Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Krótka historia o tym, jak Kulczyk z Francuzami państwową TPSA sprytnie przejmowali

Posted by Marucha w dniu 2017-11-16 (Czwartek)

Jest to historia o człowieku, który dorobił się miliardów (i doktoratu) ciężką pracą tudzież zdolnościami, ku zazdrości ludzi o mentalności socjalistyczno-peerelowskiej.
Admin

Telekomunikacja Polska SA (TPSA) pod koniec lat 90-tych była monopolistą na rynku telekomunikacyjnym w naszym kraju. Ta potężna firma obsługiwała nie tylko 10 mln klientów (stan na 2000 r.), lecz także zarządzała krytyczną infrastrukturą obronną kraju (na którą wydano wcześniej setki milionów złotych).

Z jakiegoś jednak powodu rządzący nami politycy zdecydowali, aby TPSA sprywatyzować. Problem w tym, że prywatyzacja okazała się być pseudoprywatyzacją, bowiem TPSA kupiła państwowa spółka francuska, która weszła w układ z lokalnym oligarchą.

Pomysł prywatyzacji TPSA pojawił się jeszcze w 1997 r. (za rządów SLD), jednak finalnie zaczął być zrealizowany w czasach rządów AWS (1997 – 2001). Przypomnijmy – w pierwszym etapie prywatyzacji (w 1998 roku) sprzedano w ofercie publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pakiet 210 milionów akcji, które stanowiły 15 proc. kapitału akcyjnego spółki. Ta część prywatyzacji nie wzbudziła kontrowersji. Państwo polskie sprzedało wówczas tylko mniejszościową część udziałów TPSA, dostało za to bardzo dużo pieniędzy, a przy tym zachowało pakiet większościowy akcji dla siebie.

W lipcu 2000 r. Rada Ministrów zdecydowała o sprzedaży 35 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej. Jako nabywcę wybrano France Telecom – kontrolowanego przez francuski rząd giganta telekomunikacyjnego.

Bardzo szybko pojawiły się jednak głosy, aby nie oddawać w Francuzom pakietu kontrolnego nad TPSA. Wówczas do gry wkroczył Jan Kulczyk, który w toku negocjacji z rządem ustalił, że w ramach sprzedawanych 35 proc. akcji przejmie blisko 13,6 proc., tak aby sami tylko Francuzi nie mieli pakietu kontrolnego nad TPSA. Kulczyk nie wyjawił jednak skąd weźmie pieniądze na zakup wspomnianego pakietu, a to okazało się być „ukrytą opcją francuską”. Ale po kolei.

Kulczyk (a dokładnie Kulczyk Holding) wraz z France Telecom na potrzeby prywatyzacji TPSA stworzyli konsorcjum. Za wspomniane 35 proc. akcji polskiego giganta telekomunikacyjnego zapłacili łącznie 4,3 mld zł. Zgodnie z umową Kulczykowi przypadło blisko 13,6 proc. Problem polegał na tym, że Kulczyk Holding nie miał odpowiedniej ilości gotówki na zakup TPSA i musiał zaciągnąć kredyty w zagranicznych bankach. Te zaś zażądały, aby gwarancji na spłatę kredytu udzieliła Kulczykowi… France Telecom.

W umowie z bankami, które udzieliły Kulczykowi kredytu na zakup TPSA stwierdzono, że jeśli międzynarodowe agencje ratingowe obniżą France Telecom oceny wiarygodności kredytowej, to banki będą mogły zażądać, aby Kulczyk Holding sprzedał przymusowo France Telecom posiadane 13,6 proc. akcji TPSA. Oczywiście Skarb Państwa nic o takiej konfiguracji umownej nie wiedział. Przedstawiciele rządu AWS uwierzyli za to deklaracjom Kulczyka, że zamierza być długookresowym współwłaścicielem TPSA.

Sytuacja przewidziana w umowie kredytowej zmaterializowała się bardzo szybko. W czerwcu 2002 r. agencje ratingowe Standard & Poor’s oraz Moody’s obniżyły rating wiarygodności kredytowej France Telecom i zażądały od Kulczyka, aby ten sprzedał Francuzom posiadane przez siebie akcje TPSA (co spowoduje, że France Telecom przejmie pełną kontrolę nad TPSA).

Ostatecznie Kulczyk sprzedał France Telecom posiadane przez siebie akcje TPSA w 2005 roku. Zgodnie z umową Francuzi otrzymali nie tylko 13,6 proc. akcji, ale również wzięli na siebie spłatę zaciągniętego przez polskiego biznesmena kredytu. W zamian Kulczyk zainkasował od France Telecom 40 mln euro na czysto.

Sprzedaż TPSA z 2000 roku jest doskonałym przykładem na to jak nie powinna wyglądać prywatyzacja państwowego przedsiębiorstwa.

Po pierwsze: była to pseudoprywatyzacja, bowiem kontrolę nad TPSA przejęła inna państwowa firma (tyle, że z zagranicy).

Po drugie: jak można było dopuścić do sytuacji, w której lokalny oligarcha (poprzez niejasny system finansowania) był de facto „słupem” potrzebnym do przejęcia pełnej kontroli nad polskim monopolistą. Wszak gdyby nie Kulczyk Francuzi nie przejęliby kontroli nad TPSA, a historia tej spółki mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej (pakiet kontrolny akcji mógłby pozostać nadal w rękach Skarbu Państwa, tak jak ma to miejsce w przypadku innych strategicznych spółek takich jak PKO BP, Orlen, KGHM, Lotos czy PZU).

Na koniec warto odnotować, że Orange Brand Services Limited (spółka zależna od France Telecom) pobiera dziś od Orange Polska (czyli dawna TPSA) opłaty licencyjne za sprzedaż usług i produktów pod marką Orange, które – co do zasady – wynoszą 1,6 proc. osiąganych przychodów operacyjnych.

W tym miejscu warto odnotować, że w 2016 roku Orange Polska miała ponad 11,5 mld złotych przychodów. W ten oto sprytny sposób Francuzi zapewnili sobie stałe źródło finansowania i to niezależnie od tego, czy Orange Polska osiąga zyski czy przynosi stratę. Kasa za opłaty licencyjne zawsze będzie płynąć poza granice naszego kraju. A wszystko zaczęło się od nieprzemyślanej [he he… – admin] decyzji polityków o pseudoprywatyzacji polegającej na sprzedaży monopolisty innemu państwowemu monopoliście, tylko że z zagranicy.

Źródło: 
45/2012 Orange marką handlową TP S.A. – Orange Polska (Orange-ir.pl)
Kulczyk może stracić akcje TP S.A. (GSMonline.pl)
Kulczyk – nagrywany biznesmen (Polityka.pl)
Na czym Jan Kulczyk zarabiał najwięcej (Gazeta.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 20 do “Krótka historia o tym, jak Kulczyk z Francuzami państwową TPSA sprytnie przejmowali”

 1. Kojak said

  PODZIELAM PANSKA OPINIE O KULCZYKU ! JAKBY KULCZYK NIE PRZEJAL TPSA TO SKRECILBY GESZEFT JAKIES ZYDOWSKO I POLSKIE BYDLAKI SIEDZIELIBY CICHO ! A TAK POLSKIE BYDLO BOLI WATROBA ze ,,LUN MIOL A JA NI MOM ,,.

 2. Marek said

  Po operacji plastycznej gęby wszystko zagojone perfect, jak go widziałem jakieś dwa tygodnie temu, niepodobny do siebie w 85%, ale oczka te same.

 3. NC said

  „…Przedstawiciele rządu AWS uwierzyli za to deklaracjom Kulczyka, że zamierza być długookresowym współwłaścicielem TPSA.”
  Ależ członkowie rzadu swietnie o tym wiedzieli, ale milczeli wzamian za otrzymane łapówki.

  Wnioski:

  1) Wystapić do sądu o unieważnienie oszukańczej transakcji przekazującej France Telecom akcjie TPSA>
  2) Skonfiskować majatek Kulczyków.
  3) Zamknąć na długie lata do więzienia polityków, którzy w zamian za łapówki działali na szkode państwa poslkeigo.
  4) Ogłosić przepadek mienia w/w polityków, włacznie z mieniem przekazym osobom trzecim w formie darowizn czy sprzedazy (paserstwo).

 4. Regina said

  Ten człowiek w swoim życiu,nie dokonał niczego.Wszystko na co go było stać,to pasta BHP.Ohydne mazidło do mycia rąk. Jego „fenomen” polegał na tym,że był stałym paserem kolejnych rządów polskich,które za psie pieniądze wyzbywały się najbardziej bogatych i dochodowych firm państwowych(Totalizator Sportowy).Na każdej sprzedaży,nasz „fenomen”,był o krok milowy ,w swoich osobistych finansach.Myślę,że naszym rządzącym też coś nie coś się skapnęło.

 5. Komitet Obrony Gojów said

  Tu jest więcej o opyleniu Francji TP:
  https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/742-kulczyk-w-aneksie-wsi

 6. Komitet Obrony Gojów said

  @4
  Nie dość, że był miliarderem, to jeszcze oszukał kobitę na marne (w jego skali posiadania) kilka milionów:

 7. Komitet Obrony Gojów said

  Kulczyk dał 20 baniek na MHŻP i nie ukrywał swoich globalistycznych poglądów:
  http://tiny.pl/gl9mp
  Jego córka nie dość, że udziela się w lewackim Kongresie Kobiet, to jeszcze wzywa do przyjmowania nachodźców:
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/dominika-kulczyk-dzien-solidarnosci-z-uchodzcami-to-sygnal-dla-naszej-wrazliwosci/5lqxf3
  Idealni bogacze na warunki antypolskiej III RP.

  Dla odmiany inny bogacz z Wielkopolski

  można sobie porównać obu.

