Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  wanderer o Hajnówka, czyli esencja w…
  Yah o USA przenoszą swoją broń nukle…
  seler o Wolne tematy (11 – …
  seler o Wolne tematy (11 – …
  Sarmata o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Tak ZUS niszczy przedsiębiorcó…
  Tadeusz o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Zbyszko o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Boydar o Wielka Lechia – kilka uwag met…
  Przemysław Jakub o USA przenoszą swoją broń nukle…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

Zabójcze dziewczyny z AK. Likwidacja Mieczysława Darmaszka.

Posted by Marucha w dniu 2017-12-11 (Poniedziałek)

eta Elżbieta Ostowska ps. „Justyna”. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Kara dla konfidenta mogła być tylko jedna. A te bohaterskie Polki nie zamierzały pozwolić, by ktokolwiek inny pomścił ich zgładzoną przyjaciółkę. Były bezwzględne. I bezwzględnie skuteczne.

Gdyby nie ofiarność polskich kobiet, dzieje AK byłyby o wiele uboższe. Panie stanowiły 10 procent wszystkich członków organizacji i służyły niemal w każdej strukturze podziemia. Najliczniej reprezentowane były sanitariuszki i łączniczki.

Wiele kobiet pracowało w wywiadzie oraz służyło w Oddziałach Dyspozycyjnych Kedywu. Zdarzały się nawet przypadki pań walczących z bronią w ręku w grupach partyzanckich oraz uczestniczących w wykonywaniu wyroków śmierci.

Do niecodziennego zdarzenia doszło 15 marca 1944 r. w Warszawie, kiedy to dwie członkinie AK zlikwidowały jednego z warszawskich konfidentów.

Nieprzypadkowe aresztowanie

Akcja była następstwem wydarzeń, do których doszło pod koniec 1943 roku w stolicy. Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w mieszkaniu przy ul. Emilii Plater 20, wynajmowanym przez Marię Łozińską ps. „Dobrochna” vel „Nike” oraz Wandę Twarowską (Twarowską-Bułhak) „Myszkę”, odbywał się opłatek kobiecych patroli minerskich Kedywu Okręgu AK Warszawa. Jedną z uczestniczek była Jadwiga Kuberska „Mea”.

Po zakończeniu zajęć, mimo zbliżającej się godziny policyjnej, Kuberska zdecydowała się wracać do domu. Niestety w bramie kamienicy przy ul. Miodowej 23, w którym mieściło się jej mieszkanie, została aresztowana przez funkcjonariuszy gestapo.

Tak wyglądał róg ulicy Miodowej i Krakowskie Przedmieście na początku II wojny światowej.

Do zatrzymań doszło także w mieszkaniu Kuberskiej. Wpadli tam kolejni członkowie podziemia: Irena Kalinowska „Ludka” – podkomendna „Mei” z oddziału, oraz dwóch oficerów Kedywu Komendy Głównej AK: por. Jerzy Kleczkowski „Jurek” oraz por. Edward Madej „Felek”. Aresztowany został także ojciec i dwie siostry Kuberskiej Halina i Maria. Zatrzymane osoby zostały przewiezione na Pawiak.

„Mea” wkrótce zdołała przesłać gryps, w którym wskazała, że za wpadkę odpowiada niejaki Mieczysław Darmaszek, który znał obie konspiratorki z Ośrodka Pomocy Społecznej Zarządu Miejskiego, gdzie w różnych okresach pracowały.

Podczas zatrzymania w bramie oprócz gestapowców zauważyła właśnie tego mężczyznę, który zidentyfikował ją przed funkcjonariuszami. W kolejnych grypsach przekazała informację, że jak wynika z przesłuchań, była obserwowana przez ostatnie dwa miesiące, a konfident wpadł na jej trop właśnie w ośrodku.

Do sztabu Okręgu Warszawskiego AK wpłynął ponadto meldunek od koleżanki Kuberskiej pracującej w ośrodku, że brat Darmaszka, również tam zatrudniony, zadał jej pytanie, czy i ona nie boi się aresztowania.

