Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szczyt grupy 16+1 w Budapeszcie to wielki sukces Orbana

Posted by Marucha w dniu 2017-12-02 (Sobota)

Redaktor naczelny Xportal.pl Bartosz Bekier udzielił wywiadu anglojęzycznemu radiu Sputnik International, w którym skomentował szczyt 16+1 w Budapeszcie jako sukces Victora Orbana i Węgier, będących obecnie głównymi politycznymi i ekonomicznymi beneficjentami współpracy z Chinami wewnątrz grupy, wyprzedzając w tym względzie Polskę.

Wynegocjowana suma 2 mld euro pożyczki od Chińskiego Banku Rozwoju nie jest zdaniem Bekiera tak ważna, jak samo wypracowanie mechanizmu transferu pieniędzy z Państwa Środka do Europy Środkowo-Wschodniej, co stanowi duży postęp jeśli chodzi o relacje Pekinu z naszym regionem i stanowi kolejny dowód na to, że Chińczycy w ramach projektu zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem” pragną poszerzać sferę swojego oddziaływania ekonomicznego i politycznego w przestrzeni, która na płaszczyźnie geopolitycznej i militarnej zdominowana jest obecnie przez USA.

Bartosz Bekier skomentował też zaskakującą rezygnację Polski z dołączenia do projektu kredytowego Chińskiego Banku Rozwoju jako decyzję, która może być podyktowana trzema różnymi okolicznościami:

 1. Jest to strategia negocjacyjna polskiego rządu, który uznał warunki kredytów za niekorzystne, zwłaszcza że byłyby związane z pewnym uprzywilejowaniem chińskich firm i obcym wpływem politycznym. Strona polska, negocjująca projekt kredytowy Chińskiego Banku Rozwoju prowadzi na ten temat rozmowy już od kilku lat i być może nie jest to ostatni ich etap.
 2. Polski rząd uznał, że warunki kredytu są złe i nie planuje zaciągania takowych, zarówno ze względów gospodarczych, jak i wizerunkowych. Przy okazji odrzucenia propozycji 10 mld kredytu ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego minister Morawiecki tłumaczył, że „gospodarka Polski jest w tak dobrym stanie, iż żadne nowe kredyty nie są jej potrzebne”.
 3. Mieliśmy do czynienia z czerwonym światłem ze strony Waszyngtonu, który nie zgodził się na kolejne ingerencje Pekinu w sytuację Polski, uznawanej przez USA za swoją strefę wpływów.

Redaktor Bekier mówił również o perspektywach stojących przed grupą 16+1, stwierdzając, że obecnie nie jest ona kształtującą się alternatywą dla Unii Europejskiej, lecz stanowi platformę dla jej państw członkowskich do walki o ich partykularne interesy.

Jak zauważył Bekier, silniejsze więzy wewnątrz grupy 16+1 mogłyby w przyszłości osłabiać więzy wewnątrz Unii Europejskiej, lecz jedynie w warunkach, gdy obserwowalibyśmy gwałtowanie wzrastające zainteresowanie takim projektem politycznym ze strony Chin, zielone światło ze strony Waszyngtonu i dalsze osłabianie pozycji Niemiec borykających się z licznymi problemami wewnętrznymi.

Bartosz Bekier pozytywnie odniósł się do obecności delegacji białoruskiej na szczycie w Budapeszcie, wyrażając nadzieję, że jej ewentualny akces mógłby w przyszłości złagodzić stanowisko antyrosyjskie niektórych państw członkowskich grupy 16+1.

Audycja programu „Trendstorm”, w którym wystąpił red. nacz. Bekier dostępna jest pod poniższym linkiem:
>https://sputniknews.com/radio_trendstorm/201712021059606164-budapest-summit-the-silk-road-comes-to-europe/

http://xportal.pl

Komentarzy 10 do “Szczyt grupy 16+1 w Budapeszcie to wielki sukces Orbana”

 1. ? said

  Autor powinien dodać punkt 4: Polski nie ma. To tylko miejsce na mapie zarządzane z Tel-Avivu za pomocą polskojęzycznych marionetek.

 2. Tekla said

  https://888-s3.s3.eu-central-1.amazonaws.com/thumbs/2017-11-28/5890ab32bf47184dd187a7196c47ef08/760×0.jp

  Pan Premier V.Orban otrzymal jeszcze podziekowanie za cieple przyjecia..no coz ten polityk wie z kim trzymac ,Rosja ,Chiny nawet z Izraelem przeciwko Sorosowi….

 3. Marcin said

  Polacy jak widać będą kupować sprzet wyklepany w Chinach od Niemców.

 4. revers said

  czy tylko od Niemcow, bo od niemieckich zydkow jeszcze wiecej, wystarczy spojrzec na na nazwy wlasne elektroniki jednej z koszernej sieci przy hipermarketach, az roi od roznych mazzow, kruegerow, cymesow nazw, wykonanie chiny, zerszta na targach radiomedii IFA Berlin rowniez to samo, tylko tam juz oficjalnie pod flaga Izraela.

 5. jaja said

  Jak Chinczycy widza naszych durni plackami na glowie to o czym maja z nimi rozmawiac i kogo popierac? Zaden Chinczyk na stanowisku nie dalby tak sobie ozdobic makowki, to pewne. Orban to powazny polityk, a nawet mozna go nazwac mezem stanu i mozna liczyc , ze nie zawiedzie tych co pomagaja wegierskiej gospodarce. I Chinczycy na to licza i pomaga Orbanowi i Wegry moga liczyc na potezne wsparcie, najwiekszej fabryki swiata i bankiera.

 6. Tekla said

  Soros rozpacza

  Miliarder i założyciel Central European University zapowiedział, że jeżeli jego uczelnia w Budapeszcie zostanie zamknięta, będzie działać „na uchodźstwie” aż do upadku rządów Orbana.

  Zdaniem Sorosa Viktor Orban stworzył na Węgrzech „system antydemokratyczny, sterowany przez mafię, która wykorzystuje swoją pozycję do utrzymywania władzy i wzajemnego bogacenia się”. – W mojej opinii teraz na Węgrzech jest gorzej, niż w czasie okupacji sowieckiej – powiedział miliarder.

  Zdaniem Orbana George Soros „chce zatopić Europę imigrantami”. Ostatnimi czasy na Węgrzech miała miejsce kampania billboardowa sterowana przez rząd. Obwiniano w niej Sorosa o kryzys migracyjny w Europie.

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/george-soros-przesladowania-na-wegrzech-gorsze-niz-w-czasach-zsrr/0lybjxq

  Wlasnie wczoraj ogloszono wyniki narodowej konsultacji dot.uchodzcow

  Ponad 2 miliony ludzi opwiedzialo sie ..

  Gratulacje.. trzeba przeciwstawic sie cionnazistowskiemui planowi Coudenhove-Kalergi Schwartz/Soros/

  a tu podziekowanie Premiera Chin

  „Panie Premierze, bralismy udział w wielu imprezach, mieliśmy mnóstwo dokładnej i szczerej wymiany na rozne tematy. Węgry sa uważane przez Chiny, jako dobry partner w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, jako dobry przyjaciel …. Jesteśmy gotowi zrobić wspólne wysiłki na rzecz dalszej współpracy chińsko-węgierski dla wspólnego rozwoju ..

  Gory i morza nie rozdziela nas jezeli nasza wspolpraca bedzie dobrze sie ukladac..
  Siedze w samolocie coraz dalej od Wegier ,ale moje serce coraz blizej Was..
  Zycze waszemu krajowi obfitosci,ludziom szczescia i zycia w bogactwie..Panu Premierowi zdrowia i dalszych sukcesow w pracy.

  .
  .

 7. lolek said

  Norma….
  Od PODZIELENIA sie wladza „komuny” (PZPR m.in. Czarzasty) z „opozycja koncesjonowana” (PC, SD, PO, PIS, SLD, AWS, ,… x100) w 1989-1990, dobrobyt spoleczenstw wsch. Europy SPADA. Lemingi sie nawalaja podgrzewani wg planu.
  EUROSTAT: od 1995 do 2017 sila nabywcza (buty, kartofle, wutka, m2 mieszkania itd.itp.) spadla w Polsce o -6 %

  Wojny o korytko dot. „zespawanego betonu” Magdalenek, Okraglych Stolów itd. Obcy siedza, albo dosiegnal ich anonimowy, weekendowy samobójca itd. itp. 🙂 I tak byc musi ???

 8. semperparatus said

  Ten x-portal jest dla mnie mało wiarygodny…jakiś czas temu gloryfikował jakiegoś zmarłego pseudo-naukowca(żyda z ustaszowskimi koneksjami…nazywał się bodaj Goran(?)Schwartz…Od tego czasu bojkotuję tych miłośników ustaszowskich zbrodni…

 9. Myślę, że: said

  „?” pisze: Autor powinien dodać punkt 4: Polski nie ma. To tylko miejsce na mapie zarządzane z Tel-Avivu za pomocą polskojęzycznych marionetek.

  Wnioskuje o kare śmierci za defetyzm i demoralizowanie dla Pana „?”
  Kto za?

 10. Myślę, że: said

  to jest interesujace:
  Interestingly, while the US was fear mongering about speculative Russian influence in the region, it might turn out to be Chinese influence that’s ultimately the most powerful multipolar force in Central and Eastern Europe nowadays.

Sorry, the comment form is closed at this time.