Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rysunki naskalne zmieniły podejście do Scytów

Posted by Marucha w dniu 2017-10-17 (wtorek)

Co wiemy o Scytach?

Otóż, były to koczownicze ludy irańskie, nieposiadające własnego piśmiennictwa. Z ich języka do naszych czasów przetrwało kilka zaledwie słów. Wiadomości o Scytach czerpiemy z dzieł autorów starożytnych: greckich, rzymskich, chińskich, a także ze znalezisk archeologicznych i badań genetycznych.

Wykryto jednak, że te ludy, uważane za koczownicze, niekiedy prowadziły osiadły tryb życia. Taki wniosek wyciągnęli uczeni z Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk po niedawnych znaleziskach w Republice Tuwa.

Tu właśnie, na granicy Rosji z Mongolią, znaleziono rysunki, zrobione przez miejscowych mieszkańców w różnych odstępach czasu, poczynając od epoki brązu w III tysiącleciu przed naszą erą.

„Rysunki przedstawiają przeważnie scenki rodzajowe, czyli są to wizerunki domów z epoki brązu, zadziwiające jest, że są to zwykłe domy, mające dachy, chociaż przyzwyczailiśmy się do tego, że koczownicy mieszkają w jurtach”, — agencja TASS cytuje wypowiedź kierowniczki wyprawy naukowej Mariny Kiłunowskiej.

Na niektórych rysunkach uczeni upatrzyli rozplanowanie pomieszczeń. Zdaniem badaczy, oznacza to, że ludy, nazywane przez nas scytyjskimi, prowadziły nie tylko koczowniczy tryb życia, lecz również osiadły.

https://pl.sputniknews.com

E tam. My wiemy bez badań, że kulturę Scytów stworzyli Żydzi.
Admin

 

Komentarzy 7 to “Rysunki naskalne zmieniły podejście do Scytów”

 1. No nie…! No, rewelacja! 🙂 Ten Sputniknews zwala mnie z nóg kolejnym naukowym artykułem. Poprzedni też był bardzo wysokiego lotu:

  https://marucha.wordpress.com/2017/09/04/rzezba-faraona-potwierdza-prawdziwosc-jednego-z-biblijnych-epizodow/

  Ja tam nie wiem ilu farbowańców pracuje w tym całym Sputniknews, ale posiadam blade pojęcie o wierchuszce.

  https://cont.ws/@artads/338962

 2. Boydar said

  Zaraz, zaraz; albo kulturę albo żydzi. Choć faktycznie Pan Gajowy z dużej zapodał; ale to niewiele zmienia, przyzwoitych Żydów jest zbyt śladowa ilość by mogli stworzyć takie cóś.

 3. […] 17 października 2017 by cyklista do Scytów » […]

 4. NICK said

  Po jednej matce są… .

 5. Izaurus said

  „III tysiącleciu przed naszą erą”??? Kto tego terminu używa jest przesiąknięty marksizmem, albo od jego „tfurców” bezpośrednio pochodzi. Proszę o porzucenie tej maniery. W Polsce należy pisać – „przed Chrystusem”, „po Chrystusie”(po Chr. i przed Chr.) , lub z łaciny: a.Ch.n. (ante Christum natum ) i p.Chr.n. (post Christum natum). Dziękuje i przepraszam.

  ——
  Racja.
  Ale jest też coś znaczącego w fakcie, że „nowa era” zaczęła się z narodzinami Chrystusa.
  Admin

 6. „z języka Scytów do naszych czasów przetrwało kilka słów” ???
  Co to za bełkot?
  Polski, rosyjski, sanskryt, perski … kilka słów??
  Ja rozumiem, że autora ściska, iż nic nie ma w hebrajskim ani w jidish, ale to już autora wina, że uraodził sięw złej rodzinie.

 7. RomanK said

  …ad6…ale za to robote ma we wlasciwej Redakcji:-)))))

Sorry, the comment form is closed at this time.