Proces musi być

O innych sukcesach żołnierzy polskiego podziemia przeczytasz w książce Wojciecha Königsberga pod tytułem „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” (Znak Horyzont 2017).

Kontrwywiad przeprowadził śledztwo w kierunku konfidencjonalnej działalności 27-letniego Darmaszka, które potwierdziło jego winę. Dowódca sztabu okręgu mjr Stanisław Weber „Chirurg” przekazał akt oskarżenia do prokuratora Stefana Robaka „Grabca”, z prośbą o skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd podziemny.

W dokumencie było wskazane, że oprócz grypsów „Mei” oraz zeznań jej znajomej z ośrodka za współpracą oskarżonego z wrogiem przemawia fakt zwolnienia go przez Niemców po przypadkowym zagarnięciu podczas jednej z łapanek. W zakończeniu oskarżenia można przeczytać:

Zważywszy powyższe, oskarżam p. M.D. [Mieczysława Darmaszka – W.K.], że jest on konfidentem G-po [Gestapo – W.K.] i jest winny aresztowania Mei (wraz z domownikami) i Ludki, a możliwe że również i aresztowania innych urzędników Ośrodka.

Według ostatnich Wiadomości Mea wraz z rodziną i Ludka już nie żyją.

Wydarzenia opisane w akcie oskarżenia dotyczyły okresu do 7 lutego. 10 lutego Niemcy zamordowali także Kleczkowskiego oraz Madeja.

Wskutek zebranego materiału Cywilny Sąd Specjalny za konfidencką współpracę z policją niemiecką skazał Darmaszka na karę śmierci. Sprawa została przekazana do realizacji okręgowemu Kedywowi.

Wkrótce okazało się, że do wykonania wyroku na ochotnika zgłosiły się dwie członkinie oddziału kobiecego, które chciały pomścić zamordowane koleżanki. Były to Irena Bredel „Alina” oraz Leta Elżbieta Ostrowska „Justyna”.

Irena Bredel ps. „Alina”. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Konfidentom nie przepuścimy

Konfident był obserwowany przez jakiś czas przed likwidacją. Jeden z punktów obserwacyjnych został założony w mieszkaniu Alicji Pniewskiej „Alki”, która po latach wspominała:

Potem Irena [Bredel – W.K.] do mnie przyszła i mówi: „Słuchaj, on chodzi po Miodowej i będzie zamach na Miodowej. Potrzebujemy lokalu, więc czy można w twoim mieszkaniu się ulokować i polować na niego?”. Powiedziałam: „Naturalnie”. Moja matka nic nie wiedziała, przypuszczała, ale nic nie wiedziała. Moja siostra w ogóle nie należała do konspiracji.

Mieczysław Darmaszek został zastrzelony w Warszawie 15 marca kilka minut po godz. 15.00 na ul. Miodowej nieopodal skrzyżowania z ul. Kapitulną. „Alina” i „Justyna” były ubezpieczane przez cztery inne członkinie oddziału: Irenę Grabowską „Hankę”, Wandę Kinstler „Bogumiłę”, Kwietę Kurkowską „Kwietkę” oraz Wandę Maciejowską „Izę”.

Opisywana akcja działa się całkiem niedaleko spalonego Zamku Królewskiego. Zdjęcie pochodzi z 1939 roku.

Sama likwidacja przebiegła sprawnie, jednak na miejscu akcji pojawił się samochód z umundurowanymi Niemcami. Jak wspominała Kurkowska:

Kiedy Darmaszek wyszedł od fryzjera nieopodal ul. Kapitulnej, „Alina” i „Justyna” oddały dwa strzały i konfident padł martwy. W tym czasie nadjechała od Krakowskiego Przedmieścia ciężarówka, wioząca Niemców. Jeden z nich wyskoczył z samochodu i zaczął strzelać z karabinu. „Alina” i „Justyna” wycofały się ul. Kapitulną do Podwala. Na nie skierował ogień Niemiec z ciężarówki. Kule jednak nie dosięgły żadnej z nich. Ja z „Izą” i „Hanką” wycofałyśmy się ul. Miodową do Długiej i dalej do Podwala.

