Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Brytyjczycy chcą odkupić od Polski zamkniętą kopalnie i przywrócić ją do życia. Chodzi o ukryte pod ziemią 40 mld zł!

Posted by Marucha w dniu 2017-11-23 (Czwartek)

Sektor górniczy w Polsce znowu przynosi gigantyczne zyski. Po trzech kwartałach bieżącego roku działające na terytorium naszego kraju kopalnie węgla kamiennego odnotowały 1,66 mld zł czystego zysku.

W tych okolicznościach nie powinno nas dziwić, że pojawiła się firma z Wlk. Brytanii, które chce odkupić od Polski zamkniętą nie tak dawno (z uwagi na nierentowność) kopalnie Krupiński, zainwestować w nią swoje pieniądze i powrócić do wydobywania zalegającego pod ziemią węgla, którego wartość ocenia się na 40 miliardów złotych!

Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, brytyjska spółka Tamar Resources (zarejestrowana w Londynie, choć posiadająca kapitał amerykański) chce wznowić pracę zamkniętej nie tak dawno kopalni Krupiński.

Warto podkreślić, że kopalnia ta była nierentowna (w 10 lat przyniosła 1 mld zł straty), bowiem jej poprzedni właściciel, tj. państwowa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), skupił się głównie na eksploatacji głębokich (a więc kosztownych w wydobyciu) złóż słabej jakość węgla energetycznego. Tymczasem Krupiński słynie z najwyższej jakości złoża węgla koksowego (niezbędnego do produkcji stali). Chodzi o złoże nr 405/1. Przy obecnych cenach wartość zlokalizowanego tam węgla przekracza 40 mld złotych!

Problem w tym, że JSW nie miała odpowiednio wielkich środków finansowych, które pokryłyby koszty inwestycji niezbędnych, aby dotrzeć do złoża nr 405/1. Stąd decyzja o wygaszeniu Krupińskiego, którego dalsze funkcjonowanie (w warunkach eksploatacji tylko i wyłącznie złóż węgla energetycznego) przynosiłoby same straty.

Nie wykluczone jednak, że Tamar Resources takie środki posiada. Powstaje pytanie – czy w dobie „renesansu” sektora górniczego w Polsce (po trzech kwartałach bieżącego roku działające na terytorium naszego kraju kopalnie węgla kamiennego odnotowały 1,66 mld zł czystego zysku) państwo polskie powinno się godzić na zagranicznego inwestora, który uzyskałby dostęp do złóż węgla o gigantycznej wartości rynkowej?

Nie to jednak może być największym problemem w tej sprawie. „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca bowiem uwagę na fakt, iż Komisja Europejska wyraziła zgodę na wydanie przez polski rząd kwoty 8 mld zł (w ramach pomocy publicznej na ratowanie górnictwa) w zamian za zamknięcie m.in. kopalni Krupiński. Co z tego zatem, że brytyjski inwestor / JSW lub ktokolwiek inny będzie chciał reaktywować Krupińskiego mając przy tym odpowiednie środki na inwestycje, skoro na drodze może stanąć Bruksela z żądaniem zwrotu 8 mld zł pomocy publicznej. Takiej kwoty raczej nikt nie posiada…

[I znów człowiek się zastanawia, po ch… nam ta cała Unia – admin]

Źródło:
Czy nieczynne kopalnie dostaną drugie życie? (GazetaPrawna.pl)
DGP: Nowi inwestorzy zainteresowani reaktywacją kopalni Krupiński i Makoszowy (BiznesAlert.pl)
Ministerstwo Energii prowadzi likwidację kopalni Krupiński (RadioWnet.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 13 to “Brytyjczycy chcą odkupić od Polski zamkniętą kopalnie i przywrócić ją do życia. Chodzi o ukryte pod ziemią 40 mld zł!”

 1. Joannus said

  A my będziemy nadal sprowadzać węgiel od sojusznika zza oceanu

 2. Bagnecik polski said

  Po co likwidować kopalnie? Lepiej zlikwidować tych, którzy je zniszczyli a kopalnie uruchomić na nowo.

 3. Bagnecik polski said

  @1
  To nie sojusznik jest za oceanem. To syjosznik myckowaty.

 4. Marcin said

  Huty polikwidowali to i węgla koksowego nie wydobywali tylko wysokoenergetyczny do elektrowni i elektrociepłowni bo wciąż są w użyciu i na tym bazujemy. Polskie górnictwo mialo i górnicy najlepiej mieli się za Gierka. Powinni mu pomnik postawić.

 5. Abc said

  A na uj nam do tego Brytyjczycy – przecież oni mają swoje pokłady węgla zamykane przy pomocy taczeryzmu.

 6. 1.Proszę autora wpisu i innych zapytać z jakiego kraju jest sprzęt i maszyny dla kopalni w Polsce.Ile kosztuje?

  2.Jakie makabryczne są pensje górników,w Polsce, netto,na rękę, którzy pracują, harują na ścianie?

  Minimum 500 metrów,na „dole”.

  3.Jaką mają opiekę medyczną w przypadku złamania nosa,połamania palca,uderzenia w prawą nogę?Jak długo muszą czekać na pomoc i na odszkodowanie od ubezpieczenia czy też tylko ..za premię,L4 i premia za milczenie?

  4.Dlaczego przed kopalniami stoją handlarze szybkich kredytów dla górników,z makabrycznymi procentami jak w mafii…rosyjsko-włoskiej??

  Grzecznie zapytałem.Pytań jest wiele ale to nie jest na temat.

 7. snag said

  Podziekujcie Trump’owi ze przytemperowal apetyt enviro-freaks

  Padamy wręcz na mordę przed każdym, kto mówi oczywistości…
  Admin

 8. snag said

  Senor Lipski ,..

  Akurat tak sie sklada ze ta ruska mafia, ruscy handlarze smiercia (bronia) ruscy oligarchowie i w kilku innych ‚ruskich’ przypadkach to zydzi … Licz sie pan ze slowami o’kej ,…

 9. ZT said

  Angielska kompania nie ma funduszy. Nikt nie ma funduszy, ale ma dostęp do….

  Nie będę wchodzić w drogę panu Jaśkowi z T.

  Polska nie ma dostępu, bo jeśli się zacznie o takowy starać, to straci inny dostęp do funduszu 8 mld, który to fundusz wcale nie jest twardą walutą.

  Ludziska, co się pisze i czyta w temacie to jest wszystko czysta demagogia. Polski węgiel zniszczono metodycznie i systematycznie, ale fizycznie surowiec wciąż istnieje, więc ma nie być polski. Nic nie może być polskie.

  Hotel Lambert zbudujemy w katakumbach.

 10. Archer said

  Widzicie, w Polsce nawet kopalnia złota by się nie opłacała. LOT też za (nie)rządów Platformy Oszustów i PSL przynosił straty, żeby sprzedać tą firmę Niemcom. A za PiS przynosi zyski.

  [I znów człowiek się zastanawia, po ch… nam ta cała Unia – admin]

  Unia jest głównie po to potrzebna, żeby mieć dostęp do unijnego rynku. Chociaż to co się dzieje w ostatnich latach np. firmy sprzedającej ciągniki pod marką Ursus, polskich firm przewozowych na terenie Francji i Niemczech, to już nie jestem tego taki pewien.

 11. Lily said

  Re 2
  : > )

 12. Premizlaus said

  Re 4:
  Bardzo dobra nazwa dla tego żydowskiego pasożyta.

 13. NICK said

  Od początku.
  Było wiadomo.
  Że nie likwidować
  a kontynuować
  i rozwijać.

  Czy dziwolągi to widzą?!?

  To jest III Rzesza Polska.

  A po co się podniecam?
  Skoro po Polsce?
  Nie wiem.

Sorry, the comment form is closed at this time.