Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja – stare i nowe pieniądze Putina

Posted by Marucha w dniu 2018-02-01 (Czwartek)

Znalazłem ciekawy artykuł Israela Shamira, który wyjaśnia wiele spraw związanych z oligarchicznym układem w Rosji w świetle nowych sankcji planowanych przez amerykańską administrację – tzw.”lista Putina”.

Israel Adam Shamir to były żyd (na chrzcie w obrządku prawosławnym przyjął imię Adam) rozczarowany syjonizmem i polityką Izraela, zwłaszcza wobec Palestyńczyków. Pochodzi z Rosji, mieszkał kilkadziesiąt lat w ZSRR a następnie w Izraelu. Teraz, zdaje się, mieszka znowu w Rosji. Jest nieocenionym źródłem informacji na temat polityki tak Izraela jak i Rosji.

„Lista Putina” to spis oligarchów rosyjskich, którzy według Waszyngtonu zawdzięczają Putinowi swoje bogactwo i wpływy. Okazuje się jednak, że sytuacja jest bardziej skomplikowana niż się powszechnie uważa. Konfiskata rosyjskich udziałów i wkładów w bankach cypryjskich w 2013 roku przeszła bez większego echa i protestów ze strony Rosji. Powód był dość prozaiczny – Putin jest zażartym przeciwnikiem kont offshore. Żaden z oskubanych biznesmenów nie zdołał odzyskać pieniędzy na drodze sądowej a Rosja im w tym nie pomogła.

Teraz nadchodzi moment kluczowy, jedną z przyczyn histerycznej nagonki na Rosję jest przygotowanie terenu do następnych konfiskat. Ocenia się, że Amerykanie chcą w ten sposób zasilić Skarb USA o ok. 1 bilion dolar kosztem rosyjskich oligarchów, którzy wyprowadzili swego czasu kapitały z Rosji i schowali je w zachodnim systemie bankowym. Gorącym tematem w Moskwie jest obecnie to, kto straci a kto zachowa swoje aktywa.

Rosyjskie pieniądze na Zachodzie można podzielić na dwie kategorie – New Money, w rękach ludzi Putina i Old Money, w rękach ludzi Jelcyna. Przypuszcza się, że sankcje będą dotyczyć oligarchów związanych z Putinem lecz rosyjscy eksperci uważają, że „stare”, jelcynowskie pieniądze są bardziej narażone z jednego prostego powodu – „nowe” pieniądze są pod opieką Putina. Jeśli USA czy jakiekolwiek inne władze zachodnie będą chciały położyć łapę na „putinowskich” dobrach to w ramach retorsji rząd rosyjski może skonfiskować zachodnie udziały w rosyjskich spółkach.

A co z „old money”? Ich właściciele są zaniepokojeni nonszalancją Putina, który wg. nich ich lekceważy. I taka postawa doprowadza ich do szału. Chcą, żeby walczył i chronił ich aktywa. Nalegali na spotkanie z Trumpem w Wietnamie i podobno do takiego, tajnego spotkania, doszło ciemną nocą, lecz nie doszło do żadnego porozumienia. Teraz Putin mówi do „starych pieniędzy” – jeśli chcecie uratować waszą forsę to sprowadźcie ją do Rosji. Oligarchowie po-jelcynowscy odpowiadają – „nie jesteśmy tacy głupi! Tak czy tak masz nas bronić, taka była umowa”.

I tutaj zaczynają się ciekawe rzeczy.

Osoby zainteresowane i dobrze poinformowane utrzymują, że w 1991 zostało zawarte ściśle tajne porozumienie między Jelcynem i jego ludźmi z jednej strony a Zachodem z drugiej. Jelcyn i spółka sprzedali interesy Rosji a w zamian Zachód pozwolił na wpuszczenie kradzionych w Rosji pieniędzy w zachodni system finansowy. Jelcyn obiecał odpuścić i rozbroić byłe republiki sowieckie, wprowadzić liberalny system ekonomiczny na zachodnią modłę, pozwolić na nieograniczony dostęp do rosyjskiego kompleksu przemysłowo-militarnego, pisanie przez Zachód rosyjskich ustaw oraz niczym nieskrępowany wypływ kapitałów. Zachód w zamian obiecał dokonywać znacznych inwestycji, zostawić Rosję w spokoju i trzymać NATO z dala od rosyjskich granic.