Dwa miesiące później w „Biuletynie Informacyjnym” zamieszczony został komunikat Kierownictwa Walki Podziemnej, który donosił:

Wyrokiem Sądu Specjalnego Cywilnego Okręgu Warszawy zostali skazani na karę śmierci i utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych: (…)  2) Darmaszek Mieczysław, syn Aleksandra i Konstancji – obaj za współpracę z policją niemiecką jako konfidenci. Wyroki wykonano przez zastrzelenie. 

Bibliografia:

 1. „Biuletyn Informacyjny” 1944, nr 21.
 2. Władysław Bartoszewski, Warszawski pierścień śmierci 1939–1944, Warszawa 1967.
 3. Regina Domańska, Pawiak. Więzienie gestapo. Kronika 1939–1944, Warszawa 1978.
 4. Anna Herbich, Morowe panny. Kobiety z Armii Krajowej, w: Wielka księga Armii Krajowej, Kraków 2015.
 5. Emil Kumor, Wycinek z historii jednego życia, Warszawa 1969.
 6. Kwieta Kurkowska-Bondarecka, Kobiece patrole minerskie Kedywu Okręgu Warszawskiego ZWZ-AK, „Wojkowy Przegląd Historyczny” 1991, nr 3-4.
 7. Hanna Michalska et al., Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939–1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Warszawa 1988.
 8. Oddział kobiecy warszawskiego Kedywu. Dokumenty z lat 1943–1945, oprac. Hanna Rybicka, Warszawa 2002.
 9. Relacja Alicji Pniewskiej-Sieciechowicz w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego dostęp: 12.01.2017.
 10. Jakub Szczepański, Piękne dziewczyny, które nie wahały się zlikwidować zdrajcy, „Nasza Historia” 2016, nr 4.

https://ciekawostkihistoryczne.pl

Komentarzy 21 to “Zabójcze dziewczyny z AK. Likwidacja Mieczysława Darmaszka.”

 1. JerzyS said

  a nie lepiej byłoby zająć się jego cicerem prowadzący?

 2. AlexSailor said

  @JerzyS

  Z biegiem lat wyrabiam sobie obraz tej konspiracji – jest coraz mniej ciekawy.
  Przypomnę, że na Mackiewicza też AK wydało wyrok śmierci nie wiadomo za co i tylko cudem nie został zastrzelony.
  O ile pamiętam, to wyro miał wykonać na zlecenie Sergiusz Piasecki, bo wileńskie AK nie było do niczego zdolne.
  Olał sprawę i powiedział zleceniodawcom, że są porąbani.

  Opisał sprawę chyba tu:
  .http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3871072/dla-honoru-organizacji

  A Pan chciałby, żeby było jakieś racjonalne działanie.

  Jak Pan dobrze wie, docent o tym mówił też, całe to AK było rozpracowane na 10 sposobów przez Niemców, i tylko czasem były
  dziwne ruchy, jak się Abwera z Gestapo pożarła.

  A te kanalie z Gestapo i Abwery, tudzież żandarmerii i stacjonujących w Polsce oddziałów, były bardzo zadowolone.
  Gdyby nie konspiracja, wysłaliby ich do ZSRR na front wschodni, większość do bezpośredniej walki.
  A tak, Warszawa i inne miasta, kawiarnie, status rasy panów, nieskończone możliwości rabowania.
  Po mordzie można było dać, zastrzelić, dziewuchy, żarcie, interesy, wygodne mieszkania.

  Proszę zauważyć.
  Dziewczyny, na pewno na najwyższym poziomie, a nie jakieś lafiryndy czy dziwki, kwiat po prostu.
  Tylko ta sprawa.
  Aresztowany ojciec, córka i jej trzy siostry, a na dokładkę koleżanka.
  Wyć się chce.
  Wszyscy zamordowani.

  Każda z nich mogła urodzić i porządnie wychować dziesięcioro dzieci, a na dodatek dać przykład jeszcze innym dziesięciu
  kobietom na niższym poziomie.

  Nie strzela się diamentami.

  Co takiego miała osiągnąć ta ich konspiracja, co mogłoby przeważyć taką stratę?

 3. revers said

  A tak p. Alex , 77 lat po wojnie rozne Krzywonose od Bolka co mu rozne kahaly fundnely Nobla Bolkowego w rozkladzie zrzutki 40% Nobla z kahalu niemieckiego, 40% z kahalu w NY, 20% z kahalu londynskiego, ten ostatni z OFE juz swoje wyciagnal z 20Mld , Hubnerki i 5 innych panienek w brukselli z Bonim pluja na Polske przy kazdej okazji i rzadza.

 4. Moher49 said

  Najwyższy czas, aby się AK odrodziła. Konfidentów u nas mnóstwo.

 5. JerzyS said

  Od konfidentów tylko głupców więcej!

 6. Kar said

  ..dzisiaj, te dziewczyny nie dalby rady czyscic, musialyby w pocie czola tyrac 24 godz. na okraglo..co drugi to zapracowany, sercowo zaangazowany konfident-donosiciel. Najlepiej najrosadniej to byloby wywiezc wszystkich na Madagaskar..a na starym miejscu zasiac nowe zboze..narybek

 7. Zborowski said

  Moi mili panstwo Noi od konfidentow I glupcow To milosinikow ubustwa I milosnikow tych co ich niszczaJest wiecej.
  A smordziuchy zydowskie pozmienialy na Polskie nazwiska I polakow udaja.
  Rzeczywiscie takich Polek nam potrzeba.

 8. Re: 6 Kar…
  O bardzo waznej rzeczy nalezaloby wspomniec: MOTYWACJA…
  Co lub Kto jest motorem dla motywacji???.
  W jaki sposob wyzwolic (lub co wyzwala) czlowieka???
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Prosze zwrocic uwage na ilosc opuszczajacych Polske Polakow za chlebem poza granice RP…
  Co ich sklonilo (mam na mysli w slusznej wiekszosci) do opuszczenia wlasnego (rocznie opodatkowanego) Domu???…

  W ciagu 6 lat opuscilo RP ponad 8 milionow…
  Gdyby Polska byla normalnie rzadzona, to 8 milionow ludzi mogloby stworzyc bogactwo materialne na kwote na conajmniej 8 bilionow zlotych w skali roku (8.000.000 x 15.000) i takie bogactwo (kapital) przez zlodziejsko-lichwiarskie rzady tracimy kazdego roku (z grzecznosci pomijam lichwiarskie zadluzenia „obslugi”, hipoteki, miasta, wojewodztw, firm, kart kredytowych itd. itd…)…

 9. Re: 7 Zborowski
  zydzi moga sobie zmieniac nazwiska nawet na eskimoskie i na czarna skore z przyspawanymi „skorkami”, ale nie ukryja sie przez testem na DNA, ktory jest nie do ukrycia ani nie do podrobienia. Wiec w tej materii nie widze zadnego problemu, by…(…)…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Kar said

  ..panie Jasiek, niech Pan wierzy lub nie wierzy, ale to za chiny ludowe nie wyda-ta cala zasrana ichnia DNA kontrola, no bo np. kto uisci dudki-oplaty..i jak mozna gryzc lape, ktora karmi (?)..i z natury Gmina w Polsce biedna niczym szczur przy zezie jakis..a oprocz tego wszystkiego pyzate partyjniaki zmotywowane do grabienia pod siebie, a nie odwrotnie. Trzeba tylko liczyc..na niespodziewane…na mor jakis..antyparch antidotum, ktory napadnie i wydusi w cholere zbytek-gadzine, ktora podrzucil zly Cykuta w roku ktoryms tam..

 11. Re: 10 Kar.
  Moze napisze krotko I dobitnie: „Jesli ze mna jest Bog Wszechmogacy, to ktoz odwazy sie byc przeciwko mnie???”..
  Naszym problemem jest to, aby nie dac sie skorumpowac zlemu, a reszta zajmie sie Bog.
  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. Bogaty Miś said

  ad9
  co zrobić z mieszańcami, którzy są zasymilowani, ale mogą mieć niewłaściwe DNA, jak np. Krystyna Skarbek, która chyba jednak pracowała dla Polski.
  ad2 „…na Mackiewicza też AK wydało wyrok śmierci nie wiadomo za co” – o ile dobrze pamiętam, za to, że pojechał z Niemcami na wizję lokalną do Katynia.

  ——
  Są inne testy.
  Np. wspomnieć o mordach rytualnych.
  Admin

 13. Boydar said

  proces musi być

  i komunikat po egzekucji –

  wyrokiem Sądu Specjalnego /…/ zostali skazani na karę śmierci i utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych /…/ za współpracę /…/ jako konfidenci /…/ wyroki wykonano przez /…/

 14. Kar said

  re:12/Mis/co zrobić z mieszańcami ?

  ..metoda;..”Eeny, meeny, miny, moe”..slyszal Mis (?)..i zdawkowe 9mm-czapa..czasami tez, bywalo, ze facet-ka robil na 2 strony lub b. sprytne-pazerne nawet na wiecej…no to w takim przypadku..tez expressowa zasluzona czapa..(przypadek skandalicznego zepsucia do szpiku)

 15. Boydar said

  Dylemat Pana Misia (12) wynika z niezaakceptowania mojej tezy, że żyd to wychowanie, głównie przez matkę. Geny żydowskie oczywiście istnieją, ale są tylko znakomitą pożywką w rozwoju potencjalnego squrwysyna. Osobnik nie mający świadomości swego pochodzenia i wychowywany po katolicku, ma wszelkie szanse wyrosnąć na człowieka.

 16. Bogaty Miś said

  ad15
  ja niczego takiego nie niezaakceptowałem, tylko postawiłem problem. Rozwiązanie Komentatora Boydara jest słuszne.

 17. Boydar said

  A to przepraszam Misia.

 18. gav said

  re11
  Geneza cnoty rycerskiej i ordure Virtue military wzięła się z walki ze złem. Z silami wrogimi Bogu. To pierwszorzędny powód drogi prowadzącej do Nieba i do Boga. Z czasem przeciwnik zaatakował nas od środka, Talmud wypaczył nasze drogi.. teraz toczymy wojny bratobójcze. Wykrwawiamy się, asymilujemy obca krew, kulturę oraz religie. Pomieszanie Jezebel.

  Zapanował Babilon, zbudowali nowa wieże ale walka mimo to trwa.

 19. gav said

  re15
  Ilu tak wychowanych mamy w Polsce ? :::) Nie ujmując pana pochodzeniu ma się wiedzieć.

  Zew krwi cos panu mówi, glos serca, pochodzenie Eskimosów i Kolorów jest ewidentne. S. T. zakazuje tez mieszania pod kara śmierci. Rozumiemy, cy jesteśmy mądrzejsi od Pana Boga.

 20. gav said

  Nie chcąc nikogo obrazić, a szczególnie ukrytych apologetów wszelakiej poprawności będącej symfonia Syjonu żydowskiego, dopisze o pierwotniakach wzorów dla nowej żywności zwanej GMO, czyli hybrydach ludzkich. Polacy to w większości mieszanki rasowe. Hybrydy. Większość to zbitka trutki żyda Aszkenazi ze Słowianinem wschodnio europejskim, Polak i jego DNA. Łatwe do sterowania i molestowania, taka zaniedbana kanda w centrum Europy. Z wieloma miejscami religijnymi. Począwszy od świątyń katolickich, w których wyznaje się wiarę Judeo Chrześcijańska, po obozy zagłady, gdzie uprawia się wiarę sodomy i gomory, zwanej holokaustem na narodzie zydowskim.

  [ obozy pracy dla żydów przerobione na świątynie szekla przez komunistów żydowskich ]

  dziekuje

 21. Boydar said

  Jeśli człowiek doszedł do tego, to i Bóg sobie zapewne poradzi

  http://abelikain.blogspot.com/2013/03/na-pohybel-gmo.html

Sorry, the comment form is closed at this time.