Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Chrystos rażdajetsia!

Posted by Marucha w dniu 2017-12-26 (Wtorek)

Droga Rodzino Cyrylo-Metodiańska!

Świat w jakim żyjemy nieuchronnie przybliża się do swojego końca. Czy o tym myślimy, czy nie, ale każdego dnia czas, który został nam dany przez Boga staje się krótszy i przyjdzie jego kres. Jak ujął to jeden ze Starców Wałłamskich – „każdego dnia podpełzamy do grobu” i każda zmarnowana godzina już się nie cofnie.

Ile każdemu z nas zostało czasu do naprawy naszego życia, do poważnej pracy nad swoim zbawieniem – nikt z nas nie wie. Wszystko wskazuje, że niewiele.

Miliardy ludzi nie wierzą w Boga Prawdziwego w Trójcy Świętej, tyle samo nie dopuszcza od siebie myśli o strasznej karze Bożej, a pewni siebie i odstępczy pasterze i teologowie „chrześcijańscy” twierdzą, że do końca świata jest jeszcze daleko, zaś kiedy on już nastąpi, to Bóg zbawi wszystkich bez wyjątku.

Kiedy nastąpi powtórne przyjście Chrystusa – nikt nie wie dokładnie, jednak sam Chrystus pouczył nas, aby poznawać ten czas po znakach, a znaków jest wiele i wszyscy trzeźwo myślący ludzie głębokiej wiary, wiedzą, że czas tego wydarzenia jest już bliski.

Zgodnie ze słowami świętego Pawła Apostoła, przyjście Chrystusa poprzedzi wielkie odstępstwo od Boga (2 Tes. 1-3) Spójrzcie dookoła! – powszechne odstępstwo już się dokonuje!

Ludzie wierni Bogu, bronią swej duszy i nie patrząc na najnowsze „trendy”, świadomie pogłębiają swoją wiarę, natomiast ludzie żyjący grzechami „tego świata” w swym zaślepieniu niczego nie zobaczą. Chrystus mówi o tym tak:

„Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.” (Łk 17. 26- 30)

Wtedy nie pomogą już żale i błagania, ale na Strasznym Sądzie Chrystusowym, każdy będzie musiał zdać sprawę ze swojego postępowania, z tego w jaki sposób wykorzystał całe swoje życie. Komu wiele dano, od tego Bóg będzie wiele wymagał. Kto jaką miarą mierzył, taką samą miarą będzie również sam oceniony. Miłosierny otrzyma miłosierdzie, szczerze szukający prawdy otrzyma jej pełnię, zaś złym, niesprawiedliwym, rozpustnym, niewiernym Bogu i wszystkim ludziom żyjącym grzechem, będzie wymierzona sprawiedliwa i surowa kara.

Zanim jednak nastąpi dzień ostatni, każdy kto z woli Bożej odejdzie wcześniej, tak samo będzie osądzony.

Bracia i Siostry, czemu w ten Bożonarodzeniowy czas poruszamy taki trudny temat. Wiemy, że jest wiele osób, które uważają się za Prawosławnych, chodzą do cerkwi i nawet przystępują do Spowiedzi i Pryczastia, ale tak naprawdę nie wierzą w istnienie świata pozagrobowego.

Cerkiew dla takich jest jedynie miejscem, które łączy ich kulturowo i etnicznie, gdzie można podtrzymać stare tradycje i co nieco podreperować swoje duchowe samopoczucie, zaś tuż po śmierci ciała … w jednej sekundzie, wszystko ma zniknąć. Nie wierząc ani w Niebo, ani w karę piekła, nie wierzą również w istnienie Boga.

A tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna … Jest mnóstwo świadectw ludzi, którym z woli Bożej, dane było wyjść ze swego ciała i zobaczyć zakryty dla ludzkich, cielesnych oczu świat duchowy. Jedni z nich, prowadzeni przez Anioła Stróża, widzieli straszne męki piekielne; innym – dana była łaska bycia przeniesionym do Raju, a nawet aż do Trzeciego Nieba, o którym pierwszy pisze sam św. Paweł Apostoł.

Bracia i Siostry, wykorzystajcie ten zimowy – dla wielu wolniejszy od zajęć czas, na czytanie i pomyślenie o tych sprawach. Wyłączcie to diabelskie pudło, zwane telewizorem, a zamiast bzdurnych amerykańskich filmów i bezbożnych reklam, czytajcie dobre prawosławne książki, np. dzieła Sergieja Aleksandrowicza Nilusa. Można je wszystkie pobrać z naszej strony.

Kto może niech wchodzi na naszą stronę „Wiadomości ze świata”, a tam znajdzie sporo ciekawych artykułów i historii, również tych, opisujących życie pozagrobowe.
Każdy z nas, prędzej czy później, będzie tam zabrany; od tego prawa nikt nie ucieknie, nawet ci, którym wydaje się, że są wielcy i rządzą światem. Czy nie lepiej zawczasu poznać to, co tam spotkamy i dobrze przygotować się do tej drogi?

Pamiętajcie! Pokajanie za grzechy Bóg przyjmuje tutaj za ziemi, kto nie zdążył się dokładnie wyspowiadać i przeprosić Boga za swoje grzechy, ten z „drugiej strony” już nie może tego uczynić, ale będzie osądzony za każdy zły czyn, każde grzeszne słowo i nieczyste pragnienia.

Bracia i Siostry, dla tych, którzy walczą z Bogiem, lepiej by było się nigdy nie narodzić. Bóg jest bardzo cierpliwy i na ogół nie posyła swej kary od razu, ale gdy już ona przyjdzie, to jest straszna.

Żeby pokazać Wam, że żyjemy w czasach ostatecznych i wielkie odstępstwo już się dokonuje , przytoczymy kilka znanych wypowiedzi czołowych hierarchów lub teologów.

– „Bóg nie wie, co to grzech” – to twierdzenie jednego z biskupów PAKP

– „Spowiadamy się jedynie z tych grzechów, które nam przeszkadzają” – taką „mądrością” są zarażani młodzi studenci teologii. Praktyczne zastosowanie tego twierdzenia wygląda następująco: jeśli np. kradnąc lub cudzołożąc nie czujesz dyskomfortu, to znaczy, że grzechu nie ma!

– „Dążymy do pełni Chrystusa Kosmicznego” – powiedział w dniu swej intronizacji Metropolita Sawa Hrycuniak. „Chrystus Kosmiczny” to zjednoczony Umysł wszechświata składający się z umysłu wszystkich: aniołów, ludzi i demonów. Jest to jedna z neopogańskich teorii wymyślona przez bezbożnego jezuitę Teilharda de Chardin.

– Powszechnie głosi się przeklętą przez Cerkiew w V wieku, teorię apokatastazy. Wierzy w nią wielu naszych hierarchów oraz wpływowych kapłanów. Teoria ta głosi, że wszyscy ludzie, bez względu na to jak żyją i co robią będą zbawieni … nawet sam szatan na siłę będzie zbawiony.

«Jeśli ktoś twierdzi lub sądzi, że kara szatanów i złych ludzi jest tymczasowa i że kiedyś nastąpi jej koniec, czyli że nastąpi apokatastaza dla diabłów i bezbożnych ludzi – niech będzie wyklęty !!! » – Anatema ustanowiona przez Synod Konstantynopolitański w 543 r.

Bardzo wiele herezji jest z cicha przemycanych przez promowanego w Polsce profesora moskiewskiej akademii duchownej, Aleksieja Osipowa. Jedno z jego bardziej „pikantnych” twierdzeń zakłada, że „dusze ludzi nieochrzczonych będą ochrzczone ogniem w piekle”, a te które tam nie zdążą, „będą się mogły ochrzcić na Strasznym Sądzie … też ogniem!” W Rosji prof. Osipow został poddany krytyce, w Polsce jest nadal wywyższany.

Oto wyznanie wiary Patriarchy Cyryla.

W roku 1991, na zgromadzeniu ogólnym Światowej Rady Kościołów w Canberze – Metropolita Smoleński Cyryl (Gundiajew), obecny Patriarcha Rosji, bluźnierczo oświadczył:

„Światowa Rada Kościołów jest naszym wspólnym domem i ów fakt, że prawosławni uważają ją za swój dom i pragną, aby ów dom był kolebką jednego Kościoła, potwierdza szczególną odpowiedzialność prawosławnych za los Światowej Rady Kościołów oraz pragnienie wspomagania rozwoju dialogu ekumenicznego”.

Po tej wypowiedzi Cyryl przeszedł przez pogańskie ognie „oczyszczające”, wziął udział w świętokradczej „liturgii”, której towarzyszyły wycia pogańskich szamanów, Papuasów i huk muzyki rockowej, wysłuchał bluźnierczego kazania czarnoskórej „kapłanki” – feministki, która mówiła o Bogu w rodzaju żeńskim.

Metropolita Cyryl tak podsumował swoje wrażenia:

„To, co się dzieje w czasie Zgromadzenia, uczestnicy powinni zabrać ze sobą i przekazać swoim narodom”.

Na dodatek kilka kwiatków z diabelskiego ogródka antypapieża Franciszka.

– „Szukanie osobistego związku z Jezusem jest niebezpieczne i bardzo szkodliwe”

– „Droga Krzyżowa – to porażka Boga”!!!

– „Jezus jest grzechem, wężem, diabłem”

– „Jezus Chrystus i Allah, to ten sam Bóg”

– „Koran i Biblia, dwie strony tej samej monety, tego samego Boga”

– „Muzułmanie z Państwa Islamskiego są jak uczniowie Jezusa”. „Europejki powinny rozmnażać się z muzułmanami”.

– „W żyłach Jezus płynie pogańska krew”

– „Przestrzeganie wszystkich dziesięciu Przykazań Bożych, to grzech tchórzostwa.”

Co będzie z tymi hierarchami, którzy zdradzili Boga? Którzy uczą bezbożności? Którzy wpisali się do tajnych stowarzyszeń i nie opuszczając struktur Cerkwi lub Kościoła, wykręcają zdrową naukę i zwyczaje?

Dla tych, którzy mówią, że nic nie wiadomo o tym, jak wygląda los duszy człowieka po śmierci ciała; że nikt stamtąd jeszcze nie wrócił … przytaczamy dwie powszechnie znane historie.

Fragment wizji o życiu po śmierci Służebnicy Bożej Anny, mieszkanki miasta Słancy, jakiej doświadczyła w 17 roku po narodzeniu od 24 maja do 3 czerwca 1937 roku w mieście Kironskie, województwa Murmańskiego.

Relacja ta została zapisana przez ojca Walentina Mordasowa i opublikowana w książce “Се даю вам власть”.

„Tamtego dnia, jak zawsze, wróciłam do domu z nocnej zmiany o godzinie 9 rano. Przeczytałam poranne modlitwy. Następnie usiadłam, żeby zjeść śniadanie, ale wypiłam tylko pół szklanki herbaty i bardzo zachciało mi się spać, więc szybko się położyłam. Prawdopodobnie natychmiast zasnęłam, ponieważ nagle zobaczyłam przed sobą szeroką drogę. Wiał przenikliwy, zimny wiatr. Nieco z przodu, jakby czekając na spotkanie ze mną, na drodze stała młoda mniszka. Gdy tylko się zbliżyłam, powiedziała: “Chodź ze mną oglądać życie pozagrobowe”.

Zobaczyłam u niej białe skrzydła, ale to z jakiegoś powodu nie zdziwiło mnie, zapytałam tylko: “Jak masz na imię?”. Odpowiedziała: “Anna, jestem twoim Aniołem”. Potem wzięła mnie za prawą rękę i poprowadziła wzdłuż drogi. Szłyśmy, muszę powiedzieć, bardzo, ale to bardzo szybko i nie byłyśmy na drodze same. Od czasu do czasu doganiały nas i wyprzedzały straszne, czarne stwory, które niosły na swoich skrzydłach krzyczących i wykręcających się ludzi.

Moja towarzyszka wyjaśniła mi, że to demony niosą osądzonych grzeszników na miejsce wiecznych mąk. Doganiali nas również dorośli ludzie, niektórzy z nich prowadzili małe dzieci. Moja towarzyszka – mniszka ostrzegała ich: “Idźcie prawą stroną, wąską ciernistą ścieżką, a przyjdziecie do Świątyni”. Wiele osób wchodziło na ciernistą ścieżkę, ale długo po niej iść nie mogło. Trudną dla nich okazała się wąska ścieżka … I znowu wracali na szeroką drogę. Na szerokiej drodze iść było łatwo, dobrze, ale szło się do zguby.

Podeszłyśmy z Anną do ognistego jeziora, w którym nie było widać wody, ale chwiała się i poruszała się gęsta masa ludzka, emitująca smród i gorycz. Byli to ludzie, którzy nie okazali nawrócenia!!!”. Niektórzy krzyczeli: “Biada, biada mi grzesznemu; urodziłem się na ziemi na wieczne męki! Przeklęty niech będzie dzień moich urodzin!!!”. Demony przynosiły na skrzydłach grzeszników i wrzucały ich do jeziora. Tych, którzy podchodzili sami i nawet z dziećmi w wieku 3-5 lat, demony zahaczały hakami za ubrania i wciągały do tego „jeziora” …

Wydało mi się, że i mnie zaraz zaczepią hakiem i zaciągną tam. Bardzo się przestraszyłam i schowałam się za mniszką. A potem zapytałam ją: “Dlaczego te małe dzieci też wrzucają do jeziora ognistego?” Odpowiedziała: “Te dzieci są nie ochrzczone i nauczone są bluźnierstw”.

Ponownie zapytałam ją: “Za jakie grzechy ci ludzie cierpią w tym ognistym jeziorze?”. Na to ona odpowiedziała: “Tutaj znajdują się chrześcijanie, którzy żyli na ziemi, ale ich życie nie było chrześcijańskie, bluźnili”. Zapytałam: “Czy można ich wymodlić z tego jeziora?”. Wyjaśniła, że to jest możliwe, ale trzeba by było bardzo długo się trudzić, bardzo dużo się modlić, robić dobre uczynki, dawać za nich jałmużnę … Ze strachu i goryczy nagle poczułam się źle, zabolała mnie głowa i zrobiło mi się słabo.

W końcu poszłyśmy dalej. Szłyśmy przez długi czas: najpierw nad brzegiem “żywego” jeziora, potem przez pole. Po bokach drogi teraz były głębokie rowy. Siedzieli w nich ludzie, ubrani w jakieś dziwne poruszające się ubrania. Przyglądając się uważnie, z ogromnym przerażeniem zauważyłam, że ciała tych ludzi pokryte są grubą warstwą rojących się robaków, żrących ludzkie mięso. Zapytałam: “Za jakie grzechy cierpią ci ludzie?”. Moja opiekunka odpowiedziała: “Za różne niegodziwości”. Po pewnym czasie dotarliśmy do budynku.

Przez otwartą bramę zobaczyłam kotły z gotującą się smołą. W każdym z nich siedział człowiek. Wielu z tych ludzi próbowało wyskoczyć, ale jakaś niewidzialna siła utrzymywała ich i oni znowu i znowu zanurzali się w smołę. Zapytałam: “A ci ludzie za jakie grzechy cierpią?”. Mniszka odpowiedziała: “Jedni żyli bez ślubu – w związkach nie sakramentalnych, w rozpuście, inni żenili się sześć – siedem razy i nie żałowali za swoje grzechy”.

Podeszłyśmy do drzewa, na którym wisiało mnóstwo krzyżyków. Zdumiona zapytałam swoją przewodniczkę, dlaczego one tu wiszą? Wyjaśniła mi, że jeśli ochrzczeni Chrześcijanie za życia nie nosili krzyżyków i nie modlili się, a krzyżyki włożono na nich po ich śmierci, to demony te krzyżyki zdejmują i wieszają na tym drzewie, a ludzi natychmiast kierują na miejsce męki do piekła. Natomiast duszę grzesznika, który żałuje za swoje grzechy i który dąży do poprawy i żeby żyć według Przykazań Bożych, Anioł Stróż prowadzi przez podniebne mytarstwa, starając się wykupić tę duszę za jej dobrymi uczynkami. Dusze nie pokutujących grzeszników, demony natychmiast zabierają do piekła.

Idąc dalej, dotarliśmy do innego budynku. Po wejściu do niego, zobaczyłam trzy buchające żarem piece. W pobliżu nich biegały demony z hakami i raz po raz wyciągały na leżące w dole kraty jakieś płonące przedmioty, jakby płonące drewno opałowe i waliły po nich hakami. Po kilku chwilach takie płonące „polano” stygnąc, nagle zamieniało się w człowieka, który podrywał się i z silnym piskiem z powrotem wbiegał do pieca …

Zapytałam: „Za co tak strasznie cierpią ci ludzie, za jakie grzechy”? Mniszka odpowiedziała: “To są samobójcy”. Wkrótce dotarłyśmy do szklanej budowli. Po przejściu przez szerokie drzwi, zobaczyłam stoły, nakryte obrusami. Na stołach stały gotujące się samowary i obrzydliwe z wyglądu zakąski: smażone myszy, żaby, robaki. Stały też tutaj butelki „wina”.

Siedzący za tymi ohydnymi daniami ludzie z wielkim obrzydzeniem pili i jedli. Ponadto za nimi stały demony i polewały wszystkich siedzących wrzątkiem z samowarów. Zapytałam, za jakie grzechy są ukarani ci ludzie? Mniszka wyjaśniła mi, że są to ci, którzy rano w niedziele i święta religijne zamiast odwiedzenia świątyni Bożej, ucztowali i oddawali się różnym gorszącym nałogom …

Niedaleko od tego miejsca, zobaczyłyśmy jeszcze jedną szklaną budowlę. Moja towarzyszka zaprowadziła mnie do środka, gdzie ja wewnętrznie się przeraziłam, zobaczyłam w płomieniach tańczących i krzyczących ludzi. Zapytałam: “Za jakie grzechy tutaj się męczą?”. I mniszka odpowiedziała: „Są to muzycy, tancerze i ci, którzy pasjonowali się grami (piłką nożną, hokejem, kartami, teatrem, kinem) i wszyscy, którzy brali w tym udział, w tym czasie, gdy w cerkwi odbywała się Boska Liturgia”.

(…) Następnie weszłyśmy do innego ciemnego pomieszczenia, w którym, jakby spod podłogi słychać było płacz małych dzieci. Mniszka wyjaśniła, że to płaczą maleńkie dzieci, które zostały zamordowane w łonie matek. Czekają na swoje matki, a kiedy one przyjdą, to zajmą ich miejsce, a dzieci pójdą do Nieba (…).

Taki jest opis piekła wg raby Bożej Anny… natomiast jak jest w Niebiosach? Jaka jest nagroda dla ludzi miłych Bogu?

Oto fragment z żywota świętego Andrzeja Jurodiwego z Konstantynopola (IX wiek).

„Kiedyś podczas surowej zimy, gdy św. Andrzej leżał na miejskiej ulicy zamarznięty i bliski śmierci, nagle poczuł ciepło w swoim wnętrzu i ujrzał wspaniałego młodzieńca z obliczem jaśniejącym jak słońce, który poprowadził go do raju i do trzeciego nieba.

„Z Bożej woli pozostawałem przez dwa tygodnie w słodkiej wizji… Znajdowałem się we wspaniałym i cudownym raju… W umyśle i sercu byłem zadziwiony niewyrażalnym pięknem Bożego raju i rozkoszowałem się chodzeniem po nim. Było tam mnóstwo ogrodów, wypełnionych wysokimi drzewami, które kołysząc swoimi końcami, radowały moje oczy, a z ich gałęzi wydobywał się wspaniały zapach… Drzewa te były tak piękne, że nie da się ich porównać do jakiegokolwiek ziemskiego drzewa…

W ogrodach tych były niezliczone ptaki o skrzydłach złotych, śnieżnobiałych i różnokolorowych. Siedziały na gałęziach rajskich drzew i śpiewały tak cudownie, że od ich śpiewu wychodziłem z siebie… Potem napadł mnie jakiś lęk i wydawało mi się, że stoję na szczycie firmamentu niebieskiego. Jakiś młodzieniec odziany w purpurę szedł przede mną, a twarz jego jaśniała jak słońce…

Gdy poszedłem po jego śladach ujrzałem wielki i wspaniały Krzyż, jaśniejący wszystkimi barwami światła, a wokół niego stali podobni do ognia, płomienni śpiewacy i śpiewali słodkie hymny, sławiąc Boga, rozpiętego niegdyś na Krzyżu. Idący przede mną młodzieniec, podszedłszy do Krzyża, ucałował go i dał mi znak, żebym też pocałował Krzyż… Całując go, wypełniłem się niewypowiedzianą duchową radością i poczułem aromat silniejszy od rajskiego…

Przechodząc obok Krzyża, spojrzałem w dół i ujrzałem pod sobą jakby morską bezdenność… Mój przewodnik, obróciwszy się ku mnie, powiedział: ‘Nie bój się, bo musimy się podnieść jeszcze wyżej’. I podał mi rękę. Gdy się za nią złapałem, znajdowaliśmy się już powyżej drugiego firmamentu.

Ujrzałem tam zadziwiających mężów, ich odpoczynek i niewyrażalną językiem ludzkim radość ich święta… I oto podnieśliśmy się powyżej trzeciego nieba, gdzie widziałem i słyszałem mnóstwo sił niebieskich, wychwalających i sławiących Boga. Podeszliśmy do jakiejś błyszczącej jak błyskawica zasłony, przed którą stali ogromni i straszni młodzieńcy, wyglądem podobni jakby do ognistego płomienia… I powiedział do mnie prowadzący mnie młodzieniec: ‘Gdy zasłona odsłoni się, ujrzysz Władcę Chrystusa. Pokłoń się tronowi Jego chwały’.

Usłyszawszy to radowałem się i drżałem, gdyż objął mnie strach i niewypowiedziana radość… I oto jakaś płomienna ręka odkryła zasłonę i ja, podobnie jak prorok Izajasz, ujrzałem Władcę mojego, siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym. Kraj Jego szaty wypełnił świątynię. Nad Nim unosili się Serafini. Odziany był w purpurową szatę; twarz Jego była najjaśniejsza, a oczy Jego spoglądały na mnie z miłością.

Zobaczywszy to, upadłem przed Nim na twarz, kłaniając się świetlistemu i przecudnemu tronowi Jego chwały. Nie można wyrazić słowami radości, jaka ogarnęła mnie przy oglądaniu Jego twarzy. Nawet i teraz, gdy wspominam owo widzenie, przepełnia mnie niewypowiedziana radość. W drżeniu leżałem przed moim Władcą… Po tym całe niebieskie wojsko zaśpiewało przedziwną i niewypowiedzianą pieśń, a potem – sam nie wiem, jak – znów znalazłem się w raju, spacerując” .

Gdy św. Andrzej uświadomił sobie, że nie widział w niebie Matki Bożej, anioł mu powiedział: „Chciałeś tu ujrzeć najjaśniejszą Królową sił niebieskich? Nie ma Jej tu. Oddaliła się w pełen boleści świat – pomagać ludziom i pocieszać cierpiących. Pokazałbym ci Jej święte miejsce, ale teraz nie ma czasu, gdyż musisz wrócić z powrotem”

Bracia i siostry, mamy nadzieję, że te dwa krótkie, ale jakże wymowne opisy, skłonią Was do refleksji i pomogą stać się gorliwszymi w walce o swoje zbawienie.

Pamiętajcie, zgodnie z przykazaniem Chrystusowym, my chrześcijanie, mamy być „solą ziemi” i „światłością świata”, która ma się sprzeciwić przebiegłym dzieciom diabła.

Takim właśnie miejscem sprzeciwu jest nasz ujkowicki Monaster, ale żeby on mógł istnieć potrzebne są nam zarówno pomoc Boża, jak również pomoc ludzi wiernych Bogu. Sami nie jesteśmy w stanie podołać wszystkim trudnościom. Nie zapominajcie o nas w swoich modlitwach, nie zapominajcie również o innej pomocy, dzięki której możemy trudzić się na chwałę Bożą i ku zbawieniu ludzi. Za wszelką wyświadczoną nam pomoc – dziękujemy!

Mnisi Monasteru Św. Cyryla i Metodego
http://monasterujkowice.pl

Komentarze 573 to “Chrystos rażdajetsia!”

 1. semperparatus said

  Tak…tylko że tych „wybranych”do życia w Raju ma być tylko 144.000…wszyscy pozostali…czyli miliardy…będą cierpieć bez końca w piekle…Takiego nam się pokazuje „kochającego”i „miłosiernego” Boga”…Czy to nie jest chora i sprzeczna z logiką wizja?

 2. maasteer said

  Duchowieństwo Kościoła Prawosławnego w Polsce jest dość cięte na ten Monaster – od nich na żadną pomoc nie mają co liczyć.
  Podobna sytuacja jest na Atosie – część monasterów wypowiedziała posłuszeństwo zwierzchnikom greckiej Cerkwi.

 3. Boydar said

  Moim zdaniem to co w artykule to nie jest ani Prawdą ani dla Prawdy. To zwyczajna, sezonowa wyprzedaż odpustów; można by zaryzykować twierdzenie, że teraz czekamy na ichniego Lutra.

  Piekło jest wystarczająco piekielne nie mając „innej” perspektywy; a ta która jest, jest wieczna.
  Postacią „najważniejszą” w piekle jest Szatan. Czy Szatanowi czegoś brakuje oprócz owej perspektywy ? Czy nurza się w siarce i ekskrementach ? Hulając po ziemi ma niby wszystko, i co, jest zadowolony ?
  Wy nie rozumiecie czym jest piekło, i chyba tamci tfffurcy z artykułu też nie rozumieją. Taka prezentacja czy wizualizacja, sens wiecznego potępienia od ludzkich wyobrażeń faktycznie … oddala, i rozmywa. A wystarczyłoby powiedzieć ludziom twardo a zrozumiale – albo rybki albo akwarium. Ze skojarzeniami lub bez.

  Generalnie nie wierzę osobnikom z brodami.

 4. Terebesz said

  Pomijając kwestie, o których wspomnieli Przedmówcy, zainteresowały mnie cytaty z Franciszka. Czy można w jakiś sposób zweryfikować ich prawdziwość?

 5. Antares said

  1.Do piekła idą małe dzieci w wieku 3-5 lat które za bardzo jeszcze niewiedzą co dobre i złe i robią co im rodzice każą,
  2. Do piekła idą wszyscy samobójcy bez
  wyjątku- przecież wiadomo że samobójcy w momencie jak to robią to mają ograniczoną poczytalność albo zostali przez innych doprowadzeni do takiego stanu,
  3. Do piekła idą miłośnicy sportu i innych rzeczy, które sprawiają ludziom przyjemności
  4. Do piekła idą ….

  Wg kryteriów zawartych w tekście nie mam najmniejszych szans być zbawionym. Może od razu używać na maksa życia żeby coś z niego mieć bo i tak trafię do piekła. Ten co to pisał czerpał natchnienie z pogańskich wizji hadesu albo palił jakieś zioła.

  ——
  To wszystko bzdury.
  Admin

 6. semperparatus said

  Moim zdaniem…piekło…jako miejsce(czy stan)wiecznych tortur…po prostu nie istnieje…zostało wymyślone przez ludzi…w celu straszenia maluczkich….i przez to-realizowania swoich doczesnych celów…..Dlaczego tak uważam?
  1.Kara ma sens tylko wtedy,kiedy ma jakiś pozytywny skutek…czyli kiedy skłania do poprawy…wizja wiecznego cierpienia w piekle nie daje grzesznikowi żadnych szans…
  2.Niewspółmierność winy i kary:wieczna okrutna kara za przewinienia…często popełnione z głupoty lub bezmyślności…w czasie krótkiego jak mgnienie oka ludzkiego doczesnego życia…
  3.Tego typu kara pomniejsza i dyskredytuje Pana Boga…który jest przecież nieskończoną miłością…
  4.Tak naprawdę…żaden człowiek nie jest ani w 100% zły…ani w 100% dobry…u każdego z nas zło z dobrem współistnieje…”przeplata się”…tylko jedni z nas mają w sobie więcej dobra…(są lepsi,bardziej duchowo rozwinięci)…a inni-więcej zła(są gorsi,słabiej duchowo rozwinięci).Więc ekstremalna nagroda …a także i kara…jest w przypadku każdego człowieka-chybiona…
  Czyli:kara-tak…jak najbardziej…ale CZASOWA…dająca grzesznikowi szansę na poprawę…pozytywną przemianę duchową…stopniowy powrót do Boga….

 7. Marucha said

  Re 3:
  Monaster Ujkowice to tacy prawosławni tradycjonaliści. Nie mam im na razie nic do zarzucenia (prócz tego, że noszą brody).
  Utrzymują się sami, olali „dotacje” unijne na własne uprawy, czego i polskim katolicznikom życzę. Bez nadziei na spełnienie życzenia.
  Admin

 8. Marucha said

  Re 5:
  No i heretyk z Pana wychodzi… tworzący nowe Magisterium własnym rozumem.
  Nie może być innej kary, niż wieczna.
  Każda inna bowiem oznacza, że prędzej, czy później, po jej skończeniu, zbrodniarz – bez względu na jego winy – pójdzie do Nieba.
  Zatem i diabły w piekle doczekają się kiedyś zbawienia.
  Zatem – na Ziemi – hulaj dusza.

 9. semperparatus said

  Re.7 Panie Gospodarzu…chce nadal być i komentować na tym portalu…więc z tego względu…poddaję się…Ale jest Pan osobą inteligentną…i ma dobre intencje…Więc usilnie namawiał bym Pana do poszerzenia swojego spojrzenia poza wąsko-kościelną ortodoksję…Proszę pamiętać:KK i jego doktryny… to nie to samo co nauki Naszego Pana Jezusa Chrystusa…bo składa się tylko z ludzi i-z tego względu-jest omylny…Co udowodnił wiele razy w swoich dziejach(szczególnie udowadnia w ostatnim 50-leciu) …
  Takiej odpowiedzi jakiej Pan mi udzielił…spodziewałem się…Ale chyba nie powinno być tak że możemy pisać tylko to co podoba się Gospodarzowi…to by chyba zabiło niezaprzeczalną wartość tego świetnego portalu…

 10. semperparatus said

  Omyłka…oczywiście Re.8…

 11. Listwa said

  @ 1 semperparatus

  Pan nie za bardzo wie o czym mowa.

  Teoretycznie kazdy żyjący na ziemi ma możliwość osiągnięcia zbawienia, jak też potępienia na wieki.

  @ 6 semperparatus

  To wszystko nie tak sie ma i jedzie błędami.

  @ 9 semperparatus

  A to juz głupoty.

 12. Marucha said

  Re 9:
  Panie Semperparatus,
  Nie o to chodzi, co mi się podoba, czy nie podoba – ale o prawdę zawartą w Magisterium Kościoła. Reaguję, gdy zauważę, że ktoś ją usiłuje podważyć. Bez względu na to, kim jest. Nawet, gdy jest stałym i skądinąd cenionym forumowiczem, jak Pan. Nawet, gdy jest dostojnikiem Kościoła.
  Jak wielokrotnie powtarzano – ludzie Kościoła są omylni, grzeszni, mogą błądzić, mogą nawet podszywać się pod katolików. Sam Kościół, jako niebieska instytucja, jest święty.
  Ani źli nauczyciele nie podważą instytucji szkoły, ani też naukowcy-oszuści nie podważą gmachu nauki,

 13. Sebastian said

  Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście! On odpowiedział: Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!”. Ewangelia wg św. Mateusza 13 (36-43).

  Niektórym ciśnie się pytanie: Dlaczego aż tak wielkie cierpienie? Św. Tomasz z Akwinu tak to motywował. Otóż, wielkość grzechu i kary mierzy się godnością obrażonego. Bóg jest nieskończenie godny miłości, stąd złamanie Jego przykazania, czyli jeden grzech ciężki zasługuje na nieskończoną karę. I rzeczywiście, kara ta jest nieskończona w wymiarze jej trwania.

  Często jednak słyszymy pytanie: Jak kochający Bóg może kogoś pogrążyć w piekle? Już w samym pytaniu jest zasadniczy błąd. To nie Bóg skazuje na piekło. To człowiek sam się skazuje. Według słów Jezusa: „Kto nie wierzy, już został potępiony” (J 3,18). Charakterystyczne jest to słowo z Katechizmu: „samowykluczenie”. Każdy, kto trwa w grzechu ciężkim, już trwa w stanie potępienia, kto trwa w łasce uświęcającej już trwa w stanie zbawienia. Grzech jest odwróceniem się od Boga, dlatego sam człowiek wybiera. Na własne życzenie, odrzucając nieskończone miłosierdzie Boga trafia do piekła albo wybierając Boże miłosierdzie osiąga niebo. Dlatego grzech ciężki nazywamy grzechem śmiertelnym, jest to bowiem śmierć łaski uświęcającej w duszy. Stąd św. Jan Damasceński nauczał, że „Sprawcą mąk piekielnych nie jest Bóg, lecz sam człowiek”.

  http://pietrasdawid.pl/kazania-konferencje/pisane/wiecznosc-i-przygotowanie-do-niej/pieklo-wieczna-utrata-boga

 14. semperparatus said

  Re.12 Ja uważam że tzw.KK nie jest żadną „niebieską instytucją”…jest stworzony przez omylnych ludzi…którzy często nie tylko błądzą…ale i popełniają zbrodnie…
  Interpretują słowa Jezusa Chrystusa tak jak to jest im wygodnie(bo słowa Naszego Zbawiciela można interpretować na różne sposoby).Poza tym… nie zerwali całkowicie kontaktu ze zbrodniczym judaizmem…np.poprzez uznawanie…do dzisiaj ST…który powinien być zgorszeniem dla wyznawców Boga Miłości…bo propaguje zbrodnię i żydowski rasizm…
  Dziękuję Panu za wyrozumiałość wobec moich wypowiedzi…i proszę je potraktować jako jeszcze jedną opinię wzbogacającą to forum…i swoiste „votum separatum”…skłaniające myślących ludzi do refleksji intelektualnej…

 15. semperparatus said

  Re.13 Nic nie mówiące komunały…każdy za nas jest grzeszny…więc-według takiego tłumaczenia-wszyscy wylądujemy w piekle…Nie o to chyba chodziło Prawdziwemu Bogu Miłości?

 16. ? said

  Re 15: „26 A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może się zbawić?» 27 Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe». „

 17. Sebastian said

  Pragnę zauważyć, iż pierwszy akapit zawiera cytat z Ewangelii, bluźnisz Pan nazywając te słowa komunałami. Ponadto nie zapoznał się Pan z podanym źródłem, pozostając w mniemaniu własnej nieomylności, strzelając kapiszonami do adwersarzy jednocześnie próbując „przypucować” się gospodarzowi. Przykre!

 18. semperparatus said

  Re.17 Bo to są komunały…które prowadzą do wniosku który opisałem wyżej…chyba nie zaprzeczy Pan?A gospodarza nie chcę obrazić bo nie chcę wylecieć z Gajówki(przyznaję)…to dobre i ciekawe forum…dlatego krytykuję jego wypowiedzi bardzo oględnie…ale jednak krytykuję…
  „Pozostając w mniemaniu własnej nieomylności”…nigdy za nieomylnego się nie uważałem…każdy z nas błądzi…Wymieniamy poglądy na różne tematy i tyle…

 19. Listwa said

  Teksty semperparatusa cuchną sekciarstwem.

 20. semperparatus said

  Teksty listwy cuchną fanatyzmem…i filosemityzmem…Gdybyś mógł listwa to byś mnie spalił na stosie…przyznaj się…

  Na stosie niemal nigdy nie palono.
  Admin

 21. Sebastian said

  Ewangelia wg św. Jana

  Kobieta cudzołożna1

  8
  1 Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, 2 ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. 3 Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: 4 «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. 5 W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować2. A Ty co mówisz?» 6 Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć3. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. 7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». 8 I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. 9 Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. 10 Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» 11 A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz!».

  A jakie wnioski byś Pan z tych słów wyciągnął Panie Semperparatus ?

 22. Marucha said

  Re 14:
  1. Kościół Powszechny (Katolicki) został stworzony przez Jezusa Chrystusa, co jest dobrze udokumentowane.
  2. Stary Testament nie propaguje żydowskich zbrodni ani rasizmu. Opisuje dość beznamiętnie, jak to wówczas było.

 23. Listwa said

  @ 13 Sebastian

  W pierwszej kolejności trzeba sobie uświadomić, że każdy człowiek dostał pewien okres czasu, jest nim życie na ziemi, aby poznał, zrozumiał, wybrał. Swoimi decyzjami poprzez deklaratywny wybór lub odrzucenie Pana Boga oraz ustosunkowanie do czynów złych i dobrych wybiera na wieki.

  Każdy będzie musiał wybrać albo życie w pełnym szczęściu w pełnym zjednoczeniu z Panem Bogiem w tzw. Raju, albo poprzez odrzucenie Pana Boga i przylgniecie do czynów złych i grzesznych w konsekwencji wybrać życie w piekle, czyli otoczeniu pozbawionym wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z Panem Bogiem. Wybór jest jeden i ostateczny na wieki.

  Pan Bóg miłosierny daje kazdemu szansę i zaproszenie do Raju. Nawet wycierpiał okrutną mękę i ukrzyżowanie dla zbawienia. Co co pogardzą dobrem, nauką, przestrogą, dostana sprawiedliwość konsekwentną na wieki.

 24. Listwa said

  @ 20 semperparatus

  Głupcem jesteś. Szkoda stosu, szykujesz sobie lepszy, taki trwały na wieki.

  Słuchaj tego:

  Pyta Bóg duszy: Kim jestem i jaki jestem?
  Dusza: Jesteś wszechmocny, wszechwiedzący, dobry, mądry i godzien chwały najwyższej, nieograniczony niczym.
  Bóg: To jaka jest obraza, jeśli ktoś mnie obraża?
  Dusza: Taka obraza musi być obrazą nieskończoną
  Bóg: Więc jeśli obraza jest nieskończona, a kara nie może być nieskończona co do siły, więc musi być nieskończona co do czasu.

  Rozumiesz semperparatus dlaczego wieczne piekło?

 25. Sebastian said

  Ja to rozumiem Panie Listwa

  „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny” (Mt 25,13).

  Od nagłej i niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie! 3. My grzeszni Ciebie, Boże prosimy, zmiłuj się nad nami!

 26. Listwa said

  @ 14 semperparatus

  „Poza tym… nie zerwali całkowicie kontaktu ze zbrodniczym judaizmem…np.poprzez uznawanie…do dzisiaj ST…który powinien być zgorszeniem dla wyznawców Boga Miłości…bo propaguje zbrodnię i żydowski rasizm”

  – oj semperparatus, masz przed sobą jeszcze kawał roboty, aby poznać to o czym piszesz.

 27. Listwa said

  @ 25 Sebastian

  Nie wątpię.

 28. Marucha said

  Panie Semperparatus,
  Wszyscy jesteśmy grzesznikami (oprócz Maryi). A jednak niektórzy zostają świętymi…
  Bóg każdemu daje szansę wyrzec się grzechu, aż do ostatniej sekundy jego życia. I to jest miłosierne i sprawiedliwe.

 29. semperparatus said

  Re.21 Jakie wnioski:
  1.Jezus Chrystus był i jest wysłannikiem prawdziwego Boga Miłości i prymatu ducha nad materią…i postąpił tu według zasady miłosierdzia dla grzesznika…
  2.Ten prawdziwy Bóg nie ma nic wspólnego z żydowskim jahwe-demiurgiem-szatanem…istotą opisaną w Starym Testamencie…a będącą władcą naszego upadłego świata(Łk.4,1-13), wrogiem Chrystusa… i wszystkiego co dobre…tego samego jahwe…który posługując się żydami-chciał ukamienować kobietę…

 30. Listwa said

  @ 29 semperparatus

  „Ten prawdziwy Bóg nie ma nic wspólnego z żydowskim jahwe-demiurgiem-szatanem…istotą opisaną w Starym Testamencie…a będącą władcą naszego upadłego świata”

  – w Starym Testamencie jest mowa o Panu Bogu stwórcy nieba i ziemi, jest też mowa i bożkach.
  Ten Bóg, który stworzył niebo i ziemię powiedział o sobie , gdy zapytał Mojżesz o imię: Jestem który jestem. W Starym Testamencie jest użyte okreslenie Jahwe. Jahwe nie jest jakimś ” jahwe-demiurgiem-szatanem”

  W Nowym Testamencie jest opis jak kohorta zydowska przybyła pojmać Jezusa Chrstusa, aby odprowadzic Go na sąd do zydowskiej starszyzny. Chrystus zapytał ich : Kogo szukacie?, na co odpowiedzieli: Jezusa nazareńskiego, na co Chrystus opowiedział im: Jahwe.
  A on wszyscy upadli na ziemie. Bo imię Jahwe było w najwyższym poważaniu , do tego stopnia , że te imię nie było nawet wypowiadane z szacunku.

 31. Premizlaus said

  Panie Semperparatusie, pan popada w poważne błędy doktrynalne dotyczące religii rzymskokatolickiej.
  Kościół jest Mistycznym Ciałem Pana Jezusa, jest Jego oblubienicą, stąd jego postanowienia są całkowicie prawdziwe i nieomylne.
  Proszę prześledzić całą historię Kościoła (tylko tę prawdziwą, nie zafałszowaną i zakłamaną przez Żydów, encyklopedystów, masonów i komunistów oraz protestantów). Od początku istnienia czyli od zesłania Ducha Świętego aż do roku 1958 Kościół zawsze głosił tę samą Wiarę, która daje życie wieczne i odpuszczenie grzechów przez postanowienia papieskie i soborów powszechnych. Przez 2000 lat Kościoła nie zniszczył nikt, a próby podejmowano już od samego początku: Sanhedryn, Imperium Romanum, arianie, monoteletyści, pelagianie, katarzy, waldensi, albigensi, protestanci, marksiści, rewolucjoniści, I Republika „Francuska” (Francowata), II i III Rzesza Niemiecka, ZSRR, Chiny komunistyczne, Saraceni, hindusi, poganie japońscy, itp. itd. Można wrogów Kościoła wymieniać bez końca. Gdzie posyłano misjonarzy, którzy przelewali krew za wiarę, tam po czasie zaczęła kwitnąć prawdziwa święta Wiara.
  Żadna czysto ziemska, ludzka instytucja nie zdołałaby wytrzymać tyle czasu będąc ciągle prześladowana. To jest jeden z dowodów na to, że to Kościół Katolicki jest tym jedynym, prawdziwym Kościołem, założonym przez Pana Jezusa Chrystusa, który ma w sobie prawdę, która to prowadzi do zbawienia.

