Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kim są nowi ministrowie? Przedstawiamy członków ekipy premiera Morawieckiego.

Posted by Marucha w dniu 2018-01-09 (Wtorek)

Zgodnie z zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji swojego rządu. I nie były to tylko zmiany kosmetyczne. Kto teraz pokieruje poszczególnymi resortami, co ciekawe, także nieco przemodelowanymi pod względem kompetencji? Przedstawiamy sylwetki nowych ministrów.

Henryk Kowalczyk – minister środowiska. To twarz doskonale znana w świecie polityki. Do tej pory pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiana w ministerstwie najwyraźniej została podyktowana kwestiami wizerunkowymi, związanymi ze sporem jaki toczył minister Jan Szyszko z unijną biurokracją o wycinkę zagrożonej plagą kornika drukarza Puszczy Białowieskiej.

Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury. To postać także doskonale nam znana. Minister Adamczyk będzie bowiem kontynuował swoją dotychczasową misję, niemniej z jego kompetencji odpłynęły kwestie związane z budownictwem.

Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej. To kolejny polityk doskonale znany z ekipy „dobrej zmiany”. Dotychczas z powodzeniem szefował MSWiA. Teraz zajmie się wojskiem. Zmiana ta miała związek ze sporem jaki minister Antoni Macierewicz toczył z prezydentem Andrzejem Dudą o kształt armii. Roszada ma najpewniej uspokoić sytuację na linii rząd-prezydent, jednak została źle przyjęta przez część obozu rządzącego i ich medialnych popleczników.

Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji. To kolejny doskonale znany polityk mający wiele do powiedzenia w PiS. Dotychczas pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.

Teresa Czerwińska – minister finansów. Polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a następnie w Ministerstwie Finansów, w takiej samej randze. Ciekawostką jest fakt, że pani minister urodziła się w Dyneburgu, znajdującym się obecnie na terenie Łotwy.

Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii. To człowiek Jarosława Gowina. Dotąd pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Miała być kandydatem na fotel prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych.

Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju. To inżynier i przedsiębiorca oraz urzędnik państwowy. W pierwszym rządzie PiS był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dwa lata temu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Łukasz Szumowski – minister zdrowia. Kardiolog i profesor nauk medycznych. Dotąd pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jacek Czaputowicz – minister spraw zagranicznych. Politolog i profesor nauk społecznych. W 2017 roku trafił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako podsekretarz stanu. W jego dorobku naukowym wyraźnie widać zainteresowanie tematami europejskimi: integracją, bezpieczeństwem i rolą państwa w UE. To kolejna zmiana mająca pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polski w UE i uspokoić wzajemne relacje.

MA
http://www.pch24.pl

Komentarzy 17 do “Kim są nowi ministrowie? Przedstawiamy członków ekipy premiera Morawieckiego.”

 1. gość said

  Kilka słów o np. o „zmianie”w MSZ:

 2. gość said

  Przynieście nam, Duda, łeb Macierewicza na tacy! – Stanisław Michalkiewicz

 3. NICK said

  Zaczyna dość wyraźnie wymawiać „r” jak Semka.
  Piotr.
  Nomen omen.

 4. Kapsel said

  Re 2

  Ну, погоди !

 5. Miet said

  Tak przyglądam się nazwom pewnych ministerstw i wychodzi mi na to, że w mojej Starej Ojczyźnie brakuje tylko Ministerstwa Śmiesznych Kroków.:-)))

 6. Rokitnik said

  A gdzie teraz wyladuje Antek…podobno wszystko co mial w swoich KOR0wskich lapach, to spie***il?

 7. VA said

  POPIS wywodzi sie z Ukladu Okraglego Stolu, gdzie Polakow nie bylo.
  Parchy sie przetasowuja i udaja Polakow. Kiedy wreszcie Polacy sie obudza i przegonia to parchate towarzystwo?

 8. Romank said

  Kaczynski sie przestraszyL i ….narznal w pory:-))))))) To poczatek jego konca!
  Narodowcy wszystkich wojewodztw …soidniajties!!!!!!

 9. Re: Artykul..
  Napisalem na You-tube komentarz dotyczacy „wybrancow”…

  „Zmiana? Jedne kurwy wybraly lepsze kurwy”…

  Bo jakze byloby to mozliwe, aby k…rwy wybraly nie-k..rwy???..

  Jaki zlodziej wybralby do rabowania uczciwego czlowieka???… (jakze by uczciwy czlowiek zgodzilby sie na branie udzialu w rabunku???)..

  itd, itd…

  ==============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Kar said

  etamm.., to tylko zwykla roszada szpieguniow z krainy deszczowcow

 11. AlexSailor said

  ad 5 @Miet

  Mamy pozamiatane, a punktem przegięcia było 500+.
  Reszta już poleci.
  Nie do zatrzymania, co właśnie widać, słychać i czuć.

 12. AlexSailor said

  ad 7 @VA

  Bo nie ma żadnego PO, PIS, SLD czy PSL.
  Jest POPIS PLSD.

  O ile jeszcze za PSLD były jakieś szanse, to POPIS jest już śmietanką na torcie.
  Pozamiatane.

  Jeszcze byłyby może jakieś szanse na Państwo Polskie , ale nie przy takiej mentalności rodaków.
  A ta budząca się świadomość jest już stopowana przez cenzurę netu przez prywatne firmy w Polsce.
  Oczywiści obecne prawo pozwala na uzyskanie olbrzymich odszkodowań i wywalenie ich z rynku.
  Ale praktyka sądowa i czołobitność wobec wszystkiego co zagraniczne nie pozwoli.

 13. Siekiera_Motyka said

  „Zmiana ta miała związek ze sporem jaki minister Antoni Macierewicz toczył z prezydentem Andrzejem Dudą o kształt armii.”

  Ten Duda musi być naprawdę świetnym strategiem wojennym.

 14. Mareu said

  Parchy rządzą od 1945 a Polacy zapierdalaja do roboty.

  ——
  Z uwagą pochylamy się nad powyższą głęboką analizą polskiej rzeczywistości.
  Admin

 15. Jerzy said

  Re: 1.

  Chyba nie „miliony patriotów”, tylko raczej miliony kompletnych idiotów dało się nabrać na pseudo-patriotyczną narrację PiS. Po co była ta narracja? Żeby Polskę zniszczyć i upokorzyć głosami samych Polaków.

  Tylko ktoś ciężko chory psychicznie lub seksualny dewiant mógł zagłosować na mlaskającego konusa udającego polskiego patriotę. Polak nigdy by nie zagłosował na chazarskie małpy.

 16. Kar said

  ..te zmiany w Polsce jakos dziwnie zbiegaja sie z roszadami w UK. May tez przetrzebila z lekka niewygodnych z tzw. frontbenchers..(a ONA przeciez byla ostatnio w Polsce..)

 17. Kapsel said

  Koalicja POPiS stała się faktem

  Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski już za rządów PO pracował w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego. Jarosław Gowin mianował go najpierw sekretarzem stanu potem wiceministrem.
  Nowy minister finansów Teresa Tatiana Czerwińska wcześniej zatrudniona była przez Jarosława Gowina w jego ministerstwie, gdzie była odpowiedzialna za pracę Departamentu Budżetu i Finansów oraz Biura Kontroli i Audytu, a także za stworzenie nowego algorytmu finansowego dla uczelni.
  W 2017 została zatrudniona w ministerstwie finansów przez Mateusza Morawieckiego. Urodziła się i wychowała na terenie ZSRR (Łotwa). Jej panieńskie nazwisko to Tumanovskis. W zapisach IPN czytamy: „znana jest także jako Teresa Tatiana Tchenvirskaia”. jeden z polityków, który zasiada w sejmowej komisji ds. służb specjalnych powiedział portalowi „Wirtualna Polonia”: „Taka osoba nie powinna być nawet wiceministrem”. Wcześniej doradzała ministrom PO.
  Nowy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po 2003 r. pracowała jako wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W 2013 r. zaangażowała się w tworzenie Polski Razem Jarosława Gowina. W 2015 r. została mianowana przez Morawieckiego podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.
  Nowy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w latach 1993-2004 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
  W 2012 został powołany jako minister ds. rozwoju regionalnego do Gospodarczego Gabinetu Cieni Biznes Center Club.
  Przypomnijmy, ze honorowymi członkami tego klubu byli, miedzy innych: Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Hanna Gronkiewicz Waltz, Bronisław Komorowski, Bronisław Geremek.
  W 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta Dudę. Morawiecki mianował go wcześniej wiceministrem w ministerstwie rozwoju.
  Nowy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz za rządów PO zasiadał w Radzie Służby Publicznej doradzającej premierowi w sprawach służby cywilnej.
  Nie zapominajmy o nowym rzeczniku prasowym rządu, którym w grudniu została była radna PO Joanna Kopcińska. Nie zapominajmy tez o tym, że wicepremier Gowin przedtem był w PO, minister edukacji narodowej była radną PO, a wicepremier Gliński w Unii Wolności.
  No i nie zapominajmy o samym premierze, który był doradcą Tuska i jego kandydatem na ministra finansów. Morawiecki tylko dlatego nie przyjął tej propozycji, bo odwiódł go od tego człowiek, którego zawsze się słuchał Lejb Fogelmam – szatra eminencja polskiej sceny politycznej.

  W książce pt. „Masoneria polska 2014” scharakteryzowałem Nową Jałtę, której efektem ma być nowy rozbiór Polski i napisałem:

  http://prawy.pl/63835-koalicja-popis-stala-sie-faktem/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: