Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  re1truth2 o Wolne tematy (24 – …
  Liwiusz o Jak rosyjska ropa umknęła…
  zbigi o Ruska baba, czyli co dale…
  Liwiusz o Zielone ludziki
  Liwiusz o USA nastawiają przeciwko sobie…
  revers o Wolne tematy (24 – …
  Liwiusz o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  B o USA nastawiają przeciwko sobie…
  mironik o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Zielone ludziki
  revers o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Marek o USA nastawiają przeciwko sobie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

„Polacy mają nasze ziemie, czego jeszcze chcą?” – niemiecki naukowiec o opinii Niemców nt. reparacji.

Posted by Marucha w dniu 2017-09-08 (Piątek)

Niemiecki politolog i historyk mieszkający w Polsce prof. Klaus Bachmann będąc wczoraj gościem Radia Zet komentował sprawę ewentualnych reparacji wojennych, które Niemcy miałyby wypłacić Polsce.

Zdaniem Bachmanna przeciętny Niemiec nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce podniesiono ten temat: „Jak się o tym dowie, to się trochę uśmieje.” Jego zdaniem to jest temat, który nie ma obecnie uzasadnienia.

Jednocześnie Bachmann przyznał, że jest przekonany, że „Namibia coś dostanie” od Niemiec w ramach odszkodowań za politykę kolonialną w XIX wieku. Przyznał także, że Grecy również stale podnoszą temat reparacji wojennych od Niemiec, ale zażartował, że „im więcej Grecy dostają, tym mniej dostaną Polacy”.

Zdaniem niemieckiego naukowca podnoszenie przez Polskę tematu reparacji to „sprawa na użytek wewnętrzny”.

Reparacje to jest coś co się bierze, jak się ma władzę, jak się zdobywa teren, jak się zwycięża w jakiejś wojnie. Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że Niemcy nie muszą [płacić – red.], więc Polska nie dostanie żadnych pieniędzy. – mówił Bachmann.

Niemiecki naukowiec uważa także, że Niemcy nie będą skłonni płacić reparacji także z tego powodu, iż rząd Beaty Szydło nie prowadzi polityki zgodnej z oczekiwaniami Niemiec.

Wyślemy polskiego ministra spraw zagranicznych do Berlina i on powie, że chcemy reparacji a jego odpowiednik w Niemczech powie, że nie i na tym koniec. Bo jaka jest alternatywa? Nie ma żadnego sądu międzynarodowego, który w tej chwili miałby jurysdykcję nad tym. Gdyby był taki sąd, nie ma możliwości, żeby to wyegzekwować. Zwłaszcza, że rząd [polski – red] lekceważy sądownictwo międzynarodowe w swoich sprawach. To jest dziwne, że taki rząd miałby pójść do jakiegoś europejskiego trybunału, którego w tej chwili nie ma, argumentując, że musicie uznać nasze racje, ale my mając nieodpowiedni wyrok, to go nie uznajemy. – mówił Bachmann dodając, że w Niemczech panuje opinia, że obecny polski rząd należy „przeczekać”.

W jego opinii przeciętny Niemiec uważa, że Polska otrzymała już rekompensatę za napaść III Rzeszy w postaci Ziem Zachodnich.

To jest uważane za zakończone. Gdybyśmy spytali kogoś na ulicy, to by on powiedział ‚co ci Polacy chcą, przecież oni mają nasze ziemie’. (…) Dla zwykłego obywatela to jest prosta sprawa. ‚Polacy mają nasze, kiedyś tam, wschodnie ziemie i to są ich reparacje.’ – mówił Bachmann.

Przypomnijmy, że Polska nie otrzymała Ziem Zachodnich w ramach reparacji wojennych.

Gość Radia Zet ostrzegał, że podnoszenie argumentów moralnych nie przyniesie Polsce wypłaty reparacji.

Moralnie to jest jednoznaczna rzecz, Polska ma prawo do moralnego zadośćuczynienia za wojnę, której nie zaczęła. (…) ale ostrzegam przed tym, żeby uznać, że stosunki międzynarodowe czy prawo międzynarodowe są zawsze moralne. To odzwierciedla bilans sił na świecie. Ten bilans nie jest moralny. (…) Prawnie i politycznie sprawa jest zamknięta. Nie da się nic wycisnąć z samej moralności. – twierdzi niemiecki profesor.

