Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Co tam słychać w McPolsce…
  Listwa o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Mietek o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Ukraińska wojna
  Kojak o Ukraińska wojna
  Greg o Wolne tematy (58 – …
  Antares o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Anzelm o Los generała Antona Denik…
  Marucha o Ukraińska wojna
  minka o Wolne tematy (58 – …
  Lily o Co tam słychać w McPolsce…
  Piskorz o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Emilian58 o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Co tam słychać w McPolsce…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Polska jako kraj “rozwinięty”

Posted by Marucha w dniu 2017-10-04 (Środa)

Jedna z agencji ratingowych ogłosiła, że Polska nie jest już krajem rozwijającym się i zalicza się do krajów rozwiniętych. Powinna to być dobra wiadomość, ale w takich przypadkach mawiam, że słucha się tego dobrze, ale wierzyć się nie chce.

Nie wiem na podstawie jakich kryteriów zaliczono Polskę do krajów rozwiniętych, ale nie kojarzy mi się to z przemysłem opartym na najnowszych technologiach, zamożnym społeczeństwem niezależnie od tego czy żyje w metropoliach, czy na głuchej prowincji i jeszcze z wieloma innymi wygodami, które mają na przykład Szwajcarzy.

Może to mój rosnący z wiekiem sceptycyzm i jakiś endecki fatalizm, ale to, że nie zaliczają Polski do państw rozwijających się nasuwa mi myśl, że już nie będziemy się rozwijać, a określenie rozwinięty to bardziej przekwitły czy zwiędły.

I mam na potwierdzenie tego mojego endeckiego fatalizmu trochę argumentów. Otóż natknąłem się na informację, że podział na Polskę “A” i “B” zamazuje się, ponieważ województwa północne zrównują się wysokością dochodów z województwami tradycyjnie zaliczanymi do Polski “B”. Problem w tym, że ten dochód nie urósł w Polsce “B” do poziomu Polski “A” tylko odwrotnie – w Polsce “A” spada do poziomu Polski “B”.

Dodatkowych argumentów dostarcza lektura opracowania pt. “Polska jako peryferie”, którą polecam wszystkim zadowolonym, że zaliczono nas do tych rozwiniętych. Dzieje się coś bardzo niepokojącego, ponieważ regiony wzdłuż wszystkich granic Polski biednieją, wyludniają się i wręcz cofają się cywilizacyjnie. Żyją i mają szanse na względny rozwój tylko duże miasta, które niczym wampir podtrzymują swoje życie wysysając soki życiowe z prowincji.

To budzi dodatkowe obawy, ponieważ nadmierne różnice w zamożności i rozwoju mogą być przyczynami rozpadu państwa. Tak jest w przypadku Katalonii i tak jest w przypadku północnych i południowych Włoch.

Żeby do tego nie doszło potrzebna jest przemyślana polityka państwa. Próbą takiej polityki był Program Rozwoju Polski Wschodniej, ale już dziś widać, że nie przyniósł oczekiwanych efektów. Obecnie rząd PiS-u próbuje ratować polską prowincję środkami dla średnich miast, zagrożonych degradacją.

Dobrze wiem jakie problemy mają polskie średnie miasta i obawiam się, że to tyle pomoże, co najlepszy szampon do włosów na moją urodę. Muszę jednak przyznać, że tylko dwa rządy PiS-u dostrzegały ten problem i próbowały coś zrobić. Obawiam się, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym niż wyobrażenie o państwie rozwiniętym.

A Państwo macie poczucie, że żyjecie w państwie rozwiniętym?

Andrzej Szlęzak
Za: facebook
https://konserwatyzm.pl

Komentarze 23 do “Polska jako kraj “rozwinięty””

 1. Moher49 said

  Polska kraj rozwinięty, polska GPW leży na łopatkach i kwiczy. Już widzę te tłumy inwestorów jak się tu pchają drzwiami i oknami.

 2. A.Wynosnik said

  Niestety, nasza PRL #2 jest dalej tak samo niedorozwinieta jak i rzadzacy nia gudlaje, a o reszcie polactfa nawet nie ma cp mowic.

 3. RomanK said

  Rantingowana poprzez Agencje
  Przestaje natychmiast byc ku….charka…
  stajac sie dama i pisarka:-)_)_)_

  W pewnej Agencji o reputaji dzis lansowali ja szesc razy:-)))_)

 4. RomanK said

  https://www.reinisfischer.com/average-salary-european-union-2016

 5. semperparatus said

  Polska znacznie zmniejszyła dystans cywilizacyjny wobec krajów najbogatszych…Uwzględniając siłę nabywczą złotego/euro…poziom życia w naszym Kraju wynosi ok.60-65% poziomu niemieckiego(w 1938 roku było to ok.30%,w 1989-ok.50%.Niestety…ten postęp miał miejsce kosztem ogromnego zadłużenia Kraju…i uzależnienia od zagranicznego kapitału…

 6. Mocarstwo said

  Zielona wyspa o niespotykanym rozwoju z 3 Mln emigracja mlodego pokolenia;)) , I podmianka etniczna na Ukraincow ,zmowa pracodawcow i politykow na utrzymywanie niskich stawek. Glowne galezie gospodarki narodowej ,,spywatyzowane,,, na rzecz wiadomego ,,kapitalu,, .. Glowne partie w Warszawie realizujace polityke obcych mocarstw .. faktycznie sukces!

 7. semperparatus said

  Wszystko się zgadza…ale MIMO tych niszczących nas plag…dobrobyt w Polsce znacząco wzrasta…(chociaż coraz mniej równo jest dzielony).Można sobie tylko wyobrazić jaką moglibyśmy byli potęgą…i w jakim dobrobycie byśmy żyli… gdyby nas nie ciemiężono i okradano…I gdyby władza w Polsce należała do Polaków…

 8. Galernik said

  Polska to jak na razie przodujący kraj trzeciego świata.

 9. semperparatus said

  Bzdura…był Pan kiedyś w kraju III świata?I widział Pan jak żyją tam ludzie?Powinien Pan docenić to co mamy tutaj w Europie…
  Zresztą…mało kto w to uwierzy…ale III świat jest w USA…sam byłem i widziałem…Standard życia(wbrew kłamliwym statystykom)jest tam niższy niż w Polsce…

 10. jasiek z toronto said

  Polecam wypowiedz p. Michala Marusika.

  =========================
  zapodal:
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Bodzio said

  ad 5,9 @Semperparatus
  Uwzględniając siłę nabywczą złotego/euro…poziom życia w naszym Kraju wynosi ok.60-65% poziomu niemieckiego(w 1938 roku było to ok.30%,w 1989-ok.50%.
  (…) III świat jest w USA…sam byłem i widziałem…Standard życia(wbrew kłamliwym statystykom)jest tam niższy niż w Polsce…

  Jak mam odróżnić, które statystyki są kłamliwe a które wiarygodne?

 12. kura domowa said

  A może jest tak, że im bardziej kraj „rozwinięty”, tym bardziej zadłużony.

 13. Galernik said

  @9 No przecież nie wyssałem sobie tego z palca.
  W wielu obszarach przypominamy bardziej kraje trzeciego świata niż kraje rozwinięte.
  Procentowy udział wynagrodzeń w przychodach firm, czy też udział wynagrodzeń w stosunku do pkb nawet nie zbliża się do średniej dla krajów rozwiniętych a wygląda tak jak w Indiach. Poziom opieki nad osobami starszymi – idziemy łeb w łeb z Wietnamem.
  To o czym to świadczy ? No, raczej nie o tym że jesteśmy krajem rozwiniętym. O tym że jesteśmy zwykłą neokolonią a Polacy są jednymi z największych wołów roboczych (należymy do ośmiu najwięcej pracujących narodów) nawet nie wspomnę.
  Takich różnych badań była cała masa, ja nie jestem w stanie wszystkiego spamiętać ale we wszystkich wypadamy słabo albo źle ?
  Pamiętam jeszcze badania stresu / komfortu psychicznego w pracy. Nie wiem już teraz które miejsce zajeliśmy ale byliśmy zaraz za Chinami.
  Czy też ( chyba nawet na gajówce było) jakość substancji mieszkaniowej tj; ilość pomieszczeń i metraż na osobę, dostęp do mediów etc. W europie tylko Rumunia i Bułgaria za nami. Tu akurat wyprzedzamy wiele krajów afryki czy azji.
  I właśnie takie drobne różnice, lepsza jakość infrastruktury, nominalnie wyższe dochody etc… stanowią o tym że należymy do przodujących krajów trzeciego świata.
  Na pocieszenie mogę dodać, że jesteśmy europejskim liderem jeśli chodzi o próchnicę i grzybicę pochwy.

 14. Przemko said

  jesteśmy średnio-zamożnym krajem europejskim. europejskim – więc porównywanie nas do krajów afrykańskich i połowy Azji nie ma sensu. natomiast jak na kraj przy takim położeniu geograficznym, z takimi bogactwami i pracowitością ludzi czyli po prostu z TAKIM POTENCJAŁEM – powinien być O NIEBO bogatszy. tymczasem rozwój mamy na kredyt, poziom dzietności nie zostawia wątpliwości – Naród wymrze, a na dodatek ten pracowity Naród bezustannie wybiera swych WROGÓW na swych „przedstawicieli”.

 15. semperparatus said

  Re.11 Dane statystyczne które przytaczam są poparte moimi osobistymi obserwacjami(byłem w Stanach ponad 4 lata…nie jako turysta…mieszkałem tam i pracowałem)
  Re.13 Jeszcze raz powtarzam:mija się Pan z prawdą……Wszystkie statystyki pokazują,że nie odbiegamy znacząco od bogatych krajów zachodniej Europy(w niektórych z nich też mieszkałem i pracowałem)…i że dystans do nich-z biegiem lat-się zmniejsza…Te twierdzenia także popieram moimi osobistymi obserwacjami:jak mieszkają i ubierają się ludzie…jak się żywią…ilu jest turystów z różnych krajów na wakacjach w ciepłych krajach,,jaki jest zasób ogólnej wiedzy obywateli,itd…
  Natomiast od krajów tzw.”trzeciego świata”dzieli Polskę cywilizacyjna przepaść…my rzeczywiście już jesteśmy pełnoprawną częścią „zamożnego świata”…niestety-co prawda-..z jego dewiacjami i wynaturzeniami…z których każdy myślący człowiek zdaje sobie doskonale sprawę..i nad nimi ubolewa…
  Podróżując po świecie odwiedziłem ok.20-30 krajów na różnych kontynentach…a jestem dobrym obserwatorem i potrafię wyciągać wnioski z tych obserwacji…

 16. semperparatus said

  Re.14 Niestety…muszę się zgodzić…tak jak pisałem-gdyby nie neokolonialny wyzysk…to poziom życia Polaków byłby prawdopodobnie porównywalny z niemieckim…

 17. Re: 16 Semperparatus…

  Jesli juz zaczyna Pan gdybac w kwestii standardu zycia w Niemczech, to ja rowniez pozwole sobie „zagdybac” I gdyby lichwa (lichwiarski proceder) zostala definitywnie zlikwidowana w XIX wieku, to dzisiaj Japonia kupowalaby od nas Polakow licencje, a pomyslow nie byloby konca…jesli juz…
  Natomiast Niemcy skakali by jak dzisiaj z galezi na galaz pod zydowskim dyktandem lichwiarskim…

  I jeszcze jedno, by nie byc goloslownym, a mianowicie same roczne przekrety bankowe lichwiarzy szacowac mozna na ok. 40% dochodu narodowego, czyli gdyby pozbyc sie lichwiarskiego monopolu, to wzrost gospodarczy naszego Narodu mozna by szacowac na ok. 55-65% w skali roku, a nie jak jest dzisiaj w/g zydowskich szczekaczek na ok. 4%… Jest roznica…
  ============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 18. Polecam:

  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jak szybko sie Polacy ucza…No I jest rezultat…

 19. revers said

  „A Państwo macie poczucie, że żyjecie w państwie rozwiniętym?”

  Po dzisiejszych Wiadomosciach w TV1 nie ma mowy o panstwie nierozwinietym, co gagatek do Morawiekiego wylacznie wychwalal jak juz dogonilismy zachod, a nawet przegonilismy w niektorych dziedzinach jak energetyka.

  Trudno zeby panstwo bez wlasnego energozarlocznego przemyslu ciezkiego nie mial nadwyzek energetycznych.

  Bezrobocie spada i jest najnizsze od wileu lat, dotyczy bezrobocia strukturalnego, ile tych bezrobotnych na szkolenaich, juz na emeryturach, lub ciezko obloznie chorych, na lozu Abrahama tego nie ujmuja statystyki.

  I takie tam medialne trele polerum.

 20. revers said

  Z zycia wziete …

  Jedna z bezrobotnych była tak zestresowana rozmową z pracownikami urzędu, że zemdlała i konieczne było wezwanie karetki pogotowia.

  Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/strona-kobiet/tu-zyje/a/tlumy-rozwscieczonych-bezrobotnych-dantejskie-sceny-w-urzedzie-pracy-w-kielcach,12542142/?utm_source=social-media-facebook&utm_medium=przycisk-gor

  Przyspieszaja z gospodarka, krawcowa byc ale 300 km od miejsca zamiszkania, i to po znajomosci, jeszcze tylko wiezniow powinni zatrudnic jak w juesej.

 21. yattakaj said

  Znaczy się ,żeśmy rozwinięci całkiem…na płask.

 22. yattakaj said

  i jeszcze walec morgana wyrówna i po sprawie 😦

 23. Re: 22 Yattakaj…
  Alez oczywiscie, ze zydowska kreatura j.p. morgana w osobie morawieckiego zaprosila bank j.p. morgana na koncowa eksploatacje lichwiarsko -finansowa do RP…I nie bez przyczyny…
  ==================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: