Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Yagiel o Wolne tematy (24 – …
  Olo o Prawybory niedemokratyczne
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Gotowanie żywej żaby…
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  maksj o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Zielone ludziki
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Usunięto obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza. Żenada!

Posted by Marucha w dniu 2017-11-13 (Poniedziałek)

Przykre, a nawet szokujące, jest podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie, tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie to się nie podoba. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

10 listopada br., w przeddzień Święta Niepodległości minister obrony narodowej odsłonił na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablice z nazwami dwudziestu wsi i miasteczek na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które stawiły opór napastnikom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Obrońcami byli członkowie samorzutnie tworzonych samoobron, wspierani przez żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wielu z nich poległo, ale dzięki ich heroicznej postawie miejscowości uratowano od zagłady, a ich mieszkańców od okrutnej śmierci.

Odsłonięcie tablic było efektem wieloletnich starań rodzin ofiar UPA oraz różnych organizacji kresowych i patriotycznych. Wsparcia udzieliło też kilku posłów, w tym Michał Dworczyk i Tomasz Rzymkowski, a także działacze społeczni np. Ewaryst Fedorowicz i Marcin Palade.

Tak wyglądała tablica 9 listopada /Ewaryst Fedorowicz/

Jednak na parę dni przed uroczystością, która była zaplanowana na 11 listopada, doszło do kolejnych nieporozumień pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP.

Skutkiem tego pan prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w odsłonięciu tablic, a sama uroczystości została przesunięta o dzień wcześniej. Zresztą to nie pierwszy, kiedy to prezydent Duda uchyla się od upamiętnienia ofiar UPA i SS Galizien [ciekawe dlaczego? – admin].

Największym jednak zaskoczeniem było podmienienie tablic, które zamontowane zostały na Grobie Nieznanego Żołnierza parę dni wcześniej. Jeszcze wieczorem 9 listopada na jednej z tablic widniała nazwa Birczy na Podkarpaciu, która w latach 1945 i 1946 została trzykrotnie obroniona przez polskich żołnierzy. Nazwa ta zniknęła dnia następnego, co od strony technicznej wymagało podmienienia tablicy w porze nocnej. Pomimo zapytań ze strony dziennikarzy przedstawiciele tak MON, jak i Kancelarii Prezydenta RP, dawali wymijające odpowiedzi.

Jednak z informacji nieoficjalnych wynika, że uczyniono to pod presją strony ukraińskiej, a zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskiej ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów.

W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili „czekiści”. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce.

A tak wygląda zamontowana tablica /Ewaryst Fedorowicz/

Co do meritum sporu o Birczę, to wbrew twierdzeniem Wiatrowycza i polskich sympatyków nacjonalizmu ukraińskiego wioski tej nie broniło ani UB, ani radzieckie NKWD.

Jedna z najlepszych badaczek tych spraw, Ewa Siemaszko pisze:

W Birczy, napadanej wielokrotnie, miały miejsce trzy ważne walki z UPA, które uratowały miasto. Po stronie polskiej ataki banderowskie odpierali żołnierze frontowi z 17 DP, 9 DP i 12 DP oraz milicjanci – byli akowcy, którzy specjalnie wstąpili do MO, by bronić ludności. Żołnierze wcześniej walczyli z Niemcami, byli wśród nich kresowianie (np. żołnierz 27. WDP AK, Stefan Dominik Demczuk „Ryś”, przedwojenny zawodowy żołnierz, podoficer, w „Dwudziestej Siódmej” był w zwiadzie konnym I/19 pułku Zgrupowania „Osnowa”).

Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma podstaw. Nie było tam NKWD, jak podaje na podstawie kłamliwych źródeł ukraińskich Wikipedia. Dzięki desperackiej skutecznej obronie UPA nie dała rady spalić miasta i wyrżnąć ludności. Spośród ludności cywilnej w Birczy z rąk UPA zginęło 44 Polaków znanych z nazwiska, straty obrony (żołnierze i milicjanci) to siedemdziesiąt kilka osób.

Podsumowując, bardzo dobrze się stało, że doszło w końcu do upamiętnieniu bohaterskich obrońców z Kresów. Przykre jednak, że ustawiczne konflikty pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP uniemożliwiły odsłonięcie pamiątkowych tablic w Narodowe Święto Niepodległości.

