Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Maria Zacharowa odpowiada Jarosławowi Sellinowi

Posted by Marucha w dniu 2017-09-03 (Niedziela)

„Nie można się bawić i manipulować historią. Decyzje trybunału w Norymberdze rewizji nie podlegają” – powiedziała agencji Sputnik Polska rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, poproszona o skomentowanie niedawnych oświadczeń wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Polski Jarosława Sellina.


„Polska powinna przypominać światu, że byliśmy — w sensie państwowym — największą ofiarą II wojny światowej i starać się o reparacje wojenne od Niemiec” — powiedział PAP wiceminister kultury RP Jarosław Sellin.

Sellin przypomniał, że „Polska poniosła największe straty w II wojnie światowej, jeżeli chodzi o liczbę ofiar”.

„Podobne oświadczenia wymagają oczywiście politycznych komentarzy, bo też u ich podstaw leżą przyczyny i motywy o charakterze politycznym, mają podtekst polityczny. Wydaje mi się, że trzeba w pierwszej kolejności pracować z dokumentami, faktami historycznymi. Doskonale przecież wiemy, dlaczego w Polsce demontowane są pomniki” — powiedziała Maria Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wyjaśniła, że „kiedy Rosjanom mówi się, że pomniki znajdują się w bardzo złym stanie albo że ludzie nie chcą, by tam stały, mamy do czynienia z nieprawdą, politycznym zakazem”.

„Czy jest on wytworem określonych sił politycznych w Polsce, czy został przyniesiony z zewnątrz? Być może mamy do czynienia z zakazem hybrydalnym, który w jednej części jest pomysłem polskim, a w drugiej został podpowiedziany i podrzucony z zewnątrz. Pytanie jest otwarte, ale historia także i to rozsądzi. Doskonale wiemy, że to ogniwa tego samego łańcucha. Demontowane są pomniki, które w dużej mierze powstały także dzięki udziałowi i chęci polskich obywateli. Nikt nie mówi, że wszystkich, ale pomniki te zostały postawione, i kwiaty pod nimi składali polscy obywatele” — powiedziała Maria Zacharowa.

Rzeczniczka MSZ Rosji uważa, że w Polsce trwa kampania polityczna związana z pomnikami radzieckimi.

„Dlaczego ta kampania zaczęła się teraz? Nigdy nie twierdziliśmy, że w Polsce panuje jednomyślność, jednakowe zrozumienie przyczyn i skutków tego, co działo się w latach od razu po zakończeniu II wojny światowej. Ale dlaczego ten proces z pomnikami, „Sobiborem”, oświadczeniami (Jarosława Sellina — red.) i jeszcze bardziej odrażającymi wypowiedziami o tym, że ani Armia Czerwona ani wojska radzieckie nie wyzwalali Oświęcimia, że wyzwalali go „Ukraińcy” — przejście na narodowości jest odrażające, to straszne, kiedy ludzi zaczyna się dzielić według cechy narodowościowej — zaczął się rozkręcać dopiero teraz? Dlaczego nie dziesięć, nie dwadzieścia lat temu? Nie dlatego, że zmienił się system, nie dlatego, że Polska należy dzisiaj do innego obozu. Niestety nasze życie tak jest urządzone, że odchodzą ostatni świadkowie tych zdarzeń” – wyjaśniła Maria Zacharowa.

„Wcześniej takie rzeczy i oświadczenia były rzeczą niebezpieczną, bo mogły wywołać oświadczenia polskich weteranów, którzy razem z żołnierzami radzieckimi walczyli i wyzwalali swoje państwo, składali kwiaty pod tymi pomnikami. Dzisiaj ich już prawie nie ma, to garstka osób rozrzuconych po wszystkich krajach. Przychodzą za to nowe pokolenia, które dla zaspokojenia swoich politycznych interesów gotowi są przykrawać historię tak, jak im wygodnie, tak jak im się chce” — uważa rosyjski dyplomata.

