Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Francuzi wstawiają się za Rosjanami w/s Nord Stream 2. Reżim Putina przestaje być reżimem, gdy chodzi o pieniądze.

Posted by Marucha w dniu 2017-11-14 (wtorek)

[Tylko polskie durnie uważają, że jest inaczej – admin]

Nie ma Europy solidarnej. Nie ma nawet Europy „dwóch prędkości”. Jest za to Europa wykluczających się wzajemnie interesów, gdzie – co do zasady – wygrywają silniejsi lub sprytniejsi. I właśnie dlatego nie powinno nas już dziwić to, że największa francuska spółka energetyczna broni publicznie rosyjskiego Gazpromu oraz forsowanego przez Kreml projektu gazociągu Nord Stream 2.

Liczy się bowiem kasa i własne bezpieczeństwo, a nie interesy obcych krajów. Oto przykład dla polskich polityków, jak powinni postrzegać współczesne stosunku międzynarodowe.

Engie to jedna z największych spółek energetycznych Europy, która jest kontrolowana przez francuski rząd. Szef tej spółki – Gerard Mestrallet – już w ubiegłym roku w wywiadzie dla francuskiego wydania Russia Today przekonywał, iż rosyjski Nord Stream 2 „przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Zachodniej” oraz, że „robi wszystko, aby przekonać przywódców UE nie tylko do umożliwienia, ale także wsparcia budowy Nord Stream 2”.

Engie wchodzi w skład 5 zachodnioeuropejskich koncernów energetycznych (oprócz francuskiego Engie są to również niemiecki Uniper i Wintershall, austriacki OMV, jak i holenderskie Shell), które chciały wraz z Gazpromem utworzyć wspólne konsorcjum niezbędne do realizacji gazociągu Nord Stream 2.

Zgody na takie rozwiązanie nie dał jednak polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK uznał, iż powstanie międzynarodowej spółki (w skład której wszedłby kapitał rosyjski, niemiecki, francuski, holenderski i austriacki) odpowiedzialnej za finansowanie, budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2, mogłoby doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku polskim. Rosyjski Gazprom już teraz posiada bowiem pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a to oznacza, że budowa gazociągu Nord Stream 2 mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej kontrolowanej przez Kreml spółki wobec odbiorców w naszym kraju.

Po decyzji UOKiK-u zachodnie koncerny niemal natychmiast zaczęły poszukiwać sposobów na wsparcie finansowe projektu Nord Stream 2 z ominięciem konieczności zakładania wspólnego konsorcjum. Wówczas pojawił się pomysł udzielenia Rosjanom preferencyjnych pożyczek (mimo istnienia sankcji za nielegalne zajęcie Krymu), dzięki czemu Gazprom uzyskałby odpowiednio wysokie finansowe wsparcie i samodzielna budowa, tego omijającego nasz kraj gazociągu, byłaby możliwa.

Wówczas do gry wkroczyła administracja Donalda Trumpa. W sierpniu br. USA przyjęły ustawę zgodnie z którą Waszyngton będzie mógł nakładać sankcje na zachodnie firmy, które zdecydują się podjąć współpracę z Rosjanami przy budowie Nord Stream 2.

To oczywiście nie mogło się spodobać Francuzom z Engie, którzy w projekcie drugiego rurociągu omijającego nasz kraj upatrują sposób na zarobienie sporych pieniędzy. „To skandal! Jeżeli USA uda się ograniczyć dostawy rosyjskiego gazu do Europy, co oczywiście doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności europejskiego rynku paliwa oraz do wyższych cen dla europejskich klientów przemysłowych i gospodarstw domowych” – powiedział dyrektor ds. zarządzania dostawami gazu we francuskim Engie Phillipe Vedrenne.

Przykład Nord Streamu 2 pokazuje, że to, co dla Francuzów jest szansą na zrobienie dobrego deal’u (więcej dostaw gazu z Rosji), dla innych państw może być poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego. Pod tym względem nie ma Europy solidarnej. Nie ma nawet Europy „dwóch prędkości”. Jest za to Europa wykluczających się wzajemnie interesów, gdzie – co do zasady – wygrywają silniejsi lub sprytniejsi. Warto, aby nasi politycy o tym wiedzieli.

