Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Jack Ravenno o Wolne tematy (53 – …
  Boydar o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
  I*** o Wolne tematy (53 – …
  NyndrO o Zapanuj nad własnym czasem – o…
  Yagiel o Portret pokolenia batalionu NO…
  Czaruś o Wolne tematy (53 – …
  Boydar o Faza fermentacji
  revers o Wolne tematy (53 – …
  bryś o Szumowski dla money.pl:…
  . o Szumowski dla money.pl:…
  Boydar o Być wyjątkowym w Kościele…
  Marucha o Wolne tematy (53 – …
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
  kenig o Portret pokolenia batalionu NO…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 519 obserwujących.

OFE bezpowrotnie przemieliły miliardy zł naszych oszczędności na „opłaty dystrybucyjne”. Rządzący dali im na to zgodę.

Posted by Marucha w dniu 2017-08-23 (Środa)

Czy pamiętacie jeszcze reklamy telewizyjne, przedstawiające emerytów zażywających błogiego życia pod palmami – dzięki prywatnym funduszom OFE?
Admin

Ta nieco już zapomniana sprawa dobitnie pokazuje, że nasz kraj był traktowany jako dostarczyciel kapitału dla zagranicznych podmiotów finansowych.

Autorzy ustawy, która w 1999 roku wprowadziła obowiązek przekazywania pieniędzy Polaków do prywatnych OFE, dziwnym trafem zapomnieli uregulować kwestię wysokości naliczanych przez OFE opłat i prowizji. Efekt tego był taki, że otwarte fundusze za sam tylko fakt przyjęcia przelewu części naszych pieniędzy z ZUS, wyprowadziły z polskiego systemu emerytalnego co najmniej 10 miliardów złotych!

Politycy, którzy decydowali o przyjęciu ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (na podstawie której w 1999 roku zaczęły funkcjonować przymusowe Otwarte Fundusze Emerytalne) z niewiadomych do dziś przyczyn ustalili, że zarządzający OFE będą mogli „na legalu” wyprowadzić z polskiego systemu emerytalnego wiele miliardów złotych.

Mechanizm tego procederu był niezwykle prosty. Zamiast uregulować w ustawie, że wynagrodzenie dla OFE będzie przysługiwało wtedy i tylko wtedy, gdy będą one przynosić zyski (jako odpowiedni procent zysków wygenerowanych na podstawie naszego kapitału), politycy zdecydowali, że OFE będą mogły pobierać dla siebie wynagrodzenie już „na starcie”, pod postacią „opłaty dystrybucyjnej”, kiedy nasze pieniądze z systemu ZUS będą przekazywane przelewem na konta otwartych funduszy.

Innymi słowy – ustawowo zdecydowano, że zarządzający OFE mogą pobierać „prowizję” za sam tylko fakt przelania na ich konto naszych pieniędzy. I to nie byle jakie pieniądze!

Problem opłat naliczonych „na starcie” inwestycji (a nie okresowo, po osiągnięciu zysku) być może nie byłby aż tak destrukcyjny dla finansów polskiego systemu emerytalnego, gdyby autorzy ustawy (która w 1999 roku wprowadziła obowiązek przekazywania pieniędzy Polaków do prywatnych OFE) dziwnym trafem zapomnieli uregulować kwestii wysokości naliczanych w ten sposób opłat.

Okazało się, że ustawa nie określała górnego limitu opłaty, jakie OFE mogły pobierać od przekazywanych im składek emerytalnych. W efekcie powyższego otwarte fundusze (w większości należące do zagranicznego kapitału) same sobie zaczęły ustalać takie opłaty na gigantycznym poziomie.

W pierwszych latach funkcjonowania OFE przeciętna opłata stanowiła aż 10 proc. wartości przelewu przekazywanego przez ZUS do OFE! Warto w tym miejscu przypomnieć, że równolegle do wspomnianych opłat, ustawa gwarantowała otwartym funduszom także opłatę „za zarządzanie aktywami”.

