Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  ? o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  ? o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Yah o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Yagiel o Wolne tematy (22 – …
  JW o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Andy X o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  osoba prywatna o Wolne tematy (22 – …
  Aspera o Podlaskie: kościół pełen wiern…
  JW o Kobieta mnie doi
  bryś o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Sołtys o Rząd wprowadza nowe ograniczen…
  Kar o Kobieta mnie doi
  laika o Wolne tematy (22 – …
  Stanisław Potocki o Kobieta mnie doi
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 510 obserwujących.

Lepiej się leczyć u weterynarza!

Posted by Marucha w dniu 2017-11-15 (Środa)

Gdyby nie to, że chodzi o chorobę lub cierpienie, wizytę u weterynarza – w odróżnieniu od tej u niejednego „ludzkiego” lekarza – można by nazwać przyjemnością. Tu pacjent nie jest intruzem. „Żeby w mojej przychodni traktowano mnie tak, jak mojego psa w lecznicy, to byłoby bardzo dobrze” – coraz częściej słyszy się taką opinię.

Lecznica dla zwierząt przy Drodze Męczenników Majdanka. – Mamy dyżury całodobowe – wyjaśnia lekarz weterynarii Tomasz Balak. – Nawet jeśli ktoś późnym wieczorem przyjdzie po środek na pchły, jest to klient oczekiwany.

Teraz, w niedzielne popołudnie wraz z doktorem Marcinem Krauze skończyli operować psa. Długo rozmawiają ze zrozpaczoną właścicielką. Tłumaczą, co psu było, jakie mogą być konsekwencje operacji, jakie leki trzeba podawać. Kobieta powoli się uspokaja, nabiera wiary, że wszystko skończy się dobrze. Będzie przywozić psa do kontroli. O każdej porze może zadzwonić, jeśli jego stan budziłby niepokój.

– Dlaczego kochamy zwierzęta? Ktoś musi je kochać – lakonicznie odpowiada Marcin Krauze.
Może dlatego są one nieraz lepiej traktowane niż ludzie. Ludzi trudniej obdarzyć miłością…

Wyposażenie

Dziś wyposażenie lecznic weterynaryjnych odpowiada dobremu wyposażeniu gabinetów lekarskich w przychodniach. Pracownia rentgenowska jest już niemal standardem.

Lubelskie Centrum Małych Zwierząt przy ul. Stefczyka. Chrom, nikiel, nowoczesność. Lepiej niż w niejednej klinice akademickiej. Lekarz weterynarii Ryszard Iwanicki prowadzi nas do pracowni rentgenowskiej.
– To jest aparat, który służył do wykonywania zdjęć ludziom. Został przystosowany dla zwierząt. Tu mamy doprowadzenie tlenu, który podajemy przy pewnych badaniach np. kręgosłupa albo z podaniem środka kontrastującego.

Obok ultrasonograf produkcji holenderskiej.
– Stosowany w diagnostyce narządów jamy brzusznej – wyjaśnia Iwanicki. – To dziś niemal podstawowe badanie.

Przechodzimy do laboratorium, w którym można wykonać wszystkie analizy, mijamy salę operacyjną z podgrzewanymi stołami i szpital, w którym przebywają zwierzęta po zabiegach Do niektórych klatek dodatkowo podaje się tlen i utrzymuje w nich wyższą, stałą temperaturę. Za wyżywienie i pobyt pacjenta w hotelu/szpitalu płaci się zależnie od gatunku, np. za kota 2 zł za dobę, za psa 6.

Kliniki

Ośrodek, popularnie zwany klinikami, należy do Akademii Rolniczej i jest najstarszą lubelską placówką zajmującą się leczeniem zwierząt. I tych małych, i tych dużych.

Dr hab. Piotr Silmanowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie dyżuruje w niedzielę. Zwierzęta – podobnie jak ludzi – choroba dopada bez względu na święto. W poczekalni dużej kolejki nie ma, pewnie dlatego, że pacjentów przyjmuje się od ręki. Nikt nie czeka godzinami przed drzwiami specjalisty. Pytany o aparaturę diagnostyczną, doktor ma się czym pochwalić:

– Oczywiście posiadamy aparaturę rentgenowską. – Jednak raczej nie należy się spodziewać, że na podstawie jednego zdjęcia postawi się diagnozę, to rzadkie przypadki. Z reguły trzeba ich wykonać więcej. Jedno zdjęcie kosztuje u nas 30 zł. Jeśli nasz pacjent przychodzi później na badania kontrolne, w tym na badanie rtg, płaci tylko za materiał, za usługę nie. Jesteśmy dość elastyczni.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego krowie lub koniowi jest droższe – kosztuje ok. 50 zł. Tu w grę wchodzi przygotowanie farmakologiczne.

Kość w gardle

Dumą kliniki jest pracownia endoskopowa. Jak mówi doktor – w tym niewielkim gabinecie znajduje się co najmniej 100 tys. zł.

Czy tym endoskopem można wykonać badanie człowiekowi?
– Oczywiście! – odpowiada dr Silmanowicz. – Jest taki sam, jak służący ludziom. Szkolili nas zresztą specjaliści z jednej z lubelskich klinik gastrologicznych. Wykonujemy badanie w przypadkach uzasadnionych, a do takich należy np. podejrzenie raka krtani, uwięźnięcie ciała obcego w przełyku. Obraz obserwujemy na ekranie, mamy też możliwość nagrania wszystkiego na kasetę i odtwarzania studentom. Ile kosztuje endoskopia? W granicach 100zł.

Obok umieszczono laserowy aparat do regeneracji wiązadeł i ścięgien. Wyposażenie godne XXI wieku.

Implanty dla psów

Mimo że niedziela, pani doktor Izabela Polkowska przyjęła kilku pacjentów. Do dentysty nie jest trudno się dostać, ale lepiej zadzwonić.
– Zabieg trwa średnio 1,5 godz., a jeśli jest kilka zwierząt dziennie, to warto się wcześniej umówić.

Pani doktor właśnie wróciła z międzynarodowego kongresu w Pizie, na którym mówiono o chorobach przyzębia i leczeniu ubytków oraz o postępowaniu w przypadku złamania żuchwy.

Teraz na stole leży piękny, duży owczarek o imieniu Max. Jego zęby są przerażająco duże i lepiej, żeby się wcześniej nie wybudził. Pani doktor dokonuje dokładnego przeglądu.
– Psy też powinny raz na pół roku mieć robiony przegląd uzębienia – mówi. – Ostatnie lata przyniosły szalony postęp w dziedzinie stomatologii. Usuwanie kamienia jest uznawane za niezbędne dla higieny i zdrowia psa. Dysponujemy specjalistyczną aparaturą, jak w dobrym gabinecie dentystycznym. Robimy wyciski, uzupełniamy ubytki – czyli plombujemy zęby, zakładamy korony. I mamy pacjentów.

Przychodzi suka do doktora

– Wizyta, badanie kliniczne, podanie leku kosztuje w granicach 20 złotych – informuje doktor Tomasz Balak. – Leczenie średniej wielkości psa z podaniem antybiotyków przez ok. tydzień będzie właściciela kosztować ok. 100 zł, choć przy prostych lekach – taniej. Za każdym razem zwierzę jest badane i oglądane. Nie tak, jak u ludzi – recepta w łapę i za dwa tygodnie do kontroli. Albo i nie. Mamy ciągły ogląd sytuacji, na bieżąco kontrolujemy efekt kuracji.
Za zabieg chirurgiczny tu się płaci w granicach 200 złotych.

Pani Maria Pakuła od lat ze swoim psem chodzi do lek. wet. Jana Nowickiego.
– 9 lat temu Cora zachorowała na nosówkę i ten lekarz ją z choroby wyciągnął. Od tej pory jest pod jego stałą opieką. Nigdy nie odmówił przyjęcia psa, nigdy nie odmówił wizyty do domu. Myślę, że tacy właśnie są weterynarze. Często bardziej wrażliwi na cierpienie zwierząt, niż lekarze medycyny na cierpienia ludzi.

Pan Stefan Sawicki, który do weterynarza przyszedł z kotem, powiedział wprost:
– To jedyni lekarze, którzy nie biorą łapówki. Tu każdy pacjent jest zawsze przyjęty i bez wyciągania ręki po kopertę…

Bez funduszu

Utrzymują się sami. Obywają się bez funduszu zdrowia, rozbudowanych struktur administracyjnych i biurokracji. Za własne pieniądze muszą kupić sprzęt – nieraz bardzo drogi – i wyposażenie. Wykonują skomplikowane badania, zabiegi, operacje. Są elastyczni. Wielu spośród nich bierze za usługę tyle, na ile – według ich oceny – stać właściciela zwierzęcia. Dyżurują całą dobę i, zerwani w środku nocy ze snu, nie robią łaski.

Zmienić lekarza?

Przełożenie nie jest proste, choć, oczywiście, można sobie teoretyzować.

Czy zrobiłby pan zdjęcie rentgenowskie człowiekowi? – pytam doktora Silmanowicza?
– Nie, nie – pada odpowiedź. – Ten aparat nie jest przystosowany, ma nieco inne parametry.
– Czy uzupełniłabym ubytek w zębie człowieka? Ach nie, choć teoretycznie wiem, jak to się robi. Przecież psom leczę zęby, a struktura ludzkich nie jest mi nieznana – śmieje się doktor Polkowska.

Każdy z lekarzy weterynarii, pytany o możliwość leczenia ludzi, jak ognia unika odpowiedzi jednoznacznej. Zasłaniają się niedostosowaniem aparatury, innymi wskaźnikami, a nawet różnicą normalnej temperatury u psa i człowieka. Wygląda na to, że nie chcą wkraczać w kompetencje medycyny człowieka, choć teoretycznie na pewno mogliby. I w dodatku byliby o wiele tańsi niż lekarze medycyny. Wystarczy porównać ceny niektórych usług:

                Pies Człowiek
 Usg             40 zł   80 zł
 Rtg             30 zł   40 zł
 Endoskopia         100 zł  120 zł
 Morfologia          20 zł   15 zł
 Analiza moczu        15 zł   14 zł
 Usunięcie kamienia nazębnego 80 zł   70 zł
 Plomba          od 50 zł od 80 zł
 Korona          od 90 zł  450 zł
 Usunięcie zęba      od 40 zł od 80 zł

Maria Dobosiewicz

Serce rośnie i włosy stają dęba…

… gdy się czyta relację Marii Dobosiewicz z lubelskich klinik i lecznic dla zwierząt. Z jednej strony raduje fakt, że tak świetną opiekę mają zapewnione nasze czworonogi, z drugiej człowiekowi chce się wyć, że nie jest psem…

Od kilkunastu lat ONI (wszelkiej barwy i farby politycy i eksperci z bożej łaski oraz medyczne lobby) eksperymentują na nas, ludziach skazanych na korzystanie ze świadczeń nieudolnie zarządzanej i marnującej ogromne społeczne pieniądze tzw. publicznej służby zdrowia, osiągając coraz bardziej opłakany skutek – i wciąż kary na nich nie ma!

Czy ujmą byłoby dla nich pójść do dawno sprywatyzowanych lecznic weterynaryjnych, gdzie pracują mądrzy ludzie, którzy wiedzą, jak właściwie zorganizować robotę i jak należy traktować pacjentów? Którzy leczą skutecznie, niedrogo, w swoich (lub dzierżawionych) lokalach, przy użyciu własnego – a nie zakupionego z budżetu czy darowanego przez Owsiaka – sprzętu lekarskiego. Może podpowiedzieliby tym nieudacznikom, jak z sensem zabrać się za leczenie ludzi?

Wiem – to walenie głową w mur. ONI do nikogo po dobrą radę nie pójdą. Nie jest przecież w ich interesie likwidować socjalistyczne stosunki pracy, którymi mogą majstrować zajmując wygodne, doskonale opłacane stołki w przeróżnych pasożytniczych tworach i nowotworach, ubogaconych buńczucznymi przymiotnikami w rodzaju: Narodowy, Fundusz, Zdrowie, Ministerstwo itp. Wielu prominentom i decydentom w lekarskich fartuchach też nie byłoby na rękę rozstanie się z państwową, drogą aparaturą, w którą wyposażone są co nowocześniejsze szpitale, a dzięki której, zajmując państwową posadę, tak pięknie można uprawiać prywatną praktykę… Tak więc agonia trwać będzie nadal.

Chyba że…

Czas na rozwiązanie radykalne i rozsądne, choć, jak sądzę, wielu może nieco szokujące. Ale skoro na dwunożnych pacjentach praktycznie ostatnia różnica między medycyną a weterynarią została już zatarta (i tu, i tu o celowości, metodach, przebiegu leczenia w przeważającej mierze decyduje ekonomia – w skrajnych przypadkach zwierzęta kieruje się na rzeź, a ludzi skazuje na powolne umieranie, bo nie ma za co ich leczyć) to skończmy z obłudą i niezrozumiałymi uprzedzeniami – pozwólmy lekarzom weterynarii leczyć ludzi!