 32. semperparatus said

  Re.30…Ha,ha,ha….listwa…nie ośmieszaj się…jahwe który raz po raz kazał mordować całe narody(gojów)…a kochał tylko żydów…czy to nie to samo co robił hitler?Tylko że zamiast zydów byli niemcy(specjalnie z małej litery)…

 33. Listwa said

  @ 31 Premizlaus

  Panie Premizlaus, niestety także są i byli tacy duchowni katoliccy, którzy przykładają rękę do zniszczenia Kościoła. A on trwa.

 34. Premizlaus said

  Re 7:
  Co złego w brodach Panie Marucha?

  ——
  Nic złego. Jeśli pielęgnowane i czyste 🙂
  Sam noszę brodę. Siwą.
  Admin

 35. Listwa said

  @ 32 semperparatus

  Sie chyba hahasz z siebie. No, wymagasz edukacji i prostoty poglądów. Działaj, pytaj, dociekaj.
  Ale jak będziesz tylko kłapał dziobem to będzie bziuuu.

 36. semperparatus said

  Re.31Panie Premizlaus…ja nie neguję wielu zasług Kościoła dla wiary.ludzi i swiata…Ale oprócz zasług…i wspaniałych czynów…które szanuję i podziwiam…były tez błędy i zbrodnie…Wynikały one z trzech głównych powodów:
  1.Niedoskonałości funkcjonariuszy KK…jako ludzi(„errare humanum est”)
  2.Ich pożądliwości na dobra doczesne,ziemskie(gł.pieniądze i władza)…i ściśle łączące się z pkt.2
  3.Wpływy żydowskie…zarówno personalne jak i w sferze doktryny(m.in aprobata ST)

 37. Premizlaus said

  Re 33:
  Jak już stwierdziłem: można wymieniać bez końca. Do wrogów Kościoła, albo chociaż do tych, którzy Kościół osłabiali, można zaliczyć duchownych katolickich, którzy byli lekkoduchami, ulegali często pokusie nieczystości, obżarstwa i pijaństwa, żądzy władzy i bogactwa np. w X wieku albo podczas tzw. „odrodzenia” kiedy hierarchia kościelna zaraziła się duchem humanizmu.

 38. Jaron said

  Re. Semperparatus

  Istnienie piekla jest gwarancja sprawiedliwosci. Gdyby pieklo nie istnialo, to taki przyslowiowy Hitler bylby bezkarny, tzn jest odpowiedzialny za miliony zamordowanych Polakow, ale nie bedzie za to cierpial?

  Bardzo wazna prawda, to ze pieklo zostalo stworzone dla upadlych aniolow a nie dla ludzi. Niestety po tym jak pierwsi rodzice zgrzeszyli i poszli za szatanem, ludzie zli tez ida do piekla.

  Zgadzam sie, ze meki piekielne sa nie wspolmiernie straszniejsze od popelnionych na ziemi przewinien, ale nalezy pamietac, ze w piekle kazdy cierpi inaczej, jedni bardziej, drudzy lzej. Tak samo w Niebie, jedni zajmuja lepsze miejsce a drudzy gorsze.

  Przytoczony opis piekla jest w 100% prawdziwy, dziekujmy Panu Bogu, ze dal mam Swojego Syna, ktory stal sie czlowiekiem i umarl za nas, zebysmy mogli pojsc do Nieba.

  Pieklo jest tak straszne, ze nie mozna go nawet zyczyc swojemu najwiekszemu wrogowi, gdyz cierpienia sa nieporownywalne do wyrzadzonej nam krzywdy. Tak juz jest i co do sprawiedliwosci twojej kary nie mozna miec watpliwosci.

  Podaj Ci przyklad. Zawdzieczasz Panu Bogu wszystko, to ze istniejesz, ze caly swiat jest stworzony dla Ciebie. Bog jest nieskonczenie dobry, a Ty w najmniejszym stopniu okarzesz mu nieposluszenstwo, wyrzadzisz jakies zli wg. Ciebie male zlo, to te zlo jest nieskonczenie wielkie i nie ma takiej kary, ktora pozwolila by za nie odpokutowac. Poniewaz ludzie po grzechu sa ulomni i kuszeni przez szatana, to moga odpokutowywac i spowiadac sie. Niestety po smierci jest za pozno.

  Jest jeszcze czysciec, ktory jest takin pieklem z limitem czasowym, i dzieki temu owija bedaca w czyscu po odpokutowaniu kazdego grzechu w straszliwych mekach Traci ewentualnie do najnizszego poziomu Nieba.

  Pozdrawiam

 39. semperparatus said

  Re.35…”Będzie bziuuu”…grozisz mi listwa?

 40. semperparatus said

  re.38 Jaron „Zawdzięczasz Panu Bogu wszystko,to że istniejesz…”itd…Jeśli miałoby być tak jak piszesz to wolałbym nie istnieć wcale…Ale mam nadzieję,że Pan Bóg nie jest tak okrutny jak opisujesz…

  ——
  Jest sprawiedliwy. Po prostu sprawiedliwy.
  Admin

 41. Premizlaus said

  Kiedyś czytałem tutaj na Gajówce opinię śp. o. Krąpca o tym, że Stary Testament jest ważny dla nas o tyle, że zawiera Dekalog i proroctwa zapowiadające przyjście Mesjasza, a reszta to żydowskie bajeczki, jednak cały Stary Testament jest włączony w kanon Biblii i jest dla nas obowiązujący. Jak powiadał św. Hieronim: „Stary Testament ukrywa się w Nowym Testamencie, a Nowy w Starym.”. W Starym Testamencie są przestawione m.in. figury przyszłych sakramentów, które obecnie mamy, np. obrzezanie, które poprzedzało ochrzczenie. W Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP mamy wzmiankowanych wiele postaci starotestamentalnych: Dawid, Samson, Gedeon, Abizag, Judyta. W Starym Testamencie mamy naród wybrany czyli Izrael. Dzisiaj tym Izraelem jest Kościół Rzymskokatolicki, wybranymi są katolicy.

 42. Marucha said

  Panie Semperparatus, Panie Premizlaus:

  W Kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej.
  Źli kapłani będą odpowiadać przed Bogiem każdy za siebie
  Ich grzechy są grzechami konkretnych osób, a nie Kościoła.

 43. semperparatus said

  Re.41…Stary Testament…to nie „żydowskie bajeczki”…to kodeks przestępczy…Dekalog…o którym Pan pisze(z powodu zjawiska podwójnej etyki…opisanej m.in przez Feliksa Konecznego)odnosi się tylko do żydów…Reszta…czyli goje-za sprawą „rad”czy nawet „rozkazów”jahwe…ma być eksterminowana…

 44. Jaron said

  Re Semperatus

  Jesli chodzi o Stary Testament, to czytanie go bez studiow teologicznych, historycznych I innych, moze wyrzadzic czlowiekowi krzywde. Kiedy Bog Starego Testamentu, kazal zydom wymordowac cala rase ludzi albo caly narod podobnie jak chcial zrobic Hitler, to tylko dla tego, ze Bog wiedzial doskonale, ze damy narod jest niereformowalny i tak zwyrodnialy, ze tylko wybicie co do jednego, jest jedynym rozwiazaniem. Jesli jacys poganie skladali swoon bozkom/demonom wlasne dzieci w ofierze i robili tym podobne reczy zaslugiwali na unicestwienie. Podobnie jak mordercy zasluguja na kare smierci. Zadaniem Zydow w ST bylo zachowanie wiary i czystosci rasowej aby Mesjasz mogl przyjsc na ten swiat.

  Bog jest jednoczesnie sprawiedliwy i milosierny, ja uwazam za ST to byl czas kiedy Bog byl glownie sprawiedliwy a NT kiedy jest przedewszystkim milosierny.

  Kiedy Bog stwierdzil ze cale stworzenie jest tak zdeprawowane, ze nic juz nie zmieni ich postwpowania, zeslal potop ktory wszystkich wybil, oprocz Noego, czysty genetycznie potomek Adama i dobre zwierzeta.

  ST to takie czasy, ktore nam ciezko zrozumiec bez znajomosci kontekstu historycznego i w ogole znajomosci zasad panujacych w tamtych czasach. A byly to czasy brutalne I bardzo dzikie.

  Im wiecej bedzie pan drazyl ten temat tym bardziej wszystko bedzie mialo sens.

  Pozdrawiam

 45. Marucha said

  Re 38:
  Jest jeszcze czysciec, ktory jest takim pieklem z limitem czasowym, i dzieki temu owija bedaca w czyscu po odpokutowaniu kazdego grzechu w straszliwych mekach Traci ewentualnie do najnizszego poziomu Nieba.

  Niekoniecznie do najniższego.
  Do Nieba trafi sporo osób, które nie miały grzechów śmiertelnych, ale i też nie miały specjalnych zasług.
  Natomiast dusza wyzwolona z Czyśćca może mieć tyle innych zasług, iż trafi wyżej.
  To nie mój wymysł, lecz ludzi mądrzejszych ode mnie.

 46. Jaron said

  Re Marucha

  Dziekuje za uzupelnienie informacji o czyscu, przyznaje ze tego o najnizszym poziomie nie bylem pewien.

 47. Antares said

  # Jaron
  „Istnienie piekla jest gwarancja sprawiedliwosci. Gdyby pieklo nie istnialo, to taki przyslowiowy Hitler bylby bezkarny, tzn jest odpowiedzialny za miliony zamordowanych Polakow, ale nie bedzie za to cierpial”
  Panie Jaron skąd pewność że taki przysłowiowy Hitler albo nawet sam Hitler jest w piekle ? przecież istnieje możliwość że ktoś taki w ostatniej chwili swojego życia mógł zwrócić się do Boga i teraz może jest w czyśćcu albo nawet w niebie.
  Chociaż z drugiej strony jak przeczytałem dziś, że do piekła może trafić małe kilkuletnie dziecko tylko dlatego, że miało pecha żyć w np. ateistycznej rodzinie która go nie ochrzciła, to taki przysłowiowy hitler nie ma najmniejszych szans na zbawienie.

  Przykład tych dzieci idących do piekła, każe zadać człowiekowi pytanie czy Bóg naprawdę nie jest okrutny.

  ——
  Bóg nie jest niesprawiedliwy i nie skrzywdzi niewinnych.
  Admin

 48. Malina said

  #31 “Od początku istnienia czyli od zesłania Ducha Świętego aż do roku 1958 Kościół zawsze głosił tę samą Wiarę….”

  “Az do 1958?”. Do smierci Wyszynskiego ktory nie zastopowal potopu seminariow przez gudlajstwo”. Stad mamy obecny “polski KK”, lub raczej zjudeizowana sekte. Od II Soboru mielismy wajchowego Wojtyle i teraz konsekwentnie dzialajacego dublera „papieza-komucha”, France, a Benedykt w areszcie domowym.

  “Żadna czysto ziemska, ludzka instytucja nie zdołałaby wytrzymać tyle czasu będąc ciągle prześladowana. To jest jeden z dowodów na to, że to Kościół Katolicki jest tym jedynym, prawdziwym Kościołem…”

  Na naszych oczach widzimy pierestojke kosciola na kosciol NWO z jakas nowa “swiatowa” wiara. Jak tak dalej pojdzie to prawdziwy kosciol zejdzie do katakumb.

 49. Marek said

  Magisterium kościoła powszechnego próbowano wykręcać od pierwszych wieków. Arianizm, to tylko jeden z przykładów herezji niszczących kościół od środka. Początkowo większość ojców soboru nicejskiego 325r skłaniało się do ariańskiej herezji. Jednak dogmaty o bóstwie i naturach Chrystusa, dogmaty o trójcy świętej, pochodzeniu Ducha Świetego – ostatecznie zostały obronione i zachowane dla przyszłych pokoleń kościoła.

  cytat:
  Pojawiło się nowe nauczanie, jakoby Duch Święty pochodził od
  Ojca i Syna [filioque], wymyślone na przekór wyraźnemu i
  celowemu nauczaniu Pana naszego zgodnie z którym [Duch
  Święty] „od Ojca pochodzi” [J 15,26], i na przekór temu, co wyznaje
  cały Kościół powszechny, a co zostało poświadczone przez siedem
  soborów powszechnych następującymi słowami: „który od Ojca
  pochodzi”.
  1) Narusza ono jedność (eniken), z jednego początku, i pokazuje w
  innej formie (eteroeide) pochodzenie Boskich Osób Trójcy Świętej
  potwierdzone świadectwem Ewangelii.
  2) Przypisuje równym i równie czcigodnym Osobom [Bożym] różne i
  nierówne relacje, zlewa je lub miesza [ze sobą].
  3) Uznaje jakoby za nienowoczesne, ciemne i nieudane ułożone
  wcześniej Wyznanie jednego, powszechnego i apostolskiego
  Kościoła.
  4) Poniża świętych ojców pierwszego nicejskiego soboru
  powszechnego i drugiego [soboru] konstantynopolitańskiego,
  [twierdząc], że to czego nauczali o Synu i Duchu Świętym było
  jakoby niedoskonałe, czyli jakby zataili tak ważny przymiot dwóch
  Osób Bożych wówczas, gdy należało przedstawić wszystkie ich
  Boskie cechy przeciwko arianom i macedonianom.
  5) Obraza ojców trzeciego, czwartego, piątego, szóstego i siódmego
  soboru powszechnego, którzy wszystkim ogłosili, że święty Symbol
  jest prawdziwy i pełny, i pod groźbą straszliwych klątw i
  nierozerwalnych zaklęć zakazali, tak sobie, jak i innym,
  czegokolwiek do niego dodawać, ujmować, bądź [w nim] zmieniać,
  albo przestawiać choćby o jotę. Poprawiając go i uzupełniając
  zmienia się całe teologiczne nauczanie ojców soborowych, co też
  uczyniono odkrywając nowe różnice między Osobami Trójcy
  Świętej.
  9) Kiedy [filioque] pojawiło się po raz pierwszy, zostało odrzucone
  przez dwóch czcigodnych papieży Leona III i Jana VII, który w
  liście do błogosławionego Focjusza nazwał wspólnikami Judasza
  tych, którzy jako pierwsi wprowadzili [je] do Symbolu.
  itd itp

 50. Jaron said

  Re. Antares

  Na internecie mozna znalezc film pt. Egzorcyzmy Anneliese Michel, ktory opowiada o kobiecie opentanej przez 7 zlych duchow w tym przez Kaina, Judasza i Hitlera, takze po obejrzeniu tego dokumentu nie mam watpliwosci, ze oni sa w piekle. Co do innych zbrodniarzy nie wiem i przyznaje, ze kazdy dopuki suie ma szanse na zbawienie, ale jak to mowia drzewo, ktore chyli sie na jedna strone, tam wlasnie pada.

  Z tego co czytalem, nieochrzczone dzieci Ida do Limbusa, czyli miejsca gdzie sa szczesliwe, lecz nie moga ogladac Boga, ponoc cierpia tam pewne kary zmyslowe.

  ——
  Nie, nie cierpią żadnych kar. Doświadczają spokojnego szczęścia.
  Św. Tomasz zdaje się nawet skłaniać do tego zdania, że dusze dzieci zmarłych bez Chrztu św., posiądą pewną szczęśliwość naturalną, czyli przyrodzonymi władzami duszy połączą się z Bogiem. Zdanie to niemal ogólnie przyjmują teologowie katoliccy.
  Admin
  .

 51. Marek said

  Egzorcyzmy Anneliese Michel, ktory opowiada o kobiecie opetanej przez 7 zlych duchow w tym przez Kaina, Judasza i Hitlera, takze po obejrzeniu tego dokumentu nie mam watpliwosci, ze oni sa w piekle
  ===
  Wszystko z logiką ok?
  Albo są w piekle i oczekują sądu ostatecznego, co zapisane jest otwartym tekstem w biblii, albo krążą po świecie duchy Kaina, Judasza i Hitlera i robią, co robią, jak na filmie.

 52. Marek said

  W teologii prawosławnej ludzie dziedziczą po Adamie skutki grzechu pierworodnego, tj jest śmierć, choroby, skłonnośc do grzechu, oslabioną wolę, itp.
  Ale nie dziedziczą winy grzechu pierworodnego, jak wykłada teologia katolicka.

 53. Boydar said

  Grzech skutkujący karą jest nieodłącznie powiązany z Wolną Wolą. Jakieś pytania ?

 54. Listwa said

  Stary Testament jest bardzo bogaty w treści, potrzebny i pouczający. Semperparatus głupoty wypisuje.
  Oceny ST nie da się sprowadzic do jednej opinii. Jest jakby (parafrazując) „podręcznikiem do matematyki”, a Nowy Testament „podręcznikiem do fizyki”. O fizyke chodzi , a bez matematyki się nie da, sama matematyka to zbyt mało.

  W ST jest bardzo wiele informacji i zawiera, jak NT, treści objawione, dlatego jest włączony w całość Pisma św w III w, prawidowowość wyboru potwierdzona na soborze trydenckim po ponad 1100 latach.

  Treści tzw okrutnych jest bardzo niewiele w stosunku do całości tekstów, nie ma w nim promocji podwójnej etyki, czy judaizmu.

  @ 44 Jaron
  Stary Testament trzeba wlasciwie i dobrze rozumieć. Można i nalezy go czytać, ale ostrożnie w interpretacji, jak całe Pismo św jest tekstem złozonym i głebokim. Czytanie powierzchowne „moze wyrzadzic czlowiekowi krzywde.”. Nalezy tak czytać, aby wołowić dokładnie to, co jest tam zawarte.

  „Jesli jacys poganie skladali swoon bozkom/demonom wlasne dzieci w ofierze i robili tym podobne reczy zaslugiwali na unicestwienie.”
  – był okres ze tak robili także żydzi, składali swe dzieci Molochowi, ale to zostało potępione przez Pana Boga i ST a nie pochwalone i aprobowane. Jest to przykład okrucieństwa, ale to nie jest okrucieństwo Pana Boga lub ST.

 55. Listwa said

  @ 52 Marek

  Według religii katolickiej, ludzie dziedziczą grzech pierworodny i skutki grzechu pierworodnego po pierwszych rodzicach.
  Adam i Ewa dopuścili sie nieposłuszeństwa, doprowadzili do zniszczenia ludzkiej natury i zostali wypędzeni z Raju. Ich dzieci i kolejne pokolenia są tacy jak oni, czyli także rodzą sie w grzechu pierworodnym. Sakrament chrztu zmywa ten grzech i uwalnia człowieka od niego.

  Zanim Jezus Chrystus przyszedł na swiat, tego sakramentu zbawczego nie było. Wszystkie pokolenia starotestamnetalene zmarły bez chrztu, zapewne ich sytuacja jest taka sama jak dzieci zmarłych w czasach nowotestamentalnych bez chrztu.

 56. Listwa said

  @ 51 Marek

  Potoczne mówienie „jest w piekle” oznacza stan wiecznego potępienia. Nawet jeśli szatan za pozwoleniem Pana Boga opuszcza piekielne królestwo i ma zgodę na opętania, to jest już w piekle na wieki, a jego pobyt na ziemi wsród ludzi jest tylko czasowy. Oznacza jedynie czasowe przebywanie poza piekłem ,ale wraz z nieodłącznymi atrybutami potępienia. Ostatecznie kazda istota potepiona trafi do królestwa piekielnego bez mozliwiści jego opusczenia na wieki

 57. Listwa said

  @ 52 Marek

  Wg. religi katolickiej wina jest tylko wtedy, gdy był czyn zły a jednocześnie świadomy i dobrowolny. Dlatego przy tym samym grzechu i tym samym postępku wina jest badana indywidualnie i jest różna w zalezności od przypadku. Tego nie należy mylić (wystapienia winy) ze skutkami czynu złego, bo ten może być identyczny w kazdym przypadku, niezaleznie od poszczególengo poziomu winy.

  Nowonarodzone dziecko, tym bardziej dziecko poczęte (a takie obarczone jest już grzechem pierworodnym) , nie ma świadomosci, ani mozliwości dokonywania czynów.

  Jakby pan zechciał nie wykręcać nauki katolickiej.

 58. Listwa said

  @ 48 Marek.

  Ojciec z Synem jednym są i tchnieniem miłości Ojca do Syna i Syna do Ojca jest osobowy Duch święty, razem – Ojciec, Syn, Duch św, tworzą jednego Boga, w Trójcy św. Są tym samym w istocie i chwale , odrębnym w osobach.

  Jak pan cytuje to prosze podawać skąd.

  Np:

  „9 Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?” 10 Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. 11 Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. ”

  NOWY TESTAMENT Ewangelia wg św. Jana rozdz 14, 9-11

  Pan Jezus jest jednym Bogiem razem z Ojcem, ma taką sama moc i czyni wszystko to co Ojciec.

  „Nikt nie może stać się członkiem Kościoła Chrystusowego bez przyjęcia zbioru prawd Wiary Katolickiej, pozostawania w jedności ze Stolicą Piotrową oraz przyjmowania Sakramentów. Chrześcijaninem jest tylko ten, kto akceptuje Naszego Pana Jezusa Chrystusa oraz Kościół, który on ustanowił. Kto bowiem może mieć Boga za Ojca, a odrzucić Matkę Kościół? (Papież Pius IX, Singulari quidem z 17 marca 1856).

  „Któż przyjmuje oblubieńca – Chrystusa, a nie przyjmuje jego mistycznej oblubienicy – Kościoła? Któż oddziela Głowę, jednorodzonego Syna Bożego, od ciała, którym jest Jego Kościół? (Papież Leon XIII, Satis cognitum z 29 czerwca 1896

  Kto was słucha, mnie słucha, kto wami gardzi, mną gardzi; kto zaś mną gardzi, gardzi tym, który mnie posłał (Łukasz 10:16).

  Chrystus ustanowił Kościół, na którego czele stoi jedna głowa: „Tobie [Piotrze] dam klucze królestwa niebieskiego, a cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane także w niebiesiech, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane także w niebiesiech” (Mateusz 16:19).

  „Tak długo, jak jakaś część ciała pozostawała w nim – żyła; oddzielona – traci życie. Tak też człowiek, tak długo, jak żyje w [mistycznym] ciele Kościoła, jest chrześcijaninem. Odłączony od Niej, staje się heretykiem). Kładąc nacisk na los tych, którzy zerwali z jedyną Wiarą, mówi dalej: Ktokolwiek opuszcza Ją [Kościół Katolicki], oddziela się od woli i nakazów Naszego Pana Jezusa Chrystusa; opuszczając ścieżkę zbawienia, wkracza na tę, która prowadzi do zatracenia. Kto odłącza się od Kościoła, jednoczy się z cudzołóstwem”

  (Encyklika Satis cognitum z 29 czerwca 1896

  Pius IX: „Ten, kto odrzuca Tron Piotrowy, jest błędnie przekonany o swoim udziale w Kościele Chrystusowym” (Quartus supra z 6 stycznia 1873).

  W ciągu wieków w odpowiedzi na potrzeby różnych epok sformułowano wiele wyznań lub symboli wiary. Są to symbole różnych Kościołów apostolskich i starożytnych 7, symbol Quicumque 8, nazywany symbolem św. Atanazego, wyznania wiary niektórych synodów i soborów (Toledańskiego 9, Laterańskiego 10, Lyońskiego 11, Trydenckiego 12) lub niektórych papieży, jak Fides Damasi

  SYMBOLUM FIDEI CATHOLICAE S. ATHANASIO ADSCRIPTUM
  WYZNANIE WIARY KATOLICKIEJ POD IMIENIEM ŚW. ATANAZEGO

  Quicumque vult salvus esse, ante omnia opus est ut teneat catholicam fidem.

  Ktokolwiek chce być zbawionym, przede wszystkim potrzeba, aby wyznawał Katolicką wiarę.

  Quam nisi quisque integram inviolatamque servaverit, absque dubio in aeternum peribit.

  Której jeśliby kto nie zachował całej i nienaruszonej, ten niewątpliwie zginie na wieki.

  Fides autem catholica haec est, ut unum Deum in Trinitate et Trinitatem in unitate veneremur.

  Wiara zaś Katolicka jest ta: abyśmy Boga jednego w Trójcy, a Trójcę w jedności czcili.

  Neque confundentes personas, neque substantiam separantes.

  Ani nie mieszając osób, ani nie rozdzielając istoty.

  Alia est enim persona Patris, alia Filii, alia Spiritus Sancti.

  Inna jest bowiem osoba Ojca, inna Syna, inna Ducha Świętego.

  Sed Patris et Filii et Spiritus Sancti una est divinitas, aequalis gloria, coaeterna majestas.

  Lecz Ojca i Syna i Ducha Świętego jedno jest Bóstwo, równa chwała, współwieczny majestat.

  Qualis Pater, talis Filius, talis Spiritus Sanctus.

  Jaki Ojciec, taki Syn, taki Duch Święty.

  Increatus Pater, increatus Filius, increatus Spiritus Sanctus.

  Niestworzony Ojciec, niestworzony Syn, niestworzony Duch Święty.

  Immensus Pater, immensus Filius, immensus Spiritus Sanctus.

  Niezmierzony Ojciec, niezmierzony Syn, niezmierzony Duch Święty.

  Aeternus Pater, aeternus Filius, aeternus Spiritus Sanctus.

  Wiekuisty Ojciec, wiekuisty Syn, wiekuisty Duch Święty.

  Et tamen non tres aeterni, sed unus aeternus.

  Wszelako nie trzej wiekuiści, lecz Jeden wiekuisty.

  Sicut non tres increati, nec tres immensi, sed unus increatus, et unus immensus.

  Jako też nie trzej niestworzeni, ani trzej niezmierzeni, lecz Jeden niestworzony i Jeden niezmierzony.

  Similiter omnipotens Pater, omnipotens Filius, omnipotens Spiritus Sanctus.

  Także wszechmogący Ojciec, wszechmogący Syn, wszechmogący Duch Święty.

  Et tamen non tres Omnipotentes, sed unus Omnipotens.

  A jednak nie trzej wszechmogący, lecz jeden Wszechmogący.

  Ita Deus Pater, Deus Filius, Deus Spiritus Sanctus.

  Tak Ojciec Bogiem, Syn Bogiem, Duch Święty Bogiem.

  Et tamen non tres dii: sed unus est Deus.

  A przecie nie trzej bogowie, lecz jeden jest Bóg.

  Ita Dominus Pater, Dominus Filius, Dominus Spiritus Sanctus.

  Tak Ojciec Panem, Syn Panem, Duch Święty Panem.

  Et tamen non tres domini, sed unus est Dominus.

  A przecie nie trzej panowie, lecz jeden jest Pan.

  Quia, sicut singillatim unamquamque personam, Deum ac Dominum confiteri christiana veritate compellimur: ita tres deos aut dominos dicere, catholica religione prohibemur.

  Gdyż jak pojedynczo każdą osobę, Bogiem i Panem wyznawać Chrześcijańska prawda nam każe, tak trzech bogów lub trzech panów utrzymywać Katolicka religia zabrania.

  Pater a nullo est factus, nec creatus, nec genitus.

  Ojciec od nikogo nie utworzony, ani stworzony, ani zrodzony.

  Filius a Patre solo est, non factus, nec creatus, sed genitus.

  Syn od Ojca samego jest nie utworzony, ani stworzony, ale zrodzony.

  Spiritus Sanctus a Patre et Filio, non factus, nec creatus, nec genitus, sed procedens.

  Duch Święty od Ojca i Syna, nie utworzony, ani stworzony, ani zrodzony, lecz pochodzący.

  Unus ergo Pater, non tres patres; unus Filius, non tres filii, unus Spiritus Sanctus non tres spiritus sancti.

  Jeden więc Ojciec nie trzej ojcowie, jeden Syn nie trzej synowie, jeden Duch Święty nie trzej duchowie święci.

  Et in hac Trinitate nihil prius aut posterius, nihil majus aut minus, sed totae tres personae coaeternae sibi sunt et coaequales.

  A w tej Trójcy nic wcześniejszego albo późniejszego, nic większego albo mniejszego, ale wszystkie trzy osoby są sobie współwiekuiste, i równe.

  Ita ut per omnia, sicut jam supra dictum est, et unitas in Trinitate, et Trinitas in unitate veneranda sit.

  Tak więc we wszystkim i wszędzie, jak już wyżej powiedziano, i w Trójcy jedność, i w jedności Trójcę czcić należy.

  Qui vult ergo salvus esse, ita de Trinitate sentiat.

  Kto więc chce być zbawionym, tak niechaj o Trójcy trzyma.

  Sed necessarium est ad aeternam salutem, ut incarnationem quoque Domini nostri Jesu Christi fideliter credat.

  Ale potrzeba też jest dla wiekuistego zbawienia, Wcielenie Pana naszego Jezusa Chrystusa wiernie wyznawać.

  Est ergo fides recta, ut credamus et confiteamur quia Dominus noster Jesus Christus Dei Filius, Deus et homo est.

  Jest więc wiarą prawą, byśmy wierzyli i wyznawali, iż Pan nasz Jezus Chrystus Syn Boży, jest Bogiem i Człowiekiem.

  Deus est ex substantia Patris ante secula genitus, et homo est ex substantia matris in seculo natus.

  Bogiem jest zrodzonym z istoty Ojca przedwiecznie, a człowiekiem urodzonym z istoty Matki na ziemi.

  Perfectus Deus, perfectus homo, ex anima rationali, et humana carne subsistens.

  Bóg doskonały, człowiek doskonały z duszy rozumnej i ciała ludzkiego złożony.

  Aequalis Patri secundum divinitatem, et minor Patre secundum humanitatem.

  Równy Ojcu wedle Bóstwa: niższy od Ojca wedle ludzkiej natury.

  Qui licet Deus sit et homo, non duo tamen, sed unus est Christus.

  Który chociaż Bogiem jest i człowiekiem: nie dwóch jednak lecz jeden jest Chrystus.

  Unus autem non conversione divinitatis in carnem, sed assumptione humanitatis in Deum.

  Jeden zaś nie przez przemianę Bóstwa w ciało: lecz przez przybranie ludzkiej natury do Bóstwa.

  Unus omnino, non confusione substantiae, sed unitate personae.

  Jeden najzupełniej, nie przez zlanie się natur, lecz przez jedność osoby.

  Nam sicut anima rationalis et caro unus est homo, ita Deus et homo unus est Christus.

  Albowiem jak dusza rozumna i ciało jeden jest człowiek, tak Bóg i człowiek jeden jest Chrystus.

  Qui passus est pro salute nostra, descendit ad inferos, tertia die resurrexit a mortuis.

  Który cierpiał dla zbawienia naszego, zstąpił do otchłani, trzeciego dnia zmartwychwstał.

  Ascendit ad coelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis, inde venturus est judicare vivos et mortuos.

  Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.

  Ad cujus adventum omnes homines resurgere habent cum corporibus suis, et reddituri sunt de factis propriis rationem.

  Na Którego przyjście wszyscy ludzie zmartwychwstaną z ciałami swoimi, i zdadzą rachunek z uczynków swoich.

  Et qui bona egerunt, ibunt in vitam aeternam, qui vero mala, in ignem aeternum.

  A którzy dobrze czynili pójdą na żywot wieczny, którzy zaś źle na ogień wieczny.

  Haec est Fides Catholica, quam nisi quisque fideliter, firmiterque crediderit, salvus esse non poterit.

  Ta jest wiara katolicka której jeżeli kto wiernie i mocno nie wyznaje, zbawiony być nie może.

  Powyższy tekst Wyznania Wiary (wraz ze wstępem) pierwotnie zamieszczono w dodatku do książki: O prawdziwości Religii katolickiej podług św. Augustyna wolnym przekładem napisał L. R., Kraków 1853, ss. 213-229.

 59. Marek said

  Wschód w przeciwieństwie do zachodu postrzegał upadek prarodziców jako dziedziczenie śmiertelności a nie grzeszności. Według Tomasza z Akwinu grzech przekazywany jest poprzez nasienie mężczyzny – „(…) grzech pierworodny bywa propagowany przez nasienie ojcowskie, nie matki, które to ojcowskie nasienie co do swego początku (źródła) jest nasieniem Adama.”[21] Wschód natomiast a szczególnie św. Jan Złotousty sprzeciwia się przypisywaniu grzechu potomkom Adama, traktując go jedynie jako następstwo śmiertelności. Św. Maksym Wyznawca mówiąc o skutkach grzechu pierworodnego, utożsamia go z podporządkowaniem umysłu ciału, a w prokreacji znajduje najbardziej oczywisty objaw pogodzenia się człowieka z instynktami zwierzęcymi. Jednakże dla św. Maksyma Wyznawcy grzech pozostaje zawsze aktem osobowym, a dziedzictwo winy rzeczą niemożliwą. Twierdzi on, iż „fałszywy wybór dokonany przez Adama przyniósł ze sobą namiętności, zepsucie i śmiertelność”[22] nie wspomina natomiast o dziedzictwie winy. Kontrast, jaki zachodzi tutaj pomiędzy tradycją wschodnią i zachodnią ukazuje się najbardziej przy interpretacji chrztu. W swej argumentacji za chrztem dzieci Augustyn oparł się na tekście Credo Niceo-konstantynopolitańskiego (Chrzest „na odpuszczenie grzechów”), na swej interpretacji fragmentu z Dziejów Apostolskich 2,28 („Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych…”) oraz fragmentu listu do Rzymian 5,12. Odnośnie dzieci argumentował on tym, iż rodzą się one grzeszne nie z powodu grzechów osobistych, ale dlatego że zgrzeszyły w „Adamie”, co oznacza, iż chrzest dzieci również jest sprawowany „na odpuszczenie grzechów „. Jednak formuła „na odpuszczenie grzechów” dla współczesnego Augustynowi Teodoreta z Cyru była jedynie ubocznym efektem chrztu. Był on realny w stosunku do chrztu dorosłych, który był normą we wczesnym Kościele i który rzeczywiście w takim wypadku miał moc odpuszczania grzechów. Według Teodoreta z Cyru rzeczywiste znaczenie chrztu było nieco inne: „Gdyby jedynym znaczeniem chrztu było odpuszczenie grzechów to, dlaczego mielibyśmy chrzcić dzieci, które jeszcze nie zaznały grzechu? Ale tajemnica (chrztu) nie ogranicza się do tego; jest on obietnicą większych i doskonalszych darów. W chrzcie zawierają się obietnice przyszłych rozkoszy; jest to obraz przyszłego zmartwychwstania, wspólnota z męką Pańską, udział w zmartwychwstaniu Chrystusa, płaszcz zbawienia, tunika szczęśliwości, szata światłości czy raczej sama światłość”.[23] Z tego też powodu Kościół prawosławny chrzci dzieci nie po to, aby odpuścić im nieistniejący grzech, ale po to, by dać im nowe, nieśmiertelne życie, jakiego nie są w stanie przekazać im ich śmiertelni rodzice. I tak opozycję pomiędzy upadłym Adamem a Jezusem Chrystusem postrzega się nie w kategorii winy i przebaczenia, ale w kategorii życia i śmierci. „Pierwszy człowiek z prochu ziemi, ziemski jest; drugi człowiek jest z nieba. Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy.” (1 Kor 15,47-48).
  więcej:
  http://www.cerkiew.szczecin.pl/prawosawie/teologia/6-grzech-pierworodny-wedug-kocioow-prawosawnego-rzymsko-katolickiego-i-protestanckich.html

 60. Boydar said

  „… wg. religii katolickiej wina jest tylko wtedy, gdy był czyn zły a jednocześnie świadomy i dobrowolny …”

  A wg. rozumu i intuicji, to jakoś inaczej ?

  ——
  Zależy czyj to rozum i jaka to intuicja, panie Boydar.
  Admin

 61. Yah said

  Ad 58

  Dziwi mnie też zwlekanie z bierzmowaniem i opóźnianie momentu sakramentalnego przekazania Ducha Świętego.

  Co do grzechu, każdego, to choroba. Kto ma czyste serce na każdy grzech, nawet ten tzw. powszedni reaguje tak jak na lekką infekcje, przy grzechy ciężkim jak na ciężkie schorzenie.

  Objawy?

  Gorączka, dreszcze, bezsenność, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie ..

  No i …. kto ma dziś czyste serce ?

 62. NICK said

  Dziękuję za ten wpis/opinię/Prawdę wreszcie, Panie Yah. (59).

 63. Marek said

  Listwa:
  „Spiritus Sanctus a Patre et Filio, non factus, nec creatus, nec genitus, sed procedens.

  Duch Święty od Ojca i Syna, nie utworzony, ani stworzony, ani zrodzony, lecz pochodzący.”

  powyższego wyznania nie było w magisterium kościoła przez setki lat, a na pewno 7 pierwszych soborów nauczały o pochodzeniu Ducha Świętego od Ojca, a nie od Ojca i Syna.

 64. Marek said

  Przez tzw dodatek „od Syna” został zmieniony tzw symbol wiary, i Listwa dobrze o tym wie.

  Ale prawdopodobnie większość katolików nawet o tym nie słyszała, więc po cóż by mieli sobie głowę zawracać jakimiś szczegółami wyznania wiary, skoro w artykule na Gajówce o piekle jest info:
  Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) podała w 2004 r., że tylko 35% Polaków wierzy w piekło, a 29% uznaje istnienie szatana.
  Pan Listwa niech lepiej skieruje swe groźby i prośby do tych procentów, co zapomnieli o piekle i szatanie w swoim credo.

 65. Boydar said

  Jakoś sobie TO musieli wyobrazić, a że wyszło im cztery a nie trzy … TO nie było czterech Bogów, był jeden. To jak to jest, że nasi praprzodkowie nie mieli problemu z troistością istoty boskiej (u nich czwórzystością, co pozornie bardziej jeszcze komplikuje) a my, wykształceni, oświeceni, z wielkich miast (wtedy wielkich miast u nas nie było) jednak nadal mamy. A może właśnie nie „nadal”, tylko już.

 66. Premizlaus said

  Re 48:
  W roku 1958 zmarł Pius XII – ostatni katolicki Papież. Po nim wybrano, prawdopodobnie nielegalnie, Jana XXIII i od tego momentu Kościół zaczął się staczać po równi pochyłej.

 67. Boydar said

  Interesuje mnie porównanie Katechizmów – Bellarmina, Gasparriego, Wojtyły.

  Na razie znalazłem to – https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAK/km_krzymski.html

 68. Listwa said

  @ 61 Yah

  Jeśli posługiwać się terminologią chorób, to grzech jest objawem lub przejawem choroby, a nie chorobą.

  @ 66 Premizlaus

  Problemy Kościoła to od papieża Pawła VI.

  @ 63 Marek

  Prosze sobie zobaczyć kiedy św Anatazy żył. Juz wtedy o tym wiedzieli i wierzyli. Magisterium Kościoła to nie wszystko, a ono kształtowało się w początkach chrześcijaństwa. Prosze sobie też wreszcie uświadomić kim i jaki jest Bóg – są to trzy osoby Boskie ściśle ze sobą zjednoczone, jeśli Ojciec czyni to i Syn czyni. I w końcu prosze nie mylić całej nauki Kościoła od Credo (symbolu wiary) . W Credo nie wszystko jest ujęte, jest to kształtowany ‚symbol wiary’ i jest wtórny do nauki pierwotnej. Są różne symbole wiary i kazde jest dopuszczalne.

  @ 64 Marek

  „Symbol wiary” nie został zmieniony a uzupełniony. Uzupełnienie nie zmieniło nauki pierwotnej.

  A Marek nie wie, że prawosławie jest schizmatyckie, jest zubożeniem nauki, a częściowo ją zniekształca.
  Prawosławie nie miało i nie ma prawa nakładac ekskomunikę na papieża. Nie miało prawa tworzyć własnych schizmatyckich struktur.

  Sprawa Filioque nie daje najmniejszego uzasadnienia do negowania papiestwa i zrywania więzi ze skałą Piotrową.
  Ne macie tez prawa i podstaw do modyfikowania nauki i okreslania modyfikacji prawdą.

  @ 6 semperparatus
  Błąd na błędzie.

  @ 59 Marek

  Chrzest zmywa grzech pierworodny, ale tez wszystkie pozostałe grzechy. Reszta tekstu również wymaga uzupełnienia i poprawienia.

 69. Yah said

  Ad 68

  GRZECH jest choroba, która powoduje określone, opisane przeze mnie objawy SOMATYCZNE

 70. Yah said

  Ad 67

  Np. u Bellarmina ( co ciekawe widzimy tu dokładne tłumaczenie słów Modlitwy Pańskiej z Wujka):

  U. Wyłóżcie nam teraz szóstą prośbę: I nie wwódź nas w pokuszenie.

  N. W tej prośbie, błagamy o pomoc przeciwko złemu przyszłemu, to jest przeciwko pokusom które nas do grzechu prowadzą. Otóż macie wiedzieć, że głównie prosimy o to, iżby Bóg nie pozwolił ażeby pokusy przemogły nas i zwyciężyły. Wszakże, ponieważ wiele jest pokus niebezpiecznych, a zwycięstwo nad nimi niepewne, dlatego prosimy także, aby Bóg nie pozwalał iżbyśmy byli kuszeni, zwłaszcza wtedy, gdy widzi iż zwycięstwo nie będzie nasze ale szatana. A stąd macie wyciągnąć tę ważną naukę, iż nie tylko zwyciężyć, ale nawet kusić nie może nas szatan, bez dopuszczenia Boskiego.

  U. Nie rozumiemy dobrze tych słów: nie wwódź nas w pokuszenie: zdaje się nam iż słowa te znaczą, iż Bóg zwykł wwodzić ludzi w pokuszenie, a my prosimy aby tego nie czynił.

  N. Wwodzić w pokuszenie, w znaczeniu o którym mówicie, to jest, kusić do złego, do grzechu prowadzić, jest właściwym szatanowi, a w żaden sposób nie może być przypisywanym Bogu, który tak bardzo nienawidzi grzechu. Lecz w sposobie mówienia Pisma Świętego, wwodzić w pokuszenie, powiedziane o Bogu, znaczy, pozwolić na pokuszenie, pozwolić na to aby człowiek był przez szatana kuszonym, przez pokusę zwyciężonym. A więc znaczenie tej prośby, nie jest inne jak to któreśmy wyżej wyłożyli; to jest, iż my znając naszą ułomność i słabość z jednej strony, a z drugiej chytrość i moc szatańską, prosimy Boga, iżby nie tylko nie zezwolił na to abyśmy byli zwyciężeni przez pokusę, lecz aby nawet nie pozwalał iżbyśmy byli kuszeni, jeśli widzi że nie zwyciężymy.