OFE zaczęły „tuczyć się” na stosowanych opłatach. Za wszystko finalnie płacili oczywiście Polacy. Zanim politycy postanowili zmienić w tym zakresie prawo, minęło 5 długich lat. Dopiero w 2004 roku wprowadzono górny limit opłaty, który wynosił 7 proc. przekazywanej do OFE składki. Później limit ten zmniejszano jeszcze dwukrotnie. W 2009 roku ustalono jego wysokość na poziomie 3,5 proc. składki, a od początku 2014 roku OFE mogą pobierać maksymalnie 1,75 proc. składki emerytalnej jako opłatę.

Tym samym dopiero od 3 lat opłata za przelewanie przez ZUS naszych pieniędzy do OFE została „ucywilizowana” (chociaż i tak uważam, że nie jest ona sprawiedliwa, bowiem OFE powinny otrzymywać wynagrodzenie tylko wtedy, gdy przynoszą zyski).

Niestety, zanim to nastąpiło otwarte fundusze zdążyły się nieźle nachapać. Szacuje się, że w latach 1999 – 2013 z tytułu wspomnianej opłaty otwarte fundusze zgarnęły dla siebie aż 10 miliardów złotych!

Źródło:
ILE OFE KOSZTUJĄ PRZYSZŁYCH EMERYTÓW?(mpips.gov.pl)
Obniżenie opłat (Emerytura.gov.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 13 to “OFE bezpowrotnie przemieliły miliardy zł naszych oszczędności na „opłaty dystrybucyjne”. Rządzący dali im na to zgodę.”

 1. Ale dlaczego? said

  Buzek włącznie z Krzaklewskim i Balcerowiczem powinni zgnić w więzieniu. Nie tylko za OFE oczywiście.
  Ale swoi swoich nie ruszą…

 2. Joe said

  I dziwnym trafem Buzek zrobil potem kariere w UE …

 3. antonizapert@btinternet.com said

  Wienienie to za malo dla tych bandytow. Powini ich rostrzelac jak zwyczajnych zdajcow.

 4. Marek B said

  A ja przypomnę postać sqrwysyna z Opus Dei, który patronował funduszom emerytalnym ze strony administracji państwowej. Mam cichą nadzieję, że przed przejściem do piekeł ten degenerat będzie miał bolesną śmierć.

 5. Plausi said

  Temat jedynie pośrednio

  związany z artykułem, zwraca się uwagę na wypowiedzi odnośnie państwa.

  https://marucha.wordpress.com/2017/08/23/tajna-bron-rosjan-amerykanie-bez-gps-na-morzu-czarnym/#comment-695735

  O państwie:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

  dotyczy w nie mniejszym stopnu demokracji jak dyktatury.

 6. JerzyS said

  http://porozmawiajmy.tv/konkrety-z-londynu-jan-zbigniew-hrabia-potocki/

  Konkrety z Londynu – Jan Zbigniew hrabia Potocki

 7. Vici said

  po To sami zdrajcy szubrawcy zlodzieje I bandyci,DLA NICH WSZYSTKICH ;;;;SMIERC.Przez rozstrzelanie

 8. Zbyszko said

  Dałem się nabrać jednemu z tych kapitalistycznych pomiotów (którego zresztą już nie ma, jego aktywa przejął inny pomiot) bo ja akurat jestem w tej grupie wiekowej że połowę moich składek mogłem przekazać do pomiotu OFE. Po latach gdy w ZUS-ie obliczali mi emeryturę, to wyszło mi 1400zł a od pomiotu dostawałem jakieś pisma z których wynikało że mam na koncie jakieś horrendalne ilości punktów co w przeliczeniu dawało ok… 200zł miesięcznie emerytury.
  Dziękuję ci panie buzek za reformę emerytalną (czyli likwidację gwarantowanych przez państwo naszych emerytur)… jesteś z całą pewnością przeklinany przez setki tysięcy, jak nie miliony Polaków.
  niebawem dowiesz się co to znaczy być przeklinanym. Dowiesz się tego przy okazji, gdy zorientujesz się, że jesteś NIEŚMIERTELNY, (tak jak my wszyscy zresztą)

