Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

USA i Izrael działają z premedytacją. Polska w narożniku będzie bita do nokautu.

Posted by Marucha w dniu 2018-02-07 (Środa)

PiS wpadł w pułapkę błędnej polityki zagranicznej, a także nadrzędnej zasady, że interesy środowiska międzynarodowego, w którym znajduje się Polska, są drugorzędne wobec wewnętrznych politycznych gierek propagandowych…

Nowelizację ustawy o IPN Sejm przyjął 26 stycznia — dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, a 5 dni później przyjął ją Senat. Podpisanie ustawy doradzał prezydentowi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W swoim wtorkowym przemówieniu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że podjął decyzję o podpisaniu Ustawy i w trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. To temat rozmowy korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z politykiem i niezależnym publicystą Konradem Rękasem.

Jak Pan skomentuje to, co się stało, i podpis prezydenta pod Ustawą o IPN?

— Po pierwsze wyjaśnijmy kwestię prawną, która wydaje się niejasna nawet dla polskich, a co dopiero zagranicznych obserwatorów całej tej afery. Decyzja prezydenta tak, jak ona brzmi literalnie, oznacza, że Ustawa w obecnym kształcie prawdopodobnie się nie utrzyma i zostanie zmieniona. To powinno głośno wybrzmieć. To jest zapowiedź rozpoczęcia prac nad zmianą tej ustawy, bo prawdopodobnie taką decyzję podejmie Trybunał.

Drugą kwestią jest, oczywiście, aspekt polityczny. Od wielu miesięcy powtarzam, że między bajki należy włożyć opowieści o jakimkolwiek poważnym konflikcie między prezydentem Dudą a PiS. Prezydent Duda swoimi wszystkimi dotychczasowymi decyzjami, także tymi, którymi wetował ustawy sejmowe, działał dokładnie zgodnie z interesem partyjnym Prawa i Sprawiedliwości. To nie jest bunt prezydenta Dudy przeciwko prezesowi Kaczyńskiemu. To nie jest zajęcie samodzielnego stanowiska przez prezydenta RP. To jest uratowanie pozycji PiS-u tak, jak ją widzi prezes.

PiS wpadł w pułapkę błędnej polityki zagranicznej [czytaj: antypolskiej polityki zagranicznej – admin], a także nadrzędnej zasady, że interesy środowiska międzynarodowego, w którym znajduje się Polska, są drugorzędne wobec wewnętrznych politycznych gierek propagandowych. PiS nie spodziewało się kompletnie konfliktu z Izraelem i USA na tle tej ustawy, która została przyjęta wyłącznie na wewnętrzne potrzeby krajowe. Ot tak, żeby zaspokoić oczekiwania części elektoratu i aby pokryć kwestię roztrąbionego przez opozycję rzekomego neonazizmu w Polsce.

Nikt z otoczenia Kaczyńskiego i sam Kaczyński nie spodziewał się, że prezentowani jako najbliżsi sojusznicy Polski — Izrael i USA — podejmą jakieś działania przeciwko Polsce. W tym zakresie Prawo i Sprawiedliwość, a w szczególności polska dyplomacja, w ogóle przez cały okres ostatnich dwóch dekad kibicowały i USA, i Izraelowi we wszystkich akcjach politycznych, jakie te kraje podejmowały przeciwko wszystkim dawnym i potencjalnym sojusznikom i przyjaciołom Polski. I oto okazało się, że pozostaliśmy sami. I teraz nikt na świecie nie ma ochoty Polsce w tym zakresie pomagać.

Pułapka zamknęła się bardzo mocno i prezes Kaczyński znalazł się w sytuacji praktycznie bez wyjścia. Jedyną cieniutką dróżkę i szansę na wyjście z twarzą z tej sytuacji może stanowić decyzja Dudy o skierowaniu tej ustaw do Trybunału. Oto, bowiem, gracz wewnętrzny zobaczy, że PiS się nie cofnął. A całe odium pretensji spadnie jak zwykle na prezydenta, który robi za odgromnik, za piorunochron dla PiS-u. Z kolei partnerów międzynarodowych Kaczyński chce uspokoić tym, że ustawa zostanie zmieniona.

To jest bardzo cienka i bardzo czytelna gra polityczno-propagandowa dowodząca rozpaczliwej sytuacji wokół PiS-u. Potwierdzająca klęskę, ogromną klęskę dyplomacji polskiej. Co prawda, warto pamiętać, że Polacy po prostu uwielbiają tych przywódców, którzy ponoszą klęski. A w tej konkretnej sytuacji Kaczyński znajduje się niczym Beck 1 września 1939 roku.

Omawiany dokument wywołał kryzys w stosunkach polsko-izraelskich. Skrytykował go Departament Stanu USA. W wydanym oświadczeniu zagroził, że może ona mieć wpływ na strategiczne interesy Polski, a także relacje z USA. Wygląda na to, że izolacja Polski na arenie międzynarodowej to już fakt?

— Tak się mści jednostronność polityki zagranicznej. Jeśli wszystkie aktywa wkłada się w jeden biznes, jeśli obstawia się tylko jednego gracza na scenie politycznej, to stawia się go w ogromnej przewadze wobec siebie jako tego mniejszego inwestora. Tak się mszczą zaniedbania ponad 28 lat dyplomacji III RP.

Jeśliby Polska prowadziła elastyczną politykę zagraniczną, jeśliby prowadziła inną, niż tylko polityka haseł, deklaracji i awanturnictwa, ale nie w polskim interesie, tylko w interesie zewnętrznym, tychże Stanów Zjednoczonych, wówczas mielibyśmy jeszcze jakieś pole do manewru.

Tymczasem zarówno Amerykanie, jak i Izrael działają z pełną premedytacją. Strona izraelska dobrze zna historię II wojny światowej i wie też, że ta ustawa nawet w najmniejszym stopniu — chociaż sama z siebie głupia — nie jest wymierzona ani w Izrael, ani w interesy społeczności żydowskiej na świecie. I mimo to z pełną premedytacją Benjamin Netanjahu punktuje stronę polską, wyciągając potencjalne zyski i korzyści z tego, że Polska nie ma się do kogo odwołać i nie ma obrony przed istniejącą obecnie na świecie narracją walki z powszechnym rzekomo antysemityzmem.

A w związku z tym Polska jest w narożniku i tam będzie do 10-ciu bita. Będzie bita do nokautu. I sami sobie niestety to wieloletnią głupotą swoich przywódców zasłużyliśmy.

Jednostronność i ślepota polityki musi oznaczać skutki, a w tym przypadku będą tym dotkliwsze, że nie pozwolono Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS-owi nawet wyjść z tego wszystkiego z twarzą. Nie powiedziano: „No dobrze, jakoś sobie klepnijcie tę ustawę, ale zmienicie ją potem po cichu. Za to zapłacicie, na przykład, bardzo wysokie reparacje dla ofiar Holocaustu w charakterze odszkodowania za przejęty po wojnie majątek”.

Nie, postanowiono, że i tak zapłacicie, że i tak będzie bardzo drogo. I tak już straciliście opinię na arenie międzynarodowej, no to jeszcze stracicie twarz w polityce wewnętrznej. Nasi rzekomi sojusznicy odbierają twarz swoim najwierniejszym polskim poplecznikom. Niestety, jeśli służy się byle komu, to on potem nawet lokai traktuje źle. I tak właśnie został potraktowany Kaczyński, PiS i Duda.

Ustawa o IPN wywołała poważne kontrowersje na Ukrainie. Rada Najwyższa Ukrainy potępiła ten dokument i zaapelowała do prezydenta Dudy i obu izb parlamentu polskiego o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim. Ale w przemówieniu prezydenta Dudy o Ukrainie mowy nie było. Dlaczego?

— Przemówienie prezydenta Dudy to w ogóle ewenement. Choć było to oświadczenie prezydenta Rzeczypospolitej, w zasadzie nic tam nie było skierowane do Polaków. To jest ewenement — policzono, że prezydent Duda 162 razy użył słowa „ale” w jednym wystąpieniu, które składało się z zaledwie kilku zdań absurdalnie wielokrotnie złożonych. Ja współczuję tłumaczom na inne języki. Jest to przemówienie nieprzekładalne, mimo że skierowane ewidentnie do cudzoziemców.

