Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Bitwa o centrum

Posted by Marucha w dniu 2018-01-22 (Poniedziałek)

Rekonstrukcja rządu Prawa i Sprawiedliwości, polegająca na wymianie premiera na bardziej „umiarkowanego” i „europejskiego” Mateusza Morawieckiego, a także usunięcie z rządu przedstawicieli radykalnego skrzydła partii – ma swoje źródła w sytuacji międzynarodowej Polski, to jest raczej jasne.

Ale ma także wymiar czysto wewnętrzny – oto PiS przesuwa się po tej rekonstrukcji wyraźnie do centrum, nieco marginalizując skrajne skrzydło symbolizowane przez „Gazetę Polską” i jej politycznego protektora, czyli Antoniego Macierewicza.

Prawie w tym samym momencie Platforma Obywatelska, pretendująca do dominacji w centrum – popełnia kardynalny błąd i usuwa z partii trójkę posłów, którzy nie chcieli iść w zaprzęgu, który Platformie podstawiły kanapowe ugrupowania feministyczne i lewackie.

Są to posłowie bardzo znaczący i rozpoznawalni – Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak. Po ich usunięciu konserwatywne skrzydło w PO praktycznie przestaje istnieć.

Sam Marek Biernacki, postać najbardziej znacząca i najbardziej poważna – ocenił z sarkazmem: „Mam żal o to, że Platforma opuszcza nie mnie – że Platforma opuszcza centrum. O to mam żal. Bo Platforma opuszcza centrum, centrum sceny politycznej, i przechodzi na lewą stronę. Dla mnie to jest niezrozumiałe”.

Na opuszczane przez PO miejsce już wchodzi dziarskim krokiem Prawo i Sprawiedliwość. Oblicze ideowe obecnego rządu jest ofertą dla sfrustrowanych głupotą swojego kierownictwa wyborców PO, a nawet części Nowoczesnej. Nikt rozsądny nie będzie bowiem popierać partii, która staje się zakładnikiem skrajnie zideologizowanego lewactwa, które nie mogąc samo zbudować poważnej siły politycznej podgryza i niszczy istniejące formacje, takie jak PO, dodajmy – na ich życzenie.

W tej grze o centrum jest jeszcze jeden gracz – Polskie Stronnictwo Ludowe, które w obliczu wyborów samorządowych, w których będzie jedynym poważnym przeciwnikiem PiS-u na prowincji – staje się dla tego ugrupowania wrogiem nr 1. Wyjęcie ze składu Klubu Parlamentarnego PSL dwójki posłów (Andżelika Możdżanowska i Mieczysław Baszko) jest tego namacalnym dowodem.

Tak czy inaczej bitwa o centrum dopiero się zaczyna, a jej wynik zdecyduje o tym, czy PiS będzie rządziło także w następnej kadencji.

Jan Engelgard
Tekst ukaże się także w wydaniu papierowym (nr 5-6 z 28.01-4.02.2018)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 15 to “Bitwa o centrum”

 1. Joannus said

  Ja tylko do nadużywanych słów ”bitwa’
  Kto tu się niby bije i z kim. Przestawianie pionków na szachownicy to tylko gra ”wielkiego brata” o swoją sprawę i kolejne fanty od frajerów
  Zaznaczam do Pana Jana nie mam zarzutów.

 2. revers said

  A to ciekawe ze akurat autor artykulu nie zauwazyl ustawe rozszczeniowo-majatkowa gminy w USA, oraz najnowsze wydarzenia wiceprezydenckie w tle globalnych policjantow z policja z Meksyku, na zasadzie na kazdego mamy bata, kto nam sie oprze, nie spelni ustawek Knesejmu lub Kongreu-Senatu z wiadoma nadprezentacja unych lub zaplata w amerykanskich militariach za usluge bicia i odstrzelen z litosci.

 3. KOJAK said

  Bitwa o centrum ? To jak bylo obrzydliwe syjonistyczne antypolskie zydowstwo tak jest ! Nic a nic sie nie zmienilo ! Ta analiza jest prymitywna i durnowata ! Polacy sa narodem idiotow i moze dadza sie przebrzydlemu zydowstwu n-ty raz oglupic

 4. GonDar said

  Centrum. Co to jest „centrum”?

 5. witek said

  I w centrum ( kultury chasydzkiej)
  spotkają się PIS i PO 🙂

  Bo to taka reforma, że naród wybiera PIS
  a rządzi Platforma….

