Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Adidas wprowadza odzież dla…
  osoba prywatna o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (39 – …
  revers o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Carlos o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Kula o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o PiS już wybrał: nie zdrowie, a…
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Casting do polskiej edycji afe…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 518 obserwujących.

12 czerwca 1967 r. PRL zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Posted by Marucha w dniu 2018-02-03 (Sobota)

Kreml był zaskoczony rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie. Mimo radzieckiego sprzętu i doradców wojskowych niespodziewany atak wojsk izraelskich zakończył się klęską krajów arabskich.

Podczas spotkania Doradczego Komitetu Państw-Stron Układu Warszawskiego, które odbyło się w Moskwie 9-10 czerwca 1967 roku, podjęto decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Z krajów demokracji ludowej, tylko Rumunia nie włączyła się do bojkotu.

W konsekwencji decyzji podjętej w Moskwie także Polska Rzeczpospolita Ludowa zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Władysław Gomułka, I Sekretarz PZPR, w przemówieniu wygłoszonym na VI Kongresie Związków Zawodowych (19 czerwca) a transmitowanym przez radio i telewizję przedstawił swoją ocenę sytuacji:

„Stanowisko nasze, Związku Radzieckiego i innych państw socjalistycznych jest jasne. Dążymy do odprężenia, lecz nigdy nie pogodzimy się z tym, aby izraelski agresor otrzymał premię za agresję.(…) W związku z tym, że agresja Izraela na kraje arabskie spotkała się z aplauzem w syjonistycznych środowiskach Żydów – obywateli polskich, pragnę oświadczyć co następuje: nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli. Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę – Polskę Ludową”.

Władysław Gomułka jednoznacznie stwierdził, że nie ma odstępstw od linii partii i nie można zaakceptować obywateli, którzy „w obliczu zagrożenia pokoju światowego, więc także również bezpieczeństwa Polski i pokojowej pracy narodu, opowiadają się za agresorem, za burzycielami pokoju i za imperializmem”.

Użyte w przemówieniu określenie „piąta kolumna” w odniesieniu do obywateli pochodzenia żydowskiego rozpoczęło kampanię antysemicką w aparacie partyjnym, służbach bezpieczeństwa i w wojsku.

Zerwane w 1967 roku stosunki polsko-izraelskie zostały wznowione dopiero 27 lutego 1990 roku przez rząd Tadeusza Mazowieckiego [podobno poprzednio nazywał się Icek Dikman, ale to na pewno plotki, którym nie dajemy wiary – admin]

AS
http://nowahistoria.interia.pl

No i popatrzcie Państwo sami… za czasów mrocznego PRL można było jasno i klarownie wyartykułować opinię na temat żydowskiej Piątej Kolumny w Polsce. I można było wypędzić żydowskich dyplomatów z Polski. A obecnie?
Admin

Komentarzy 31 to “12 czerwca 1967 r. PRL zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem”

 1. ali said

  << Wszystko co się tam porusza – zlikwidować. Tam nie ma Rosjan. Jeśli źle wykonasz rozkaz to każę cię zastrzelić. Zresztą jeśli źle to zrobisz, to oni cię zabiją pierwsi.>>

  A Żydzi na świecie doskonale wiedzą, że to ja dowodziłem tą dywizją…..
  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/01/05/marszalek-kulikow-do-a-siwaka-o-likwidacji-nkwd-i-o-putinie/

 2. AlexSailor said

  „Z krajów demokracji ludowej, tylko Rumunia nie włączyła się do bojkotu.”

  W związku z czym w podzięce tylko jej przywódca z żoną został zgładzony w ramach demokratyzacji.
  Tak mi się nasunęło.

  ——
  Myśli Pan? Zemsta Arabów czy antysemitów?
  Admin

 3. Birton said

  Gomułce, tak jak Dudzie, zaimplementowano na wszelki wypadek żydowską żonę ; szkoda , że nie dokończył dzieła swego życia – doprowadzenia do końca wyjazdu żydostwa wszelakiego z Polski

 4. AlexSailor said

  @Admin

  To co zapodał @Ali.
  Ciągle staram się tłumaczyć.