Było to przemówienie lobbystyczne w tym zakresie, że prezydent najlepiej i najmocniej czuje się w tematyce spraw żydowskich. Więc nic dziwnego, że obca prezydentowi Dudzie była kwestia ukraińska, była ona poboczna.

Niestety to fatalna nowelizacja — fatalna, bo nie powinno się ustawami karnymi regulować kwestii prawdy historycznej. To zawsze prowadzi do nadużyć, zawsze prowadzi do nierozwiązywalnych wątpliwości. To zawsze stawia przed sądami i prokuratorami zadanie decydowania, co jest, a co nie jest zabronionym czynem. Tak nie powinno się stanowić prawa. Tak nigdzie nie powinno się regulować kwestii ideowych i historycznych. Fatalną sprawą było to, że połączono te dwie sprawy — penalizacji banderyzmu z innymi sprawami.

I teraz, kiedy ustawa pada, bo kiedy zostanie skierowana do trwających nie wiadomo jak długo nowych regulacji, to może zostać zepsuta całkiem i nawet te zapisy o benderyzmie zostaną zmiękczone lub zlikwidowane. Co prawda, nie jestem ich entuzjastą, bo one niczego nie rozwiążą w polskich realiach. Tym bardziej że Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywało, że w celach propagandowych ulega naciskom Kresowian i wpisuje zakazy banderyzmu do ustawy o IPN, ale nie zmienia to niczego strategicznego w polityce Polski. To znaczy Polska będzie kredytować władzę w Kijowie. Oczywiście w zależności od tego, jakie wskazania otrzyma od Waszyngtonu.

Faktem też jest zachowanie strony ukraińskiej, te manifestacje, które w ostatnich dniach przechodziły przez Ukrainę, te bezprzykładne ataki na placówki polskie, te wystąpienia organizacji skrajnie szowinistycznych na Ukrainie, ale też wypowiedzi wszystkich przedstawicieli tego głównego nurtu ekipy Poroszenki, mówiące już jasno, że Ukraina musi być gotowa do walki na dwa fronty. Nie tylko w Donbasie, nie tylko z Rosją, lecz też z Polską.

Były też wypowiedzi, że Wołyń można i należy powtórzyć na Polakach, że można użyć mniejszości ukraińskiej w Polsce. To wszystko świadczyło, że nazizm nie jest kwestią historyczną na Ukrainie, tylko współczesną. To podkreśla wszystkie zastrzeżenia Kresowian. I to dobrze. Gdyby tego wszystkiego nie było, to ktoś mógłby powiedzieć: no dobrze, wpisaliśmy zakaz historycznego banderyzmu do ustawy i załatwiliśmy sprawę. Nie. Sprawa nie została załatwiona.

Sprawa banderyzmu nie zostanie załatwiona, dopóki nie zostanie on zdławiony na Ukrainie. Tak jak nazizmu nie dało się załatwić żadnymi deklaracjami politycznymi. Po to trzeba było zatknąć sztandar radziecki i polski na gruzach Berlina. Dokładnie to samo powinno być z banderyzmem. Dopóki nie wyzwoli się Kijowa i dopóki nie spali się ostatniej flagi czarno-czerwonej, ale nie tutaj, lecz na ulicach Kijowa i Lwowa, dopóty problem banderyzmu nie zostanie rozwiązany.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 29 to “USA i Izrael działają z premedytacją. Polska w narożniku będzie bita do nokautu.”

 1. Siekiera_Motyka said

  ” W wydanym oświadczeniu zagroził, że może ona mieć wpływ na strategiczne interesy Polski, a także relacje z USA. ”

  Och Tak. Bo gra idzie o TANI GAZ z USza. Nie można do tego pozwolić. Ludzie zmarzną.

 2. alfa said

  Ta sprawa jest wynikiem poczatku przygotowan ktore mialy miejsce pod koniec 2016r. wiedzialy o tym Niemcy,Usa,Izrael i Rosja i wszystkie wyrazily zgode na upublicznie (poltyczne upublicznienie tej tragedii bo jak ze inaczej)

  Bunt jest sztuczny i ma być zagrywką walki rządu polskiego o prawde, a w rzeczywistosci cel tej ustawy jest skrajnie bezsensowny i jest pretekstem by wysmiewac Polske i robic z niej szowinistyczny sztuczny problem.

  Co wiecej ustawa idzie do trybunalu wiec bedzie przepisana tego trybunalu, ktory jest przeciwny publicznej polityce PIS.

  W miedzy czasie Polska uraczy pewne srodowiska zadoscuczynieniem.

  Pisaliscie o specu o PR-u dannelsie, schadzkach rzadu z izraelem, a teraz jak dzieci uwierzyliscie ze Polska sama chciala cos zrobic, cos co tyczy sie tzw.zydów.

 3. Ktoś said

  Tak jak BIBLIJNY PONCJUSZ PIŁAT tak i

  współczesny mu Andrzej PIŁAT, żydowski namiestnik knesetu ds polin

  się MIOTA pomiędzy „BOGIEM” a „LUDEM”….

  czy UKRZYŻOWAĆ NARÓD POLSKI i zyskać poklask sanedrynu

  czy też GO UŁASKAWIĆ i STRACIĆ ŻYCIE od ich SKRYTOBÓJCÓW…..

  Ale COKOLWIEK UCZYNI to i TAK już SPROWADZIŁ ZAGŁADĘ…….

  czym wypełnił hurtem wiele proroctw….. 😀

  I za to należy mu być wdzięcznym jako GRABARZOWI wszelakich UPADŁYCH… 😀
  zapoczątkowanych BUNTEM ABLA znanego też jako WĄŻ PRADAWNY czy SZATAN…

  …MAT….. jak to powiedział PanBcek 🙂

 4. ciekawski said

  Ciekawy film o żydach i niemcach:

 5. revers said

  Sonderkommnada SS galizen gotowe do akcji an wschodzie po Przemysl, Rzeszow, Warszawe.

  .https://www.youtube.com/watch?v=_oK94y8d2cs

  w glebi kraju po Breslau milion siepaczy z seikierkami bandery czeka na alert wolynski.

  http://www.rmf24.pl/raporty/raport-spor-ustawe-ipn/fakty/news-ukrainscy-poslowie-potepili-nowelizacje-ustawy-o-ipn,nId,2518636

 6. www.wandaluzja.pl said

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201802067286958-usa-izrael-ustawa-nowelizacja-ipn-polska-banderyzm-holokaust-sputnik/
  USA I IZRAEL DZIAŁAJĄ Z PREMEDYTACJĄ. POLSKA W NAROŻNIKU BĘDZIE BITA DO NOKAUTU.

  Ten Leonid Sigan CIESZY SIĘ, że Polska zostanie ZNOKAUTOWANA.
  Asz mówił o Holokauście: ONI MUSZĄ W TO GRAĆ, BO TO JEST PRZYKRYWKA PRZEMYSŁOWEGO PŁODZENIA AMERYKANÓW NA SYBERII. Według ujawnionych danych to przy Płodzeniu Amerykanów zamordowano 20 milionów Ukraińców, 15 milionów Polaków i Sto Małych Narodów Rosji.

 7. www said

  strach na lachy

 8. hulsz said

  USA i Izrael działają z premedytacją. Polska w narożniku będzie bita do nokautu.
  Jak mozna bic cos czego nie ma?

 9. alfa said

  8- dokladnie, rzadko sie zdarza tak racjonalny wpis.

 10. KOJAK said

  Polska w narozniku ? Nie, Polska od 89 roku jest panstwem fikcyjnym rzadzonym przez zydowskie grupy ktore robia co chca i sa pod dyktatem bandziorow z USRAELA ! Teraz tylko maski bandziorow rzadzacych Polska i maski zydowskich oprawcow miedzynrodowych po prostu spadly i bandziory okazali sie nadzy!

 11. Wimar said

  Re 7 www

  a może „Strachy na Lachy? ” 🙂

 12. Joe said

  Nie strachy na lachy..tylko dzialanie z premedytacja…Oddzielenie Warszawy od Moskwy,a teraz kop w du…pe i dalsze samodzielne dzialanie….POzyjemy..zobaczymy ze to smutna prawda.

 13. , said

  http://www.prawo.uwb.edu.pl/prawo_new/news.php?n=1829

  była sobie taka gOWNO FUNDACJA IM FALCONE A ZŁODZIEJEM W KOZIENICACH BYŁ JASTRZĘBSKI powiedziała R-usałka a wg
  byłej MO NIE BYŁO przestępczości

  ??====TO PO HUJ TE ODZNACZENIA=== ???????????????????

  http://www.prawo.uwb.edu.pl/prawo_new/news.php?n=1829

  ciao YUAN IN BEI

  what women like secretary LAW im KOZIENICE do IN the STREET IN ITALIA –
  SO- POLISH KOMUNNIST PARTY IS STUPID AND NOT STRONG THEY DO PEOPLE STUPID

 14. , said

  lipa panie marku- gajda more -las da więcęj

 15. www.wandaluzja.pl said

  Ad. 3:
  Pani Justyno z Berlina. Pięknie Pani Mówi i przekonywująca, ale nie widzi Pani wiele poza Niemcami. Sprawa jest zaś taka, że ani Hitler, ani elita hitlerowska oraz SS nie mieli nic wspólnego z Holokaustem. Holokaust był bowiem SKUTKIEM śledztwa Abwehry w Jedwabnem, w trakcie którego znaleziono w synagodze białostockiej uwierzytelnioną politycznie Kartę Atlantycką, zwaną mapą Gomberga, który opracował ją. Na podstawie tej mapy rada polityczna Wehrmachtu – bo była taka – wydała ANTIKOMUNISTISCHBEFEHL Wbrew Hitlerowi jako Naczelnemu Wodzowi Wehrmachtu, który musiał to uznać i firmować, co stało się podstawą prawną Holokaustu.
  Holokaust był od początku do końca dziełem Generałów Wehrmachtu.

 16. , said

  what shi write in sms -MAYBe this
  https://marucha.wordpress.com/2018/02/02/posel-do-wynajecia-co-to-kazdemu-dogodzi/

 17. Joannus said

  Ad 10
  ”Nie, Polska od 89 roku jest panstwem fikcyjnym …”

  Nie fikcyjnym Panie Kojak.
  Tylko przybrała postać karykatury państwa, kiedy za upozorowaną fasadą jest tylko przejęta przez wrogów pozostałość po byłym państwie z najemnymi stróżami przypominającymi owsiki.
  A tak ładnie się zapowiadało, jak jelity z awansu społecznego wespół z robotnikami zaczęły grać pod batutą KOR-u.

 18. kura domowa said

  Dziwi mnie zupelna ignorancja tresci tej ustawy, chodzi o art. 55, ppkt. c bodajze. Procz Jablonowskiego nikt nawet nie powiedzial o tym talmudycznym zapisie.

 19. Siekiera_Motyka said

  W 2 Marcu 2013 napisano

  _http://www.dailymail.co.uk/news/article-2287071/Full-shocking-scale-Holocaust-revealed-researchers-Nazis-created-42-500-camps-ghettos-persecute-Jews-Europe.html

  „To jeden z najgorszych momentów w historii, który do dzisiaj budzi przerażenie.

  Podczas brutalnych rządów Hitlera nazistowskich Niemiec zginęło ponad sześć milionów Żydów.

  Ale teraz nowe badania odkryły, że Holocaust może być jeszcze gorszy niż wcześniej sądzono.

  Trzynaście lat temu naukowcy z United States Holocaust Memorial Museum rozpoczęli zadanie dokumentowania wszystkich gett, niewolniczych miejsc pracy, obozów koncentracyjnych i fabryk zabijających, które naziści utworzyli w Europie – i zdali sobie sprawę, że nie docenili skali zła nazistów . Ta mapa pokazuje rozległy zasięg obozów koncentracyjnych SS w całej Europie”

 20. Siekiera_Motyka said

  Mamy 17 Luty 2001 ,

  „Masa zwykłych Niemców wiedziała o ewoluującym horrorze Holokaustu Hitlera, wynika z nowego badania. Wiedzieli, że obozy koncentracyjne są pełne żydowskich ludzi, którzy zostali napiętnowani jako podludzi i odradzający rasę. Wiedzieli, że ci, podobnie jak inne grupy i mniejszości, zostali zabici z rąk.

  Wiedzieli, że Adolf Hitler wielokrotnie prognozował eksterminację każdego Żyda na ziemi niemieckiej. Znają te szczegóły, ponieważ przeczytali o nich. Wiedzieli, ponieważ obozy i środki, które do nich doprowadziły, z dumą i dumą donoszą krok po kroku w tysiącach oficjalnie inspirowanych niemieckich artykułów i plakatów medialnych według badań, które mają być opublikowane jednocześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. na początku przyszłego miesiąca, który został opisany przez przełomową wczoraj przez Oxford University Press i został już okrzyknięty przez innych historyków.

  Raporty, w gazetach i czasopismach w całym kraju, były fazami publicznego procesu „odczulania”, który działał aż nadto dobrze, osiągając kulminację w zabiciu 6 milionów Żydów – mówi Robert Gellately. Jego książka „Backing Hitler” jest oparta na pierwszej systematycznej analizie historyka ocalałych archiwów niemieckich gazet i czasopism od 1933 r., Kiedy to Hitler został kanclerzem. Badanie zajęło setki godzin i wydało dziesiątki folderów z kserokopiami, z których wiele pochodziło z 24 głównych gazet i czasopism z tego okresu.”

  „Konwencjonalna mądrość pośród historyków powojennych była taka, że – jak lord Dahrendorf, były strażnik St Antony’s College, Oxford, mówi w swoim studium „Społeczeństwo i demokracja w Niemczech” (1966) – „Z pewnością jest prawdą, że większość Niemców” nie wiedziała ” o narodowych socjalistycznych zbrodniach przemocy, nic precyzyjnego, to znaczy, ponieważ nie zadawali żadnych pytań „. Powszechnym wyjaśnieniem wśród wpływowych współczesnych historyków niemieckich, w tym Hansa-Ulricha Thamera w jego badaniu Wooing and Violence (1986), jest to, że naziści „uwiedzili” niechętną lub pasywną publiczność.

  Gellately profesor historii Holocaustu na Clark University w stanie Massachusetts, oferuje masę detali, które wspierają temat wcześniejszego dzieła, Hitler’s Willing Executioners Daniela Goldhagena, który wywołał międzynarodową sensację w 1995 roku. Motywem Goldhagena było „to, co faktycznie zrobili naziści. miało się rozpiąć i tym samym aktywować istniejący, stłumiony antysemityzm Niemców „.”

  _https://www.theguardian.com/uk/2001/feb/17/johnezard

 21. Ktoś said

  ad.15

  Tę mapę znaleziono PRZED czy PO ataku Niemiec na Rosję ?

 22. , said

  YES YES this man ib show-Y am muślim ? -maybe

 23. , said


  WIRTUAL LAKE KOZIENICE UL MACIEJOWICKA 4 /15 and ===========MO===============

 24. jowram said

  Cały świat słyszał [bzdury] o Schindlerze. Prawie nikt nie słyszał o dr. Łazowskim – Polaku, który uratował 8 tys. Żydów.

  7.02.2018 r. http://niewygodne.info.pl/artykul8/04261-Swiat-powinien-uslyszec-o-dr-Lazowskim.htm

  Ta historia to gotowy materiał na hollywodzki film. Eugeniusz Łazowski najpierw uciekł z sowieckiego transportu na Sybir. Następnie wydostał się z niemieckiego obozu dla jeńców. Ostatecznie osiadł w Stalowej Woli, gdzie jako lekarz PCK wpadł na pomysł, jak uratować tysiące ludzi przed wywózką do obozów śmierci. Zaczął im podawać niegroźną bakterię, która „zakłamywała” wyniki testów (były one identyczne, jak przy zakażeniu śmiertelnym tyfusem). Niemcy widząc skalę „epidemii” wstrzymali ze Stalowej Woli wywózki do obozów koncentracyjnych.

  Eugeniusz Łazowski urodził się w 1913 roku w Częstochowie. Na Uniwersytecie Warszawskim studiował medycynę. Wybuch II wojny światowej zastał go w trakcie zdawania egzaminów końcowych. Po 17 września został aresztowany przez Sowietów. Zdołał jednak uciec z transportu jaki miał go wywieźć na Syberię. Następnie został aresztowany przez Niemców. Trafił do niemieckiego obozu jenieckiego, ale i stamtąd potrafił uciec. Ostatecznie osiadł w Stalowej Woli, rodzinnej miejscowości swojej żony, gdzie jako lekarz podjął pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu.

  Na początku wojny jego znajomy, dr Stanisław Matulewicz, odkrył, że krew osób zakażonych niegroźną bakterią Proteus OX19 podczas testów daje wyniki identyczne jak przy zakażeniu tyfusem plamistym.

  Obaj lekarze zaczęli „szczepić” swoich pacjentów niegroźną bakterią i wysyłać próbki krwi do niemieckich laboratoriów. W efekcie Niemcy ogłosili okolice Stalowej Woli terenem objętym zarazą, a niemieccy obywatele w pośpiechu ewakuowali się z zagrożonego epidemią obszaru. Jednocześnie podjęto decyzję, aby wstrzymać wywózki miejscowej ludności na przymusowe roboty oraz do obozów koncentracyjnych.
  Dodatkowo w przypadku próbek krwi Żydów Łazowski dodawał odczynniki, które czyniły wynik badania niejasnym, gdyż jednoznaczne wykrycie tyfusu u Żyda oznaczało dla niego natychmiastową egzekucję przez gestapo. To, w powiązaniu z decyzją o wstrzymaniu wszelkich wywózek, uchroniło przed śmiercią około 8 tys. Żydów zamieszkujących Stalową Wolę i najbliższe okolice.
  W 1944 roku Łazowski zrozumiał, że Niemcy chcą się go pozbyć. Od tego czasu, aż do końca wojny pozostawał w ukryciu. Po wojnie podjął pracę w Klinice Akademii Medycznej oraz Instytucie Matki i Dziecka. W 1958 roku wyjechał z rodziną do USA jako stypendysta Fundacji Rockefellera. W USA został profesorem pediatrii w Uniwersytecie Stanowym w Illinois.

  Łazowski wykazał się niezwykłym bohaterstwem. Oszukiwał gestapo, fałszował raporty, modyfikował próbki wysyłane do niemieckich laboratoriów. Wszystko po to, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich.

  Za pomysł z wywołaniem niby- epidemii tyfusu powinien mieć swój pomnik, a któraś z głównych ulic Stalowej Woli winna nosić jego nazwisko.

 25. , said

  https://wpolityce.pl/swiat/380454-premier-izraela-ma-powazne-klopoty-netanjahu-moze-uslyszec-zarzuty-korupcyjne
  JAK ZWYKLE

 26. Grace said

  A moze sie w koncu opamietaja , może dojdą inni do władzy. Młodzi nie zbrukani…eh pomarzyć można. Swoja droga Rosja zaraz za miedzą, ale do tego trzeba Polaków z wyższym IQ.

 27. Lily. said

  Nie bylo by „Sasiadow” Grossa jak by nie decyzja niejakiego L.Kaczynskiego,
  wielkiego „Polaka”,gorliwego katolika”meza
  stanu”,stad ten KULT wsrod zwolennikow.
  Ja nie jestem zwolenniczka zadnej partii.
  Gdzie sie czlowiek nie obejrzy wszedzie cos zwiazane z Lechem.
  A tak na koniec,to co Kaczynscy jeden czy
  drugi zrobili dla etnicznych Polakow?.
  Prosze zwolennilow o przyklady.
  Wiem,ze odznaczyl kilku Naszych medalami.

 28. Re: Artykul.
  Nauka nie idzie w las…

  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 29. revers said

  O Niemcach cos tapomniano w tej koalicji antypolskiej, Niemcy rowniez uznajac starania Izraela o 300 mld. z RP i przycmieniu zadan PIS w ciagu 24 godzin od powstania Duzej Koalicji GroKo
  sprzedaly Izaelowi 3 fregaty plos jedna za darmo-friko.

  http://alles-schallundrauch.blogspot.com/2018/02/die-neue-groko-schenkt-israel-ein.html

  Nie ma to jak geszefty z Izraelem, gdy 3-ciego wrobi sie w „polskie obozy koncentracyjne” i zdejmie niemieckiej odpowiedzialnosci i syjonistow za przemysl holocaustu, dla spadkobiercow bez liku.

Sorry, the comment form is closed at this time.