Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska ma być jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. A nie łatwiej po prostu obniżyć podatki wszystkim?

Posted by Marucha w dniu 2017-09-09 (Sobota)

Zgodnie z najnowszym pomysłem wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, na terytorium całej Polski ma powstać jedna, wielka specjalna strefa ekonomiczna.

Mając na uwadze patologie związane z istnieniem takich stref oraz fakt, że potwierdzają one neokolonialny charakter naszej gospodarki (gdzie duży „inwestor z zagranicy” ma większe prawa i przywileje niż lokalny przedsiębiorca), warto się zastanowić czy nie lepszym (i łatwiejszym w realizacji) pomysłem byłoby jednak powszechne obniżenie podatków dla wszystkich przedsiębiorców?

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował na forum ekonomicznym w Krynicy-Zdrój projekt ustawy, która miałaby utworzyć z naszego kraju jedną, wielką specjalną strefę ekonomiczną. Zachęty podatkowe (czytaj: ulgi podatkowe) dla inwestorów miałyby być dostępne na całym terytorium Polski. Zdaniem Morawieckiego wprowadzenie tej koncepcji w życie miałoby przynieść Polsce nakłady inwestycyjne rzędu 117,2 mld zł (do 2027 r.), oraz 158,3 tys. nowych miejsc pracy.

Im dłużej czytam założenia do najnowszego projektu Morawieckiego, tym bardziej przypominają mi się słowa Miltona Friedmana (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii), który w 1990 roku wyraźnie ostrzegał polityczne elity naszego kraju: „Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”.

Co się stało w kolejnych latach? Okazało się, że rządzący naszym krajem postępowali dokładnie na odwrót. Zaczęło się od wyprzedaży majątku narodowego za pół ceny lub bezcen. Zagraniczni inwestorzy kupowali od państwa gotowe fabryki, zakłady przemysłowe czy banki za ułamek ich wartości. Dostawali przy tym obietnice ulg podatkowych i przywilejów, które nawet się nie śniły działającym na tym samym rynku polskim przedsiębiorcom.

Rządzący, aby jeszcze bardziej wejść w cztery litery zagranicznym inwestorom, wymyślili specjalne strefy ekonomiczne, gdzie podatki dochodowe dla podmiotów z zagranicy, które zdecydują się tam zbudować np. swoją montownie, są znacznie mniejsze, niż dla Polaków prowadzących swój biznes tuż obok strefy.

Zestawiając powyższe fakty z informacją o najnowszym pomyśle ministra Morawieckiego, który znowu chce „dopieszczać” nowych inwestorów, a zapomina o już działających i pracujących na terenie Polski przedsiębiorcach, każą mi poddać w wątpliwość słuszność tej koncepcji.

Czy w takich okolicznościach nie lepszym (i łatwiejszym w realizacji) rozwiązaniem byłoby powszechne obniżenie podatków dla wszystkich przedsiębiorców? Czyż nie korzystniej byłoby tworzyć rodzimym twórcom naszego PKB takich samych reguł gry, jakie obowiązują zagranicznych inwestorów? Przecież i jedni, i drudzy chcą w naszym kraju zarabiać pieniądze. Dlaczego zatem jedynie mityczni „inwestorzy” mieliby być uprzywilejowani?

[Dlatego, że Polska ma ustrój ksenokratyczny: rządzą obcy i ich pachołki. – admin]

Źródło: Morawiecki: Dzięki nowej ustawie cała Polska może stać się strefą inwestycyjną (Stooq.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarze 33 do “Polska ma być jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. A nie łatwiej po prostu obniżyć podatki wszystkim?”

 1. ? said

  „A nie łatwiej po prostu obniżyć podatki wszystkim?”

  Już dawno o tym pisałem. Tak jak z VATem: 15/5/0% i żadnych zwolnień, wyłączeń, odpisów, ulg, obniżek, itp. krętactw. Wpływy wzrosną, biurwa skarbowo-sądowo-policyjna (i wszelka ina tropiąca „nieprawidłowości”) do zwolnienia.

  Ale to jest za proste i zbyt dobre dla kraju. Kurwy rzadzące zawsze będą motać, kręcić, utrudniać, zaciemniać i wciskać kit, że to dla naszego dobra. Dla ich dobra, to na pewno.

 2. komentator said

  @1
  Dokładnie! Milion urzędasów wykonujących nikomu niepotrzebną pracę, za którą każą sobie płacić pod przymusem policyjnej pałki i kontroli skarbowej, jest pokazaniem, jakimi niewolnikami jesteśmy we własnym kraju. Przy dobrej komputeryzacji, możnaby 90% tych nierobów posłać na zieloną trawkę. Może otworzyliby jakieś biznesy, które na siebie zarobią; cukiernie, knajpki, zaczną sprzedawać przetrwory, cokolwiek, byle nie spożywanie ponadnadmiarowych ilości kawy i ciastek. Przy czym pierwsze, co należy zrobić, to zlikwidować takie rzeczy, jak obowiązki meldunkowe, pozwolenia na budowę domów, wywalić na śmietnik historii pomysł tego awanturnika z Korsyki, który wprowadził tzw. śluby cywilne (aby roztaczać jeszcze większą kontrolę nad populacją, każdy rewolucjonista prowadzi do tego). Od ślubu jest Kościół, nie ma takiego czegoś, jak ślub cywilny, to jest oksymoron.
  Podatki jednakowe dla wszystkich, w równej wysokości, żeby tzw. kancelarie optymalizacji podatkowej upadły, oni też wykonują nikomu niepotrzebną pracę, która jest konsekwencją skomplikowania systemu podatkowego, często ich pracownicy mają wpływ na ten system i komplikują go celowo, żeby dać sobie pracę, jak np. ustawa o VAT tego Modzelewskiego, który napisał potem komentarz 700-stronnicowy do tejże ustawy.

 3. Zbyszko said

  A to do tej pory Polska nie była jedną wielka strefą ekonomiczną? Gdzie tzw strategiczni inwestorzy mają taki raj jak nigdzie indziej na świecie? No chyba że w krajach podbitych działaniami wojennymi. Ale wojna, czy ,Solidarność jak zwał tak zwał… na jedno wyjdzie.

 4. Zdzicho said

  Morawiecki szuka inwestorów z zagranicy. Olewa kapitał krajowy, chcąc wymusić jego przerejestrowanie za granicę. Tylko po to, aby mógł zainwestować w kraju. Rządzący winni dbać o własnych Wyborców. Poza tym logika nakazuje tworzenie własnej klasy średniej. Takiej, która będzie dbać o lokalny rynek. Dlatego powinny działać przepisy antymonopolowe, zwłaszcza w handlu i usługach. A jest dokładnie odwrotnie. Kurs zł do innych walut jest na poziomie niewolniczym. Podatki pewnie najwyższe na świecie. Brak środków na inwestycje. Banki = bandyci i złodzieje. A sądy wspierają ten kołchoz i koncentracion lager bez jakiegokolwiek sprzeciwu. Jak wybrnąć. Większość, jaka ma jeszcze możliwości i trochę środków wybywa za pracą na emigrację. Nieliczni, ktoórzy muszą tutaj żyć czekają na sygnał od rodziny, która już wyjechała. A zmiana jest, o ile nie jest już za późno konieczna natychmiast. PiS dużo blebla, ale konkretów nie widać. Ma samych geniuszy, od gospodarki a la Morawiecki, którzy udają reformatorów okazują się idącymi za swoimi pieniędzmi reformatołkami. A wystarczy uaktywnić rynek wewnętrzny właśnie znosząc monopole np w handlu, postawić na aktywizację wsi, tworząc małe wiejskie zakłady przetwórcze. Poprzez wprowadzenie progresywnego podatku obrotowego i zmniejszenie VAT o połowę doprowadzić do obniżenia cen i sprzedaży większej części sklepów średnio i wielko powierzchniowych, z powodu nieopłacalności posiadania więcej niż dwóch sklepów, np. rodzimemu kapitałowi. Postawienie na energetykę wykorzystującą np. prąd rzek i budowę kaskad rzecznych wraz z ich zagospodarowaniem energetycznym, poprzez małe i średnie gminne elektrownie wodne. Kurs także można ruszyć. Jest absurdem aby mój kolega pracujący w Görlitz zarabiał cztery razy więcej ode mnie np.w Zgorzelcu pracując w tej samej firmie i robiąc to samo. Nasz rząd robi za pilnujących nas w obozie pracy pod nazwą Polska. Ale to my tylko ponoć im płacimy pensje. D N O-D N A.

