Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szef gabinetu Witolda Waszczykowskiego: istnienie Ukrainy nie jest warunkiem istnienia wolnej Polski

Posted by Marucha w dniu 2017-12-09 (Sobota)

Jan Parys, szef Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych, w trakcie niedawnego spotkania w Klubie Ronina mówił o polskiej polityce wschodniej.

Bardzo krytycznie wypowiedział się na temat relacji z Ukrainą.

– To nie jest tak, że istnienie Ukrainy jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski – powiedział Parys

– Chcę powiedzieć jasno, że silna i niepodległa Ukraina jest ważna dla Polski, natomiast to nie jest tak, że istnienie Ukrainy jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski – stwierdził Parys.

Tłumaczył, że wynika to z obecnej sytuacji naszego kraju: – Polska jest piątym krajem w Unii Europejskiej po odejściu Wielkiej Brytanii, Polska jest w NATO i jest głównym krajem flanki wschodniej. Będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie. Czy tam sytuacja jest lepsza, czy gorsza.

Szef gabinetu ministra Waszczykowskiego podkreślał, że lepiej dla Polski jest wtedy, kiedy na Ukrainie panuje demokracja, a państwo jest silne i sprawne. Jednocześnie zaznaczył: – Oczywiście my nie mamy wpływu na to, jaka będzie polityka ukraińska, bo o tym decydują ludzie w Kijowie. Nie jest tak, żeby Ukraina była warunkiem istnienia Polski – powtórzył Jan Parys.

Z informacji Onetu wynika, że kierownictwo MSZ nie znało tej wypowiedzi i jest nią zdumione.

Urzędnik MSZ mówił także o tym, jak – według niego – wygląda stosunek ukraińskich polityków do Polski: – Mam wrażenie, że mają zupełnie fałszywą opinię o Polsce. Sądzą, że Warszawa jest słaba, izolowana i potrzebuje Ukrainy. Nieprawda. To Ukraina potrzebuje Polski. Polska bez Ukrainy sobie znakomicie poradzi.

Napięte stosunki polsko-ukraińskie

Stosunki polsko-ukraińskie w ostatnich kilkunastu miesiącach są bardzo napięte. Jedną z głównych przyczyn napięć są nieporozumienia w sprawach historycznych. W listopadzie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiedział, że nasza polityka wobec Ukrainy w odniesieniu do kwestii prawdy historycznej zostanie skorygowana.

Oświadczył również, że zostaną uruchomione procedury, które sprawią, że ludzie o skrajnie antypolskim stanowisku nie wjadą do Polski. Według niego konsekwencji mogą spodziewać się osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji i renowacji polskich miejsc pamięci na Ukrainie.

Trzy tygodnie temu zakazem wjazdu do Polski ukarano Swiatosława Szeremetę, który kieruje na Ukrainie komisją resortową ds. upamiętnień.

Pytany o relacje Warszawa-Kijów desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki mówił w Telewizji Trwam, że Polska od prawdy historycznej na pewno nie odstąpi:

– Uważam, że relacje na przyszłość z Ukrainą można budować tylko na prawdzie. Ta wielka zbrodnia (Wołyńska – red.), krzywda, która się wtedy zadziała, nie może być relatywizowana.

W najbliższą środę prezydent Andrzej Duda ma się udać z wizytą do Charkowa. Spotka się tam z prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Wg. http://wiadomosci.onet.pl

No cóż, w naszych czasach stwierdzenie, że woda jest mokra, może wymagać odwagi.
Admin

Komentarzy 21 to “Szef gabinetu Witolda Waszczykowskiego: istnienie Ukrainy nie jest warunkiem istnienia wolnej Polski”

 1. revers said

  no krew wolynska byla sucha, ktos posypal piaskiem stepowym, lub inny niemeicki dziadek piaskowy.

 2. ibrahim ibn jakub said

  ukrainy nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Tak,tak…chachły….

 3. ibrahim ibn jakub said

  „W najbliższą środę prezydent Andrzej Duda ma się udać z wizytą do Charkowa”.
  Niech nie zapomni jarmułki i chałatu założyć. Ci co będą go witać z pewnością będą odpowiednio ubrani.

  ——
  I niech weźmie serwetki do wytarcia sobie ust przed pocałowaniem banderowców w dupę.
  Admin

 4. rebeliant80 said

  Oj ujawnił się jakiś nieobrzezany w MSZ, trzeba będzie podłego faszystę i antysemitę relegować

 5. ibrahim ibn jakub said

  Prowadzę działalność w której siłą rzeczy obsługuję klientów ukraińskich. To bydło trzeba trzymać za mordę na krótkiej smyczy. I od czasu do czasu regularny opierdol moralny trzeba stosować, bo to poziom kloszarda z rynsztoku jest. Taka jest prawda. I nie bierzcie się za ukrainki. Nie ma gorszych bab. Niezwykle kłótliwe, zawistne, pamiętliwe, wredne i pazerne. A dupy da każdemu.

 6. Carlos said

  parys tez pejsaty

 7. Jerzy said

  chazar

 8. PISKORZ said

  re 5..” To bydło trzeba trzymać za mordę na krótkiej smyczy. ” BO NASI PRZED II wojną nie umieli/nie chcieli/i cholera wie co jeszcze…załatwić tego wciąż narastającego problemu..I tak mamy jak mamy….Nasi bawili się w burzenie im cerkwi, albo robienie tulipanów../sic!!/.i inne pierduły .Te tulipany…kawalerzyści nasi przyjeżdżali do wsi, łapali młodą Ukrainkę i za nogi przywiązywali do powały,..kiecki jej opadały na głowę, odsłaniając to- i owo,a nasi dawali w to i owo kilka uderzeń szabelką a potem odjeżdżali..!! Tak też było..

  ——
  I dlatego Ukraińcy urządzili rzeź na Kresach. I kilka wcześniejszych rzezi.
  Admin

 9. PISKORZ said

  re 5..Sporo lat temu 3 znajomych z W-wy, którzy mieli za żony Ukrainki…nie mogli się nachwalić.!! Ale baby się zmieniają..PS Myślę, że to raczej Rosjanki leniwe..i nie ma co tak ostro jechać po tych Ukrainkach..

 10. ibrahim ibn jakub said

  Mam oczy to widzę. Obsługuję też Białorusinki. Inny świat, bardzo skromne i miłe kobiety, aż się chce rozmawiać.

 11. revers said

  tylko ze doktryna polityczna niby polskiego MSZ-tu, Dudy, naczelinika K. mowi wyraznie ze bez wolnej Ukrainy, nie ma wolnej Polski, co glosili co nie ktorzy ochoczo jeszcze na majdanie, krotko po przejeciu wladzy w Kijewie. A to ze cos tam sobie mowi drugiego rzedu i sortu urzednik MSZ nic nie znaczy, a raczej uspokaja tubylcza gawiedz.

  A pod Garlowkiem, w donbassie nadal odpiera sie ataki ukrow, ostania taka wieksza ofensywa mila miejsce 5-8 grudnia, mowi sie o drugim Dobylcewie.

 12. Rob said

  „Urzędnik MSZ mówił także o tym, jak – według niego – wygląda stosunek ukraińskich polityków do Polski: – Mam wrażenie, że mają zupełnie fałszywą opinię o Polsce. Sądzą, że Warszawa jest słaba, izolowana i potrzebuje Ukrainy.”
  Czy szef Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych, Jan Parys mógłby próbować odpowiedzieć DLACZEGO Ukraińcy tak sądzą?

 13. Carlos said

  Jasio niech opowie jak zagarnal kase, jako prezes instytucji( nie pamietam nazwy) organizujacej odszkodowania od Niemcow, za prace przymusowa.

 14. Carlos said

  http://www.tvp.info/347765/fundacja-pnp-parys-i-inni-skazani-za-premie

 15. Marcin said

  Co z tego że zakaz wjazdu do Polski ma kilku banderowców co i tak na nic się nie przełoży. Ale wypierdolenie tych 2 mln (i nie wpuszczanie nowych) co są już w Polsce przyniosłoby skutek.

 16. Jeśli ktoś cię wyciąga z przepaści, to patrz, czy nie po to, żeby z ciebie zrobić obiad. 🙂

 17. Joe said

  Re 3.Un juz to uczynil POdczas 1-szej wizyty jak zawozil walizke z milionami…Teraz poroch i spolka czkac beda na lotnisku z rozpietymi rozporkami…na kolejna odslone.

 18. ? said

  „W najbliższą środę prezydent Andrzej Duda ma się udać z wizytą do Charkowa. Spotka się tam z prezydentem Petrem Poroszenką”

  Ciekawe czy teściu napisał Dudzie, jak ma klękać przed Poroszenką i gdzie składać kwiaty. Jak by co, żoneczka przypilnuje porządku wizyty, prawda?

 19. pet said

  szansa na oczyszczenie stracona, inteligencja polska resztkowa i za granica, teraz piec we własnym wschodnio europejskim sosie, zaprawionym na grubo żydami najgorszego sortu z dodatkami różnych trojaków, żydzi rządzą i mądza, na to nie ma rady i nie wygląda, by się znalazła w najbliższym czasie.

 20. Antek said

  Ile miliardów zawiezie Duda na Ukrainę?

 21. Joe said

  Tyle ile walizek…ostatnio zatargal 1 tys.milionow. w jednej sporej.Pracowita bestia.

Sorry, the comment form is closed at this time.