Źródło: Engie broni Nord Stream 2 przed sankcjami USA (BiznesAlert.pl)
http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 14 to “Francuzi wstawiają się za Rosjanami w/s Nord Stream 2. Reżim Putina przestaje być reżimem, gdy chodzi o pieniądze.”

 1. Nemo said

  @ Artykuł

  „Engie wchodzi w skład 5 zachodnioeuropejskich koncernów energetycznych (oprócz francuskiego Engie są to również niemiecki Uniper i Wintershall, austriacki OMV, jak i holenderskie Shell), które chciały wraz z Gazpromem utworzyć wspólne konsorcjum niezbędne do realizacji gazociągu Nord Stream 2.”

  Dziękuję- nie mam więcej pytań.

 2. Marcin said

  A Polacy się stawiają dalej kopani w dupę,że aż trzeszczy.

 3. NICK said

  Francuzów już nie ma.
  Nawet nie wiem czy to ich wina.

 4. revers said

  A ktory narodek europejski jeszcze jest?, skoro w szkolach bedzie spiewalo sie na Boze Narodzenie lulajze Allahu …

  https://reporters.pl/10666/lulajze-allahu/

 5. Sorry ale ten koncern ,”wspólne konsorcjum” Nord Stream 2 istnieje, umowy są podpisane, w tym przez firmy z USA.
  Przez prawników…w USA.

  Przecież Shell w EU,w tym w Polsce, ma swoją centralę ….w USA.Prawnicy w USA czekają tylko na O.K. z rządu w USA, senatu i kongresu.Potem Francja i Holandia zaprotestują,(hahahah)i to oficjalnie.Następnie uzyskają….zgodę.

  Kochani, ta sytuacja jest trochę podobna,do tej w Polsce,z kopalniami,z górnikami.Właścicielom się nie opłaca wydobycie węgla ale gdy kopalnie, wykupują Niemcy,kopalnie przynoszą zyski dla właścicieli i dla wybranych polityków.
  Tak ma marginesie…

  W Polsce,górnik, po szkoleniu ,na ścianie , ma 3400 netto ,złotych tak jak górnik.w Niemczech ale 3700 netto,Euro ale to nie jest na temat.

 6. Pinxit said

  W Polsce zakwitl jakis taki francowaty pomysl na wolna konkurencje, ktora moze zgrazac… wolnej konkurencji!

  Gdy chodzi o interes panstwa to chyba jest wazniejszy od bijatyki prywatnych firm i polityki bandyckich panstw.
  Co znaczy „gdy chodzi o pieniadze”?…
  Zawsze chodzi o pieniadze. Dlatego Ameryka sprzedaje bron wszystkim bandytom swiata.
  Sprzedawalaby i nie bandytom, gdyby zechcieli ten szmelc kupowac.
  Teraz powazne panstwa kupuja bron od Rosji. I nie chodzi tyle o pieniadze co o jakosc towaru. Ameryk)anie od lat sprzedaja mysliwce, ktore nie lataja i w ogole nic nie robia ( F-35 oprocz wyciagania kasy od glupkow.

  W przypadku gazu, tez chodzi nie tylko o pieniadze. Chodzi o staly doplyw gazu i zapewnienie, ze dostawa nie bedzie zaklocana przez chimery politycznych kurew.
  Energetyka jest sprawa calego narodu a nie jakiegos wszawego biznesmena, ktory opowiada pierdoly o wolnym rynku – ale tylko dla siebie.

  Polska juz sie przejechala na wolnym rynku gdy chodzi o staly doplyw gazu; nie tylko nasi medrcy i chciwi oligarchowie wykolegowali Polske na funty blokujac dostawy gazu bezposrednio z Rosji i tranzytem przez Polske do Europy. Przejechali sie Polacy na siuchtaniu z banderowcami w sprawie tego gazu,. Teraz w ramach wolnego rynku i bardzo niewolnej konkurencji wsciekamy sie na Nord stream 2!!! bo nam tak kaza Amerykanie.

  Za te machloje z gazem rosyjskim nalezaloby zaskarzyc polskich olicharchow i politykow o zdrade stanu, poniewaz dzialaja na szkode panstwa.

  USA nie moze dac zadnej gwarancji ani gdy chodzi o konkurencyjna cene za gaz ani regularne dostawy, bo sami maja klopot u siebie z tym gazem.
  I co to ma wspolnego z rezimem Putina???