Rzeczniczka MSZ Rosji z mocą podkreśliła, że „decyzje trybunału w Norymberdze rewizji nie podlegają”. „Tam powiedziano wszystko na temat agresora, ofiar, historii II wojny światowej. Myślę, że do tych dokumentów trzeba systematycznie wracać” — powiedziała Maria Zacharowa.

„A odnośnie tego, kto poniósł większe ofiary, myślę, że tej kwestii w ogóle nie należy podnosić. Można mówić o tym, że wszyscy ponieśli kolosalne straty. Tak będzie właściwiej. Trzeba też mówić o tym, że nie należy bawić się i manipulować historią, żeby nigdy więcej takich ofiar nie było” — powiedziała agencji Sputnik Polska rzeczniczka MSZ Rosji.

II wojna światowa trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Wzięło w niej udział 57 państw. Łączna liczba ludności państw zaangażowanych w wojnę przekroczyła 1,7 miliardów osób. Całkowite straty, według różnych szacunków, wyniosły od 50 do 80 milionów zabitych, biorąc pod uwagę zarówno ludność wojskową, jak i cywilną.

ZSRR

Od 22 czerwca 1941 roku do 2 września 1945 roku zginęło około 26,6 miliona osób. Całkowite straty materialne — 2 biliony 569 miliardów euro (około 30% wszystkich bogactw narodowych); wydatki wojskowe — 192 miliardy dolarów w cenach z 1945 roku. Zniszczono 1 710 miast i osiedli, 70 000 miejscowości i wsi oraz 32 tysiące przedsiębiorstw przemysłowych.

POLSKA

W okresie od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku zginęło około 240 tysięcy żołnierzy i około 6 milionów cywilów. Kraj był okupywany przez Niemcy, działały siły oporu.

NIEMCY

Od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku, według różnych źródeł, zginęło od 3,2 do 4,7 miliona żołnierzy, ofiary cywilne wyniosły od 1,4 miliona do 3,6 miliona osób. Koszty opei wojskowych wyniosły około 272 miliardy dolarów w cenach z 1945 roku.

Leonid Swiridow
https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 36 do “Maria Zacharowa odpowiada Jarosławowi Sellinowi”

 1. RomanK said

  Towarzyszu Leonidzie….
  Jakby nie obrocic tematem zopa zawsze z tylu.
  Szczerze mowiac nie podoba mi sie to wcale..ale jako zdecysdowany przeciwnk teorii ewolucji rozumien na niej wychowanych.
  Popatrzcie – Termopile….tyle wiekow ..a ludzie pamietali…..po wielu wiekach ktos wydrapal na kamieniu slynna sentencje….Przechodniu powiedz Sparcie…ale kamien byl tak niepozorny, ze mozna bylo przejsc i nie wiedziec, ze sie przechodzi przez tak slynne miejsce… a wielu wrecz przychodzilo i pytalo ,
  \- Gdzie ten kamien????
  Widzicie…to pamiec ludzka jest najwspanialszym pomnikiem!!! Pamiec!!!! a nie jakies pomniki….
  Zreszta mowiac o pomnikach, to nikt inny tylko bolszewicy tworcy Zwiazku Radzieckiego….rzucili sie -jak hieny na wielkie pamietniki Rosji i Wielkiego Rosyjskiego Narodu….
  -pamietacie ile dynamitu zuzyli ,zeby zburzyc marmurowa Cerkiew Chrystusa Zbawiciela????
  A ile takich cerkwi, jak Rosja dluga i szeroka….ile soborow i monastyrow???? Ile pomnikow carow i ludzi Wielkich Rosjan..zrownali z ziemia????
  Kiedy Rosjanie odzyskali mozliwosc….poswiecili ogromne srodki- aby odbudowac Piekna Cerkiew Zbawiciela…..
  MY ….Polacy- o tym tez pamietamy….!!!! Dokladnie i tak samo!
  Bo jestesmy ludzmi tej samej krwi i tej samej kultury!
  W naszej Slowianskiej Swiadomosci i Pamieci przenosimy TO- co Ja Stanowi! W tej wspolnej nam pamieci , przenosimy tez pamiec o tym – ze jestesmy Slowianami…ze ziemia dana nam przez Boga od Renu do Oceanu Spokojnego , od Zmijich Walow Morza Czarnego i Srodziemnego , do Lodowatego Oceanu…to Nasza Ziemia!
  A Tej Pamieci nie da sie zmienic zadnymi architektonicznymi elementami, bez roznicy- czy sie je buduje, czy demontuje!
  Zwlaszcza, ze od paru wieku robia to zawsze za NAS…… NIeMY!!!!!!

 2. Yagiel said

  Pani rzecznik odpowiada panu Sellinowi – co nam do tego?

  Ale może to tytuł notatki, nie wypowiedzi pani rzecznik? Najwyraźniej mówi do Polaków, różnych. W takim razie:

  1. (w nawiąz do RomanK) jak ma się FR do CCCP? Tożsamo nie, bo odbudowuje cerkwie, wiarę, świeczki zapala rękami władców… Flaga inna! Nawiązuje do Rosji carskiej czy imperialnej-jakiejkowlwiek?
  2. nietożsamość z CCCP, ale następstwo potwierdzające? A może krytyczne, skoro flaga inna? w zakresie walki w II wojnie potwierdzające – kiedy się zaczęła II wojna? 1 września’39 – kiedy zaczął w niej udział CCCP? 17 września’39: zginęli pierwsi krasnoarmiejcy… w walce z hitlerowcami? Pani rzecznik…
  3. w gnaniu armii niemieckich na zapad żołnierze Krasnoj Armii walczyli w byłej Polsce (nieoddanej), w Polsce i w byłej III Rzeszy – wszędzie stawili pomniki walczącym poległym wyzwolicielom? Rozumiem, że na terytorium Białorusi nikt nie niszczy tych pomników – a w Niemczech?
  4. decyzje trybunału w Norymberdze rewizji nie podlegają – a decyzje Stalina etc. podlegają; to może można zrewidować napisy na pomnikach? Przecież nie ma pomników zabierania Polski’39, mowa o pomnikach wyzwalania Polski’44-45
  5. zasłanianie się Norynbergą – przy jednoczesnym sugerowaniu, że ktoś z zewnątrz zadaje nam burzenie pomników – wygląda na zastawkę hybrydową; czy nie lepiej w bezpośrednich rozmowach dwu-stronnych przejsć do konkretów?
  6. bo czy to rozmowa z Polakami, czy z… kim?

 3. Cyborg said

  Pani Zacharowa przewiduje, ze Polska moze sie i u Rosji upomniec o straty, niebagatelne, jakie poniosla z jej winy. Ok, ok… to byli sowieci, a nei Rosjanie, ale… w Niemczech tez byli nazisci, a nie Niemcy?
  Miecz obosieczny

 4. Les said

  17.9.1939 – 22.6.1941
  Kalendarz w Moskwie od dawna szwankuje,
  Blisko dwóch lat wojny w nim brakuje!
  A pamiętnej w Polsce daty 17 września –
  W ogóle nie pokazuje…
  09-05-2017

 5. Janka61 said

  „kraj był okupowany przez Niemcy…”,a na Sybir,Polacy sami jechali z wielką radością!!!

 6. revers said

  re3

  a upominaja sie pisowcy juz o straty od Rosji na mocy traktatu Ryskiego z 1921 roku, widze ze apetyty pisowcow rosna o Schadenfreunden ze wschodu i zachodu, lub od sasiadow.

  Ze te jeszcze panowie nie wyslali pozwu do Ualn Bator za wyczyny Dzingis Chana na poloudniu Polski po Glogow z XII w. , jak to zrobili juz ukraincy.

  http://rusvesna.su/news/1504339983

  Panowie tez przygotowali pozwy na swych sasiadow? a to Jozek zalal woda mieszkanie w 1921 roku pana Jana Mosinskiego z PIS, a to Tomek z parteru podpalil piwnice i strych panu Mosickiemu w 1939 roku.