 6. ali said

  Po reportażu „Superwizjera”: PiS chce informacji MSWiA o ugrupowaniach propagujących totalitaryzm
  http://wyborcza.pl/7,75398,22927921,po-reportazu-superwizjera-pis-chce-informacji-mswia-o-ugrupowaniach.html

  Robert Winnicki powinien złożyć mandat poselski – mówi „Wyborczej” prof. Rafał Pankowski z Nigdy Więcej – http://wyborcza.pl/7,75968,22927254,robert-winnicki-powinien-zlozyc-mandat-poselski-mowi.html
  _______________________________

  Tak wygląda gra do jednej bramki – pustej, polskiej bramki narodowej. Żyd sam sobie wystawia piłkę i strzela gole – no i wygrywa, przynajmniej na razie.
  nadużycie link skomentuj
  Rzeczpospolita
  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/142101,polskie-narodowe-grozne-faszystowskie-nalezy-je-scigac

 7. Dziadzius said

  Czytajac Mein Kampf zauwazylem jeden szczegolny zwrot ( uwage) Hitlera co do czynow i kontroli rzydow w dzialaniu i opinii zwyklego robotnika wystawionego na propagande o „bajecznym dobrobycie” marksizmu. Adolfek pisze tak gdzies kolo 1924 roku ze rzydzi nie sa nigdzie widoczni i nigdy w pierwszych szergach grupy maszerujacej w protestach ale oni sa wszedzie po bokach- zbierajac daniny ( nie zawsze publicznie ale zawsze wystarczajace ) – piszac transparenty i podajac hasla dla mszerujacych — i ze dopiero jak grupa osiagnie powazne znaczenie poityczne i zaczyna miec wplyw na polityke narodu raptem wylaniaja sie rzydzi gotowi do rzadu.
  ****Tak i tu widze ten spor o objecie bezwartosciowego swiecidelka centrum kiedy po bokach sa cicho ustawieni rzydzi gotowi do objecia ( po puczu) publicznie widocznego rzadu.

 8. Mankawstanka said

  Dziadziusiu, zrob susiu, przetrzyj okularesy i wtedy zobaczysz rzyduf nie po bokach, tylko w awangardzie, gdziekolwiek spojrzysz, na polinowska obrotowa scene teatru zwanego polityka.

 9. revers said

  Jak to bywa, tanie panstwa, przyjazne podatkowo obywatelom, lub gminna kasta centrum …

 10. revers said

  Cos centarlanie oddac trzeba

 11. Argi said

  Kosiniak to najciekawszy polityk opozycji, ma przy sobie sporo młodych. Niech buduje nowe Centrum, ku chwale ojczyzny .

 12. revers said

  Centrum kultury gminnej juz jest, a bedzie rozbudowane o szpital na terenie po Palacu Kultury lub inne blogoslawione Polin centra jak Islamu i mahometa, Alah z centrum …

 13. Dziadzius said

  @8, Mankawstanka said….
  Dzieki za porade,ale zarazem uprzejmie mam pytanie zwiazane z wykonaniem tej porady. Czy jak zrobie te siusiu, to czy mam zebrac ten plyn do beczolki i tym plynem zmywac te okolaresy( bryle)?? —
  Z mego doswiadczenia rzydzi nigdy nie byli ( nie dzialali) w WIDOCZNEJ awangardzie -az dpiero wtedy gdy mieli juz zupelna kontrole – to w mojej opinii jest ich cel i ich modus operandi– Te termity jedza drzewo od srodka ale przy tym niszczeniu tego drzewa zawsze umacniaja kore drzewa zeby to drzewo dalej wygladalo zywe i zdrowe –
  Tak zgadzam sie ze teatr polityczny przedstawia sie jako wielki cyrk w wykonaniu rzydowskich balaznow ale to jest tylko dla pozoru, to tylko wystawa dla motlochu-to obluda- a co robia pocichu i za zamkietymi drzwiami to nam goiom powiedza po WYBORACH.
  Tak bylo i za Bronsteina tak to bylo i za Solidarnosci tak to jest i teraz.

 14. jaja said

  Lepiej żeby i PiS zostłl odrzucony w następnych wyborach a partie narodowe pod np. przewodnictwem Roberta Winnickiego przebiły sie przez ten lewicowy bełkot i ugrupowania zdrady i zaprzaństwa. PiS już po pierwszym ich dorwaniu sie do władzy i niezapomnianych intrygach Kaczora mających na celu rozbicie koalicji, pomówienie działania aferalne Leppera, wygryzienie (wtedy dobrego) Giertycha nauczył mnie czego po takich skur..lach można sie spodziewać. I niestety nie zawiodłam sie, coupe im sie udał pod ustawę 1220 w Stanach. Zapewne nowe twarzyczki we władzach nie bedą sprzeciwiać się w realizacji paragrafów tej ustawy.

 15. Lily. said

  Moze ktos wie,jakiego panstwa hymn spiewa
  niejaki Nycz?,bo polskiego hymnu nie spiewa.

Sorry, the comment form is closed at this time.