  Niewatpliwie, co bardziej „postepowi” Polacy i polscy politycy wspominaja Mistrale i Caracalle.
  Polacy pomogli zlamac wszystkie prawa wolnej konkurencji i dac lupnia Francuzom, bo ich nie lubimy.
  Mozna nie lubic Francuzow ale dlaczego kosztem Polski i kosztem polskich rodzin, ktore musza miec zagwarantowane ogrzewanie na zime, bo po to Polacy placa podatki, zeby im w zimie bylo cieplo.

 7. joe@joeland.com said

  Sami sobie zafundowalismy Nordstream i Nordstream 2 jako kontynuacje tego pierwszego.
  Moglismy miec zyski z drugiej nitki jamalskiego, ale nasi politykierzy rozszczekali sie na rozkaz wuja Sama.
  Swiat nie znosi prozni (zwlaszcza swiat biznesu), wiec nie ma co sie dziwic, ze inni chca zarobic, gdzie Polska nie chce.

 8. Wierzba said

  http://madrapolska.blogspot.com/2013/02/wiadomosci-z-kraju-i-ze-swiata-w.html

  Po wprowadzeniu do eksploatacji gazociągu Nord Stream planowany gazociąg Jamał-Europa II nie może być pełną kopią już istniejącego gazociągu Jamał-Europa I – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w czasie spotkania z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.
  Stenogram ze środowej rozmowy został zamieszczony na stronie internetowej Kremla. Według zapisu Putin, mówiąc o gazociągu Nord Stream i ewentualnej nitce Jamał II, zapytał Millera, do jakiego skłania się wariantu, jeśli chodzi o rozszerzenie rosyjskich możliwości na tym kierunku.
  Szef Gazpromu odniósł się do kwestii pewności i stabilności dostaw gazu dla Europy Centralnej i Wschodniej: takich krajów jak Polska, Słowacja i Węgry. Jak powiedział, opracowany został wariant budowy gazociągu z terytorium Białorusi. Tranzyt przez terytorium tego kraju przez rurociąg Jamał-Europa I jest dla strony rosyjskiej najbardziej opłacalny – dodał.

  Dla Polski rura gazowa omijająca Ukrainę to podważenie priorytetów bezpieczeństwa energetycznego.
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/880378,Czym-jest-Jamal-II-Gazprom-Polska-juz-sie-zgodzila

  Tak prezentuje się koncepcja chińska: połączenie Chin, Rosji, wszystkich państw słowiańskich (dawny blok wschodni), w tym państw powstałych po rozbiciu Jugosławii, z Europą zachodnią aż do Madrytu.

  Powyższą koncepcję preferował rząd IIIRP – szlak biegnie przez Ukrainę – interesy Ukrainy to strategiczny cel żydowskiego rządu IIIRP. Koncepcja ta umożliwiała eliminację Rosji w dowolnym momencie, np. ogłoszenie kolejnych restrykcji wobec Rosji przez syjonistów z Waszyngtonu za przegraną w Syrii.

  „przebiegający przez Polskę szlak byłby dla nas … zagrożeniem. W wywiadzie dla lokalnej telewizji w Toronto (Macierewicz) mówił tak: – W Łodzi nic nie powstaje. W Łodzi powstają, że tak powiem, gazetowe opowieści. Ta koncepcja, Jedwabnego Szlaku, ekspansji Chin, jest częścią (…) porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i z Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania jako niepodległego podmiotu Polski”.

  Za:
  lodz.wyborcza.pl/lodz/

  http://www.wicipolskie.org/?p=21670

  PGNiG – mało ambitne norweskie plany
  My tak mamy . Z szaleńczych przyczyn za czasów AWS Jamał II i pieremyczka zostały przez styropian odrzucone .Mogliśmy mieć diużą kasę za tranzyt .
  http://www.szczesniak.pl/3109

  http://www.szczesniak.pl/1078
  http://www.szczesniak.pl/3109

  Konrad Rękas

  Tym razem może w końcu uda się uniknąć zrobienia geopolitycznego głupstwa. Władimir Putin na spotkaniu z kierownictwem GAZPROMU nakazał kontynuowanie prac nad budową gazociągu JAMAŁ-EUROPA 2 przebiegającego z Rosji via Białoruś przez terytorium Polski na Słowację i Węgry.
  http://geopolityka.org/komentarze/konrad-rekas-jamal-2-powraca

  http://geopolityka.org/komentarze/jan-engelgard-gazociag-polnocny-im-janusza-steinhoffa
  http://geopolityka.org/redakcja-portalu/index-hasel/tag/pieremyczka

