Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Drukują setki miliardów euro, aby skupować niemieckie długi. W 2018 r. będą robić to samo mimo zarzutów o bezprawność.

Posted by Marucha w dniu 2017-10-31 (Wtorek)

Europejski Bank Centralny (EBC) tylko w tym roku ma wydrukować 780 mld euro, aby skupić za nie długi państw strefy euro (głównie Niemiec, Francji i Włoch). Bankierzy z Frankfurtu podjęli decyzję, aby kontynuować tę politykę w przyszłym roku (dodruk kolejnych 270 mld euro) i nie zważać na zarzuty, że to niedozwolona pomoc publiczna.

Przypomnijmy, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał w sierpniu br., iż spłata długów Niemiec drukowanymi przez EBC pieniędzmi narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu i prawdopodobnie jest nielegalna.

Przypomnijmy – od marca 2015 roku Europejski Bank Centralny (EBC) prowadzi politykę tzw. luzowania ilościowego. Polega ona na tym, że EBC drukuje co miesiąc dziesiątki miliardów euro (do marca 2017 r. po 80 mld euro; od kwietnia – po 60 mld euro), za które skupuje obligacje skarbowe wyemitowane przez kraj należący do strefy euro. Skutek tej księgowej operacji jest taki, że skupowane papiery dłużne danego państwa przestają generować odsetki.

Oczywiście największym beneficjentem tej działalności są Niemcy. Szacuje się, że naszym zachodnim sąsiadom wykupiono już w ten sposób ok. 500 mld euro długu.

Sprawa stała się na tyle kontrowersyjna, że kwestią zainteresował się niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. W sierpniu br. sędziowie z niemieckiego TK stwierdzili, że spłata długów Niemiec drukowanymi przez EBC pieniędzmi narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu.

Zgodnie z komunikatem, jaki pojawił się na stronie internetowej niemieckiego TK: „Ważne powody przemawiają za (uznaniem), że decyzje, na których opiera się program skupu obligacji, naruszają zakaz monetarnego finansowania budżetu i wykraczają poza mandat EBC do prowadzenia polityki walutowej, a tym samym ingerują w kompetencje krajów członkowskich”.

Mając na uwadze powyższe niemiecki TK skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (TS UE) wniosek o przeprowadzenie przyspieszonego postępowania zgodnie z art. 105 regulaminu TS UE i rozstrzygniecie czy prowadzona przez Europejski Bank Centralny akcja skupowania papierów dłużnych z rynku jest zgodna z unijnym prawem.

Pomimo kontrowersji oraz dużego prawdopodobieństwa, że TS UE uzna politykę „luzowania ilościowego” za niezgodną z unijnym prawem, bankierzy z EBC podjęli właśnie decyzję o wydłużeniu funkcjonowania tego programu do września 2018 r. Co prawda od stycznia przyszłego roku kwota drukowanych pieniędzy, które mają być przeznaczane na skup obligacji zostanie zmniejszona o połowę, tj. do 30 mld EUR miesięcznie, to jednak nadal będzie to gigantyczna kwota, o której państwa nie będące w strefie euro mogą tylko pomarzyć.

Jedno jest pewne – gdyby nie ta forma finansowego „dopingu”, kraje takie jak Niemcy, Francja czy Włochy musiałyby ponosić znacznie wyższe koszty gospodarczego kryzysu.

Źródło:
EBC będzie nadal solidnie drukował (Stooq.pl)
Niemiecki TK zgłasza zastrzeżenia do skupu obligacji przez EBC (ObserwatorFinansowy.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 8 to “Drukują setki miliardów euro, aby skupować niemieckie długi. W 2018 r. będą robić to samo mimo zarzutów o bezprawność.”

 1. revers said

  Takie same zastrzezenia jak TK mial poprzedni szef EBC z Niemiec, czy kandydat bo szybko go usunieto z listy kandydatow i szefow EBC.

  Na jego miejsce wszedl Wloch pracujacy pod finansjere nowojorska, moze drukowaniem pieniedzy omina kryzys, ale przejecia przemyslowych i infrastrukturalnych klejnotow Niemeic pod dyktando miedzynarodowej lichwy juz nie, a i proces federalizacji EU moze byc przyspieszony pod dyktando lichwiarzy.

  To samo robia Niemcy i ECB w stosunku do Grecji, gdzie glownym wierzycielm sa Niemcy.

 2. Carlos said

  Duzym wolno malym ,nie…

 3. Zdzicho said

  Protekcjonizm za wszelką cenę. To zniechęca wszystkich pozostałych na rynku. I w zasadzie uniemożliwia tworzenie nowych firm. Nadmierna podaż kredytów skończyć się może tylko krachem.

 4. Marucha said

  Re 3:
  Panie Zdzichu, to nie protekcjonizm.
  To oszustwo i złodziejstwo.

 5. rafal z said

  tu nie chodzi tylko o złodziejstwo jednego czy drugiego kraju.

  wydaję mi się, żeby opóźnić załamanie światowego systemu finansowego będą stosować podobny proceder na szeroko zakrojoną skalę stąd nie można szacować pęknięcia tej bańki licząc bankructwo po przez niemożliwość spłacenia długu. Raczej te kwoty dodrukują różnymi programami i pogłębią inflację

 6. Voodoosch said

  Dlaczego nie mamy madrych, wybitnych graczy w polskiej polityce? Przeciez to nic innego jak gra polityczna, w ktorej dodatkowo mozna oszukiwac. Przebiegly polityk moglby tak poprowadzic Polske zeby byla, moze nie liderem ale przynajmniej w pierwszej 5tce najwazniejszych krajow w UE. Wciaz utrzymywac „dobre” stosunki z Rosja ale tak, zeby wiekszosc wierzyla, ze ich nie mamy. Opinia publiczna w UE natomiast, myslalaby ze kochamy Bruksele, kiedy my bysmy grali za jej plecami. Oczywiscie, zeby byc bardziej wiarygodnym trzeba miec wroga, wiec bysmy go sobie wymyslili (Turcja na przyklad?). Trzeba by ludzi, ktorzy maja leb na karku i wielkie cojones.
  Ja natomiast widze parade niedouczonych baranow w TV. Cwaniaczkow, ktorzy tylko chca sie dorobic, najlepiej tu i teraz. Krotkowidzow, ktorzy nie widza nic poza przyszlym rokiem. (Co sie wydarzy w przeciagu pieciu lat jest istotne jak pierd prezesa w zeszly czwartek). W tym polskim grajdolku zwanym sejmem slowa lojalnosc, odpowiedzialnosc, troska, szacunek sa obce.
  Te pipy polityczne przypominaja mi mlodych handlowcow, z ktorymi pracowalem w pierwszych latach XXI wieku. Ludzi, ktorzy widzieli tylko pieniadz. Pieniadz dla ktorego sprzedaliby, swojego przyjaciela, zone, psa. Zachowanie, ktore przy panach z tanim winem na laweczce, byloby obciachem. Tylko ze oni (i ja tez) mielismy lat dwadziescia pare. Normalny czlowiek z biegiem lat sie uczy i dojrzewa – zmienia swoje postepowanie. Natomiast patrzac na te spierdoliny w TV, nie moge oprzec sie wrazeniu ze to sa duze dzieci.

  Wyjechalem 8 lat temu do UK. Kiedy wracam do Poznania nie widze zmian w ludziach, ich mentalnosci, ich pracach, ich zarobkach, ich zyciach. Piekne centra handlowe pobudowali, stadion, sciezki rowerowe. Kamienice ladnie odnowili ale narod stoi w miejscu.

 7. global33 said

  Ja poprostu nie znosze prawdy😂 ani antysemityzmu 🤤i staram sie byc politycznie poprawny😍😗 i ufam tylko swojemu prywatnemu Bogowi

 8. jasiek z toronto said

  Re: Artykul…
  Nie bardzo rozumiem tego „szyldu”..
  Kto drukuje pieniadze I kto konkretnie wykupuje niemieckie dlugi???
  Wyglada to tak, jakby lichwiarze drukowali pieniadze (gotowke) by je przekazac rzadowi (niemieckiej korporacji) by ten spowrotem oddal je w formie oddania dlugu…
  Czyli lichwiarska zabawa w „kotka I myszke” dla zdurnowacialej gawiedzi…
  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.