Przykre, a nawet żenujące, jest także podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie i to tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie napisy na tych tablicach się nie podobają. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.
(mpw)

Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Polski duchowny katolicki, publicysta, działacz społeczny, historyk Kościoła, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

http://www.rmf24.pl

To nie jest żenujące. Jest rzeczą hańbiącą Polskę, że gówniane pseudopaństwo Ukraina może Polakom dyktować swoje warunki, narzucać swój punkt widzenia, upokarzać Polskę, stawiać nawet żądania terytorialne – a jedyną reakcją jest coraz głębsze włażenie banderowcom w dupę przez polskojęzyczne władze.
Admin

Komentarze 23 do “Usunięto obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza. Żenada!”

 1. Plausi said

  Wolna Polska

  „podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie, tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie to się nie podoba. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

  Czyż potrzeba lepszego komentarza do słynnej „niepodległości” w nie mniej słynnej „Wolnej Polsce” ?

  W pewnej mierze z tym związane:

  https://marucha.wordpress.com/2017/11/12/szokujaca-prawda-o-lutrze-juz-na-ekranach-setki-lat-nas-oklamywano/#comment-713891

 2. Inkwizytor said

  No cóż zawsze wiedziałem, że Macierewicz to chazarska antypolska K*RWA, na dodatek banderowski lachociąg 😉

 3. francisco said

  A tak bardziej ogólnie to orwelowski 1984 w czystej postaci

 4. Kapsel said

  cyt …..Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma podstaw……

  Nawet biskup przemyski Franciszek Barda błagał komunistów o ochronę ludności polskiej przed UPA- czy on też jest czekistą? Kto nie rozumie problemu Birczy powinien milczeć!

  W sprawie palenia i rabowania wsi polskich w pow. przemyskim, jarosławskim i sanockim przez Ukraińców z interwencją do Ministra Obrony Narodowej w dniu 25 czerwca 1946 r. wystąpił biskup przemyski obrządku łacińskiego Franciszek Barda. We wspomnianym liście ks. biskup zwraca uwagę na „…wypadki, które rozgrywają się w ziemi przemyskiej, jarosławskiej i sanockiej. Od szeregu miesięcy palą się wsie, ludność traci mienie- dach nad głową a tu i ówdzie życie. Dotychczasowe próby obronne nie zlokalizowały napaści ukraińskich, bo bandy systematycznie idą naprzód i szerzą dzieło zniszczenia konsekwentnie. Wzmaga się nędza tysięcy Polaków, którzy słusznie spodziewają się w swym kraju bezpieczeństwa życia i mienia. Jako pasterz diecezji przemyskiej (…) czuję się dotknięty wspomnianą pożogą i nie mogę patrzeć obojętnie na te straszne w skutkach wydarzenia tak boleśnie dotykające moich wiernych i dlatego zwracam się do P. Marszałka z prośbą, aby zechciał zaradzić łaskawie opłakanym skutkom.” W odpowiedzi na powyższy list w dniu 2 lipca 1946 r. odpowiedział szef gabinetu Naczelnego Dowódcy – Ministra Obrony Narodowej płk. Łętowski. Zapewnił on ks. biskupa, iż „…przedstawiona sytuacja stanowi w obecnej chwili przedmiot szczególnego zainteresowania ze strony Naczelnego Dowództwa. W związku z tym należy spodziewać się w najbliższym czasie zdecydowanej poprawy”[1].

  W listopadzie 1946 r. starosta przemyski w swoim sprawozdaniu podkreślał, iż „… pozostała wiejska ludność ukraińska nadal współpracuje z bandami UPA udzielając im żywności i schronienia oraz wywiadu o ruchach wojsk polskich. Dążeniem moim jest, by pozbyć się tego elementu niepożądanego i szkodliwego dla dobra interesów państwa. Ta ponowna ewakuacja będzie niewątpliwie dalszą bolesną operacją dla tutejszego powiatu ze strony band banderowskich, jednakowoż musi się raz położyć kres zbrodniczej robocie tych band”[2].