  Po latach zmarnowanych na utyskiwanie na „układ niemiecko-rosyjski zawarty nad naszą głową” – Putin rzuca nam jednak koło ratunkowe. – Praktycznie zaczęliśmy już prace nad powrotem do koncepcji JAMAŁ-EUROPA 2 – stwierdził Putin. – Tranzyt z Białorusi gazociągiem JAMAŁ-EUROPA 1 jest obecnie najbardziej opłacalny – dodał Aleksiej Miller, prezes zarządu GAZPROMU wskazując, że analizy rynkowe wskazują na możliwość przesyłania dodatkowych 15 mld sześciennych gazu za pośrednictwem nowej nitki instalacji.
  http://chart.neon24.pl/post/90293,nie-zmarnujmy-szansy
  https://www.salon24.pl/u/geopolityka-org/498062,jamal-2-powraca

  Niemcy budują razem z Rosją gazociąg Północny, włożyli w to przedsięwzięcie gigantyczne pieniądze. Gaz popłynie z ominięciem Polski. Jednak włożone środki muszą się w miarę szybko zwrócić. Trzeba więc stworzyć taką sytuację, żeby np. Polska kupowała gaz z Rosji, ale za pośrednictwem Niemiec, najlepiej jak najdrożej.

  Jak to osiągnąć? No bardzo prosto – uniemożliwić zakup rosyjskiego gazu do Polski bezpośrednio z Rosji (czyli przy pomocy gazociągu Jamał I). Wtedy Polska nie będzie miała wyjścia i kupi gaz z Niemiec.

  Umowa polsko-rosyjska przygotowana przez premiera Waldemara Pawlaka jest więc krokiem mającym na celu zneutralizowanie tego zagrożenia, jest próbą zminimalizowania negatywnych skutków budowy Gazociągu Północnego.

  „Lech Kowalski oskarża Jaruzelskiego o to, że Amerykanie chcieli w razie wojny uczynić z Polski atomowe cmentarzysko. Od 1964 roku, kiedy ujawnił to niemiecki „Der Spiegel”, było to powszechnie znane.
  Ten film [„Towarzysz Generał” – RC] nie powinien być emitowany w telewizji publicznej i to w dodatku w porze największej oglądalności. Nie dlatego, że jest „antykomunistyczny”, ale dlatego, że jest zły, tendencyjny i jątrzący. Część historyków (także tych z desantu z USA i Niemiec) uwzięła się, by podsycać wojnę polsko-polską, by odwracać uwagę Polaków od spraw najważniejszych, by kreować coś na kształt pornografii historycznej w najgorszym wydaniu, posiłkując się byłymi politrukami i „komuchami”.

  https://robmyswoje.wordpress.com/2010/12/05/nr-6-felietony-jana-engelgarda/

  Dlaczego Polsce przeszkadza tani gaz z Rosji, a Niemcom i Czechom nie?

  Dla Polski to ważny aspekt – niemieckie gazociągi mają być bowiem gwarantem bezpiecznych dostaw surowca z Zachodu w razie gdyby Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem płynącym bezpośrednio ze Wschodu. Warszawa interweniowała w Brukseli za tym, aby niemiecki regulator zapewnił o dostępności nieprzerwanych dostaw gazu przez rewers z Niemiec.

  http://forsal.pl/artykuly/920374,gazociag-nord-stream-2-skutki-dla-polski.html

  https://wiadomosci.wp.pl/waszczykowski-dla-rosyjskich-mediow-amerykanski-gaz-jest-zbyt-drogi-6152619741857921a
  https://www.polishclub.org/2017/01/07/andrzej-szczesniak-wyprawa-norweski-gaz/

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/wegiersko-rosyjski-poker-energetyczny/

  bajki:
  grzegorzmakuch.pl/energetyka-gaz/prometeizm-tak-mesjanizm-nie/
  geopolityka.net/geopolityczne-aspekty-polityki-energetycznej-federacji-rosyjskiej/

 9. Wierzba said

  Przypomnijmy wypowiedź Aleksandra Gudzowatego z 9 listopada 2006 roku (portal wnp.pl): „Jeśli już mówimy o Gazociągu Północnym, to chciałbym przypomnieć, że sami sprowokowaliśmy jego budowę. Przecież dla Rosjan pierwszym kandydatem na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej była Polska. Pamiętam, bo sam uczestniczyłem w rozmowach na temat tego projektu.

  Miała być druga nitka Jamału i tzw. pieremyczka, czyli gazociąg łączący gazociągi Białorusi i Słowacji z pominięciem Ukrainy. Dlatego, że Ukraina miała i nadal ma gazociągi bardzo złej jakości. I Rosjanie – dla bezpieczeństwa tranzytu coraz większych ilości gazu – postanowili zawrzeć z Polską układ partnerski.

  Wówczas przechodziłoby przez Polskę 120 mld m sześc. gazu. Nie muszę chyba mówić, jak olbrzymi byłby zarobek na samym tranzycie.

  Ale, co o wiele ważniejsze, bylibyśmy wówczas innym jakościowo partnerem dla Rosji. Skoro przez Polskę przechodziłaby większość gazu rosyjskiego do Europy Zachodniej, to Rosjanie musieliby nas inaczej – czyli lepiej – traktować. A ów prestiż kupiecki pomógłby nam później także rozwiązywać inne problemy, równie istotne dla Polski. Jednak zaprzepaściliśmy tę okazję przez nieprzyzwoitość naszych polityków. Czy zadecydował tu brak doświadczenia, czy też niechęć do nauki i wyciągania wniosków, czy też wreszcie zupełny brak rozsądku – tego nie wiem.

  Projekt storpedował m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski. krzycząc na całą Polskę, że przeszkadzamy naszym braciom Ukraińcom”.

  Steinhoff mówił w 2002 r.: „Problem tzw. pieremyczki – gazociągu południowego, omijającego Ukrainę. My powiedzieliśmy: zgoda na wszelkie projekty, które pozwalają wykorzystać tranzytowe położenie Polski, ale w takim stopniu, w jakim nie zagraża to interesom Ukrainy, która jest naszym strategicznym partnerem”.

  Przez kilka najbliższych lat Steinhoff konsekwentnie atakował ideę gazociągu Północnego, wmawiając nam, że sprzeciw to jest nakaz polskiej racji stanu. 14 kwietnia 2004 w wywiadzie dla portali http://www.CIRE.pl, mówił: „W czasach rządu Jerzego Buzka mieliśmy inne priorytety. Takim było bezpośrednie połączenie ze złożami w Norwegii. Mieliśmy koncepcję budowy gazociągu, który miałby doprowadzać gaz w okolice Niechorza. To było racjonalne rozwiązanie”.

  Wielu ekspertów twierdzi jednak, że były to mrzonki i sami Norwegowie doszli do tego wniosku, wybierając współpracę z Rosjanami. Mimo to panowie Steinhoff i Naimski upierają się, że Norwegia to był genialny pomysł. W cytowanym wywiadzie snuł plany jakiegoś wielkiego partnerstwa energetycznego z Ukrainą: „Mam nadzieję, że nowy rząd ukraiński będzie współpracował z polską administracją. Ten nowy układ polityczny stwarza szanse na zbudowanie wspólnej, polsko – ukraińskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, uwzględniającej gaz ziemny, ropę i energię elektryczną”.

  Z kolei w roku 2006 w tekście dla portalu wnp.pl „ostrzegał” Europę przed polityka energetyczną Rosji: „Spór Gazpromu z Ukrainą oraz przyznanie Białorusi prawa do zakupu rosyjskiego gazu po preferencyjnych cenach to sygnały aż nazbyt czytelne – szczególnie niepokojące dla krajów naszej części Europy. Nie można już zamykać oczu na fakt, że strategiczny surowiec energetyczny staje się w rękach Kremla narzędziem uprawiania polityki międzynarodowej. Rosjanie wykorzystują swoją pozycję dominującego dostawcy gazu dla dawnych krajów satelickich Związku Radzieckiego, a cena gazu (odrywana w razie potrzeby od realiów rynkowych) staje się funkcją jakości międzynarodowych relacji dwustronnych ocenianych z punktu widzenia Federacji Rosyjskiej”. Nie wierząc jednak w solidarność UE w walce z „rosyjskim monopolem”, Steinhoff konkludował: „Wygląda jednak na to, że przy braku wspólnej polityki energetycznej uwzględniającej interesy wszystkich krajów członkowskich, przy utrzymujących się rozbieżnościach w rozumieniu tych kwestii przez starych i nowych członków UE, Polska będzie musiała sama zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne”.

  W tekście z dnia 3 stycznia 2007 roku („Test unijnej solidarności”) Steinhoff pisał: „Gazociąg Północny to przykład nieracjonalnej polityki jednego kraju UE – nie uwzględniającej racji czterech nowych członków Unii i potencjalnych zagrożeń wynikających z tej inwestycji dla całej unijnej gospodarki”. A 2 listopada 2007 roku w RMF FM powiedział: „Należy utrzymać sprzeciw wobec budowy Gazociągu Północnego. Nowy polski rząd powinien utrzymać sprzeciw wobec budowy Gazociągu Północnego. Inwestorzy podmorskiej magistrali chcą ponownie zaproponować Polsce przyłączenie się do projektu. Nie powinniśmy się godzić na tę ofertę, bo nie ma wątpliwości, że podmorska rura szkodzi polskim interesom”.

  http://szczesniak.bblog.pl/wpis,nord;stream;czyli;porazka;na;zyczenie,56409.html

  https://dwagrosze.com/2015/10/gazoport-w-swinoujsciu/

  https://www.salon24.pl/u/krzysztofz/323584,jamal-ii-niewykorzystana-szansa
  Paroksyzm naszego całkowicie odrealnionego podejścia do Rosji przejawia się także na płaszczyznach dalekich od egzystencjonalnych interesów państwa. Nawet wobec porozumienia gazowego Rosji z Niemcami zwieńczonego Gazociągiem Północnym minister Radosław Sikorski nie znalazł dla siebie lepszego punktu odniesienia niż pakt Ribbentrop-Mołotow. Kolejny rozbiór Polski mógł zostać jednak udaremniony, wystarczyło przyjąć ofertę Moskwy i przystać na drugą nitkę Gazociągu Jamalskiego przez Białoruś i Polskę. Choć interesy Rosji, która chciała poprowadzić gazociąg na powierzchni ziemi mniejszym kosztem niż po dnie Bałtyku oraz Polski, której powinno zależeć na pozostaniu krajem tranzytowym, były w tym wypadku zbieżne, to ofertę odrzucono. Jamał-2 miał bowiem omijać Ukrainę, co dla elit warszawskich byłoby całkowitą kapitulacją i uleganiem Moskwie.
  https://kresy.pl/publicystyka/dlaczego-stosunki-z-rosja-odbieraja-polakom-rozum/
  Podsumowanie

  Historia norweskiego gazu zawiera elementy charakterystyczne, które do dzisiaj przewijają się w naszych działaniach.

  Nie zwracamy uwagi na twarde uwarunkowania umów („przekontraktowanie”).
  Ignorujemy fakt, że druga strona nie widzi możliwości realizacji projektu.
  Kupujemy droższy gaz, zapewniając że „będzie taniej”.
  Gotowi jesteśmy poświęcić krajowe najtańsze źródła gazu, i ich nie rozwijamy.
  Odrzucamy alternatywy, które są szybsze i tańsze w wykonaniu.
  Poświęcamy projekty mogące dać dochody przez wiele lat (jak Jamał-2).
  Wchodzimy w projekty, gdy druga strona ma dokładnie odwrotne cele od głoszonych przez nas (rurociąg z Danii).
  Nie bierzemy pod uwagę własnych uwarunkowań wewnętrznych (tragiczna sytuacja PGNiG, spadek popytu na gaz)
  Nie uwzględniamy reguł geografii i ekonomii, kierując się wyłącznie takimi hasłami typu „dywersyfikacja”.
  Nie bierzemy pod uwagę skutków takich projektów dla polskiego węgla.

  Te zaniedbania są tak poważne, że trzeba sobie zadać pytanie, czy jesteśmy ślepi? Nie, nie jesteśmy. Jednak realizując wyższe strategiczne cele sojuszników trzeba je jakoś uzasadniać, bo w kategoriach interesów gospodarczych czy narodowych nie da się ich wyjaśnić.
  http://nowadebata.pl/2016/07/14/wyprawa-po-norweski-gaz/

 10. Joannus said

  Ale te Francuzy durne, chcą kupować najdroższy gaz rosyjski, zamiast jak Polska tańszy z Kataru,USA,Norwegii czy Danii.

 11. Maverick said

  Lewactwo to patologia i poważna choroba należy ją leczyć, niestety w UE i w ich „FAKE” parlamencie jest cały rój lewaków lubiących decydować za innych i dzielić poprzez innych wypracowane dobra w imię jakiejś fałszywie pojmowanej sprawiedliwości społecznej.

  Aby znaleźć naiwnych promują nieznane ludzkości zachowania gender, zboczenia od pedofilii do gejostwa czy walecznych lesb.

  Z facetów robią wussies poprzez reglamentowanie naturalnego testastronu w żywności i popychanie GMO i trujących szczepionek obniżających IQ.

  Polskie lewactwo to nowe narzędzie tych marksistów i podatne na fałszywe ideologie zaprzeczające prawom naturalnym i bożym.

  To by tłumaczyło ich fanatyczne zachowania w stosunku do moralności bożej, etyki w profesjonalizmie czy też stosunkach rodzinnych. Wszystko próbują podminować co jako ludzkość ustaliliśmy jako szlachetne i dobre. budujące i inspirujące.

  Mamy niefart jeżeli chodzi o prezydentów. Ostatnio Duda próbował szufladkować Polaków ponieważ na ostatnim marszu niepodległości mieli odwagę wołać „chcemy Boga” ten agent kabalarzy i lucyferianów z NWO posądza Rosję o zajęcie Krymu jakby nie wiedział że tam odbyło się demokratyczne referendum, lub pitoli o Donbasie jakby nie wiedział że wschodnia Ukraina była stworzona z Rusi a ta nie chce się podporządkować banderowcom i żydowskiej kolonizacji.

  Więc dzisiaj głupie polactwo z dobrych domów chazarskich aby dokopać Rosji kupuje gaz amerykański dwa razy drożej, który oni sami czyli Amerykanie kupili od Rosjan. Na tym polega polska głupota o której cały świat opowiada polish jokes. Nasze głupki w nadskakiwaniu kabale aż że szczęścia sika w rajtuz-ki. Oczywiście na zachodzie jeżeli chodzi o pieniądze umieją je liczyć.

  Czy to Bolek vel szpicel z Matką Boską w klapie, czy Stolzman który dążył do zniszczenia Polski ekonomicznie i zmuszenia Polaków do emigracji, wszyscy zastawiali się religią a nie wierzący Stolzman nawet wskoczył do PAPA-mobilu.

  Komorowski WSI agent and mafiozo to inna sprawa.

 12. Maverick said

  A miał być wolny handel a jest walka o hegemonię i kontrolę skolonizowanych krajów. Polskie kundle zawsze pierwsze do podporządkowania Polski kolonizatorom z NWO.

  A to zalicza się do zdrady narodowych interesów i podlega karze śmierci.

 13. Maverick said

  Polactwo najwyraźniej nie ma IQ i ważniejsze dla nich nadskakiwanie kabale za co dostaną parę ochłapów i mało ich interesuje ile na tym stracą budżety rodzinne Polaków.

  Czas najwyższy stworzyć Unię Słowiańską a zdrajców odesłać do Chazarii lub skuć w łańcuchy.

 14. revers said

  ad9

  Prerstirz wzrasta, wlasnie usuwa sie w Szczecinie kolejny pomnik wdziecznosci armii radzieckiej.

  https://www.tvn24.pl/pomorze,42/szczecin-pomnik-wdziecznosci-dla-armii-radzieckiej-trafi-na-cmentarz,790585.html

  na miejscu pomnika ma powstac szumny zloty spacerowy szlak, choc praktyczniej wykorzystywany jest jako zloty pigalak gdzie przy niedalko od pomnika wdziecznosci, pomnika Colleoniego panienki, geje wolaja kochanie, numerek za kase.

  Po za tym ze wschodu na zachod caly czas przetaczaja sie czterosiowe systerny z gazem, nawet francuskie w Saint Petersburga rejestrowane.

Sorry, the comment form is closed at this time.