Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Die Welt: UE straciła z powodu sankcji 30 mld euro, a Rosja nadal zyskuje

Posted by Marucha w dniu 2017-10-11 (środa)

Wielkość strat, które spowodowało rosyjskie embargo, do tej pory jest tematem sporów. Niedawno opublikowano rezultaty analizy przeprowadzonej przez austriacki Instytut Badań Gospodarczych na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiono w nim konsekwencje gospodarcze sankcji i embarga dla krajów unijnych. Okazało się, że restrykcje kosztowały Unię Europejską w sumie 30 mld euro.

Wolumen eksportu z UE do Rosji zmniejszył się ze 120 mld w 2013 roku do 72 mld w ubiegłym roku. Spadek cen ropy naftowej i kursu rubla odegrał też swoją rolę. Jednak z analiz austriackiego instytutu wynika, że sankcje mimo wszystko wywarły największy wpływ w ograniczeniu wolumenu eksportu do Rosji, pisze „Die Welt”.

Największe straty wśród krajów europejskich poniosły Niemcy – w sumie 11,1 mld euro. Poważne szkody ograniczenia wyrządziły też Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Jeśli przedstawimy sytuację w procentach, dane będą inne, pisze niemiecka gazeta. Cypr utracił 1/3 wymiany gospodarczej z Rosją. Na trudności napotkały też Grecja i Chorwacja, które straciły odpowiednio 23% i 21% eksportu. Straty Niemiec w ujęciu procentowym wyniosły 13,4%.

Jednak te cyfry nie odzwierciedlają realnych strat w pełnym wymiarze. Przed wprowadzeniem embarga współpraca gospodarcza między Rosją a UE kwitła. W okresie od 2009 do 2012 roku eksport z Europy do Rosji wzrósł średnio o 23%, a Moskwa była czwartym partnerem handlowym Wspólnoty. Gdyby ten wzrost trwał, wolumen eksportu byłby znacznie większy niż 120 mld euro, ale i straty spowodowane przez sankcje i embargo przekroczyłyby obecne, twierdzi „Die Welt”.

Wszystko to doprowadziło do szczególnie delikatnej sytuacji, bo próba postawienia Rosji w trudnej sytuacji gospodarczej nie zakończyła się sukcesem. Na początku pojawiły się pewne problemy, ale obecnie rosyjska gospodarka weszła w stadium wzrostu. Kryzys został pokonany. Eksperci przewidują, że w tym i przyszłym roku wzrost może wynieść 1,7%.

Generalnie Rosja zauważalnie zmniejszyła swoje uzależnienie od Zachodu. Zamiast zdawać się na dolara, Bank Centralny gromadzi złoto. Jak pisze „Die Welt”, obecnie Rosja posiada 1716 ton złota, czyli o 700 ton więcej niż przed kryzysem z Zachodem. Zapasy waluty też zwiększono. Przekraczają one 420 mld dolarów w porównaniu z 70 mld w 2015 roku.

Już w marcu wiodąca agencja ratingowa S&P pozytywnie oceniła sytuację w Rosji. Według jej danych kraju już niedługo dołączy do grona szanowanych państw, w które możne inwestować środki. Przy czym podczas kryzysów ukraińskiego i krymskiego zdolność kredytowa Kremla spadła do poziomu „śmieciowego”. [G*wno prawda. Nie zdolność kredytowa. Rankingi Rosji spadły z powodów politycznych. – admin]

Tymczasem na rynkach finansowych Rosja już jest uważana za wiarygodnego dłużnika. Inwestorzy też chcą lokować pieniądze w tym kraju. Latem, kiedy stosunki między Kremlem a Białym Domem osiągnęły najniższy poziom, Moskwa uzyskała 3 mld dolarów na rynkach finansowych. Nawiasem mówić, sankcje jakby przestały obowiązywać i ten fakt zwiększa presję na realną gospodarkę, domagając się osłabienia a nawet zniesienia ograniczeń, podkreśla „Die Welt”.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 11 to “Die Welt: UE straciła z powodu sankcji 30 mld euro, a Rosja nadal zyskuje”

 1. borsuk polski said

  Za to Polska bardzo zyskała na eksporcie z Ukrainy…tamtejszej siły roboczej. A V kolumna rośnie w siłę.

 2. borsuk polski said

  Oczywiście to była ironia jeśli ktoś nie wychwycił. Już Bied(a)ronka zaczęła zatrudniać Ukraińców a klienci wkurzają się, że obsługa nie zna polskiego.

 3. borsuk polski said

  A najzabawniejsze jest to, że Zachód, w tym Polska, ładuje kasę w „uciśniony” przez Rosję kraj, a w tym samym czasie zarabia na handlu bronią z Rosją. Może być tak, że ci biedni, ogłupieni żołnierze ukraińscy będą walczyć przeciwko żołnierzom rosyjskim uzbrojonym w ukraińską broń.

 4. GonDar said

  Panie Borsuku. Zna Pan rynek pracy? Polecam postudiować. Ja studiuję. Realnie. Kosa kosi. 2000 wszędzie. I co Pan się dziwi, że Ukry są? Nasi wyjechali albo robią co innego. A dzieci nie ma. Pan nie czyta gazet ani tv nie ogląda. Na własne oczy niech Pan zobaczy. Polecam.
  Jak to powiedział Pan RomanK: byt kształtuje świadomość.

 5. Joannus said

  Ad 4
  Byt kształtuje świadomość to – marksistowski wypierd

 6. GonDar said

  Może i wypierd. Ale trafny.
  Czemuś głupi, boś biedny.
  A czemuś biedny, boś głupi.

 7. Rick said

  UE nic nie straciło, bo nic nie ma. Wszystko kradną i biorą od pracujących ciężko ludzi, którzy będąc zdemoralizowani -sami się na tą niewolę zgadzają.

 8. Marcin said

  Ostatnio byłem w Pruszkowie z wizytą u szwagra. Częściej słychać ukraiński bełkot od j.polskiego. Dramat. A UE już nawet tańcować się nie nauczy bo jak z przestrzeloną stopą to zrobić? Szwaby teraz kombinują jak wyjść z twarzą bo biznes ich ciśnie i już liczą straty w mld.

 9. RA.dio active said

  Lufthansa, Volkswagen , wojenka ekon.z Rosją, uchodźcy…..to setki miliardów euro…wojna USA kontra Europa po raz trzeci rozpoczęła się na dobre.za Hitlera Niemcy też zbankrutowali po akcji USA.
  Znowu sto milionów ofiar? Nowy chemiczno głodowy holokaust? Bankierzy zerują długi za miliony dusz….

 10. Plausi said

  Podobne tezy

  @RA.dio active,9

  https://marucha.wordpress.com/2017/07/12/amerykanska-gra-energetyczna-o-europe-1/#comment-688921

  Austria też wyliczyła ile kosztuje ją embargo narzucone prze USA i realizowane przez agenturę USRAela w UE

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/tekstzablo/#Merkel

  a także w Polsce.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/

 11. Plausi said

  Co znaczy ten tekst gadzinówki

  „Die Welt” ? Ano sygnalizuje, że UE zaczyna się emancypować spod dyktatu USA, RFN buduje swój rosyiski rurociąg, a BMW zamierza wybudować fabrykę w Rosji. Jak widać embargo obowiązuje nie wszystkich w takim samym stopniu, n.p. RFN mniej niż Polskę, zgodnie zresztą ze staropolską zasadą:

  „Co wolno wojewodzie, to nie tobie ….”

  i regułami gry w imperium.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  Pierwszym wnioskiem idei prezydenta Trumpa, aby odtworzyć znaczenie USA jest, że USA utraciły swe wcześniejsze znaczenie.Respekt, dopiero Trump to spostrzegł. Czyżby kundlke w Warszawie, które admnistrują Polakami, tego nie zauważyły ?

Sorry, the comment form is closed at this time.