 7. RomanK said

  Panie Revers ..pan zdaje sie…. czegos nie moze zrozumiec???
  Krzywdy cierpliwie znosic….
  Urazy chetnie darowac…..
  ale nikt nikomu nie polecil zapomniec….sie…… upomniec o ich naprawienie i zadoscuczynienie.

 8. revers said

  Przedawnienia nie ma? zawsze mozna z cywilnego prawa korzystac, miedzynarodowe prawo nie zna napraw i zadoscuczynien, zwlaszcza wtedy gdy sa niezmiezalne lub niewymierne.

 9. „Nie można się bawić i manipulować historią. Decyzje trybunału w Norymberdze rewizji nie podlegają”. Pierwsze zdanie, jak najbardziej. Drugie…? Szanowna Pani, ten cały Trybunał w Norymberdze, to dopiero była zabawa i manipulacja, że ho, ho! Im dalej w tekst, tym gorzej. Cały ten ton wypowiedzi (odpowiedzi) też jest nie lada manipulacją. Dleczegóż to Szanowna Pani pomija ważne kwestie, o których już tu wspomnieli komentujący powyżej? Mamełe tak uczyła? Zapewne tak. I na koniec pytanie osobiste: dlaczego, pełniąc funkcję rzeczniczki MSZ Rosji, nosi Pani na szyi żydowską gwiazdę?

 10. Yagiel said

  ad Revers/6. – w roku 1920 nie było państwa ‚Rosja’ – był Związek Radziecki, nawet nie Rosja Sowiecka, prawda? Po co więc mącić, jak PiS, więcej niż pani rzecznik MSZ Rosji, a właściwie Federacji Rosyjskiej?

  Najwyraźniej Rosja dzisiejsza, tj. trzecie państwo od pocz. XXw., sama ma kłopot ze swą tożsamością polityczno-narodową. Jeśli pani rzecznik w takiej ohydzie ma (mieć) myslenie nacjonalne, to raczej ze względu na nacjonalizm żydowski, nie rosyjski – no bo jak? Dzisiejsza Rassija nie jest monarchią, lecz jest dominująco prawosławna i rosyjska, jak za cara… Musi udawać demokrację, choć Putin jest realnie carem. Także w sensie – głowa cerkwi.

  To jest dla mnie zagadka, jak dzisiejszy Kreml ma się do CCCP-Kremla… Wypowiedź pani rzecznik z datą „początkową” 22 czerwca 1941r. jest przecież kłamstwem – po co jej/im to? Jasne: CCCP ma być tylko zaatakowany i wyzwoliciel, nie -Boh pomiłuj! – współ-agresor z III Rzeszą. Dla mnie to ciut schizofreniczne podejście, wbrew faktom.
  Trybunał norymberski nie był obiektywny – praca z dokumentami pokazuje, że między 17 wrześna 39, a 22 czerwca 41 państwo CCCP dokonało mordu na kilkudziesięciu tysiącach więźniów-Polaków i na kilkuset tysiącach po prostu-Polaków, co było równoczesnym i tożsamym z III Rzeszą działaniem.

  Jeśli pani rzecznik i cały rząd FR ma ochotę siedzieć okrakiem na barykadzie z dokumentów – niewygodnie i niemądrze.
  Jajko „FR” nie może być w połowie cuchnące CCCPem – całkiem cuchnie.

  A my też mamy problem: jak ma się III RP do II RP? Używanie słowa ‚Polska’ niczego nie zmienia: byla II RP, był PRL, jest III RP.
  Jeśli PiS chce ciągłości II-III RP… mamy problem terytorialny.
  Na którym możemy tylko stracić terytorium. Ale kto wie? Może PiSom chodzi o Polskę obszarowo mniejszą zarówno od PRL, jka od II RP, za to bez pomników i cmentarzy agresorskiej-okupacyjnej Armii Czerwonej?