 5. GonDar said

  Bo są wybory i demokracja.

 6. Lily said

  Re 4; Zdzicho
  „Nasz rzad”,a to dobre. Jak Pan mysli?.
  Jak by byl Nasz,to Polakom w Polsce zylo
  by sie inaczej(dostatnio,bezpieczne).
  Nie tak dawno, Chinczyk dowiedzawszy sie,
  ze jestem Polka,powiedzal tak.
  „Polska to bardzo dobry kraj,bardzo tania,
  wykwalifikowana sila robocza”.
  W III.R.P(pookraglostolowej) Tubylcy
  zarabiaja 4 razy mniej niz w Europie Zach.
  Polska,to Bangladesz Europy,nie obrazajac Bangladeszu.Jedno co slyszalam, tam nikt
  nie gloduje.

 7. Marek B said

  Ale pier#$%%nie. Ten Friendman to chyba dostał Nobla? Jak Omaba i Wałęsa? Guru od żydowskiej pseudonauki ekonomiki.

  Wiadomo jak się taka impreza skończy. Wiele krajów eksperymentowało z „inwestorami zagranicznymi. Najlepiej wyszły na tym pewnie Chiny tylko że Chiny wprowadziły bardzo restrykcyjne regulacje. Żaden „inwestor zagraniczny” w Chinach nie może być właścicielem fabryki, wszystkie fabryki muszą w większości należeć do Chińczyków. Poza tym fabryyki te muszą być właścicielami technologii, których używają. Licencje nie przejdą. Nie ma tam „atrakcyjnych warunków”.

  Wiadomo jak to się skończy. Skończy się jak w innych miejscach na świecie.

  ——
  Tym razem Friedman powiedział szczerą prawdę. Niestety, Polacy woleli słuchać bzdur.
  Admin

 8. rafal z said

  – bo SSE jest i będzie tylko dla dużych firm. `
  – rozumiecie ?
  – znaczy nie dla zwykłego zjadacza chleba. nie dla polskiej „trzody”
  – obnizenie lub zlikwidowanie podatków nie jest normalne 😀 i moze przynieść nieobliczalne szkody jaśnie panującym(konkurencja).
  – więc o ile porywają się na poluzowanie śruby to tylko pod ścisłą KONTROLĄ i klucznikiem przy wejściu co by swołocz nie weszła na imprezkę dla wybrańców

 9. Zdziwiony said

  Historia mówi nam (Werner Stombart), że odnowiona wielkość angielskiego i amerykańskiego kapitalizmu jest tylko tworem żydowskim. Kapitalizm wypełnia swe obietnice, niosąc z sobą nieporównywalną z niczym potęgę materialną, lecz jednocześnie poświęca pracę milionów chrześcijan na korzyść o wiele mniejszej liczby Żydów.

  Werner Stombart ŻYDZI i ŻYCIE GOSPODARCZE
  http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=27423

 10. Cyborg said

  …Zachęty podatkowe (czytaj: ulgi podatkowe) dla inwestorów miałyby być dostępne na całym terytorium Polski…
  1. Dla wszystkich inwestorów? Polskich, Ruskich czy Hamerykanskich tyz?
  2. Jak ustawa definiuje „inwestora”)?

  ..Czyż nie korzystniej byłoby tworzyć rodzimym twórcom naszego PKB takich samych reguł gry, jakie obowiązują zagranicznych inwestorów? Przecież i jedni, i drudzy chcą w naszym kraju zarabiać pieniądze. Dlaczego zatem jedynie mityczni „inwestorzy” mieliby być uprzywilejowani?..
  JASNE!!

 11. Zborowski said

  Dla mnie oni wszyscy tzn.tak zwani politycy.Nie maja dobro POLSKI czy POLAKOW.
  Oni maja sprzyjac tylko ;;;;;;;;;;;Szefom Wielkich Korporacji Czyli swiatowych Burzujow Wielkiego kapitalu.Ktory ma zanic plebs (SPOLECZENSTWO).
  PIS czy PO czy PSLczy Sld czy Nowoczesna.
  TO JEDNA I TA SAMA ;;KLIKA =MAFIA=Na uslugach WIELKIEGO syjonu czyli( ONZ=NATO=UNIA Jewropejska=Wall STREET=========( JudeoSzatanisci)…..
  Czyli ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;NOWY PORZADEK SWIATA Gdzie GOIE swiata calego maja byc WYRZNIENCI W PIEN.DLA pomyslnosci tak zwanego (narodu wypranego)
  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;NIGDY SIE TO NIE STANIE………………………………..
  ……………………………………ZROZUMIANO………………………………………………

 12. RomanK said

  Israel..jest jedynym miejscem , gdzie nie ma specjalnych stref ekomicznych, ale sa strefy….bezpieczenstwa..ogrodzone zadrutowane i zamurowane….i obstawione wojskiem …najdemokratyczneijszym wolnosc owa ubezpieczajacm:-))) KIMac,….
  Kto powie dlaczego?????

  W POlsce specjalne strefy wprowadzono Ustawami Sejmowymi w 1566-68 roku…ustanawiajac Arende…. kiedy to Polakow przypisano do Karczmy…zarowno szlachte- jak i chlopstwo, jak i mieszczan…do dzis ten system tylko udoskonalaja!
  POlska ..cala POlska strefa specjalna:-))))))
  Ale nazwali SSyny….tam, gdzie przywileje maja wszyscy takie same….znika przywilej:-))))))
  PO 40 latach Zlodziejstwa i Grabiezy wszystkiego co sie dalo i bylo Nasze ..powiadaja , zescie rowni:-)))))))
  zarowno a przedewszystkim w obowiazkach~!!!!
  Dwuglawy BzydAl..masturbuje was bez waszej zgody:-)))))

 13. iezr said

  Marek wstawił bardzo dobrze ilustrujący całą sytuację obrazek. Brawo! Dodam tylko, że według tego, co ostatnio podpisał prezydęt, to za wodę do tej krowy i za efekt końcowy, czyli placki, polski rolnik będzie bulił. I tak jest z całą ychnią „gospodarką”. Cóż zatem robić? Szkolić snajperów. Innej rady nie ma i nie będzie.

  Przypomniał mi się kawał, jaki opowiadał mi mój dziadzio. Działo się to przed II wojną światową w Polsce, gdzie żyło jeszcze trochę niepoprzebieranych bibrów, których nasza ziemia ugaszczała. Pewien taki obwoźny handlarz, niech mu będzie szynszyl skórzy, pojawił się na podwórku u polskiego chłopa, sam ciągnąc wózek. Gospodarz zapytał go, gdzie podział się jego koń. Ten odpowiedział, że zdechł na antysemityzm. Jak to? – pyta gospodarz. Ano, chciałem cholerę odzwyczaić od żarcia siana, bo wiecie, ja sam pola żadnego nie mam, a sianko muszę kupować, a to kosztuje. Ale jak odzwyczaić?! To niemożliwe! – stwierdził gospodarz. Możliwe, możliwe – odrzekł Mosiek. Przez trzy lata codziennie odejmowałem mu po jednej słomce. Od trzech dni nie dostał już siana wcale. Ja byłem bardzo zadowolony z powodzenia mojego eksperymentu i już go miałem nawet opatentować, a ta cholera antysemicka zrobiła mi na złość i wzięła się i zdechła. Taka to panie wdzięczność za tyle lat troski. A nie macie to gospodarzu jakiegoś konia na sprzedaż? Bo wiecie… tamtego kupiłem od Cyganów i to pewnie dlatego… Wy jesteście Polak… i do tego… A Polak niewiele myślący zagwizdał… wnet w opłotkach pojawił się Bryś… i gospodarz nawet nie zdążył powiedzieć: „Bierz dziada!, bo po żydowskim „wynalazcy” pozostał tylko kurz na zakręcie.

 14. iezr said

  À propos konia, w nawiązaniu do komentarza Maruchy pod obrazkiem wstawionym przez Marka:
  – A ty sołtys bierz swoje pieniądze i konia mi zaraz wyprzęgaj!
  – Kaźmirz, przecie ty sam wczoraj jeszcze mówił, że koń to przeżytek.
  – Aj człowieku, wczoraj to ja był tak przez niego [Zenka reformatora] tak otumaniony… ale w sam raz ja politycznie na oczy przejrzał.

  Może i ci Polacy, którzy „woleli słuchać bzdur”, przejrzą na oczy, zanim będzie za późno?

 15. RomanK said

  Iezr…wlasnie kreskowka przemawia do wyobrazni lepiej niz Wankowicz:-))))

 16. Kojak said

  KOLEJNA ODSLONA KRYMINALNEJ I BANDYCKIEJ GEBY GNOI Z PYYSS ! I TAK BEDZIE ZAWSZE BO TE SYJONISTYCZNE KANALIE OD ZAWSZE REPREZENTUJA INTERESA USRAELA W POLCE ! TYLKO PO BANSDYCKU WYCIERAJA SOBIE RYJE POLSKA I PANEM BOGIEEM

 17. Popiel12 said

  Krajowcy z terenow miedzy odra bugiem sa tak baaaardzo medialnie otumanieni ze globalistobolszewiki:) obecnie juz nieskrepowanie zadnymi przepisami z UE handluja dzieciecimi narzadami na tysiace rocznie wPolsce .Najwiecej jednak dzieci jest przerabianych na czesci zamienne w Ukrainie

 18. Re: 1 ?
  A co stoi na przeszkodzie, aby ZADEN Polak I Polka nie placili ZADNEGO (jakiegokolwiek) PODATKU ???…
  =================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  Rząd, panie Jaśku. Rząd.
  Admin

 19. ? said

  Re 18: Jasiek:
  Jeśli chodzi o VAT, to jewrokołchoz (ale da się w ramach kołchozu obniżyć stawki i uprościć system). A pozostałe – chęć do skubania ludności tubylczej przez kolegów JP2.

 20. Isia said

  … (14) cały film „Nie ma mocnych” … jeszcze, póki co, można obejrzeć w internecie …

 21. Re: 19 ?

  Czy udzwignie Pan(I) prawde?
  Otoz nikt inny, jak my sami Polacy sami stoimy na przeszkodzie, by nie placic ZADNEGO podatku, gdyz reszta wlacznie z „jewRopejskim kolchozem” to tylko „kwiatek do korzucha”….
  Wbito nam do glow, ze bez podatkow nie ma zycia, nie ma wojska, policji, I innych sluzb publicznych…No I tak zostalo w naszych glowach, czego Pan (I) jest tego wrecz dowodem nie moc odpowiedziec na elementarne pytanie.
  A tak miedzy nami: Wszystko mozna zrobic, tylko trzeba chciec to zrobic…no I wiedziec jak…
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 22. RomanK said

  CO stoi na przeszkodzie panie Jasiu????? Nie wie pan???? Powiem panu.
  – STRACH! Lepki smierdzacy potem i moczem troszke gownem ,.,,strach…..
  Podatki….neich pan namowi przerazonych i sparalizowanych strachem- by nei placili abonamentu na , q,,rewskie mendia, merdialne massowego oglupiania:-_)____ opluja pana……

 23. Re: 22 RomanK
  Alez Panie Romku, doskonale wiem, ze sluszna wiekszosc moch Rodakow starch sciska d…pe do tego stopnia, ze boja sie wlasnego cienia… (straty pracy, pieniedzy, domu, mieszkania I dobytku materialnego) I zamienia na wszystko, by starch ich nie dosiegnal…oddajac wlasne dusze w diabelski pacht…Co jest bardzo smutne…Ale widocznie Pan Bog ma wobec nas wszystkich Polakow inne plany…”Plewy” zostana wrzucone w ogien, a ziarna zgarniete do Jego Rak.

  Panie Romku – poza tematem – jakie wnioski z Florydy??? Chodzi mi glownie o zachowanie ludzi. Czy to czegos Panu nie przypomina???…
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 24. Popiel12 said

  Bylo takich wielu !!! Co sie nie bali „bolszewikow ” pookraglowostolowych ?! Wiekszisc z nich „sama ” sie wywieszala 🙂 lub strzelali sobie w plecy 🙂 z duzej odleglosci , a sirodki masowego razenia nazajutrz podawali ze to ” ruskie”:):)

 25. 1/5? said

  Strefa ekonomiczna z 1/5 wynagrodzenia tego co placa w Niemczech – naprawde odnieslismy wielki sukces ekonomiczny !

 26. Re: 24 Popiel12.
  Zycie Panie „Popiel12” to tylko chwila o ograniczonym czasie, a starch jest tylko narzedziem samego diabla. Jesli smierc takiego jak ja dosiegnie, to I tak diabel nie bedzie mial zadnej korzysci, a zobowiazania wobec Boga sa wiele wartosciowsze, anizeli wszelakie inne…
  W dalszym ciagu niczego Pan nie rozumie, ale mam nadzieje, ze wkrotce dowie sie Pan w czym I na czym rzecz sie ma pt: „zycie”… Cierpliwosci…
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Nie pozwole na to, aby moi Przyjaciele przewracali sie w swych grobach…

 27. Re: 18 Marucha – Komentarz…
  Panie Gajowy, „rzond”, to takie k…rwy, ktore uzurpuja sobie prawo do przewodzenia…
  To my sami jestesmy sami przeciwko sobie samym…
  Prosze zwrocic uwage na kierownika w zakladzie produkcyjnym, uslugowym, bankowym, czy mafijnym…. Jest tam tylko jeden kierownik …a reszta wykonuje polecenia ,,,,
  „Rzond” to tylko narzedzie w reku syjonistycznego sehendrynu w ktorym jest kilku zarzadzajacych pod kierownictwem „mozgu”…(nie znam imienia I nazwiska)…
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://;polskawalczaca.com

 28. ? said

  Re 21:
  Jeśli chciał Pan wypracowanie z Polskiego albo referat filozoficzny, to niestety nie mam czasu. Pisałem o tu i teraz.
  A Pan chce rewolucję zrobić w Polsce. Żeby Polakom było lepiej? Daaaawno Pana w Polsce nie było, bardzo dawno…

 29. ? said

  Re 22:
  Panie Romku, a ja nie znam nikogo kto płaci abonament. Uwierzy Pan?

 30. jasiek z toronto said

  Re: 28 ?
  Wystarczy, ze w panskim(Pani) umysle – dojdzie do wniosku, ze praca ludzkich rak (maszyn I narzedzi) tworzy dobra materialne, a pieniadze sa tylko tego pokwitowaniem, a nie odwrotnie, to wystarczy, aby rewolucja sie rozpoczela. Rewolucja umyslowa w ktorej 5 milionowy kapital ludzki (wyksztalcony) znajduje sie poza granicami RP…tworzac tam dobra materialne…
  Niczego wiecej nie oczekuje…
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 31. jasiek z toronto said

  Re: 28 ?

  Polecam wszystkim ku swiadomosci I zweryfikowania (uporzadkowania) wlasnego swiatopogladu.

  =================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 32. RomanK said

  Panie ?…powaznie??????? TO mnie pan ucieszyl:-))))) TO dobry znak:-)))

 33. RomanK said

  Panie Jasiu… Floryda…to daleko ..nie wiem nie widze..nie znam.. Jedno moge panu powiedziec to napewno nie to samo co ….Texas….

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: