Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Granice obrony koniecznej poszerzone. Zasada „mój dom moją twierdzą” również w Polsce.

Posted by Marucha w dniu 2017-09-22 (piątek)

Kolejna zapowiedziana przez ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego zmiana wchodzi w życie. Zbigniew Ziobro staje „po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika, przestępcy, bandyty”.

Rząd przyjął właśnie projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren.

Według oficjalnego komunikatu: „W praktyce chodzi o odstąpienie od skierowania sprawy do sądu i wymierzenia kary obywatelowi w przypadku przekroczenia przez niego granic obrony koniecznej, w sytuacji zaatakowania napastnika wdzierającego się do jego domu, mieszkania czy na posesję”.

Projektodawca uznał, że nowa regulacja była konieczna, by nie dochodziło do karania osób, które broniąc się przed napastnikiem, naruszały jego dobra prawne, co również podkreślono w rządowym komunikacie: „Jednak nie powinno dochodzić do uprzywilejowania napastnika kosztem napadniętego, a prawo nie może chronić osoby, która dopuszcza się przestępstwa”.

Źródło: polskaniepodlegla.pl / PAP
https://parezja.pl

Komentarzy 12 to “Granice obrony koniecznej poszerzone. Zasada „mój dom moją twierdzą” również w Polsce.”

 1. Normalność wraca?

  A tak poza tym „Mój dom, to moja twierdza.” to chyba średniowieczne powiedzenie angielskie.

 2. PISKORZ said

  re art Trochę późno, ale obudzili się..Lepiej późno niż wcale..

 3. Marek B said

  Czy ktoś wie co to jest Jewish Defense League?

  Moim zdaniem to jest coś podobnego do ustawy 1066, chodzi o wprowadzenie prawa dla prywatrnych najemników, ochroniarzy i podobnych wykidajłów, do strzelania do Polaków. Tylko stopniowo. Zresztą sama ustawa 1066 też była wprowadzana stopniowo.

 4. Napisałem ważny komentarz na ten temat o tym co się robi w Kanadzie, ale nie udało mi się go umieścić. Proszę o pomoc LECH MAREK JAWORSKI latarnik@me.com

  >

 5. Żuraw said

  AD.3
  >https://miziaforum.wordpress.com/2017/04/08/jewish-defense-legalnie-dziala-juz-w-polsce-organizacja-paramilitarna/

 6. Marek B said

  @5 Żuraw

  Dzięki. To było pytanie retoryczne.

  Uważam że operacja jest przeprowadzana przez Sanhedryn w mistrzowski sposób.

  Goje będą się cieszyć, że będzie można strzelać do nich jak do kaczek!

 7. Timeo Danaos et dona ferentes…

 8. ? said

  „W praktyce chodzi o odstąpienie od skierowania sprawy do sądu i wymierzenia kary obywatelowi w przypadku przekroczenia przez niego granic obrony koniecznej,”

  Odstąpienie od skierowania sprawy do sądu oznacza między wierszami, że obrona konieczna jest napaścią. Gdyby było napisane, że obrona konieczna nie jest napaścią, atakiem (czyli przestępstwem) to by było w porządku.

 9. Jack Ravenno said

  A ja napiszę coś w kontrze – mam wrażenie, ale tylko wrażenie, że chyba jednak powolutku ale Polacy będą uzbrajani – należy zacząć od prawa – niech się dzieje… No kurczę jestem po prostu ciekawy jak to dalej się rozwinie…

 10. Tytyrynda said

  Kiedy skończą traktować w prokuratorze i na policji ofiary gorzej niż fałszerzy i złodziei?

 11. Jajec Patatajec said

  Ad 11 Gdy nastąpi koniec świata albo personalne trzęsienie ziemi

 12. eremita Maksymilian said

  A czym będzie można się bronić aby nie zostać oskarżonym o przekroczenie granic obrony koniecznej? Nożem, siekierą, nożyczkami? Sąd zawsze mieć inne zdanie niż ofiara, która się broniła. I dlaczego ta regulacja prawna dotyczy tylko tylko własnego domu a nie została rozszerzona na każde miejsce, również publiczne, gdzie może zdarzyć się napad lub nawet próba zabójstwa? Czy te regulacje prawne rzeczywiście idą w dobrym kierunku, czy są tylko przygotowaniem czegoś, co w efekcie końcowym obróci się przeciwko niewinnym Polakom?

Sorry, the comment form is closed at this time.