Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Powinni dać się wymordować?!

Posted by Marucha w dniu 2017-12-22 (Piątek)

Kilka refleksji (na gorąco) po przeczytaniu tekstu Sławomira Cenckiewicza „Bolszewicy z Birczy” „Historia Do Rzeczy” nr 1 (59) /2018

Oficer KBW przesłuchuje ujętych członków UPA

1. Nikt nigdy nie twierdził, że obroną Birczy dowodzili byli żołnierze AK jak sugeruje autor. Jak mogli dowodzić w 1946 roku w drugim roku utrwalania komunizmu? My mówimy, ze w obronie brali udział byli żołnierze AK w ramach WP, milicji i samoobrony.

2. Sławomir Cenckiewicz pisze, że „…o tyle nie może być mowy o tym, że spontanicznie utworzyli oni zalążki „polskiej władzy i wojska” w celu obrony Birczy przed Ukraińcami”. Tutaj należy wziąć duży wdech, aby nikogo nie obrazić. Mówiąc najdelikatniej, a kim w przytłaczającej większości obrońcy byli – Rosjanami? Byli Polakami, którzy w ówczesnych warunkach i na ówczesnych zasadach walczyli o Polskę na tych terenach o życie tamtejszej ludności – to mało?!!!!!

3. Sławomir Cenckiewicz w swoim tekście sprowadza „akcję ukraińską” na tym terenie do przesiedlenia ludności w ramach umowy PKWN z ZSRR i to pisze zawodowy historyk??? To on nie zna założeń programowych OUN i UPA w stosunku do tych terenów? To on nie wie co na tych terenach było już od wiosny 1944 roku? To jest po prostu porażające! Człowieku nie przeskakuj z Wałęsy do UPA bez zapoznania się z problematyką!

4. Czy fakt dowodzenia przez Sowietów dyskredytuje bohaterstwo obrońców Birczy? Co oni mogli sobie wybierać wówczas kto nimi będzie dowodził? W większości dowodzili Sowieci, tak jak na froncie w 1944 i 1945 roku i to wie każdy przeciętny uczeń w gimnazjum. To nie jest nic odkrywczego.

5. W tamtym czasie każda jednostka WP będąca pod jurysdykcją rządu RP na uchodźstwie zrobiłaby to samo! Walczyłaby z UPA i broniła ludności i tych ziem dla Polski.

6. Sławomir Cenckiewicz cytuje dokument o próbach porozumienia AK, NSZ i UPA na tym terenie jako co? Kierunkowy i programowy cel walki o banderowską niepodległą Ukrainę na terytorium Polski, czego kategorycznie nie uznawał rząd polski w Londynie! Co za idiotyzm! Wystarczy poczytać dokumenty Podokręgu Rzeszowskiego Delegatury Sił Zbrojnych i jego stanowisko w sprawie próby tego porozumienia. To Oddziały Leśne „Warty” w Hucie Poręby-Siedliska w maju 1945 r. prowadziły rozmowy z UPA (kilka miesięcy przed pierwszym napadem na Birczę). Kierownictwo podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie kategorycznie tego zakazało i uznało za nieważne, a oddziały „Warty” brały udział w akcjach odwetowych na wsie ukraińskie. To wie każdy regionalny niezawodowy historyk.

Moje uwagi mają charakter hasłowy, ale przed wszystkim poraża nierozumienie podstawowego celu, a mianowicie tego, że obrońcy Birczy ochronili życie setek cywilów tam się chroniących. Nieświadomie, w większości bronili także polskości tych ziem. I tylko za to należy im się chwała.

Pod jakim dowództwem to robili nie jest w tym wypadku istotne, bo nie mieli na to wpływu. Proszę powiedzieć obrońcom wiosek na Wołyniu, że to hańba, że broniono ich korzystając z pomocy sowieckiej partyzantki. Że powinni się tego wstydzić i dać wymordować!

My czcimy obrońców Polski i Polaków. Rozumienie tego jest papierkiem lakmusowym rozumienia sytuacji na tych ziemiach w tamtym czasie. Podkarpacie zawsze będzie czciło obrońców Birczy!

dr Andrzej Zapałowski
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 6 to “Powinni dać się wymordować?!”

 1. Zerohero said

  bydlak został namaszczony przez amerykańską ambasadę na wybitnego historyka i autorytet moralny. książka poświęcona Wałesie to zwykła proba uwiarygadniania agenta w dodatku tania, bo Wałesa już dawno temu zrobił swoje.

 2. RomanK said

  BItwa o Bircze to byl najpowzniejsza bitwa UPA, w ktorej uzywali Ukraincy artylerii i wielkich zgrupowan! TO stamtad zmuszeni uciekac przezli przez granice , zajeli w slowackich garnizonach ciezarowki i przejechali az do Dunaju,,dopiero tam dopadli ich Sowieci podczs przeprawy Dunaju…
  KTo wtedy bronil swoich ludzi byl nasz… hanba falszerzom historii!

 3. R cz said

  Gwolli prawdy ktorej bylem udzialem. W Polsce nigdy nie bylo komunizmu.

 4. R cz said

  Ad. 3.
  Jesli ktokowiek zyczy sobie dyskusji na ten temat jestem gotowy. Fakty I tyko fakty beda dopuszczone w dyskusji.

 5. Sebastian said

  gnojek nobilitował się wałęsa jak gross Jedwabnem a potem już górki.

 6. Józef said

  Jeszcze będą Panowie Wałęsę przepraszać za te oszczerstwa. Wałęsa we współpracę został wrobiony i potwierdzają to dokumenty SB.

Sorry, the comment form is closed at this time.