Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nie żyje Wiesław Michnikowski. Słynny aktor miał 95 lat.

Posted by Marucha w dniu 2017-09-29 (Piątek)

W wieku 95 lat odszedł Wiesław Michnikowski, aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. O śmierci poinformował na Facebooku Michał Nalewski, redaktor prowadzący w wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Smutną informację potwierdził w rozmowie z PAP syn zmarłego, Marcin Michnikowski. Przyczyna śmierci aktora nie została podana do publicznej wiadomości.

Wiesław Michnikowski zagrał w ok. 50 filmach i serialach telewizyjnych, występował też w kabarecie, ale sam uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego.

Urodził się 3 czerwca 1922 r. w Warszawie. W 1946 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny i ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Do 1951 r. mieszkał i pracował w Lublinie. Wraz z przeprowadzką do Warszawy nastąpił jego debiut ekranowy w filmie Leonarda Buczkowskiego „Pierwszy start” (1950).

Na przełomie lat 50. i 60. był jedną z czołowych gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, co tłumaczyło kilkuletnią nieobecność na wielkim ekranie.

W latach 60. Michnikowski sporo grał w serialach telewizyjnych – wystąpił m.in. w „Wojnie domowej” Jerzego Gruzy (1965), „Klubie profesora Tutki” Andrzeja Kondratiuka (1968), „Czterech pancernych i psie” (1969-70).

Jedną z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora była komedia muzyczna „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978) Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody. Rok 1983 r. to także jedna z najsłynniejszych filmowych kreacji Michnikowskiego – kobieca rola Jej Ekscelencji w głośnej komedii Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

Oprócz wybitnych występów na scenie i ekranie, aktor miał na swoim koncie udział w realizacji dubbingu. Przez wiele lat użyczał głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce (1981-90). Jego głosem „mówił” też Gepetto w ekranizacji „Pinokia” (1996), Pani Hogenson w „Iniemamocnych” (2004) i Dziadek Bud w „Rodzince Robinsonów” (2007).

Za swoją działalność artystyczną (filmową, radiową, estradową, telewizyjną i teatralną) został uhonorowany szeregiem nagród: Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji (w latach 1961 i 1979), Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru (w latach 1981 i 2001), Teatru Polskiego Radia „Splendor Splendorów” za kreacje radiowe (2006), nagrodą „Złotych Spinek” przyznanej podczas uroczystości „Telekamer 2003”, Medalem Osterwy z okazji 50-lecia pracy scenicznej (1996) oraz Nagrodą za Całokształt Twórczości na 8. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2007). W 1979 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za https://film.wp.pl/

Komentarzy 18 to “Nie żyje Wiesław Michnikowski. Słynny aktor miał 95 lat.”

 1. gość said

  Kabaret Dudek Wiesław Michnikowski U Fryzjera-Z

 2. gość said

  Edward Dziewonski & Kabaret Dudek / Sęk.

 3. Yagiel said

  Bardzo bardzo żal.
  Addio pomidory…

 4. gość said

  Adminie, cudowne zdjęcie wydobyłeś, niesamowicie skromnego aktora.

  Brawo!

 5. Jacek2 said

  Pomijając osiągnięcia aktorskie pan Michnikowski w robieniu miny „zbitego psa” był wręcz arcymistrzem. Skromny, sympatyczny starszy pan, taki dla mnie był i tak Go zapamiętam.

 6. Abc said

  Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie
  A światłość wiekuista niechaj Mu świeci
  Niech odpoczywa w pokoju wiecznym
  Amen.

 7. Peryskop said

  Jego fenomen najtrafniej uchwycił Edward Dziewoński :
  „Wiesiek jest aktorem wybitnym i bardzo wszechstronnym w każdej roli, a na estradzie jest bezdyskusyjną czołówką. To jest facet, który wszystko umie, bo ma w sobie syntezę prawdy. Bez względu na to, czy jest to Szekspir, czy Dudek, ta prawda z niego emanuje. Poza tym to wspaniały kolega, a do tego autentyczny przedwojenny warszawski inteligent.”

  Ciekawa sprawa. I okazja do kolejnych pogłębionych reflexji.

  Bo aktor z natury swego zawodu jest profesjonalnym „kłamcą”, skoro wciela się w kogoś innego niż sam jest. Zwykle taki aktor – a bodaj jeszcze częściej aktorka – przenosi ten blichtr zakłamania ze sceny na swój grunt osobisty, rodzinny i towarzyski. I stopniowo rozwija piekiełko wokół siebie.

  Natomiast niezrównana autentyczność Pana Wiesława – główny walor jego aktorskiego kunsztu – była efektem nie tylko talentu, ale i jego natury : otwartej, szczerej i niepoplątanej w intrygach.

  Dla znających GNM dr Hamera potwierdzeniem takiego szlachetnego charakteru jest dożycie 95 lat bez „historii choroby”, bo osoby prostolinijne, nieuwikłane w psycho-bio-konflikty długo zachowują zdrowie, pogodę ducha, optymizm, właściwy dystans do szaleństw tego świata oraz poczucie humoru. To właśnie dzięki niemu Pana Wiesława było stać na niedawne śpiewne żarty typu „Do zakopania jeden krok”…

  95 to tylko o rok krócej od mej mamy, która nie była aktorką, ale też „miała w sobie syntezę prawdy”.

  Miałem szczęście poznać syna Pana Wiesława i popracować z Marcinem, będąc nawet przejściowo jego podwładnym bez najdrobniejszego konfliktu (niestety tylko między nami). Marcin odziedziczył po ojcu (i jak się orientuję też po swej mamie z Polesia) nie tylko skromność i nieprzeciętne poczucie humoru, ale także ów dar „syntezy prawdy”.

  Prawdopodobnie pomocnym w takim właśnie ukształtowaniu ich charakterów były właściwe proporcje domieszki, o której nieco więcej tu :

  https://marucha.wordpress.com/2017/09/25/czekajac-na-neus-kukielkes/#comment-703947

 8. Lara said

  Re 2

  Po prostu rewelacja. Uśmiech w piątek, po całym tygodniu, choć tak smutna wiadomość.
  Odszedł wspaniały aktor.
  Pokój Jego duszy.

 9. Boydar said

  ON się nie chwalił i my MU nie wyciągajmy. Niech spoczywa w Bogu. Dziękujemy za wszystko Panie Wiesławie.

 10. Nemo said

  :(….Requiescat in pace!

 11. Isia said

  Wiesław Michnikowski wspomina:

  „W czasie okupacji, żeby mieć tzw. Arbeitskarte, pracowałem w warsztatach samochodowych w dawnej fabryce Handkego przy ul. Srebrnej w Warszawie. Byłem pomocnikiem montera.

  Większość monterów to byli przedwojenni taksówkarze warszawscy, więc „wiechowskie” dialogi leciały na okrągło. W każdym takim zakładzie był tzw. Aufseher, przeważnie folksdojcz. Kiedyś taki nadzorca zaczął nas rugać, że tylko gadamy, a robota leży. Wtedy jeden z monterów mówi: „Panie Aufseher. Ja jestem „obrzydliwy” człowiek. Wie pan, przychodzę, a tu na tokarce leży włos. I takiego obrzydzenia do roboty dostałem”.

  Praktykowałem i jednocześnie kończyłem technikum samochodowe na Hożej, bo licea były przez okupanta zamknięte. (…)”

  http://www.culture.pl/pl/tworca/wieslaw-michnikowski

 12. Moher49 said

  Halooo… – Kuba? – Kto mówi? – Ale czy Kuba? – Ale KTO mówi? – Jeżeli nie Kuba, moje nazwisko pana nic nie powie… Kuba? …. A pies??? A pies ci mordę lizał.

  Cześć jego pamięci !.

 13. Isia said

  Wiesław Michnikowski w duecie z Mieczysławem Czechowiczem … „Tanie dranie”.

 14. Isia said

  Jej Ekscelencja – Wiesław Michnikowski … w filmie Seksmisja z 1983 roku.

 15. Pinxit said

  Nikt tak pieknie i elegancko nie swintuszyl jak Kabaret Starszych Panow. I nikt tak pieknie nie spiewal o seksie jak
  W. Michnikowski.
  I juz nikt w wyzwolonej Polsce nie potrafi spiewac, rozmawiac i zabawiac .. uzywajac prawdziwej, naturalnej polszczyny.
  I juz nie ma dyskretnej, subtelnej i szalenie polskiej interpretacji otaczajacego swiata.
  Minely czasy spogladania na swiat z tolerancyjnym przyrozeniem oka.

  Wrocilismy do jaskin i glupich napisow na scianie:” H, dupa i kamieni kupa”
  I spiewaja nam polgole dziwki, i wkurw… Stonogi i byla ubecja polityczne szlagiery niewolnikow niepolskiej kultury.
  O dupie i chcicy „poetyckie” piesni spieawaja nam przedstawiciele narodu w sejmie, jak np. Piersi p. Kukiza.
  Szkoda.

  Michnikowski spiewal po polsku. Bardzo ladnie po polsku I potrafil wyrazic wszystko uzywajac polskiego pieknego jezyka litarackiego, ktorym kazdy Polak umial wyrazic swoje radosci i smutki. Nie potrzebowal „lajkow” celebrytanow’ szolow, rejtingow i hitow na topie, zeby zaspiewac po prostu: po polsku!
  Podobno Polacy nie gesi……. a..kaczki?

  Pamietam, ze zostawialismy wszystkie wazne sprawy, zeby posluchac… Michnikowskiego i Kabaret Starszych Panow.; znakomita i poezja i jakze subtelna acz wyrazna krytyka systemu. Tego juz nie potrafimy.
  Zabila nam nasza polskosc „kultura „Zachodu:.

  Odrobina mężczyzny na co dzień – Wiesław Michnikowski – YouTube

  Bo we mnie jest sex – YouTube

  Już kąpiesz się nie dla mnie – YouTube

  Jeżeli kochać to nie indywidualnie – YouTube

  Wesołe jest życie staruszka – YouTube

  Wiesław Michnikowski o koniu 😉 – YouTube

 16. Prywatnie, przy stole potrafił nieźle towarzystwo rozkręcić… 🙂

 17. Peryskop said

  „Tani drań” – tak książkowy zapis rozmowy z ojcem zatytułował Marcin Michnikowski. Publikacja trafi do księgarń 18 listopada 2014.
  – Najbardziej interesowały mnie opowieści z czasów przedwojennych, okupacyjnych i tuż powojennych – mówił na antenie TVP Info Michnikowski junior. Ale interesujące okazało się też gromadzenie ilustracji. W książce znalazło się zdjęcie dziurawej łyżeczki do herbaty, którą aktor wziął na pamiątkę z telewizyjnego baru…

  Tu dr Marcin M. z ojcem 6 lat temu :

 18. ang said

  Żyda marny los, aktorstwo. Ten przynajmniej grał kogoś cale życie z udanym zacięciem, bo większość zaledwie się podszywa. Wielcy twórcy przelewania z pustego w próżne. Zawijacze czasu.

  Odpierdol się od Michnikowskiego.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.