Oczywiście, nie od dziś, czy już od jutra; trzeba zmienić prawo i zorganizować specjalne studia. Myślę, że dodatkowy rok, góra dwa zajęć dla absolwentów Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej plus praktyka w „ludzkiej” klinice w zupełności wystarczą. Proszę mi wierzyć: leczenie zwierząt jest o wiele trudniejsze niż państwu wmawiają, a świnia (bez obrazy – piszę poważnie) pod względem budowy anatomicznej jest bardzo podobna do człowieka…

Władysław Styrczula
http://www.dziennikwschodni.pl/

Komentarzy 15 to “Lepiej się leczyć u weterynarza!”

 1. Marcin said

  Humanizacja zwierząt i dehumanizacja ludzi w praktyce.

 2. m.s.said said

  Nie mozna tak o wszystkich..spotyka sie wyja’tki,choc’ coraz trudniej(i tak mozna powiedziec’o kazdym,z zawodu).A poza tym ,ten kotek z zawinieta’mordka’ nie wydaje mi sie’zeby mu cos dolegalo,…ha,.. moze czeka na odwaznego partyzanta z ‚sobotniego marszu’ aby go wyleczyl..
  Co ty na to Marcin..?

  ——
  Mój burasek jednego dnia bawił się wesoło, skakał, ganiał, właził na kolana… okaz zdrowia – a następnego dnia już go nie było.
  Admin

 3. Ja said

  Więc żydki powinny się leczyć u weterynarzy. One takie chytre. I nawet do małp podobne.
  Tam na stepach azjatyckich nie leczyli się chyba wcale, więc to by było dla nich fajne.

  Oby takie czasy dla nich wróciły.

 4. Bodzio said

  Zalatuje mi to Korwinem: „zwierzęta nie dają łapówek” itp.

 5. Jerzy said

  Ad. 3

  Rzecz w tym, że większość lekarzy to żydki, dlatego nawet weterynarz będzie lepszym lekarzem dla człowieka.

 6. Kojak said

  PAN KOTEK JEST CHORY ! MOJ PUSZEK TEZ BYL CHORY I PO 5 LATACH SZYBKO ODSZEDL MIMO ZE WYDALEM PONAD 500 ZLOTYCH NA JEGO LECZENIE !

 7. kid said

  re 3

  dlatego wszystko zamienia sie w kupe gnoju

 8. kid said

  udzie opętani przez żyda nawet o tym nie wiedza.

 9. NICK said

  Bo tu pieniądz idzie BEZPOŚREDNIO z portfela do kieszonki.
  Omija zusy, srusy, urzędy… .

 10. guła said

  I trafia do III filaru. Po staremu do OFE.

 11. zenek trąba said

  Lekarz weterynarii ma szerszą wiedzę niż medyk. Musi umieć wyleczyć Psa, krowę, rybkę, węża a nawet orangutanga, nie mówiąc juz o innych rodzajach człowiekowatych.

  Lekarz medycyny ma wiedze głębszą, ale ukierunkowaną. Inny jest od lewej nogi, inny od prawej, inny od wątroby a inny od mózgu (jakiego znów mózgu?)

  Pytałem raz weterynarza od Pikusia, czy i mną by sie zajął. Operacja usunięcia guza u Psa kosztowała niecałe pięć stów. W przypadku człowieka koszty sięgałyby też pięciu stów, ale tysięcy. Powiedział, że z chęcią, ale mu nie wolno.

  W Starym Kraju przynajmniej są znachorzy i szeptuchy…

 12. m.s.said said

  A ja dzisiaj,.dodam ze ten kotek to pewno potrzebuje przytulenia,ale takiego z czuloscia.Bo pewno mial zbyt u..noc i ktoras’mu ucho oddrapala..

 13. takatam said

  Rząd „warszawski” szykuje Polaczkom eutanazję
  .http://prawy.pl/61157-utylizacja-szczepionek-w-cialach-ludzi-juz-wkrotce-w-polsce/

 14. Dictum said

  To p. redaktor Michalkiewicz głosił tezę, że służba zdrowia dla ludzi powinna upodobnić się do obsługi weterynaryjnej. Miło, uprzejmie, bo – drobiazg – za ciężkie pieniądze).
  Uważam, że jego (a także pajaca Korwina) parcie do sprywatyzowania szpitali było bandyckie.

 15. NICK said

  Otóż.
  Dictum, Panie.

Sorry, the comment form is closed at this time.