  O skali problemu związanego z ciągłym zagrożeniem ludności cywilnej świadczy ilość zniszczonych i zdewastowanych wsi. Na przykład w powiecie jarosławskim zniszczeniu uległo 5.612 zabudowań, w powiecie lubaczowskim 7. 470, w powiecie sanockim 8.260, w powiecie leskim 2.565, a w powiecie gorlickim 3.452. Tyko w okresie operacji „Wisła” spaleniu uległo 1.118 gospodarstw i 3.926 ha lasów[3]. Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która to w wielu wypadkach była pozostawiona sama sobie. Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej, w rejonie nowej granicy, która rozgraniczała sojusznicze państwa formacje terrorystyczne w miarę swobodnie dokonują takich zniszczeń. Kolejnym przykładem może być tu powiat przemyski, gdzie w ciągu niespełna półtorej miesiąca (od 3 września do 12 listopada 1945 r.) UPA spaliła 60 wsi z 4.592 zabudowaniami[4].

  ——————————————————————————–

  [1]
  Archiwum Archidiecezji Przemyskiej Obrządku Łacińskiego (AAP). Teczka korespondencji bpa F. Bardy.
  [2]
  Zbiory Andrzeja Zapałowskiego (dalej: ZAZ). Sprawozdanie sytuacyjne za miesiąc październik 1946 Starosty przemyskiego z dnia 01.11.1946 r.
  [3]
  J. Blum,Udział Wojska Polskiego w walce o utrwalenie władzy ludowej, Wojskowy Przegląd Historyczny 1959, nr 1, s. 45; R. Drozd, Ukraińcy w Polsce w okresie przełomów politycznych 1944 -1981, [w:] P. Madajczyk (red.), Mniejszości narodowe w Polsce. Państwo i społeczeństwo polskie a mniejszości narodowe w okresach przełomów politycznych (1944-1989), Warszawa 1988, s. 181.
  [4]
  A.B. Szcześniak, W.Z. Szota,Droga donikąd…, s. 288.

  Władze gminy Bircza ostro o skandalu z podmianą tablic

  Wójt Gminy Bircza i Przewodniczący Rady Gminy w Birczy wydali oświadczenie w sprawie usunięcia Birczy z tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w którym domagają się przywrócenia pierwotnej tablicy, uwzględniającej tą miejscowość.

  Wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz Przewodniczący Rady Gminy w Birczy Wojciech Bobowski informują, iż będą protestowali przeciwko skandalicznej decyzji o usunięciu Birczy z tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
  „Władze samorządowe gminy Bircza są zbulwersowane tym niegodziwym, haniebnym i jakże skandalicznym czynem. Dziś po 99 latach od odzyskania niepodległości chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń, w tym przed walczącymi w obronie Birczy w latach 1945-1946. Dziękujemy im za ofiarę, trud i świadectwo siły, woli trwania oraz walki. Za ich duchowe dziedzictwo wiary i patriotyzmu w prowadzonych walkach o niepodległą Polskę. Tak jak mówił Marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zatem czyniąc zadość tym słowom władze samorządowe gminy Bircza dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację” zapowiadają w specjalnie wydanym oświadczeniu.
  Jednocześnie dodają, iż „w najbliższym czasie zostanie zwołana sesja Rady Gminy w Birczy, na której rada podejmie stanowisko w przedmiotowej sprawie, sporządzony zostanie także list mieszkańców Birczy, którzy domagają się przywrócenia pierwotnej tablicy”.
  Źródło: http://www.bircza.pl

  http://prawy.pl/61020-wladze-gminy-bircza-ostro-o-skandalu-z-podmiana-tablic/

 5. revers said

 6. Kapsel said

  Rozpoczęła się czwarta obrona Birczy. Trzy poprzednie były przed oddziałami UPA a czwarta jest przed rządem, który poświęca pamięć obrońców polskości miasta

  https://kresy.pl/wydarzenia/majkowski-pis-dzis-poswiecicie-bircze-jutro-przemysl/

  PATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI W BIRCZY ZWIĄZANE Z OBRONĄ MIASTA PRZED UPA

  Mijają 72 lata od obrony Birczy przed atakiem UPA. Ukraińscy nacjonaliści po raz pierwszy próbowali zdobyć Birczę w październiku 1945 roku, później były jeszcze dwa kolejne ataki. Wszystkie zostały odparte dzięki bohaterstwu żołnierzy Wojska Polskiego. 12 z nich zginęło, ale dzięki ich ofierze ocalono Birczę przed spaleniem, a mieszkańców przed śmiercią.

