Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Bałtyckim szlakiem (3)

Posted by Marucha w dniu 2017-10-01 (Niedziela)

Ryga

Poprzednie części:
>https://marucha.wordpress.com/2017/08/28/baltyckim-szlakiem-1/
>https://marucha.wordpress.com/2017/09/09/baltyckim-szlakiem-2/

Na Łotwę jedziemy drogą międzynarodową E272 i E67 przez Ukmerge (Wiłkomierz – to tu w 1435 r. wojska polskie pod dowództwem Jakuba Kobylańskiego i litewskie, księcia Zygmunta Kiejstutowicza pokonały przeważające siły inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego i zbuntowanego Świdrygiełły; złamało to potęgę tej części zakonu; znaczenie tej bitwy w historii podkreślał Feliks Koneczny) i Paneveżys (Poniewież).

Dawne przejście graniczne wita nas niespodzianką – stajemy w kolejce samochodów, tak, jakby za chwilę miała nas czekać kontrola. Szybko wyjaśnia się, że właśnie na terenie przejścia trwa kompleksowa wymiana nawierzchni.

I znów notuję plus dla miejscowych za organizację, jak się okazuje, ruchu wahadłowego. Pod przenośnym sygnalizatorem umieszczono licznik czasu. Mogę tylko zapewnić wszystkich kierowców, także tych nieprzekonanych do takiego rozwiązania, że doskonale wpływa ono na uspokojenie nerwów oczekujących. Widzimy ile czasu pozostało i cierpliwie czekamy. Tymczasem w Polsce dłużące się w nieskończoność oczekiwania na zmianę świateł przy ruchu wahadłowym, wyprowadzają – przynajmniej mnie – z równowagi.

Drogi i ruch na Łotwie to kolejny plus dla kierowców, chociaż i na Litwie nie było wcale źle. Ruch na jednej z głównych arterii komunikacyjnych Łotwy średni, cały czas jedziemy płynnie, chociaż aż po przedmieścia stolicy droga nie zamienia się w dwupasmówkę. Ale podobno ani Łotysze, ani Estończycy nie planują budowy autostrad – po prostu te drogi, które są, wystarczają. [To pewnie nie budują też akwaparków… – admin]

Jako kierowca obserwuję zwyczaje policji i kierowców miejscowych. Policja porusza się autami w kolorach biało-czarnych, wychwytując, jak się nam udało zauważyć, przede wszystkim tych, którzy mocnymi samochodami przesadzają z przekraczaniem prędkości. Fotoradary są znakomicie oznaczone. Trzeba doprawdy zupełnego gapiostwa, żeby dać się złapać. Obserwujemy, że na terenie niezabudowanym miejscowi przekraczają prędkość o mniej więcej 10-20 kilometrów i większość tak właśnie jeździ. Dostosowujemy się do gospodarzy…

Wreszcie dojeżdżamy do Rygi. Właśnie dotarliśmy najdalej na północny wschód Europy naszym samochodem (osiem lat temu byliśmy w przeważająco rosyjsko-polskim Daugavpils/Dyneburgu/Dźwińsku), a przed nami w planie jeszcze Estonia i Finlandia.

Ryga

Chociaż właśnie trwa szczyt komunikacyjny, natężenie ruchu, choć wyraźnie większe niż w Wilnie, dla człowieka z Polski, który na co dzień jeździ po Łodzi a i Warszawa nie jest mu obca, nie robi wrażenia. Kierując się w stronę starego miasta leżącego na prawym brzegu Dźwiny, dojeżdżamy do jej lewego brzegu i pokonując most znajdujemy się na oczekiwanej stronie. Ruch jest tu bardzo duży, obok aut osobowych jeżdżą autobusy, trolejbusy, tramwaje. Pomimo tego – płynny. Nocleg mamy w hostelu studenckim (my w pokoju rodzinnym, pozostali w pokojach wieloosobowych) w starej klasycystycznej pięciopiętrowej kamienicy. Całe trzysta metrów do granicy starego miasta.

Gospodarzem hostelu jest Hindus, który oczywiście mówi doskonale po angielsku, ale za chwilę słyszę, jak świetnie przez telefon rozmawia po rosyjsku. Okazuje się, że mieszka już w Rydze 10 lat. Mając do dyspozycji tylko wieczór i przedpołudnie wybieramy się dwa razy na ryskie stare miasto.

Koło gmachu opery scenka rodzajowa, która przypomina nam Wilno. Dwóch panów już nieco „zmęczonych” pyta nas po rosyjsku skąd jesteśmy. Kiedy dowiadują się, że z Polski, jeden z nich, z szerokim uśmiechem, dla pokazania, że i język polski nie jest mu obcy, rzuca w powietrze soczystą wiązankę. Jest zabawnie, ale czy aby na pewno dobrze o nas świadczy, że ludzie znają Polaków głównie z przekleństw?

Stare miasto w Rydze to głównie gotyk i secesja, z elementami renesansu i klasycyzmu. Swoją wysoką zabudową, tak odróżniającą Rygę od większości zachowanych polskich starówek, robi wrażenie – tak to trzeba powiedzieć – monumentalne. Stolica Łotwy ma też w sobie, i to w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu, silnego ducha zachodnioeuropejskiego. To oczywiście następstwo historii miasta, założonego przez niemieckiego biskupa Liwonii, a wcześniej kanonika w Bremie, Alberta von Buxhovdena, w 1201 r., a później miasta-członka Hanzy, o silnym przez wieki osadnictwie niemieckim. Dodatkowo wrażenie „zachodniości” wzmacnia obecność wielu turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii.

Ryga

Ryga to miasto dawnych siedzib gildii kupieckich i rzemieślniczych oraz kościołów, z katedrą luterańską i katolicką na czele. Jest tu nawet kościół anglikański przy ulicy o tej nazwie oraz zbudowany dla polskiej społeczności w 1784 r. kościół Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Polska Brama, naturalnie.

Ogłoszenia w naszym języku, tablice i wota świadczą o nadal polskim charakterze tego niewielkiego kościoła. Polską ulicą dochodzimy do zamku, w którym rezydowali m.in. polscy namiestnicy w latach 1561-1621, kiedy Ryga należała do Rzeczpospolitej.

Za zamkiem biegnie szeroka arteria Nabrzeże 11 Listopada, a za nią pasaż nad Dźwiną. Dźwina, rzeka wielkości Wisły jest na wysokości starego miasta i Kamiennego Mostu ogromna, przytłacza potęga swojego koryta, z którego wydaje się, że jej potężne wody za chwilę wyleją się na miasto. Nie mając czasu na rejs wycieczkowcem wracamy na uliczki starej Rygi. Wreszcie trafiamy pod najsłynniejszy chyba zabytek stolicy Łotwy – Dom Bractwa Czarnych Głów (bractwo bogatych kawalerów, głównie pochodzenia niemieckiego), gotycki zabytek z XIV wieku, obecny na niemal wszystkich folderach promujących miasto. Ważny również dla Polski i dla naszej historii. To w nim podpisano Traktat Ryski 18 marca 1921 r.

Niestety, budynek jest remontowany i częściowo pokryty rusztowaniami. Uciekający czas poświęcamy na spacer uliczkami Rygi. Podoba nam się tu nie tylko ze względu na zabytki, ale i na panującą atmosferę. Dyskretna policja pilnująca porządku, kafejki, ogródki do wyboru wg uznania, tu i ówdzie przygrywa – na szczęście, jak i w Grodnie – stara dobra muzyka lat 50-60-tych. To łotewskie miasto pełne jest turystów – w tradycyjnym znaczeniu – europejskich, czemu nie przeszkadza wszędobylska obecność Azjatów (tych z Dalekiego Wschodu), którzy, jak już pisałem wcześniej, z wielkim zaangażowaniem poznają dziedzictwo europejskiej kultury białego człowieka.

Opuszczając Rygę, na jej wschodnich przedmieściach odwiedzamy nowoczesne, w pełni multimedialne Muzeum Motoryzacji. Trzy piętra pod dachem, podziemia poświęcone najstarszym zabytkom motoryzacji, parter to okres przedwojenny i piętro z eksponatami z lat powojennych. Dotykowe tablice pozwalają zaspokoić ciekawość odnośnie wszystkich prezentowanych obiektów. Samochody, zwłaszcza te międzywojenne prezentują się niesamowicie, piękne, wypolerowane, błyszczące chromem. Nie brakuje samochodów dygnitarzy ZSRR, ze słynną Czajką na czele, z rozbitym Rolls-Royce’m Breżniewa (wraz z manekinem Leonida Iljicza w środku!) i samochodem Stalina, w którym instalacja multimedialna pozwala zwiedzającym poczuć się jak podczas defilady pierwszego czy dziewiątego maja.

Gość muzeum może stanąć w wyznaczonym miejscu i tam automat robi mu serię zdjęć. Okazuje się, że każdy może być głównym pasażerem samochodu i osobiście pozdrawiać dygnitarzy… Wśród obiektów muzeum jest oczywiście dużo samochodów produkowanych w ZSRR, z nieśmiertelną Ładą Żiguli, Moskwiczami i Zaporożcami, ale generalnie stanowią one może 25% całej ekspozycji. 75% to niezwykle cenne samochody, motocykle zachodnioeuropejskie (może się mylę, ale wytworów myśli motoryzacyjnej zza oceanu nie widziałem), które stanowiły kamienie milowe rozwoju cywilizacji technicznej, bądź wyróżniały się swoją ekskluzywnością.

Auto Union V16 typ C/D

Dla mnie najciekawszym pojazdem jest replika słynnego niemieckiego przedwojennego samochodu wyścigowego Auto-Union Type C/D. Słowo wyjaśnienia – w połowie lat trzydziestych władze III Rzeszy postanowiły pokazać swoją wyższość nad światem także na polu sportowym, również w dziedzinie sportów motorowych. Dwie firmy niemieckie – Mercedes i Auto-Union – stanęły do rywalizacji z firmami angielskimi, francuskimi i włoskimi, i w krótkim czasie całkowicie zdominowały ówczesny świat wyścigów samochodowych i rekordów prędkości samochodów spalinowych.

Ze względu na barwę karoserii modele obu firm były nazywane „srebrnymi strzałami”. Auto-Union to była firma z Zwickau. Jako pierwsza z sukcesem zaprojektowała samochód wyścigowy z silnikiem umieszczonym za kierowcą (czyli z tyłu, ewentualnie centralnie). Rozwiązanie takie stało się normą w Formule 1 dopiero na początku lat 60-tych XX wieku!

Jednym z asów kierownicy III Rzeszy, autentycznie utalentowanym i najsłynniejszym obok Rudolfa Caraccioli był Bernd Rosemeyer. Jako kierowcą fabryczny Auto-Uniona w 1936 r. zdobył mistrzostwo Europy (odpowiednik dzisiejszego mistrzostwa świata F1). W 1938 r. próbując pobić rekord prędkości, zginął na autostradzie pod Frankfurtem n. Menem tracąc panowanie nad bolidem przy szybkości 430 km/h.

W stajni Auto-Uniona jeździli tacy mistrzowie jak Hans Stuck Sr., Włoch Tazio Nuvolari, czy Hermann Paul Mueller, który – ciekawostka – w czasie wojny pracował w łódzkich zakładach lotniczych Luftwaffe. Auto-Union Typ C/D miał szesnastocylindrowy (!) silnik o mocy 520 KM. Zachowane egzemplarze zostały po wojnie wywiezione do ZSRR. Dopiero w 1997 r. ostatni oryginalny egzemplarz trafił na mocy porozumienia do Niemiec, do muzeum tradycji Audi (które jest spadkobiercą Auto-Uniona i przejęło jego logo – cztery koła), w zamian za dokładną replikę, którą właśnie możemy oglądać w Rydze.

Opuszczamy Rygę znów drogą E67, która biegnie przez ok. 150 km piękną trasą wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Prosto na północ, gdzieś w polu przejeżdżając granicę Estonii, przez Parnawę (Parnu), jedziemy do Tallina.

Adam Śmiech
Myśl Polska, nr 39-40 (24.09-1.10.2017)
http://mysl-polska.pl

Komentarze 4 to “Bałtyckim szlakiem (3)”

 1. RomanK said

  XI Zjazd Wszechsłowiański
  Moskwa, 25 maja 2017 roku

  Referat przewodniczącego Polskiego Komitetu Słowiańskiego
  Bolesława Tejkowskiego

  Idea integracji Słowiańszczyzny obroną konieczną Narodów Słowiańskich

  Bracia Słowianie!
  Rozpoczynamy dzisiaj w Moskwie XI Zjazd Wszechsłowiański, który kontynuować będziemy w Belgradzie. Zjazd ten jest ważnym ogniwem w rozwoju międzynarodowego ruchu słowiańskiego. Zwołaliśmy go w sytuacji rosnących zagrożeń dla Słowiańszczyzny i całej Ludzkości. Zagrożenia te powoduje agresywna polityka USA i niektórych Państw Unii Europejskiej dążących do dominacji w Świecie przez przechwytywanie majątku wielu Państw i stałe rozszerzanie zasięgu baz NATO. Ta agresywna polityka jest wymierzona głównie przeciw Rosji i całej Słowiańszczyźnie. Odpór tej polityce musi dać międzynarodowy ruch słowiański.
  Nasi przeciwnicy z doświadczeń historii wiedzą, że zjednoczona Słowiańszczyzna jest niezwyciężona. Dlatego korzystając z transformacji ustrojowej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku uczynili wszystko, aby zjednoczoną w 1945 roku Słowiańszczyznę podzielić i skłócić. W wyniku tych antysłowiańskich poczynań Ukraina została oddzielona od Rosji i przeciwstawiona Rosji, a prawie wszystkie zachodnie i południowe Państwa Słowiańskie zostały wchłonięte przez Unię Europejską i NATO oraz w programowy sposób są przeciwstawiane Rosji. Jedynie Białoruś i Serbia zachowały wierność idei słowiańskiej i lojalność wobec Rosji. Dla skuteczniejszego kształtowania w zachodnich i południowych Narodach Słowiańskich nastrojów antyrosyjskich, Zachód bezpodstawnie oskarża Rosję o planowanie agresji na sąsiednie Państwa, o zagrażanie Europie i całemu Światu. Ta iście goebbelsowska propaganda jest przykrywką rzeczywistych agresywnych planów w wykonaniu NATO, jest pretekstem do zbliżania się NATO ku granicom Rosji.
  W tej sytuacji istotą naszego ruchu słowiańskiego jest integrowanie Słowiańszczyzny, umacnianie jedności Słowian, skupianie Narodów i Państw Słowiańskich wokół Rosji, jak to miało miejsce w czasie II wojny światowej, wykazywanie pokojowych działań Rosji skutecznie kontrujących agresywne działania wojskowych kół USA. Przykładem jest Syria.
  Podobny cel postawił przed sobą I Zjazd Wszechsłowiański w Pradze w 1848 roku. Rozpoczynający się dzisiaj XI Zjazd Wszechsłowiański jest kontynuacją tamtego sławnego

  Zjazdu, jest kontynuacją wszystkich pozostałych Zjazdów, od II Zjazdu w Moskwie w 1867 roku do X Zjazdu w Kijowie w 2010 roku.
  Z perspektywy tego historycznego dziedzictwa widzimy wyraźnie potrzebę umacniania naszego ruchu słowiańskiego. Jego wielkim zadaniem jest integrowanie Słowiańszczyzny jako obrony koniecznej Narodów Słowiańskich.
  W integrowaniu Słowiańszczyzny pomoże nam ukazywanie wspólnego pochodzenia, wspólnych korzeni etniczno-kulturowych, wspólnej historii, wspólnych wartości, interesów i celów, wspólnych osiągnięć, wspólnych zagrożeń i wspólnych możliwości wielkiego rozwoju wszystkich Narodów Słowiańskich. Są one najbardziej naturalną, ponadnarodową wspólnotą najbliższych sobie Narodów. Stanowią one razem Słowiańszczyznę jako jedną niepodzielną całość, jako jedną przestrzeń cywilizacyjną i geopolityczną. Ukazywać musimy, że Narody Słowiańskie jednoczą się instynktownie w potrzebie obrony przed zagrożeniem wojennym oraz w potrzebie pokojowego rozwoju.
  W integrowaniu Słowiańszczyzny pomoże nam ukazywanie wielkiego dorobku, wielkich osiągnięć duchowych i materialnych Słowiańskich Narodów, które w znaczący sposób wpłynęły na cywilizacyjny rozwój Europy. Fenomenem tych osiągnięć jest daleko posunięta jedność kulturowa pomimo zróżnicowanych cech narodowych i różnych dróg historycznego rozwoju poszczególnych Narodów Słowiańskich.
  Integracja Słowiańszczyzny jest obroną należących obecnie do Unii Europejskiej i NATO Narodów Słowiańskich, którym grozi utrata tożsamości słowiańskiej, a potem wynarodowienie. Bez przynależności do zintegrowanej Słowiańszczyzny Narodom tym grozi marginalizacja i zanikanie etnicznej i kulturowej odrębności. Grozi im dalsza utrata majątku narodowego zawłaszczanego głównie przez Niemcy i USA.
  Przed naszym międzynarodowym ruchem słowiańskim stoi wielkie zadanie. Jest nim odwrócenie wywołanych przez naszych przeciwników procesów dezintegracyjnych Słowiańszczyzny. Pomimo wszelkich zaistniałych w Słowiańszczyźnie podziałów i konfliktów, traktujmy całą Słowiańszczyznę jako braterską wspólnotę. Wykazujmy zgodnie z prawdą, że każdy Naród Słowiański ma większe możliwości rozwoju w ramach Słowiańszczyzny niż w ramach jakiegokolwiek innego układu pozasłowiańskiego.
  Ukazujmy integrację Słowiańszczyzny jako najlepszy sposób na obronę Narodów Słowiańskich przed rosnącym zagrożeniem, na zapewnienie Narodom Słowiańskim suwerenności, bezpieczeństwa, dobrobytu i rozwoju.
  Dążenie do integracji Słowiańszczyzny jest naszym świętym obowiązkiem wobec wszystkich Słowian, Braci-Słowian!

 2. Zborowski said

  SLOWIANIE laczmy sie.I PRECZ Z zachodem ;;;;;;;;;;judeo=szatanistycznym.
  Elity swiata zachodu sa ;;;;;;;;SMIERTELNYM ZAGROZENIEM DLA NAS POLAKOW I RESZTY KRAJOW SLOWIANSKICH.
  Jesli ktos tego nie rozumie.To znaczy ze na umysle szwankuje ALBO JEST AGENTEM
  syjonistycznym.
  Tak zwana judeopolnnia ktora chca dla siebie.MY SLOWIANIE MOWIMY
  NIC Z TYCH PLANOW NIE WYJDZIE.

 3. Boydar said

  Tejkowski miejscami łże jak muzułman a gdzie indziej tylko jak Tejkowski.

 4. maasteer said

  Ryga to piękne miasto, ale Tallin jest znacznie nowocześniejszy i bliżej mu do miast skandynawskich.

Sorry, the comment form is closed at this time.