Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dzika tygrysica przyszła do ludzi bo szukała pomocy, bolały ją zęby

Posted by Marucha w dniu 2018-02-07 (Środa)

Zdesperowana tygrysica amurska, należąca do zagrożonego wyginięciem gatunku, zachowała się wbrew instynktowi i przyszła do ludzi. Odwiedziła syberyjską wieś, bo jak się później okazało, bardzo cierpiała z powodu zapalenia dziąseł.

Wielki dziki kot bez wahania położył się na ganku jednego z domów. Te zwierzęta zwykle unikają kontaktu z człowiekiem, więc takie zachowanie tygrysicy zasugerowało mieszkańcom wsi Sołońcowyj, że coś jest z nią nie tak.

Pani Galina Tsimano wyjaśniła w wywiadzie dla agencj RIA Novosti, że jej sąsiad, Aleksiej Chajdiejew, wczesnym rankiem, znalazł tygrysicę na wycieraczce. Wychodząc z domu nie mógł otworzyć drzwi, coś blokowało je z drugiej strony. Gdy zaczął pchać, usłyszał głęboki pomruk wielkiego kota.

Chajdiejew pomyślał, że bezpieczniej jest zostawić zwierze w spokoju i wezwać specjalistów. Gdy wyszedł z domu, tygrysica nie pozwoliła mu zbytnio zbliżyć się do siebie, lecz nie próbowała go atakować.

Na pomoc przybyli weterynarze z syberyjskiego Centrum Amurskiego Tygrysa, którzy przekonują, że zwierzę świadomie opuściło bezpieczną dzicz, szukając pomocy wśród ludzi.. Po podaniu środka uspokajającego przewieziono ją do wsi Aleksiejewka, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji.

Tygrysica ma ok 10 lat, na Syberii żyle zaledwie ok. 500 przedstawicieli tego gatunku. Kocica ma poważny problem z dziąsłami i zębami. Brakuje jej górnych kłów, przez co od dawna nie jadła i była wyczerpana. Podano jej duży posiłek z pokrojonego mięsa i zaczęto leczenie dziąseł. Gdy odzyska siły, zostanie poddana operacji pod pełnym znieczuleniem.

Źródło: ria.ru
http://dobrewiadomosci.net.pl/

Stwierdzam z ubolewaniem, iż w języku polskim coraz częściej używa się amerykańskiej transkrypcji rosyjskich nazwisk, np. „Khajdejew”.
A swoją drogą całe szczęście, że nie stało to się w Niemczech. Tamtejsze bydło zastrzeliłoby kocicę, tak jak zrobili to z polskim żubrem, który do nich zabłądził.
Admin

Komentarzy 13 to “Dzika tygrysica przyszła do ludzi bo szukała pomocy, bolały ją zęby”

 1. Efka said

  Koty małe i duże są bardzo mądre

 2. peacelover said

  …odzyska sily i wroci do domu !!!
  Tylko chyba bedzie trzeba ja karmic, jak ona nie ma klow !!!
  Trzeba zwierzakowi pomoc !!! ….. prosi o to !!!

  ——
  Coś na to poradzą.
  Admin

 3. Wimar said

  Konieczne będą implanty kłów

 4. alfa said

  To w kotach jest najprzyjemniejsze ze one chodza wlasnymi drogami i najokrutniejsze gdy widze w zoo te zwierzeta i ta szopke „my dbamy one maja tu cudownie” bo chodzi o zysk a w rzeczywistosci to udreka i niewola dla dzikich zwierzat, zwlaszcza kotow.

  ——
  Gdyby nie ogrody zoologiczne, wiele gatunków by juz wygineło.
  Admin

 5. Lara said

  Chyba wiedziała, że to jedyna szansa. Mądry zwierzak.

 6. Boydar said

  Tygrysica ma więcej rozumu od nas. Pomimo że jedyny ratunek wydaje się oczywisty, z uporem maniaka próbujemy memłając na własną rękę/paszczę utrzymać się przy życiu. Także wiecznym.

 7. prawo said

  Ale się porobiło. Nawet tygrys amurski lgnie do Ruskich. A Jewropa się cweli na potęgę. Co za świat.

 8. Stary Warszawiak said

  Tygrysica miała szczęście, że trafiła na Sybiraków. Stary Warszawiak jest z zawodu spedytorem i przez dziesięciolecia współpracował m. innymi z kierowcami TIR-ów. Z opowiadań kierowców wiem, że na Syberii żyją zupełnie inni ludzie jak w innych częściach świata. Kierowcy mówili: ” jak znaleźliśmy się na Syberii i mieliśmy jakikolwiek problem z samochodem miejscowi mieszkańcy, zawsze nam pomogli.
  Pomoc była nieraz bardzo prymitywna przy pomocy łomu lub młota czy nawet siekiery ale zawsze spotykaliśmy się z życzliwością miejscowych”. No cóż ci ludzie żyją w wyjątkowo ciężkich warunkach i wiedzą, że jak jeden drugiemu nie pomoże to może zginąć. Dlatego zajęcie się tygrysem zupełnie mnie nie dziwi. A szwaby oczywiście by postąpili tak jak z naszym żubrem o czym słusznie pisze Gajowy.

 9. VA said

  Żyje około 15 lat.
  Długość górnych kłów sięga 7,5 cm, a czasem nawet 9 cm.
  Poluje na duże ssaki, głównie dziki i jelenie.
  Dlaczego ta tygrysica ma poważny problem z dziąsłami i zębami?
  Przeciez nie jada przetworzonego jedzenia.

 10. Grace said

  Zgadza sie Panie Prawo. Nawet tygrysy wiedza którzy ludzie dobrzy i do nich ida po pomoc. Szkoda że nie wiemy jak stracił swoje kły, ale wierzę że Rosjanie mu pomogą tak jak zawsze pomagają, ludziom, zwierzętom …podziękować trzeba

 11. alfa said

  Admin – Wie Pan , wynika to z urbanizacji rejonow zamieszkalych przez dzikie zwierzeta i zanieczyszczen zwiazanych z cywlizacją przemyslową.

  Zwierzeta dzikie nie zostaly stworzone po to by sie nimi opiekowac i trzymac je w klatce, zadaniem ludzi jest (NIE) zadbac o srodowisko bo przyroda jest żywa i sama dba o siebie i dązy do rownowagi, a czlowiek ma sie zajmowac sobą i po prostu nie dewestowac przez fabryki i swoja kapitalistyczna-zyskowna dzialanosc przyrody – to jest ich naturalny swiat.
  Zurabizowane kontynenty fabryczne nic nie maja wspolnego z naturą i obciazaja ekosystemy bo są sztuczne i szkodliwe.
  Wąż sam zjadł swój ogon przerabiajac zyciodajna planete wraz z atmosferą na gruzowisko przetworzonych fabrycznie smieci.

  To co Pan napisał jest prawdą i zgadzam się z Panem , ale nie ma sensu z realnego punktu widzenia czyli zysku.

  10- Pan Admin pisząc to co napisał mniej wiecej zasugerował czemu straciła kły. Ja też.

  ——
  Mamy do wyboru: albo zdać wszystko na siły natury (które są i tak zakłócone), albo jednak ratować unikalne gatunki.
  Admin

 12. alfa said

  tzw kapitalizm fabryczny przemienil ludzi na bio-roboty,ktore przez brak kontemplacji z natura zlamaly podstawowe prawa naturalne – zachowanie zdrowego rozsadku i rownowagi dominujacej w przyrodzie. Efekt jest nam znany. Przyczyna jest zysk, a zysk z jednej strony to śmierć naturalna z drugiej.

 13. Joe said

  Alfa…Kto nie lecial nisko samolotem nad kanadyjskimi jeziorami,ten nie wyobraza sobie jaki wplyw maja kwasne deszcze na Nature.
  Denerwuje mnie propaganda o globalnym ocipieniu,ale nie mozna byc znieczulonym zeby tego co pokazuje Natura nie widziec.

  ——-
  Dlatego się nachalnie wciska brednie o „globalnym ocipieniu”, bo na tym się ZARABIA.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.