Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Chrześcijanin nie pali węglem? Organizacje katolickie kończą z paliwami kopalnymi.

Posted by Marucha w dniu 2017-10-07 (Sobota)

„Laudato si” jest druga encykliką papieża Franciszka. Nazywana jest też „zieloną encykliką”.

40 organizacji i podmiotów związanych z kościołem katolickim zadeklarowało, że nie będzie już inwestować w węgiel i paliwa kopalne. To największa tego typu akcja organizacji katolickich. Ich decyzja z jednej strony jest odpowiedzią na papieską encyklikę „Laudato si”, a z drugiej wynika z ekonomiczniej kalkulacji.

Porozumienie zawarto w Asyżu, mieście świętego Franciszka i miejscu ważnym dla chrześcijan na całym świecie. Wśród sygnatariuszy są najróżniejsze instytucje z pięciu kontynentów. Wśród nich są miejsca kultu, archidiecezje, uniwersytety, zakony, instytucje charytatywne czy kościelne organizacje finansowe.

Przykładowo niemiecki bank Kościoła i Caritasu – Bank für Kirche und Caritas, archidiecezja Kapsztadu, Konferencja Episkopatu Belgii czy diecezja Asyżu. Do porozumienia przestąpił też Sacro Convento, czyli kompleks klasztorny, w którym przechowywane są szczątki św. Franciszka.

– Kiedy troszczymy się o środowisko, to troszczymy się tak naprawdę o biednych, bo to oni są pierwszymi ofiarami zmiany klimatu – powiedziała burmistrz Asyżu Stefania Proietti, cytowana przez „Guardian”.

– Inwestując w paliwa kopalne, bardzo się oddalamy od sprawiedliwości społecznej. Ale stawiając na odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną możemy złagodzić zmiany klimatu i stworzyć nową zrównoważoną gospodarkę. I przede wszystkim pomóc ubogim – dodaje.

 

Inicjator akcji dyrektor Globalnego Ruchu Katolickiego na rzecz Klimatu – Tomás Insua uważa, że deklaracja tych kilkudziesięciu organizacji to wielki powód do radości.

– Te instytucje przecierają szlaki dla takich podmiotów jak na przykład Bank Światowy. Liczymy, że liderzy zauważą, że katolicki ruch odchodzenia od paliw kopalnych ogromnie zyskał na sile – komentuje.

Instytucje te deklarują, że nie będą inwestować w paliwa kopalne ani angażować się w projekty z nimi związane.

Proces dezinwestycji, czyli wycofywania kapitału z przedsiębiorstw zarabiających na wydobyciu bądź spalaniu paliw kopalnych, zaczął się kilka lat temu i zyskuje na popularności. Szacuje się, że instytucje i osoby prywatne wycofały z przemysłu paliwowego ponad 5 – to nie pomyłka – bilionów dolarów. Jedna piąta tej kwoty to pieniądze organizacji religijnych.

https://www.money.pl

Od kiedy Kościół przestał w praktyce zajmować się zbawieniem, wplątuje się w najróżnorodniejsze groteskowe inicjatywy, jak „walka z ociepleniem klimatycznym”.
Admin

Komentarzy 12 to “Chrześcijanin nie pali węglem? Organizacje katolickie kończą z paliwami kopalnymi.”

 1. Każdy koncern wiary, religijny inwestował i inwestuje nawet na giełdach.Opinia w cytacie jest kłamstwem:”Instytucje te deklarują, że nie będą inwestować w paliwa kopalne ani angażować się w projekty z nimi związane.”To jest kłamstwem i iluzją, gdyż nawet inwestycje w „palmy” w Azji i Afryce do produkcji …bio-paliwa,nie przynoszą zysków w Afryce i w Azji dla jej mieszkańców ale gigantyczne zyski dla USA,UK,EU. Slamsy się powiększają tak jak cholerna inwazja w EU z zamachami..

 2. Kar said

  ..jak „walka z ociepleniem klimatycznym”.
  Admin..
  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  pan, panie Gajowy jest niebywale delikatny..KK jako klimatyczny

 3. snag said

  W tym Watykanie o wszystkim zaczynajac od polityki tylko nie o tym co trzeba i o czym powinni ,…

  Spece od zrowia oceanow i raf a szczegolnie Wielkiej Bariery w Australii.
  ————————————————–
  http://w2.vatican.va/content/francesco/en/letters/2017/documents/papa-francesco_20170927_lettera-conferenza-ourocean.html

  Spece od globalnego ocieplenia ,…
  ————————————————–
  https://w2.vatican.va/content/francesco/en/messages/pont-messages/2016/documents/papa-francesco_20161110_messaggio-cop22.html

 4. tom said

  Przestali palić czarownicami a teraz przestają palić węglem ot postęp.Podpisane deklaracje są dobre zwłaszcza jeśli papieru w toalecie zabraknie

  ——
  Które czarownice Kościół „spalił”? Jakieś nazwiska, imiona, daty?
  Admin

 5. Re 4:
  Kościół nie palił czarownic.

 6. VA said

  https://cruxnow.com/vatican/2017/05/08/pope-francis-busts-move-jewish-delegation-poland/

 7. Pinxit said

  Chrzescijanin nie pali weglem?
  Murzyni na rowniku tez nie pala weglem.
  Japonczycy tez nie pala weglem bo maja reaktory atomowe.
  Zeby bylo do kompletu , to Arabia Saudyjska zamowila w Rosji taki jeden reaktor, zeby tez nie palic weglem.

  Z drugiej jednak strony, nalezaloby zapytac sie papieza czy w ten sposob namawia do bojkotowania amerykanskiego wegla?
  Czy to moze chodzi o polski wegiel?

  A ja tak sobie wyobrazam, ze sw. Franciszek z Asyzu probowalby stanac w obronie srodowiska naturalnego apelem i modlitwami o zakaz uzywania bronimasowego razenia : bomb fosforowych, uranowych, kasetowych bomb i roznych innych chemicznych i biologicznych srodkow razenia.

 8. Pinxit said

  Czarownice palil kosciol.. protestancki.

 9. Boydar said

  Jeśli „protestancki” to nie kościół tylko synagog, ew. zbór. Ale konstatacja słuszna, choć spóźniona.

 10. Boydar said

  Co całą prawdą też nie jest; wyrok i wykonanie zawsze należały do władz świeckich. Sprawstwo kierownicze natomiast jak najbardziej.

  Piekli co najmniej dwie pieczenie przy tych stosach; eliminowali kobiety dysponujące wiedzą co do leczenia większości występujących schorzeń oraz podkładali minę pod Święte Officium i całe chrześcijaństwo. My płacimy za ich sukces do dzisiaj.

 11. Isreal said

  ad 5 nie palił też rzytami, ale tom tego nie łapnie z względów różnych ….

 12. […] zachęcanych dodatkowo do „dialogowania” z innymi religiami (czy działań proekologicznychhttps://marucha.wordpress.com/2017/10/07/chrzescijanin-nie-pali-weglem-organizacje-katolickie-koncza… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.