 9. Kojak said

  Buzek to wyjatkowo odrazajacy i smierdzacy gnoj ! Tajny szpicel SB pseudobnim Karol ! Ten odrazajacy wprost bydlak bral niebotyczne pieniadze za swoja lajdacka robote ! Slynna odezwe do narodow Europy Wschodniej ktora byla ordynarna prowokacja to on przeforsowal na zjezdzie Solidarnosci ! Wzial za to od SB 7 OOO $ ! niebotyczne wowczas pieniadze ! Ten smierdziel o dziwo nie przeszkadza syjonistycznym bydlalkom z PYYYSS ! Jest on pod ich ochrona ! kolejny przyklad syjonistycznych kanali i bandziorow z PYYSS !!!

 10. Kojak said

  OD4 Skurwysyn z Opus Dei ? Pan sie rozpedzil ! czy pan cos wogole wie o Opus Dei ? Wymachuje pan pala w oblakanym zaslepieniu na oslep !

 11. Re: zus jak I rozne „jajczejki” z tym zwiazane maja na celu okradanie „gojow” z finasowych skladek, ktorych „goje” dokonywali przez dziesieciolecia I za zlozone skladki lichwiarskie zydostwo inwestowalo poza granicani RP w lukratywne nieruchomosci (wypoczynkowo-rekreacyjne) z ktorych za sowita oplata „goje” korzystaja…
  Juz rzygac mi sie chce, na te k…wsko-zydowska przewrotnosc
  =====================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. piast said

  Pocztylion – Arka PTE S.A.
  Share on FacebookShare on Google+

  Założony w 1999 roku OFE Pocztylion zarządzany jest przez Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.

  OFE to usługa długoterminowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Od 2010 roku nasz fundusz pobiera opłaty wyłącznie w formie potrącenia 3,5% wpłaconych składek.

  Gwarancją bezpieczeństwa finansów naszych klientów są doświadczeni i pewni akcjonariusze. Jednym z nich, posiadającym jedną trzecią udziału, jest Poczta Polska. Tyle samo udziałów posiada, założony we Francji, BNP Paribas Cardif S.A., specjalista ubezpieczeń grupowych i indywidualnych.

  29,33% udziału należy do INVESCO PLC, jednej z największych grup finansowych na świecie. Pozostałe 4,0% udziału w kapitale funduszu należy do Konferencji Episkopatu Polski.

  Zarząd
  Adam Gola – Prezes Zarządu
  Mariusz Wnuk – Wiceprezes Zarządu
  Maciej Jankiewicz – Wiceprezes Zarządu

  Rada Nadzorcza

  Pascal Perrier – Przewodniczący Rady Nadzorczej
  Tomasz Dąbrowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  ks. Jan Drob – Członek Rady Nadzorczej
  Maciej Srebro – Członek Rady Nadzorczej
  Graeme John Proudfoot – Członek Rady Nadzorczej
  Michał Skotnicki – Członek Rady Nadzorczej

  Biskupi posoborowi Jana Pawła II zamiast ostrzegać przed OFE to sami założyli swoje OFE pewnie by ratować resztę…

  http://www.pocztylion-arka.pl/informacje-podstawowe.aspx

  Reklamy OFE musiały być zdecydowanie tak dobre jak oszustwo OFE
  Bogdan mówi Bankowy

  Hasło z reklamy emitowanej pod koniec lat 90., w której głosu użyczył Cezary Pazura. Niewiele osób pamięta czego dokładnie dotyczyła – czy była to reklama danego banku czy produktów finansowych (w rzeczywistości spot reklamował Bankowy OFE).
  W spocie widzieliśmy chłopca „myślącego” głosem Pazury: „Cześć, jestem Bogdan i bardzo lubię literę „B”. Bo na literę „B” jest Bogdan, babcia, bezpieczeństwo, Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny” z charakterystyczną końcówką „Bogdan mówi bankowy„. Pamiętacie to jeszcze?
  http://dajemyslowo.com/blog/reklamy-ktore-zawladnely-naszym-jezykiem-cz-3/
  Tytuł: Re: filmy reklamowe z lat 90-tych
  PostNapisane: 30 mar 2014, o 05:50
  Offline

  Dołączył(a): 16 sie 2012, o 22:38
  Posty: 11
  😀 Pamiętam taką reklame banku w której jakiś mały dzieciak(Mówiący głosem Cezarego Pazury) bawił piłką z pluszowym misiem

  UWAGA! misiek strzelam
  NO MISIEK!….CHŁOPIE TY SIĘ RZUCAJ!

  I prawie na koniec Bogdan mówi bankowy

  http://www.nostalgia.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=82&start=165

  7. „Trzeba mieć fantazję, dziadku” (Allianz, 1999)

  Pod koniec ubiegłego wieku to Otwarte Fundusze Emerytalne wydawały najwięcej pieniędzy na reklamy. Zazwyczaj obiecały świetlaną przyszłość na emeryturze. Choć obietnice zrealizowane raczej nie będą, to trzeba przyznać, że niektóre reklamy były bardzo pomysłowe. Przez kilka lat szalenie popularne było hasło z reklamy OFE Allianz o tym, że trzeba mieć fantazję. Krzyczał je wulgarny młodzieniec w stronę pary emerytów. Nie on jednak wygrał słowny spór, a „dziadek”, który powiedział „synkowi”, że poza fantazją, warto też mieć pieniądze.
  biznes.onet.pl/wiadomosci/komentarze/felietony/10-reklamowych-hasel-ktore-weszly-do-jezyka-potocznego/j3mnxj

  Nieudana próba powołania dziennika katolickiego w oparciu o fundusze Westy, która zbankrutowała w skandalicznych okolicznościach, nie najlepsze doświadczenie z przedsięwzięciem ubezpieczeniowym Konferencji Episkopatu Polski Arka-Invesco PTE SA (sponsorowanym w 80% przez świecką firmę), które reklamowane było pod hasłem „Kościół zaufał Arka-Invesco”, a zostało przejęte przez Pocztowca, wreszcie flagowa inwestycja Kościoła, przytulony do teatru muzycznego ośmiokondygnacjowy biurowiec Roma Center (11 tys. m kw. powierzchni, siedem nowoczesnych wind) przy ul. Nowogrodzkiej 47. Połowę udziałów ma archidiecezja warszawska. Inwestycja okazała się niezbyt trafiona. Biurowiec powstał na odzyskanej przed pięciu laty przez Kościół działce przy Nowogrodzkiej. Wskutek kryzysu na rynku ponad połowa lokali w Roma Center pozostaje pusta, a zaciągnięty w banku kredyt budowlany na kwotę blisko 17 mln dolarów trzeba spłacać

  Przy okazji ostatniej pielgrzymki papieża, w 1999 r., sponsoring był wielkim sukcesem. Szczególną rolę w pozyskiwaniu sponsorów odegrali dwaj ludzie: prezes agencji – Amiranti Puris Lintas, Piotr Gaweł i Wiesław Walendziak. Za wejście do komitetu honorowego pielgrzymki należało zapłacić przynajmniej minimalną stawkę, która – poza paroma wyjątkami – wyniosła 150 tys. zł. Wielu dało dużo więcej, m.in. za możliwość zasiadania w pierwszym rzędzie, obok premiera i przewodniczącego AWS, podczas mszy papieskich. Oprócz satysfakcji i prestiżu sponsorzy zyskiwali jeszcze odpisanie kwoty „zainwestowanej” w Kościół od podstawy opodatkowania. Skorzystali z tego: Orlen, KGHM, Telekomunikacja. Polska SA, Poczta Polska, Daewoo i inni.

 13. Wikiliks said

  To przez te ,,walki,, z przeszlosci Duda miedzyinnymi zawetowal ustwy dekomunizacyjne stare uklady w wymiarze sprawiedliwosci…. 2 takiej zlotej kaczki jak dymana Polska na swiecie juz chyba nie bylo…

Sorry, the comment form is closed at this time.