 5. Kar said

  ..: nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela,
  __________________________

  ..useless fart-mamlak, stara pierdola, pieprzyl w bambus, to co mu Szoken zapodala. Wypuscil w 68 bandytow na wolnosc, ktorzy mordowali Polakow.., a jeszcze pozniej poglaskal po glowce dajac im emerytury z kasy podatnika polskiego….

  ——
  A to Gomułka dał im te emerytury???
  I on je wypłacał?
  Admin

 6. Grot said

  http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1273414,lapinski-w-sprawie-noweli-o-ipn-prezydent-podejmie-decyzje-ktora-uzna-za-najlepsza-dla-polski.html

  Ciekaw jestem jaką!

 7. semperparatus said

  „No i popatrzcie Państwo sami…itd…”Bo wtedy zarówno Związkiem Radzieckim jak i Polską rządzili goje…a żydzi zostali odsunięci od władzy:w ZSRR w 1953 roku(„pucz”Chruszczow+Żukow)…w Polsce w pażdzierniku 1956…(Gomułka właśnie)

 8. Paweł Gabriel said

  Władysław Gomułka miał jaja. Oni mu nigdy tego nie wybaczyli. Od 21:05 min.
  .https://www.cda.pl/video/1126264b3
  Nic się ku..wa od 50 lat nie zmieniło. No, może żłób do żarcia dla „elyt”się zwiększył.

 9. Joannus said

  ”Zerwane w 1967 roku stosunki polsko-izraelskie zostały wznowione dopiero 27 lutego 1990 roku przez rząd Tadeusza Mazowieckiego”.

  Trzeba było czekać 23 lata, aby poprzez chwalebny zryw solidarnościowy do zwycięstwa w wyborach, mógł zostać zainstalowany pierwszy nasz niekomunistyczny żondowy phemier, który zaradził aby ten haniebny błąd wobec strasznie doświadczonych starszych braci w wierze naprawion został.
  Czekam z niecierpliwością na skutki dekomunizacji jedynej „dobrej zmiany” od 1990 r. włącznie ze stosownymi rekompensatami za krzywdy wszelakie umiłowanym braciom, nie pomijając odszkodowań za ”komunistyczne wypędzenia” z 1968 r.

 10. Do 3.Tak ale tylko z jednym dzieckiem.Za duże ryzyko z powodu DNA.
  Jedynie Tusk,Komorowski,Korwin,ze zdrowymi DNA ,ze zdrowymi , swoimi żonami(hebrajki) mogli sobie pozwolić na więcej potomstwa

  Ryzyko życia dla dzieci polityków w Polsce jest ogromne gdy Tata polityk nie zgadza się z wytycznymi z USA lub z Izraela.

  Dlatego wielu polityków w Polsce, posiada tak mało ,własnych, oficjalnych, biologicznych dzieci.

  Gomułka miał odwagę cywilną i fizyczną.To on wydusił od Rosjan ,pozwolenie na emigrację zarobkową dla wszystkich Polaków,pod warunkiem-musisz wracać i płacić 60% podatków.

  Oficalnie od 1961 roku,co przynosiło dewizy i zyski dla PRL ale i dla Europy zachodniej i krajów arabskich.Pomijam pracę zarobkową w RWPG.

  Gomułka tak jak inni nie byli komunistami tylko realistami.Dodam.Izrael potrzebował w tym czasie nowych „żydów” dlatego hebrajczycy w Polsce,jak i w całym bloku wschodni, musieli wyjechać.

  Oczywiście,tysiące z ex-RWPG odrzucali smród w Izraelu,konktakty z muzułmanami dlatego starali się dostać do EU zachodniej lub do USA.