  U Gaspariego:

  312 O co modlimy się słowami szóstej prośby: „I nie wódź nas na pokuszenie”?
  Słowami szóstej prośby: „I nie wódź nas na pokuszenie”, uznając swoją słabość, w modlitwie uciekamy się do Boga, żeby nas uwolnił od pokus, a przynajmniej żeby nam użyczył pomocy swej łaski, abyśmy mogli zwyciężać pokusy.
  313 Dlaczego Bóg dopuszcza na nas pokusy?
  Bóg dlatego dopuszcza na nas pokusy, żebyśmy uznali swoją słabość, żeby wypróbować naszą wierność i żebyśmy zwyciężając pokusy za Jego łaską, ćwiczyli się w cnocie i zdobywali zasługi na żywot wieczny; nigdy jednak nie pozwala Bóg kusić nas ponad to, co możemy wytrzymać, wspomożeni Jego łaską.
  314 Jakie są środki szczególnie skuteczne przeciwko pokusom?
  Środki szczególnie skuteczne przeciwko pokusom są następujące: unikanie okazji, myśl o rzeczach ostatecznych i częste przystępowanie do Sakramentów; w chwili pokusy zaś: znak Krzyża świętego, pokorne wzywanie Anioła Stróża, a zwłaszcza Najświętszego Imienia Jezus i Najśw. Maryi Panny.

  U JPII

  VI. „Nie wódź nas na pokuszenie”

  2846 Prośba ta nawiązuje do poprzedniej, ponieważ nasze grzechy są skutkiem przyzwolenia na pokusę. Prosimy naszego Ojca, by nas nie „wodził na pokuszenie”. Pojęcie greckie, które występuje w tym miejscu, jest bardzo trudne do przetłumaczenia. Ma ono wiele znaczeń: „abyśmy nie ulegli pokusie” , „nie pozwól, byśmy doznali pokusy”. „Bóg nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi” (Jk 1, 13); przeciwnie, chce nas wszystkich wyzwolić. Prosimy Go, by nie pozwolił nam wejść na drogę, która prowadzi do grzechu. Jesteśmy zaangażowani w walkę „między ciałem a Duchem”. Prośba ta jest błaganiem o Ducha rozeznania i mocy.

  2847 Duch Święty pozwala nam rozróżniać między próbą, konieczną do wzrostu człowieka wewnętrznego ze względu na „wypróbowaną cnotę” (Rz 5, 3-5), a pokusą, która prowadzi do grzechu i śmierci . Musimy także rozróżniać między „być kuszonym” a „przyzwolić” na pokusę. Rozróżnienie to obnaża kłamstwo kuszenia; pozornie „ma owoce dobre… jest ono rozkoszą dla oczu” (Rdz 3, 6), ale w rzeczywistości tym owocem jest śmierć.

  Bóg nie ma zamiaru zmuszać do dobra, gdyż chce mieć do czynienia z istotami wolnymi… W pewnym sensie kuszenie ma coś z dobra. Nikt – poza Bogiem – nie wie, co nasza dusza otrzymała od Boga, nawet my sami tego nie wiemy. Kuszenie to ukazuje, byśmy w końcu poznali samych siebie i dzięki temu pokazali swoją nędzę oraz składali dziękczynienie za dobra, jakie kuszenie nam ukazało .

  2848 „Nie popaść w pokuszenie” zakłada decyzję serca: „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje… Nikt nie może dwom panom służyć” (Mt 6, 21. 24). „Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” (Ga 5, 25). W tym „przyzwoleniu” na Ducha Świętego Ojciec udziela nam sił. „Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać” (1 Kor 10,13).

  2849 Taka walka i takie zwycięstwo są jednak możliwe tylko dzięki modlitwie. Dzięki swojej modlitwie Jezus jest zwycięzcą kusiciela, od pierwszego kuszenia aż do ostatniej walki w chwili agonii . W tej prośbie do naszego Ojca Chrystus jednoczy nas ze swoją walką i swoją agonią. Usilnie przypomina nam, byśmy w jedności z Nim zachowywali czujność serca. Czujność jest „gotowością serca” i Jezus prosi Ojca, by zachował nas w Jego imieniu (J 17,11). Duch Święty bez przerwy pobudza nas do tej czujności . Prośba ta ukazuje całą swoją dramatyczność w odniesieniu do ostatecznego kuszenia w naszej walce na ziemi; jest to prośba o wytrwanie aż do końca. „Przyjdę jak złodziej. Błogosławiony, który czuwa!”

 71. Listwa said

  @ 69 Yah

  Jeśli ktoś ukradł komuś 100 zł, to ta kradzież jest grzechem i chorobą,
  A jeśli chciał ukraść, a nie mógł i nie ukradł, to jest zdrowy i uczciwy.

  Bardzo optymistyczna opowiastka.

 72. Boydar said

  … nie mogłem się dopchać …

 73. Listwa said

  Pewna pani – Pokłóciłam się z wagą… Bezczelna!

 74. Yah said

  Ad 71

  Panie Listwa, nie chciałem, ale zmusza mnie Pan do tego.

  Pan kompletnie nic nie rozumie.

  To Pan zdaniem planowanie popełnienia złego czynu nie jest grzechem ?

  Co nam pisze Gaspari ?

  561. Jakim sposobem może być popełniony grzech uczynkowy?

  Grzech uczynkowy może być popełniony myślą, mową i uczynkiem, zarówno dokonanym jak zaniedbanym, i to albo przeciw Bogu, albo przeciw nam samym, albo przeciw bliźniemu, zależnie od tego, czy prawo, które się przekracza, dotyczy wprost Boga, czy też nas samych czy bliźniego.

  Sama myśl o tym, żeby komuś ukraść 100 złotych powoduje u osoby, która zamierza to zrobić objawy somatyczne. Takie same objawy wystąpią u osoby, która np. planuje zdradę, oszustwo etc.

  Jak nie występują, to znaczy ze w sercu syf i serce do tego syfu się przyzwyczaiło i nie odczuwa w popełnianiu grzechu nic złego

 75. Yah said

  U człowieka wierzącego Bogu, a więc dobrego, grzech ( w myśli, mowie, uczynku, zaniedbaniu) powoduje powstanie OGROMNEGO dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego z objawami typowo chorobowymi.

 76. Yah said

  Powiem więcej, nie ma grzechów, nie ma chorób. Jeśli są, to tylko dla naszego dobra – doczesnego lub wiecznego.
  A grzechy, a grzechy są po podszepty szatana bierzemy za swoje myśli i rozwijamy je, pielęgnujemy i usprawiedliwiamy, przy czym usprawiedliwienia to znów podszepty złego.

  Np. Pana wpisy. Ewidentnie widać, gdy pisze Pan od siebie, a kiedy zły Panu podpowiada.
  Oczywiście ja tez często upadam i daje się wodzić za nos,żeby nie było, ze ze mnie taki chojrak.
  Naprawdę trzeba bardzo uważać !

 77. Listwa said

  @ 74 Yah

  Ze zrozumieniem to pan ma problemy, do tego jeszcze z wykrzywianiem spraw prostych.
  Prostuje te pana wywody, jakoby grzech był chorobą, grzech jest przejawem i symptomem choroby, a nie samą chorobą, jeśłi juz posługujemy sie takim przykładem. Czyn grzeszny jest tylko uzewnętrznieniem choroby.

  Mozna , ale wcale nie jest dobre porównywanie grzechów do chorób. To może być uzyte tylko jako daleka analogia. Trzeba pamietac, że w tym porównaniu tkwi poważny błąd. I same użycie tego porównania bez pogłębionego wyjasnienia wprowadza w błąd. Pan robi błąd.

  „Sama myśl o tym, żeby komuś ukraść 100 złotych powoduje u osoby, która zamierza to zrobić objawy somatyczne. Takie same objawy wystąpią u osoby, która np. planuje zdradę, oszustwo etc.
  Jak nie występują, to znaczy ze w sercu syf i serce do tego syfu się przyzwyczaiło i nie odczuwa w popełnianiu grzechu nic złego”

  – kolejna pomyłka i błąd. Pan weżmie do ręki katolickie Pismo św i w Starym Testamencie odnajdzie i zapozna się z kwestią „Tajemnica bezbozności”. Bo pan nie zna tematu i po raz kolejny sie wymądrza.
  Tkwienie świadomie w strukturach schizmatyckich jest tkwieniem w stanie grzechu ciężkiego. Nie wystarczy być wierzącym w Boga i robic pobozne miny.
  Grzechy magą ale nie muszą wywoływać dyskomfort lub choroby. Nie kazda choroba jest spowodowana grzechem. W NT jest nawet o tym mowa, gdy Pan Jezus uzdrowił niewidomego od urodzenia. Sam Chrystus to wyjaśnił inaczej niż pan to opowiada i co sam zmyślił.

  @ 76 Yah

  „Np. Pana wpisy. Ewidentnie widać, gdy pisze Pan od siebie, a kiedy zły Panu podpowiada”
  – wredny pan jesteś i zatwardziały schizmatyk. Bzdury pan opowiada , gdy uważa, ze pokusy i zło jest tylko wynikiem intryg i wpływu szatana.
  Przewrotność jaką pan zaprezentował jest diabelska.

 78. Boydar said

  Myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Zwanym też obojętnością.

  Panowie więcej gadają niż mówią, jakby chcieli właśnie zagadać, na śmierć.

 79. Barbara chojnacka said

  Panie Listwo,
  serce się raduje, gdy czytam Pana wpisy 🙂

 80. Yah said

  Ad 77

  Dyskusje z Panem są bezowocne i pozbawione sensu. JESTEŚ PAN ŚLEPY i takim Pan pozostaniesz do konca. Czego oczywiście Panu z całego serca NIE ŻYCZĘ.

  No i oczywiście ma Pan problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Np.

  „Powiem więcej, nie ma grzechów, nie ma chorób. Jeśli są, to tylko dla naszego dobra – doczesnego lub wiecznego.”

  „Grzechy magą ale nie muszą wywoływać dyskomfort lub choroby. Nie kazda choroba jest spowodowana grzechem. W NT jest nawet o tym mowa, gdy Pan Jezus uzdrowił niewidomego od urodzenia. Sam Chrystus to wyjaśnił inaczej niż pan to opowiada i co sam zmyślił. ”

  Innymi słowy szkoda czasu dla Pana ….

 81. Yah said

  „…– wredny pan jesteś i zatwardziały schizmatyk. Bzdury pan opowiada , gdy uważa, ze pokusy i zło jest tylko wynikiem intryg i wpływu szatana.
  Przewrotność jaką pan zaprezentował jest diabelska.”

  Doprawdy wredny jestem i diabelsko przewrotny, bo uważam, że Listw jest w głębi serca dobry, a to że puskuje w Gajówce i zamieszcza zdjęcia panienek to nie jego wina tylko podszeptów szatana.

  Oj Listwa, Listwa – kiedy ty chłopie w końcu zmądrzejesz.

 82. Yah said

  Niech Bóg się nad Panem zlituje , a Archanioł Michał odpędzi od Pana demony, bo sam Pan sobie nie dasz rady.

  Z Bogiem

 83. Yah said

  „Tkwienie świadomie w strukturach schizmatyckich jest tkwieniem w stanie grzechu ciężkiego. Nie wystarczy być wierzącym w Boga i robic pobozne miny.”

  No właśnie.

  Zachód tkwi w czymś co stworzyli germanie i Karol Wielki. Karolek chciał uchodzić za jedynego na obrońcę chrześcijaństwa. Gdy Wschód odstąpił od ikonoklazmu i pojednał się z papiestwem na soborze nicejskim drugim, Karolek polecił Teodulfowi z Orleanu zredagować Libri Carolini, które podkreślały konieczność uznania autorytetu papieża w sprawach wiary ale ….. występowały przeciwko kultowi obrazów.

  Tak więc Karol Wielki zaczął wspierać to z czym walczył tylko dlatego, żeby uniemożliwić porozumienie Wschodu z Zachodem.

  Papież Hadrian I nie zaakceptował dokumentu na co Karol Wielki zwołał synod do Frankfurtu gdzie potępiono kult obrazów , pomimo opozycji ze strony papieża, tylko dlatego by być w opozycji w stosunku do Bizancjum.

  Tak wiec ikonoklazm obowiązywał z przyczyn politycznych na Zachodzie do panowania Ludwika Pobożnego.

  Nie da się niczego zbudować na kłamstwach, przemilczeniach, niedopowiedzenia, na kombinowaniu i krętactwie. To co zbudowano to zamek na piasku, który wali się na naszych oczach.

  I tak Pan Bóg był bardzo cierpliwy i wyrozumiały.

  Panie Listwa pamiętaj Pan słowa świętego Pawła

  „Jakoż mniemacie, daleko sroższe zasłuży karania, któryby Syna Bożego podeptał i krew Testamentu, przez którą był poświęcony, pokalaną być rozumiał, i Ducha łaski zelżył?
  Albowiem wiemy, kto powiedział: Mnie pomsta, a Ja oddam. I zasię: Iż Pan sądzić będzie lud swój.
  Strasznoć jest, wpaść w ręce Boga żywego.”

 84. Listwa said

  @ 80 Yah

  Nie przyjmuję pana poglądów i postawy i nie przyjmę, bo są błędne i głupie.
  Podchodzi pan do rzeczywistości grzechu w sposób karykaturalny.

  Jesteś pan schizmatyk i opowiadasz pan legendy.

 85. Listwa said

  @ 81 Yah

  Waszym błędem jest sprowadzanie wszystkiego do sfery ducha ze szkodą dla rozumu i faktów.
  A w rzeczywistości jest to posługiwanie się intuicją i emocjonalnymi zachciankami.

  A co za problem z tymi zdjęciami? nie dość że schizmatyk to jeszcze purytański heretyk. Tak pan nie pouczaj tymi swoimi patetycznymi westchnieniami, bo mi sie słabo robi.

  Gdybym mógł zamieścić takie zdjęcie które oddałoby piękno Pani Barbara Chojnacka też bym to zrobił. żaden problem, a piękno kobiet to dar Boży. Jak najwięcej tego. Piękno krajobrazu i architektury również. Precz z sekciarzami.

 86. NICK said

  Tak to sobie próbuję wyobrazić, żem troszeczkę, dzięki Bogu Panu, enteligentny.
  No dobra.
  To tylko wyobrażenia człowiecze.

  A tam, piszcie.
  Sobie?

 87. Re: 82 I 83

  Panowie, prosze, wyjdzcie wreszcie spoza swojego „ja”…
  Jak dzieci…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 88. Listwa said

  @ 82 Yah

  Na ziemie panie Yah, nie ma tak i nie bedzie, że pan może Panu Bogu lub Archaniołowi Michałowi rozkazy wydawać. Kmiotku.
  To które moje wpisy są z inspiracji szatana? Dysponujesz pan czymś konkretnym?

 89. Barbara Chojnacka said

  Ad 85
  Śliczna…

 90. NICK said

  Panie Jaśku.
  Niech piszom.
  Zważając.

 91. Listwa said

  @ 83 Yah

  Niezależnie od wydarzeń, przepychanek politycznych, czy nawet prób skutecznego narzucania Kościołowi pewnych kwestii,
  to Jezus Chrystus założy tylko jeden Kościół i ci co nazywają się prawosławnymi nie mieli i nie mają prawa kwestionować prymatu Piotra, zrywać więzi ze skałą Piotrową, budować schizmatyckich struktur, wypaczać i przeinaczać autentyczną naukę doktrynalną i moralną.

  Jeśli tak robią to są odszczepieńcami i nie zmienią tego żadne zarzuty w stosunku do jakiegoś władcy czy cesarza.

  Nie zmieni tego tez mniemanie , że Kościół katolicki jest tworem germanów, bo ci odsunęli wpływ konstantynopolskie na Kościoł.

  A Matka Boża jest niepokalanie poczęta oraz zabrana z ciałem i duszą do Nieba. A to że prawosławni tego uznac nie chcą, to błądzą i nic po za tym.

  Z kwestii Filioque też prawosławni racji nie mają.

 92. Listwa said

 93. Yah said

  🙂 Może i kmiotek jestem 🙂

  Nie rozkazuję tylko błagam.

  To nie kwestia purytanizmu. Poprzez to co Pan robi, co Pan pisze, co Pan zamieszcza daje informacje złemu, gdzie w Pana uderzyć.

  Innymi słowy wskazuje Pan szatanowi, gdzie bramy do pańskiego serca są uchylone.

  No ale, gdzie ja głupi kmiotek do profesora 🙂

 94. Yah said

  Ad 90

  Pisz Pan, usprawiedliwiaj się, przekonuj sam siebie. Prawda jest gdzie indziej i tam gdzie jest Prawda Pana nie ma.

 95. Yah said

  A ludzie czytają Pan wpisy, moje wpisy. Czytają i wyciągają wnioski. I mnie o to właśnie chodzi ….

 96. Yah said

  Panie Listwa jeszcze jedną kobitkę 🙂 Na złość purytańskiemu schizmatykowi 🙂 🙂 🙂

 97. Yah said

  A tu trochę o purytańsko-schizmatyckim nakrywaniu głowy:

  http://prawoslawnikatolicy.pl/historia-okrywania-glow-kobiety-cerkwi/

  🙂

 98. Listwa said

  Napisany przez verbumcatholicum

  Oto nasz program. Punkty węzłowe:

  1. Poznawanie ortodoksyjnej doktryny katolickiej
  Biblioteka ‘58

  2. Oddawanie Panu Bogu doskonałego katolickiego kultu
  Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim

  3. Prowadzenie świętego życia
  Życie w stanie łaski uświęcającej i solidne wypełnianie obowiązków stanu

  Czeka nas piękna służba Bogu i cierpliwa praca nad powrotem do katolickiej wiary, katolickiego kultu i katolickich obyczajów.
  W służbie Bożej bezrobocie nam nie grozi. Nie próżnujmy!

  ——————————————–

  Wymienionych trzech punktów nie da się zrealizować poza Kościołem katolickim.
  Jest pomysł, aby Franciszek rozbił Kościół poprzez danie większej władzy nad diecezjami biskupom miejsca, osłabienie urzędu papieskiego i sprowadzenia go do roli „kwiatka przy kożuchu”, rozmontowanie jednego nieomylnego Magisterium katolickiego,

  czyli takie przekształcanie Kościoła w protestancki zbór z motywami prawosławnymi.

 99. Listwa said

  @ 96 Yah

  W Kościele był i jest zwyczaj nakrywania głów kobiet. Reformatorzy posoborowi chcą to znieść.
  @ 95 Yah

  Tak nie będę wstawiał, bo się pan do końca wystraszysz, bo diabła zaraz widzisz.

 100. Listwa said

  @ 94 Yah

  I mi. Bardzo lubię jak błędy skowyczą.

 101. Yah said

  „Tak nie będę wstawiał, bo się pan do końca wystraszysz, bo diabła zaraz widzisz.” 🙂

  Dalej Panie Listwa może ucieknę 🙂

  Wie Pan Panie Listwa co ja widzę patrząc na te fotki.

  Smutek i żal, że dają się wykorzystywać do kuszenia jak Ewa.

 102. Yah said

  „Jest pomysł, aby Franciszek rozbił Kościół poprzez danie większej władzy nad diecezjami biskupom miejsca, osłabienie urzędu papieskiego”

  Widocznie Bóg uważa, że tylko w ten sposób gdzieniegdzie ostaną się biskupi, którzy oprą się panherezji i wspomogą wiernych.

 103. Yah said

  Ad. 99

  🙂

  Wiesz co Panie Listwa powinienem ci dać pasem po tyłku 🙂 Innej drogi do głowy widać nie ma 🙂

 104. Yah said

  🙂 🙂 🙂 🙂

 105. Listwa said

  @ 93 Yah

  Pan tej swojej jakoś nie jest w stanie wykazać. O czym pisze kazdy moze sprawdzić. Władcy germańcy odebrali władcom konstantynopolskim wpływ na Kościoł. I tak post- konstantynopol z tego powodu płacze do dziś. Doszli w swym ubolewaniu do tego, że oskarżają Kościół o herezje, a prymat potrowy za wymysł ludzki. Biedacy.
  Są też tacy , co gardłują że Kościół katolicki zniszczył wszystkie dowody na wyjatkowo wybitny rozwój słowiańszczyzny.

  Kosciół katolicki nie jest germański i ratował zabytki starożytne. I to Kościół w Rzymie był pod 300 letnim męczeństwem.

 106. Yah said

  …. i jeszcze jedna fotkę, dawaj Pan 🙂

 107. Listwa said

  @ 100 Yah

  Jedna konia skusiła i ją wozi.

 108. Boydar said

  Panie Listwa, Pan chyba niedokładnie przeczytał –

  (…) ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego

  Poczęta była normalnie, jak prawie wszystkie Dzieci. Została tylko uwolniona przez Boga (lub nie obciążona) od wszystkich tego konsekwencji łącznie i na czele z grzechem pierworodnym.

 109. Listwa said

  @ 102 Yah

  Masz pan do dupy warte argumenty, co widac nie od dziś.

 110. Yah said

  Ad 93

  Odebrali oczywiście zupełnie bezinteresownie by zachować czystość wiary katolickiej.

  Ja wiem że „bądździe jak dzieci” ale be z przesady z ta naiwnością.

 111. Yah said

  Ad 108

  🙂

  no dalej Panie Listwa dalej …

  🙂

 112. Listwa said

  @ 105 Yah

  Masz pan jeszcze jedną , ale ostatnia bo pan nie zaśniesz w nocy z wrażenia z powodu tylu kobiet w jednym wątku. Nogi może panu powyginać.
  http://pbs.twimg.com/media/DSEkwLAXkAIuq0f.jpg.

  ——-
  Nie to, żebym był przeciwny ładnym paniom, ale wie Pan, jakoś tak zamieszczanie ich fotek nie pasuje mi do Pana profilu…
  Admin

 113. Yah said

  Skoro Pan Listwa daje się tak podpuszczać takiemu kmiotkowi jak ja, to co z nim może wyczyniać ojciec kłamstwa.

 114. Listwa said

  @ 109 Yah

  Odebrali dla swoich korzyści, ale cesarze konstantynopolscy nie chcieli oddac nie z powodu dbania o czystość wiary katolickiej.
  Co było z i tak z korzyścią bo byli chwiejni jak trzcina na wietrze. Do dziś się kołyszą.

  Ja też wiem że „bądździe jak dzieci” ale wiem też, jakie jest pouczenie odnośnie dyskutowania z odszczepieńcami.
  Po jednym lub dwu upomnieniach należy pogonić.

 115. Listwa said

  @ 107 Boydar

  (…) ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”

  – właśnie to jest nazywane też „niepokalanym poczęciem”. Była poczynana jak każdy człowiek, ale Ona jako osoba i przyszła matka Jezusa Chrystusa została „zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”

  „Została tylko uwolniona przez Boga (lub nie obciążona) od wszystkich tego konsekwencji łącznie i na czele z grzechem pierworodnym.”
  – jest napisane, wystarczy pilniej poczytać.

 116. Premizlaus said

  Panie Yahu, po co Pan prowokujesz Pana Listwę do wstawiania niemoralnych obrazów? Nakłanianie innych ludzi do popełniania grzechu jest grzechem. Nieładnie Panie Yahu.

 117. Boydar said

  To jest ta sama panienka co na (98). Tylko czterdzieści lat później. Niech się nią tam mąż zachwyca, od początku do końca.

 118. Listwa said

  @ 112 Yah

  Jest pan pewny ze daje się panu podpuszczać?
  Robisz pan tylko za tło. Bez złudzeń panie „pokorny”.

  Bez wątpienia pana podpuszczanie jest znikome w porównaniu z szatańskim.

 119. Barbara Chojnacka said

  Ale Pan się męczy, Panie Jah !!!

 120. Boydar said

  właśnie to jest nazywane też „niepokalanym poczęciem”

  I po co jest tak nazywane ? I przez kogo ? (Pana pomińmy dla ułatwienia)

 121. NICK said

  A koń?
  Zaufał Ludziom. 91.
  I co robi? Się śmieje.
  Bo rżyć już nie potrafi.

  KONIEC!!!
  Panowie!
  Idźcie na wypoczynek.
  JUŻ!

 122. Listwa said

  @ 118 Boydar

  A to szanowny panie, sama Matka Boża w jednym z objawień tak siebie określiła. Objawienia były na łonie Kościoła katolickiego.
  Potwierdziła tym ogłoszony dogmat. Ale zapewne nie był to jedyny powód.

 123. Yah said

  Ad 115

  Wiem Panie Premizlaus. Zdałem sobie z tego sprawę, miałem przeprosić, ale po wpisie 117 jednak tego nie zrobię.

  Pan Listwa chodzi na szatańskim wędzidle i nic na to nie poradzimy. Pomóc sobie może tylko on sam. Prosząc o pomoc Chrystusa.

 124. Yah said

  🙂

  „Robisz pan tylko za tło”

  🙂

  Fajnie 🙂

 125. Listwa said

  @ 119 Nick

  Panie NICK , najpierw się pan wychyliłeś w @ 116 a teraz jeszcze w @ 119. Wystarczy.
  Rozkazuj panu Yah, wyjdzie mu to na dobre.

 126. Listwa said

  @ 121 Yah

  Masz pan tą gębe, jak pan sie boisz pięknych kobiet.
  Hollywood pomógł Weinstein zatuszować dziesiątki nadużyć podał New York Times. Zadowolony?
  http://pbs.twimg.com/card_img/946103535900549121/WHSURCUt?format=jpg&name=600×314

 127. NICK said

  Ja to jestem wiecie kim.

  Zatem jako NICKt.

  Pozwolę sobie rozpierdolić tę „dyskusję”.
  Ppanów.
  Czy mam rację?
  Gospodarzu?

  Tacy niby wielcy?
  Wolę chłopską teologię.

  Swą.

  Romanową.

  Jaśkową.

  Lubelakową.

  Maruchową, zwłaszcza.

  Resztę se dopiszcie.

 128. Boydar said

  „… sama Matka Boża w jednym z objawień tak siebie określiła …”

  Ja bym na Jej miejscu nic podobnego nie mówił, szczególnie że wszystko zostało już powiedziane. A więc może to było czyjeś przy(e)widzenie a nie objawienie, ma Pan pewność ?

  Jak panowie rabini będą chcieli wznowić produkcję „objawień” to niech przyjdą do mnie, ja im za niewielkie pieniądze powiem, co tam można umieścić a czego nie. No ale w takim razie po co mieli by przychodzić …

 129. Listwa said

  A my spójrzmy na to :

  Mariinsky Ballet, „Giselle”

 130. Premizlaus said

  Co z tego, że piękna z twarzy, która jest maską, skoro pozwala sobie robić takie, a nie inne zdjęcie, co świadczy o tym, że wewnętrznie toczy ją bezwstydność i nieskromność, czyli zwykła perwersja?

 131. NICK said

  Pan znajdź Niewiastę, Przemysławie i rozmnażaj się jak króliki.

 132. Yah said

  Ad 124

  Wie Pan co ? Szkoda mi Pana. Znów wdałem się z Panem w dyskusje. Ale …. nie wychodzi to Panu na dobre, Pan się ośmiesza.

  Nie powinienem z Panem prowadzić rozmów, bo Pan robi za błazna, ku uciesze diabła.

  Kto czyta ze zrozumieniem widzi, że każdy napisany przez Pana argument świadczy przeciwko Panu. Każdy …

  No ale co tam może wiedzieć tło …..

  No i jeszcze jasnowidzący w sieci …. no nie …..

 133. Listwa said

  @ 125 Boydar b

  „Ja bym na Jej miejscu nic podobnego nie mówił, szczególnie że wszystko zostało już powiedziane. A więc może to było czyjeś przy(e)widzenie a nie objawienie, ma Pan pewność ?”

  – wylatujesz pan ambicjami poza granice swego poznania. Matka Boża jest na szczęście mądra i dobra.

  Były to objawienia we Francji w – Lourdes, czyli znane i wnikliwie zbadane. I miało to miejsce w 1858 r. wtedy nie było takiej telewizji i radiów jak dziś.

  „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, tymi słowami Matka Boża przedstawiła się św. Bernadecie na Jej ponawiane czterokrotnie pytanie „o imię Pani”. Miało to miejsce 25 marca 1858 r., w nikomu jeszcze wtedy nieznanej, niewielkiej miejscowości na południu Francji – Lourdes; w dniu szczególnym – w święto Zwiastowania. Ta, która otrzymała wyjątkowe posłannictwo od Boga, która stała się Matką Jezusa, stała się także Jego posłanniczką na wieki: „Niech mi się stanie według słowa Twego”. To „Ona Boga na świat nam przyniosła” śpiewamy często w kościele. Bóg ustrzegł Ją przed zmazą grzechu pierworodnego już od chwili poczęcia. Mając na uwadze przyszłą świętość Jezusa, Matka Boża została objęta szczególną Bożą troską – „błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony Owoc żywota Twojego – Jezus”

  Wiecej:
  http://www.voxdomini.com.pl/roz/lourdes.html

 134. Yah said

  Ad 127

  No na pewno żadna z tych zdjęć nie nada się na żonę i matkę. Najgorsze jest to , że bommbardowanie nas takimi zdjeciami spowodowało, że prawie wszyscy mysla, że tak POWINNA wyglądac zona i matka.

  A później …. a później okazuje się, że nie chce dzieci, chce pieniądze, drogie prezenty i zabawę i głupi facet dziwi się, że nie jest tak jak miało być.

  Te na zdjęciach są dobre dla mafiozów, polityków, kombinatorów i cwaniaków, a nie dla normalnych mężczyzn.

  Kobieta ma być normalna i dobra. Jak jest normalna i dobra to jest piękna.

 135. Listwa said

  @ 125 Boydar

  8 grudnia 1854 r. Ojciec Święty Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

 136. Boydar said

  A co Pan Przemysław „tam” nieskromnego czy bezwstydnego zauważył, też chcę wiedzieć. Baba jak baba, trzyma się godnie. Istotne jest tylko co dalej z tą godnością ma zamiar zrobić, ale to ze zdjęcia nie wynika. No chyba że Pan jest Mian Xiang, to przepraszam.

 137. Yah said

  Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście – niech będzie przeklęty!

 138. Listwa said

  @ 129 Yah

  Jaką dyskusję? pieprzy pan głupoty.

  @ 127 Premizlaus

  Panie Premizlaus, nie przesadzaj pan.

 139. Listwa said

  @ 133 yah

  Żal wam, że Matka Boża nie objawia się w prawosławiu. Współczuję. Albo Kościół albo manowce.

 140. Yah said

  „Jaką dyskusję? pieprzy pan głupoty. ”

  🙂 🙂 🙂

 141. Yah said

  Ad 136

  Objawienie na zamówienie ….

 142. NICK said

  (…)
  Coś jeszcze?
  Idźcie spać.
  Modlitwą.
  Jełopy.

  Bo jak dalej tak będzie to se ludzie opinię wyrobią.

  Jełopy.

  Ojcze Nasz… .

 143. Boydar said

  „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”

  Nawet po sześciokrotnym tłumaczeniu z uwzględnieniem chińskiego i swahili nie wynika z tego „jestem niepokalanie poczęta”. Tylko to co wynika.

  Pan natomiast (90) napisał wyraźnie – „… A Matka Boża jest niepokalanie poczęta …”

  Panie Listwo, być może Pan chce dobrze, ale język polski to podobno najtrudniejszy język na ziemi. Jeszcze trochę Panu zejdzie i nie ma się o co awanturować.

 144. Premizlaus said

  Re 128:
  Dziękuję, nie skorzystam.
  Re 132:
  Gdyby nie dłonie, miałaby obnażone piersi, a to już cuchnie ekshibicjonizmem.
  Re 134:
  Pan wybaczy, lubię Pana, bo Pan solidnie się wypowiada na temat katolicyzmu, natomiast, niestety, jeśli chodzi o zdjęcia z rozpustnicami, to niestety muszę obrać dolę Pana Yaha. Ja także w tych kwestiach jestem, niestety, purytańsko nastawiony.

 145. Yah said

  Ad 139

  Ma Pan, Panie Nick racje, pomodlę się za Pana Listwę, tak z całego serca.

  A teraz Panie Nick Pan zaraz coś zobaczy.

 146. NICK said

  Niepokalanie Poczęła, raczej.
  Syna Boga, Prawdziwego.
  Taki Dar.

 147. Listwa said

  @ 139 Boydar

  Pan zajrzy do treści dogmatu ,tam jest temat wyłożony. Sedno jest w : „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”

 148. NICK said

  Was szatan opętał.
  Wypadam.
  ODPUŚCIE.

  A co miało się okazać, się okazuje.

  Jak ze Cyborgiem. Nicków wielu.

 149. Barbara chojnacka said

  .
  > http://www.belgiazwiedzanie.com/uploads/4/4/8/9/44899007/1810412_orig.jpg

 150. Boydar said

  @ Pan NICK (146)

  Ależ oczywiście !!! I po to są te wszystkie słowne maniany żeby TO zametłać. Gdyby Pius IX uważał że należy ująć dogmat inaczej, to zapewne by ujął. Tylko że On rozumiał znaczenie słów i konsekwencję ich wypowiadania.

 151. Listwa said

  @ 140 Premizlaus

  „Pan wybaczy, lubię Pana, bo Pan solidnie się wypowiada na temat katolicyzmu, natomiast, niestety, jeśli chodzi o zdjęcia z rozpustnicami, to niestety muszę obrać dolę Pana Yaha. Ja także w tych kwestiach jestem, niestety, purytańsko nastawiony.”

  – jeśli pan pisze „bo Pan solidnie się wypowiada na temat katolicyzmu”, to nie powinien pan tak łatwo kwestionować moją opinię. Sądzi pan że w przypadku tych zdjeć odłozyłem na bok katolicyzm?

  Może pan kwestionować to co pisze, ale do tego potrzebuje pan solidnych argumentów, nie mogą nimi byc np. pana indywidualnie ukształtowane poczucie estetyki.
  Pan może zastosować swoje zasady w swoim zyciu, moze pan wyśrubować je nawet, ale jednocześnie nie daje to panu podstawy do stwierdzania „cos jest niekatolickie, jest nadużyciem, jest niemoralne”. To może byc niezgodne z pana przekonaniami, dażeniami, zasadami etycznymi, ale wcale nie musi być niedopuszczane z pkt widzenia moralności katolickiej.

  Jeśli ma pan rzeczywiście wysoko postawione normy, to jak to możliwe że o kobietach ze zdjec pisze pan : zdjęcia z rozpustnicami.

  Skąd pan wie ze są to rozpustnice? nawet jeśli zdjęcia do których pozują są przekroczeniem zasad moralnych, to jednak o zyciu tych kobiet i jakie one sa pan nic powiedziec nie może, a wydał pan ocenę i wyrok.

  Teraz jest pytanie, czy te zdjęcia przekraczają katolickie normy moralne? Pan i Yah skłonni jestescie twierdzic , ze tak, biorąc za strażnika swoje przekonania. Ale to nie wasze przekonania są normą.

  Problem z katolikami jest taki, że są źle ukształtowani, miejscami beznadziejnie. Mają nawrzucane pewne rygory i zasady i sądzą że pochodzą one ze źródeł katolickich, a samych źródeł często nie znają.
  Oczywiście nie nalezy przesadzać z wizerunkami kobiet, zwłaszcza pieknych, nawet zalecana jest ostrożność w tym temacie, ale nie należy też zapominać że ciało, w tym kobiece piersi, stworzył Pan Bóg.
  A skąd pan wie to: wewnętrznie toczy ją bezwstydność i nieskromność, czyli zwykła perwersja?

  Sądzę że pan przesadził z takja oceną, a powinien pan jeszcze uświadomić sobie , ze perwersja to rzecz negatwnie wyjątkowa,

  A na jakiej podstawie pan uważa , ze „wewnętrznie toczy ją bezwstydność i nieskromność” , moim zdaniem (jest to subiektywne) zdjecia tego nie pokazują.

  Zmierzam do tego, że nalezy poznac , co jest własciwe i dopuszczalne w ramach zasad moralności katolickiej oraz gdzie leży granica poza którą jest niemoralność, aby świadomie i umiejetnie utrzymac sie we własciwych normach bez wydziwiania i demonizowania. Bo to jest bardzo szkodliwa droga, takich przeróznych dziwactw, jeśli nawet są motywowane szlachetnymi pobudkami. Norma jest norma , z prawej i lewej , a nie wypacznanie w wybranym kierunku.

  W mojej ocenie zdjęcia króre wstawiłem nie naruszają norm moralności katolickiej. Ktoś może powiedzeić że są niestosowne w konktście artykułu, ale to wszystko.

  Oglądanie pornografii jest zakazane i stanowi upadek w grzech cięźki. Ale tu nie chodzi o nośnik lub sposób techniczny prezentacji obrazu.
  Mówi się „nie oglądajcie” choć same oglądanie nie wyczerpuje znamion grzechu. On jest ścisle związany z oglądaniem konkretnych treści, ale grzech pornografii jest zakotwiczony znacznie głebiej i w kilku punktach, nie mających w zasadzie podłoża w samym patrzeniu w telewizor.

  Dlatego też czytanie pornograficznych ksiązęk i publikacji jest tym samym grzechem i powoduje te same konsekwencje.
  Teraz pan musiałby wykazac, że zdjecia które wkleiłem powodują te same konsekwencje lub podobne jak pornografia.
  I nie są nimi pana wrażenia ze kobiety na zdjcieach są nieskromne perwersyjne i widac im cycki.

  Mężczyźni katoliccy mają byc zdrowi na ciele i duchu, bez wykrzywień, fałszywej skromności, fałszywej pokory, upatrywania niemoralności tak gdzie jej nie ma. Maja tez dbac o kobiety żeby były piekne.

  Tak w skrócie. .

 152. Barbara Chojnacka said

  https://www.google.pl/search?q=adam+i+ewa+jan+van+eyck&client=ms-android-motorola-rev2&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPhqaD8q_YAhUBmrQKHQMVCfIQ_AUICSgB&biw=360&bih=512&dpr=3#imgrc=i0S5l8X1TKq6jM

 153. Yah said

  Listwa !

  A ja mam takie pytanie chciałbyś aby twoja żona pozowała do takich zdjęć?

  Jeśli tak to:

  – chciałbyś się nią chwalić, a chwalimy się przedmiotami lub chciałbyś wywołać zadość innych;
  – jesteś przedstawicielem pewnego narodu, któremu takie rzeczy nie przeszkadzają.

  Temu ostatniemu wcale by się nie dziwił widząc pianę u ciebie, gdy ktoś nie zgadza się z twoja wizja świata.

  Jeśli nie – to jesteś hipokryta,

  Chojnacka nie podlizuj się. Myślisz, że po co takie „dzieła sztuki” umieszczono w kościołach. Na chwalę Boga czy , żeby pobudzić do grzesznych myśli.

  Ludzie czytając was i tak wyrobią sobie właściwą opinie o was.

 154. Yah said

  A co pisał na te tematy O. Mikołaj Łęczycki SJ :

  Ciekawe spoglądanie na piękne twarze Trzeba unikać spojrzeń nie potrzebnych na twarze piękne obojej płci. Ponieważ żaden z członków w człowieku nie jest tak na usługach serca, jak oko. Dlatego też szatan, jak to poucza codzienne doświadczenie i jak powiada św. Cyprian, nasuwa oczom ponęty i uciechy, aby przez patrzenie zniszczyć czystość serca. Dzieje się to dlatego, bo, jak powiada św. Grzegorz z Nazjanzu, serce idzie za okiem. Dlatego też i Pliniusz powiedział, że dusza mieszka w oku. Św. Jan Chryzostom nazywa oko członkiem duszy. Z tego to powodu Job św. powiada: „Zawarłem przymierze z oczami moimi, abym nie pomyślał o pannie”; dając przez te do zrozumienia, że pilne strzeżenie oczu jest najlepszą zaporą, aby człowieka nie napadały myśli o niewiastach pobudzające do grzechu.Dlatego to święci, których podziwiamy, że za łaską szczególną Bożą nie doznawali żadnych pokus przeciwnych czystości, jak św. Tomasz z Akwinu, św. Alojzy Gonzaga i i
  nni, to wiemy o nich, że nie odważali się nawet popatrzeć na niewiastę. I powiada tenże św. Tomasz o sobie, że dlatego odwracałoczy od
  niewiast, bo gdy czynimy co sami możemy, Bóg nas strzeże, ale gdy się sami narażamy na niebezpieczeństwo, Bóg nas w nim opuszcza; kto kocha niebezpieczeństwo, w nim zginie. Dlatego to św. Akwilinus i św. Andomarus cudownie ze ślepoty wyleczeni, prosili Boga, aby im na nowo wzrok odjął i ślepotę ich przywrócił, aby mogli być wolni od roztargnień i pokus nieczystych, które przez oczy, nawet mimo woli patrzących, duszę niepokoją.Prawdę napisał św. Augustyn: „Pierwsze strzały nieczystości pochodzą od oczu a drugie od słów”.
  Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy te spojrzenia trwają dłużej.Św. Izydor Peluzjota powiada: „Częste spoglądanie, drogę do grzechu toruje: a chociaż nie zawsze do uczynku prowadzi, to jednak umysł budzi. Któż więc może powiedzieć zuchwale, że chociaż często oczy swoje widokiem piękności nasyca, mimo to jednak żadnej szkody nie ponosi? Ponieważ więc trudno od tej szkody się uchronić, trzeba unikać częstego spotykania się z niewiastami, jeżeli zaś jaka konieczność do tego nas zniewala, przynajmniej oczom naszym zbytniej wolności nie zostawiajmy”. Odwracaj tedy oczy od niewiast, jeżeli chcesz życie pobożne prowadzić. Nie posiadasz świętości Dawida, którego Duch Świętymężem według serca Bożego nazywa. Nie masz i nie możesz mieć tyle środków zaradczych jakie on na podstawie starodawnego prawa posiadał, miał kilka żon, a przecież ten tak wielki mąż i tak miły Bogu, skoro spoglądał na
  niewiastę, gdy go niepohamowana miłość ku niej ogarnęła, uległ pożądliwości i grzech cudzołóstwa i mężobójstwa popełnił i w tych grzechach cały rok bez pokuty przeżył. Św. Ambroży powiada: „Pożądliwość jest straszliwym bodźcem do największej zbrodni, nigdy nie spocznie, nigdy zaspokoić się nie da. W nocy się pali, we dnie układa obrzydliwe plany, we śnie przeszkadza, od pracy odrywa, rozumu człowieka pozbawia, na manowce sprowadza, gdy się jej dogadza, nowym ogniem się zapala”

  Oczywiście „tardycjonalista” Listwa interpretuje słowa Chrystusa i Apostołów tak jak mu wygodnie czym potwierdza, że jest kryptomodernistą, jakich w kościele wiele od czasów Karola Wielkiego.

 155. Boydar said

  Niestety wcięło mój komentarz, błąd sieci. Ale widać tak miało być. Może kiedyś.

 156. NICK said

  A Wy dalej?
  Lubelakowi „wcięło” komentarz.
  Mały grzeszek.

  Inni?

  Dajcie spokój.

  Generalnie i ponownie.
  EWA to eWA.
  Z całym jEJ Jestectwem.

  Adamów brak.
  Aliboż słabi… tacy… .

  Który będzie mądrzejszy spośród dyskutantów?
  Który zamilczy pierwszy?