 8. PISKORZ said

  re 1 A skąd wiesz człeku , co boli, a co nie boli „p.bydło”..?! No skąd wiesz do qrwy nędzy..?!
  Bo mnie to taki frajer od tyrania dla samego tyrania/robienie szmalu..to zwisa i powiewa..W Szwajcarii ma posiadłość /125 mln baksow/…i na wuj mu to.?! ps Radzę zapamiętać x na zawsze słowa Balzaka ZA KAŻDYM WIELKIM MAJĄTKIEM KRYJE SIĘ ZBRODNIA..są od tego wyjątki.naturalnie..Najbogatszy ten, co ma dobry zawód na dzisiejsze czasy..i nie musi wchodzić nikomu w 4 litery /a Kulczyk bez układów…to ZERO/ .Człowieka poznaje się po tym kim jest, jak zarabia na chleb itp, a nie po tym CO POSIADA.!!

 9. PISKORZ said

  RE 4..”Jego „fenomen” polegał na tym,że był stałym paserem kolejnych rządów A PEWNIE, ŻE TAK…wystarczy na tą lisią, cwaną mordę popatrzeć..Jego bachory idą w tym samym kierunku..Co to za śtiuka, przecież „pieniondz” zawsie robi pieniondz..

 10. Boydar said

  Jedno jest pewne – Carthago Delenda Est. TPSA dokładnie tak samo. I została.

  Argumenty w rodzaju „tajemnica państwowa” czy „strategiczne łącza” dla każdego fachowca są po prostu śmieszne. A firma ta i tak była naszpikowana wszystkimi możliwymi agentami już na poziomie zarządu. W dodatku technika zaczęła się w tym czasie nadzwyczaj szybko przepoczwarzać. Kto wiedział którędy pójdzie, mógł podjąć jedyną słuszną decyzję o utylizacji. Przy starej kadrze opór przeciwko technologii byłby nie do pokonania. A tak, Żabojady zrobiły czystkę koncertowo.

  A jeśli uważacie że Kulczyk był wyłącznie cwanym cycem to uważajcie tak dalej, tylko nie płaczcie że kwadratowe kółka nie chcą się w życiu kręcić.

 11. Zerohero said

  Ciekawe, że w oficjalnej, polskiej propagandzie Francja nigdy nie zajmowała miejsca kraju ingerującego w polskie sprawy.

 12. Marek said

  Zerohero.
  Bo Francja, to nasz historyczny sojusznik, prawie jak USA.
  I dał na przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy…

 13. Boydar said

  I słusznie, Panie Zerohero, bo Francja nigdy. Każdorazowo był to jej Wielki Wschód.

 14. revers said

  A francuzi to nie niemiecki slup, bo juz dawno temu niemiecki telekom zarzadal od francuzow 5 mld eur za swoje linie do RP, teraz juz nie musi szukac slupow bo juz jest na miejscu za friko, jeszcze jaki Tusk, albo Beatka dorzuci wiecej tubylczych sieci.

 15. NICK said

  Wystarczy nieco.
  Ciekawości?
  Zainteresowania?
  Denat. Kulczyk. Rozebrany jest.
  TU.

 16. NICK said

  Denaturat.

 17. Re: 15 NICK
  „Denat” kulczyk??? A to ciekawe…
  Wydaje mi sie, ze kulczyk „zmyl” sie dyplomatycznie z zycia publicznego dla zachowania zlodziejstwa (profitow) w rekach potomkow „Boga ducha winnych”… Spryciarz…

  A tak na marginesie: „Czy ktos widzial trupa kulczyka na wlasne oczy???”… A moze ktos zrobil jakies zdjecia z „pogrzebu???”…
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 18. Dinozaur said

  Hmm… juz Tatus P. Dr. Kulczyka dzialal w D. chyba juz od lat 70-tych i przez lata 80-te, Byl on w bliskich stosunkach ze znanym przekreciarzem
  P. Johannesem Rau ( zwanym Bruder
  Johannes ), w latach 80 i 90-tych premierem Nadrenii-Westfalii z ramienia SPD a potem prezydentem Niemiec .

 19. Dinozaur said

  P.S. Posiadlosc panstwa Kulczykow w Sankt Moritz wystawiona jest na sprzedaz za 185 mln. Euro.

 20. NICK said

  Panie Jaśku.
  Sarkazmu mam więcej niźli ujmowanie we ‚ ” ‚.
  „denata”.

  Przepraszam.
  Oczywiście, że większość ze świń nie umiera a tylko gawiedż tak sądzi.
  Temat ten, przy okazji „śmierci” tego „pana” omawialiśmy. TU.

  Podobnie mniemam o, niedawnym, „naszym” prezydencie.
  Żyje jak pączek w maśle a teatr trwa.

  A Dinozaur napisał regułę bo tak się dzieje.

  Z Bogiem Panem. Panowie.

Sorry, the comment form is closed at this time.