  Przecież tylko garstka dobrych syjonistów, bogatych syjonistów decyduje o śmierci czy też życiu żydów w Izraelu.Oczywiście z 2 paszportami a jak pracują dla Mosadu posiadają powyżej 5 paszportów.

  Miliarderzy w Izraelu mają swoje „centrale” w USA, w Ameryce Południowej a nie w Izraelu.

  Izrael jako państwo osiągnęło sukcesy tylko dzięki pracy, biednych,mniej zamożnych żydów i klanom w USA.

  Do tego była potrzebna wojna i natychmiastowa emigracja żydów z ex-bloku wschodniego.Plan został zrealizowany?Wątpię.Populacja białych żydów w Izraelu spada.

  Znam ten region.Atrakcyjny dla turystów ale życie w strachu,przed bronią biologiczną jaką „stosują” muzułmanie,przed fanatyzmem religijnym w Izraelu hamują wzrost populacji,białych żydów.
  Nowe osiedla i kredyty od „państwa” Izrael dla żydów, nie zahamują exodusu żydów z Izraela.

  Nie pomogą działania Mosadu,zastraszanie własnych obywateli.Hebrajczycy tęsknią za pokojem i normalnym,jeszcze życiem w EU,w Polsce,w Rosji i w USA.

 11. Kwiecista said

  Wznowienie stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

  Tajne „Pilne NOTATKI” Skubiszewskiego, Polska – Izrael.
  Polska po „rozmowach” W. Jaruzelskiego z prezesem Światowego Kongresu Żydów.
  https://jozefbizon.wordpress.com/2017/02/10/tajne-pilne-notatki-skubiszewskiego-polska-izrael/

 12. Bogaty Miś said

  Ad7
  Gdyby Żydzi zostali odsunięci od władzy w paźdź 56, to nie zabiliby syna Piaseckiego w styczniu 57. Żydzi umocnili się przy władzy w wyniku paźdź 56.
  ad1
  wersja Kulikowa wydarzeń, musi zostać potwierdzona przez niezależne dowody. Likwidacji 4tys enkawudzistów w Moskwie, nie można było ukryć przed, ani przed ludnością, ani zagranicznymi placówkami\ korespontentami. Fizycznie niemożliwe.
  Wiadomo natomiast na pewno, że zlikwidowano nie tylko Berię, ale cały najwyższy garnitur NKWD – w drodze oficjalnych procesów. Tego w Polsce nie było. Różańscy, Fejginy i brystygierowe dostali po 5 -15 lat. To było pudrowanie nowej fasady starego układu.

 13. Kar said

  A to Gomułka dał im te emerytury???
  I on je wypłacał?
  Admin
  _________________________

  ..zaincjowal problem, Panie szanowny Gajowy (przedobrzylem fakt mowiac o emeryturze).., bo jego nastepcy dokonali-dopieli na ostatni guzik sprawe. I wieczna chwala mu za zbudowanie trumienki „antysemityzmu”..ubral nas w to ubranko permanentnie..Salut dla Gomuly!

 14. Minus said

  Pan Marucha
  „No i popatrzcie Państwo sami… za czasów mrocznego PRL można było jasno i klarownie wyartykułować opinię na temat żydowskiej Piątej Kolumny w Polsce. I można było wypędzić żydowskich dyplomatów z Polski. A obecnie?”
  Jakby była inna wola Moskwy, to ch..j by był, a nie artykułowanie klarowne. Poza tym drobiazgiem, to zgoda.

  ——
  No i dobrze, że taka była wola Moskwy, zgodna z naszym interesem narodowym.
  A podajcie mi przykład, kiedy to interesy usraelskie są z nim zgodne….
  Admin

 15. Romank said

  ..Juzzci panie Minus…ale i nasz Wladek wiedzial co to POlak, a co obywatel polski narodowosci zydowskiej????
  Zapytajcie o to dzisiejszych mondrusi w rzondzie belejakim wcale od Moskwy niezaleznym:-)))0

  ——
  Będą wmawiać, że bycie Polakiem to kwestia samoidentyfikacji… bua ha ha.
  Niedawno poznałem takiego „Polaka” w Sztokholmie.
  Tasiemiec.
  Admin

 16. Zerohero said

  No i popatrzcie Państwo sami… za czasów mrocznego PRL można było jasno i klarownie wyartykułować opinię na temat żydowskiej Piątej Kolumny w Polsce. I można było wypędzić żydowskich dyplomatów z Polski. A obecnie?
  Admin

  Dlatego Żymianin Macierewicz i jemu podobni w 2018 podniecają się ponad zdrowy umiar „zbrodniczością” PRL.

 17. Lily. said

  Re 6;Grot
  Domyslam sie jaka : >). Duda spadkobierca testamentu L.K, i pomazaniec Jaroslawa
  zlotoustnego,ktory poswiecil swoje zycie osobiste”dla budowyPolski”czy PolIN?.

 18. kura domowa said

  Czy odwolanie ambasadora oznacza zerwanie stosunkow dyplomatycznych? Bo Pani Azari juz u nas nie ma, czy jest ktos inny w zastepstwie?

 19. Leśny Lud said

  Przed chwilą Leśny Lud mijał na mieście księgarnie, a w wystawie przy oknie książka: „Gomułka dyktatura ciemniaków”. Czepiają się towarzysza Wiesława nie bez powodu. Oj boli was to żydzi jak ktoś was kopnie w dupę. Ale zawsze wam się chuje należy!

 20. Kapsel said

  Telewizora nie mam od lat ale czasem przelotnie coś zobaczę. W dzisiejszym Programie2 , rankiem zobaczyłem końcówkę rozmowy P.Kraśko w towarzystwie jakiejś pani redaktor z gościem którego nazwiska też nie znam ale to był ktoś z narodu przebranego za Naród Wybrany.Jako że było to przypadkiem i tylko końcówka toteż nie jestem w stanie tego odpowiednio skomentować ale podaję w kilku punktach co zapamiętałem.

  Gość w studio … niech Polin robi swoje a my będziemy robić swoje…
  …prezydent Duda musi sprostować swoje publiczne słowa o tym że Polska wydała tysiące wyroków na szmalcowników , bo wykonano tylko dziesięć…
  ..Duda powinien radzić się naukowców z Uniwersytetu , wydział Judaistyki bo to znakomici naukowcy i oni znają historię…
  …”Gomuła” z Moczarem i ogrom Polaków życzyło , abyśmy w wojnie z Arabami zostali rozjechani arabskimi czołgami, a my wygraliśmy…
  …na 50 lecie wydarzeń marcowych68 przyjadą tysiące żydów…
  …odbędzie się bardzo duży uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej…
  …jeden poseł przeciwstawił się tym wydarzeniom i ks. Luter odprawi mszę w jego intencji…

  Muzeum POLIN: Informacja o obchodach 50. rocznicy Marca ’68

  Szanowni Państwo,

  w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzony jest program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Jego celem jest przedstawienie przyczyn, przebiegu i skutków antysemickiej kampanii w Polsce lat 60. Pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach Muzeum chce upamiętnić wszystkich, których doświadczyła ta trudna historia.

  W załączeniu przygotowaliśmy dla Państwa program głównych obchodów rocznicowych, które odbędą się w Warszawie w marcu 2018 roku. W Muzeum POLIN zostanie otwarta wystawa czasowa. Wydarzenia są organizowane przez różne organizacje i instytucje. Przekazujemy najserdeczniejsze zaproszenie na każde z nich.

  Ze swej strony, dołączając się do słów zaproszenia, pozostaję w oczekiwaniu na Państwa pytania dotyczące programu oraz wydarzeń.

  28 marca 2018 (czwartek), 12:00 – 14:00Dworzec Warszawa Gdańska, wstęp wolnyPERFORMANCEDworzec Gdański to symbol wszystkich polskich dworców, z których odjeżdżali nasi bliscy, zmuszeni do opuszczenia Polski. Na terenie tego tak silnie związanego z Marcem ’68 miejsca, odbędzie się niezwykły projekt artystyczny, będący wynikiem współpracy artystów z różnych dziedzin sztuki. Projekt realizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Fundacją Grupy PKP.9 marca – 24 września 2018Muzeum POLINWYSTAWA „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”Głównym wydarzeniem obchodów rocznicy Marca ’68 w Muzeum POLIN będzie otwarcie nowej wystawy czasowej. Będzie ona pokazywać nie tylko przyczyny, przebieg i skutki antysemickiej kampanii lat 60., ale także opowie o różnych, osobistych doświadczeniach osób z naszego pokolenia. Już dzisiaj każdy z nas zaproszony jest do współtworzenia wystawy, poprzez przekazywanie pamiątek i relacji, które następnie staną się jej częścią. Obecność pokolenia Marca sprawi, że wystawa stanie się pełna i autentyczna.Patronem wystawy jest Europejski Komitet Wspierania Muzeum POLIN. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wystawa otwarta dla zwiedzających od 9 marca 2018.

  9 marca 2018 (piątek), 19:00 – 22:00Teatr Polonia

  PREMIERA MONODRAMU ZAPISKI Z WYGNANIA SABINY BARALSztuka na podstawie książki Sabiny Baral „Zapiski z wygnania” (Austeria, 2015). W monodramie reżyserowanym przez Magdę Umer wystąpi Krystyna Janda. Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

  MARZEC 2018 – WYDARZENIA ROCZNICOWE W WARSZAWIE

  10 marca 2018 (sobota), 18:00 – 19:30

  Muzeum POLIN, wstęp wolnyPREMIERA KSIĄŻKI MIKOŁAJA GRYNBERGAOd Autora: Osią książki są wydarzenia okołomarcowe, a bohaterami ludzie, którzy w 1968 roku mieszkali w Polsce. Dzisiaj żyją w Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Danii, Szwecji oraz w Polsce. Uczestniczyłem w rozmowach, które poszerzyły moją wiedzę o świecie i mam nadzieję, że moi Czytelnicy będę mieli równie dużą satysfakcję z odkrywania całkiem nieodległej i bardzo aktualnej historii. Projekt realizowany przez Wydawnictwo Czarne we współpracy z Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum POLIN.

  10 marca 2018 (sobota), 20:00 – 23:00

  Teatr Polski im. Arnolda SzyfmanaPREMIERA SPEKTAKLUKim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość? Jak Marzec żyje dalej w nas? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? W spektaklu Anny Smolar głos zostanie oddany naszym dzieciom. Tekst autorstwa Michała Buszewicza powstanie na podstawie wywiadów, które przeprowadził Mike Urbaniak w Izraelu, USA i Europie. Spektakl Teatru Żydowskiego realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

  11 marca 2018 (niedziela), 19:00 – 21:00

  Muzeum POLIN, wstęp wolnyZAPISKI Z WYGNANIA. ROZMOWA O STRATACH, O LEKCJACH NIENAUCZONYCH I O BŁEDACH NIENAPRAWIONYCHSpotkanie z twórcami spektaklu Teatru Polonia „Zapiski z wygnania”. Będziemy mieli okazję, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z Krystyną Jandą, Magdą Umer i Sabiną Baral.Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Muzeum POLIN.12 marca (poniedziałek) –

  13 marca 2018 (wtorek)Muzeum POLIN, wstęp wolny

  SYMPOZJUM „DOŚWIADCZENIE (AUTO)BIOGRAFICZNE A TOŻSAMOŚĆ. ZAPISY LITERACKIE POKOLENIA MARCA ‘68” Badacze i znawcy literatury przeanalizowali dziesiątki tekstów literackich dotyczących Marca ’68. Szukali w nich ścieżek określania przez człowieka nowej tożsamości po gwałtownym i nieodwracalnym przeżyciu. Wyniki ich prac zostaną zaprezentowane podczas prelekcji i dyskusji. Będziemy mogli skonfrontować własne przeżycia z obrazem wyłaniającym się z tekstów autorów, którzy o nas pisali.Projekt współorganizowany przez Zakład Antropologii Literatury UAM w Poznaniu, Zakład Literatury XX i XXI wieku Wydział Polonistyki UW i Muzeum POLIN.

  13 marca (wtorek) – 15 marca 2018 (czwartek)

  Muzeum POLIN, wstęp wolnyMIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „MARZEC ’68 PO PIĘĆDZIESIĘCIU LATACH” W 50. rocznicę wydarzeń marcowych chcemy zastanowić się nad przyczynami, przebiegiem i długofalowymi następstwami Marca ’68. Zjawiska w Polsce porównamy z polityką innych krajów bloku komunistycznego, jak i kontekstów związanych z globalnym wymiarem roku 1968. W panelach wezmą udział historycy, socjologowie, politolodzy oraz kulturoznawcy.Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Instytutem Historycznym i Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  17 marca 2018 (sobota), 18:00 – 19:30

  Muzeum POLIN, wstęp wolnySPOTKANIE Z KRYSTYNĄ NASZKOWSKĄPodczas spotkania autorskiego porozmawiamy o najnowszej książce Autorki. W odróżnieniu od wielu poprzednich wydarzeń, tym razem skupimy się na doświadczeniu „tych, którzy wrócili”. To 10 rozmów z ludźmi którzy na skutek wydarzeń marcowych ‘68 roku opuścili Polskę, a na początku lat 90. tu ponownie przyjechali, tu mieszkają i pracują. Projekt realizowany przez Wydawnictwo Agora.

  https://dzismis.com/2017/09/29/muzeum-polin-informacja-o-obchodach-50-rocznicy-marca-68/

 21. Leśny Lud said

  Niech sobie o mnie myśli każdy co chce. Dla Leśnego Luda Władysław Gomułka to był dobry przywódca.

  Nie pozwolił na zrobienie z Polski republiki radzieckiej, nie zgodził się na oddanie części naszego terytorium szwabom, umiał postawić się Stalinowi i Chruszczowowi, otwarcie mówił o zagrożeniu ze strony Niemców i żydów. Zapobiegł całkowitej kolektywizacji rolnictwa w Polsce itd.

  Był nacjonalistą, pomimo że komunistą.

  http://instytut-brzozowskiego.pl/?p=488

 22. Kar said

  ..lesny,, jezeli nie mozesz, bo jestes za tepy tam na gorze, co zowie sie leb, zeby dociec realiow o twoim „dobrym” sowieckim szpionie to masz tu ..tu…tu…, jak niejaki Antek krowie na granicy:

  za Wikipedia;

  ..Przeszedł tu m.in. elementy przeszkolenia wojskowego, którym kierował Karol Świerczewski[10]. Przeszkolenie zorganizowane było przez radziecki Zarząd Wywiadowczy[11]. Po powrocie do kraju został zawodowym funkcjonariuszem partyjnym działającym w podziemiu; ..

 23. Leśny Lud said

  Kar @

  Mam gdzieś twoje zdanie pedale. Premierzy i prezydenci III RP są po szkoleniach w usa, a nic dobrego dla Polski nie zrobili. Potrafili tylko lizać dupę naszym wrogom. Do pięt Gomułce nie dorastają. On przynajmniej coś zrobił dla Polski. A pan sobie możesz razem z żydami z PiS pokrzyczeć „precz z komuną”. Jak chces zobaczyć tępego to stań przed lustrem. Przypominam, że Gomułka był więziony za poglądy.

 24. Leśny Lud said

  Żydowską Wikipedią się sugeruje. Żałosny typ.

 25. Siekiera_Motyka said

  Ad. 22 – „..lesny,, jezeli nie mozesz, bo jestes za tepy tam na gorze, co zowie sie leb, zeby dociec realiow o twoim „dobrym” sowieckim szpionie to masz tu ..tu…tu…, jak niejaki Antek krowie na granicy:”

  Widać że Pan ma świetną wiedze na wszystkie tematy. Ale mimo tego jest Pan tempy.

  „W powojennej Polsce po raz pierwszy na emigrację Żydów do Izraela zezwolono w latach 1949-1950. Wyjechało wtedy blisko 30.000 polskich Żydów. Kolejna fala emigracji żydowskiej z Polski rozpoczęła się w 1956 r., kilka miesięcy przed „Październikiem” i powrotem do władzy Władysława Gomułki – Polskę opuściło wtedy ponad 47.000 Żydów. W latach 60-tych ogólna polityka migracyjna działała na zasadach restrykcji, tym niemniej podania o zgodę na wyjazd do Izraela były traktowane mniej surowo niż do krajów kapitalistycznych (w 1966 r. zgodę na wyjazd do Izraela otrzymało 67% spośród 801 starających się). W latach 1960-1966 wyjeżdżało do Izraela (taki kierunek deklarowało) po kilkaset osób rocznie, w sumie około 4200 osób. W rezultacie, w przededniu wojny sześciodniowej wg informacji Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (z lipca 1967), w PRL zamieszkiwało ok. 25.000 obywateli polskich, oficjalnie deklarujących narodowość żydowską. Należy także stwierdzić, że wszystkie fale emigracji – niezależnie od innych czynników – były wywołane falami antysemityzmu gwałtownie narastającymi w latach 1945-1946, 1956-1957 i 1967-1968.

  W dniu 19 czerwca 1967 r. w swym przemówieniu W. Gomułka powiedział: „Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli[…]. Każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę Polskę Ludową”. Takiej zgody na najwyższym szczeblu dawno nie było. Dnia 8 kwietnia 1968 r. Biuro Polityczne wydało polecenie, aby MSW i MSZ opracowały instrukcję w sprawie wyjazdu z Polski obywateli pochodzenia żydowskiego, którzy zgłoszą taką chęć.”

  http://www.fzp.net.pl/marzec-68/jak-pozbyto-sie-zydow-w-1968-r

 26. Kar said

  ..polska wiocha bucccy…”t e m p e”

 27. Joe said

  A na zakonczenie opowiem Wam to co wbije niejednego w ziemie….Gomulka uratowl mi zycie…Bo Spychalski juz zgodzil sie ze wyslanie nas do Wietnamu,a Gomulka powiedzial Chruszczowowi z ktorym mam zdjecie podczas wizyty w Warszawie…Taki h…j Polski zolnierz bedzie przelewal krew na obcym terytorium i zostalismy w Polsce a tylko nieliczna grupa specjalnych wyzszych oficerow wyjwchala i troche z nich wrocilo.Jednego, ojca mojego kolegi spotkalem w Stanach w latach 80-tych.

 28. do 28.Podobna sytuacja była dla specjalistów z PRL….w Afganistanie.

 29. Joe said

  28..To byl rok 65-ty.Od tego momentu akcje Wieslawa poszly w dol,a wiec nie zalezalo mu i przejechal sie po nich w 68-ym no i za dwa lata stalo sie to co sie stalo.To byl sympatyczny czlowiek.Pamietam raz podczas jakiejs imprezy chyba noworocznej ktora obstawialismy.Wyszedl z zona troszke weselszy wysciskal nas i koledze co byl w szatni dal kilka zlotych,taki ludzki chlop.

 30. Carlos said

  Lesny Lud ma racje. Jak slysze o Gomolkowszczyznie, to ze to zydki ujadaja. Gomolka byl POLSKIM PATRIOTA !!!

 31. Carlos said

  sorry…… Gomulka

Sorry, the comment form is closed at this time.