  Helena Kleban, córka Polaka i Ukrainki w 1944 roku miała niespełna 2 lata. Z opowieści matki wie, jak zginął jej ojciec. Do tej pory nie odnaleziono jednak miejsca gdzie został pochowany. Dla Henryka Burdona, oficera IX Dywizji Piechoty, wojna nie skończyła się 9 maja 1945 roku. Wraz z pułkiem piechoty, w którym służył trafił do Przemyśla, a później do garnizonu w Birczy, którego bronił przed atakami ukraińskich nacjonalistów, a było ich 3, w październiku i listopadzie 1945 roku oraz w styczniu 1946. Sotnie UPA atakowały wojskowy garnizon w Birczy, chcąc zdobyć tę miejscowość i wymordować polskich mieszkańców. Tak działo się na całych kresach od 1943 roku. Zdaniem historyków skala mordów przybrała rozmiary ludobójstwa.

  W kościele w Birczy odprawiono mszę świętą za żołnierzy Wojska Polskiego broniących miasteczka i mieszkańców zamordowanych przez UPA. Przed pomnikiem na rynku złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także uczniowie, harcerze i żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

  http://rzeszow.tvp.pl/34502131/patriotyczne-uroczystosci-w-birczy-zwiazane-z-obrona-miasta-przed-upa

 7. PISKORZ said

  re art..” miały miejsce trzy ważne walki z UPA” A nie lepiej byłoby PRZECIWKO UPA..Wiadomo jakie jest znaczenie przyimka „z”..nie trzeba chyba tłumaczyć. PS Uczący się jeż. niemieckiego /na początku nauki/ robią ten sam błąd nakładając tzw. kalkę językową /z jęz. polskiego/…używają mit zamiast gegen /przeciwko/. W jęz. polskim mówimy gramy z Meksykiem..czyli razem z Meksykiem przeciwko..??

 8. Marek said

  Ks Tadeusz jest bardzo odważnym człowiekiem. Należą mu się słowa uznania za jego słowa i czyny, które świadczą o nim pięknie.
  Niech dobry Bóg chroni go od wszelkiego zła.

 9. Joe said

  Chyba przestanę tu zaglądać z wieczora i zacznę z rana. Za dużo tu informacji podnoszących mi ciśnienie. A tak z rana kawę sobie daruję.

 10. Jack Ravenno said

  „Jest rzeczą hańbiącą Polskę, że gówniane pseudopaństwo Ukraina może Polakom dyktować swoje warunki”

  To nie kraina u dyktuje…o nie…gdyby te CHU…E nie miały za plecami „protektora” to GÓ..NO by mieli do powiedzenia chachły zasra..ne

 11. PISKORZ said

  re 6 „Tak działo się na całych kresach od 1943 roku. ” To nie jest do końca prawda..POCZĄTEK był już we IX 1939r. Oczywiście nie w takim stopniu jak potem w r. 1943.

 12. pokrzywa said

  to nie pierwszy, kiedy to prezydent Duda uchyla się od upamiętnienia ofiar UPA i SS Galizien [ciekawe dlaczego? – admin].
  Czyż w ten sposób Duda nie uprawdopodabnia plotek o swym ukraińskim pochodzeniu?

  ——-
  Jakiego by pochodzenia nie był, jest banderowskim parobkiem.
  Admin

 13. Do 6.
  To nie prawda. Rusini już w 1917 i 18 r mordowali Polaków na Kresach , korzystając z opieki Austro-Węgier i Prus. Cytat z prasy z tego okresu „Nasza rodzona ziemia, nasze ukraińskie wioski, nasi ojcowie, bracia i dzieci wyzwolili się spod 600-letniej polskiej niewoli. W ludowej republice nie będzie panów dziedziców, którzy zagarniają w swoje ręce ziemię i bogactwo wieśniaczej pracy ani panów fabrykantów, na których muszą pracować fabryczni robotnicy. Ludowa republika da wieśniakom ziemię, a robotników zabezpieczy od wyzysku i nędzy […] Wszyscy będą wolni, równie, oświeceni, wszyscy będą żyć w dobrobycie. Jednak nasza republika ma wielu wrogów. Polscy dziedzice, polscy urzędnicy i wszyscy ci Polacy, którzy dotąd panowali w naszym kraju nad naszym narodem, bogacili się praca ukraińskiego wieśniaka i robotnika, wszyscy oni postanowili nie dopuścić, żeby nasz ukraiński naród zaprowadził na swojej ziemi swoją ludową republikę”. „Niech polscy buntownicy poznają waszą twardą wieśniaczą rękę!
  Gazeta „Diło”, odezwa „Wróg ukraińskiego narodu”, 20 listopada 1918. A na to wszystko marszałek porozumiał się z Petlurą a polskiej administracji nakazano ukrywać mordy dokonywane na Polakach.

