Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sytuacja wymknęła się spod kontroli! Walki na ulicach, mnóstwo rannych!

Posted by Marucha w dniu 2017-10-01 (Niedziela)

O godz. 9 ruszyło rozpoczęło się referendum niepodległościowe w Katalonii, kontestowane przez Madryt i Parlament Europejski.

Policjanci wkraczają do wielu z ponad tysiąca czynnych lokali wyborczych i konfiskują urny i karty wyborcze. Zamknęli już kilkadziesiąt szkół, w których miało dojść do głosowania. Funkcjonariusze użyli gumowych kul wobec protestujących w Barcelonie. 37-letni mężczyzna doznał obrażeń nogi; druga osoba została zabrana do szpitala. Policja nie oszczędziła nawet starszej kobiety.

[I słusznie. Po co referendum? Państwo „Kosowo” utworzono bez żadnego referendum. – admin]

Katalończycy od wczesnych godzin rannych formują kolejki przed lokalami wyborczymi. 5 mln 300 tys. obywateli tego regionu Hiszpanii może głosować w jakimkolwiek lokalu wyborczym, kartę do głosowania można wydrukować i wypełnić już w domu, a potem zanieść do lokalu – informuje “La Vanguardia”. Jednocześnie do lokali zaczęli zjeżdżać funkcjonariusze katalońskiej policji, tzw. Mossos d’Esquadra oraz hiszpańskiej Straży Obywatelskiej (Guardia Civil). Zamknęli już kilkadziesiąt szkół, w których zorganizowano lokale wyborcze i skonfiskowali część urn.

Wśród szkół, gdzie interweniowała policja była również ta, gdzie głosować miał szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont. Polityk ostatecznie zdołał oddać swój głos w miejscowości Cornella del Terri pod Gironą. Zagłosował także wicepremier Oriol Junquera.

Przed kilkoma szkołami doszło do przepychanek z siłami bezpieczeństwa, które ściągnęły do Katalonii z całego kraju. W wyniku starć urazu doznało wiele osób, w tym m.in. starsza kobieta, której zdjęcie natychmiast stało się dla zwolenników secesji symbolem tego dnia. Pojawiły się też doniesienia o użyciu przez policję gumowych kul, aby rozpędzić gromadzące się tłumy.

Rano hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido poinformował, że ponad połowa z przewidzianych przez kataloński rząd 2315 lokali wyborczych była zamknięta.

Szkoły publiczne od piątkowego popołudnia są otwarte z uwagi na prowadzone przez uczniów i ich rodziców aktywności kulturalno-sportowe. Hiszpańskie media twierdzą, że jest to pretekst, aby uniemożliwić zamknięcie placówek oświatowych przez policję.

W sobotę hiszpański rząd informował, że zamknięto większość budynków publicznych, które miały służyć jako lokale do głosowania w referendum. Rano osoby stojące w kolejkach zaczęły blokować drzwi niektórych lokali wyborczych, chcąc zapobiec ewentualnym działaniom policji.

Szef katalońskiej policji Josep Lluis Trapero instruował w piątek wszystkie jednostki, by 1 października, zgodnie z nakazem sądu, konfiskowały urny i materiały wyborcze. Według “La Vanguardii” w przypadku takich działań policji organizatorzy zalecają Katalończykom stosowanie “pokojowego oporu”.

Dziennik informuje, że w niektórych lokalach widać urny wyborcze i karty do głosowania.

W sobotę Gwardia Cywilna dokonała rewizji w siedzibie centrum informatycznego rządu Katalonii. Interwencja służy uniemożliwieniu elektronicznego liczenia głosów w plebiscycie.

W niedzielę rano budynek barcelońskiego Centrum Telekomunikacji i Technologii Informatycznej (CTTI) w dalszym ciągu był blokowany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej policji.

Plebiscyt w Katalonii jest utrudniony także w związku z licznymi rewizjami, w efekcie których hiszpańska policja przejęła około 13 mln kart do głosowania na referendum. Część z nich skonfiskowano w budynkach katalońskiego rządu, gdzie 20 września przeprowadzono rewizje i aresztowano 14 osób, w tym wysokich rangą urzędników.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ogłosił, że referendum niepodległościowe jest “nielegalne”. – To decyzja podjęta wbrew regułom parlamentu Katalonii i wbrew konstytucji Hiszpanii – podkreślił.

Hiszpańskie media informują, że na referendum ws. niepodległości Katalonii wpływa Rosja. Wskazują, że osoby i instytucje powiązane z Kremlem na 48 godzin przed plebiscytem zwiększyły liczbę publikowanych informacji na jego temat o 2 tys. proc. [A jakże by inaczej! W każdym kraju mają swoich Sakiewiczów i Targalskich – admin]

https://wsedno24.pl

Komentarzy 29 to “Sytuacja wymknęła się spod kontroli! Walki na ulicach, mnóstwo rannych!”

 1. polak said

  coż na propagandowe bajki pisze autor tego bloga. rosjanie? a może marsjanie? poważni ludzie wiedzą, że trzeba ogromnych pieniedzy by utrzymać całą to katalońską hałastrę. tak jak wcześniej banderowskie szambo a potem eksport milionów ciapatych do europy. tu idzie gra tylko o kasę. wielki europejski „dobroczyńca”George’a Soros zainwetował kasę w to piekło na ziemi.
  http://www.voltairenet.org/article198106.html
  autorze bloga zacznij pisać prawdę. cztam od lat ten blog nie chcę by zamienił się w szambo GW

 2. Cybersecurity said

  Na rozwodach (secesjach) rodziców njgorzej wychodą dzieci, a na secesjach krajów narody. Tak uczy życie i historia.

 3. Marucha said

  Re 1:
  Pan nie rozumie, co czyta – i nie rozumie, że to nie ja napisałem artykuł.

 4. Boydar said

  AD 1987, ciekawe …

  .https://www.youtube.com/watch?v=Y1fiOJDXA-E

 5. Jerzy G. said

  Czuje że w Hiszpanii wszystko się sypnie i dla Afryki otworzy się brama do Europy. Od początku taki był plan.

 6. Boydar said

  „… z czasem zabroniono publicznego używania języka katalońskiego i symboli narodowych. Dzieci nie mogły mieć nadawanych katalońskich imion …”

  https://www.fly4free.pl/nowe-panstwo-w-europie-katalonia/

  Jeśli to prawda, to mi osobiście żadne argumenty potrzebne więcej nie są. To to samo co u banderowców. Tylko że za Bugiem to była ewidentna prowokacja, nie wykluczam, że rosyjska, słuszna zresztą; narodziła się dzięki niej okazja do opowiedzenia się po tej albo tamtej stronie. Najwyższy był już czas. W przypadku Katalonii, myślę że to prowokacja również, i również rosyjska, i też słuszna 🙂

  Nie wiem za wiele o Katalonii, jedno co mi się zupełnie nie podoba to corrida. Zabijanie dla zabawy nie podoba mi się zawsze,

 7. Isia said

  Policja pałuje ludzi bez pardonu …

 8. Boydar said

  Ciekawy fragment wykładni odnośnie referendum; wprawdzie w Polsce ale zapewne jakieś analogie są –

  „… dlatego przedmiotem tego głosowania nie może być jakakolwiek kwestia już wcześniej uregulowana …” – za https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum

  Znaczy że co, „europejska demokracja” tak ale już wyrażenie opinii to nie ? Przecież obojętnie jaki wynik nie przesądza definitywnie dalszego biegu spraw, zazwyczaj rozpoczyna jedynie proces negocjacji. To czemu Madryt strzela do ludzi z kartkami w dłoniach ? Może właśnie zakulisowym animatorom zadymy właśnie zależy na skonsolidowaniu poszkodowanych oraz z solidarnych nimi ?

 9. Isia said

  (7) c.d.

 10. Kojak said

  WIDAC KOLEJNY RAZ JAK NA DLONI JAKA TO JEST DEMOKRACJA ! OTOZ TO POPRAWNI POLITYCZNIE BANDYCI DECYDUJA CO JEST DEMOKRAJA I KTO JEST DEMOKRATA ! NA NIEPOPRAWNYCH< KULE,PALY ,KREW, WIEZIENIA ! !

 11. Taka prawda said

  Gdzie jest jakiś polityczny zgrzyt, tam siedzi międzynarodowa kurwa. Czyli żyd.
  Skończyć z nimi a świat odetchnie.

 12. Isia said

  Krew na ulicach Katalonii. W wyniku starć z policją – co najmniej 460 rannych w Barcelonie.

  https://dorzeczy.pl/42943/Krew-na-ulicach-Katalonii-460-rannych-ZDJECIA.html

 13. Cybersecurity said

  Zapisuję do międzynarodowych legionów im. Generała Waltera, tego co to się kulom nie kłaniał, a poległ od kuli OUN/UPowskiej.

  „No pasarán”
  Dolores Ibárruri Gómez
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/No_pasar%C3%A1n#/media/File:Dolores002.jpg

 14. Boydar said

  Nie ma pewności czy upowskiej.

 15. Isia said

  Dramatyczne sceny pod lokalem wyborczym …

 16. Peryskop said

  admin: Państwo „Kosowo” utworzono bez żadnego referendum.

  No właśnie ! Wystarczy zdecydowana „wola” i „demokracja”.

  Re 6 Zabijanie dla zabawy nie podoba mi się zawsze

  A zabijanie nie dla zabawy podoba się Bujdarowi ? Czasem ?

  W corridzie też widzę estetykę psychopatów, jak i w boxie.
  Ale w źródłach separatyzmu Katalonii jest też degrengolada polityki Hiszpanii na tle kryzysu w tEUtonii po Brexicie.

  I kontext historyczny – edykt 1492, Habsurgers, Cape Verde…

  Where did the Catalan Jews come from?
  At the start of our era, Palestina -the name that its Roman rulers had given to the nation of Israel- was the most unsettled province of the Empire. It was something akin to the more recent situations in the Basque Country with respect to Spain or Northern Ireland with respect to Great Britain…

  A problem Ulsteru też odżyje po kiksie Premierki Theresy May. Wieloletnia szefowa MSW – czyli ChiefOberpolicmajster – dla zwiększenia siły Partii Konserwatywnej zarządziła przyspieszone wybory, dla wzrostu poparcia „dopuściła” do synchronicznego odpalenia 3 fejkowanych zamachów terrorystycznych – i co ? Totalna DUPa ! Bo obiecała bulić na ulsterski DUP trybut korupcyjny ₤1÷2 mld za poparcie w Parlamencie dla jej polityki. Lecz jest silny opór establish-mętu, żeby ten haracz faktycznie tlącym się rebeliantom zapłacić.

  Wbrew pozorom to wszystko się łączy w jeden klops bigos – m.in. poprzez Gibraltar…

  I jeśli kłamliwa eurpejzda Huebner nagle panikuje, że secesja byłaby dla Katalończyków „dramatem” – to staje się jasne, że teraz są dupceni, oraz że po secesji zapowiada się Katexit.

 17. Isia said

  (15) c.d.

 18. AlexSailor said

  @Cybersecurity

  Wygląda na to, że nic Pan nie wie o Świerczewskim.

 19. AlexSailor said

  Śp. gen. Franco by się nie pieprzył.
  Prowodyrów i kilka setek „pożytecznych durni” wyłapałby i rozstrzelał.

  Proszę zauważyć w jaki sposób media przedstawiają rzecz.
  Dokładnie jak we wszystkich przypadkach sponsorowanych rozrób, że o ukraninie wspomnę.

 20. Boydar said

  Tak czy owak, przyczynił się Pan Macka do wzrostu polskiego patriotyzmu i wyśmiania bolszewickiej propagandy 🙂

 21. Cybersecurity said

  @18 Mój trener koszykówki, Edward Korytowski walczył z niemiecko-ukraińskimi bandami UPA pod dowództwem gen. Waltera-Świerczewskiego i od niego dowiedziałem się o kuli która go trafiła, Więc to była wiadomość z pierwszej ręki a nie domysły dziennikarskie, Panie Żeglarzu Śródlądowy. Pracowaliśmy wtedy obaj w Stoczni.

 22. Cybersecurity said

  @18 Polecam:
  http://ram.neon24.pl/post/140373,katalonia-czyli-jak-sfederalizowac-europe-niepodlegloscia
  Pozdrawian i bez urazy

 23. Marcin said

  Przenieśmy teraz sytuacje do Polski : Oto Ślązacy głosują nad oderwaniem Śląska od Polski
  Też byście popierali ? Przynajmniej niektórzy z Was
  A za takimi niepodległościami to oczywiście stoją same czyste intencje co to brzydziłyby się wziąć kase od np. takiego węgierskiego żyda

 24. Boydar said

  Panie Marcinie, każdy Ślązak marzy nocami o dźwiękach muezina, a Ślązaczka o ubogaceniu kulturowym 🙂

  Nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko, Śląsk im przepadł. Przynajmniej Górny. A i z Dolnym to się jeszcze okaże, w praniu.

 25. anonim said

  Komu przepadł ?
  1066 wykasowano? Bundeswera nie wejdzie gdy „dyktatorskie siły reżimu pislaimistów” zaczną siłowo usuwać „referendowców” przybyłych podobno z zachodniej granicy?
  Wychodzi z Pana Boydara Separatysta…

 26. Boydar said

  Jestem separatystą, nic nie musi wychodzić. Polska to Polska, a żydoszkopy to żydoszkopy. Twardy border to pożyteczny wynalazek.
  Oddadzą jeszcze Łużyce i Rugię i niech spier*dalają na drzewo. Resztą zajmie się Matka Natura i kozojebcy. Później możemy się ewentualnie zastanowić.

 27. Listwa said

  @ 18 AlexSailor @ 21 Cybersecurity

  Wyglada na to że pan AlexSailor znowu podaje własne opinie za fakty. Na Powązkach wojskowych w Warszawie jest pochowany Świerczewski w bardzo dużym grobowcu i na nim jest podana data smierci wraz z informacją – zginął od kul UPA.

  Znaleźli sie juz tacy chętni żeby grobowiec usunąć wraz z tą informację , w imię walki ze „symbolami komunistycznymi” zapewne.

 28. Boydar said

  „… to poprzedni rząd dopuścił RAŚ do współrządzenia na Śląsku /…/ podkreślił /Błaszczak/ na antenie Polskiego Radia, że nikt z zewnątrz nie powinien ingerować / w wydarzenia w Hiszpanii/ to sami obywatele /tego kraju/ powinni decydować o swojej przyszłości …”.

  https://wiadomosci.wp.pl/mariusz-blaszczak-referendum-w-katalonii-to-przestroga-dla-polski-oskarza-tez-po-6172374879021185a

  Mimo wszystko, Panie Błaszczak, zacząłbym od pacyfikacji Wrocławia, np. od ul. Podwale 76; potem można ewentualnie wmurować skromną tablicę : „bojownikom Verwolfu ku pamięci – Polacy”.

 29. Boydar said

  „… w referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób spośród 5,34 mln uprawnionych. 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością tego regionu, 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne …”

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tusk-rozmawial-z-rajoyem-zaapelowal-o-niestosowanie-sily-w-katalonii/zz2b77x

Sorry, the comment form is closed at this time.