  (A macka się śmieje)

 157. Boydar said

  On niestety nie był mały.

 158. NICK said

  Wiem.

 159. Listwa said

  @ 154 Yah

  „Oczywiście „tardycjonalista” Listwa interpretuje słowa Chrystusa i Apostołów tak jak mu wygodnie czym potwierdza, że jest kryptomodernistą, jakich w kościele wiele od czasów Karola Wielkiego”.

  – jeśli piszesz, że jestem „tardycjonalista” albo kryptomodernistą albo „przedstawicielem pewnego narodu” to jesteś zwykły gamoń schizmatycki, który ma nadzieję, że zniżając się do poziomu insynuacji zaczerpniętych z własnego zakutego łba, zdoła nimi zakwestionować prawdę i fakty. Ale próbuj gamoniu, w końcu szatanowi tez w oczach Ewy udało się uczynić Pana Boga kłamcą. Współczuję takiego nauczyciela.

  O. Mikołaj Łęczycki SJ nie jest Chrystusem, ani żadnym z apostołów.

  Żyjesz trwale w grzechu ciężkim i chorujesz na przerost ambicji wraz z zaciemnieniem sfery poznawczej.
  Wklej sobie jakąś babę w waciaku i gumofilcach i się zachwycaj.

 160. Listwa said

  @ 153 Yah

  A co to za jakieś bule dupy?
  Najpierw napisz jaką zawartość ma wasze „Pismo św”. Bo milczysz jak grób pobielany w tej kwestii. Pijesz trucizne i trucizne podajesz.
  Poza tym nie bardzo widzę podstawy do tego, abym miał zajmowac się konkretnie twoimi dylematami, tracić czas na twoje fałszywe założenia i uzupełniac twoją niewiedze..
  Powinienem?

  Do jakich zdjęc ? u nas małżeństwa z nieletnimi i pedofilia są niedopuszcalne. Róznież kobieta na koniu to nic zdrożenego , Czerowone sukienki także. a burki to może tam u was są chwalone.

  Jak masz takie podniety patrząc na te zdjęcia to marnie z tobą. Juz ta twoja gamioniowatośc chyba lepsza.
  Najwidoczniej Pani Barbara Chojnacka nie podziela twojej wizji swiata i musisz życ z pianą na pysku.

  Upomnienie dostałeś i paszoł won.

 161. Listwa said

  @ 142 NICK

  jak coś ci się jałopie nie podoba albo za trudne, to tu nie właź.

 162. Yah said

  Ad 160

  Od kogo ? Od ciebie? 🙂 🙂 🙂

  Wściekłość świadczy tylko o tym, że zostałeś zdemaskowany.

  A jednak ten twój diabeł co ci siedzi na karku jest głupi.

  🙂 🙂 🙂

  Tradycjonalista …. teolog ….. 🙂 🙂 🙂

 163. Listwa said

  „Dlatego to święci, których podziwiamy, że za łaską szczególną Bożą nie doznawali żadnych pokus przeciwnych czystości, jak św. Tomasz z Akwinu, św. Alojzy Gonzaga i i
  nni,”

  – to że jakiś jezuita, czy salezjanin coś napisze to nie znaczy że to prawda. Wątpię aby nie mieli. Padre Pio miał, św Franciszek miał. i wcale nie było wtedy aparatów, zdjęć, internetu. Św Franciszek gdy miał takie pokusy to rzucał się nagi w krzaki np malin czy innych z kolcami i zanim sie wydostał poraniony to mu ochota przechodziła na wszystko. Yah też tak może rób.

  I na koniec:

  Warto mieć w pamięci w kontekście tematu zdjęć fragment Pisma św katolickiego , Księga Genesis:

  Po stoworzeniu człowieka i upadku Adama i Ewy za namową szatana odbyło sie takie zdarzenie:

  8 Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. 9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» 10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»

  To jest fragment (nie jedyny) pokazujący nastepstwa grzechu pierworodnego. Ten fragment wymaga oczywoście prawidłwowej wykładni i zrozumienia (żadne schozmnatyckie z pozorami świętości), wcześniej Adam był nagi i w Raju w obecności Boga, potem uznał że się skryje bo znalazł sobie powód.

  Jednak to porządek i ustanowienia Pana Boga decydują co jest dobre a co złe i żaden człowiek nie powinien tego kwestionowac i powoływac własny, Nawet żadne Yahy.

  Badać i sprawdzać jak jest.

 164. Listwa said

  @ 162 Yah

  Więc sam widzisz jaki głupawy wpis @ 153 zrobiłes.
  Nie wściekłośc , tylko zalecam ci spadanie w sposób zrozumiały dla zakutego łba.

 165. NICK said

  Spokojnie.
  Jest napisane.
  Tyle.
  Sprowokowany normalnymi, boskimi SPRAWAMI, Imć Listwa jest… .
  Kolegą PANA JO!!!!!!!!!!!
  Zatem przypomnę.
  JO proponował na Skarbnika Listwę, Joannusa.

  Obyś Ty Yah’u był sobą.
  Z Bogiem.

 166. Yah said

  Masz Listwa, a skąd wiesz czy to co zamieszczasz popchnie kogoś do grzechu czy nie ? Duch Święty jesteś ? Czy powiesz obłudniku, że to czyjaś sprawa jak na te fotki patrzy , tak ?

  Ad 163 Bełkot

  Ad 162 Nie głupawy tylko opisujący jaki naprawie jesteś. Prawda w oczy kole.

 167. Listwa said

  @ 165 NICK

  Znowu wyjeżdzasz z tym skarbnikiem. To nie argument tu i nie ma nic do rzeczy .
  Mi nie proponował bycia skarbnikiem i żadnym skarbnikiem nie byłem. Zapisz sobie, żeby ci sie znowu nie wyskoczyło.

  I zapisz sobie jeszcze, że JO jaki jest taki jest , ale jest uczciwy i szczery i żadnych pieniedzy nie ukradł i nie zdefraudował, o co go – nie majac podstaw – oskarżałeś. I z tego się tłumacz, a nie trujesz o skarbniku.

 168. Yah said

  Ad 165

  Panie Nick postępując wg. pewnych zasad jest po prostu łatwiej uniknąć popełnienia grzechu. Naszym obowiązkiem jest unikać takich okazji. Jeśli ktoś uważa, że on po d wpływem pokus grzechu nie popełni jest to objawem pychy.

  Wiem Pan co czytając Listwę już wiem dlaczego doszło do rozpadu kościoła. Zrobią wszystko by ich było na wierzchu.

  Kiedyś zarzucał mi , że śmiem się powoływać na słowa Chrystusa, bo Augustyn etc. Teraz zarzuca, że nie powołuje się na słowa Chrystusa i Apostołów.

  Jemu wolno wszystko, innym nie wolno nic. ma Pan Panie Nick wątpliwości co do tego Pana. Ja nie .

 169. Yah said

  Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.

  Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.

  Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny

  I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

 170. Yah said

  Dobra Panie Nick dajmy spokój, ale wychodzi na to, że to co się pisze na tematy wiary w Gajówce musi być zgodne z poglądami Listwy. On ma monopol na interpretację i dobór źródeł.

  W takim razie szkoda klawiatury na takie tematy, bo zawsze napotkamy na wyzwiska Listwy, jeśli coś mu się tam nie spodoba.

  ——
  Panie Yah, nikt nie ma monopolu na tematy wiary.
  Odrzucamy jedynie poglądy ewidentnie błędne i prowokacje.
  Admin

 171. Listwa said

  A skąd wiesz że popchną? Dziś są dostępne takie treści, tak powszechne i w tak niespodziwanych miejscach, że moje to przykłady niewinności. Od tego mają rozum i wolę aby panowac nad sobą.

  Spadaj.

  ——
  Panie Listwa… ostrożnie…
  Admin

 172. Listwa said

  @ 168 Yah

  I czego łżesz? nikomu nie zabraniam powoływać się na słowa Chrystusa.
  Gó**no warte te twoje wątpliwości albo ich brak.
  Spadaj.

 173. NICK said

  No to Listwo Drogi masz glejt na WYPAD.
  Nigdy, ten „ryży kudła, wara od źródła” nie rozliczał się. JO, znaczy.
  Z niczego.
  A „ikony”?

  Biznesik?

  Weźcie normalni coś napiszcie.
  Bo zacznę przeklinać.

 174. Listwa said

  @ 169 Yah

  A tu dowód.

 175. Yah said

  Ad 172

  Kłamiesz. Słowa Chrystusa nie pasowały ci tak samo jak moje wpisy.

 176. Yah said

  No gdzie ten dowód ?

 177. Listwa said

  @ 173 NICK

  Twoje glejty mi nie imponują. Wypad z nimi.
  Chyba cos przegapiłeś.

 178. Yah said

  Ad 173

  Panie Nick, z nim nie da pisać się normalnie. Zawsze jak mu nie pasuje w moich czy innych wpisach bluzga.

  Przy czym nie wiadomo czemu mu nie pasuje. Przecież zaczęło się od wpisu, że „grzech to choroba duszy powodująca objawy somatyczne”.

  Oraz że ” Listwa jest w głębi serca dobry” ale może być kuszony przez szatana i mu czasem ulec.

  Zrozumie Pan Listwę? Ja nie.

 179. Listwa said

  @ 175 Yah

  Juz się zaplątałeś w głupotę i brednie.
  Słowa Chrystusa pasują mi zawsze , twoje rzadko.

  Kończe, bo nieciekawie nudzisz. Mam bardziej interesujce zajęcia.

 180. Yah said

  Nie mniej Listwa swoim zachowanie potwierdza pewne fakty dotyczące kościoła na Zachodzie. Co nie znaczy, że na wschodzie takich nie było. Też byli i zachowywali się podobnie.

  A cel jest jeden, rozbić kościół, pozbawić ludzi wsparcia pasterzy, narazić na pokusy i skazać ich dusze na potępienie.

  Oczywiście każdy z tych listwopodobnych na wschodzie i na zachodzie w swoim mniemaniu chce dobrze …..

 181. Listwa said

  @ 165 Nick

  To nie jest mój kolega, międlisz tylko swoje pomysły. Pytaj zamiast zmyślać.

 182. Listwa said

  @ 180 Yah

  Co za namolny schizmatyk. Znajdz sobie jakiś zabawki jak sie nudzisz.

  „A cel jest jeden, rozbić kościół, pozbawić ludzi wsparcia pasterzy, narazić na pokusy i skazać ich dusze na potępienie.”

  – zapraszam na Mszę św w Bractwie Piusa X, otrzymasz tam prawdziwy wykład wiary, wsparcie pasterzy, poprowadzą twą zagubioną dusze do krynicy zbawienia, poznasz wreszcie Kościół katolicki a nie zyjesz mżonkami. Odstaw juz twórczośc ze swego ciasnego łebka na boku i nie wracaj do niej.

  Oto nasza Królowa ze swym Synem:

  A to prawdziwa Msza św:

 183. Boydar said

  To jest jakieś przedstawienie, bardzo bżydkie.

 184. Yah said

  Po jednym artykułem, że ten Pan zabierał głos:

  „z takim podejściem to pan się do rozrzucania gnoju po polu nadaje. ”

  „to pan grzecznie pyta, a nie pieprzy o pieprzeniu o swoje jeszcze pieprzy.”

  „Głupkowaty ten pana wpis niemiłosiernie.”

  „Niepokalanie poczęty zaczyna pytania stawiać.
  Gó**no z tego poruszania.”

  „Pilnuj pan najpierw swych 15% zanim zaczniesz skomleć.”

  „– i wynocha, przeprosin nie było.”

  Zaczynam go chyba rozumieć, bo to napisał chyba znając swą duszę:

  „Nie jest prawdą, że zło i grzech to tylko zasluga lub przyczyna szatana. Człowiek po upadku pierworodnym ma naturalną skłonność do zła i grzechu , i musi walczyć do końca swoich dni , jak uczy apostoł, aby duch „panowal nad ciałem”.”

 185. Yah said

  Panie Boydar, bo nikt tak nie bluzga jak Listwa, gdy mu coś się nie spodoba.

  To co się dzieje we współczesnym świecie nie sposób analizować w kontekście czysto politycznym. To trzeba analizować w kontekście odstępstwa ludzi od wiary i skutków tegoż odstępstwa. Odstępstwa na poziomie państw, narodów, pojedynczych osób. Odstępstwa w sprawach wielkich i niby, podkreślam, niby nic nie znaczących. Przez Listwę takich dyskusji nie da się prowadzić. Ja odpuszczam bo przez niego czuje się jak w domu wariatów.

 186. Yah said

  Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
  Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
  Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa.
  A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.

 187. Barbara Chojnacka said

  Jah,
  żałosny człowieczku, pogódż się z faktem, że nie dorastasz Listwie do pięt

  ——
  To jest Pani opinia. Niekoniecznie podzielana przez innych. Przeze mnie – na pewno nie.
  Admin

 188. NICK said

  Barbra. Wiedźma.

 189. Yah said

  Wiem jestem kmiotek od wożenia gnoju. Listwa mi to cały czas przypomina.

  🙂 🙂 🙂

 190. Yah said

  I tak Panie Nicku człowiek dostaje lekcję pokory. Może się to kiedyś jeszcze przyda. W sumie to muszę Listwie podziękować, bo teraz na każde bluzgi i zniewagi w kierunku mojej osoby reaguje uśmiechem.

  Czyli nie ma tego złego …

  Jak tam zimowla pszczółek ?

 191. Boydar said

  Bluzga ? Ja się kiedyś bardziej nawalę, pokażę Panu co znaczy bluzgać 🙂

 192. Barbara Chojnacka said

  Nicku, czy wiedżmy Cię kręcą ?

 193. Klops said

  Pan Yah wyłożył Listwę logicznym punktowaniem jego obłudnego zacietrzewienia, pomimo że Pan Gajowy nie raz zwracał tu uwagę na seksualne podłoże pokus, a ponadto upominał po wielokroć, że nauczanie Kościoła Prawosławnego nie ustępuje w niczym naukom Kościoła Katolickiego.

  Gospodarz przestrzegał też Listwę przed obrażaniem dyskutantów, bo to szkodzi jemu.

  Pan Boydar natomiast wyłożył Listwę na semantyce oraz na widzeniach św. Bernadetty, mimo że Pan Gajowy upominał tu po wielokroć, że objawienia prywatne są prywatnymi sprawami recepientów tego typu subiektywnych sygnałów.

  NICK i Barbara Chojnacka wyłożyli się sami.

  Swoją drogą, czyżby do Nieba dzieliło nas ponad półtora roku świetlnego, jeśli dziewicze objawienie w Lourdes (mające potwierdzić Niepokalane Poczęcie św. Miriam) nastąpiło dopiero po 3 latach i 3 miesiącach od ogłoszenia tego dogmatu przez nękanego chorobą papieża Piusa IX ?

 194. Marek said

  Boydar, coś dla Pana o niepokalanym poczęciu Dziewicy Marii, Matki Bożej:
  http://www.monasterujkowice.pl/books.php?b=17&c=6

 195. Boydar said

  To nie jest dla mnie, Panie Marku; to jest dla Pana Jaśka z Toronto. To On lubi zapałkę na dwa do szóstej. Ja jestem Chacheł prosty choć reformowany, mnie takie dywagacje do niczego nie potrzebne, ja się przeżegnam prawą ręką i jestem szczęśliwy, że mam do Kogo.

 196. Yah said

  Ad 193

  Dziękuję Panie Marku, uświadomił mi Pan właśnie coś z czym borykałem się całymi latami. Niby to czytałem ale dopiero teraz zrozumiałem ….

 197. Marucha said

  Nie chcę wtrącać się do dyskusji pp. Yaha i Listwy.

  Chciałbym jednak zapytać p. Listwy co miał na celu zamieszczając właśnie pod tym tematem zdjęcia – przyznaję chętnie – atrakcyjnych pań w pozycjach nie znamionujących zbyt nachalnej skromności.
  Wyjaśniam; nie bulwersują mnie ani ładne panie, ani ich wizerunki.
  Zastanawiają mnie wyłącznie Pańskie motywy. Co Pan chciał przez to powiedzieć? Co Pan chciał osiągnąć?

 198. Listwa said

  @ 187 NICK

  Myślałem, że jesteś mądrzejszy. Taki się robisz jahowydupoliz.

  @193 Marek

  Rzeczywiście coś. Widać ze sie z cosiów uczycie.

  @ 195 Yah

  Wzruszające. A błędy i głupotki jakieś tam są?
  Niech autor, który się nie podpisał, niech najpierw pozna, co to znaczy „nauka Kościoła katolickiego” jeśli chce o niej pisać.

  @ 192 Klops

  Klops wyleciał z cienia.

  Co to zacietrzewienie jeśli jest obłudne?
  Prawosławie było kiedyś częścią Kościoła i rzeczą naturalną jest że istnieją podobieństwa. Problem nie tkwi w podobieństwach, a w różnicach i błędach prawosławia, a tych podobieństwami nie da się usunąć. Pan Yah pragnie uciec do „ad personam”, bo nic innego nie może przeciwstawić.

  Są pokusy o podłożu seksualnym , ale też są inne o innym podłożu np. pokusa odrzucenia prawdy z motywu zaspokajania swoich chorych ambicji.

  „Pan Boydar natomiast wyłożył Listwę na semantyce oraz na widzeniach św. Bernadetty, mimo że Pan Gajowy upominał tu po wielokroć, że objawienia prywatne są prywatnymi sprawami recepientów tego typu subiektywnych sygnałów.’

  – tak napisał? Chyba Klops cos poprzestawiał. Nie mają znaczenia opinie osób, jeśli jest mowa o stanowisku Kościoła. Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła nie ma obowiązku wierzyć w objawienia prywatne. Ale można. Do tego byłoby głupotą odrzucać objawienia, gdy są one autentyczne i rzetelnie sprawdzone pod kątem autentyczności. Podobnie głupotą jest negowanie udowodnionych uzdrowień, cud eucharystycznych, Całunu Turyńskiego. W prawie o niekonieczności przyjmowania objawień prywatnych chodzi o to, aby nikt nie narzucał i nie mobilizował do przyjmowania treści fałszywych z fałszywych objawień , czy szatańskich. Aby nikt, nawet modernistyczny kardynał nie mógł niczego narzucić powołując się na fałszywe objawienia. Mądrością jest przyjąć prawdziwe.

  „Swoją drogą, czyżby do Nieba dzieliło nas ponad półtora roku świetlnego, jeśli dziewicze objawienie w Lourdes (mające potwierdzić Niepokalane Poczęcie św. Miriam) nastąpiło dopiero po 3 latach i 3 miesiącach od ogłoszenia tego dogmatu przez nękanego chorobą papieża Piusa IX ?”
  – odłuż cosie i ucz sie ze źródeł prawdziwych.

 199. Listwa said

  @ 197 Marucha

  W tym wątku to wpis @ 81 Yah

  „że puskuje w Gajówce i zamieszcza zdjęcia panienek to nie jego wina tylko podszeptów szatana.

  Oj Listwa, Listwa – kiedy ty chłopie w końcu zmądrzejesz.”

  – ale nie wyjaśnił o co chodzi z tymi podszeptami i na czym ma polegać zmądrzenie.

  „atrakcyjnych pań w pozycjach nie znamionujących zbyt nachalnej skromności”
  – czyli chodzi tylko o @ 99?. Ta na prośbę @ 96 Yah, dla lepszej inspiracji, ale nic to nie dało.

 200. Listwa said

  @ 183 Boydar

  To jest jakieś przedstawienie, bardzo bżydkie.

  – i wyszło ze pan Boydar się bżydko wciał. Gdy to pisał wpis @ 182 jeszcze nie był widoczny.

 201. Boydar said

  Czy ktoś się zastanawiał bardziej analitycznie nad tymi zamieszczonymi zdjęciami „pań” ?

 202. Boydar said

  Panie Listwo, mnie Pan nie rozcieńczy. Bżydko się bawicie, i przed (182) i po.

 203. Listwa said

  @ 201 Boydar

  Ja. Miłych snów.

 204. Listwa said

  @ 201 Boydar

  Pan sam się rozcieńczył. Chyba wpisem @ 183 nie komentował pan wpisu @ 182, bo teraz tak to wygląda i wygląda bardzo niefortunnie.
  Inaczej uwazam, nie bawię sie , ani bżydko.

 205. Bożydar said

  Listwa robi antyreklamę Bractwu Św Piusa X.
  Księża FSSPX zalecają obcisły ubiór, gołe uda, dekolty i męski ubiór-spodnie u kobiet?

 206. Boydar said

  No, i co Panu z tej analizy wyszło ?

 207. Boydar said

  Powtórzę zmoderowany; przy okazji będzie Pan łaskaw przedstawić wyniki tej analizy.

 208. Listwa said

  @ 205 Bożydar

  Tak nie utyskuj, zrób lepszą.
  Księża Bractwa zalecają formy ubioru na Mszy św, ale odnośnie zdjęć na gajówce to nie spotkałem się z wypowiedziami na ten temat.

 209. Listwa said

  @ 207 Boydar

  Że rozmach jest niezbędny, także w myśleniu, a nie dupy wołowe z szelkami.

  http://www.fronda.pl/a/kard-gerhard-mueller-co-tak-naprawde-mowi-amoris-laetitia,104628.html

  – temu warto się przyjrzeć, strzał w 10. Sprytni są dla tych co bez rozmachu. Dla Kościoła to oczywiście negatywne, dla wiernych novus zgubne.

  Poprzedzili tym:

  http://pl.radiovaticana.va/news/2017/12/27/benedykt_xvi_kard_m%C3%BCller_broni_tradycji_w_duchu_papie%C5%BCa_fr/1356532

  i uspokajają tym:
  http://www.fronda.pl/a/papiez-postepowiec-watykanski-dziennik-o-manipulacjach-medialnych-nt-franciszka,104577.html

  Stać was prawosławni żeby to skomentowac sensownie, tak żeby rozbroic ładunek.?
  Wątpię. Więc tak nie skaczcie.

 210. Marucha said

  Re 199:
  Nie odpowiedział mi Pan na moje pytania (#197) odnośnie celu wstawiania takich zdjęć pod artykułem o religijnym temacie.

  Re 208:
  Księża Bractwa oczywiście nie zabierają głosu w kwestiach, o których istnieniu nie wiedzą.
  Ale gdyby wiedzieli – to czy jest Pan pewien, że zaaprobowaliby wzbogacanie dyskusji o narodzinach Chrystusa zdjęciami pań?

 211. Klops said

  http://www.wiocha.pl/1483466
  Listwa przecież też ludziom daje co ma:
  – fałszywy „tradycjonalizm”
  – naciąganą „teologię”
  – autentyczny tupet.

 212. Listwa said

  @ 211 Klops

  Nie wiedziałem, ze Klopsowi tak dobrze wychodzi zgrzytanie zębami.
  Robisz zbereźne skojarzenia Klops.

 213. Listwa said

  @ 210 Marucha

  Nie wydaje mi się, że dyskusja dotyczyła narodzin Chrystusa. Również tekst z Monastyru Ujkowice tego nie dotyczy.
  Pewnie w pierwszej chwili nie zapałaliby zachwytem, ale gdybym wyjaśnił, ze w ten sposób odciągam uwagę czytelników od błędów i wręcz zwodzenia zawartego w tekście z Ujkowic, to nie sądzę, aby w tym konkretnym przypadku jakoś specjalnie protestowali.
  Zapewne otrzymałbym sensowne pouczenie, aby nie przekraczać granic i dobierać środki z ostrożnością.

  Jednak, wolałbym ich zapytać, co sądzą o sensie i konsekwencjach zamieszczania takich teksów oraz poprosiłbym o wskazanie błędów, aby przypadkiem ich nie przyswoic. Sądzę również ze kwestię zdjięc odsunęliby na dalszy plan. Wiadomo, że ekumenizmu nie popierają.

  „Zobaczyłam u niej białe skrzydła, ale to z jakiegoś powodu nie zdziwiło mnie, zapytałam tylko: “Jak masz na imię?”. Odpowiedziała: “Anna, jestem twoim Aniołem”
  – od kiedy to aniołowie mają płeć?

  ” Wiał przenikliwy, zimny wiatr. Nieco z przodu, jakby czekając na spotkanie ze mną, na drodze stała młoda mniszka. Gdy tylko się zbliżyłam, powiedziała: “Chodź ze mną oglądać życie pozagrobowe”.”
  – to może nie anioł?

  „Taki jest opis piekła wg raby Bożej Anny…”

  – to opis piekła czy „wizji o życiu po śmierci”?

  Po części tekst jest poprawny, ale bardzo ogólnikowy i ma błędy..

  Oni nie uznają zweryfikowanych objawień Maryjnych, bo według nich to zmiana, blef i fałszerstwo. Ale kierowac sie ” wizji o życiu po śmierci Służebnicy Bożej Anny, mieszkanki miasta Słancy,” – to lecą.

  „czytajcie dobre prawosławne książki, np. dzieła Sergieja Aleksandrowicza Nilusa. Można je wszystkie pobrać z naszej strony.”

  – sprawdziłbym też poziom tych promowanych książek, przed publikacją tekstu z Ujkowic, jeśli są na takim poziomie jak przytaczany w @ 194 Marek, to wątpię aby pochwalili Pana decyzję.

  Re 199:
  Nie odpowiedział mi Pan na moje pytania (#197) odnośnie celu wstawiania takich zdjęć pod artykułem o religijnym temacie.

  – to nie jest test religijny, to jest promocja własnej Cerkwi z wykorzystaniem kilku cytatów z Ewangelii obok błędnych wypowiedzi niektórych hierarchów, czy promocji mycarstw i szemranych wizji.

  „Kto może niech wchodzi na naszą stronę „Wiadomości ze świata”, a tam znajdzie sporo ciekawych artykułów i historii, również tych, opisujących życie pozagrobowe.”

  – odradzam

 214. Boydar said

  Panie Listwo, atakowanie prawosławia w sposób jaki Pan to czyni, jest działaniem przeciw katolikom. Ludzi prawosławnych od dziecka jest ponad dwieście milionów. W samej Cerkwi Rosyjskiej ponad sto. Im trzeba zadać pytania na które sami w swoich sumieniach i rozumie muszą odpowiedzieć. Tak im powiedziano i tak myślą, tak wierzą. Może są lepsi pod tym względem od nas, w większości pseudokatolików, że o judeocośtam nie wspomnę, że wierzą bez głupich dyskusji w co im podano parę ładnych wieków temu. Dobrze zadane pytanie to większa połowa sukcesu a Pan napierdala z cekaemu na oślep. A właściwie nie, pod Pańskim ostrzałem jest właśnie te sto milionów, ale stara się Pan nie trafić, nawet przypadkiem, w te kilka tysięcy w które ewentualnie by należało.

  Nie podoba mi się to, zupełnie misię to nie podoba.

 215. Marucha said

  Re 213:
  No cóż, nie będę już więcej pytał o sens zamieszczania takich zdjęć pod takim tematem.

  —————

  Re wszyscy:
  Moim zdaniem – podkreślam: MOIM zdaniem – katolicyzm i prawosławie to dwie siostrzane religie, różniące się w kilku drugorzędnych szczegółach; obie prowadzące do Zbawienia.

  Nie jest w mocy przeciętnego człowieka rozsądzać w swoim umyśle, która z nich ma 51% racji, a która tylko 49. Jeśli został wychowany w prawosławiu, będzie wierzył, że to prawosławie jest Kościołem Chrystusa. Tak samo będzie w przypadku katolika.

  Nie sądzę, by Bóg wymagał od takiego przeciętnego człowieka, aby rozeznawał się on w subtelnościach teologicznych i od ich zrozumienia uzależniał jego zbawienie. Bóg jest sprawiedliwy.

 216. NICK said

  Yah. (190).
  Okaże się przed lub pier-wiośniem. 🙂 .

  Barbra. (192).
  A jest „Pani”?
  Wiedź należy unikać.
  Same sczezną.
  Można pouczać.
  To nic nie da.
  Nie daj Bóg uszczknąć ‚jabłuszka’ kobiet upadłych.

  I TO JEST ŚWIADECTWO MOJE.

  No, nnniiiewiem… .
  Co napisać. Tak by, odpowiednio, podsumować.

  Listwo Panie… .
  Opanuj się.

  P.S.
  Wielokrotnie apelowałem do P. JO by rozliczył się, po ludzku. Zdał relacje.
  Pan się odcina a jednocześnie mu wierzy. Dlaczego tak?

  P.S.II.
  Ja już Pana nie uważam, Listwo.

 217. Barbara Chojnacka said

  ” Gloria in excelsis Deo. Etin Terra pax hominibus bonae voluntatis”

 218. NICK said

  Daj Pan, Gospodarzu, tą wiedźmę do głosu.
  Mi nie ubędzie.

 219. Boydar said

  We wszystkim co jest związane z chrześcijaństwem a nie jest katolicyzmem, czegoś brakuje. A to papieża, a to Najświętszej Panienki, a to roli Wolnej Woli. Zawsze jakiś ubytek. No to wyjmijmy w zęzie jedną deskę.

 220. NICK said

  Prawie nikt nie zostanie.
  I tak ma być.
  A, pouczać?
  Należy.

 221. Premizlaus said

  Odłóżcie spory na bok, golnijcie wzajem antałasy i się bawcie.
  Takie dysputy można prowadzić w nieskończoność, bo jeden drugiego nie przekona do swojego toru myślenia.
  To jak kłótnia dominikanina z franciszkaninem.

 222. NICK said

  Dominikaina ze jezuitą.

 223. Yah said

  Nie zawsze to, co na się wydaje , że jest czymś, tym czymś jest . I w tym tkwi problem szkutnika …. nie każda deska pasuje do poszycia, a jak nie pasuje to …. statek przecieka i tonie.

  Do budowy zabrały się osoby, które nie posiadały uprawnień do budowy statków i jeszcze rozgłaszały wszem i wobec, że tylko one takie uprawnienia posiadają.
  I co ?
  I nadszedł okres burz, a statek nabiera wody i tonie. Przecież nie da rady naprawić statku na morzu i w czasie burzy. Tymczasem Tomasze Andrewsy opierają się , że ich statek jest niezatapialny.

  Ich statek …. a niezatapiany jest tylko statek , który wyszedł spod ręki tego Szkutnika, który wyraźnie w instrukcji powiedział jakie dechy i do czego są potrzebne. Nadto słowami swoich majstrów ostrzegł, że kombinowanie przy konstrukcji statku źle się skończy.

 224. Klops said

  Wzniosła retoryka nie uzdrowi chorej praktyki.

  Czy były lub teraz gdzieś są niezatapialne statki ?

  Vasa – potężny galeon, chluba Gustawa Adolfa II, który Szwedzi szykowali na wojnę z Polską, z 64 działami na 2 pokładach, długość 69 m, wysokość dziobu 12 m, budowany 3 lata (1626-28) z najlepszych materiałów przez najlepszych szkutników; po około ¾ mili dziewiczego rejsu 10.08.1628 nabrał przechyłu i zatonął. Miał za dużo armat, w dodatku kiepsko posadowionych.

  Niezatapialne Titanic, Bismarck, Kursk, Estonia …

  Dewot powie, że dlatego utonęły, bo niekatolickie. No a Heweliusz, Costa Concordia, i ostatnio w Argentynie ubot San Juan (Święty Jan), a wcześniej tamże niszczyciel Santísima Trinidad (Trójca Przenajświętsza), która przez ukrywanie problemów, malwersacje i zaniedbania w 2013 roku nabrała wody i na 2 lata położyła się na dno w rodzimej bazie Puerto Belgrano.

  Nie tylko statki toną, w 2014 drugi bank Portugalii Espirito Santo (Duch Święty) zbankrutował.

  Czyż Kościół też nie tonie teraz w rodzimej bazie z buty, zaniedbań, przepancerzenia, przepychu w dekoracjach, zamiatania pod dywany, z malwersacji, z kłótni na mostku oraz z naiwnie próżnej wiary w cudowne ocalenie ?

  Czy też nie zaczął się czuć „większym od Boga” ?

  Klops nastąpił, bo pozbawienie urzędu Benedykta XVI, wieloletniego szefa Kongregacji Nauki Wiary, dowodzi że fikcją jest dogmat „nieomylności papieża” – istotna część Tradycji i Magisterium KRK, za to bez umocowania w Piśmie.

  Krzepkość prawosławia wynika z konserwatyzmu.

  http://ram.neon24.pl/post/141726,papiez-dyktator-marcantonio-colonna-mafia-z-san-gallo
  http://romualdkalwa.neon24.pl/post/141711,kto-chcial-zgladzic-papieza-benedykta-xvi

  23.09.2011
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/niemieccy_biskupi_nie_chcieli_podac_reki_papiezowi_benedyktowi_xvi_213315.html
  http://www.pch24.pl/benedykt-xvi—obcy-na-niemieckiej-ziemi,35173,i.html

  Benedykt XVI ogłosił abdykację ”niespodziewanie” 11.02.2013. Dokładnie rok wcześniej 11.02.2012 media alarmowały, że czyha niebezpieczeństwo. W Polsce pisała o tym zarówno „szacowna” KAI (Rzym 2012.02.10) drwiąco: „Bredzą” o spisku na Benedykta XVI, jak i „bulwarowy” dziennik „Fakt” rzeczowo: „Papież umrze w ciągu 12 miesięcy!” Spisek w Watykanie?
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/papiez-umrze-w-ciagu-12-miesiecy-spisek-w-watykanie/0p9rz4m

  Osoby które zawiązały tajną ‚opozycję’ przeciwko kardynałowi Ratzingerowi jeszcze gdy jako prawa ręka JPII szefował Kongregacji Nauki Wiary:
  – Bruxellski Prymas kard. Godfried Danneels
  – Ivo Fürer biskup miasta San Gallo w Szwajcarii
  – jezuita kard. Carlo Maria Martini, abp Mediolanu
  – kard. Tarcisio Bertone, Sek. Stanu w Watykanie.

  Chimpay, Argentyna 11.11.2007 – kardynał Jorge Mario Bergoglio i ówczesny Sekretarz Stanu w Watykanie kardynał Tarcisio Pietro Evasio Bertone (ur. 2.12.1934) – szef masoństwa w Watykanie, którego BXVI chciał odwołać, ale zabrakło mu „nieomylnemu” mocy przerobowej oraz wsparcia Ducha Świętego, który „wieje kędy chce”.

  https://www.wprost.pl/zycie/208560/Belgijski-kardynal-przyznaje-sie-do-bledu.html

  Kardynał Danneels, były prymas i przewodniczący Episkopatu Belgii, tuszował i utrzymywał w tajemnicy sprawę molestowania seksualnego małoletniego krewniaka przez ordynariusza Brugii biskupa Rogera Vangheluwe. Ofiara, dziś 40-letni mężczyzna, dokonała potajemnego nagrania rozmowy, podczas której Danneels prosił o wybaczenie Vangheluwenowi i utrzymanie w tajemnicy całej sprawy – przynajmniej do czasu przejścia ordynariusza Brugii na emeryturę…

  Smutne i żałosne 😦

  Bo teraz widać kto i w jakim celu usuwał BXVI.

  Czy panienki Listwy to nie skutek tych zboczeń ?

  Instytucja, która nie ma siły, aby się oczyścić, skazana jest na upadek. I najlepszy Szkutnik nie pomoże, gdy kapitaństwo upo(dl)iło się waadzą.

 225. Listwa said

  @ 216 Nick

  Ja już Pana nie uważam, Listwo.
  – mała strata, te pana uważanie jest mi potrzebne jak waciak w tropiku.

  Listwo Panie… .
  Opanuj się.

  – Nick Panie, puknij się.

 226. Listwa said

  @ 224 Klops

  Bardzo zabawnie to wygląda, gdy próbujecie bronić prawosławia zdjęciami kobiet.
  Twoje zbereźne skojarzenia to też wina kard. Godfried Danneels czy kard. Tarcisio Bertone?

 227. Listwa said

  @ 214 Boydar

  Panie Boydar,

  Swoje teksty pisze dla katolików, a nie dla tła, jeśli się panu coś nie podoba to bardzo mi przykro.
  Jeśli pan ma jakieś pytania do prawosławnych to wal pan śmiało.

  Gdy będzie wejść 3 mln, a nie 30 000 to może pomyślimy o tych milionach.

  ” ale stara się Pan nie trafić, nawet przypadkiem, w te kilka tysięcy w które ewentualnie by należało.”
  – czyli? Bo sam jestem ciekaw.

  Bez odbioru.

 228. Boydar said

  Panie Listwo … albo „jestem ciekaw” albo „bez odbioru” … 🙂

 229. Listwa said

  @ 215 Marucha

  „Moim zdaniem – podkreślam: MOIM zdaniem – katolicyzm i prawosławie to dwie siostrzane religie, różniące się w kilku drugorzędnych szczegółach; obie prowadzące do Zbawienia.”

  – opinia niestety dyskredytująca, „różniące w kilku drugorzędnych szczegółach” występują między kard. Kasperem, a kard. Marxem, ale róznice między nimi, a abp Lefebvre juz takie nie są. Chyba nie za bardzo prawosławie skłonne jest zgodzić się odnośnie „siostrzanych religii”.
  Problem prawosławia to już 1000 lat istnienia i przez cały ten czas jest on diagnozowany jako istotne rozwarstwienie organizacyjne i doktrynalne. Protestantyzm też jest „siostrzany” . To za mało.

  Jeśli jakiś duchowny podaje zamiast prawdy fałsz np. „W ten sposób Kościół Rzymski w swoich próbach wywyższania Przeczystej Bogurodzicy idzie ścieżką wiodącą do Jej zupełnego ubóstwienia. Jeżeli już teraz władze kościelne nazywają Maryję uzupełnieniem Trójcy Świętej, można przypuszczać, że wkrótce będzie czczona jak sam Bóg.” – to nie jest to drobna róznica.

  „Nie jest w mocy przeciętnego człowieka rozsądzać w swoim umyśle, która z nich ma 51% racji, a która tylko 49. Jeśli został wychowany w prawosławiu, będzie wierzył, że to prawosławie jest Kościołem Chrystusa. Tak samo będzie w przypadku katolika.”

  – Jezus Chrystus załozył jeden Kościół i leży w mocy człowieka ustalić, gdzie i jaki ten Kościół jest oraz co naucza. Podejście do tematu „procentowe” jest niewłaściwe. Punktem odniesienia jest nauka i stanowisko Kościoła teraz, po i przed podziałem. Nie opinie i wierzenia, czy chciejstwo.

  „Nie sądzę, by Bóg wymagał od takiego przeciętnego człowieka, aby rozeznawał się on w subtelnościach teologicznych i od ich zrozumienia uzależniał jego zbawienie. Bóg jest sprawiedliwy.”

  – Pan Bóg podał jasne zasady i prawdy, które ludzie powinni poznac i je przyjąć. Nie jest to ponad możliwości zrozumienia i rozeznania.

 230. Listwa said

  @ 228 Boydar

  Retoryczne. Chyba sie nie mylę? Jeśli tak, to wal pan.

 231. Listwa said

  cd 229

  Chrystus jasno powiedział : nie ten kto mówi panie panie otrzyma zbawienie, lecz ten kto wypełnia wolę moją.
  trzeba spełnic pewne wymagania

 232. Marucha said

  Re 229:
  Prawosławie istnieje już 1000 lat. Nie podzieliło losu „kościołów” protestanckich i nie rozpadło się na setki a może tysiące kościółków, sekt i sekciątek. Być może istnienie prawosławia nie jest Bogu niemiłe?

  Fakt, że wielu ludzi o wysokim poziomie moralnym i dużej wiedzy obstaje przy prawosławiu, oznacza, iż interpretacja zaszłości historycznych nie jest ani łatwa, ani jednoznaczna.

 233. Boydar said

  Mój idol drugiej kategorii powiedział, że najważniejsze są kadry.

 234. Listwa said

  @ 232 Marucha

  Judaizm tez nie rozpadł się na setki czy tysiące. „Istnienie” nie jest potwierdzeniem akceptacji przez Pana Boga, szczególnie istnienie masonerii. Zrównywanie, czy utozsamianie katolicyzmu i prawosławia lub zamiana katolicyzmu na prawosławie tez nie będzie posiadało akceptacji.

  Wielu ludzi też opowiada się za katolicyzmem i neguje prawosławie. Nie jest zbyt istotne co było kiedyś, a ważne co jest teraz. Nie dlatego jest katolicyzm i prawosławie bo obie strony są tym samym. Prawosławie nie stworzyło niezależnej hierarchii, a odrębną i posługuje sie podawaniem nieprawdy w stosunku do Koscioła katolickego. Nie obronią się.

  Jakie treści zawiera ich „Pismo sw” ? mieli 700 lat na przyjęcie Wulgaty. Teraz posługują sie swoim i tymi treściami się kierują. Nie utrzymają wymaganej moralności.

 235. Listwa said

  Przy zwiastowaniu anioł powiedział : „Jesteś pełna łaski”. Anioł to anioł , a pełnia to pełnia.
  A prawosławni (przynajmniej ci bardzo tradycyjni z Ujkowic) mają pretensje do Kościoła, że ten ogłosił prawdę o niepokalanym poczęciu. I to pretensje w imię kultu Maryi.

 236. Marucha said

  Re 234, 235:
  Zgoda, dostał Pan punkt za judaizm 🙂
  Ale mnie nie chodzi o to, by zamieniać katolicyzm na prawosławie. Sam jestem katolikiem i nie mam zamiaru konwertować.
  Widzę po prostu, że historia podziału Kościoła na obie gałęzie nie jest ani tak jednoznaczna, ani tak łatwa do interpretacji, jak by nam się wydawało.

 237. Boydar said

  Pan wybaczy, Panie Gajowy, ale Pańskie stwierdzenie „… sam jestem katolikiem i nie mam zamiaru konwertować …” zmusza mnie do wyartykułowania przemyśleń.

  Czy to nie jest czasem odwracanie kota ogonem ? A gdyby katolicyzm nosił np. panaromanową nazwę „empstrembzdrem” ??? Czy to nazwa definiuje kompendium prawd ? Oprócz tego że katolicki znaczy powszechny, nic z nazwy więcej nie wynika, bo „święty” i „apostolski” to są nasze dodane określenia, niewątpliwie zresztą prawdziwe. A więc określając się katolikiem, deklaruje Pan (czy ktokolwiek inny) nie tylko wiarę w Boga i Bogu, ale również wszystkie te zasady jakie do katolicyzmu przypisano przez wieki. Przypisano sztucznie lecz prawdziwie, bo rozum i intuicja wskazywała konieczność przydania stosownych słów i postaw dla rzeczy w sumie nie z tego świata. Gdyby komuś przyszło zastanawiać się co znaczy u mnie użyte słowo „sztucznie”, to śpieszę wyjaśnić, że brzytwa jest ostra (jeśli jest) bez względu na to czy ją tak nazwiemy czy nie; tak więc przydanie nazwy nie zmienia stanu rzeczy, natomiast czyni zadość zasadzie, że na tym świecie rzeczy nie nazwane nie istnieją. Tak więc Pańskie „jestem katolikiem” w rzeczywistości potwierdza Pańską wierność i akceptację dla zastanego stanu „wiary” katolickiej a nie przywiązanie do danej nazwy.

  Gdyby teraz przyszło Panu do głowy „konwertować”, to de facto sprowadzałoby się to do albo odrzucenia niektórych prawd zawartych i umocowanych w katolicyzmie albo do przyjęcia lub zmiany innych.

  Mało którzy z tu dyskutujących, podnoszą kwestię, że całe rzesze wiernych, tak katolickich jak i prawosławnych … nie wiedzą w co wierzą, i pod czym się „podpisują”. Nie mówi im tego ksiądz na religii, nie mówią rodzice, może trochę mówi Gajówka. To co jest mówione, to są symbole; bez wytłumaczenia czym się różnią od innych, nie trafiają ani do serca ani do rozumu. Gdyby katolicy to wszystko wiedzieli, byli świadomi, być może wiele spraw i rzeczy wyglądałoby inaczej. Trudniej byłoby ich potem oszukać.

  I dla tego zacytowałem Lenina.

 238. Boydar said

  A tu tak prawie off topic

  https://pl.sputniknews.com/blogs/201801027033261-sputnik-polska-przedmurze-chrzescijanstwa/

 239. Listwa said

  @ 237 Boydar

  Niezłe.

  @ @ 238 Boydar
  Nie pierwszy już raz Sputnik podaje głupoty

 240. Yah said

  🙂 🙂 🙂

  „Judaizm tez nie rozpadł się na setki czy tysiące. ”

  Współczesne odłamy judaizmu

  3.1 Judaizm ortodoksyjny
  3.2 Judaizm postępowy
  3.3 Judaizm konserwatywny
  3.4 Judaizm rekonstrukcjonistyczny
  3.5 Judaizm świecki i humanistyczny
  3.6 Judaizm mesjanistyczny
  3.7 Felaszowie
  3.8 Judaizm karaicki

  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Judaizm

  „Zgoda, dostał Pan punkt za judaizm” ???

  ——
  Ok, przyjmuję poprawkę.
  Admi

 241. NICK said

  Wszedł mi Pan w komentarz. Panie Yah.

  To kolejny raz P. Listwa dooopy daje.
  (fotki nie wys-tarczą?)

  A i zwykły judaizm, żrący się jak w Polin.

  Katolicyzm Tradycyjny. Tak.

  Wielość „judaizmów”. Fakt.
  Przecież TU, od dawna rozpoznaliśmy tzw. „judaizmy”.

  hój z nimi.

  Nam rozmemływają dawne sprawy i definicje.
  Zwłaszcza dotyczące Wiary Naszej.
  Może by tak zsyntetyzować neologizmem.
  Kto rządzi światem?
  Humaniści/poloniści?

  Kto nie wierzy w Boga Prawdziwego… .

 242. Yah said

  Podszycie się pod chrześcijan i stopniowe „wydmuchiwanie” chrześcijaństwa z kościoła nie stanowi dla pewnej grupy ludzi żadnego moralnego ani intelektualnego problemu. Zresztą pod chrześcijan podszywają się równie dobrze jak pod szlachtę, ziemian, Polaków, katolików, tradycjonalistów etc.

 243. Yah said

  Ciekawe kto ma skłonność do monopolizowania, uzależniania, kombinacji, manipulowania albo np. czegoś takiego:

  „Rycerze ci wywodzili się wyłącznie ze szlacheckich rodzin niemieckich. Przy przyjmowaniu zwracano uwagę na ich pochodzenie, natomiast bez znaczenia było ich wcześniejsze życie. Na mocy przywileju papieża Honoriusza III przyjęcie w poczet zakonu chroniło przed odpowiedzialnością prawną za wcześniejsze czyny we wszystkich państwach chrześcijańskich”

  Toż to czysty makiawelizm , a nie chrześcijaństwo. Ciekaw, kto do takich rzeczy jest zdolny?

  Dostało to to po tyłku od Jagiełły i Aleksandra Newskiego i postanowiło się zemścić.

  Polski praktycznie nie ma ( jest wydmuszka zwana Polską) , Rosję prawie zniszczyli.

 244. Yah said

  I jeszcze a propos kobiet. Sami porównajcie i która z nich byście chcieli mieć za żonę, synową:

  .http://pbs.twimg.com/media/DSEkwLAXkAIuq0f.jpg

  .https://www.shutterstock.com/pl/video/clip-26033372-stock-footage-ufa-russia-april-easter-easter-liturgy-in-ufa-russian-orthodox-church.html?src=rel/26033357:8/gg

  Purytanizm ? Bynajmniej. Skromność.

 245. Yah said

  Oczy, patrzcie na oczy !!!

 246. Listwa said

  @ 236 Marucha

  Przyjęcie opinii: „katolicyzm i prawosławie to dwie siostrzane religie, różniące się w kilku drugorzędnych szczegółach; obie prowadzące do Zbawienia.”

  – jest krokiem w tym kierunku i zachętą dla innych oraz ekumenizmem posoborowym. Prawosławie mogłoby jedynie prowadzić do Kościoła tych , którzy z Kościołem nie mają kontaktu, gdyby nie byli tak aktywnie i duszpastersko wrodzy i fałszywi w tym zakresie.

  „Każdą rzecz zowię, jaką jest: figę figą, motykę motyką, a heretyka heretykiem” (Kard. Stanisław Hozjusz).

  „Wielu ochrzczonych zamiast wiary katolickiej ma w głowie kalejdoskop religioznawczy.
  W wierze katolickiej trzeba się mocno trzymać nie tego, co nowe, lecz tego, co pewne.
  I oczywiście, należy to wyartykułować klarownie: Nic nam nie pomoże „wyjaśnienie” herezji. Herezję należy odrzucić. A tego, który się jej dopuszcza, nazwać – zgodnie z dwutysiącletnią doktryną Kościoła Katolickiego – heretykiem”.

  „Novus Ordo Missae – biorąc pod uwagę elementy nowe i podatne na rozmaite interpretacje, ukryte lub zawarte w sposób domyślny – tak w całości, jak w szczegółach, wyraźnie oddala się od katolickiej teologii Mszy świętej”. Czas na decyzje katolickie
  Ks. Jacek Bałemba‏

  Zagrozenia wynikające z sytuacji wewnętrz Kościoła są o wiele bardziej subtelne niż te płynące z relacji katolicyzm-prawosławie (bo tu jest sprawa jasna i stosunkowo prosta) i trudniejsze w reakcji oraz uniknięciu błędu. Kto nie chce przegrać, musi i z tym sobie poradzic.

  Np. przy sprawie Amoris Laetitia, Franciszek podaje dwuznaczny tekst, ale bez jawnej herezji i bez oczywistego błędu, po czym biskupi argentyńscy tworzą jej heretycką interpretację i wysyłają ją w formie prywatnego listu do Franciszka, a Franciszek odpowiada im w kolejnym prywatnym: bardzo fajna i ładna. Na co pytany kard. Muller mówi, z tym nie ma problemu, bo to korespondencja prywatna. Na co Franciszek nakazuje korespondencję z argentyńczykami wpisac w katalog oficjalnego nauczania, a kard. Mullera wywala z ważnego urzędu straznika wiary i w jego miejsce wstawia milczka z argentyny, który jak sie wydaje uważa że rolą strażnia wiary jest ciche myślenie, a nie głosna obrona i krzewienie wiary niezmutowanej
  .
  I mamy sytuację , że prywatne listy wpychane są w formę oficjanego naucznia, przy czym Franciszek jako papież sam nic nie podaje z nauki jako takiej, wyraża tylko w prywatnym liści opinię odnośnie tekstu argentyńskiego. Ale to ta argentyńska interpretacja ma być niby włączona do magisterium, a nie zaden tekst papieski, i ona ma być podstawą błędnych duszpasterskich działań z powołaniem na Amoris Laetitia bez jawnych błędów. I mamy sytuację, że wierni muszą odnaleźć sie w tym galimatiasie, bo inaczej pod wpływem nacisku ze strony modrnistycznej władzy popełnią błędy niemoralniści do tego uczymią to będąc nieświadomi, no bo tekst papieski Amoris Laetitia jest niby poprawny. Wiernym Novus grozi że najedzą sie trucizny.

  Roberto de Mattei powiedział, że „mamy w zasadzie sytuację, że kazdy musi się opowiedzieć, czy jest dziś z Franciszkiem i jezuiatmi, czy z jezuitami z wczoraj i z papieżami z przeszłosci, i jest inaczej niż kiedyś, bo kiedyś pojawiał sie błąd i herezja owocująca ewentualnie schizmą, obecnie jest zakamuflowana schizma wciskająca zakamuflowaną herezje” ( metodami wyrafinowanymi) .

  Te sprawy jest łatwo ignorować i odmawiać im znaczenia. Ale walka z błedami i herezjami to walka o słowa, i są tacy którzy podejmują nieustanny wysiłek wciskania niewłaściwych słów i znaczeń. Gdańsk czy Kraków, niby pojedyńcze słowa , ale w zalezności od wyboru mozna wylądować nad morzem albo w górach.

 247. Barbara Chojnacka said

  ad 244
  najlepsza jest Maria Magdalena

 248. Yah said

  Chojnacka czyli alter ego Listwy z komórki. Ładnie się tak podszywać pod nieżyjące osoby ?

 249. Listwa said

  @ 240 Yah

  Weź sobie ten punkcik i tak nie płacz i nie zazdrość.
  Też nie skupiaj się na kilku różnicach i koteriach, oni jadą w jednym kierunku, a nie w setki, czy tysiace.

 250. Listwa said

  @ 241 NICK

  „Wszedł mi Pan w komentarz. Panie Yah”
  – a ty panie prostaku wejdź mu w dupę w ramach rewizyty.

  To kolejny raz P. Listwa dooopy daje.
  – sam dajesz , osiem to nie setki ani tysiące,

 251. Yah said

  🙂 🙂 🙂

 252. Listwa said

  @ 244 Yah

  I jeszcze a propos kobiet. Sami porównajcie i która z nich byście chcieli mieć za żonę, synową:

  – jak szukasz na synową lub żone to takich nie dostaniesz., jak sie zwrócisz to wyszukam ci jakieś warianty w waciaku i gumofilcach.

 253. Yah said

  Panie, jako teolog powinien pan albo wiedzieć, albo przeczytać ile jest odłamów i szkól rabinackich w obrębie judaizmu.

 254. Listwa said

  @ 243 Yah

  Kup sobie trumne i od razu w nią właź, będzie w awangardzie szybszych niz śmierć. .

 255. Yah said

  ad 252

  Nie szukam bo ma 🙂

 256. Listwa said

  @ 253 Yah

  Pan jako prawosławny jak zwykle kieruje uwage na manowce.

 257. Yah said

  Ad 254

  Zastanawiam się Panie Gajowy czy ta groźba nie podchodzi pod prokuratora ?

  ——
  Jest b. niemiła, ale może być potraktowana jako przenośnia.
  Admim

 258. Listwa said

  @ 248 ah

  Widze że ci peryskop zadziałał.
  Jak ma, to niech tak na inne baby nie spogląda, bo te nie mają waciaka i gumofilców i łoczy ci przywrą. .

 259. Listwa said

  @ 257 Yah

  O jej, straszy jak Brunhilda.

 260. Yah said

  …. albo po prostu lekarza specjalisty ….

 261. NICK said

  Prawosławie jest jakąś alternatywą dla upadającego Watykanu.

  NIE. Katolicyzmu.

 262. Boydar said

  Dobra baba jest dobra i w gumofilcach oraz waciaku, tacy np. Eskimosi wcale nie narzekają.

  Nie wiem zupełnie co Wy cierpicie do tej garderoby.

 263. Listwa said

  @ 250 Yah

  W insynuacjach jesteś wyszkolony.

  @ 261 Nick

  O rety, Watykan to stolica państwa, to nie religia jak prawosławie lub katolicyzm.
  Jeden kiedyś powiedział : zastanawiam sie czy być nadal katolikiem czy zostać słowianinem, (jest nagranie).
  Chyba do tej samej klasy chodziliście.

 264. NICK said

  Ale jest alternatywą.
  Myśli Pan?
  Że garderoba?Jest?
  Lub nie.

  „ziejące” pomijam.

  Dobrze, żem nie eskimos.

  JO miał, nieco, racji co do ubioru.
  Dziś zeznawałem w pewnej sprawie. Czekanie. Dwie nalane twarzą „panie”. Przychodzi pani Prokurator. Nie nalana. One do niej per Ty.
  Ona we spodniach poszarpanych poprzecznie. Taka moda.
  Poprzecznie poszarpana. Smichy, chichy ze spowiadań.
  Kto to widzi?

  Ten się bżydzi.
  Świadectwo.

 265. Boydar said

  Pan Listwa (263) chyba nie zrozumiał Pana NICKA (261); wybór pomiędzy trendem obecnie watykańskim a prawosławiem sam w sobie jest alternatywą, ale dla wiernych, nie dla kolegów Franczesca.

 266. Barbara Chojnacka said

  ad. 248
  Panie Jah,
  Ś.P. Barbara Chojnacka jest siostrą mojego Ś.P. Męża
  Pan Listwa jest bezbłędny, nic na to nie poradzę.
  Niech Sz.P. zechce przyjąć to do wiadomości

 267. Boydar said

  Jedno jest pewne, jak się ma parę tysięcy lat doświadczeń i zachowanych notatek, to wszystkie myki się ma obcykane.

 268. Listwa said

  @ 265 Boydar

  Panie Boydar,
  nie zrozumieć to ja mogę człowieka z wiedzą i inteligencją, bo mogę się okazać za cienki, a to co ma on do powiedzenia i jak to mówi, może być dla mnie zbyt nieuchwytne.

  Ale Nicka to ja z 20 km bez oświetlenia i w hałasie.

  Teraz Yah podaj swoje imię i nazwisko, bo sie skryłes za literki i straszysz prokuratorem, znawco od komunikacji.

 269. Spontan said

  .. – miedzy młotem, a kowadłem – *

 270. Listwa said

  @ 266 Barbara Chojnacka

 271. NICK said

  Zatem NIC nie ma Pani z nią wspólnego. (266). Barbaro.
  Uwaga o bezbłędności Pana Listwy???
  Jaki oskarżony taki świadek.

 272. Barbara Chojnacka said

  ad. 270
  dla n Icka jestem wiedżmą

 273. NICK said

  Nie.

 274. Barbara Chojnacka said

  ad.269
  https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjluL2057nYAhURPVAKHZRoAZ0QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.livre-achat.com%2Flivre.php%3Fitemid%3D468%26titre%3DSacr%25E9-Coeur-Vend%25E9en-Autocollant-PARE-BRISE%26fam%3DpinZs&psig=AOvVaw0DPeUIouPzNhCcHgB2f6ge&ust=1515000295744896

 275. Yah said

  „Teraz Yah podaj swoje imię i nazwisko, bo sie skryłes za literki i straszysz prokuratorem, znawco od komunikacji.”

  „Listwa said
  2018-01-02 (wtorek) @ 16:41:00

  @ 243 Yah

  Kup sobie trumne i od razu w nią właź, będzie w awangardzie szybszych niz śmierć”

  HUCPA i nieskrywana POGARDA DLA GOJA.

 276. Barbara Chojnacka said

  jah
  udajesz Goja

 277. Yah said

  Tak oczywiście już Pan Macka rozszyfrował mnie jako wysoko postawionego człona Sanhedrynu.

  Dlatego cieszą mnie niezmiernie słowa zwierzchnika Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X Biskupa Bernarda Felley’a,

  „We evidently condemn every act of murder of the innocent. It is a crime that cries to heaven! Even more so when it is related to a people. We reject every accusation of Antisemitism. Completely and absolutely. We reject every form of approval of what happened under Hitler. This is something abominable. Christianity places Charity at a supreme level. Saint Paul, speaking of the Jews, proclaims, ‚I wished myself to be an anathema [from Christ], for my brethren!” (Rom. 9, 3). The Jews are „our elder brothers” in the sense that we have something in common, that is, the old Covenant. It is true that the acknowledgment of the coming of the Messiah separates us.”

  Które są coraz bliższe nauczania naszego papieża Jana Pawła II i inspirowanej przez nas deklaracji Nostra aetate 🙂

  No Pani Barbaro, niczym Pan Macka zdemaskowała mnie Pani, gratulacje 🙂

 278. Listwa said

  @ 275 Barbara Chojnacka

  +
  … i hucpe.

  Same hucpy, wszędzie hucpy.
  W czasie zamachu 13.05.1981 Wojtyła był na rękach Aloisa Estermanna agenta STASI „Werder”.

 279. Yah said

  czyli udaje goja i hucpę ?

  Hucpa – bezczelność; wulgarne, bezczelne, często rozbudowane w formie oszustwo

  Czyli jak udaję hucpę to mówię prawdę .

  Zamachu nie było, był teatr jednego aktora i data ładnie dobrana.

 280. Barbara Chojnacka said

  Panie Listwo,
  Szczęśliwego Nowego Roku Pańskiego życzę !!!!!

 281. Yah said

  Jeden komentarz jest w moderacji. Radze uważnie przeczytać „tradycjonaliści” 🙂

 282. Listwa said

  Katolicka doktryna o relacji Kościoła Katolickiego do innych religii:
  Pius XI, encyklika

  „Z tego wynika, że żadna religia nie może być prawdziwa, prócz tej, która polega na objawionych słowach Boga. To objawienie, które rozpoczęło się z początkiem rodzaju ludzkiego i kontynuowało się w Starym Testamencie, Jezus Chrystus sam w Nowym Testamencie ukończył, to poręcza historia – rzeczą dla każdego jasną jest, że jest obowiązkiem człowieka bezwarunkowo wierzyć w objawienie Boga i słuchać Jego przykazań bez zastrzeżeń: byśmy jednak na chwałę Boga i dla naszego zbawienia mogli obie te rzeczy słusznie wypełnić, Jednorodzony Syn Boga ustanowił na ziemi swój Kościół. A więc sądzimy, że ci, którzy mienią się chrześcijanami, nie mogą nie wierzyć, że Chrystus ustanowił Kościół i to jedyny. Gdy jednak dalej pytamy się, jakiego rodzaju ten Kościół z woli swego Założyciela ma być, nie wszyscy są jednego zdania. Wielu np. jest zdania, że Kościół Chrystusa nie musi być widomy, przynajmniej o tyle, że nie musi występować w formie jednego ciała wiernych, wyznających jedną i tę samą naukę i pozostających pod jednym nauczycielem i jednym kierownikiem. A pod widomym Kościołem nie rozumieją niczego innego, jak tylko fakt związku, złożonego z rozmaitych chrześcijańskich wspólnot, choćby te wspólnoty wyznawały różne, albo wzajemnie zwalczające się nauki. Ale Chrystus ustanowił swój Kościół jako społeczność, z istoty swej na zewnątrz widomą, aby pod kierownictwem jednej głowy(4), przez nauczanie żywym słowem(5), i przez udzielanie Sakramentów, tych źródeł łask niebieskich(6), kontynuowała w przyszłości dzieło odkupienia ludzkości. Dlatego to porównywał go z państwem(7), z domem(8), z owczarnią(9), z trzodą(10). Ten tak cudownie ustanowiony Kościół nie mógł po śmierci swego Założyciela i Apostołów, tych pierwszych pionierów swego rozpowszechnienia, upaść lub być obalonym, boć przecie Jego zadaniem było wszystkich ludzi, bez różnicy czasu i przestrzeni, doprowadzić do zbawienia: „Euntes ergo docete omnes gentes” (Idźcie przeto i nauczajcie wszystkie narody)(11). Czyż więc Kościołowi w jego ciągłym, nieprzerwanym wypełnianiu swego przeznaczenia może zabraknąć skutecznej siły, skoro go przecież sam Chrystus wciąż wspomaga, On, który uroczyście przyobiecał: „Ecce vobiscum sum omnibus diebus, usque ad consummationem saeculi” (Oto jestem z wami po wszystkie dni, aż do końca świata)?(12). Nie może więc być inaczej, jak tylko, że Kościół Chrystusa nie tylko dzisiaj, ale i po wsze czasy, istnieje, lecz musi być z konieczności ten sam, jak był za czasów Apostołów, chyba, że ktoś powiedziałby – co nie daj Boże – że Chrystus Pan nie sprostał swym zamiarom, lub też, że pomylił się wówczas, gdy zapewniał, że bramy piekieł nigdy go nie zwyciężą(13).”

  Więcej:
  https://sacerdoshyacinthus.com/ekumenizm/

 283. Yah said

  Ad 279

  Ja też, ja tez. I żeby Pan Listwa w końcu się nawrócił bo wtedy:

  Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. Jeżeli zaś należycie do Chrystusa, to jesteście też potomstwem Abrahama i zgodnie z obietnicą – dziedzicami.

 284. NICK said

  Spoko. Po kolejnych ocenach się nawraca. (281).
  Udaje?

 285. Yah said

  „We evidently condemn every act of murder of the innocent. It is a crime that cries to heaven! Even more so when it is related to a people. We reject every accusation of Antisemitism. Completely and absolutely. We reject every form of approval of what happened under Hitler. This is something abominable. Christianity places Charity at a supreme level. Saint Paul, speaking of the J…s, proclaims, ‚I wished myself to be an anathema [from Christ], for my brethren!” (Rom. 9, 3). The J..s are „our elder brothers” in the sense that we have something in common, that is, the old Covenant. It is true that the acknowledgment of the coming of the Messiah separates us.

  Bp Bernard Fellay

 286. Yah said

  „Dziewczęta i kobiety, które się nieprzyzwoicie ubierają, winny być nie dopuszczone do Stołu Pańskiego i do godności chrzestnych matek przy Sakramencie Chrztu i Bierzmowania. W niektórych wypadkach nie należy im nawet pozwolić na wejście do kościoła.

  Gdy w ciągu roku wypadnie święto, odpowiednie do zachęty do cnoty skromności, szczególnie w uroczystości Najświętszej Maryi Panny, proboszczowie i kapłani, kierujący pobożnymi związkami i stowarzyszeniami katolickimi, winni w odpowiednich słowach zachęcać i pobudzać kobiety do chrześcijańskiej skromności w ubiorze.”

  .https://sacerdoshyacinthus.com/o-skromnosci-kobiet/

  🙂 🙂 🙂

 287. Yah said

  „Przepiękna cnota czystości.
  Rzymski katolik odznacza się kulturą bycia. Kultura bycia to także znaczy – kultura myśli, słowa, czynu, zachowania, twórczości.
  Rzymski katolik nie rozpowszechnia dwuznacznych, nieczystych, wulgarnych, nieprzyzwoitych słów, treści, obrazów. Rzymski katolik prowadzi życie czyste, skromne – w myślach, słowach i uczynkach.
  Zdaje się, że w tej kwestii niektórzy już sobie sumienie ustawili niepoprawnie. Trzeba je poprawić!
  Św. Jan Bosko pisał: „Cnotą najbardziej potrzebną, cnotą wielką, cnotą anielską, cnotą, której towarzyszy orszak wszystkich innych cnót, jest cnota czystości. Kto posiada tę cnotę, może zastosować do siebie słowa Ducha Świętego: A przyszły mi wraz z nią wszystkie dobra (Mdr 7, 11). Zbawiciel zapewnia nas, że ci, którzy posiadają ten skarb nieoceniony, już w tym śmiertelnym życiu są podobni do aniołów Bożych (Mt 22, 30)”.

  Diabeł nie ma upoważnienia do udzielania upoważnienia.
  Pan Bóg udziela upoważnienia. Jest to upoważnienie do realizacji dobra i tylko dobra. Nie mamy upoważnienia do realizacji zła. Mamy upoważnienie do realizacji dobra. Święta nasza powinność!”

  .https://sacerdoshyacinthus.com/2015/06/20/przepiekna-cnota-czystosci/

 288. Barbara Chojnacka said

  pan Jah będzie stał na bramce, mierzył długość spódniczek i dopuszczał …fajne zajęcie

  ——
  Równie „fajnym” zajęciem jest podsrywanie… jak p. Barbara.
  Admin

 289. Barbara Chojnacka said

  panie Jah, szewc bez butów chodzi, trzeba zacząć od siebie

 290. Yah said

  Czy wy w ogóle zastanawiacie się co piszecie. Przecież całą naukę tradycyjnego katolicyzmu traktujecie wybiórczo czyli jak wam pasuje.
  A pasuje wam tylko papież i msza trydencka dla ozdoby. A papież jest wam potrzebny nie dla zachowania czystości wiary, co chroni od grzechu tylko dla kontroli i władzy nad ludźmi wierzącymi.

 291. NICK said

  Naturalnie .P. Yah. (283).
  Mniemam, że gospodarz wkroczy. Odpowiednio.
  Bez memłania jak u Lubelaka.
  Wtedy co?
  Wiemy.

 292. Boydar said

  – dla n Icka jestem wiedżmą
  – Nie

  Wszystkie są cudowne, dopóki się człowiek z taką nie ożeni

  ——
  Aby być wiedźmą, trzeba wiedzieć.
  Większość „wiedźm” to zwykłe jędze i sekutnice.
  Admin

 293. Listwa said

  @ 285 Barbara Chojnacka

  Dzięki tym zdjęciom Yah nareszcie cytuje poprawne strony. Jak zajmie się pomiarami kiecek na bramce, to dopiero będzie szał.

  Nick i Yah , macie tu trochę siostrzanego motywu na zachęte, żeby was tak nie ściskało:

 294. Boydar said

  Jakieś dwie gudły (290), tak jak i poprzednie, po co ?

 295. Yah said

  Ad 292

  „Rzymski katolik nie rozpowszechnia dwuznacznych, nieczystych, wulgarnych, nieprzyzwoitych słów, treści, obrazów. ”

  .https://sacerdoshyacinthus.com/2015/06/20/przepiekna-cnota-czystosci/

 296. NICK said

  Nic nowego.
  Kto katolicki to widzi.
  Reszta to wy, listwo.

  Plewem jesteś.

  Po raz kolejny proszę o obiektywną, czyli własną, ocenę Hospodara.

 297. Yah said

  Bo Listwa nie jest rzymskim katolikiem, ani nawet katolikiem.

 298. NICK said

  Patrz Pan ze zrozumieniem.
  https://marucha.wordpress.com/2015/12/22/komitet-obrony-demokracji-kim-oni-sa/

 299. Listwa said

  @ 288 Nick

  Ty to sobie mozesz podyndać na szelkach.

 300. NICK said

  Dobrze. szekle.

 301. Boydar said

  I po co to było pisać ? Teraz cała narracja się posypie; a tak już ładnie żarło 🙂

 302. Barbara Chojnacka said

  …..https://www.youtube.com/watch?v=YwfCMvo19s8

 303. Listwa said

  @ 291 Boydar

  Alez pan jesteś prostolinijny w odbiorze. Wsłuchaj sie pan w ten spiew. Jedyny na świece.
  A moze pan chcesz jakieś wartościowe treści, pouczające, inspirujące? Po przeczytaniu których jakiś nick napisze, że mnie nie uwaza.
  Czekaj pan na wynik analizy. Zaskocze pana.

 304. NICK said

  Ciapem.

 305. Boydar said

  Gudły ! A tamta „amazonka” to zwykła lesba !

 306. Barbara Chojnacka said

  czy wiesz Ciołasie, że wczoraj było święto obrzezania Pana Jezusa ???

 307. Listwa said

  @ 293 Nick

  Jak już się nadyndasz, to jeszcze pomerdaj ogonkiem, żebyś wypadł na oddanego.

  @ 294 Yah
  Yah zaczyna nawracać na katolicką naukę, No bardzo ładnie panie Yah.
  Yah jest katolikiem od 5 minut i wszystko juz wie.

 308. Boydar said

  Duch Święty tchnie kiedy chce i jak chce.

 309. Listwa said

  @ 302 Boydar

  Pan to wszystko oczami i językiem. Słuch i wrazliwość trzeba jeszcze uzywać.

 310. Boydar said

  … kędy … przepraszam …

 311. Boydar said

  Z Pana jest lepszy numerant, Panie Listwa, tylko dlatego rozmawiam 🙂

 312. Boydar said

  A jakichś relikwii z tego tytułu, to Pani Basia nie przechowuje czasem ?

 313. Barbara Chojnacka said

  .specjalnie dla pana Niki:
  ..https://www.youtube.com/watch?v=0v1It89cKxY

 314. Listwa said

  @ 278 Barbara Chojnacka

  Nie ma to jak spotkać kobietę z klasą. Z Panią to byśmy wszystkie „konie pokradli” przy akompaniamencie śmiechu.

  Życzę Pani szczególnie szczęśliwego i obfitego w radość i dobro Nowego Roku.

  (a teraz czekam jak mnie Yah pouczy, że katolik nie kradnie koni)

  ——
  – Matulu, chwalą nas!
  – Kto?
  – Wy mnie, a ja Was.

  Admin

 315. NICK said

  A na koniec napiszę.
  Mam. Jestem.
  Gajówka jest dobra.
  Uczestnicy są ukształtowani.
  Ja też.
  Z Bogiem.
  Nie mam tyle wiedzy co poniektórzy.
  Swą mam.
  Pozostanę.

 316. NICK said

  TE Zajoby obce.
  Brrrbara i poplecznicy.

  Spierdalaj barrrberrra. (310).

 317. Listwa said

  @ 308 Boydar.

  Ja juz pana znam, czuje się poczesany pod włos.

  (pochyl sie pan , cos szepnę: siostry Godlewskie umiesciły te nagranie 17 grudnia i mają prawie 2 mln wejść, ludzie mają ubaw po pachy, nie bądź pan zaden yahowynick , ani dębowa decha)

 318. Yah said

  Ad 306

  Nie Listwa nie nawraca się. Ciebie nawraca na naukę katolicka bo zbłądziłeś, a twierdzisz cały czas ( w co osobiście nie wierzę i już nikt w Gajówce tez nie wierzy) , że katolikiem jesteś.

 319. Listwa said

  @ 310 Barbara Chojnacka

  Po tych piosenkach wymiękł i poszedł na zupę. Ale do gara tą on to swoją drewnianą łychą nie trafi.

 320. Barbara Chojnacka said

  ad.309
  mam skarpetki męskie

 321. Yah said

  Patrzcie państw, żeby schizmatyk musiał katolikowi przypominać co oznacza cnota czystości.
  Oczywiście żartuję.

  Prawdziwemu katolikowi nic bym nie musiał przypominać.

  Listwa ślizgasz się w kółko na dogmatach , które WY stworzyliście by rozbić jedność kościoła.

  Tak WY

 322. Yah said

  „siostry Godlewskie umiesciły te nagranie 17 grudnia i mają prawie 2 mln wejść”

  No i co z tego ? To miara sukcesu ?

 323. NICK said

  Miliony wejść we siostry listwowe. Godlewskie znaczy.

  Ale jaja.
  Jak ze JO?

  Lubelaku, po cichutku, jak cichodajka, wejdź.
  4 000 000.
  Sześcian.
  „N” x.

 324. Listwa said

  @ 314 Yah

  Panie Yah , tekst na miarę talentu sióstr Godlewskich. Przetłumacz pan to na nasze, żeby kazdy wiedział w co ma nie wierzyć.

  Tak panie Boydar, posłuchaj jeszcze sióstr Godlewskich, bo jak pan przeczytasz @ 314 Yah, to się pan zaplączesz w sznurowadła z wrażenia.

 325. NICK said

  Męskie skarpety to nawet nie uni sex; zboczona.

 326. Barbara Chojnacka said

  ad.311
  dzięki za życzenia…
  chętnie obalę w tym Roku Pańskim tzw, golgotę Beskidów , w ramach działań MI
  potrzebna współpraca!!!

 327. Yah said

  Panie Gajowy niech Pan wywali te wszystkie komentarze i zablokuje możliwość komentowania. Teraz do mnie dotarło, że Listwa celowo, na złość pod tekstem o narodzeniu Chrystusa zrobił burdel.

  Ma Pan Gospodarz jeszcze jakieś wątpliwości co do proweniencji Listwy i Chojnackiej ?

  ——
  Coraz mniejsze…
  Admin

 328. NICK said

  Lecimy dalej.
  Szkoda, że jestem moderowany.
  To ostateczna rozgrywka.
  JO przegrał.
  Listwa przegra.

 329. NICK said

  Gospodarz nie ma.
  Dlatego trwa teatr.

 330. Listwa said

  @ 318 Nick

  Pani widzi, Pani Barbaro, udawał. Wziął łychę i miał iść zupę siorpać, a stoi i podgląda. Żeby tylko z głodu nie zdechł (nie strasze, nie strasze, martwie sie).

 331. Barbara Chojnacka said

  Łooojjjjjjj…Nicku…na żartach się nie znasz …

 332. Re: 321 NICK
  Prosze nie przerywac jak starsi Yah I Listwa wymieniaja poglady…Wrecz nie wypada „wciskac sie miedzy wodke a zakaske”…
  Ucz sie mlodziencze…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Boydar: super komentarz…
  Obsmialem sie do lez….

 333. Barbara Chojnacka said

  panie Listwooo…Litooości…walczę ze zmarszczkami od śmiechu…

 334. Listwa said

  @ 317 Yah

  Już myślałem, że się nawrócił , a to jednak schizmatyk co też udaje. Dogmaty udawaczowi się nie podobają, jedność mu rozbiły.
  Ci co rozbili jedność dogmatów nie czytali.

  @ 323 yah

  Do Yaha dotarło, zabawne. Ten tekst Ujkowicki jest o różnych sprawach , tylko nie o narodzeniu Chrystusa. Z docieraniem ma problemy i z czytaniem. Co za czasy.

 335. Barbara Chojnacka said

  Szanowny Panie Nicku,
  nasze rozumki mieszczą się w naszych czapkach /i chuścinach/, jak zauważył Mad Max Kolbe…
  nie jest Pan sam

 336. NICK said

  Jasiu starszy.
  Poglądy to wymienia Listwa z Barberra.
  A Yah ze mną i Boyda-rem. Z grubsza.
  Czasem nawet contra poglądy.
  ŻADNA nauka dla mnie.
  Wtrącam się dla hecy.
  Bolą Pana „plecy”?

 337. Re: 329 Barbara Chojnacka

  No I przy okazji „faldy sie rozfalduja”…I lustro bedzie mialo ucieche…:)))
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 338. Listwa said

  @ 322 Barbara Chojnacka

  To lecę, weźmiemy też Yaha i Nicka, będziemy mieli czym rozwlać, takie mają zakute łby, szybko pójdzie.

 339. Barbara Chojnacka said

  Yahoo,załóż własną stronę, skarżypyto

 340. Yah said

  Zgodnie ze słowami świętego Pawła Apostoła, przyjście Chrystusa poprzedzi wielkie odstępstwo od Boga (2 Tes. 1-3) Spójrzcie dookoła! – powszechne odstępstwo już się dokonuje!

  Ludzie wierni Bogu, bronią swej duszy i nie patrząc na najnowsze „trendy”, świadomie pogłębiają swoją wiarę, natomiast ludzie żyjący grzechami „tego świata” w swym zaślepieniu niczego nie zobaczą. Chrystus mówi o tym tak:

  „Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.” (Łk 17. 26- 30)

  Wtedy nie pomogą już żale i błagania, ale na Strasznym Sądzie Chrystusowym, każdy będzie musiał zdać sprawę ze swojego postępowania, z tego w jaki sposób wykorzystał całe swoje życie. Komu wiele dano, od tego Bóg będzie wiele wymagał. Kto jaką miarą mierzył, taką samą miarą będzie również sam oceniony. Miłosierny otrzyma miłosierdzie, szczerze szukający prawdy otrzyma jej pełnię, zaś złym, niesprawiedliwym, rozpustnym, niewiernym Bogu i wszystkim ludziom żyjącym grzechem, będzie wymierzona sprawiedliwa i surowa kara.

  Pamiętajcie! Pokajanie za grzechy Bóg przyjmuje tutaj za ziemi, kto nie zdążył się dokładnie wyspowiadać i przeprosić Boga za swoje grzechy, ten z „drugiej strony” już nie może tego uczynić, ale będzie osądzony za każdy zły czyn, każde grzeszne słowo i nieczyste pragnienia.

  Bracia i Siostry, dla tych, którzy walczą z Bogiem, lepiej by było się nigdy nie narodzić. Bóg jest bardzo cierpliwy i na ogół nie posyła swej kary od razu, ale gdy już ona przyjdzie, to jest straszna.

 341. NICK said

  OJ.
  OJ.

  Panie Boże. Mój Panie. Boże mój.

  Gdyby. Gdyby.

  Byłoby wprost.
  Byłoby inaczej!
  A kysz.
  Dziwne, że ziomal też.

 342. Yah said

  Zachód skupiał się na zewnętrznej potędze: ze środków zewnętrznych, stwarzał on różne organizacje, wywierał wpływ na kulturę, wszędzie szukał sojuszników – w świecie sztuki, w literaturze, polityce, socjologii. A Wschód mówił: „Prawdziwe dobro można tworzyć tylko z pomocą Łaski Bożej” i dlatego zawsze odrzucał wątpliwych sojuszników; na zewnątrz wydawał się uboższy, bardziej bezradny, słabszy niż Zachód, jednak nie szukał ani siły, ani potęgi świata, a szukał Chrystusa, Który zwyciężył ten świat.

  Ascetyzm Zachodu napełnia dusze ascetów zachwytem i uniesieniem, ascetyzm Wschodu – skruchą. Zachód w pięknie świata chce kontemplować piękno Boga. Dla Wschodu Bóg przede wszystkim jest Niewypowiedzialny, Niepoznawalny i Niewymowny. Bóg dla Wschodu jest niepodobny do nikogo i niczego ze Swego stworzenia, jest On – wieczną tajemnicą. Zachodni asceta może Boga objąć, a wschodni tylko o jedno błaga i szuka tylko jednego – przebaczenia grzechów; szukanie w modlitwie jakichś wyższych stanów – to dla niego jest już grzeszną skłonnością.

  .http://prawoslawnikatolicy.pl/roznice-mysleniu-religijnym-wschodu-zachodu/

  I bliżej mi do Boga idąc na Wschód.

 343. NICK said

  Czy to jest blog Maruchy Gajowego?

 344. Yah said

  Już trzeci biskup Rzymu – Święty Klemens, następca Świętego Apostoła Piotra, porównywał Kościół z armią i wzywał Chrześcijan do ścisłej dyscypliny, aby ta armia była zwycięską. A na Wschodzie Ojcowie mówili: „Zwyciężaj samego siebie – to jest największe zwycięstwo„. Ascetyczne nauczanie Ojców Wschodu i jest właśnie strategią tej duchowej walki – walki z demonami, z własnymi namiętnościami. Aby wygrać, armia potrzebuje centralizacji zarządzania, potrzebuje silnej władzy i bezwarunkowego podporządkowania się, dlatego Zachód stworzył strukturę kościelną podobną do monarchii. Do walki z odwiecznym wrogiem ludzkości Wschód szukał innej siły – siły pokory, w której przejawia się prawdziwa moc ducha.

 345. Yah said

  Niektórzy z zachodnich ascetów wyobrażali sobie obraz Chrystusa wizualnie tak jasno, że identyfikowali się z Nim; na dłoniach i stopach nóg pojawiały się u nich rany, z których ciekła krew. Stygmatyzacja uważana była przez Katolików za znak świętości. A święci asceci Wschodu starali się zobaczyć tylko jedno – morze swoich grzechów, uważając za straszną pychę porównywanie siebie z Chrystusem.

 346. Yah said

  Zachód śni i marzy. Wschód szuka wszędzie wiecznych idei pod osłoną widzialnego. Zachód ubiera swoich świętych w biało-śnieżne szaty, wieńczy ich głowy wieńcami róż, a Wschód widzi świętość jednakowo i pod szmatami i pod złotem, nie czyni atrybutem świętych ani łachmanów żebraka, ani włosiennicy mnicha, ani purpury królów, on jakby przechodził obok tego, co zewnętrzne.

 347. Yah said

  Zachód dążył do zrealizowania idei Królestwa Bożego na ziemi, ale metody państwa: nagrody, sankcje, intrygi itp. przeniesione do Kościoła, sprofanowały sam cel. „Cel uświęca środki” – to niepisane motto Jezuitów z największą jasnością i pewnością wyraziło uczucia tych, którzy naprawdę byli gotowi budować „raj na ziemi” wszelkim sposobami, za wszelką cenę. Wschodnia Cerkiew natomiast nauczała: czysty cel, czyste środki, czysta rzecz – tak formułował to jeszcze Święty Dionizy Areopagita

 348. Listwa said

  @ 341 Yah

  Gdy prawosławni zaczynają opisywać co Kościół sądzi i uważa, to zawsze to robią pokracznie. Katolicyzm zawsze uczy o pokorze i skruchę zaleca. To dwie rzeczy.

  @ 345 Yah
  O. Pio kiedyś takiemu jednemu powiedział, który głosił co Yah: niech zacznie mocno identyfikować sie z bawołem , to zobaczymy czy mu rogi wyrosną.

 349. Yah said

  Ad 352

  To jest tylko twoje widzimisię Listwa.

  Cała twoja rzeczywistość to jedno wielkie widzimisię.

 350. NICK said

  Ja już nic nie wiem.

 351. Yah said

  Nic mi się nie myli Listwa. Po prosu będzie się zgadzać jak Pan Gajowy puści dwa moderowane posty.

 352. NICK said

  Jak dobrze i z czego i w jaki sposób?
  Listwa i Barabara.

 353. Marucha said

  Re 237:
  Nie mam zamiaru konwertować z katolicyzmu na prawosławie, ponieważ oznaczałoby to wprowadzenie pewnych zaburzeń do mego dotychczasowego życia. Takie jest proste i prawdziwe wytłumaczenie,

  Poza tym nie łudzę się, iż rozumiem prawdziwe powody rozłamu chrześcijaństwa, a zatem nie wiem, kto ma naprawdę rację. Wydaje mi się, że katolicy. Wydaje mi się. Te 51% racji przeciwko 49-ciu procentom.

 354. Yah said

  „– a ty panie prostaku wejdź mu w dupę w ramach rewizyty.”

  „Kup sobie trumne i od razu w nią właź, będzie w awangardzie szybszych niz śmierć.”

  „On się tylko zna na szelkach i dyndaniu, a śmieje się tylko wtedy , jak mu dadzą michę z zupą i nie podadzą widelca.”

  „Dzięki tym zdjęciom Yah nareszcie cytuje poprawne strony. Jak zajmie się pomiarami kiecek na bramce, to dopiero będzie szał. ”

  „czy wiesz Ciołasie, że wczoraj było święto obrzezania Pana Jezusa ???”

  „On się tylko zna na szelkach i dyndaniu, a śmieje się tylko wtedy , jak mu dadzą michę z zupą i nie podadzą widelca.”

  „Chyba tylko wtedy jak zaczną głowy przeszczepiać. Zeby ten barani łeb czymś zastąpić.”

  „To lecę, weźmiemy też Yaha i Nicka, będziemy mieli czym rozwlać, takie mają zakute łby, szybko pójdzie.”

  Pasuje jak ulał do zaproszenia:

  @ 180 Yah

  Co za namolny schizmatyk. Znajdz sobie jakiś zabawki jak sie nudzisz.

  „A cel jest jeden, rozbić kościół, pozbawić ludzi wsparcia pasterzy, narazić na pokusy i skazać ich dusze na potępienie.”

  – zapraszam na Mszę św w Bractwie Piusa X, otrzymasz tam prawdziwy wykład wiary, wsparcie pasterzy, poprowadzą twą zagubioną dusze do krynicy zbawienia, poznasz wreszcie Kościół katolicki a nie zyjesz mżonkami. Odstaw juz twórczośc ze swego ciasnego łebka na boku i nie wracaj do niej. ”

  Dziękuję , nie skorzystam.

  Zadajmy sobie pytanie kim są i o co tak naprawdę im chodzi.

 355. Marucha said

  Re 276:

  Pani Barbaro,
  Szczerze radzę powstrzymać się od takich uwag, noszących ewidentny charakter obsrywania.
  Ci, którzy są ze mną dłużej, wiedzą, że mam uczulenie na bezmyślnie i bezpodstawnie rzucane oszczerstwa.
  Admin

 356. Marucha said

  Admin nie siedział dziś przy laptopie ze względów rodzinnych, a także trochę dlatego, że reperował regulator prędkości w swej hulajnodze elektrycznej, sklejał szufladę w kuchni oraz ustawiał tablet swojej lepszej połowie.

  Mimo, iż ceniłem p Listwę za jego wiedzę, z coraz większym zaskoczeniem i niesmakiem obserwuję jego ostatnie wyczyny na tej stronie.

  Co do p. Chojnackiej, to ponieważ nie jest w gajówce zbyt długo, nie zdążyłem nabrać wobec niej jakichś specjalnych oczekiwać i dlatego jej niskiego lotu wpisy nie są zaskoczeniem.

  Bardzo uprzejmie proszę oboje Państw, aby zachowywali się, jak przystoi w gościach. Wciąż czuję w sobie świąteczna atmosferę i nie chcę być niemiły…

 357. Yah said

  Ad 373

  Panie Gajowy niech obsrywają, co mi tam.

  Trzy razy w życiu w internecie w czasie dyskusji miałem okazje poczuć zło zionące z drugiej strony ekranu:

  – raz gdy na jakimś forum publicznym usiłowałem pisać prawdę o Donbasie;
  – drugi raz gdy rozmawiałem ze swoja znajoma i temat zszedł na aborcję i prof Hazana – takiego wybuchu wściekłości nie spodziewałem się po tej kobiecie;
  – trzeci raz gdy nieopatrznie z moim znajomym 1/2 zekiem rozmowa zeszła na przyczyny holokaustu – wściekłość i pogarda wręcz nieludzka, a człowieka znałem od dzieciństwa
  – czwarty raz gdy pisze Listwa, pomiędzy w miarę rzeczowymi wpisami przeziera zło, pogarda, nienawiść , złośliwość i sadyzm

  Za Panem Macka gdy mnie atakował zło nie stało, on wykonywał tylko swoja robotę

 358. Yah said

  Mnie się po prostu w głowie nie mieści jak przy takim stanie ducha można się uważać za tradycyjnego katolika. Jeśli tak zachowują się wszyscy tradycyjni katolicy to nie dziwie się temu co spotyka kościół na Zachodzie.

 359. Marucha said

  Tym, którzy zareagowali na ostatnie wpisy pp Listwy i Barbary Chojnackiej oznajmiam, iż wywaliłem ich dość dużo – ponieważ nosiły ewidentny charakter zapaskudzania gajówki, i to, na domiar wszystkiego, pod artykułem o temacie religijnym.

  Dlatego zmieniła się numeracja komentarzy, a niektóre repliki odnoszą się do komentarzy już nieistniejących.

 360. Peryskop said

  Czy nie ostrzegałem, że Listwa czyli dr filozofii Zbigniew P. z KULu to krętacz, oszczerca i szkodnik ?

  Tu ponownie żałośnie zdemaskował swoje kiepsko ukrywane kożonki samo-wybrańcze, co po analizie materiału bystrzejsi użytkownicy już dostrzegli m.in. w #20, 32, 60, 128, 143, 153…

  Mam wrażenie, że gdy franko-sajan podszkolony w Vaterlandzie został przyłapany na oczywistych krętactwach przez Panów Bojdara, Yaha, Marka i Semperparatusa, to próbował zatrzeć ślady wpadek panienkami. A po ofuknięciu przez Gospodarza stracił rezon oraz głowę i Listwa Chojnacka poszła z dymem jak kamikaze.

  WHO NEXT ?

 361. Boydar said

  „Na matematyka”

 362. NICK said

  Te wywalone, Gospodarzu, nosiły znamiona groźby karalnej… .

  A co nanorurka teraz powie?
  Listwa=NICK.

 363. Boydar said

  Szanowny Panie Gajowy. Znów czuję potrzebę wypowiedzenia się na temat wypowiedzenia się.

  Napisał Pan – „… ponieważ oznaczałoby to wprowadzenie pewnych zaburzeń do mego dotychczasowego życia …”; czego ogólnie powyższe dotyczy, wiemy z treści kolejnych postów.

  Jednak diabeł zwyczajowo tkwi w szczegółach. Kiedy popatrzymy beznamiętnie na różnice pomiędzy, zasadną wydaje się konieczność zmiany poważnej części światopoglądu a nie samego trybu życia (to o tych zaburzeniach). Np. do tej pory stał Pan twardo na stanowisku że „nędzny papież ale jednak papież”. Czy miałoby się to zmienić ? Jest też kilka innych „szczegółów” ale nie czuję się upoważniony do roztrząsania.

  Przypominam tylko (nie Panu, PT Czytelnikom), że np. taki Ziuk, przekonwertował się z przyczyny chęci „legalnego” ryćkania tow. Koplewskiej (żeby tylko), a taka przynajmniej jest oficjalna narracja. Nie jestem natomiast pewien czy zapytany o różnice potrafiłby wymienić choć kilka istotniejszych, oprócz samego rozwodu (no i powtórnego ślubu) oczywiście. Żeby było śmieszniej, uważam że i nasi gajówkowi katolicy mieli by z tym niejaki problem, w tym i niżej (wyżej) podpisany. Bo czas i fachowcy robią swoje; jedynym trwałym i bezsprzecznym śladem różnic są wiekopomne dzieła bękartów Lutra. Sam Marcinek, mimo że dawno w proch się obrócił, chyłkiem przesypywany jest do urny z napisem santo subito. Ale to już jakby zupełnie inna bajka.

  Kłaniam się Panu Gajowemu najuprzejmiej.

 364. Boydar said

  „… nosiły znamiona groźby karalnej …”

  Eeee tam. A „idi ty w tri pisdy ! to nie nosi ? Z definicji wynika konieczność rozsiekierowania na trzy kawałki; bez przesadyzmu, Panowie.

 365. Yah said

  Powtarzam hucpa, poczucie bezkarności i pogarda dla gojów i …. nie pomyliłem się.

 366. Yah said

  Nawet nie podejrzewamy stopnia infiltracji środowisk kościelnych, patriotycznych, internetowych ba nawet rodzin ….
  Przerażające ….. polskie wydmuszki.

 367. Boydar said

  „… nawet nie podejrzewamy …”

  Lemański też nie podejrzewał.

 368. Yah said

  „poważnej części światopoglądu a nie samego trybu życia (to o tych zaburzeniach).”

  Panie Boydar , a posty o chlebie i wodzie ( jeśli ktoś serio traktuje, choć modernizm prawosławny próbuje to znieś bo „nieżyciowe ( ciekawe skąd my to znamy))), a 3 godzinna Liturgia ? Akurat zmiany światopoglądowe paradoksalnie byłby …. niewielkie …. u Pana Gajowego.

 369. Boydar said

  Serio jest Pan skłonny podyskutować ? Oczom nie widzę, uszom nie słyszę !

 370. Yah said

  Nie, Panie Boydar. Ale się przeciera, coraz więcej widać.

 371. Boydar said

  Tak sobie właśnie pomyślałem 🙂

 372. Yah said

  Ale kmiotek postudiuje doktora, tak jak wcześniej docenta.

 373. Marucha said

  Re 363:
  Nic się nie zmieniło.
  Nadal utrzymuję, iż Bergoglio jest papieżem Kościoła Katolickiego. Nie mam bowiem nawet cienia dowodu na to, iż został wybrany nielegalnie. Herezje jakie głosi (lub raczej do ich głoszenia prowokuje) są dość oczywiste, oczywiste są też jego niekatolickie poglądy – jednak nie mam kompetencji, aby go z tronu zrzucać. Mogę jedynie wyrazić swe zniesmaczenie i żal za te miliony dusz, które cynicznie prowadzi do zguby.
  Cała moja nadzieja w tym, że Bóg nie karze za grzechy niezawinione – w tym za ufne dawanie wiary bełkotowi Bergoglia.

  I nadal myślę, że w prawosławiu można być zbawionym, choć „dla pewnoszczy” trzymam się katolicyzmu.
  Moje myślenie opiera się m.in. na tym, iż Cerkiew ma również swoje cuda, których nie ma w żadnej z sekt protestanckich.

  Nie na mój rozum i nie na moją wiedzę jest rozstrzyganie, kto miał więcej racji w sporze, jaki doprowadził do Wielkiej Schizmy. Sumienie nie daje mi żadnych wskazówek.

  Jestem jednak dość pewien tego, że swego czasu źle się stało, iż Polska poszła za Zachodem, a nie Wschodem.

  Poglądy na temat prawosławia są moje, nikomu ich nie narzucam.

 374. Boydar said

  Dziękuję. Co do perspektyw zbawienia w prawosławiu zdanie mam analogiczne. Jednak myślę, że osiągnąć Je (Zbawienie) nam katolikom będzie inaczej trudno niż prawosławnym. U nich są błędy, ale z racji zaszłości oni tkwią wewnątrz, nie mogą więc ich w pełni zobaczyć. Nie widząc zaś, nie mogą być obciążeni pełną odpowiedzialnością. U nas natomiast, wszystko jest klarowne i kompletne, jednak tym bardziej osiągnięcie wypełnienia graniczy z niemożliwością. Tak czy owak, pod górkę; ale walczyć trzeba 🙂

  ——
  Taki pogląd nawet mi się podoba.
  Oczywiście u nas wszystko BYŁO klarowne i kompletne, o czym Pan nie wspomniał by nie otwierać drzwi do lasu.
  Klarowności szukajmy u tradycjonalistów.
  Admin

 375. Boydar said

  To co jest teraz, nie jest „u mnie”; a tuszę że i nie „u nas”. Kropka na osi czasu 🙂

 376. Barbara Chojnacka said

  Panie Gajowy,

  wchodzę na pańską stronę ze względu na doskonałe wpisy Pana Listwy…..
  odnoszę wrażenie ,że jest Pan „poprawny politycznie”
  i zachowuje się jak „czcigodny ze szczytu”

  ——-
  Pani bredzi.
  A p. Listwa ma przynajmniej jakieś dawniejsze zasługi za dobre wpisy. Pani – żadnych.
  Admin

 377. Listwa said

  @ 357 Yah

  „czwarty raz gdy pisze Listwa, pomiędzy w miarę rzeczowymi wpisami przeziera zło, pogarda, nienawiść , złośliwość i sadyzm”

  – nie chce mi się sprawdzać czy poprzedni wpis jest wycięty więc powtórze : pisałem do katolików i dla katolików. Nie czytaj moich wpisów, nie zaglądaj w nie, nie korzystaj. Nie będziesz musiał silić się na debilne oceny i częstować nimi świat.

  @ 360 Peryskop

  Pozwolisz Peryskop, że te twoje dywagacje inzynieryjno-biocybernetyczne pominę z litości milczeniem.

  @ 354 Yah
  Nie znasz się na żartach, być może tez nie potrafisz oddzielić żartów od spraw poważnych, a może to jakaś inna przywara.

  „Zadajmy sobie pytanie kim są i o co tak naprawdę im chodzi”
  – taka drobna szujka jesteś. Jeśli odsyłam do Bractwa Piusa X, to nie do siebie. Pomyłka z tymi insynuacjami.

  I radze szczerze:
  Udaj sie do Bractwie Piusa X, otrzymasz tam prawdziwy wykład wiary, wsparcie pasterzy, poprowadzą twą zagubioną dusze do krynicy zbawienia, poznasz wreszcie Kościół katolicki a nie zyjesz mżonkami. Odstaw juz twórczośc ze swego ciasnego łebka na boku i nie wracaj do niej. ”

  A jak nie skorzystasz to twoja strata.

  @ 353 Marucha

  „Poza tym nie łudzę się, iż rozumiem prawdziwe powody rozłamu chrześcijaństwa, a zatem nie wiem, kto ma naprawdę rację. Wydaje mi się, że katolicy. Wydaje mi się. Te 51% racji przeciwko 49-ciu procentom.”

  – za rozłam w zdecydowanie przeważającym stopniu odpowiada Konstantynopol, zachowali się niewłaściwe w kilku punktach. Główny zarzut to : nie mieli prawa, podstaw, uzasadnienia, aby w kontekście zagadnienia Filioque negować ustanowiony przez Chrystusa urząd papieski oraz zerwać wiezi ze skałą piotrową. Zrobili to, bo chcieli przywłaszczy sobie władze nad Kościołem oraz doszły kwestie polityki świeckiej.

  Ale my katolicy , mozemy wziąc winę rozłamu na siebie w 100% , to nie jest istotne czy 51% czy 49% (i jest to podejscie blędne) wazne są skutki decyzji i działań Konstantynopola, odrzucili poprawne nauczanie, kierują sie własnym, które zawiera błędy, ważne i istotne błedy.

  Teraz wyjaśniam sedno dzisiaj aktualnego prawosławnego błedu a nie 1000 lat temu, i posłuże się przenośnią: jeśli chcemy jechać na Wawel pociągiem, to musimy wsiąść do pociagu do Krakowa, Gdy pytamy prawosławnych : czy wasz prawosławny pociag jedzie do Krakowa, to odpowiadają mętnie : że jakoś chyba coś koło tego. Gdy sprawdzamy wnikliwie, to okazuje sie że jadą do miejscowości na K, ale są to Kielce i w kielcach skręcaja do Poznania, a w Poznaniu w śniegi północy. Gdy okazuję sie ze punktem docelowym nie jest Kraków a jakies śniegi północy, to odpowiadają: o co wam chodzi? przecież nasza lokomotywa jest taka jak wasza, a nasze wagony sa nawet lepsze od waszych. Bo w tym waszym katolickim pociagu wszystko klekocze i na pewno się rozwali. No i korzystając z okazji wylewają nawet kłamstwa, aby zniechęcić do pociągu katolickiego. Na co my katolicy odpowiadamy,: na dzień dzisiejszy nasz pociag jest w kiepskim stanie, ale nalezy jechać do Krakowa, a nie wylądować w śniegach północy. Jeśli zdarzą się większe kłopoty z naszym katolickim pociągiem do będiemy szli do Krakowa piechotą, gdyż do Krakowa dotrzeć powinniśmy.

  Zatem kazdy prawosławny i miłosnik prawosławia lub mający rozterki 49% czy 51% powinien bacznie i w swoim interesie sprawdzić, dokąd zmierza prawosławny pociąg i czy warto w nim być. No chyba że śniegi północy sa jego ideałem i ta chce być.

  Katolicyzm jest uderzany i rozrywany , przez rózne protestantyzmy, new age, sekty, ale tez przez niby siostrzaną religię, czego przykłady mamy w zaprezentowanym artykule czy komentarzach.

 378. Listwa said

  @ 374 Boydar.

  „Co do perspektyw zbawienia w prawosławiu zdanie mam analogiczne”
  – O panie Boydar, podłożyłeś się pan dla doraźnego interesu i podlizania.

  „I nadal myślę, że w prawosławiu można być zbawionym”
  – jest to niekompetentna wypowiedź i nie pełna. Blogi ekumeniczne negują katolicyzm.

  @ 373 Marucha
  Co oczywiscie jestem w stanie wykazać.

 379. Listwa said

  @ 362 Nick

  Kiedyś byłbym skłonny poświęcić trochę czasu, aby wyjaśnić tę kwestię prawną, co by żadne Nicki, nawet Yahy nie ośmieszały się.
  Minęły już te czasy.

 380. Listwa said

  @ 373 Marucha

  „Moje myślenie opiera się m.in. na tym, iż Cerkiew ma również swoje cuda, których nie ma w żadnej z sekt protestanckich”
  – myli się Pan, tam też mają „swoje” cuda, ale od tych cudów, to trzeba wiać nie oglądając się za siebie.

  Kościół katolicki pilnie i wnikliwie bada zdarzenia uważane za cudowne i akceptuje tylko takie, które są rzeczywiście pochodną Bożej interwencji. Żadnych innych „cudów” nie uznaje i przed nimi przestrzega.

  ——
  NIGDY nie słyszałem o żadnych cudach w protestantyzmie. Przeciwnie, z moich niepełnych doświadczeń wynika, iż do cudów odnoszą się z pogardą.
  Admin

 381. Yah said

  Hucpa, poczucie bezkarności i pogarda dla gojów ….

 382. Boydar said

  @ Pan Listwa (378)

  We wskazanym komentarzu (374) nie występuje zacytowany tekst – „I nadal myślę, że w prawosławiu można być zbawionym”; to nie są moje słowa.

  Panu się coś robi.

 383. Listwa said

  „Mimo, iż ceniłem p Listwę za jego wiedzę, z coraz większym zaskoczeniem i niesmakiem obserwuję jego ostatnie wyczyny na tej stronie”.

  Ma Pan Gospodarz jeszcze jakieś wątpliwości co do proweniencji Listwy i Chojnackiej ? – Yah

  ——
  Coraz mniejsze…
  Admin

  – jestem w tym temacie najbardziej zorientowany, więc oznajmiam, że nie wydaje mi się, aby moja wiedza była mniejsza teraz, niż była kiedyś.
  Zamieściłem tu sporo tekstów w dość długim okresie i nadmieniam, że im więcej tekstów tym łatwiej znaleźć w nich błąd lub zawrzeć w nich błąd. No i oczywiście im więcej tekstów, tym więcej czasu wymaga ich napisanie. Sporo trudu kosztuje , aby błędów nie było, a sama treść była wartościowa. .

  Ale okazało sie, że prawosławny pan Yah uznał mnie, że jestem „tardycjonalista” albo kryptomodernistą albo „przedstawicielem pewnego narodu” oraz niewłasciwej jego zdaniem prowienencji i utraciłem uznanie.
  No cóż, bywa.
  Mam nadzieję, że jest chociaż jedna osoba, która skorzystała i coś wyniosła pozytywnego z mego trudu. Od dłuższego już czasu był już tylko jeden powód, który zachęcał mnie do pisania i z tego jednego powodu zmieniłem nieco profil wypowiedzi. By był bardziej oszczędny, co do czasu i ilości treści. Wyjaśniam to odnoścnie „zaskoczeniem i niesmakiem” .
  Wątpię Panie Gajowy, czy robi Pan dobry interes, też stawiając na przysłowiowych Yahów, czy nazywającym mnie plewem.

  @ 376 Barbara Chojnacka @ 314 Listwa

  Pani Barbaro,
  Dochodzę do wniosku, po wielu tekstach, czy sporach, a nawet biorąc pod uwagę rzeczową wymianę poglądów z różnymi ludźmi, że najlepsze, najbardziej wszechstronne, z uniwersalnym myśleniem, optymizmem, radością, to osoby z MI, nawet tradycjonaliści to za mało.
  Dla nich warto i z nimi warto.

  Te odkrycie przysporzyło mi dużo optymizmu i nadziei na przyszłość. Wybaczy Pani ze nie podam tu szczegółów, dzięki Pani to odkryłem.
  Dziękuję Pani też za te „brednie”. Jest Pani super.

 384. Listwa said

  @ 382 Boydar.

  To panu z orientacją coś się robi.

  „We wskazanym komentarzu (374) nie występuje zacytowany tekst – „I nadal myślę, że w prawosławiu można być zbawionym”; to nie są moje słowa”

  – a czy ja twierdzę, że to pana,? ten tekst jest z wpisu @ 373 Marucha, a pan sie z nim zgadza. A jeśli się z nim zgadza, to znaczy że opinia jest też pańska. Stąd taki układ tekstu. Proste? To mniej tych przyśpiewek ludowych poprosze.

  Dla dorażnego interesu i korzyści żes się pan podłożył jak prostytutka.

 385. Barbara Chojnacka said

  ad 383
  to Pan mnie zainspirował, fajnie było…..

 386. Boydar said

  Nie mam więcej pytań, dziękuję.

 387. Listwa said

  @ 385 Barbara Chojnacka

  Ks. Karl Stehlin, Dyrektor MI na świat i po całym świecie MI rozwija, co jest bardzo optymistyczne. Gość naprawdę wysokiej klasy (niedługo ma być w Polsce).

  Powodzenia Pani Barbaro.

 388. Barbara Chojnacka said

  MARIA VINCIT

 389. NICK said

  (383)

  Gajowy robi „intełes”.
  No, no.

  Taki to zrobił JO.

  „Prawosławny P. Yah (…)”
  Gdzie tak jest???

  Kto jest Panu Chojnacka, hę?

  Pogratulować Bractwu wiernego… .

 390. Marucha said

  Re 383:
  Panie Listwo, w sporze między Panem a p. Yahem ANI RAZU nie zabrałem głosu w kwestiach teologicznych, nie krytykowałem Pańskiej wiedzy ani nie wytykałem Panu błędów.
  Chodzi mi o to, że Pan – w ostatnich komentarzach – całkowicie stracił klasę, o posiadanie której Pana podejrzewałem.

  Pomijając wrzucanie zdjęć atrakcyjnych i nieprzesadnie skromnych Pań pod tematem religijnym (i usiłowanie wyśmiewania oponentów ironicznymi uwagami o kobietach w waciakach i gumofilcach, jakby nie było nic pośredniego między półgolizną a waciakiem), wszedł Pan na błotnistą ścieżkę znieważania tychże oponentów. Nie ma sensu cytowania Pana wypowiedzi, bo je widać powyżej.

  I na dodatek „wymiana myśli” między Panem. a Panią Barbarą Chojnacką, nosząca wszelkie cechy zamulania gajówki, polegająca na wzajemnym wychwalaniu się.

  Re 384:
  Napisał Pan o Panu Boydarze, że „dla doraźnego interesu i korzyści się podłożył jak prostytutka”.
  Nie wiem, o jakie interesy i korzyści może p. Listwie chodzić, bo putinowskimi rublami z nikim się nie dzielę.
  Nie bardzo też rozumiem, dlaczego zgadzanie się w jakichś kwestiach z przedmówcą, ma być prostytucją. Pan po prostu, po raz kolejny, wyraził się po grubiańsku wobec oponenta, który niczym Pana do tego nie sprowokował.

 391. Barbara Chojnacka said

  Pan Gajówkowy ma ostatnie słowo

 392. Yah said

  Nie, ja mam ostatnie słowo.

  Casus Macki, dr Z.P, , B.Ch. potwierdza fakt wyeliminowania Polaków ze wszystkich dziedzin życia. Polacy są traktowani jak bydło gonione na rzeź w kierunku wyznaczonym przez właścicieli świata. Większość tzw. patriotycznej i religijnej produkcji i portali jest tworzona przez tego typu osoby. Polacy, nieświadomi tego, są potrzebni tylko po to by uwiarygodnić te działania.

  My nie mamy myśleć. Myślą za nas . Próby zabierania głosu, zajmowania innego stanowiska niż oni kończą się skowytem.

  Jedyna możliwość to obojętne stanie z boku i nie uczestniczenie w jakichkolwiek przedsięwzięciach. Niech się bawią sami. Jedyna co nas Polaków w Polsce może uratować to zimna obojętność.

  Stworzyli sobie swoje państwo – wydmuszkę Polski, to niech sobie w nim pracują sami. Niech sami wszystko robią, a nie naszymi rękami. Niech sobie sprowadza jeszcze więcej Ukraińców. Oni będą dla nich biczem Bożym. Sa bezczelni i cwani ale ….. do czasu.

  NIE WYRĘCZAJMY ICH W NICZYM

  Wszystko to teatr, a oni się bawią kosztem naszego życia, Próbują zniszczyć nas, nasze rodziny siejąc zło i zepsucie.

  Na ich monopol na „ich prawdę” jest tylko jeden sposób pogarda i obojętność.

 393. Kapsel said

  Ostatnie słowo należy do Boga

 394. Barbara Chojnacka said

  nowy temacik ?

 395. Boydar said

  … golono …

 396. NICK said

  Bez strzyżenia.

  ‚U Strzygi’.

 397. Boydar said

  Strzygi paskudne są, gorsze jeszcze od wiedźm.

 398. NICK said

  Prawie jak ‚damy’ do towarzystwa.

 399. Listwa said

  @ 389 Nick
  Cos do mnie?
  Ja wiem, ze chciałbyś każdemu szelki założyć i żeby kazdy dyndał z tobą na czereśni.
  Pani Chojnacka jest osobą, której do pięt nie dorastasz.
  Nie płacz, sam chciałeś wiedzieć.

  @ 392 Yah
  A udała się sztuczka z tą numeracją komentarzy?

 400. Listwa said

  @ 390 Marucha

  Panie Gajowy,
  odpisuje, bo chce tym też wyrazić szacunek dla Pana, dla tego co Pan zrobił i robi. Jest Pan twardy i mocny Gość z silną osobowością i niewątpliwym autorytetem.

  Wątpię jednak, że Pan nie odczytał prawidłowo potocznie używanego zwrotu „nie będzie z tego interesu”, interes to nie tylko pieniądze, a pieniądze nie tylko od Putina.
  Wątpię też, aby kilka zdań między mną a Panią Barbarą Chojnacką zamuliło Gajówkę, większe ilości zamulaczy nie zamuliły.

  No i straciłem klasę, moja strata, pisałem anonimowo, zawsze chodziło mi o treści, a nie moją klasę.

  Wpis pana Boydara @ 374 jest koniunkturalny i cały do wywalenia. Pan Boydar dość dobrze jest już zorientowany w przesłaniu katolickim, ale nie do końca. Nie uwzględnił jednej kwestii i stąd popełnił błędy, nie tylko w „prawosławie prowadzi do zbawienia”. Nazwałem, może po grubiańsku, to co zrobił po grubiańsku, aby nie przeoczył swego postępku. W myśl tego co sam napisał, jest już pewnych spraw świadomy. Pan Boydar lubi sprowokować.

  Jest też wariant , aby nie reagować na żadne błędy i grubiaństwa, ale wtedy one się mnożą, gdyż prawda jest jedna, a kłamstw tysiące i są łatwo tworzone jak bajki. Ale atmosfera będzie dobra (do czasu).

  Ten religijny artykuł to w połowie bajdurzenie o życiu pozagrobowym.
  Ks. Stehlin powiedział kiedyś o tajemnicy wcielenia: jest to niebywałe zdarzenie, jakby wielki ocean zmieścic w małej kropli wody, a przecież ocen jest skończony, a Pan Bóg nie. Zdaje mi się, ze tekstu w Gajówce w tym temacie nie było, a tylko ekumeniczny z promocją cerkwi i prawosławia. Ekumenizmu i prawosławia uwiarygadniać nie mam zamiaru.

  Z wyrazami szacunku i życzeniami wszelkiego powodzenia w rzeczach dobrych.

 401. Peryskop said

  Gdy zapytałem znajomą mieszkającą od 3 pokoleń przy granicy na Bugu, gdzie po równo katolików i prawosławnych, którzy ludzie lepsi ?
  – ze smutkiem odparła, że prawosławni,
  „bo tak nie kręcą”.

  I to jest wiarygodne potwierdzenie do czego w KRK prowadzi dominacja frankizmu i obciążenie doktryny Kościoła judeo-katolickiego wątpliwymi „objawieniami”„cudami” i „nieomylnymi” dogmatami, które w odbiorze inteligentniejszych wyznawców wnoszą frustrację, a w konsekwencji erozję wiary oraz spadek powołań.

  Czyż przewielebni purpuraci nie przedobżyli ?

 402. Boydar said

  Nie sraj Pan żarem, Panie Listwa. Tak jak napisałem wcześniej za Iliczem, liczą się kadry. Prawosławnych ludzi, jest 300 milionów, w Rosji 100. Kim Pan jesteś, że odmawiasz im Zbawienia. Niech się o to Pan Bóg martwi. Pan (ja czy ktokolwiek inny) może, powinien, ma obowiązek, wskazywać im niekonsekwencję, zadawać pytania, odpowiadać jeśli by zapytali, ale nie wysyłać do piekła ! Qurwa, człowieku, w co ty grasz, za kogo się uważasz. To nie jest tak, że ten sam szablon rozumowania można zastosować do protestantów, bo protestanci przez wieki dali dowody i kwity na efekt swoich teoryjek, po pięć dolarów za indiańską pannę, nie nie całą, sam skalp. I tysiące innych kejsów nie licząc ogólnej rozpierdolozy Europy i świata. A co prawosławni złego en masse zrobili, wydupili Hitlera ? Odbudowali zrujnowaną Rosję i twardo przy Niej stoją ? I to ten ich prawosławny defekt tak skutkuje ? Chcesz mieć pretensje, to nawróć ich wierchuszkę, od nich zacznij, a nie prostych ludzi do piekła wysyłasz, ty chory jesteś !

 403. Yah said

  Умираю, но не сдаюсь

  .https://soundcloud.com/grishanov/podvig

 404. Listwa said

  @ 402 Boydar

  Jak chcesz kopa w ten swój Boydarowy zad, to sie nie musisz tak gimnastykować. Mogłeś to ując w jednym zdaniu.

 405. Boydar said

  Mogłem, Panie Listwa, ale ja do Pana już dawno nie piszę.

 406. Boydar said

  Do Pana napisałbym tylko jeden wyraz.

 407. Listwa said

  @ Boydar

  @ 405
  Tak trzymać.

  @ 406

  Nie jestem wcale zainteresowany, zanim pan spełni swoje ambicje wygórowane, to mnie tu koniec świata zastanie, a pana flrustracja.

 408. Boydar said

  No to mamy konsensusa.

 409. VA said

 410. Boydar said

  Nie wiem czy Pan Jezus jest dumny z naszej dyskusi, ale do 410 dociągnięte, nieźle.

 411. NICK said

  „– jestem w tym temacie najbardziej zorientowany, ”
  Bałwochwalca, ot co.

 412. Listwa said

  @ 411 Nick

  Sam zobacz jak żółć tobą rządzi.

  Wyrywasz wyrazy z kontekstu zdania, nie biorąc go całego pod uwagę, ono brzmi:

  „jestem w tym temacie najbardziej zorientowany, więc oznajmiam, że nie wydaje mi się, aby moja wiedza była mniejsza teraz, niż była kiedyś”

  .- to żadne bałwochwalstwo, każdy wie o sobie samym więcej niż inni. Czepiasz się i epitetami rzucasz. .

 413. Barbara Chojnacka said

  ad.Jah
  http://www.ultramontes.pl/Odszczepienstwo_wschodnie.htm

 414. Yah said

  .http://prawoslawnikatolicy.pl/wp-content/uploads/2016/05/Wierze-W-Jeden-Katolicki-Kosciol-swiadectwo-konwersji-do-Prawoslawia.pdf

 415. Listwa said

  @ 414 Yah

  Ale pasztet.
  Wreszcie pan Yah pokazał skąd truciznę czerpie.

  To jest dobre:
  ” rzymsko-katoliccy tradycjonaliści: lefebryści i tzw.sedewakantyści są na dobrym tropie. Muszą jednak w swoich rozważaniach
  cofnąć się jeszcze dalej w wstecz w czasie, aby przekonać się, że Prawosławie, czy to w bizantyjsko-słowiańskiej, czy w rzymskiej szacie, nie stanowi zaprzeczenia Katolicyzmu, tylko jego pełnię.

  Cerkiew Prawosławna (czyli Ortodoksyjny Katolicki Kościół jak jest zwanym na Zachodzie) jest Kościołem Katolickim,
  ponieważ zachował powszechną i kompletną naukę niepodzielonego Kościoła wschodu i zachodu z pierwszego millenium.
  Kościół Prawosławny jest Kościołem Rzymskim. Cesarz Rzymski, Św. Konstantyn Wielki przeniósł stolicę Rzymu do Konstantynopola (byłego miasta Bizancjum), zwanego Nowym Rzymem. Kościół Prawosławny jest w łączności ze
  Stolicą Apostolską, ponieważ każdy ze starożytnych patriarchatów również jest stolicą apostolską (czyli kościołem założonym przez apostoła).

  Kościół Prawosławnych jest w łączności z papieżami, ale wszystkimi prawowiernymi papieżami. Wszyscy są żywi w Chrystusie – i Kościół Wojujący na ziemi i Kościół Chwalebny w niebie.

  Poza wschodnimi tradycjami cerkiewnymi, dziś Cerkiew Prawosławna również stoi na straży obrony zachodnich tradycji kościelnych i przechowuje dla naszych zachodnich braci bezcenny skarb starej Rzymskiej Apostolskiej Mszy , która została obalona przez II Watykański Sobór.”

  Czyli prawosławie jest Kościołem Rzymskim w łączności z papieżem, a Tradycjonaliści katoliccy są na dobrym tropie do powrotu do Kościoła katolickiego Rzymskiego oraz odnowienia łączności z papiezami. Tradycjonaliści katoliccy nie mają też Mszy św, bo ją sobór VII obolił i ta Msza jest przechowywana w prawosławiu.

  No cyrk.
  Od tysiąca lat Kościół katolicki wzywa prawosławie : PORZUĆCIE BŁĘDY.

 416. Yah said

  Doktorze, czy mam zacząć wklejać Pana artykuły świadczące o tym , że również tam manipuluje Pan faktami opisując rzeczywistość wg. pańskiego widzimisię ?

  Czy ma wklejać fragmenty prac naukowych, które powiedzmy delikatnie, nie grzeszą klarownością ?

  Tego Pan szanowny chce ?

  Czytając Pana prace aż chce się zapytać – „Kim byli recenzenci?”

  Przez dwa dni skompilowałem niezły zestaw.

 417. Yah said

  Książka Szczepaniaka jest bardzo klarowna. Podobnie jak książki Wincentego Granata / Zna Pan może ?

 418. Yah said

  W niektórych Pana artykułach podważa Pan wiarygodność instytucji państwowych, których działanie opiera się na zaufaniu publicznym.
  Rozumiesz chłopcze, że nie jesteś dziennikarzem, który może pisać co mu ślina na język przyniesie tylko naukowcem, którego jeśli pisze po własnym nazwiskiem obowiązuje RZETELNOŚĆ.

 419. Listwa said

  @ 416 Yah

  Bardzo proszę o przestawienie tego, co pan nazbierał.

 420. Yah said

  Pan porozmawia na temat prawosławia np z Panem Profesorem Krzysztofem Leśniewskim. Powinien Panu wiele na tematy prawosławia wyjaśnić. Jak już Pan ogarnie rozległą tematyką – zapraszam do prawdziwej dyskusji, a nie obrzucania inwektywami osób prawosławnych.
  Pan proszę Pana obraz moje uczucie religijne, Pan mnie straszy i grozi, tylko dlatego, że nie zgadzam się z Pana poglądami religijnymi.

 421. Yah said

  O nie Panie Listwa, ja może wyślę Panu Gajowemu na priv, żeby się zapoznał i ocenił.

  Ja z Panem skończyłem. Nie chce Pana ani znać, ani widzieć, choć pewnie będę przy różnych okazjach musiał. Jakoś się opanuję.

  Żegnam Szanownego Pana

 422. Listwa said

  @ 418 Yah

  Książka pana Szczepaniaka to raczej klarowny pasztet.

  „Świadectwo to jest w pierwszym rzędzie skierowane do rzymskich katolików , gdyż punktem wyjściowym mojej konwersji
  były paradygmaty wypracowane przez Sobór Watykański II oraz ruch ekumeniczny który z niego wypływa, szerokie otwarcie na różnorodne
  bogactwo kościołów: protestanckiego z umiłowaniem Pisma Świętego i ruchem charyzmatycznym, prawosławnego z zachwytem mistyką, ale
  także buddyjską medytacją zen praktykowaną pod postacią modlitwy Jezusowej przez polskich benedyktynów.”

  ELIASZ LESZEK SZCZEPANIAK

  Jak to powiedział Pawlak – niech poszuka głupszego od siebie.

 423. Listwa said

  @ 418 Yah

  Popieprzyło ci się chłopcze juz dokumentnie.

 424. Listwa said

  @ 420 Yah

  „zapraszam do prawdziwej dyskusji, a nie obrzucania inwektywami osób prawosławnych”
  – gdzie pan ma te inwektywy? Chętnie, a czy pan na pewno wie na czym polega prawdziwa dyskusja? Ludzi prawosławnych należy szanować, co nie znaczy przyjmować ich błędy lub z nimi nie polemizować.

  „Pan proszę Pana obraz moje uczucie religijne, Pan mnie straszy i grozi, tylko dlatego, że nie zgadzam się z Pana poglądami religijnymi”
  – a po cóż ja miałbym pana straszyć i panu grozić? Nawet nie wiem kim pan jest i gdzie.

  Pana poglądy to pana wybór, ma pan jakie chce mieć. Mi nie podobają sie błędy które pan opowiada i z nimi polemizuję.

 425. Listwa said

  @ 421 Yah

  Pan sobie wysyła gdzie chce, pana wybór.
  Ale zadziwiająco szybko pan się wycofał ze swych „twardych” deklaracji spod @ 416.

  „Ja z Panem skończyłem. Nie chce Pana ani znać, ani widzieć, choć pewnie będę przy różnych okazjach musiał. Jakoś się opanuję.
  Żegnam Szanownego Pana”

  Może nie będzie to konieczne. Życzę Panu spokojnego spojrzenia na omawiane sprawy i korekty sloganów, stereotypów, błędów, przeświadczeń i przyjęcia poglądów pewnych pod kątem prawdy.

  Również kłaniam się Szanownemu Panu.

 426. barbara said

  Panie Jah,
  niech Pan się nie obraża, tylko raczy zauważyć, że P. Listwa cierpliwie wyciąga pana z pułapki, która Pana pochłania

  ——
  Z jakiej pułapki?
  Admin

 427. Yah said

  Od połowy lutego 2011 roku (…) włączyła się w kampanię obrony Izby Pułkownika Kuklińskiego. Współpracowała wtedy z portalami Pomniksmoleńsk.pl oraz Blogpress.pl, gdzie zamieszczała min. relacje z bojów o uhonorowanie pułkownika.

  Mało kto wie, że to (…) była inicjatorką napisania petycji do administracji Baracka Obamy „o wsparcie Narodu Polskiego w powołaniu międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej”. Do dziś na stronie internetowej http://wh.gov/zMU jako pierwsze widnieją inicjały „BC”.

 428. Yah said

  .http://wyborcza.pl/1,76842,6534646,Smolar_laureatem_Nagrody_Tischnera.html

 429. Yah said

  .http://solidarni2010.pl/14701-nagroda-im-barbary-chojnackiej-ustanowiona-decyzja-zarzadu-solidarnych2010.html

 430. Barbara Chojnacka said

  Panie Jahu,
  myśli pan, że zmartwychwstała?

 431. Listwa said

  @ 430 Barbara Chojnacka

  Dobre.

 432. Listwa said

 433. Yah said

  „Jest kilka świetnych sióstr łamiących stereotypy, np. prof. dr hab. etyki Barbara Chyrowicz SSpS czy s. Małgorzata Chmielewska przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Obie od dawna upominają się o zmiany w kwestii kobiet w Kościele. Niestety lęk przed słowem „feminizm” tak usztywnia katolików – z hierarchią włącznie – że debata zamyka się w punkcie wyjścia”

  „”Należy zatem pilnie podjąć pewne konkretne kroki, poczynając od otwarcia kobietom możliwości uczestnictwa w różnych formach działalności i na wszystkich jej szczeblach, także w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w sprawach, które ich dotyczą.

  Jest także konieczne, aby formacja kobiet konsekrowanych, w takim samym stopniu jak mężczyzn, była dostosowana do nowych potrzeb, przewidywała realne, instytucjonalne możliwości systematycznego kształcenia i przeznaczała na nie odpowiednio wiele czasu, tak by obejmowało ono wszystkie dziedziny — od teologiczno-duszpasterskiej po zawodową. […]

  […] Kościół bardzo liczy na specyficzny wkład kobiet konsekrowanych w rozwój nauki, obyczajów, życia rodzinnego i społecznego, zwłaszcza w dziedzinach związanych z obroną godności kobiety i z poszanowaniem życia ludzkiego. Istotnie, „kobiety mają do odegrania rolę wyjątkową, a może i decydującą, w sferze myśli i działania: mają stawać się promotorkami «nowego feminizmu», który nie ulega pokusie naśladowania modeli «maskulinizmu», ale umie rozpoznać i wyrazić autentyczny geniusz kobiecy we wszystkich przejawach życia społecznego, działając na rzecz przezwyciężania wszelkich form dyskryminacji, przemocy i wyzysku” .[podkr.MB]

  Jan Paweł II napisał „Vita Consecrata” 16 lat temu. Pozostaje jedynie zapytać, jaką miarą w Kościele mierzy się słowo „pilne”? ”

  .https://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,430,czy-siostry-moga-byc-trendy.html

  KUL Wydziały Wydział Filozofii Struktura Wydziału Filozofii Instytut Filozofii Pracownicy
  Pracownicy

  Dla Kandydatów

  Katedry Instytutu

  Emeritus

  Małgorzata Borkowska-Nowak
  Rafał Charzyński
  Barbara Chyrowicz
  Imelda Chłodna-Błach
  Bożena Czernecka-Rej
  Dariusz Dąbek
  Włodzimierz Dłubacz
  Tomasz Duma
  Jacek Fydrych
  Paweł Garbacz
  Anna Głąb
  Jacek Golbiak
  Arkadiusz Gudaniec
  Arkadiusz Gut
  Przemysław Gut
  Piotr Gutowski
  Justyna Herda
  Marcin Iwanicki
  Piotr Jaroszyński
  Stanisław Janeczek
  Anna Karczewska
  Paweł Kawalec
  Zuzanna Kieroń
  Agnieszka Kijewska
  Jan Kłos
  Monika Komsta
  Anna Kozanecka-Dymek
  Robert Kublikowski
  Piotr Kulicki
  Marek Lechniak
  Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik
  Wojciech Lewandowski
  Piotr Lipski
  Artur Mamcarz-Plisiecki
  Andrzej Maryniarczyk
  Piotr Moskal
  Anna Palusińska
  Zbigniew Pańpuch
  Zenon Roskal
  Maksymilian Roszyk
  Marek Słomka
  Anna Starościc
  Andrzej Piotr Stefańczyk
  Katarzyna Stępień
  Piotr Szałek
  Andrzej Szostek
  Marcin Tkaczyk
  Robert Trypuz
  Monika Walczak
  Alfred Wierzbicki
  Marian Wnuk
  Jacek Wojtysiak
  Zbigniew Wróblewski
  Andrzej Zykubek

  .http://www.kul.pl/pracownicy,1549.html.

 434. Listwa said

  @ 433 Yah

  Z takich treści i stron niczego pan się nie nauczy z tego co pan potrzebuje.
  Z takich tez nie:
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/cerkiew-sodomy-gomory-2014-01:

  To może tylko pogłębić pułapkę umysłu.

  Pan się nie denerwuje, a spokojne spojrzy na problem. Proszę się nie łudzić, to wymaga czasu i trudu. Ale ma pan tez solidne podłoże.
  Trzeba tylko wyrzucić błędy, a zacznie panu przejaśniać..

  Prawdziwej pokory – słowa arcybiskupa Lefebvre:

 435. Barbara Chojnacka said

  Panie Jahu,
  nie znajdzie mnie Pan tak łatwo, szkoda oczu…no chyba, że na Garncarskiej 32/34

 436. Yah said

  Po raz kolejny poprzednim wpisem udowadnia Pan, że nieuważnie czyta Pan moje wpisy. To co Pan szanowny odkrył już dawno opisywałem.

  W naukowym opisie tego co Pana dotyka to sa tzw. mroczki przed oczyma czyli zaślepienie.

 437. Yah said

  Ilustracją szkodliwości tej tezy jest zamach na autonomię uczelni wyższych, które musiały zlikwidować egzaminy wstępne, a zatem przestały decydować, kogo chcą przyjąć. ( wg swojego widzimisię tak są zmuszone przyjmować tych , którzy najlepiej napisali matury) W zamian za to muszą przyjmować tych kandydatów, których wskażą ślepe procedury wyznaczające przebieg i ocenę egzaminów maturalnych ( nie ślepe tylko standaryzowane przechodzące przez geste sito poprawności sprawdzania tak aby praca każdego ucznia w całej Polsce była oceniana wg takich samych standardów), natomiast nie mogą przyjąć osoby bez świadectwa maturalnego ( czyli osobę , który nie potrafi rozwiązać zadania z matematyki na poziomie I klasy starego liceum), choćby wybitnie zdolnej w jakimś zakresie, ale nie mogącej „przejść” ( nie przejść tylko zdać, a widocznie jest głupszy od kolegów) któregoś z przedmiotów na tym egzaminie. W ogóle matura wydaje się zbędna z kilku powodów: po pierwsze – nauczyciele po kilku latach nauki znają już możliwości ucznia i dodatkowy egzamin jest marnotrawstwem sił i środków ( nie znają bo tak jak dr Z.P. ma swoje sympatie i antypatie, szczególnie do Polaków), po drugie – jeśli ktoś w ogóle ma decydować, kogo kształcić dalej – to powinny to być raczej uczelnie ( aby przyjmować osoby, które nie mogą zdać matury, a maja znajomych na uczelni), po trzecie – powoduje to niepotrzebny stres i stratę czasu uczniów ( a stres przed egzaminem jest mniejszy ? Pewnie tak, gdy znajomy wie, że co by nie powiedział to zda), który mógłby być z pożytkiem wykorzystany w inny sposób.

  Generalnie twórcy reformy nie przewidzieli, że ich pociechy są mniej od Polaków i teraz nie mogą się dostać na wymarzone kierunki, Stad larum i chęć odcięcia Polaków od dostępu do wyższych studiów.

  Głos ten wpisuje się w nawoływania medyków, których dzieci nie są w stanie zdać matury z biologii i chemii na wystarczającym poziomie i dostają się , o zgrozo, normalni ludzie z ulicy.

  CKE jest bardzo niezadowolona, gdy ktoś podważa rzetelność jej pracy. Często takie chlapnięcia kończą się wezwaniami o sprostowanie tych lekkomyślnych wypowiedzi , świadczących o barku znajomości tematu wypowiedzi. Prace w niem prowadza wybitni specjaliści o znacznie większym od Szanownego pana dorobku naukowym i , ogromnej wiedzy i szerokich horyzontach myślowych.

  A bajki na temat troski o jakość kształcenia to można opowiadać w swoim kółko wzajemnej adoracji , a nie zamieszczać w internecie firmując to własnym nazwiskiem.

  W wtrącenia w nawiasach ode mnie.

 438. Yah said

  Ad 430

  Nie wiem, ale Pani szanowna ja wskrzesiła z martwych.

 439. Barbara Chojnacka said

  Ad Jah,
  to Pan Ją z grobu wyciąga
  Pan Ją zostawi w spokoju, dostała nagrody, które miała „gdzieś”, wykorzystali Ją, poza tym bardzo się nacierpiała w czasie dłuuugiej choroby RIP

 440. Listwa said

  @ Yah

  Pan się bardzo myli panie Yah.
  @ 436 Yah -Tego tematu nie będę podejmował.
  Się pan stawiaj. Głupota pana zeżre.

 441. Listwa said

  @ 439 Barbara Chojnacka

  Pan Yah ma takie relacje z Duchem św i takie wspaniałe prawosławne przekonania, że wydaje mu sie że, swym zaufaniem, nawet zmarłym życie zwraca.

 442. Yah said

  Ja nie chce się z Panem spierać – droga do zbawienie jest trudna ale po wezwaniu na pomoc Chrystusa przynosi natychmiastowe owoce w postaci wstrętu do zła i i łatwości pokonywania wszelkich, nawet najmniejszych pokus. Co ciekawe zmianę dostrzegają inni ludzi i oni tez się zmieniają – na lepsze.

  Pan oczywiście może mnie nienawidzić, ośmieszać ale Pana wypowiedzi utwierdzają mnie tylko, że ja mam racje i dają mi jeszcze więcej siły.

  Pan mnie nie zrozumie po Pana wiara opiera się na zewnętrznym uczestnictwie. Moje na wewnętrznym odczuwaniu pomocy Boga, które doświadczam codziennie, a chronią mnie przed popełnieniem grzechu.

 443. Yah said

  Ad 239

  Cierpienia na tym świecie, maja odkupić grzechy to popełnione. Widocznie Pan Bóg dal jej szanse. To Pani ja wskrzesiła przyjmując taki nick.

 444. Yah said

  Państwo czerpiecie przyjemność z ośmieszania mnie i pokazywania swojej wyższości. Trudno. Każdy jest kowalem swojego losu i swojego życia, również na tamtym świecie

  ——
  Panie Yah, niewiele z tego ośmieszania wychodzi. Na mnie robi zerowe wrażenie, a Pana poglądy cenię.
  Admin

 445. Yah said

  Panie Gajowy Pan widzi, ani argumentami, ani łagodnością Pan do nich nie dotrze. Co ciekawe, nawet jak są nierzetelni, nie uważają tego za niż zdrożnego, Komentarz i interpretacja tych faktów wydaje się zbędna.

 446. Listwa said

  @ 442 Yah

  Moze i pan pokusy pokonuje łatwo, ale z tym wstrętem to juz panu nie wychodzi.

  Trzymanie się błędu, odrzucanie prawdy, kierowanie się fałszywymi informacjami, twierdzeniami, podawanie fałszywych tez, fałszywej wiary za katolicką – jest to zło.
  Tak samo jak nie mam powodu pana straszyć , tak i nienawidzieć, a ośmiesza się pan sam.

  „Moje na wewnętrznym odczuwaniu pomocy Boga, które doświadczam codziennie, a chronią mnie przed popełnieniem grzechu”
  – już wielu na swych odczuciach się srogo przejechało, także protestanci. Są i byli ludzie , którym sie tylko wydaje, że duch z którym mają do czynienia na co dzień, to Duch św.

  Na pana miejscu bym jednak sprawdził. Sam tego pan nie zrobi. Często podaje pan zatrute treści.
  Proponuję zakończyć już ten wątek, bo więcej i tak pan nie przyjmie.

 447. Listwa said

  Prawda katolicka: Sacerdos alter Christus.
  Uszanowałem kapłaństwo – uszanowałem Chrystusa.
  Uszanowałem kapłana – uszanowałem Chrystusa.
  Pogardziłem kapłaństwem – pogardziłem Chrystusem.
  Pogardziłem kapłanem – pogardziłem Chrystusem.

  Módlmy się w ten pierwszoczwartkowy wieczór – i codziennie! – o świętych kapłanów.
  Módlmy się za kapłanów, którzy – nie bez trudności i błędów – wykluwają się z okowów modernizmu, wydobywają się z pęt fałszu, aby realizować kapłaństwo według Chrystusowego zamysłu, składać Bogu Ofiarę czystą i głosić czystą, nieodkształconą katolicką doktrynę.
  Panie, daj nam świętych kapłanów.
  Panie, daj nam kapłanów według Serca Twego. Amen.

  Każdy z nas musi wykluwać się z okowów błędu, z pęt fałszu – i tym zakończmy.

 448. Listwa said

  Tekst zbył :
  https://sacerdoshyacinthus.com/2018/01/04/w-trosce-o-kaplanstwo-katolickie/

 449. Barbara chojnacka said

  .https://m.youtube.com/watch?v=wcO-YZyK86M

 450. Barbara chojnacka said

  D. 443
  Nick jest moim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Panie Yahoooooooo

 451. Barbara Chojnacka said

  .https://www.youtube.com/watch?v=wcO-YZyK86M

 452. Barbara Chojnacka said

  Ad 443
  Nick jest moim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Panie Yahooooooooo

 453. NICK said

  YAH’U.
  To są demony. Albo gorzej.
  Zostaw ich.
  Egzorcyzmów trza?
  Nie da się wirtualnie.

  Świat… .

 454. NICK said

  Zostaw ich!!!!!

 455. Yah said

  Ma Pan Rację Nicku, ich trzeba zostawić, Kto inny zrobi porządek. Moje pisanie to tylko otwieranie oczu innym, czym to wszystko jest.

  „I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa, a widząc ją, bardzo się zdumiałem.”

 456. Yah said

  „Teraz wyjaśniam sedno dzisiaj aktualnego prawosławnego błedu a nie 1000 lat temu, i posłuże się przenośnią: jeśli chcemy jechać na Wawel pociągiem, to musimy wsiąść do pociagu do Krakowa, Gdy pytamy prawosławnych : czy wasz prawosławny pociag jedzie do Krakowa, to odpowiadają mętnie : że jakoś chyba coś koło tego. Gdy sprawdzamy wnikliwie, to okazuje sie że jadą do miejscowości na K, ale są to Kielce i w kielcach skręcają do Poznania, a w Poznaniu w śniegi północy. Gdy okazuję sie ze punktem docelowym nie jest Kraków a jakies śniegi północy, to odpowiadają: o co wam chodzi? przecież nasza lokomotywa jest taka jak wasza, a nasze wagony sa nawet lepsze od waszych. Bo w tym waszym katolickim pociągu wszystko klekocze i na pewno się rozwali. No i korzystając z okazji wylewają nawet kłamstwa, aby zniechęcić do pociągu katolickiego. Na co my katolicy odpowiadamy,: na dzień dzisiejszy nasz pociag jest w kiepskim stanie, ale nalezy jechać do Krakowa, a nie wylądować w śniegach północy. Jeśli zdarzą się większe kłopoty z naszym katolickim pociągiem do będiemy szli do Krakowa piechotą, gdyż do Krakowa dotrzeć powinniśmy.

  Sedno tkwi tym, że nieważny jest stan pociągu i lokomotywy, Powiem więcej to nie nieistotne bo idzie się na piechotę :

  Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!

  Ale samo pójście na piechotę jeszcze nic nie da. Dlaczego bo Pan Listwa chce koniecznie iść do Nieba przez Rzym, a po drodze Karpaty, Góry Dynarskie i Alpy. A po drodze rozbójnicy, złośliwi przewodnicy i zwodziciele inspirowani przez diabła, którzy za wszelka cenę będą wskazywali złą drogę.
  Pan Listwa zarzuca prawosławiu, że w swym nauczaniu kluczy. Zarzuca, że wskazuje jakiś inny cel – rozumiem, że śniegi północy to piekło.

  Nic bardziej mylnego. To Pan Listwa kręci twierdząc, że trzeba iść do Nieba przez Rzym. A jaką mamy gwarancję, że w tym miejscu jest drabina do raju, A co będzie jak już ją spalili.
  Prawosławni twierdzą, że do Nieba wchodzi się nie z jakiegoś konkretnego miejsca na Ziemi tylko skądkolwiek. Pnąc się mozolnie pod górę wąska ciernista ścieżką. Po co jechać lub iść do Rzymu, skoro ścieżka prowadząca na górę do nieba jest w naszym mieszkaniu.

  Pan Listwa twierdził, że pociąg rozwalony, wagony w złym stanie i teraz wraz ze swoimi zwolennikami siedzą nad mapami ( nie potrafiąc ich czytać) i debatują, którędy do Nieba przez Rzym. To nic, że życzliwi im podpowiadają – otwórzcie drzwi pokoju, w którym was zamknęli – ścieżka jest za drzwiami – nie chcą ich słuchać. Mnie osobiście przypomina to zachowania faryzeuszy, którzy nie chcieli słyszeć, że Jezus Chrystus jest obiecanym im przez Boga Mesjaszem.

  Czym się Różni podejście do Rzymu w pierwszych wiekach chrześcijaństwa od podejścia obecnego ?

  Ówcześni papieże wskazywali jak piąć się do góry po drabinie Jakubowej, doradzał co robić by wspinać się sprawnie i nie zatrzymywać się w drodze do Nieba. Późniejsi ( podkreślam – nie wszyscy, bo wielu miało świadomość tego o czym teraz piszę) papieże zamiast nauczać, że drogi wiodące do nieba są wszędzie , a kolejne zakręty , to pokonane pokusy demonów wgryzających się w nasze dusze) zaczęli nauczać, że owszem brama na ścieżkę jest ale jedna – w Rzymie. Ponadto, gdy przechodzimy przez tę bramę uzyskujemy po drodze jakieś specjalne przywileje.

  Reasumując ( oczywiście to tylko moje zdanie) współcześni tradycjonaliści ( podkreślam współcześni) i moderniści różnią się od siebie tym ( co napisał sam Pan Listwa), że jedni zdążają do Rzymu na piechotę, a drudzy pociągiem pociągiem, a gdy w Rzymie okazuję się ze punktem docelowym nie jest Niebo a jakieś śniegi północy, to odpowiadają: o co wam chodzi, przecież jesteśmy w Rzymie?

  Czy tradycjonalizm rzymsko-katolicki jest możliwy ? Tak. Przecież w kościele prawosławnym odprawiane są msze w rycie trydenckim ? Tak prawosławie szanuje ten ryt. Jest on tylko zmieniony przez usuniecie Filioque i uzupełnienie o bizantyjską epiklezę. Kościół powinien pomagać ludziom w walce z pokusami, wspierać po upadku, pomagać się podnosić, a nie skazywać na potępienie miliony ludzi tylko dlatego, że nie załapali się na pociąg lub piesza wycieczkę do Rzymu.

  Tu napotykamy na kolejny problem. Jeśli ktoś jest w KRK, to czy stanowi to jakąkolwiek przeszkodę w podążaniu do Nieba. Oczywiście nie. Nawet uczestnicząc w mszy posoborowej ludzie, którzy wołają na pomoc Chrystusa tą pomoc otrzymają, ale …… uczestnicząc w posoborowiu lub dzisiejszym tradycjonalizmie trzymać się w sercu i w życiu ewangelicznego nauczania Chrystusa.

  Oczywiście twierdzenie „Teraz wyjaśniam sedno dzisiaj aktualnego prawosławnego błedu a nie 1000 lat temu” jest zupełnie pozbawiane sensu bo analiza dokumentów KRK wykazuje, że wielu papieży po 1054 roku nadal uważało, że kościoły Wschodu i Zachodu nadal stanowią całość czyli Kościół Chrystusowy.

  Uważnie analizujmy swoje życie. Jeśli nawróciliśmy się, to jakie są owoce tego nawrócenia. Czy bycie dobrym, mniej podatnym na kuszenie złego, czy też pycha, że jestem w teamie tych, którzy na pewno się zbawią.

  Przecież nikt nie może być pewnym swojego zbawienia, bo o tym decyduje Pan Bóg. On zna nasze myśli, czyny i wewnętrzna walkę, która prowadzimy. On wie, które z naszych intencji były dobre, a które w gruncie rzeczy miały wykazać nasza wyższość nad oponentem.
  Nawet święci, których nie możemy podejrzewać o to, że byli źli uważali się, za największych grzeszników na Ziemi.

  „Kto przebywa w pieczy Najwyższego
  i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
  mówi do Pana: „Ucieczko moja i Twierdzo,
  mój Boże, któremu ufam”.
  Bo On sam cię wyzwoli
  z sideł myśliwego
  i od zgubnego słowa.
  Okryje cię swymi piórami
  i schronisz się pod Jego skrzydła:
  Jego wierność to puklerz i tarcza.
  W nocy nie ulękniesz się strachu
  ani za dnia – lecącej strzały,
  ani zarazy, co idzie w mroku,
  ni moru, co niszczy w południe.
  Choć tysiąc padnie u twego boku,
  a dziesięć tysięcy po twojej prawicy:
  ciebie to nie spotka.
  Ty ujrzysz na własne oczy:
  będziesz widział odpłatę daną grzesznikom.
  Albowiem Pan jest twoją ucieczką,
  jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego.(…)”

  Chrystos rażdajetsia!

  Złóżmy życzenia naszym prawosławnym braciom. Dziś wigilia Bożego Narodzenia według starego stylu

 457. Barbara chojnacka said

  Nasz Pan Jezus Chrystus , też się nasłuchał takich zarzutów…..
  Panowie egzorcyści

 458. Listwa said

  @ 455 Yah

  Pan się zgadza z takimi wpisami jak @ 453 Nick ?

  Przecież trzeba mieć nasrane w łeb żeby coś takiego uważać i jeszcze publicznie to napisać.
  Się znalazł egzorcysta.
  Samozwańczy.
  Powiatowy.

  Brakuje jeszcze żebyście zaczęli egzorcyzmy odprawiać, z otwartymi oczami.

 459. Yah said

  Wszystkiego najlepszego Panie Listwa z okazji prawosławnych Świat Bożego Narodzenia !!!

 460. Listwa said

  @ 456 Yah

  Pan się już pożegnał i skończył? , zdaje się , ze panu znowu coś nie wyszło.
  Pan ponownie bzdur nawypisywał.

  Użyłem przenośni dla przedstawienia bardzo konkretnego zagadnienia. Nie należy z samej przenośni wyciągać zbyt dalekich wniosków, wykraczających na inne zagadnienia, a już na pewno nie traktować jej dosłownie i dodawać do tego bajki na miarę „wizji o życiu po śmierci Służebnicy Bożej Anny, mieszkanki miasta Słancy,”

  Pan znowu nawypisywał głupawych wniosków.

  „Nic bardziej mylnego. To Pan Listwa kręci twierdząc, że trzeba iść do Nieba przez Rzym.”
  – pan Listwa twierdzi że trzeba być posłusznym Chrystusowi, jego nauce oraz postanowieniom. Pan Listwa twierdzi również, że prawosławie w istotnej części temu się sprzeniewierzyło.

  „Prawosławni twierdzą, że do Nieba wchodzi się nie z jakiegoś konkretnego miejsca na Ziemi tylko skądkolwiek. Pnąc się mozolnie pod górę wąska ciernista ścieżką. Po co jechać lub iść do Rzymu, skoro ścieżka prowadząca na górę do nieba jest w naszym mieszkaniu.”
  – zbawienie osiąga się dzięki obecności w Kościele Jezusa Chrystusa, a zdobywa się je poprzez spełnienie kilku warunków, tych postawionych przez Chrystusa, a nie przez zbuntowanych prawosławnych i ich modyfikacji i przemilczeń.

  Tak w skrócie, bo nie mam czasu.

 461. Listwa said

  @ 459 Yah
  Bardzo dziekuję, ale to troche nietakt z pana strony, gdyż ja nie obchodzę prawosławnych świąt. Katolickie upamietnienie Świąt Bożego Narodzenia już były, a wtedy pan mi życzeń nie składał, a teraz wykorzystując koniunkturalnie te zyczenia „politykuje” pan sobie.

  Wiem pan, marnie z pana strony.

 462. Listwa said

  Jeszcze do tego krótko:
  „analiza dokumentów KRK wykazuje, że wielu papieży po 1054 roku nadal uważało, że kościoły Wschodu i Zachodu nadal stanowią całość czyli Kościół Chrystusowy”

  – proces odchodzenia tzw ludzi prawosłwnch tamtej epoki trwał wiele lat i zaczął się już przed 1054 i skończył po wielu latach po 1054.
  Ten rok jest traktowany obecnie jako data umowna. Co nie zmienia faktu, że ludzie tzw, prawosławni wtedy już zerwali więzi i pogardzili Kościołem i tak jest do dziś.

  Panu ma też „trochę” poprzestawiane , jeśli odsyła mnie do ekumenisty z KUL po nauke i wyjasnienie. Aleś pan biedny,

 463. Yah said

  Do Pana módlmy się.

  Boże wieczny, który wyzwoliłeś rodzaj ludzki z niewoli diabła, wybaw Twego sługę L. z wszelkiego działania nieczystych duchów. Nakaż złym i nieczystym duchom oraz demonom odstąpić o duszy i ciała Twojego sługi L., aby w nim nie przebywały, aby nie ukrywały się w nim, niech uciekają przed Twoim świętym imieniem i Jednorodzonego Syna Twego i Życiodajnego Twego Ducha, niech uciekają od dzieła Twoich rąk, aby oczyszczony z wszelkiej pokusy diabelskiej żył pobożnie, sprawiedliwie i święcie będąc godnym Przeczystych Tajemnic Jednorodzonego Twego Syna i Boga naszego, z którym jesteś błogosławiony i wysławiany z Najświętszym, i Dobrym, i Życiodajnym Twoim Duchem, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen

 464. Boydar said

  Może mi się Pan Listwa nie nrawić w miejscach wielu, ale właśnie „do Nieba trzeba iść przez Rzym”. Bo oprócz paru innych powiedziane jest „czcij Ojca swego i Matkę swoją”. A i żona nie rękawiczka.

  Z tym macie chłopaki problem. I nie prowokuj mnie Pan Panie Yah do wyłożenia na stół wszystkich kart, i to wcale nie z rękawa.

  Jest konwencja, że nie strzelamy do siebie ? Jest, tak chce Gajowy; to nie zaczynaj Pan rozróby. Bo ja uwielbiam mordobicie. A plik z odstępstwami prawosławia mam cały czas otwarty, tak na wszelki wypadek jakby co komu przyświrowało nagle.

 465. Barbara Chojnacka said

  Modlitwa obdarzona odpustami przez Piusa X

  odmówiona trzykrotnie posiada moc egzorcyzmu

  „Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów,
  Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę,
  by zetrzeć głowę szatana – prosimy Cię pokornie:
  rozkaż hufcom anielskim, aby ścigały szatanów,
  stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła.
  Święci Aniołowie i Archaniołowie, brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.”

 466. NICK said

  Ostrzegam Lubelaka. Po prostu ostrzegam.
  Barbera? Wiedźma.
  Tyle.

 467. Yah said

  Ad 465

  Nieważna, bo nosi pewne , jak to Pan Listwa ujął, skrzywienie. Moim zdaniem celowe, z którego , dobry człowiek – Pius X, nie zdawal sobie sprawy.

 468. Listwa said

  @ 467 yah

  Co pan znowu opowiadasz?
  Nie wypowiadałem się o tej modlitwie. Uważam ją za poprawną, mającą umocowanie w Piśmie św.
  Nie uważam, że Pius X popełnił błąd lub nie zdawał sobie z czegoś sprawy.

  To był bardzo dobry, mądry papież. A jeśli ustanowił tę modlitwę egzorcyzmem i określił warunki, to znaczy, ze jest ona skutecznym egzorcyzmem przeciw szatanowi.
  Jest ona ważna jako modlitewna prośba i ważna jako egzorcyzm.

  @ 464 Boydar

  Wprawdzie nie wiem co może oznaczac „nrawić w miejcach wielu”, ale doceniam wypowiedz i jestem gotów wycofać się z tej „podkałdającej się prostytutki”

  @ 463 Yah

  Bardzo ładnie, ale to nie jest argument za prawosławiem.

 469. Listwa said

  @ 466 Nick

  Pajacujesz. Lękasz sie bez powodu.

 470. Yah said

  Przedmówcy zainspirowali mnie do analizy tekstów egzorcyzmów i modlitw o uwolnienie. Nie wiem jaka jest tego przyczyna ale prawie wszystkie teksty prawosławne maja odwołanie do Ducha Świętego. Katolickie modlitwy prywatne prawie nigdy takich odwołań nie mają. Egzorcyzmy, które odmawiają kapłani tak.

  Dlaczego ? Nie wiem …..

  Oczywiście to tylko słowa, gdy ktoś szczerze wola Chrystusa o pomoc to ją dostanie …. ale nie ci, którzy sieja kłamstwa na chwałę Boga. Bogu taka „chwała” nie jest miła.

  Nie każdy, który Mi mówi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: „Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?” Wtedy oświadczę im: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!”

  i trochę wcześniej

  Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami7. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.

  Poniżej linki. Zarówno katolicy jak i prawosławni mogą poczytać i porównać. Pamiętajmy jednak, że wierzymy w Trójcę Przenajświętszą, na którą składa się Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.

  .http://liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=41

  .http://egzorcyzmy.katolik.pl/tematy/modlitwy-o-uwolnienie/modlitwy-o-uwolnienie-2/

  .http://egzorcyzmy.katolik.pl/tematy/modlitwy-o-uwolnienie/egzorcyzmy-proste/

 471. Boydar said

  To Pan Gajowy się szarmancko zbulwersował, nie ja; po mnie to jak woda po prezydencie. Tak że, nie ma takiej konieczności.

 472. Boydar said

  Nie „nrawić” tylko nie nrawić się; nie podobać się. Czasownik również zwrotny w j. rosyjskim

 473. Premizlaus said

  Komedii lub opery mydlanej ciąg dalszy.
  Jesteście blisko pobicia rekordu. Dociągnijcie Panowie do 1000 komentarzy, a wam pogratuluję
  Pozdrawiam!

 474. Miet said

  Panie Premizlaus, dobrze Pan to skwitował.
  To rzeczywiście jest opera mydlana – niestety w takową się przeistoczyła nasza Gajówka.:-)))

 475. NICK said

  Pan niewiele wie, profesorze.
  A to dobrze. W doborze.

 476. Pinxit said

  475

  Miet
  „Opera mydlana” – a co to takiego???

  Doslowne tlumaczenie idiomow powinno byc surowo zakazane. Jest to gwalt na jezyku polskim.
  Mamy polskie zwroty zawierajace polskie okreslenia: Lzawa, rzewna, tania, smutas, „pod publiczke” i pare innych, tanich chwytow dosc obrazowych.

  Natomiast ten obcy zupelnie zwrot – ani zaden z polskich odpowiednikow – jakos mi nie pasuja do zgola nie „mydlanej” gajowki.

  Gajowke mozna podejrzewac, a nawet okreslac roznie, ale z cala pewnoscia nie przypomina w niczym lzawego smutasa jakim jest na przyklad troska pani Nikki Haley o nieszczesny, zniewolony narod iranski, czy los syryjskich dzieci podobno zatrutych sarinem przez Asada!.

  Nietrafiony i nie zatopiony, panie Miet.

 477. Klops said

  476 re 474

  Prof. mat. em. Miet. Gut. zwyzywaniem Gajówki „mydlaną operą” nie tylko zbeszcześcił tę ważną dysputę, ale też stara się jakoś ukoić skołatania swojego ego – emocjonalnego, nostalgicznego i wizjonerskiego. A przecież zaczesany Donald nie pokazał jeszcze wszystkiego na co go stać…

 478. Miet said

  Tak Panie Klops, Gajówka kiedyś słynęła z ważnej dysputy.
  Teraz gdy takową ktoś zacznie, zaraz pojawiają się „aktorzy”, którzy monosylabicznymi bzdetami wymienianymi między sobą, robią z ważnej dysputy farsę.

  Może rzeczywiście „mydlana opera” nie jest właściwym określeniem – zastanawiam się co byłoby bardziej adekwatnym.

 479. Klops said

  478
  Klops tutejszy jest odbiciem klopsu globalnego.

  A na blogach, jak Gajówka, częste i pozornie idiotyczne kłótnie są skutkiem kilku czynników, m.in. dość powszechnej frustracji, ścierania się poglądów (w tym zwłaszcza – jak w tym wątku – obrońców zasad i wiary, fanatyków, ustawiaczy oraz prowokatorów religijnych), sporów o prawdę wobec zalewu decepcji i dezinformacji, jak również (ostatecznie) walki o interesy i dominację.

  Mydło i jad się pienią także przez anonimowość, która z wielu ludzi czyni potwory.

  Ale wobec takich uwarunkowań jak wyżej, te wszystkie kłótnie tylko z pozoru są idiotyczne i niezrozumiałe. Ponieważ kto wie o co chodzi, i kto ma zdolności analityczne, oraz niezłą pamięć, i kto zna podstawy profilowania, ten jest w stanie wyłuskać sporo użytecznej wiedzy.

  Nawet jedyna w tym wątku usterka w nicku w 426 oraz kiksy jak w powtórkach par postów ze zmianami awatarów w 449 – 452 niosą informację do odkodowania i do interpretacji. Podobnie jak i powtórzony obrazek w 431 i 432 (kto w pośpiechu kręci i mieczem wojuje…).

  O dziwo, ten sam użytkownik też jako jedyny w tym wątku znamiennie zmienił swój awatar w postach : 68 71 73 239 246 249 250 252 254 256 258 259 263 268 270 278 282 293 299 303 307 309 314 317 330 334 338 348 412 415 419 422 423 424 425.

  Czyż wszystkie te zdarzenia są przypadkowe i wzajemnie niepowiązane ?

  Czy tylko Zbigniewowi P. vel Listwa i Barbarze Ch. zaszwankowały tu systemy generowania postów, czy raczej jest to JEDEN SYSTEM obsługiwany przez tego samego JEDNEGO operatora, który się nie wyrabia w kręceniu i popełnia błędy ?

  I widząc swoje kiksy, plecie trzy po trzy i wpada w złość, że posuwa się do chamstwa i oszczerstw.

  Aż i Admin zauważył to, a w poście 314 również nadzwyczajną synergię i koherencję pomiędzy komentami starego Listwy i nowej Barbary Ch.

  A przecież w takim razie czy operowanie tu w dyskusji dwoma nickami – także w kontekście powagi kwestii merytorycznych oraz obżydliwego stylu jego działań – nie oznacza, że mamy po prostu od dłuższego czasu do czynienia z PROWOKATOREM i OSZUSTEM ?

  Wobec takiej konkluzji – ile są warte WSZELKIE posty tego osobnika – zarówno w tym wątku, jak i we wszelkich innych wątkach w Gajówce ?

  Natomiast Pan pomimo matematycznej wiedzy ograniczył się do płytkiego powielenia komentarza z 473. Taka reakcja ponoć doświadczonego fachowca zapewne nie tylko mnie zastanawia.

  Oraz skłania do zapytania :
  NO TO KTO TU BIJE TĘ OPEROWĄ PIANĘ ?
  I W JAKIM CELU ?

 480. Klops said

  478 Panie Miet, odpowiedź jest w moderacji.

 481. VA said

  Zydzi-globalisci wybrali Kanade na miejsce gdzie najpierw wprowadzaja i testuja swoje kabalistyczne plany zniewolenia gojow. Po testach na Kandyjczykach, wprowadzaja swoje satanistyczne plany w innych krajach rowniez w Polsce.
  Krótka lista tyrańskich czynów premiera Kanady Justina Trudeau przeciwko życiu, rodzinie i chrześcijanom.
  https://www.lifesitenews.com/blogs/a-quick-list-of-justin-trudeaus-tyrannical-acts-against-life-family-and-chr

 482. Listwa said

  @ 478 Miet

  Absolutnie nie jestem zainteresowany uczestniczyć w tej tematyce, więc tylko nadmienię, że zgadzam się z panami Klops i Nick, i też Yah, że jest to temat ważny, a pan nie potrafi tego dostrzec.

  Może pan też (z pomocą pana Premizlaus) zrobić ciekawą dyskusję ( i to nie jedną) mając do dyspozycji tyle innych wątków (teraz, jak i przyszłości) i wcale nie musi pan zaglądać tutaj i tak utyskiwać na mydliny.

  Mógł pan tez wtrącić sie do dyskusji i ją przekierowac na „właściwe tory”. tego tez pan nie zrobił, więc teraz tym bardziej pana opinia jest zbyteczna.

  Pan pokaże jak wygląda ciekawa, wartościowa dyskusja , na wazny temat bez zaangażowania „aktorów” .
  Pan pisze i dyskutuje, wyjasnia i prezentuje, powodzenia życzę. .

 483. Boydar said

  Panie Listwa, z odwyku Pan wrócił, czyco ?

 484. Listwa said

  @ 479 Klops

  Panie szanowny,

  w swym komentarzu zechciał mnie pan ponownie poruszyć.

  Zatem wyjaśniam, że ten temat również mnie nie interesuje i szkoda mojego czasu na niego. Jeśli ten swój wpis traktuje pan jako przejaw i owoc, jak pan określił „kto wie o co chodzi, i kto ma zdolności analityczne, oraz niezłą pamięć, i kto zna podstawy profilowania, ten jest w stanie wyłuskać sporo użytecznej wiedzy” – to musze pana zmartwić , bo głupot pan nawypisywał i głupotami żyje.

  W Gajówce nie posiadam żadnego avatara i żadnego nie zmieniałem.

  „A przecież w takim razie czy operowanie tu w dyskusji dwoma nickami – także w kontekście powagi kwestii merytorycznych oraz obżydliwego stylu jego działań – nie oznacza, że mamy po prostu od dłuższego czasu do czynienia z PROWOKATOREM i OSZUSTEM ?”

  – panie analityk, najpierw zdecyduj sie pan w prostej rzeczy, są dwie osoby , czy jedna?

  „Wobec takiej konkluzji – ile są warte WSZELKIE posty tego osobnika – zarówno w tym wątku, jak i we wszelkich innych wątkach w Gajówce ?”

  – Robi to takze Yah (czemu się nie dziwię , bo prawosławie róniez podwaza autorytet Kościoła, mając nadzieję że w ten sposób zdobędą prawdę), ze argumentami „ad personam” chcecie zepchnąć w cień brak z waszej strony argumentów i brak racji.

  Podważ wartość, pokaż błąd, proste jak drut, wtedy osiągniesz oczekiwaną przez siebie odpowiedż. A swoje pytania zmajstrowane za pomoca tej swojej „kto wie o co chodzi, i kto ma zdolności analityczne, oraz niezłą pamięć, i kto zna podstawy profilowania, ten jest w stanie wyłuskać sporo użytecznej wiedzy”, raczej ponownie przemyśl, czy warto pokładac w tym nadzieje.

 485. Listwa said

  @ 471 Boydar

  Jak odnotowałem tamto, więc i to jestem zobowiązany. Z resztą rzeczy godne uznania są warte odnotowania same przez się.

  @ 483 Boydar

  A nie dają skończyć wątku. Ciągle do czegoś wracają.

 486. NICK said

  Dobijemy do 500+.
  A dalej Nas rozgonią.

 487. Listwa said

  Ad. @ 485
  A swoją drogą to peryskopa z klopsem to jeszcze nie widziałem. A moze klopsa z peryskopem.

 488. Boydar said

  Postęp nieuchronnie idzie naprzód 🙂

 489. Barbara Chojnacka said

  Panie Listwo,
  wobec tego co się porobiło u Gajowego, więcej nie będę się wpisywać,
  nadal będę szukać Pana wpisów

 490. Klops said

  Replika jak na dr hab. przystało : elegancko, gładko, przyczynkowo, wybiórczo, przemilczkowo, dystrakcyjnie, z cytowaniami – a jakże ! – oraz ze rżnięciem głupa, że awatarów (czyli adresu majl) nie zmieniał (same się poprzełączały zarówno – i tylko – pod nickiem Listwa i Barbara Ch.), a od nagminnych przenickowań już trudno mu się samo-określić czy on aby jeden, czy obojniaczo.

  A przecież sam najlepiej powinien wiedzieć, że pod wieloma nickami od kilku lat trzęsie Gajówką, zwodzi Admina i niektórych użytkowników bloga.

  Szastanie swoją TOŻSAMOŚCIĄ mści się na psychice, a zapieranie się swojej OSOBOWOŚCI, aby bezkarnie czynić zamieszanie i poniewierać ludźmi – czyli nami – tylko z pozoru jest dla sprawcy nieszkodliwe i tylko przez ograniczony czas takim mu się wydaje.

  Obecna wpadka jest kolejnym potwierdzeniem, że postęp w rozeznaniu kto tu komu czemu czego i dlaczego nieuchronnie idzie naprzód, pomimo zakładania buta prawego na lewą stopę, i vice versa, w płonnej nadziei, że to wystarczy dla dokopywania, zamydlenia oczu i zmylenia tropu.

  Już nie wystarczy.

 491. Boydar said

  „… zwodzi Admina …”

  Nie ma to jak popuścić wodze fantazji … 🙂

 492. Klops said

  Jeśli Listwa Chojnacka rzeczywiście jest jakoby niezainteresowany tematem, i rzekomo nie ma czasu, to w jakim celu wsadził tu ze dwie setki postów oraz kilkanaście cytatów i fotek – w tym jedną podwójnie ?

  A w poście 182 obrazek NMP z satanistycznym układem dłoni – jest nawet także u Dzieciątka !

  https://marucha.wordpress.com/2017/12/30/wolne-tematy-103-2017/#comment-725656
  163 VA said 2018-01-03 (środa) @ 17:30:37
  Tajemniczy satanizm babilonski – gest ręki Marrano. Na video znajduje się lista przywódców politycznych i kulturowych od ponad 500 lat, których oficjalne portrety pokazują, że łączą trzeci i czwarty palec. Najwyraźniej jest to gest Marrano, który sygnalizuje litery M i W, symbolizujące 666 z trzech V. Litera V to „waw” po hebrajsku i jest szóstą literą.
  Jakie są szanse, że ludzie żyjący w różnych stuleciach będą robić ten sam masoński znak ręką?
  Znak Triady jest tym, jak sataniści rozpoznają się nawzajem i zasygnalizują wierność Lucyferowi.
  Czy Kolumb, Luter i Loyola mają ze sobą coś wspólnego? Podobnie jak Edward VII, Teddy Roosevelt i Hitler? Co maja wspólnego z Kabalistami? Mystery Babylonian Satanism…
  .https://youtu.be/N06dtSOP7OY

  I ten zakamuflowany satanista z KUL jest tu tolerowany i wciska kit, że ma misję, aby nas z tupetem pouczać oraz oceniać, który Kanon chrześcijański jest jedynie właściwy i prawdziwy, a które są błędne i wiodą do piekła.

  Bo nie wierzę, aby Listwa był tak głupi, żeby nie znał semantyki, symboliki i tradycji gestów MW.

 493. Klops said

  491 A czy Pana Boydara też nie próbował zwodzić na dogmat o niepokalanym przed-poczęciu ?

  W moderce jest także o propagowaniu satanizmu.
  Zatem jakby komplet.

 494. Poziomka said

  Nie oczekuję poklepywania po plecach ale kiedy o tym pisałem tutaj:

  https://marucha.wordpress.com/2017/12/30/wolne-tematy-103-2017/#comment-725694

  wszyscy spali, a kiedy się już obudzili był młyn bo „ad personam” bo Gajówka stała się wulgarna itp.

  Te podwójne fotki (431/432) to kolejna prowokacja tego samego schematu.

  Nie znam osobiście tego przebierańca ale mam nadzieję, że kiedyś jego dane ujrzą światło dzienne, wtedy nie odpowiadam za siebie i całą resztę, którą wodził za nos przez całe lata na tym forum.

 495. Boydar said

  Panie Klops.

  Jak zdążył się Pan zorientować, kilka lat już mam, tak gdzieś koło pięćdziesięciu sześciu. Całe życie z zainteresowaniem obserwowałem otaczający mnie świat. W tym także funkcjonujące mechanizmy, poglądy, ludzi, ich postawy i relacje do rzeczy materialnych i niematerialnych. Obserwując wyciągałem wnioski, tworząc na własny użytek własne robocze teorie jak to wszystko działa. Uczciwe budowanie teorii ma to do siebie, że kiedy już ją postawimy jako postulator, wypada przeobrazić się natychmiast w oponenta-prokuratora i próbować ją obalić. Bez względu na wynik wychodzimy na swoje. Czasem oczywiście kosztem teorii.

  No więc to było tytułem wstępu. Rozwinięcie zaś jest takie, że na milion podstawowych pytań jakie może zadać sobie człowiek, odpowiedź znam. I wcale nie muszę się zastanawiać czy przypominać, znaczy się po prostu mam ramki, ludzia z wykształceniem ogólnym, po przyzwoitym liceum i normalną maturą, mimo że socjalistyczną.

  Jak mi ktoś zaczyna smerfować, że Najświętsza Panienka została/jest Niepokalanie Poczęta, to od razu mi się czerwona lampka zapala, bo o św. Joachimie słyszałem. Wniosek zaś natychmiastowy jest taki, że albo łże, albo nie wie, albo po języku polskiemu nie kumaty. I tu nie ma miejsca na żadne mnie zwodzenie.

  Nadto wqurwia mnie do nieprzytomności, żonglowanie pojęciami z pogranicza semantyki bez żadnej do tego kompetencji. Jest bowiem prawidłowy termin niepokalane poczęcie, odnosi się ono direct do Pana Jezusa którego Ojcem jest Bóg Ojciec. Nie św. Józef. I to każdy normalny człowiek rozumie. Natomiast niepokalane poczęcie Maryi to już jest słowna żonglerka, bo nie dość że może rodzić fatalne skojarzenia to dla jednego czy drugiego durnia droga do Maryja niepokalanie poczęta jest bardzo krótka, cbdo. I kop się potem z koniem.

 496. Listwa said

  @ 489 Barbara Chojnacka

  Bardzo to rozsądne z Pani strony, jeśli nadmiar nicków powoduje takie poplątanie z pomieszaniem.

 497. Listwa said

  @ 491 Boydar

  Do czego to można dojść przy nadmiarze fantastyki, kto by pomyslał.

 498. Listwa said

  @ 490 Klops

  Już sam nie wiem komu śmieszniej wyszło tobie, czy temu z @ 330. Trzeba jakieś referendum zrobić.
  Cos się tak człowieku uczepił fikcji i szastasz tymi nickiami?

  „Szastanie swoją TOŻSAMOŚCIĄ mści się na psychice, a zapieranie się swojej OSOBOWOŚCI, aby bezkarnie czynić zamieszanie i poniewierać ludźmi – czyli nami – tylko z pozoru jest dla sprawcy nieszkodliwe i tylko przez ograniczony czas takim mu się wydaje”.

  – to nie szastaj

 499. Listwa said

  @ 492 Klops

  Raz się ma czas, kiedy indziej nie. Jedna rzecz jest interesująca , inna nie. Znowu jakieś problemy z garba.

  „A w poście 182 obrazek NMP z satanistycznym układem dłoni – jest nawet także u Dzieciątka !”

  – szataniści przejmuja symbolikę, co nie znaczy że jest ich.

  „I ten zakamuflowany satanista z KUL jest tu tolerowany i wciska kit, że ma misję, aby nas z tupetem pouczać oraz oceniać, który Kanon chrześcijański jest jedynie właściwy i prawdziwy, a które są błędne i wiodą do piekła.”

  – co ty nie powiesz? Eureka.
  Pisze do katolików i dla katolików, nie musisz czytać. Nawet proponuję zamknąć tę dyskusję, żebyś mógł powietrza nabrać.

 500. Poziomka said

  Kiedy Gajowy przepuści mój wpis z 18:13:28 ?!!!

 501. Listwa said

  @ 494 Boydar

  Wierzgasz pan głupio, a nie ramki dobre. Z relacjami z objawień w epoce modernizmu jest problem, bo często się zdarza, że w samych pracach je opisujących lub tłumaczeniach, są błędy, a nawet celowe przeinaczenia.

  Objawienia o których mowa, z tego co wiem, były w lokalnym francuskim, jestem gorąco za tym, aby pan sprawdził, a następnie wszystkim przedstawił , jak to było, co i jak zostało powiedziane. Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwoscią. Żeby tylko ramki panu nie pospadały.

  Prawda o niepokalanym poczęciu (też o wniebowzięciu), została przedstawiona w formie dogmatu, czyli z pewnością prawdy całkowitej wraz z obowiązkiem jej poznania i przyjęcia.

  Do tego prawda ta, jest podstawą innych prawd, nie ma możliwości żeby Kościół się pomylił. Trzaśnij pan jakimś młotem tę swoją lampkę, żeby się nie zapalała albo zapalała tam gdzie trzeba.

  Zachęcam pana, aby pan podjąl temat tych objawień i niezalezny temat dogmatu. A nie tak mimochodem.

 502. NyndrO said

  Ło. Otwieram orzeszki i oranżadę. Cicho teraz, Ania.

 503. Listwa said

  Proponuje zakończyć temat.

 504. NyndrO said

  Nieeeee! 😉

 505. NyndrO said

  .https://www.youtube.com/watch?v=kT6n_Q6kzvc

 506. Listwa said

  @ 504 Nyndro

  Nie można dopuścić żeby jakiś orzeszek stanął Waszej Wysokości w gardle z jakiegoś powodu i oranżadka się wylała.

 507. Poziomka said

  Avatara dostałeś już w kształcie Hackenkreuza!

 508. NyndrO said

  Racja! Jestem zbyt wartościowy. Jesteś dobrym doradcą, Listwo.

 509. Boydar said

  Panie Listwo, po raz kolejny udam że nie widzę jak Pan rżniesz głupa. Co byś Pan nie zrobił (nie tylko Pan, każdy jeden) mnie to pasuje. Każde jedno gów~no które wyprodukujecie, obojętnie, przypadkiem czy umyślnie, użyźni moją działkę. Tylko we właściwym momencie, niekoniecznie od razu i natychmiast, mnie czas nie goni, was tak.

 510. Poziomka said

  Rozumiem Panie Boydar.

  „Roboki som pzelewijako łozmaite. Łozmaicie sie wabiom.
  Łozmaicie dokucajom.”

 511. Kapsel said

  Re 497 ….Nadto wqurwia mnie do nieprzytomności, żonglowanie pojęciami z pogranicza semantyki bez żadnej do tego kompetencji. Jest bowiem prawidłowy termin niepokalane poczęcie, odnosi się ono direct do Pana Jezusa którego Ojcem jest Bóg Ojciec. Nie św. Józef. I to każdy normalny człowiek rozumie. Natomiast niepokalane poczęcie Maryi to już jest słowna żonglerka, bo nie dość że może rodzić fatalne skojarzenia to dla jednego czy drugiego durnia droga do Maryja niepokalanie poczęta jest bardzo krótka, cbdo. I kop się potem z koniem…

  Panie Boydar , lepiej pokopać się z koniem tu na Ziemi niż potem , potem to może wcale nie by koń…… ?.

  Pan mieszasz Niepokalane Poczęcie Maryi to znaczy zachowanie Jej od zmazy grzechu pierworodnego a tym samym i odkupienia ,jeszcze przed narodzeniem Odkupiciela już od chwili Jej poczęcia a więc w łonie swojej matki św. Anny co stanowi dogmat, z Dziewiczym Poczęciem Jezusa Chrystusa przez Maryję … i poczęła z Ducha Świętego… co się też wypełnia w tym dogmacie. Pan chcesz pozbawić Matkę Bożą tego że już od chwili Jej poczęcia przez Jej rodziców została odkupiona bo Niepokalanie Poczęta a co otrzymała z samego Nieba i długo jeszcze przed gdy sama poczęła Jezusa a doniósł Jej o tym archanioł Gabriel ..o czym sama nawet nie wiedziała.Kościół to tylko publicznie ogłosił.

  …W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł:„Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, „.
  29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus

  Z dogmatami się nie dyskutuje tylko w nie wierzy ale prawda i to że dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi można przyjąć jednie rozumem oświeconym wiarą….to tylko tak co bym nie popełnił grzechu zaniechania albo potocznie mówiąc ..a dziad wiedział nie powiedział,cztery lata w kozie siedział…..bo o tym że grzechy przeciw Duchowi Świętemu to ani w tym ani w przyszłym życiu…..

 512. Boydar said

  Niestety domniemam, że masz Pan rację, Panie Kapsel. Ale jak to jest, że zwykły Kapsel potrafi utrafić wyartykułować sens i różnicę, a tylu wielce światłych leje wodę ?

 513. NICK said

  500+.
  Rozumiecie?

  Dogmaty do chaty.
  Pod strzechy uciechy.

  Nie TU.

 514. Kapsel said

  Od urodzenia tak bardzo jestem zakochany w rybach i że chronicznie oszczędzam wodę.

 515. Listwa said

  @ 508 Boydar

  Jesteś pan stary podpuszczacz i etatowy wodzirej za ruble Putina. Ale w tym temacie robisz pan bardzo głupio. Negując dogmat, zamiast go z wiarą przyjąć (nawet żartując) , robisz pan z siebie heretyka i wylatujesz pan z orbity jak Messerschmitt

  @ 514 kapsel

  Dał pan sie złapać na haczyk jak leszcz. Kocha pan bycie leszczem?

 516. NICK said

  Zatem.
  Krzysztof jest TU.
  Już wiecie?
  Dlaczego?

  Dociągniemy do sześć-setki?

  Anię swą pozdrów.
  A bądź mężczyzną.
  Naturalnym.

 517. Kapsel said

  Re 515 listwa

  Kocham wszystko co z rybami i trochę wiem co zrobić aby więcej złowić.

 518. Listwa said

  @ 511 Kapsel

  Nie bardzo rozumiem ten pana wpis. Nie rozumiem też nawiązania do wpisu @ 497 i @ 491.
  Zdaje mi się że pan pomieszal sporo.

  Pan nie odbiera roboty panu Boydarowi. Niech wyjasni, a nie smuci o glebie i nawozach. Leń.

 519. Kapsel said

  Re 518 Listwa

  Już nie mieszam, idę na miętusy .

 520. NyndrO said

  Za to męczenie rybek, oko Panu zbieleje. Zobaczy Pan. Laleczka już przygotowana, kadzidła się tlą, tylko szpilkę gdzieś zapodziałem…

 521. Listwa said

  @ 508 Nyndro

  Wasza Wysokość też pewnie taki ma.

 522. Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for
  providing this information.

 523. Kapsel said

  Re 520

  Proszę sobie darować bo z całą pewnością nie zadziała.Chociaż używam takich popularnych wyrażeń to tak naprawdę chodzę nie tyle na ryby co na spotkanie z Potęgą Stworzenia a owe rybki to takie kluczniki które otwierają mi do tego drzwi.Nie biorę udziału w absolutnie żadnych zawodach gdzie ogromna pycha i zwykła próżność ludzka się objawia, nie łowię aby więcej i na patelnie bo przynoszę bardzo sporadycznie i zawsze niewiele , nie używam żadnych nowinek jak sondy czy wymyślne przynęty bo to nie w mojej godności.Rybkom podaję to co sam też zjadam a jak która się oszuka to najczęściej natychmiast wraca do wody aby jak najmniej właśnie umęczyć i używam haczyków bez zadziorów by to zrobić błyskawicznie.

  Zawsze pamiętam że to jedyne stworzenie które Jezus cudownie rozmnożył aby nakarmić tych którzy Go słuchali.

 524. Yah said

  .http://iphils.uj.edu.pl/~m.kuninski/Arystoteles%20Cnoty.pdf

 525. Boydar said

  No i co, o Przemądrzy; pokusi się któryś o konstruktywne resume ?

 526. Yah said

  Ad 525

  Podsumowanie – 524

  🙂

  Ale ja nie jestem przemądry. Podsumowanie pozostawiam Arystotelesowi.

  🙂

 527. Boydar said

  Poooczekamy więc …

 528. Boydar said

  Wypada odnaleźć oszustwo założycielskie, podobno jesteśmy Słowianami …

 529. Yah said

  Tak , gdy to wszystko przeczytałem to można zauważyć ciągły spór pomiędzy zwolennikami Arystotelesa i Platona. Arystoteles , pomimo wszystko, uważał demokrację za ustrój dobry. Platon, za zły prowadzący ostatecznie do tyranii.

  Czyż nie wszystkie demokracje na tyranii ostatecznie się nie kończą. Demokracja liberalna – na tyranii jednostki.

  Nie bez kozery Popper uważał Platona za jednego z wrogów społeczeństwa otwartego. Czyżby Platon przewidział powstanie Open Society Foundations Sorosa ?

  Platon – Sokrates
  Zachód – Wschód
  nauka – idea i wiara

 530. Listwa said

  @ 500 Poziomka

  Dopominać się o takie wpisy? nie ma czym się chwalić.
  Bez obaw, będę zaglądał do Gajówki i zawsze możesz liczyć na ojcowską korektę, gdy zaczniesz sprzedawać zbyt głupie głupoty, Poziomko.

 531. Yah said

  errata – miało być Arystoteles – Platon (Sokrates)

 532. Klops said

  Panie Yah,

  Może klops u Listwy wynika z bezkrytycznego pogrążaniu się w Arystotelesie, którego penetruje od dekad ze skutkiem, jaki odczuwamy ? Choć jest tam i frustracja na tle komponenty pro-teutońskiej.

  Platon – Sokrates
  Zachód – Wschód
  nauka – idea i wiara

  A im Wschód Dalszy, tym ciekawszy !
  Nie tylko dlatego, że oni wcześniej mają Słonko 🙂

  dezOrientacja Europy na siebie i na Zachód, ku Ameryce CostaRice Eldorado, okazała się intelektualnie dławiąca. Więc nie zdziwiła mnie na Białorusi architektura miejscami nawiązująca do daleko-wschodnich klimatów.

  Ludzie Orientu mają bardziej wyostrzoną intuicję i dzięki temu Dżengis Han zbudował potęgę, bo tępił nepotyzm, ale tolerował wszelkie religie, gdyż znał ich przydatność do trzymaniu ludzi w szachu.

  Stworzył wielkie Imperium – obszarowo, administracyjnie i kulturowo, bo to Mongołowie opanowali Chiny i okolice aż po Bizancjum, rozwinęli masową hodowlę koni (w podbojach do 30 rumaków na jednego wojownika!), sprawne metody spedycji i druku, wykorzystali bakterie z kobiecych pochew do konserwowania mleka kobylego przez zakwaszanie na jogurt, oraz pioniersko wprowadzili do obiegu papierowe banknoty z pokryciem w kruszcu.

  Ale i oni upadli po swoim Apogeum.

  Polecam opracowanie historyczno-analityczne, mające istotne znaczenie dla zrozumienia współczesnych trendów. Przez niemal 7 wieków zmieniły się technologie, oraz taktyka działania – natomiast mechanizmy zjawisk politycznych, społecznych, kulturowych, psychologicznych, finansowych, religijnych i zdrowotnych pozostają w znacznej mierze CONSTANS. Wobec wielu analogii dzięki tej lekturze nieco łatwiej zrozumieć obecny bieg wydarzeń i zagrożenia, a w efekcie – optymalizować nasze postępowanie.

  How Venice Rigged The First, and Worst, Global Financial Collapse

  https://www.schillerinstitute.org/fid_91-96/954_Gallagher_Venice_rig.html

  Stare rody żweneckie 3mają władzę i dziś…

 533. Re:

  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 534. Boydar said

  No, gratuluję, Panie Jasku, niezły strzał. Oglądałem kiedyś ten film, zdaje się angielski albo australijski, ale tytułu nie pamiętam.

 535. Kapsel said

  Re 534

  ten filmik pojawiał się od dawna ale też systematycznie i znikał jak np. tutaj ,

  Pozywając diabła (fragment)

  …chcecie znać Prawdę,Bożą Prawdę ?…..

  https://www.monitor-polski.pl/film-policja-w-nadarzynie-bierze-czynny-udzial-w-przejeciu-mienia-bogdana-goczynskiego/#comment-53428

  Bardzo dobrze że Pan Jasiek go przypomniał.

  tutaj całość

  Luke O’Brien, za dnia woźny, wieczorami student prawa, postanowił pozwać do sądu osobę, którą obwinia za wszystkie swoje nieszczęścia i porażki. Tą osobą jest sam Szatan, a Luke żąda od niego 8 trylionów dolarów. Sprawa wydaje się śmieszna, ale kiedy władca piekieł pojawia się w towarzystwie 10 najlepszych prawników cały świat zaczyna z zapartym tchem obserwować najważniejszy proces w historii ludzkości przynajmniej do dnia Sądu Ostatecznego.

  Pozywając diabła

  https://www.cda.pl/video/12554131

 536. Re: 534 Boydar…

  Zapodaje ten fragment filmu juz chyba szosty raz w Gajowce…,a ze powyzsze „gatki” zaczely mnie juz irytowac, to zapodalem ten fragment dla wszystkich uzywajac „Re:…

  Ten fragment filmu, to jest cala kwintesencja bytu ZLEGO na ziemi w formie „boga tego swiata”….oczywiscie w czasie ograniczonym ma sie rozumiec…z ktorym ZADEN czlowiek nie ma nawet cienia szansy na jakakolwiek walke, ale z jego „owocami zla” owszem tak…i to jak najbardziej walczyc do upadlego…
  No i trzeba to niestety przyjac do swiadomosci.

  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 537. Klops said

  Panie Boydar

  Dzięki Kopernikowi też pookrążałem sobie sporo razy Słonko – nawet z dychę rundek więcej.
  A co rundka, to nowsze karty, warcaby, szachy.
  Aż nagle i internet – broń masowego (w)rażenia.

  Ta extra dycha szczególnie owocna, choć mało radosna, bo wiele z otrzymanej spuścizny, jak i z własnych mozolnie gromadzonych przybliżeń oraz ustaleń diabli mi wzięli w tej dekadzie. Ostatnio straciłem też te diabły, bo to tylko bajkowe stwory i porzekadła, wymyślone nam przez najstarszych braci Karola W. po to, żeby zwalać na one biesy wszelkie kuszenia oraz winy za niecne myśli, bezmyślność, mowy, przemilczenia, czyny i zaniedbania nas człowieków.

  A skoro diabłów nie ma i nigdy nie było, to i cała reszta cudownej szopki się chyli w za-duchu katechetycznej pedofilii z przyległym dobytkiem inwentarza. To jest smutne też i dla mnie jako wyrosłego m.in. na corocznych edycjach ruchomej szopki z dzwoneczkami w podziemiach u o.o. kapucynów na Miodowej, a potem w typowych celebracjach dla wyrostków i przerostków.
  Oszustwo założycielskie sypie się.

  Na nasze szczęście pozostał BÓG.
  Na szczęście NIE na nasze podobieństwo.

  Puste spory o szczegóły już mnie nie excytują, bo słoneczne rundki ubogacałem przemieszczeniami, i w każdej dowolnej lokalizacji pokazywano mi ichniego boga „jedynego prawdziwego”, znacznie „silniejszego” od wszystkich innych bogów.

  No i wszędzie ta pewność kapłanów i ich strantów z wiedzą całkowicie niepodważalną co każdemu bogu miłe, a co niemiłe. Plus scenariusze pozagrobowe – różne, acz na przystające kopyto.

  Najbardziej beztrosko życie przedgrobowe, a raczej przedspopielne, wiodą biedni hindubuddyści, bo mają plan repet, więc czas spędzają na oglądaniu filmów, na prokreacji, są happy i nieprzejedzeni. Jakim brutalem/ką trzeba być, żeby im te ich sprawdzone przez wieki cykle podmieniać na nasze kapucyńskie szopki gdy mają swoje.

  Ciekawe jak by Barbara Ch.Listwa przyjęła próby namolnego „nawracania” jej np. na dżinizm ?

  Religia jest konfliktogenem obustronnego działania. Bo wiara to intymna sfera człowieka i nie należy w to włazić bez przyzwolenia, gdyż w skali jednostki jest to dla osoby remedium na dylematy i bóle psychiki. Lecz w skali społecznej religia jest narzędziem tępienia instynktu samozachowawczego, dozoru oraz przymusu.
  A wszystko to w celu dominacji i exploatacji oraz niestety także do podżegania do napięć i wojen.

  Ongiś religie miały również moc dyscyplinującą, i to była wartość, której starałem się bronić, bo słaby człowiek bywa lepszy gdy się boi. Ale kapłani oraz ich mini- i maxi-stranci, przegięli w uzurpacjach mocy i władzy, przegięli w świętych ornamentach, przenajświętszych „cudach”, zmazach, skalaniach, nieskalaniach, dogmatach i nieomylnościach całkowicie niepodważalnych…

  A w efekcie odsłania się już jakby Apokalipsa.

  Na nasze szczęście pozostaje BÓG.
  Na nasze szczęście to BÓG NIE na nasz obraz.

  Nie jestem ŚJ, ani New Age, ani protestant, starozakonny, poganin, nie zamieniłem katolickiej tradycji rodzinnej na buddyzm, hinduizm, shinto, czy inny szamanizm.

  M.in. ks. Józef Maj od św. Katarzyny podzielił me odczucia, że wyznawcy różnych obrządków nie powinni być pokrzywdzeni po śmierci pod warunkiem godnego salda swoich wędrówek po ziemskich padołach. Taki pogląd ma większy sens niż licytowanie się kto ma większego … hopla na „reinstalację”.

  Podejrzewam, że jedną z wielu przyczyn kryzysu Rzymu, obok „Pawłowych listów” jest „Piotrowa skała”, która nam się posypała, chociaż miała być niewzruszonym fundamentem po wieki. Ale przecież apostoł Piotr zaparł się Jezusa, i to po trzykroć, nim kur zapiał. Omne Trinum Perfektum – doskonałe co potrójne. Rzekomo, gdyż znowu kontrowersja Filioque powraca jak bumerang, kiedy „Piotrowa skała” murszeje.

  Czy to nie sam Kościół przez „nieomylnych” hierarchów doprowadził do spadku zaufania ukrywaniem brudów za uszami, chuciami i pazurami, a teraz przegięciami ? Nie walczę z wiarą katolicką ani z jej Instytucją, ale staram się ograniczać negatywne skutki, jakie wynikają z zakłamania wokół źródeł wrogiej nam strategii, której realizatorzy działając w porozumieniu i w zmowie od 2 mileniów obiecują nam Niebo, a zabierają Ziemię.

  Trumpowi i Franczesku przypadły niewdzięczne role zwijania rozbuchanych imperiów. Czas sprawia, że przedęte bańki pękają. Too big to fall jak dotąd obowiązuje, aż raptem… SPQRomanum i HMSTitanic też były przyrównywane do Boga.

  Współczuję wszystkim uczciwym wiernym KRK pozbawionym nagle czytelnego kompasu oraz duchowej poręczy, bo ci o słabszej woli cierpią, a wsporcze funkcje każdej religii są bezcenne.

  Więc jeżeli ktoś potrzebuje cudów oraz diabła i całej reszty z Franiem do kompletu, to nie należy mu/jej przeszkadzać w wyznawaniu swej wiary. Lecz bez nachalnego wciskania swoich wyborów, rozterek, odczuć, czy nadziei, bez wyzwisk od leniów i prostytutek, bez pogardy, szantaży, straszenia, drwin, i bez „całkowitych jedynych niepodważalnych prawd” ustruganych z Listwy excathedral.

  Bez perswazji multinickowej dla tworzenia pozorów autorytetu i licznego poparcia. Każdy kto do obrony zasad wiary stosuje TUPET i FAŁSZ – szkodzi tej religii, jej wyznawcom i sobie. Ale przy okazji ujawnia faktyczne, skryte motywy swojej podstępnej działalności.

  Jeśli tych warunków nie zachowamy, to wracać będzie „mydlana opera”, a nawet „piekło”, w którym rola diabłów nam przypada. Albowiem choć diabelskich pokus nigdy nie zabraknie, to diabły poszły do diabła, albo na anielice jeszcze nieupadłe.

  Na nasze szczęście jest BÓG.

  A Boża Tajemnica moim zdaniem polega na tym, że jeżeli z definicji BÓG jest Wszechmogący, to nawet nie musi istnieć w naszym człowieczym zrozumieniu, ażeby sprawiał.

 538. Kapsel said

  ad. 535

  Szatana plan ” B”

  Jeżeli nie mogę
  pokonać ich siłą,
  to przyłączę się do nich.
  Wstąpię w ich szeregi
  przebrany za anioła światłości
  (2Kor.11:14).
  Potem powoli naciągnę zasłonę nad tym czego chce od nich Bóg.
  Wreszcie znieczulę ich serca.
  Niech rozmawiając o Bogu oddalają się od Boga.
  Zawładnę ich czasem. Czas jest czynnikiem zasadniczym.
  Bez czasu nie nawiążę relacji z Jezusem.
  Oderwani od codziennej relacji z Nim,
  będą upajali się pustymi słowami,
  i będą tak samo moi,
  jak ci którzy z Bogiem nie mają nic wspólnego.
  Stworzę świat w którym nie dam im złapać tchu
  w gonitwie za „mieć”.
  Uczynię to wszystko by nie usłyszeli
  cichego głosu Jezusa
  przemawiającego do ich serc.
  By w ogóle zapomnieli, że taki głos jest
  i w ogóle go nie znali.
  Wprowadzę się do ich domów przez telewizję i internet.
  Przez seriale, filmy i programy „talk show” sprawię,
  że zło stanie się dla nich normalnością.
  Otoczę ich złem, tak, że spojrzą na nie,
  jako zwykłą alternatywę i nie będą z nim walczyć.
  Sprawię, że będą wywyższać się nad innych
  zamiast nieść im pomoc.
  Pycha jest moją domeną.
  Nabiorą się na nią w imieniu zachowywania czystości religijnej.
  Przez nią nie zbliżą się do Boga,
  a zbliżą się do mnie!
  A w kościele wciągnę ich w plotki i spory.
  Wmówię im, że o prawdę trzeba walczyć każdym środkiem
  – najlepiej gniewem, obmową, pogardą, uczuciem wyższości.
  Pozbawię ich umiejętności rozmowy.
  Słowa „brat,” i „siostra” będę tylko tytułami,
  jakimi będą się określać.
  Nie będzie w nich uczuć miłości i przyjaźni.
  Zamienię te słowa w puste frazesy.
  Poróżnię ich przez doktrynę.
  Idealne warunki pozostawił mi sam Bóg sprawiając,
  że poznanie jest tylko cząstkowe
  i nikt nie ma pełnego poznania prawdy.
  Teraz wystarczy tylko to mądrze wykorzystać.
  Podzielę ich ich prawdą.
  Zadziałam subtelnie,
  ale efekty będą zdumiewające.
  Ich serca staną się poligonem walki
  i wzajemnych oczerniań.
  A świątynia Ducha?
  No cóż – by mnie nie rozpoznali,
  pozwolę się im modlić.
  Ale życie o którym mówił im Jezus nazwę mleczkiem,
  czymś nad czym nie warto się zastanawiać,
  o które nie muszą zabiegać dorosłe dzieci.
  Moim dziełem będzie to,
  że chrześcijanie zaczną się uczyć o Chrystusie,
  zamiast uczyć się Chrystusa,
  będą mówić o Duchu Świętym
  zamiast pozwolić prowadzić się Duchem Świętym.
  Będę godził się na pobożność tych,
  których omamię,
  ale tylko na jej pozór.
  Zgodzę się na wizyty ludzi w kościołach,
  ale bez pragnień życie „poza tym światem.”
  Stworzę chrześcijaństwo na swoich zasadach
  – bierności, braku aktywności,
  wyuczonych na pamięć pacierzy,
  zamiast przeżytej modlitwy,
  religijnych form i rytuałów,
  zamiast żywej łączności z żywym Bogiem.
  Zamienię wieź z Bogiem na wieź z obyczajami i obrzędami.
  Życie w obfitości Bożej zamienię
  w życie w obfitości mojej.
  Aktywność zamienię w bierność,
  a światłość którą mają świecić zgaszę,
  budząc w nich samozadowolenie.

  Pozywając diabła

  https://wirtualnapolonia.com/2014/11/18/na-progu-antysredniowiecza/#comment-136532

 539. Boydar said

  Pańskim (536) postem zajmę się później, na razie znalazłem cały film –

  .https://www.youtube.com/watch?v=GVzzM9ZGqYU

 540. Re: 537 Boydar

  Polecam rowniez film oparty na faktach pt: „Niebo istnieje naprawde”. (jest na
  YouTube).

  Film „Pozywajac diabla” ogladalem w oryginalnej wersji w 1998 roku, a polecalem go do ogladania na http://www.ojczyzna.pl

  Ciekawe pytanie sie nasuwa: „Czy cuda istnieja?”

  Owszem. Istnieja I nawet sa widoczne…
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 541. Listwa said

  @ 532 Klops

  „Może klops u Listwy wynika z bezkrytycznego pogrążaniu się w Arystotelesie, którego penetruje od dekad ze skutkiem, jaki odczuwamy ?”

  – jak poczytałeś to odczuwaj, ale tak się do mnie nie przysuwaj. Wskocz do gara, jak nie wiesz, co ze sobą zrobić.

  @ 535 Klops

  Na szczęście mamy Tradycyjną katolicka naukę i Pismo św. i na szczęście nie jesteśmy skazani na klopsowe nudziarstwo.

  Wprawdzie z modernistycznej części i do uzupełnienia, ale całkiem przyzwoite:

 542. NyndrO said

  Musicie odwiedzić Oświęcim. Klub „Menago”. * .https://www.youtube.com/watch?v=tWab-9wSLQQ

 543. Boydar said

  @ (537)

  No więc już.

 544. NICK said

  Men.
  A.
  Go.

  Cóżeś Kumplu wyskrobał, hę?
  Bo jak Cię y.

 545. Boydar said

  No syf wyskrobał, i pokazuje, w co wdeptują nasze dzieci. Przecież nie babcie.

 546. NICK said

  Przypomnienie.
  Przeniosłem na tą stronę.
  Dla relaksu.
  (?)

 547. Klops said

  Re kret

  Co za ulga !
  Bardziejsza niż podatkowa.

 548. NICK said

  Nawiasem.
  Panie Klops.
  Poczytałem TU Pana.
  Sprzed lat wieeelu.
  Przed chwilą.
  Nie wiedziałem.
  Nie znałem.
  Jestem świeży?

  Trudno.

  Uważam.
  Pana.

  Tylko bez naleciałości, proszę.

 549. Marek said

  Yah said
  2018-01-04 (czwartek) @ 23:03:46

  .http://prawoslawnikatolicy.pl/wp-content/uploads/2016/05/Wierze-W-Jeden-Katolicki-Kosciol-swiadectwo-konwersji-do-Prawoslawia.pdf
  ===
  Czytałem opracowanie. Jest bardzo interesujące. Zawiera bardzo dużo materiałów źródłowych, z pism Ojców Kościoła, dokumentów soborowych. Owszem, adresowane głównie do katolików rzymskich. Dla ludzi poszukujących wiary niepodzielonego kościoła. Z przyjemnością przeczytałem ponownie. To jest lektura do czytania na wiele dni, porcjami.

 550. Boydar said

  „… Świadectwo to jest w pierwszym rzędzie skierowane
  do rzymskich katolików, gdyż punktem wyjściowym mojej konwersji
  były paradygmaty wypracowane przez Sobór Watykański II oraz ruch
  ekumeniczny który z niego wypływa, szerokie otwarcie na różnorodne bogactwo kościołów: protestanckiego z umiłowaniem Pisma Świętego i ruchem charyzmatycznym, prawosławnego z zachwytem mistyką, ale także buddyjską medytacją zen praktykowaną pod postacią modlitwy Jezusowej przez polskich benedyktynów …”

  Po pierwsze to polskojęzycznych, nie polskich; niby drobiazg a cieszy. Po drugie zapomniał p. Eliasz Leszek o Wężu Pierzastym, to niedopuszczalna dyskryminacja. Po trzecie, jeśli mowa o benedyktynach z Tyńca to medytację zen Pan Bóg im jeszcze może i wybaczy, innych pozycji na koncie raczej nie.

  I po czwarte, czy Szanowni koledzy prawosławni podpierając się takimi „argumentami” to sobie jaja robią ? Z prawosławnych prostych ludzi zresztą również ? Coraz mniej wiary pokładam w te Wasze prawosławie, podobnie jak w katolicyzm naszej drogiej Józi oraz miażdżącej liczby obrzezanych członków epidiaskopu.

 551. Marek said

  Panie Boydar, proszę spróbować przeczytać dłuższy fragment, a nie robić egzegezy z dość sarkastycznego wstępu autora do książki. Zresztą, argumenty które tu Boydar kwestionuje, nie są żadną podporą prawosławnych. Tu po prostu jest mowa o ekumenizmie posoborowym i z jakich inspiracji czerpie, co dzisiaj nie jest żadną tajemną wiedzą.

 552. Boydar said

  Biblioteki i świat oferują mi miliardy rzeczy które wg. nich miałbym robić zamiast. Ale ja, w przeciwieństwie do Pana Nyndr0, mam tylko jedno życie, bez żadnych dodatkowych premii czasowych.
  A łańcuch jest tyle warty co jego najbardziej przerdzewiałe ogniwo.

  No więc przekonwertował się godnie na prawosławie. Ciekawostka. Ziuk zrobił to samo na herezje Lutra. No ale Ziuk chciał ruchać zgodnie z prawem. A co chciał Eliasz Leszek ? Rozumiem że watykańscy notable mu się nie nrawili. Mnie też się nrawią, a jednak nie konwertuję. Choć przecież ja dzisiaj mam nieporównywalnie twardsze podstawy do niepodobania niż autor wówczas. Do pewnego momentu uważał, że Maryja była od urodzenia bezgrzeszna i grzechem pierworodnym nie obciążona. I co, nagle doszedł do wniosku że jednak była ? I Bóg zagnieździł Syna w grzesznej babie ?
  Oczywiście, Bóg mógł zrobić jak uważał, bo Bóg może wszystko, tylko skoro tak, to dlaczego odmawiać Bogu akurat prawa do odjęcia Maryi obciążeń po pradziadkach ? Panowie prawosławni nie tylko tego Bogu odmawiają. Odmawiają również spójnej troistości. I kilku innych, gdy się dokładniej wgryźć, boskich right’ów. Az dziw, że państwo prawosławni do tej pory nie orzekli, że jak Bóg ma problem to dzwoni do protoje(w)reja.

  Nie moja rzecz, Wasz problem. Ale nie obrażajcie mojej inteligencji.

 553. Listwa said

  @ 551 Marek
  Dłuższe fragmenty tez pokazują sekciarstwo. Cały ten tekst jest odcinaniem się od Kościoła i do odcięcia zachęca, gdzie z jednej strony autor chwali Sobór Watykański II i szczyci sie byciem dobrym katolikiem dzięki jego inspiracji, z drugiej oskarża Kosciół, ze błędy soboru są odstępstwem od prawdziwej wiary, które sprowadziły go do prawosławia.

  Powinien tylko odrzucić błędy za myślą Tradycji katolickiej, a nie brnąc w kolejne błędy.

 554. Yah said

  Panie Marku, Pan Boydar podtrzymuje dyskusje bo chce dobić do 1000.

  Pozdrawiam 🙂

 555. Boydar said

  Czekaj no Ty … niech Pan Gajowy się ocknie i wypuści z moderacji …

 556. Yah said

  Panie Boydar Pan jest za mądry by nie rozumieć tego wszystkiego. Pan się z nami droczy. Nie mniej tym droczenie pobudza do myślenia i pokazuje nowe ścieżki dojścia do Prawdy. Ale to Pan, a nie Pan ….

  Nie jest to podlizywania ala B.Ch. bo Pan mnie zna i wie że ja tego nie robię

  Pozdrawiam Szanownego, na wschód od Wisły 🙂

 557. Yah said

  Lubie ludzi mądrych, a cenie mądrzejszych ode mnie i mniej porywczych ode mnie 🙂

 558. Yah said

  Ale wie Pan „piścset” lat temu nie było czasu na dywagacje obciąć głowę bisurmanowi czy może ten ichni Mahomet miał rację. Się cieło i …. tak zostało, a tnie się teraz tym co się ma pod reką czyli słowem. Moc słowa sam Pan Szanowny docenia i rozumie.

 559. Boydar said

  Ja nie jestem wcale porywczy … twoja-moja, twoja-moja, twoja-moja …

 560. Yah said

  No i dlatego Pana cenię 🙂 Ja skracam o głowę i dopiero się zastanawiam 🙂 Ale to dobra metoda bo rodzina trwa ….

  🙂

 561. Boydar said

  No, to już wylazło (552)

 562. NICK said

  562.

 563. Premizlaus said

  Słabo wam idzie Panowie to komentowanie.

 564. NyndrO said

  Chyba Ty, tej. A Pan Kierownik zdaje się chce zobaczyć, ile jest możliwe. Ja tam pomagam. Boydar jak zwykle się wymądrza. Ale też pomaga.

 565. NyndrO said

  Panie Yah’u, ja Pana inteligencję i w ogóle szanuję, ale niech Pan ( ja piełdolę) nie kadzi temu psajkoł Boydarowi! (kumasz. Bracie, luz…) Jak on uwierzy w swoją mądrość, to człowieka ni ma. Bądź Pan rozsądny. Niech-że Bidulka se tak w spokoju dojedzie do końca. Papierosa niech zapali. Niech Go Pan nie zabija,

 566. Boydar said

  A Ty NyndruŚ jak siedzisz w izolatce to siedź i nóżków nie podssstawiaj. Po starej znajomości możesz dostać na rzepy a nie normalnie przybijane.

 567. Yah said

  Ad 565 i 566

  W pewnym miejscu, gdzie kiedyś pracowałem, stworzyliśmy pewien kod porozumiewanie nie pomiędzy kolegami w robocie. Nie zwracaliśmy się do siebie inaczej jak jełopie, debilu, obdartusie 🙂

  Zawsze mieliśmy niezły ubaw, gdy przychodził ktoś zewnątrz, nagle znajdował się realiach, których zupełnie nie rozumiał.

  np.:

  „Bucu głupi mógłbyś zejść do tego jełopa na dole i przynieść te papiery.”
  „Łajzo, a te papiery to z inwestycji z początku czy końca roku.”
  „Ok”
  „Debilu, nastaw przy okazji wody na kawę”

  Bezcenne zobaczyć miny tych przeświadczonych o własnej kulturze i wyższości „ochów” i „achów”.

  A już największym szokiem był szef, który nie zauważywszy osoby z zewnątrz wchodził drąc się – „Czołem inwalidzi umysłowi”

  🙂 🙂 🙂

  Kafka przy tym wymięka …..

 568. NyndrO said

  Od razu „Izo”. A gdzież miejsce na inne „latki”?! No nawet biorąc pod uwagę tą całą rzekomą Annę..

 569. Boydar said

  Bo ja kurturalny jestem.

 570. Klops said

  Ta dyskusja upada na kolana, co skłania mnie do przypomnienia wpisu z 2017-09-02 z minianalizą genezy wszelkich wierzeń religijnych :

  Niejaki L. Ron Hubbard (1911†1986) po oszustwie założycielskim z rzekomym udziałem w zatopieniu japońskiego ubota w 1943 roku, po exploracji okultyzmu Aleistera Crowley’a (1875†1947) i jego Ordo Templi Orientis (OTO), po zabawach w sex magic ritual z thelemicką nad-boginią „Babalon”, po zaczerpnięciu z hinduizmu, i po próbach w biznesie „Dianetics Foundation” zakończonych bankructwem – anegdotycznie założył się w 1953 roku, że stworzy nową religię – „Scientology”.

  I stworzył, bo głupota ludzka jest ponadczasowa i nie zna granic ! Jej głównymi wyznawcami są krezusy z komplexami oraz zblazowani celebryci w typie Toma Cruise’a – bohatera filmydła „Oczy szeroko zamknięte” (1999, reż. Stanley Kubrick).

  Podobnie powstały również religie Moonlanding, (też reż. Stanley Kubrick), Climate Change, 9/11, Pre-Emptive-War-on-Terror, 10/4, Swine Flu, etc…

  Innym tego przykładem jest Kumaré – oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, Kumaré proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i w sile wieku i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania. W USA i w Europie i w Azji…

  Szkopuł w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi (1979-) filmowiec urodzony w New Jersey o korzeniach birmańskich, który oparł swój projekt badawczy „Kumaré” na chwytliwej symbolice i wiedzy, że dzięki cechom ludzkiej psychiki symbole nabierają mocy, redukującej ludziom rozsądek w myśleniu.

  Vikram Gandhi o kulisach „guru Kumare” [2012] :
  – To jest historia o największym moim kłamstwie i największej prawdzie jakiej doświadczyłem…


  trailer : The True Story of a False Prophet

  ===

  Wszelkie religie bazują na głupocie, egoizmie i na strachu, posługują się wzniosłymi i szlachetnymi deklaracjami, demagogią i soc-technikami prania mózgów, dają ukojenie osobom zagubionym o skołatanych umysłach, natomiast cynicznym cwaniakom służą do dominacji, do zaspakajania hedonistycznych zachcianek, do exploatacji, wszczynania wojen, mordowania i rabowania.

  Deal with it.

 571. Marucha said

  Re 570:
  Wszelkie religie bazują na głupocie, egoizmie i na strachu, posługują się wzniosłymi i szlachetnymi deklaracjami, demagogią i soc-technikami prania mózgów, dają ukojenie osobom zagubionym o skołatanych umysłach, natomiast cynicznym cwaniakom służą do dominacji, do zaspakajania hedonistycznych zachcianek, do exploatacji, wszczynania wojen, mordowania i rabowania.

  Żegnamy się z Panem, żałując, że nie mamy dostępu do pańskich zębów na odległość wyciągniętego ramienia.

 572. Boydar said

  Co ma początek, znajduje i koniec.

  Ale Pan Klops, jak Luter i „kilku” innych jest z pewnością nieśmiertelny.

 573. Pinxit said

  570
  Klops
  Widac, ze pan Klops nigdy nie byl w Indiach.
  Wlasciwie nie musial.
  Szkoda tylko, ze nie przeanalizowal marksistowskich bredni, tylko je powtarza.
  Nie byl tez ani w Rzymie ani w Himalajach, gdzie najlepiej widac potege ducha i potege Stworcy i cudowna tajemnice stworzenia swiata.
  Tego uczucia dziekczynnosci nie oddam za zadne skarby swiata!

  Taki troszke ubogi jest biedny Klops w podziwianiu cudu praw natury i radosci istnnienia.

  Moze nie kazdy musi klekac przed cudem Manali i dziekowac Bogu za stworzenie Swiata.
  I nie kazdy musi koniecznie wydeptywac roznokolorwoe marmury w Rzymie, Asyzu i klekac przed oltarzem w Bazylikach swiata, zeby skladac dziekczynne modly za cuda natury i tajemnice zycia na ziemi.
  Blagac o Boze blogoslawienstwo na dachu swiata i w podziemiach Bazyliki Santa Maria Maggiore i Bazyliki sw. Pawla..w Rzymie’
  Kocham katolicki Rzym.

  Kocham Himalaje – jakos tak …blizej Stworcy?
  Kiedy w El Nido na Palawan zszedlem pierwszy raz na plaze (140 schodow) to ja, stary kon sie rozryczalem nad cudami tego swiata. Dziekowalem Bogu, ze pozwolil mi ogladac cud stworzenia.

  A przeciez kiedys wystarczyla mi babcia w podkrakowskiej wsi, ktora nad Raba opowiadala mi o Bozi i stworzeniu swiata.

  Pamietam tez wielki dramat osobisty, kiedy w 1952 roku przystepowalem do Komunii Swietej w … tenisowkach wybielonych starannie … pasta do zebow!
  Czy Bozia nie zauwazy?
  Nie bylo drogich gromnic ani garniturow.
  Modlilismy sie o Blogosalwienstwo i przywilej przetrwania.

  Mama mi opowiadala, ze w KZ razem z innymi Polkami odmawialy „Pod twoja Obrone ‚ i na codzien i w czasie nalotow alianckich – i ta modlitwa pozwolila im przezyc okrucienstwa wojny…

  Nie mozna jednym „pedzlem” zamazac historii swiata cynicznym stwierdzeniem o glupocie Stworzenia.

  Moja religia nie uczy mnie strachu. Moja mame bronila od strachu. Dala jej sile przetrwania. Pozwolila przetrwac i dozyc spokojnej starosci.

Sorry, the comment form is closed at this time.