 14. revers said

  censor
  http://xportal.pl/?p=31566&utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

 15. Anty said

  Ukraina rządzi w Polsce za przyzwoleniem Szydło i Dudy.

 16. Jerzy said

  Jarosław Kaczyński od początku stał tam gdzie Stiepan Bandera, a PiS tam gdzie OUN-UPA, tylko Polacy cały czas mieli klapki na oczach.

 17. gość said

  Posłowie PSL piszą do szefa MON ws. Birczy. „Domagamy się ukarania winnych tego haniebnego czynu”

  Jeśli dziś, w imię źle rozumianych stosunków dobrosąsiedzkich, jesteśmy w stanie poświęcić prawdę historyczną, to co jesteśmy w stanie zrobić w następnym kroku? – pytają posłowie PSL w liście otwartym do szefa MON Antoniego Macierewicza. Chodzi o potajemne usunięcie Birczy z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza, honorujących polskich żołnierzy walczących z UPA.

  Posłowie PSL Piotr Zgorzelski i Mieczysław Kasprzak wystosowali list otwarty do szefa MON Antoniego Macierewicza ws. usunięcia z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza nazwy miejscowości Bircza. Upamiętniała ona polską obronę tej miejscowości w latach 1945-1946 przed atakami band OUN-UPA.

  https://kresy.pl/wydarzenia/poslowie-psl-pisza-szefa-mon-ws-birczy-domagamy-sie-ukarania-winnych-tego-haniebnego-czynu/

 18. NICK said

  Zrobili to na polecenie tzw. Kosiniaka-Kamysza.
  Nie doceniam tego „czynu”.

 19. hary said

  Działalność kolejnych rządów po 1990 to kontynuacja. A bezrozumni ludkowie podpuszczani przez dzieci diabła skaczą do siebie z pazurami dając ochronę rządzącym klikom które są z tego samego nadania.

 20. Siekiera_Motyka said

  Szukając kim jest ten Kosiniak-Kamysz dowiaduje się że ten Dudek nawet tutaj się nie pojawił,

  „Poświęcenia tablicy dokonał sam Pan Bóg, bo w połowie uroczystości lunęło jak z cebra. Wszyscy jednak pozostali na miejscu. Szczególnie wzruszająca była modlitwa ekumeniczna, odmówiona wraz z żydowskim rabinem oraz duchownymi katolickimi, prawosławnymi i protestanckich. Jak za czasów dawnej Rzeczypospolitej. Nie przybyli jednak duchowni ukraińskiej Cerkwii greckokatolickiej. Nie było też ambasadora Ukrainy. Nie było także, jak i w niedzielę pod Grobem Nieznanego Żołnierza na uroczystościach społecznych, żadnego z księży biskupów, choć w Warszawie są aż cztery diecezje. Jako duchowny nie chcę tego komentować, ale zdziwienie wśród rodzin ofiar było duże. Tym bardziej, że dzień wcześniej jeden z warszawskich księży biskupów uczestniczył w uroczystościach w Jedwabnem.

  Przybyły natomiast władze państwowe i parlamentarne. Gospodarzami uroczystości byli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz minister ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Kasprzyk. Pana prezydenta reprezentowali ministrowie Halina Szymańska i Wojciech Kolarski, a panią premier minister Beata Kempa. Nie zabrakło także posłów i senatorów, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa PSL Władysław Kosiniaka-Kamysza (obie partie od lat upominały się o prawdę o ludobójstwie).”

  http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-nie-banderowcy-a-ukraincy-ratujacy-polakow-sa-wspolnymi-boha,nId,2415798

 21. Boydar said

  Da tiech por mało kto wiedział o Birczy, i okolicznościach przyrody … lejek 🙂

  ——
  Ja wiedziałem. Od lat 70-tych.
  I byłem tam. chyba dwa razy.
  Admin

 22. Boydar said

  Pan się liczy; Pan zawsze wie wszystko co Człowiek – Polak wiedzieć powinien.

 23. Boydar said

  ‚nie liczy’ 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: