Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Emeryt w fabryce

Posted by Marucha w dniu 2017-11-16 (Czwartek)

Chikayoshi Gonda ma 91 lat i wciąż pracuje w tym samym zakładzie garmażeryjnym

JAPONIA (16): Japonia ma najwyższy na świecie odsetek pracowników powyżej 60 lat życia. Wielu japońskich emerytów pracuje do końca swoich dni…

Podobnie jak wiele innych firm, w prefekturze Aichi, sercu przemysłowej Japonii. Nishijimax, producent obrabiarek dla przemysłu samochodowego, walczy o pracowników. Rozwiązaniem tego problemu w kraju, gdzie coraz dotkliwiej brakuje rąk do pracy jest w Japonii podnoszenie wieku rzeczywistego przejścia na emeryturę.

Ponad 30 spośród 140 pracowników firmy przekracza 60 lat; najstarszy ma 82. Wyrzucanie wykwalifikowanych ludzi na zieloną trawkę jest marnotrawstwem, mówi Hiroshi Nishijima, menedżer; „Jeśli tylko chcą pracować, powinni jak najdłużej”.

W końcu lat 90-ych Japonia osiągnęła szczyt zatrudnienia przekraczając 67 mln osób, ale od tamtego czasu zatrudnienie zmniejszyło się o około 2 mln. Rząd twierdzi, że w połowie stulecia może ono spaść nawet do 42 m, bo i liczba ludności stale się kurczy. Liczba obcokrajowców wzrosła w 2015 roku do rekordowego poziomu 2,2 mln, ale to jest o wiele za mało, aby wypełnić lukę w zatrudnieniu.

Zamiast otwierania drzwi na szerszą skalę dla imigrantów, Japonia stara się wykorzystać swoje własne zasoby ludzi starych, którzy są zdolni do pracy.

Duże przedsiębiorstwa w Japonii w większości mają ustalony obowiązkowy wiek emerytalny na 60 lat – głównie jako sposób na zmniejszenie kosztów wynagrodzeń w systemie, który dość szczodrze nagradza staż pracy. Ale inne przedsiębiorstwa są mniej rygorystyczne. Około 12,6 mln Japończyków w wieku 60 lat lub starszych zdecydowało się obecnie na kontynuację pracy, w porównaniu z 8,7 mln jeszcze w roku 2000.

Tendencja ta zdaje się umacniać. Dziś, według sondażu agencji rządowej, już dwie trzecie Japończyków powyżej 65 roku życia deklaruje, że chcą pozostać w zakładzie pracy. Wiek rzeczywistej emerytury dla mężczyzn w Japonii jest obecnie zbliżony do 70 lat, wykazują eksperci OECD. W większości krajów zamożnych tendencja jest zazwyczaj odwrotna: ludzie zwykle kończą pracę zawodową przed osiągnięciem wieku, w którym kwalifikują się do ustawowej emerytury. Japonia, gdzie taka emerytura zaczyna się w wieku 61 lat (w roku 2025 ma wzrosnąć do 65), jest więc rzadkim wyjątkiem.

Dziadek z wnukiem na stołówce w tej samej fabryce

Starszy wiek japońskiej siły roboczej jest wyraźnie widoczny. Osoby w podeszłym wieku coraz częściej widzi się jako taksówkarzy, obsługi w supermarketach, a nawet jako strażników w bankach. Szefowie japońskich firm też są z reguły o wiele starsi niż na Zachodzie. Mikio Sasaki, szef doradców w Mitsubishi Corporation, ma lat 79. Masamoto Yashiro, prezes i dyrektor naczelny Shinsei Bank ma lat 87. Tsuneo Watanabe, redaktor naczelny dziennika Yomiuri Shimbun, największej gazety na świecie skończył 90 lat.

Jest nieuniknione, że ludzie będą pozostawać na rynku pracy dłużej, mówi Ken Ogata, prezes firmy Koreisha, agencji pracy tymczasowej, która pośredniczy w zatrudnianiu osób wyłącznie powyżej sześćdziesiątki. Zauważa on, że Japonia ma wielką niechęć do importowania robotników z zagranicy, więc będzie musiała korzystać z własnych emerytów, kobiet i …robotów.

Wielu z tych, którzy szukają pracy poprzez Koreisha, było kiedyś pracownikami Tokyo Gas, największego w Japonii dostawcy gazu ziemnego do domów. Wykonują oni teraz tego samego rodzaju pracę, odczytując liczniki po domach albo wyjaśniając, zasady korzystania z nowo instalowanych urządzeń właścicielom domów i mieszkań. Mają doświadczenie i wiedzę, które dają się jeszcze dobrze wykorzystać.

Są także tańsi. Firmy często zatrudniają emerytów ponownie u siebie ale już na umowy nietrwałe oferujące gorsze warunki niż poprzednio. Takashimaya, sieć sklepów wielobranżowych, wprowadziła dla takich pracowników w wieku 60-65 lat akordowy system wynagrodzeń bez dodatkowych kosztów dla firmy.

Japoński kryzys na rynku pracy spowodował przewlekły niedobór opieki pielęgniarskiej dla osób starszych, które nie nadają się już do pracy ze względu na stan zdrowia i stopień zniedołężnienia. Firma doradcza McKinsey uważa, że Japonia powinna zachęcać inne starsze osoby do pomocy.

Gdyby 10% emerytów dało się przeszkolić i podjęło taką pracę, to w 2025 roku kraj miałby 700 000 dodatkowych opiekunów dla osób starszych. Jednym ze sposobów aby ich do tego zachęcić byłoby pierwszeństwo podczas późniejszego przyznawania miejsc w domach opieki tym, którzy przedtem pracowali jako opiekunowie. Niestety na razie jednak przeszkadza temu obowiązujący system emerytur państwowych, który zniechęca do pracy wielu starszych pracowników, zmniejszając im świadczenia, jeśli zarobią więcej niż określoną kwotę.

W Nishijimax, gdzie kierownictwo wyraźnie zabiega o to, aby starsi pracownicy pozostawali w firmie jak najdłużej, do ich potrzeb dostosowano rytm i rutynę pracy w firmie. Nawet oferta zakładowej stołówki zawiera potrawy najbardziej odpowiednie dla osób starszych, w tym obowiązkową w Japonii zupę miso, ale o obniżonej zawartości soli. (BJ)

Japończyk jest jak pszczoła: umiera z przepracowania

To część odwiecznej kultury: nie wyobrażają sobie starości bez pracy

http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 9 do “Emeryt w fabryce”

 1. Jack Ravenno said

  Niezła idea: zarobić się na śmierć

  To ma nazwę – KAROSHI

 2. zenek trąba said

  Czy Autor powiedział, że Japończycy wykorzystują starszych fachowców zamiast sprowadzać imigrantów zza granicy, czy misie przesłyszało? Czy rozchodzi sie o imigrantów z Afryki?

  ——
  Japończycy zupełnie nie wykorzystują tych rzesz inżynierów, techników, lekarzy, architektów i mikrobiologów, jacy tabunami ciągną przez granice do Europy. Ciemniaki takie.
  Admin

 3. Dinozaur said

  Hmm, Dinozaur pamięta ze swojej ( krótkiej ) działalności w bardzo prowincjonalnej pogotówce bardzo kolorową postać kolegi , który dyżurował tam w wieku 93 lat .

 4. Boydar said

  Nie jestem tak stary jak Dinozaur, ale również pamiętam ze swojej podobną scenografię i klimat. Kiedy już nie stało, i zobaczyliśmy któregoś ranka młodszego, świat zmienił się nieodwracalnie na gorsze.

 5. Moher49 said

  Jeśli im tak dobrze, niech tak żyją. Zmieniałem kilkakrotnie zakład pracy, trochę na swoim i wcale tego nie żałuję. Zmiana pracy ubogaca, poznajesz nowych ludzi, zdobywasz nową wiedzę.

 6. Re: 5 Moher49
  Najwazniejsze jest to, ze powinno sie robic, to co sie bardzo lubi lub kocha. (ot takie zawodowe hobby).
  Wtedy czlowiek w jakim sensie sie wypelnia nie meczac sie, ze musi robic to co nie lubi, a rachunki czekaja do zaplacenia gdzie w tym przypadku miejsce pracy nie ma znaczenia.

  Wyglada na to, ze i ja rowniez bede pracowal do smierci, bo kocham swoj zawod (jeden z kilku talentow).
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 7. jazmig said

  A gdzie jest napisane, że Japonia musi produkować wszystko i w dużych ilościach? Jak nie ma ludzi do pracy, to należy zlikwidować lub ograniczyć produkcję i po problemie. Część prostszej produkcji można przenieść do Chin lub na Filipiny, albo olać jankesów i dogadać się z Kimem, żeby u niego produkowano pewne prostsze produkty.

 8. Re: 7 Jazmig…
  Japonczycy (zwlaszcza Japonia – posiadajaca jedynie skaly) nie moga sobie pozwolic na brak zywnosci ani brak surowcow…I dlatego ciezko I dlugo pracujac wytwarzajac gotowe produkty glownie na export…

  Jesli chodzi o mentalnosc Japonczykow, to daleka jest od mentalnosci europejczykow I wiele rzeczy dziejacych sie w Japoni nie bardzo moga europejczycy zrozumiec.

  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 9. Re: 8 jasiek z Toronto cd.
  Moze dodam (jako ze troche nie na temat Japonii) cos na temat Rosji… warte obejrzenia i wyciagniecia wnioskow…

  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.