  Jest o czym rozmawiać.

 11. RomanK said

  Sa w Paryzu w 1945 r dokladnie wyliczyli Polskie straty…materialne…
  Wysterczy wziac i przeliczych dolary na dzisiejsze po cenach zlota….
  Prawo Miedzynarodowe dokladnie reguluje reparacje wojenne i odszkodowania… niech pan zapyta prawnikow…
  Niedawno Niemcy zaplacili ostatnia rate Francji za I wojne,,,,
  Mowienei o reparacjach iod Niemec odsuwa zydowskie roszczenia 65 mld dollarow od Polski ….i dlatego taki wrzask:-))))i belkot:-))) le kazdy boi sie o tym powiedziec :-)))A Krulewny Sniezki nie chca sluchac:-))))

 12. krulewna śmieszka said

  Krulewna Śmieszka nie udzielała sie w tym temacie.

 13. Yagiel said

  tak patrzę na TO zdjęcie pani rzecznik – jakie ono podobne do… Sojuzne?

  Weźmy taki plakat „Nie bołtaj!”

  Albo wojenny „Ty – zapisałsia dobrowolcem? Tylko raczej w wersji „Ty – zapisałsia waprosit'”

  No paka nie na mnie wskazuje…

 14. Смотрите на её шнобель.

  ——
  Aha. Zacharowa też Żydówka…
  Admin

 15. Boydar said

  No ale co źle mówi …

 16. RomanK said

  Rzeczywiscie Hajdusznik ma racje ..tu na tym zdjeciu jakby sie troche opalila na gebie i zalozyla chuste..cala Matka Boska Czestochowska….
  sami popatrzcie…

 17. revers said

  Panie R.K. z prawnikami skonczylem rozmawiac jak moja ex rowniez wielkiego dziedziczenia osoba z za Buga, dziedziczka jak pan, po studiach politologicznych, prawa miedzynarodowego przyprowadzila mi do domu niemieckiego bandyte i kanibala z urzedu z doktorkskim tytulem. Ja przyprowadzalem do domu dilerow, maklerow nieruchomosci, prawnikow, a nawet sedziow.

  Moze jednak dzidzicznie nauczyc sie odrozniac dyplomatow od politozerow, prawnikow od papug, lekarzy od konowalow, sedziow od bandytow w togach z dyplomami z miesem pogryzionych kobiet miedzy zebami lub ponerologiczni psychopaci w miejscu.

  Wiec kto w tym Paryzu podpisywal te zlote odszkodowania moze koszerny Gedroyc z Kultury Paryskiej lub innej kanapkowej organizacji na uchodzctwie?

  Po za tym juz po I Wojnie Swiatowej bylo wiadomo ze w.g. tzw. prawa miedznarodowego Ligii Narodow, odszkodowania od Niemeic byly nie do
  splacenia, to miedzy innymi wysokie odszkodowania na Niemca doprowadzily do wybuchu II Wojny Swiatowej

  Dzis kazdy sie cieszy ze w ramch odszkodowan Niemcy podrzuca RP uchodzcow, otworza pare sieci handlowych z towarem a i rynek pracy otworzyl sie dla jezykowo sprawnych polakow, sa tez glosy ze w ramach rewanzyzmu i odszkodowan bedzie trzeba oddac zimeie zachodnie.

  Zloto to Francja z Niemcami bedzie czerpac z Czadu, z Nigerii rope, a RP przyjdzie w nagrode pilnowanie i pielegnacja uchodzcow z tejze Czadu,
  i Nigerii. Kopalnie zlota i mining tez jest wazny na koszernych gieldach commodity w Nowym Yorku i Chicago.

 18. Yagiel said

  (Pominę bzdet o Saharowej.)

  do Revers/17. Z pana wywodu o Wersalu poIwojennym wynika, że
  1. Wlk.Bryt. i Francja nałożyły na NIemcy niespłacalną kontrybucję
  2. utworzyły dwa państwa-ofiary – Czech-Słowację i Polskę/II RzPlitą – by nimi dofinansować Republikę Niemiecką/III Reich
  3. z Beneszem poszło pokojowo, z nami wojennie ,ale zgodnie z planem: hitlerowcy tak się nakradli z podbitych i zabitych, że mieli jak spłacać, nawet przegrawszy wojnę (przegrawszy?)
  4. z tego wynika, że III Reich spłacił WBr i Fr z naszej krzywdy, więc reparacje wojenne powinniśmy dostać od spłacanych?

  To by w jakimś stopniu tłumaczyło histeryczny bełkot Macron’a teraz. Oraz wyjście WBr z UE – to coś zmienia? Byli w UE, a ona powstała z rozkradzenia głównie II RzPlitej i Cze-Sło.

  Żeby tak stawiać sprawę w piaskownicy, trzeba mieć starszego brata z piąchą… Raczej Kremla, niż BiałegoDoma.
  Pani Saharowa w mundurku czynownika nie jest oczywiście starszym bratem, ale siostrą starszego brata…?

 19. RomanK said

  A zloto????? Zloto Europy jakie zagarneli Hitlerowscy Antyglobalisci??? gdzie jest????
  Nadal w pociongu pod Kartkonoszami???:-)))))

  Panie Revers j-a panu serdecznie wspolczuje….moze dlatego, ze ja nie dziedzic..ale z kmieci…
  I co my prawda nie jedlismy kanibali..ale karmilismy nimi swinie…stad u mnie zawsze wstret do koshernej patelni dziedzi- czek:-))))

 20. NICK said

  Jest to złotko. Tylko Pan nie wie. RomanieK.
  Pan wie dużo a mało, zarazem.
  W tajemnicy ujawnionej Panu, specjalnie, powiem to, co , powyżej.

  Wandaluzja się myli a Pan? Zwłaszcza.

  A, może, we końcu dziejów, byście byli porozmawiali???

  Tylko, że ono świecidełko? Już nie moje. Ale jest. Tu.

  Tu. Tutaj. Jest.

  Nie widać?

 21. Pinxit said

  Serbom naleza sie odszkodowania od Polski i innych panstw NATO.
  Polakom naleza sie odszkodowania za Rzez Wolynska i Lwow i Stanislawow.
  Nalezy oddac Polsce Wilno.
  Libia, Irak , Syria powinny szukac odszkodowania od wszystkich panstw NATO. Afganistan tez.

 22. grzech said

  Czy te straty ZSRR obejmują ziemie zabrane Polsce wespół z III Rzeszą?
  Gdzie mowa o współrozpętaniu wojny przez ZSRR?
  Co do podsumowania dotyczącego Polski – nasz kraj był okupowany nie tylko przez III Rzeszę ale i przez ZSRR a potem tylko przez ZSRR.

 23. Boydar said

  Jeszcze o podejrzeniach żydostwa wobec Pani Zacharowej –

  Nie, to nie Zacharowa, to dość znana obywatelka Polski. Jak widać Bóg urody jej nie poskąpił. Oszczędził na czymś innym a resztą pokierowała jej wolna wola i … geny.

  Był taki film Dzień Świra, i jego kontynuacja mająca już inny tytuł. I oba tytuły oddają zawartość naszych czasów. Pani Gretkowska ma słowiańskie geny, co widać, ale też i inne, co słychać kiedy tylko nie milczy. Pani Zacharowa bez wątpienia ma geny słowiańskie bo inaczej nie byłaby taka ładna ale różne inne też mieć może, i co z tego ??? Po tysiącach lat wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu mieszańcami i nikt z nas pewności mieć żadnej nie może oprócz natywnych Eskimosów. Jedno jest natomiast pewne, do opublikowanej po wojnie listy żydowskich wtyczek, chytrzy dopisali natychmiast grupę gojów i sami wyłożyli pieniądze na drukarnię. I znowu byliśmy w czarnej dupie. Tak że nie tędy droga.

 24. Boydar said

  Jak to diabeł potrafi mieszać szyki; wkleiłem nie tą grafikę, najmocniej przepraszam wszystkich zainteresowanych.

 25. Yagiel said

  Ojej? A co tu robi pani Manuela Gretkowska jakby?

 26. Boydar said

  Leży i pachnie, Panie Yagiel. Właściwie to wszystko co może robić bez robienia obory.

 27. Yagiel said

  Zresztą – skoro już jest – jako wyczulona na polszczyznę m.in., no na słowo po prostu, mogłaby odnieść się do różnicy między wyrażeniami „kwiaty składali obywatele polscy” a „kwiaty składali Polacy”?

  Tak to bowiem wygląda, a raczej wybrzmiewa, że pani rzecznik MSZ Kremla usilnie wskazuje Sellinowi – właśnie to nazwisko musiało paść: Sellin (niemal jak Lennin)? – na zewnątrz-polskie, hybrydowe inspiracje. Nie mogę oczywiście za nią zastanawiać się, czy odpowiada panu Sellinowi jako „obywatelowi polskiemu” czy „Polakowi” – bo któż lepeij, niż Kremlowcy, moze to wiedzieć? (Może felietonista Michalkiewicz?)

  Tylko czy pani Gretkowska bywa w Gajówce osobą własną?

  ——
  Nie wiem, o co chodzi.
  Admin

 28. Boydar said

  A Pani Zacharowa ? To nie tylko mało prawdopodobne; to wręcz niemożliwe. Jako Maria Zacharowa, to może … pachnieć. Nic poza tym.

 29. Yagiel said

  Może pana zdziwię, panie Boydar, ale obora może pachnieć…
  Wiele wakacji, ferii i świąt spędzałem na wsi u babci (niedaleko Czerwińska n/Wisłą), lubiłem zaglądać do obory, nawet gnój wywalałem przy starszych – rozumie pan? Do tej pory ,kiedy przejeżdżam w W-wie obok stajni, pachnie mi dzieciństwem…

  NIe twierdzę, że obora pachnie – mi pachnie. (A kurnik nie.)

 30. Boydar said

  Tak, prawdziwa obora pachnie i dla mnie, nic w tym dziwnego nie widzę. Ale rozumie Pan przecież, że to tylko takie powiedzenie miastowych.

 31. Yagiel said

  Skoro mówi pan tak autorytatywnie… (Mi wygląda na „więcej może”, np. wyrażenia rozróżniać i używać świadomie w zależności od rozmówcy. Czy już wspominałem, że niezwykle cenię fachowców lepszych ode mnie? W miarę moich skromnych możliwości cenienia.)
  Jakby by pan na Kremlu był… no nie wiem kim!

 32. Yagiel said

  Zwłaszcza tych, którzy jeszcze niedawno srać chodzili za oborę lub do… (cytuję Michalkiewicza)

 33. Boydar said

  To nie moja wina ani też zasługa. Trochę w życiu przeczytałem, i teraz tylko małpuję.

  Inaczej się mówi do posła a inaczej prywatnemu.

 34. Yagiel said

  Ba – dystynkcja!
  Pani rzecznik MSZ Zacharowa ma raczej wysoki czyn.

  (Zastanawiam się, czy taka pani Beata Szydło mogłaby na Kremlu być np. rzecznikiem MSZ? Mało prawdopodobne, ale… zastanawiam się.)

 35. Boydar said

  Myślę, że Pani Szydło urodziła się do innych zadań w życiu a Pani Zacharowa do innych. Jest takie stare weselne powiedzenie – nie mieszać wódki.

 36. Yagiel said

  Pan myśli, ja się zastanawiam – to chyba ta sama wódka.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: