Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czeski sąd przeciwko hidżabowi

Posted by Marucha w dniu 2017-09-21 (Czwartek)

Sąd drugiej instancji w Pradze odrzucił apelację Somalijki, która chciała odszkodowania za to, że nie pozwolono jej na noszenie muzułmańskiego okrycia głowy w czeskiej szkole.

Pochodząc z Somalii Ajan Dżamaal Ahmednuur domagała się odszkodowania pieniężnego i przeprosin za to, że zabroniono jej noszenia hidżabu w czeskiej placówce edukacyjnej. Jak twierdziła, wskutek tej decyzji zrezygnowała z nauki. Sąd pierwszej instancji odrzucił jej skargę, dlatego Somalijka złożyła apelację. Jednak praski Sąd Apelacyjny podtrzymał we wtorek wyrok.

„Jesteśmy zdania, że powódka nie ma prawa do noszenia stroju, który jest wyrazem przekonań religijnych, na terenie szkoły, która musi pozostać środowiskiem neutralnym” – uzasadnił wyrok przewodniczący składu sędziowskiego Jan Klaszterka. Rozprawie towarzyszyły wystąpienia Bloku Przeciwko Islamowi i działaczy Partii Republikańskiej.

Skarga Somalijki w pierwszej instancji została odrzucona z przyczyn formalnych. Kierowniczka szkoły pielęgniarskiej, którą zaskarżyła imigrantka, dowodziła, że ta ostatnia nie była w rzeczywistości uczennicą placówki, bowiem nie dostarczyła wszystkich wymaganych dokumentów.

Sąd drugiej instancji również uznał, że skoro powódka nie była formalną uczennicą szkoły to nie może domagać się odszkodowania z jej strony za domniemaną dyskryminację. Jednocześnie jednak odrzucił roszczenia muzułmanów do epatowania strojem zgodnym z nakazami religijnymi.

Ajan Dżamaal Ahmednuur otrzymała azyl w Czechach w 2011 roku.

Czytaj także: Premier Czech: Nie chcemy u nas więcej muzułmanów

polsatnews.pl/kresy.pl
https://kresy.pl/

Jeszcze języka się dobrze nie nauczą, ale już wiedzą, kogo i o co skarżyć w sądach. Ktoś im podpowiada?
Admin

Komentarzy 20 do “Czeski sąd przeciwko hidżabowi”

 1. ? said

  „Jak twierdziła, wskutek tej decyzji zrezygnowała z nauki. ”
  A teraz krótko – wyp…dalaj do swojaków.

  ——
  Ale jaka to strata dla świata nauki!
  Admin

 2. snag said

  Wiedeń – Zadźgał 14 letnia siostrę bo narzekała na decyzję rodziców którzy zabronili jej chodzić do szkoły.

  Afghan Migrant Arrested for ‘Honour Killing’ His 14-Year-Old Sister
  ——————————————-
  http://www.breitbart.com/london/2017/09/21/afghan-migrant-arrested-honour-killing-14-year-old-sister/

  The 18-year-old is said to have killed his sister on Monday after getting into a heated argument with her because she had complained to her parents about not wanting to go to school.

 3. Yagiel said

  Tylko przyklasnąć Czechom. Ale ale – co to ma wspólnego z Polską?

  Przy okazji: jakże piękne są stroje somalijskie kobiece – jakie to piękne niewiasty bywają! Aż chce się widzieć…

  ——
  Rzecz gustu.
  Admin

 4. RomanK said

  Jaki tu zwiazek z Polska????
  Czyzby amok tolerancji rodem z Gazety Polskiej przenijkal i udzielal sie????

 5. Rotagilla said

  Redaktory ostatnio nie miewają zbyt wielkiego szacunku dla czytelnika i redaktor nie przeczytał co sam napisał przed naciśnięciem guzika enter. I wyszło tak, że Czesi ingeruja w polską tolerancję społeczną.

 6. snag said

  Admin @ 3 ,…

  Czarne wyszczupla 😉 ,…

  ——
  Np:

  Admin

 7. AlexSailor said

  Nie ma się co podniecać.
  Skarga została odrzucona z przyczyn formalnych, a dalsza część uzasadnienia jest po prostu skandaliczna.
  Proszę zauważyć, że takie uzasadnienie można wykorzystać np. do zakazu eksponowania przekonań chrześcijańskich, jak modlitwa w szkole, krzyżyki, szkaplerze, czy podobne rzeczy.
  Tak czy tak sukces satanizmu.
  Uzasadnienie powinno być proste.
  Ta szmata na głowie i całym ciele burzy porządek społeczny, wznieca waśni religijne, rani uczucia Czechów, nie pozwala na identyfikacje i zagraża bezpieczeństwu.
  Jest niehigieniczna, utrudnia uczestnictwo w zajęciach, i jeszcze z pół setki uzasadnień.

  ——
  Dużo racji.
  Sąd usiłował znaleźć najbardziej politycznie poprawne uzasadnienie.
  Admin

 8. Pinxit said

  Ani hidzab ani burka nie sa nakazem religijnym islamu, co widac po tych milionach muzulmanskich kobiet, ktore takiego ubrania nie uznaja.
  Do 1979 roku nikt nie slyszal o burkach w Afganistanie. Taliban i burki stworzyli Amerykanie o czym wyraznie przypomnial dr. Ron Paul, byly kandydat na prezydenta USA z ramienia Partii Republikanow.
  Bywaja rozne sekciarskie odmiany religijne, ktore wprowadzaja wlasna interpretacje i przewaznie nie maja nic wspolnego z religia. Sa raczej polityczne: Swiadkowie Jehowy, ewangelisci itp.
  Nie inaczej w islamie czy judaizmie. W krajach muzulmanskich jak np. Iran, Turcja, Malezja uznane jest chrzescijanstwo judaizm, buddyzm, ale nie uzanawane sa zadne sekty.

  Dlatego moim zdaniem Czesi maja racje. Burka to nie religia tylko ortodoksyjna odmiana religii. Nie tylko w islamie:

  Jewish women in burkas – Google Search
  Zydowki w burkach

  https://www.google.com.au/search?q=Jewish+women+in+burkas&hl=en-AU&gbv=2&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj5oZe4z8vSAhXlhlQKHSZJD6MQsAQILA&gws_rd=ssl

  Why Jewish Women Are Wearing Burqas – The Forward

  http://forward.com/sisterhood/127114/why-jewish-women-are-wearing-burqas/

 9. AlexSailor said

  @Pinxit

  Nie ma znaczenia, czy szmaty z dziurą na islamskich babach są nakazem religii, czy nie.
  To nie ma znaczenia.
  To szkoły stawiają wymagania co do akceptowalnych strojów, to społeczeństwo wymagania takie stawia,
  to państwo ma tego pilnować.
  Jeśli szkoły mogą wymagać mundurków, określonego ubioru niemundurkowego, to tym bardziej mogą wymagać nie przychodzenia w w workach z dziurami na oczy.

  Co ciekawe, nikt nie czepiałby się pewnie dziewczyny z Iranu noszącej na głowie w miarę ładną chustę, zgodnie z nakazami ich ajatollahów i prawa państwowego – oczywiście zdecydowana większość dziewczyn i kobiet z tego kraju tą chustę wyciepnęłaby do kosza zaraz po wylądowaniu w Europie.

  Tu nie ma religia nic do rzeczy, a szczególnie eksponowanie jej czy symboli z nią związanych, choć w przypadku islamu oficjalnie przewidującego dla Czechów (i innych też) trzy możliwości – przejście na, zniewolenie i płacenie podatków aż do wyniszczenia, zarżnięcie – i eksponowanie symboli takiej religii powinno być zakazane.

  Tak, jak Indianin z amazonki nie mógłby przyjść do szkoły latem nago, czy murzyn z przepaską na biodrach, tak samo i w tym przypadku.

  Tu nie tyle chodzi o religię, co o przekształcenie norm społecznych a w konsekwencji prawnych, by narzucić w przyszłości islam siłą.

  To jest bardzo precyzyjnie przemyślane przez fachowców i są na realizację tego fundusze, tak jak na budowę meczetów w Polsce.
  Proszę zauważyć:
  „Jeszcze języka się dobrze nie nauczą, ale już wiedzą, kogo i o co skarżyć w sądach. Ktoś im podpowiada?”

 10. Kar said

  re:3/Yagiel/Rzecz gustu.
  Admin

  ..moj znajomy – somsiad – don juan z zawodu przechwala sie czesto sukcesami na polu milosnym z tymi paniami…i mowi bezwiednie, ze sa ok, ale maja maly mankament;..” bo na grzbiecie posiadaja okrutnie gesta siersc sterczaca jak u kota gotujacego sie do ataku”..(?)

 11. ? said

  Re 6:
  Sęk w tym, że Czechy to kraj ateistyczny. Warto poczytać:
  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAP/mr_200811_czechy.html

 12. Re Admin: „Jeszcze języka się dobrze nie nauczą, ale już wiedzą, kogo i o co skarżyć w sądach. Ktoś im podpowiada?”
  – Klasyczne. Cała skoorvwiała levica i popie.przone humanistki z „ocipiałych” uniwersytetów tym się zajmują. Wśród plemion z różnych afrykańskich lasów istnieją specjalizacje – na przykład Malijczycy są we Francji mistrzami w sztuczkach i krokach prawnych dotyczących mieszkań.

  Re AlexSailor (6, 8)
  Pełna zgoda.

  Ad 3, Yagiel („…jakże piękne są stroje somalijskie kobiece – jakie to piękne niewiasty bywają! „)
  Słowo „bywają” jest rozumnie użyte; w istocie piękne to one bywają.

  Ale ogólnie, we Francji istnieje stare wyrażenie „brzydki jak Lewantyńczyk”, a już bodaj 30 lat temu Jean-Marie Le Pen zauważył, że „czarczaf chroni nas przed widokiem brzydkich kobiet„.

 13. Boydar said

  Na sprawę można popatrzeć z wielu punktów.

  Po pierwsze, że w imię „demokracji” i „tolerancji” można złamać każdą mądrość wypracowaną przez pokolenia; w tym przypadku ubiór szkolny.

  Po drugie, w natłoku faktów medialnych, dorzucenie do góry śmieci jeszcze jednego kubła odpadków pozostanie niezauważone, hidżab nie jest symbolem religii co wskazał Pan Alex w (8)

  Po trzecie, postawienie sprawy na głowie przez czeskich mądrołków; kryterium liczby wyznawców nie stanowi czy jest to religia czy nie.

  Oganiają się przed konsekwencjami jak przed muchami. Najpierw nasrali sobie w pokoju bo nie chciało im się pójść za stodołę („bój się wilka a sraj w domu”) a teraz płaczą że cuchnie i że robactwo. To są tak samo kretyńskie metody jak sama myśl że zapisanie się do cudzej bandy przyniesie dobrobyt.

  Jeszcze a’propos tzw. dyskryminacji. Czyli szyld „Bielizna damska” czy „Fryzjer damski i dziecięcy” też jest dyskryminacją ? Nawet myśląc w tych kategoriach robimy z siebie większych idiotów niż natura dała. Czeski sąd nie powinien „tego” „uzasadniać” tylko oddalić sprawę właśnie bez uzasadnienia. A sędzia sprawozdawca niechby na boku dodał od siebie prywatnie – nie podoba się ? To wyp … ć !

 14. Pinxit said

  8
  AlexSailor

  Mnie sie rozchodzilo o decyzje czeskiego urzedu sprawiedliwosci.

  Burka nie moze byc traktowana jako wymog religijny. I obojetnie czy chodzi o szkole, czy robienie fotografiii do paszportu.
  Chce przez to powiedziec, ze czeski urzad sprawiedliwosci mogl odrzucic sprawe od razu, jako, ze nie podpada pod tolerancje religijna, ktora zapewnia konstytucja.
  Zaden pracownik sadu ne moze powiedziec: jak sie nie podoba to wypier… bo nie od tego jest prawo. Nalezy uzasadnic decyzje, zeby ustrzec spoleczenstwo przed falszywymi pretensjami.

  Bo dopoki burka jest traktowana religijnie, to zawsze beda problemy w roznych krajach, ktore uznaja konstytucyjne prawo do eksponowania swojej religii w miejscach publicznych.
  Zydzi na ten przyklad maja swoje szkoly, w ktorych moga sie pokazywac w kapeluszu i z pejsami. Zydzi maja jesziwy a muzulmanie madrasy. Wiec wierze, ze bardzo sekciarsko religijni moga chodzic do szkol religijnych.

  Ja mialam studenta Kopta z zakapturzona glowa ale tak, ze widac nie bylo twarzy. Koptyjskie mnichy nie moga wychodzic na ulice sami.
  Na zajecia przychodzily tez panie z Afryki w tych szalenie kolorowych zawojach na glowie. Niektore na „dwa pietra”.
  Dorosli moga sie ubierac jak chca byle nie w stroje kapielowe.
  Prawde mowiac, nie wyobrazam sobie, zeby kaptury czy wiadra na glowie tak bardzo imponowaly zachodnim paniom, zeby zaraz chcialy wygladac tak samo.

  Szkola dla mlodziezy wychodzi z innego zalozenia: Uczniowie najlepiej powinni miec jednolite mundurki, zeby nie bylo widac nierownosci spolecznych a takze, zeby mlodziutkie damy i gentelmeni na leckcjacjh nie odrozniali sie stanem posiadania a na przerwach nie porownywali sobie tatuazy czy bizuterii – tylko zajeli sie nauka.

 15. Ad 12
  Voilà!
  Chapeau, Panie Boydar.

  Dla przyjemności własnej i (zapewne) innych, przytoczę co Pan napisał z (moim podkreśleniem):
  Jeszcze a’propos tzw. dyskryminacji. Czyli szyld „Bielizna damska” czy „Fryzjer damski i dziecięcy” też jest dyskryminacją ? Nawet myśląc w tych kategoriach robimy z siebie większych idiotów niż natura dała. Czeski sąd nie powinien „tego” „uzasadniać” tylko oddalić sprawę właśnie bez uzasadnienia. A sędzia sprawozdawca niechby na boku dodał od siebie prywatnie – nie podoba się ? To wyp … ć !

 16. snag said

  AlexSailor @ 7 ,…

  .https://d30y9cdsu7xlg0.cloudfront.net/png/67367-200.png

 17. ojojoj said

  A ja sie pytam jak taka burka moglaby zdawac egzaminy?
  Kto bedzie wiedzial czy to wlasciwa uczennica przyszla do szkoly na test?

  A poza tym, skoro burka moze zdawac egzaminy w burce, to czy ja tez moge tak samo z przescieradlem na sobie z dziurami na oczy? Przeciez czuje sie duszkiem przescieradelkiem.

 18. NC said

  Moim zdaniem, pozew Somalijki powienie by zostać odrzucony ze wzgledów formalnych.

  Powódka nie jest obywatelem czeskim, i jako taka nie ma podstaw do kwestionowania decyzji organów państwa udzielajacego jej łaskawie tymczasowego schronienia.

  Zgoda sądu na rozpatrzenie powództwa była błędna i może doprowadzić do sytuacji, gdzie turyści ze 150 krajów świata będa wystepować z pozwami przeciwko krajom, które odwiedzaja, bo nie podobaja im sie lokalne normy i zwyczaje.

 19. snag said

  Kiedys jedna taka ino bez zaslonietej twarzy przyprowadzila pol tuzina bachorow do YMCA na basen a sama zdecydowala przeczekac w jaccuzi. Jak zachowali sie ci ktorzy juz tam byli nie musze opowiadac.

  .http://shoebat.com/wp-content/uploads/2015/07/7a5.jpg
  .http://shoebat.com/wp-content/uploads/2015/07/mit-burka-im-swimmingpool-3ba1733a-5147-4bf9-a6f9-3afef6658e60-e1438108699666.jpg

 20. Boydar said

  Panie NC, Pan spróbuje „wystąpić” w takiej Arabii Saudyjskiej albo nawet w bratnim podobno Izraelu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: