zl-wplywow-VAT-u-do-budzetu-3731274.html#addCommentForm

  Wicepremier morawiecki chwali się, że zerwie z każdego Polaka, łącznie z niemowlakami, 4000 zł podatku VAT.
  A Polacy cieszą się z tego, jak karpie ze Świąt Bożego Narodzenia, lub kogut z niedzielnego rosołu.

  Część podatku zostanie wysłana do UE, tak żeby firmy zachodnie nie musiały się same kłopotać tym transferem.

  Plan Morawieckiego (?) jest moim zdaniem prosty.
  W bankach było niedawno 800 miliardów oszczędności Polaków, a jak wiadomo socjalista jest chory jak widzi pieniądze i nie może ich ukraść.
  Zatem po rozpieprzeniu dorobku PRLu, zadłużeniu państwa w 27 lat do poziomu niespłacalności ale zdolności wystarczającej do płacenia odsetek, czas na obrabowanie ludzi z nieruchomości i oszczędności.

  Po prostu przez rozrzutność i opodatkowanie zostanie wywołana inflacja, którą rządy okradną w cichy sposób Polaków z ich kapitału.
  I nie pomogą żadne ruchy typu zakup mieszkań (ziemi zabroniono kupować Polakom dwa lata temu) na wynajem, bo to tylko pomaga w rozpętaniu inflacji, a że są to nieruchomości, to w każdej chwili będzie się można do nich dobrać w przyszłości.
  I tak od każdej złotówki wydanej na mieszkanie pobierane są stosowne podatki, jak od każdej konsumpcji.

  Przypomnę oczywistości.

  Polak pracuje 5 dni w tygodniu.
  23% VAT ( z kosztami pobocznymi 25%), co czwarty dzień pracuje wyłącznie dla kasty biurokratyczno-budżetowo-mundurowej jak niewolnik.
  18-32% podatku dochodowego – co piąty dzień Polak pracuje dla tej samej kasty jak niewolnik.
  Przeciętnie Polak płaci tak zwany ZUS – ok. 30-50% dochodów, na szczęście nie wszystkich.
  Można uprościć, że przeciętnie jest to 25% – zatem co czwarty dzień pracuje na kastę z jej emeryturami po 15 latach pracy lub po 15 tys. zł.

  Do tego Polak płaci akcyzy, opłaty, podatki paliwowe, śmieciowe, od nieruchomości, i z pół tysiąca innych.
  Pomijając dla skrótowości te, mamy, że jeden na cztery dni Polak pracuje dla siebie, a trzy dla kasty panów przy korycie.

  Co otrzymuje w zamian?
  Ochłapy w postaci 500+ lub emerytury 800 zł miesięcznie.

 22. Bryś said

  Nawet jeżeli wprowadzą podatek na markiety, to i tak my zapłacimy, bo te nie mając konkurencji przerzucą go na nas.

 23. jowram said

  Jedynie co mam to złudzenia
  Że mogę mieć własne pragnienia
  Jedynie co mam to złudzenia
  Że mogę je mieć.

 24. Nina said

  Fogelman tak kazał?

 25. Marek said

  Jakim trzeba być ssynem coby w ciągu swoich dwóch kadencji dwukrotnie zmienić wiek tzw dalszego życia spracowanym, schorowanym (którym w międzyczasie sprzeniewierzyło się ich dorobek narodowy) emerytom. Po raz pierwszy z 65 lat na 75 lat. Po raz drugi z 75 lat na 84 lata, co według śp profesora Wolniewicza kwalifikuje się jako biologiczna anomalia. A więc wiek niemożliwy do osiągnięcia.
  ===
  oj tam, Panie Guła, dane zapodały judenraty bolszewików zarządzających kolonią, u nich dożycie do 84 lat jest całkiem prawdopodobne.

 26. revers said

  Estabishment polskojezyczny podzieli sie zyskami z firmami zachodnimi, wychodzi na to ze za malo dostali, lub wiecej ekipa tuska zgarnela za
  ulatwienia podatkowe, takie medialne naglasnianie podatkow zagranicznych to proba nacisku o kase dla estabishmentu polskojezycznego, tym
  bardziej ze kurcza sie raje podatkowe, w takiej Szwjcarii to byle urzednik z tamtejszej skarbowki, finasowki moze wejsc na konta vipow, ciulaczy w bankach Szwajcarskich i sprawdzac czy sie dobrowolnie opodatkowali lub nie piora sie pieniadze.

 27. jasiek z toronto said

  Re: 26 Revers
  Moge dodac, ze zaden Polak I Polka nigdy w Polsce nie beda obciazani jakimikolwiek podatkami, a wszyscy Urzednicy – of prezydenta do soltysa jako osoby publiczne ich dochody rowniez beda jawne wlasnie z tego tytulu..
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 28. Wacław Słowikowski said

  PiS tak powinien ich przesiać, że sami by się stąd ewakuowali. Te „podatki” co oni niby tu płacą, to jest wszystko wielkie g.
  Przez nich cała polska gospodarka padła, co komuna zbudowała od podstaw. Niestety korporacjonizm zdominował prawie cały świat.

 29. JO said

  PiS to wrog lub zdrajcy. Nic dobrego Pan od PiSu nigdy nie dostanie. Pana podejscie jest zle…

 30. jasiek z toronto said

  Re: 28 Waclaw Slowikowski…
  Wszystkie partie – zydowskie pacynki – zajmuja sie wszystkim I tylko tym sie zajmuja zajmujac gawiedz by sie „rajcowala”, ale jednej najwazniejszej kwestii nie dotykaja: LIKWIDACJA LICHWIARSKIEGO PROCEDERU (nawet im nie wolno wspominac o tak waznej sprawie).
  BEZ LIKWIDACJI LICHWIARSKICH KRYMINALISTOW – pozostaniemy jedynie „wyrobnikami”, niewolnikami czy zydowskimi „parjasami” (beda nas Polakow okradac, oszukiwac, oklamywac I politycznie „szkilic d…pe” wszelkimi sposobami).

  LIKWIDACJA LICHWY JEST NAJWAZNIEJSZA SPRAWA KONSTYTUCYJNA, POLITYCZNA I EKONOMICZNA l!!!!

  ===================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.