Bachmann podał również inny osobliwy argument przeciwko reparacjom. Jego zdaniem przemawia przeciwko temu pochodzenie współczesnych Niemców:

Mamy kilka milionów Niemców tureckiego pochodzenia. Jak ja mam takiemu uczniowi ze szkoły wytłumaczyć, że on jako Niemiec tureckiego pochodzenia ma płacić wyższe podatki, bo Polska chce reparacji wojennych. (…) Ja nie wiem, czy teraz nie mamy więcej Niemców, którzy są potomkami nie-nazistów.

[Demagogia. Kto osiedla się w jakimś kraju, musi przyjąć jego prawa. – admin]

Czytaj także: Kownacki: Są podstawy prawne by domagać się reparacji wojennych

https://kresy.pl

 

Komentarze 34 do “„Polacy mają nasze ziemie, czego jeszcze chcą?” – niemiecki naukowiec o opinii Niemców nt. reparacji.”

 1. Zerohero said

  Mamy kilka milionów Niemców tureckiego pochodzenia. Jak ja mam takiemu uczniowi ze szkoły wytłumaczyć, że on jako Niemiec tureckiego pochodzenia ma płacić wyższe podatki, bo Polska chce reparacji wojennych. (…) Ja nie wiem, czy teraz nie mamy więcej Niemców, którzy są potomkami nie-nazistów.

  Proponuję zatem poszerzyć te rozumowanie na zaciągnięte długi. Jak wyjaśnić Polakowi w Wielkiej Brytanii, że ma tam płacić podatki min. na brytyjskie długie zaciągnięte zanim tam przyjechał?

  Ja nie wiem, czy teraz nie mamy więcej Niemców, którzy są potomkami nie-nazistów.

  To kara przenosi się na dzieci? Ciekawe rozumowanie.

 2. Marek B said

  Bachman oczywiście ma rację. A sprawę reparacji PiSraelici podnoszą pewnie:

  – za podpuszczeniem Nowego Jorku i Tel-Avivu, cobyśmy pokopali Niemców;
  – w kamach rozgrywek wewnętrznych, coby pokazać moherom, jak są patriotyczni.

  Całość to głupota, a jeśli wyjdzie poza Polskę, to przyczyni się do dalszej komproimitacji (saakaszwilizacji) kraju i jego operetkowego rządu. Gdyby tylko na rządzie się skończyło….

 3. www said

  Bredzi niemiaszek, wszystkie argumenty z dupy wzięte

 4. Marcin said

  Skurwysyn. Wymordowali tkankę patriotyczną i inteligencką a tego żadne pieniądze nie pokryją, żadne ziemie. Zresztą mówienie o Ziemiach Odzyskanych jako formie reparacji od Niemiec nie ma żadnych podstaw bo Niemcy nie były podmiotem w tej kwestii i w tamtym okresie i nie mogły decydować co komu dać. Czasem żałuję że sowieci nie dojechali na czołgach aż pod Frankfurt czy Kolonię. Psie syny by się z gówna nie wygrzebaly.

 5. Isia said

  … Parę słów o 54 – letnim profesorze nauk społecznych Klausie Bachmannie, mieszkającym w Polsce na stałe od 1988 roku. To dziennikarz, publicysta, historyk, politolog, któremu tytuł naukowy profesora nadał w w 2013 roku Bronisław Komorowski. Publikuje m. in. w żydowskiej gadzinówce wyborczej, w Polityce. I jest członkiem zarządu Fundacji Batorego, finansowanej, jak wiadomo, przez żydowskiego grandziarza (jak go określił S. Michalkiewicz) G. Sorosa.

  … „Polacy mają nasze ziemie” – taką opinię swoich rodaków podaje zawodowy historyk prof. K. Bachmann, nie wyjaśniając przy tym, że mowa jest o rdzennie polskich ziemiach, wcześniej zrabowanych nam przez Niemców, i odzyskanych po II wojnie światowej … buta i bezczelność niemiecka nie ma granic. Panie Bachmann, doskonale Pan wie, że dzisiejsze Niemcy w całości okupują nasze słowiańskie ziemie, które sięgały aż do Renu. I jeśli już to my, Polacy – Słowianie, mamy słuszne roszczenia terytorialne wobec Niemiec. Trzeba cały czas o tym przypominać !

 6. Zbyszko said

  Chyba temu naukowcowi się coś pomyliło, albo nie ma kompletnego wykształcenia, bo ziemie aż do Hannoveru były kiedyś słowiańskie i Niemcy w ramach filozofii Drang Nach Osten w ciągu tysiąca lat przesunęli swoje granice o tysiąc kilometrów.

 7. Czesław said

  Najechało się żydoszkopstawa i teraz będą nam pisać historię na nowo.

 8. Z tymi całymi odszkodowaniami to jest tak, że domagają się ich żydy w polskim imieniu. Piniendze, jak zawsze, będą wyciągane z kieszeni ludzi, którzy II wojnę światową znają tylko z ychniej historii i nie mają z nią nic wspólnego. Dalej: kto by tam tych piniendzy po drodze nie liczył, to i tak trafią one na ychnie konta, a będzie na to, że to wzięli Polacy.

 9. Swoją drogą, to tym niemnieckim niedukom i bufonom trzeba byłoby wreszcie wytłumaczyć, że nie Polacy mają ich ziemie, tylko oni siedzą na ziemiach wyrwanych podstępem, gwałtem i mordem naszym przodkom!!!

  ——
  Mamy za mało armat, żeby to wytłumaczyć…
  Admin

 10. Yagiel said

  Ale tu właśnie der Hund begraben liegt: czy my wiemy, jakie jest prawo w BRD? Znamy treść Konstytucji BRD co do paragrafu? Wiemy, jak ona widzi granice obecnej BRD ? – Bo że miliony obywateli z uzysku czy nachodźców nie znają prawa BRD, to jasne.
  I jeszcze jedno do powtórzenia: silniejszy może, co chce.
  NIemcy chcieli rozwalić Jugosławię – rozwalili; Amerykanie chcieli rozwalić Serbię – rozwalili; Rosja chciała wziąć Krym – wzięła.
  Polska nie jest silniejsza, więc nic nie wzięła ani nie wezmie. Ziemie Piastowskie mamy nie swoją głową i pięścią, tylko sowiecką. Żeby ich nie stracić, musimy o tym pamiętać i tego się trzymać…
  A zamiast reparacji – liczmy się w UE, itd., jak Żydzi. Starczy na chleb z masłem.

 11. Yagiel said

  Napisałem: Ziemie Piastowskie. Tj. w porywach do Łużyc i Berlina.
  Były Ziemie Wieletów/Obodrytów, czyli Słowian bardziej zachodnich – oni bili się i z cesarsko-papieskimi Teutonami, i z krewniakami Piastowymi – wyginęli 150 lat po śmierci Mieszka I…

  Dzisiejsza polityka PiS jest kalką polityki Wieletów, nie Piastów – Piastami XX-XXIw. są Rosjanie, Białorusini, część Ukrainnych… Wieleci wyginęli – czy to możliwe, by PiS tego nie wiedział?
  Niemożliwe. Same imiona bliźniaków K. wskazują na nasz źródłowy obszar: Lech – rzeka Lech w Bawarii, a Jarosław – kudy władał Jarosław. Lecha już nie ma – Jarosław K. nawróci się na prawosławie? (A zna w ogóle miarę swego dawnego imiennika?)

 12. PISKORZ said

  re 5. Oni widocznie zapomnieli o SWOIM WIECZNYM DRANG NACH OSTEN..!! Oni widzą ty
  lko jedną stronę medalu..Niech popatrzą na nazwy miast w dawnej NRD…i pomyślą o ich korzeniach..Za posiadanie książki pod t. ZIEMIA GROMADZI PROCHY..to można było wylądować w kacecie. Zresztą, jej autora Kisielewskiego to podobno intensywnie szukali po „wejściu” do Polski. PS A na pewnym portalu niem. to wyczytałem, że Westerplatte…leży w środku Gdańska, inny idiota pisze, że przed wojną to te nasze 11 milionów obywateli innego pochodzenia…BARDZO ŹLE traktowaliśmy.

 13. PISKORZ said

  re 12 Może trzeba przypomnieć powiedzonko z czasów babci-komuny o Ziemiach Od…”ZABRALI NASZE A DALI NASZE”..

 14. To Niemcy mają nasze ziemie. 🙂

  Praktycznie całe Niemcy zajmują tereny, które kiedyś były słowiańskie.

 15. Ad. 10

  „Ziemie Piastowskie mamy nie swoją głową i pięścią, tylko sowiecką. ”

  – Sowieci byli dwojacy: ci od Stalina (np. Żukow) i ci od Kaganowicza (np. ci, których Żukow utrupił).

 16. Yagiel said

  re Krzysztof M – jasne.
  I właśnie ci Żukowa byli/są piastowskiej myśli. Ci od nad-rabina Kaganowicza myśleli i myślą o tym, jak wypracować korytarz Z NIemiec do Chazarii.
  Kto wie – kiedy Niemcy śpiewają w Pogorzelicy-Niechorzu „Unsehe See”, to może o Morzu Czarnym albo Kaspijskim? Bo zależy, którzy Niemcy z dwojakich…

 17. Marek B said

  Ja widzę najlepszy komętarz od @8 Hulajdusznik:

  „Z tymi całymi odszkodowaniami to jest tak, że domagają się ich żydy w polskim imieniu.”

  Dodam: a jak coś dostaną, to skończy się jak FOZZ. Co najmniej jak FOZZ, bo przecież zawsze może być gorzej.

  Tylko że ludzie nad Wisłą (Słowianie) dadzą się sprowokować, bo nie mają pamięci dnia wczorajszego i zdolności rozumowania. Takie realia.

 18. Sybirak said

  „Mamy za mało armat, żeby to wytłumaczyć…
  Admin.”

  Teraz armaty niewiele znaczą, mamy ich markety. Odcięcie potężnej macki wysysającej
  z Polski potężne dochody natychmiast niemiaszków by otrzeźwiło.

  A do Pana Mareczka B: już się żydków w Polsce nie boimy.

  ——
  Myśli Pan, że Niemcy położyliby uszy po sobie?
  Admin

 19. Jack Ravenno said

  Klaus Bachmann to jak widać nieuk i zwykły ch*uj. Szkoda na niego czasu

 20. guła said

  W areszcie leży 3 tyś ton złota w USA, na które chciałaby choć rzucić okiem pani Merkel. Wystarczy stosowny wyrok, od stosownej instytucji i być może jakąś cześć roszczeń pokryje.

 21. guła said

  Ile to czyni zł
  Finegold 999,9 – 160 tyś 1 kg.
  160 000 000 tona
  480 000 000 000 – 3 tyś ton
  Dobrze policzyłem?

 22. Pinxit said

  Nie wiem o co ten raban w 70 lat po wojnie.
  Panstwa europejskie nic a nic sie nie zmienily od krajow Krola Cwieczka.
  Awantury terytorialne nie sa nowe i nie wszystkie przynosily nam chluby.
  Jak juz tak bardzo chcemy „patriotyzowac”, to czemu nie chcemy Lwowa i Stanislawowa? Lwow byl polski przez 600 lat!
  Z tym Dolnym Slaskiem to roznie bywalo.
  Jak juz chcemy byc sprawiedliwi, to odbierzmy najpierw urodzajne ziemie ukrainskie zanim je Monsanto calkiem zniszczy.

  Do konca nie za bardzo rozumiem, dlaczego akurat teraz nam sie przypomnialo?
  Czy moze ma to cos wspolengo z tym gazociagiem, ktory buduja Niemcy z Rosja?
  Bo jeszcze nie tak dawno zapraszalismy Merkelowa na Westerplatte na…. wspolne uroczystosci..
  Bo gdzies tu czuje swad hipokryzji.

  Czego ja nie umiem, to tak naprawde nie pamietam, zebysmy mieli podpisany traktat pokojowy z Niemcami. Konferencja w Pocztamie okreslila granice. Jakos nikt ich nie podwazal.
  Wiec moze jednak zaczniemy od poczatku… a nie od konca.

  Bo mozemy tez otworzyc puszke Pandorry i nagle Serbowie kaza sobie placic za polski KFOR w Kosowie. Juz 16 lat stoja tam wojska NATOWskie – zupelnie NIELEGALNIE.
  Ukraincy wrecz sie domagaja Przemysla i Zamojszczyzny.
  A my powinnismy jednak wziac za dupe ANglie za te parszywa linie Curzona.
  I zaskarzyc i USA i Anglie za te awantury w Jalcie. . Stalin nam prznajmniej wydlubal Slask od niemiaszkow..

 23. Panie Pinxit, szczerze mówiąc wnerwia mnie Pan. Doradca się znalazł. Najpierw to tacy jak Pan powinni się nauczyć języka polskiego, szczególnie i zwłaszcza, jeśli to ich język ojczysty. Potem to my, Polacy powinniśmy odzyskać nasz kraj, bo wbrew pozorom on już nie jest nasz. To znaczy jest nasz w sercach i umysłach, nic poza tym; nie mamy władzy, ani kapitału materialnego. To, co posiadają Polacy to ochłapy. W tej chwili to możemy tylko biadolić i każda franca może i pluje nam prosto w twarz. Utrwalili już wizerunek Polaka złodzieja, pijaka i głąba. Chcesz Pan go pogłębiać? „Stalin wydłubał”… oto skutki ychniej „jedukacji”.

  Wszyscy sąsiedzi Polski (podkreślam wszyscy) zmienili nazwy swoich krajów i granice. I tu ych boli. Cóż z tą Polską? Ma sobie tak być niezmieniona? Zapewniam was, że ktokolwiek porusza w dzisiejszej sytuacji temat granic Polski, to na pewno nie dla naszego dobra. Iście w was niektórych ułańska fantazja. To, żeby coś od kogoś zażądać, wziąć kogoś „za dupę”, to trzeba mieć ku temu, powód, siłę, środki i niewydłubany obszar pod czaszką.

 24. Napiszę coś jeszcze, bo nerw mnie nie odstępuje. Otóż czytając niektóre komentarze razi mnie nie tylko nagminne urąganie polskiej mowie ojczystej; razi mnie też utożsamianie się z działaniami rządzących Polską. Przypomina mi to „pijany autobus”. Uny podstawiają kierowców zmnienników, a pasażerowie, jak w amoku – jedni mają „na to w_jebane”, dokąd jadą, inni doradzają, żeby skręcić w lewo, inni w prawo, wszyscy płacą za bilety bez szemrania, jedni chwalą kierowcę, inni, że poprzedni był lepszy, mało kto zastanawia się nad celem tej podróży. A urwał jego nać! Dlaczego nie w_pierdolić tych kierowców? Do tego, żeby tym autobusem pokierować nie trzeba „prawa jazdy”, jak wam wmówili; wystarczy że ktoś z głową umieszczoną w odpowiednim do tego miejscu umiałby ów wehikuł poprowadzić ku zadowoleniu i z korzyścią dla pasażerów. Wiem… wiem… „wiśta, wio” łatwo powiedzieć. Chodzi mi tylko o to, żeby niektórym uzmysłowić, że ci „zmiennicy” nie są nasi. Ych robotą jest zawieźć nas ku zatraceniu. I, jak dotychczas, wzorowo wywiązują się z obowiązków nałożonych nań przez tego, który ustalił marszrutę. Przystanek końcowy już blisko.

 25. RomanK said

  Panie Pinxit powiem panu..krotko i prawde…nie tylko panu..kazemu , kto jest w stanie zrozumiec co sie pisze.
  Otoz…II WS…to dla ludzi ktorzy ja przezyli byla straszliwa trauma….jaka zostawila niezatarty slad na naszej historii…
  TO byli ludzie -ktorych zmuszono do nadludzkiego wysilku ,zeby stawic czola wyzwaniu….i ci ludzie temu sprostali placac za to straszliwie wysoka cene….
  Dlatego chcieli za wszelka cene uchronic przed taka powtorka swoje wlasne dzieci….Jakie wybuchly jak wulkan po wojnie pokoleniem Baby Boomers….ale….wychowali ich na kurdupli…celowo i swiadomie dlatego , ze doskonale wiedzieli po sobie ile kosztuje heroism….
  I to zostalo odnotowane….przez DEEP STATE..ktore natychmiast wyznaczylo swoje granice….nei zwazajac na granice i traktaty- jakie zostaly zawarte po II wojnie w kilku konferencujach poczawszy od Jaltanskiej…. Te porozumienia byly tylko punktami, jakie zakreslaly przyszle granice Deep State i z jego rozrostem mialy byc likwidowane i sa…..,jeden po drugim….
  Deep State to zaden nowy Wynalazek….to stara Antyczna Sodoma Gomorah….stale zmieniajaca formy ksztal;y…podobni- jak Arenda…..
  Polska jest labolatorium tego q…restwa…..tam wykocilo sie to i do dzis przeprowadza experymenty….
  Te granice nie dziela panstw…te granice dziela ludzi…bez roznicy jakiego panstwa sa obywatelami….
  Z ta Sodoma i GOmora w tej wlasnei chwili najbardziej walczy ….Ameryka….tu u siebie….i od wyniku tej walki bedzie zalezal Los Swiata.

 26. RomanK said

  Panie Hajdusznik..ja panu powiem- dlaczego pana wq..wia pan Pinxit….
  Pan Pinxit wogole nie uznaje pojecia „powinien”…a pan go naduzywa nie wiedzac wogole….. co znaczy:-)))

 27. Marucha said

  Re 25:
  To dość ryzykowne stwierdzenie, że pokolenie wojenne wychowało swoje dzieci na kurdupli, bo dobrze wiedziało, ile kosztuje heroizm.
  Moim zdaniem dzieci na kurdupli wychowała propaganda medialna, poprawność polityczna, feminizm.

 28. Głos Prawdy said

  2. Marek powiedział treść: USA wszystko czyni dla tego, żeby pozostać pełnym hegemonem w świecie, konkurenci im nie są potrzebne, a toż skrycie lub wprost zuchwale otwarcie, bez wstydu ameryka będzie kłóciła swoich sojuszników, żeby w wygranej, finansowej przede wszystkim pozostali oni.
  Tu oczywiście Polsce od razu trzeba było zajmować się tą sprawą i doić Niemczech, jak to czynił Izrael.

 29. Mówię, piszę i myślę po polsku, więc nie odpowiadam na zaczepki filozofów od „powinności”, którzy ten język w niemiłosierny sposób haratają. I nie tylko dlatego nie znajdziesz Pan we mnie dyskutanta. Resztę pominę litościwym milczeniem.

 30. paolo said

  Jak trzeba byc bezczelnym aby wypisywac takie niemieckie opinie,ziemie zachodnie nalezaly do nas nawet do Laby i to niemcy nam je zabrali na przestrzeni wiekow a teraz domagaja sie ziem ktore opkupowali przez ok.200 lat a zawsze nalezaly do nas niech sie zajma najezdzcami ktorych mordowali w Afryce i ktorzy w odwecie beda robili z nimi to samo.Jak swiat swiatem niemiec nigdy nie bedzie nam bratem-wszystko co mowia to jedno wielkie klamstwo,kolonie 1 i 2 wojna sa tego przykladem.

 31. Isia said

  … O stosunkach polsko – niemieckich. Czy Polska zrzekła się reparacji wojennych ? …

  … 22 sierpnia 1953 r. Wiaczesław Mołotow i ówczesny premier NRD Otto Grotewohl podpisali wspólne oświadczenie, w którym m. in. stwierdzili: „Rząd ZSRR po uzgodnieniu z rządem PRL całkowicie p r z e r y w a z dniem 1 stycznia 1954 r. pobieranie od NRD reparacji w postaci dostaw towarów, jak i jakiejkolwiek innej postaci”.

  … Następnego dnia, 23 sierpnia 1953 r. również rząd polski złożył oświadczenie dotyczące reparacji niemieckich. W ustępie 5 znajdujemy stanowisko, iż: „(…) w celu wkładu w uregulowanie problemu niemieckiego i w uznaniu, iż Niemcy w znacznym stopniu uregulowały swe zobowiązanie z tytułu odszkodowań wojennych, rząd polski zrzeka się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań wojennych na rzecz Polski”.

  Były to dwa r ó ż n e oświadczenia.

  Z treści tego oświadczenia wynika, iż rząd polski zrzeka się odszkodowań wojennych od Niemiec i narodu niemieckiego a nie od NRD. Porozumienie ZSRR – NRD jest zawarte wyłącznie z NRD, ponieważ RFN nie była uznawana przez ZSRR. Ponadto w oświadczeniu ZSRR – NRD jest mowa o przerwaniu pobierania od NRD reparacji, a nie zrzeczeniu się spłaty odszkodowań wojennych, jak to jest w oświadczeniu rządu.

  … W oświadczeniu rządu polskiego dokonana została manipulacja, gdyż we wspólnym oświadczeniu Wiaczesława Mołotowa i ówczesnego premiera NRD Otto Grotewohla jest mowa o NRD, a nie Niemcach w ogóle. Oświadczenie rządu polskiego nie mogło bowiem wybiegać poza oświadczenie ZSRR – NRD z 22 sierpnia 1953 r.. a powinno być z nim zgodne. Nie było to też wspólne oświadczenie rządu ZSRR i PRL, a tylko rządu polskiego.

  … Było to matactwo Bolesława Bieruta, wraz z Jakubem Bermanem i Hilarym Mincem, trójką stanowiącą najściślejsze kierownictwo PZPR.

  http://www.polishclub.org/2017/09/08/o-stosunkach-polsko-niemieckich-polska-zrzekla-sie-reperacji-wojennych/

 32. Isia said

  … (30) c.d. …

  … Korekta ostatniego zdania :

  Było to matactwo Bolesława Bieruta, który stanowił wraz z Jakubem Bermanem i Hilarym Mincem, trójkę stanowiącą najściślejsze kierownictwo PZPR.

  … W relacjach polsko – niemieckich dotyczących odszkodowań za olbrzymie zniszczenia i straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej punktem wyjścia powinno być oświadczenie ZSRR – NRD z dnia 22 sierpnia 1953 r. , gdyż w Poczdamie zobowiązano właśnie ZSRR do zaspokojenia polskich żądań o odszkodowanie z części odszkodowań należnych Związkowi Radzieckiemu.

  … W sprawie odszkodowań Polska nie ma sojuszników.

  Rosja mogłaby być dzisiaj adwokatem Polski w sprawie reparacji wojennych. Niestety, stosunki polsko – rosyjskie są złe. Czy ze względu na odszkodowania skłócono Polskę z Rosją ? Wszystko możliwe, bo sprawa zrzeczenia się odszkodowań wojennych przez Polskę ma jeszcze jeden wymiar, chyba najważniejszy.

  … Janusz Dobrosz, poseł na Sejm RP (…), w swojej książce pt. „Polska – Niemcy. Decydujące starcie” skojarzył ze sobą pewne daty i wydarzenia, i napisał:

  W marcu 1953 r. dobiegły końca pertraktacje między zachodnimi Niemcami pod przywództwem Konrada Adenauera a Izraelem z Ben Gurionem. Do historii przeniknął pod nazwą układów luksemburskich traktat, w którym RFN zobowiązała się do rocznego przekazywania na rzecz państwa Izrael kolejnych transz odszkodowań za zbrodnie nazistowskie na Żydach.

  Po paru miesiącach w tym samym roku, Bolesław Bierut w ślad za ZSRR zrzeka się reparacji wojennych. Cisną się na usta logiczne pytania: czy zachodzi w tym przypadku zadziwiający zbieg okoliczności, czy aby nie zadziałały tu potężne siły nacisku zainteresowane w tym, aby to Izrael otrzymał maksymalne odszkodowanie kosztem innych poszkodowanych przez III Rzeszę ?

  Otrzymane w ramach reparacji wojennych odszkodowanie od RFN budowały potęgę militarną i siłę ekonomiczną państwa Izrael. Polska do dnia dzisiejszego realnych reparacji nie otrzymała.

 33. Zborowski said

  Q………y zydo=niemieckie Oddawac nam ziemie ktore byly slowianskie od Wiekow A ktore sa rzekomo wasze.
  WY JUZ NIE ISTNIEJECIE …………..A jesli istniejecie to dzieki naszej sprzedajnej WADZY KTORA JEST NA WASZYCH USLUGACH.I naszej naiwnej chrzescijanskiej dobroci I milosierdzia Wzgledem was ;Mordercy zwyrodnialcy I barbazynicy.
  ……………………………………………………….KONIEC Z WAMI

 34. Zgorzkniały said

  „To jest uważane za zakończone. Gdybyśmy spytali kogoś na ulicy, to by on powiedział ‚co ci Polacy chcą, przecież oni mają nasze ziemie’.”

  Ojej, poczucie krzywdy aż bije z tej wypowiedzi. Biedni Niemcy…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: