Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Przełomowe postanowienie sądu w sprawie The Jewish News – sąd kazał usunąć z internetu materiał szkalujący Polaków!

Posted by Marucha w dniu 2017-12-05 (Wtorek)

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał portalowi The Jewish News usunięcie zdjęcia opatrzonego opisem, z którego wynikało, że Polacy są współwinni Holokaustu.

Zdjęcie było ilustracją artykułu „Polish restitution law excludes most Holocaust survivors and heirs” opisującego wprowadzaną w Polsce ustawę reprywatyzacyjną.

Na brytyjskim portalu The Jewish News Online pod adresem http://jewishnews.timesofisrael.com/ 25 października 2017 r. ukazał się artykuł, którego wymowa jednoznacznie wskazuje na przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust i grabież mienia ofiar II wojny światowej.

Reduta Dobrego Imienia dokonała interpretacji i skierowała sprawę do sądu, ze względu na oszczercze zestawienie treści artykułu z ilustrującym je zdjęciem podpisanym: „Złote pierścionki odebrane ofiarom zbrodni obozu Buchenwald i wykorzystane na rzecz prowadzonych przez nazistów działań wojennych. Podczas Holokaustu majątek Żydów był konfiskowany, a wielu z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości”.

W dalszej części artykułu redaktor opisywał wprowadzaną dzisiaj w Polsce ustawę reprywatyzacyjną. Takie zestawienie materiałów jasno sugeruje, że to Polska odpowiada za grabieże mienia ofiar wojny.

– Decyzja sądu to dobra informacja, otwierająca nam drogę do kolejnych, skutecznych prawnie interwencji w zagranicznych mediach elektronicznych. Sąd podkreślił, że jeśli artykuł jest dostępny w internecie m.in. w Polsce, to mimo, że został napisany w redakcji z siedzibą za granicą, miejscem naruszenia dóbr może być także Polska i to polskie sądy mogą rozstrzygać w takich sprawach. Czyli jeśli medium internetowe funkcjonuje i jest zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, to teksty publikowane przez to medium w Internecie, obrażać mogą mieszkańca Polski, który z kolei może pozywać zagraniczną prasę przed polskim sądem. I uzyska stosowną ochronę. Internet jest siecią globalną, więc dostępną z każdego miejsca, a artykuły w nim umieszczane mogą obrażać mieszkańców różnych krajów nie tylko tam gdzie są tworzone – mówi Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

W dniu 30.11.2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał usunięcie ze strony internetowej spornego materiału, czyli fotografii z oburzającym podpisem. Gazeta internetowa ma na to 3 dni, ponieważ postanowienie zostało opatrzone klauzulą wykonalności.

– Jest to milowy krok w naszej walce prawnej, przeciwko przypisywaniu Polakom winy za Holokaust. Nasze postanowienie, jest pierwszym tego typu w Polsce i ma ogromne znaczenie dla publikacji w zagranicznych mediach. Zaczynamy widzieć zmiany w doktrynie a przede wszystkim w orzecznictwie w tym zakresie. Tym bardziej cieszy mnie to postanowienie, bo sąd w całości podzielił naszą argumentację, że w istocie każdy Polak może ubiegać się o ochronę dobra osobistego, w postaci tożsamości, prawa do prawdy historycznej i godności narodowej. A naruszeniem tych dóbr są publikacje wskazujące na odpowiedzialność Polaków za Holokaust. Niezwykle pozytywne jest to, że w naszych sprawach, w których bronimy dobrego imienia Polski i Polaków, od jakiegoś czasu sądy, uznają jurysdykcję polską, co oznacza, że jest już ugruntowana linia orzecznicza w tym zakresie – mówi mec. Monika Brzozowska – Pasieka, reprezentująca Wnioskodawcę w tej sprawie.

Niezwykle istotne jest to, że Sąd w postanowieniu nie wskazywał już na bliżej niezidentyfikowane „nazistowskie” obozy, ale nazywał rzecz po imieniu tj. niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Świadczy to o tym, że działalność edukacyjna różnych podmiotów, w tym także Reduty Dobrego Imienia zaczyna odnosić skutek i do świadomości Polaków dociera, że musimy bronić prawdy i mówić o niemieckich obozach zagłady. Należy się to przecież naszym przodkom, którzy w tych obozach ginęli z rąk Niemców – nie nazistów, a dziś są wskazywani jako mordercy z czasów II wojny światowej.

http://www.anti-defamation.pl

Komentarzy 8 to “Przełomowe postanowienie sądu w sprawie The Jewish News – sąd kazał usunąć z internetu materiał szkalujący Polaków!”

 1. Antymon said

  Znaczy Morawiecki obiecał im te 65 miliardów na mur-beton?

 2. […] https://marucha.wordpress.com/2017/12/05/przelomowe-postanowienie-sadu-w-sprawie-the-jewish-news-sad… […]

 3. Zaczynają się przymilać… Niedobrze…

 4. Pomir said

  Skoro Niemcy moga zaczac placic odszkodowania (i to jakie!) to trzeba antypolski kurs zlagodzic.
  Tzw. reorganizacja „zontu” to usuniecie gojow z szajki pejsatych.
  Celem nie wydaje sie byc Macierewicz, o ktorym mowa dla zmylki, a Szydlo i Waszczu.

 5. zenek said

  Buchenwald był położony w Polsce?
  Ide się douczyć geografii współczesnej.

 6. Pinxit said

  Gdy chodzi o szmal …nie ma przepros. Nie dziala ani logika ani fakty ani dobra wola.
  Wagonowa antypolska literatura moze dlugo zasmiecac szpalty, lamy i publikacje, bo nuz sie w koncu uda kolejny raz okrasc nie tylko podatnika ale caly polski narod; do tylu , do przodu na kilka pokolen.
  Prawde mowiac, mamy slabe szanse obrony bo dalismy sie oskubac z funduszy i nie ma takiej organizacji, ktora mialaby sily i srodki, zeby zrewidowac cala te blage o II-jwojnie swiatowej. A przede wszyskim zaczac od sprawdzenia ilu Polakow zginelo w samym tylko Oswiecimiu.
  Burzenie pomnikow zolnierzy, ktorzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami bardzo nam zaszkodzilo.
  Niestety.

 7. jaja said

  Bo, tak widac, ze w koncu madrzejsi z Zydow zaczynaja sie martwic gdzie w razie stanu wyzszej koniecznosci dadza dyla? Przeczytalam opinie pod radadosnymi newsami na temat israelskiej stolicy w Jerozolimie, nie ciesza sie jak mozna bylo przypusczac, martwia sie reakcja muslimskiego swiata gdy Trump jutro oglosi, ze ambasada Stanow przeniesiona zostanie do Wschodniej Jerozolimy jako stolicy Israela.
  To sie dopiero rozpeta tam pieklo, to mozna przewidziec. Trzeba bedzie byc moze i pakowac tobolki i pryskac jak wsciekle Muslimy zaczna masowo wybierac sie do raju, bo taka dezycja moze zaskutkowac zapewne niekontrolowana zemsta za skalanie muzulmanskiej swietosci.
  Z tego moze wzgledu juz z wyprzedzeniem Zydostwo szykuje sobie mete w Polin, bo gdzie sie skryja jak wszedzie tam gdzie dobrze bytowali to urojeniu o globalizmie – naciagli sobie wrogow. Szwecja, Francja, Dania, Niemcy odpadaja z powodu tej tak pozadanej przez Zydow mikstury. Niech beda szczesliwi, ze P:olacy nie ulegli ich naciskom, no ale czy my bedziemy szczesliwi jak zaczna nam jak zwykle dokuczac i szkalowac?

 8. @Zenek

  Nie tylko Buchenwald.
  Obozy holenderskie i chyba nawet jakieś w Norwegii dochrapały się miana „polskich obozów śmierci”.

Sorry, the comment form is closed at this time.