Taki układ odziedziczył Putin. Zachód jednak nie wywiązał się ze swoich zobowiązań, żadnych wielkich inwestycji w Rosji nikt nie widział a NATO podeszło pod granice Rosji przyjmując do Paktu państwa byłego Układu Warszawskiego. Rosja zaczęła ograniczać udziały zachodnie w swoim kompleksie militarno-przemysłowym i zaczęła odzyskiwać swoją międzynarodową suwerenność.

Putin został wybrany lub raczej nominowany, żeby pilnować zawartych przez Jelcyna układów i być swego rodzaju najwyższym arbitrem między oligarchami z bardzo niewielkim zakresem władzy. Powoli jednak zaczął tworzyć własną grupę oligarchów, zwanych „siłownikami” (mimo że wielu z nich nie pochodziło z resortów siłowych), co miało stanowić podstawę jego władzy. Władzy w pewnym sensie ograniczonej bo wiele ważnych funkcji w państwie, zwłaszcza w sferze ekonomicznej, pozostało w rękach starej, jelcynowskiej gwardii. To także było częścią „układu”.

Np. tacy oligarchowie jak Czubajs czy Kudrin są nietykalni do dziś, kradną ile chcą, jeżdżą na spotkania Bilderberg czy do Davos. Ostatnio ujawniono, że wyżej wymienieni przywłaszczyli sobie miliard dolarów państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu sowieckiego długu wobec Czech. Oligarchowie Jelcyna zostali bogaci jak byli, rodzina Jelcyna do dziś posiada niezmierzone bogactwa. Interesy.

W międzyczasie „układ” został anulowany przez Zachód. W USA prezydentem został Trump a ludzie Jelcyna to stronnictwo H.Clinton więc „old money” chronione poprzednim układem straciły nagle ochronę czemu Putin przygląda się raczej z zadowoleniem. Stary układ robi teraz wszystko, żeby przekonać Zachód, by ten zostawił ich w spokoju i zainteresował się kasą oligarchów Putina.

Jednak, jak już pisałem wyżej, New Money są pod opieką Putina a ten ma możliwości i środki by się odwdzięczyć z nawiązką. To poza tym doskonały moment dla samego Putina, który teraz może zebrać owoce swojej ciężkiej pracy i rozprawić się z opozycją oligarchów jelcynowskich. Mogą oni albo stracić wszystko jako przeciwnicy Trumpa albo przenieść kapitały do Rosji i dostać się pod kontrolę ludzi Putina.

Sytuacja jest jednak dynamiczna a wpływy jelcynowskich oligarchów w USA (prawie wszyscy wiadomego pochodzenia) są znaczne. Wszystko więc jeszcze może się zdarzyć.

https://www.unz.com/ishamir/the-rich-also-cry/ (link zewnętrzny)

Jarek Ruszkiewicz
Bloger
http://prawica.net

Komentarzy 8 to “Rosja – stare i nowe pieniądze Putina”

 1. Siekiera_Motyka said

  „Teraz nadchodzi moment kluczowy, jedną z przyczyn histerycznej nagonki na Rosję jest przygotowanie terenu do następnych konfiskat. Ocenia się, że Amerykanie chcą w ten sposób zasilić Skarb USA o ok. 1 bilion dolar kosztem rosyjskich oligarchów, którzy wyprowadzili swego czasu kapitały z Rosji i schowali je w zachodnim systemie bankowym. Gorącym tematem w Moskwie jest obecnie to, kto straci a kto zachowa swoje aktywa.”

  No to będzie gorzka lekcja dla „bogatych” ze Wschodu i gdzie kol wiek. Reguły gry na Zachodzie mogą być zmienione w jeden dzień i ich „bogactwa” znikną szybkościom światła.

 2. jaja said

  Putin zrobil blad, ktorego Xi nie zrobil. Xi rozpoczal kariere od wyczyszczania starych demoliberalnych ukladow. I jest niezalezny i nikt mu nic podyktuje ani nie podskoczy. Nawet w konstytucji wpisano „przemyslenia” Xi-gie dotyczace korupcji i bezwzglednej walce z nieprawnie wzbogaconymi. Putin powinien jednak pobierac nauki od Xi, poradzil sobie , wyczyscil wszystkich mu niewygodnych i efekt taki, ze nikt w Chinach nie jest w stanie pomieszac Xiemu szyki. Tak sie buduje prestiz jednostki i wladzy i jednoczesnie potege panstwa, ano walac nie baczac na humanitarne prawa czlowiekow, we wszystkich tych, ktorzy moga podlozyc liderowi noge.

 3. VA said

  re: 2
  W Chinach jest system jednopartyjny, ale w łonie parti sa rozne frakcje, ktore walcza miedzy soba o wpływy. Chinczycy mowili mi, ze pod koniec grudnia była proba zamach na zycie Xi, o ktorych było cicho w mediach. Tak ze nie jestem pewnien czy Xi wyszystko wyczyscił.

 4. ojojoj said

  dla rozweselenia – nasi tam byli 🙂

  Chór Aleksandrowa – Jak rozpętałem drugą wojnę światową

  ale tylko kawalek 😦

 5. Głos Prawdy said

  Valentin Katasonov. Kto pociąga za sznurki rosyjskich oligarchów

  Doktor nauk ekonomicznych Valentin Katasonov opowiada o tym, jak elity światowe ukrywają rzeczywistość, w jakim kierunku chcą zmienić społeczeństwo. Czy są ludzie w USA i Europie, którzy mówią o tym, jak działa współczesny świat, z jakich powodów są mało znani w Rosji. Dlaczego nawet perspektywa wywłaszczenia zagranicznych rachunków nie powstrzymuje oligarchów w przestrzeni poradzieckiej, dlaczego nie mogą być nieposłuszni wobec mistrzów pieniądza. Jak manipulują bogatymi i bardzo bogatymi ludzie. Kto jest włączony do Komitetu 300. Dlaczego słowo „kapitalizm” nie jest zbyt popularne w XXI wieku?
  Prowadzący Dmitrij Peretolchin.
  http://nashaplaneta.su/news/valentin_katasonov_kto_djorgaet_za_nitochki_rossijskikh_oligarkhov/2018-02-01-23631

 6. Siekiera_Motyka said

  „Osoby zainteresowane i dobrze poinformowane utrzymują, że w 1991 zostało zawarte ściśle tajne porozumienie między Jelcynem i jego ludźmi z jednej strony a Zachodem z drugiej. Jelcyn i spółka sprzedali interesy Rosji a w zamian Zachód pozwolił na wpuszczenie kradzionych w Rosji pieniędzy w zachodni system finansowy. Jelcyn obiecał odpuścić i rozbroić byłe republiki sowieckie, wprowadzić liberalny system ekonomiczny na zachodnią modłę, pozwolić na nieograniczony dostęp do rosyjskiego kompleksu przemysłowo-militarnego, pisanie przez Zachód rosyjskich ustaw oraz niczym nieskrępowany wypływ kapitałów. Zachód w zamian obiecał dokonywać znacznych inwestycji, zostawić Rosję w spokoju i trzymać NATO z dala od rosyjskich granic.”

  Myślę że przypominał Putin Zachodu tą umowę tutaj,

  _https://www.youtube.com/watch?v=hQ58Yv6kP44

  Oglądać karła McCaina powoduje retorsje.

 7. Siekiera_Motyka said

  Ad. 5 – Ten program z Valentynem Katasonovem jest naprawdę świetny.

  Bardzo mi się spodobało co mówił na temat swoich studentów (wiek 25 do 40 lat) którzy nie wierzyli jemu puki nie przeczytali książkę Johna Perkins’a „Ekonomiczny Zabójca”.

  Dobry program który już tu ktoś raz w Gajowce zacytował. Pewnie Pan 🙂

 8. Romank said

  Adam Shamir powiedzial bardzo wazna rzecz…. zreszta czyz nie dobrze byloby go uslyszec na zywo w Polsce????
  To dobry znajomy pana Marka dr, Glogoczewskiego…moze przy jego pomocy zorganizowac mu pare spotkan z ciekawymi ludzmi???w kilku miastach..,

  Dla kumtych polecam dosjkoany artykol o KRypto walutach:

  https://www.wired.com/story/cryptocurrency-scams-ico-trolling/

Sorry, the comment form is closed at this time.