Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Twórca Art-B u boku izraelskiego polityka oskarżającego Polskę o Holocaust. „Nie ma przypadków, są tylko znaki”.

Posted by Marucha w dniu 2018-02-10 (Sobota)

Szykowany na nowego premiera Izraela Ja’ir Lapid, który w ubiegłym tygodniu stwierdził, że „Polskie obozy śmierci istniały i żadne prawo nigdy tego nie zmieni”, obraca się w bardzo ciekawym towarzystwie. U jego boku widziano bowiem… Andrzeja Gąsiorowskiego.

Przypomnijmy, że Gąsiorowski na początku lat 90-tych za pośrednictwem swojej spółki Art-B wypompował z polskiego sektora bankowego 4,2 bln ówczesnych zł (równowartość 420 mln zł), po czym uciekł do Izraela. Do dziś za ten gigantyczny przekręt nie poniósł żadnych konsekwencji.

Warto przypomnieć, że Andrzej Gąsiorowski wraz z Bogusławem Bagsikiem (drugi współzałożyciel Art-B) uciekli z Polski do Izraela w połowie 1991 roku, gdy na jaw wyszedł wymyślony przez nich proceder tzw. „oscylatora ekonomicznego”, który pozwolił im wcześniej zgarnąć ok. 4,2 bln ówczesnych zł (równowartość 420 mln dzisiejszych zł).

Proceder „oscylatora ekonomicznego” polegał na lokowaniu pieniędzy w bankach, a następnie pobieraniu czeków „potwierdzonych” (tj. gwarantowanych przez bank) na ulokowane kwoty i – w dalszej kolejności – na realizowaniu tych czeków w innym banku, gdzie zakładana była kolejna lokata, pobierany kolejny czek gwarantowany itd.

W warunkach panującej w latach 1989-1991 niedrożności systemu przepływu informacji międzybankowej (była to wymiana informacji off-line, a dokumenty przesyłane były zazwyczaj pocztą) informacja o tym, że czek został zrealizowany w innym banku docierała nierzadko po kilku dniach lub po tygodniu, a do tego czasu lokata stworzona z tych samych pieniędzy była oprocentowana w kilku bankach równocześnie. Sprawnie działający oscylator w ciągu niespełna dwóch lat uczynił z Gąsiorowskiego i Bagsika bardzo majętnych ludzi.

Co ciekawe – Główny Inspektor Nadzoru Bankowego już w grudniu 1990 dostrzegł nieprawidłowości w obrocie kapitału holdingu Art-B, ale dopiero po pół roku prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Ówczesny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Maciej Zalewski – ostrzegł Bagsika i Gąsiorowskiego kilkanaście godzin przed ich szykowanym aresztowaniem (Zalewski został za to skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę dwóch i pół roku pozbawienia wolności).

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1991 roku, dwie godziny przed zamknięciem dla nich granic kraju, obaj właściciele Art-B wyjechali do Izraela. Tam szybko uzyskali obywatelstwo, co uchroniło ich przed wysłanym za nimi międzynarodowymi listami gończymi, ponieważ Izrael zawsze odmawia ekstradycji własnych obywateli do innych krajów.

Andrzej Gąsiorowski, ścigany międzynarodowym listem gończym, przez 22 kolejne lata mieszkał w Tel Awiwie. Izrael konsekwentnie odmawiał Polsce jego ekstradycji. Do Polski powrócił w 2014 roku, kiedy główne zarzuty dotyczące tzw. „oscylatora ekonomicznego” uległy przedawnieniu.

Nadal jednak w mocy pozostawały prokuratorskie zarzuty dotyczące przywłaszczenie ze szkodą spółki ponad 71,7 mln zł. Do czasu… 1 lipca 2015 roku weszła w życia uchwalona przez Platformę Obywatelską i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego, która przyspieszyła przedawnienie zarzutów wobec Gąsiorowskiego. W efekcie powyższego także i w tym przypadku śledczy musieli umorzyć sprawę.

Stanislas Balcerac, który jako pierwszy ujawnił na twitterze informacje na temat spotkania Lapida i Gąsiorowskiego, sugeruje nawet, że twórca Art-B był „słupem izraelskich służb”, których celem była „operacja plądrowania polskich banków na początku lat 90-tych”.

O tym czy Gąsiorowski był „słupem izraelskich służb” nie będę się wypowiadał, bowiem nie ma na to żadnych potwierdzonych informacji. Faktem jest jednak to, że spółka Art-B sfinansowała w części tzw. „operację MOST”, która polegała na przerzucie Żydów z ZSRR i Rosji do Izraela w latach 1990 – 1992. W akcję tą były zaangażowane służby specjalne z Polski (Departamentem I MSW), Izraela (Mosad) oraz USA (CIA).

Źródło: Oscylator ekonomiczny (Wikipedia)
http://niewygodne.info.pl

 

Komentarze 32 to “Twórca Art-B u boku izraelskiego polityka oskarżającego Polskę o Holocaust. „Nie ma przypadków, są tylko znaki”.”

 1. Siekiera_Motyka said

  ” W dniu 25.06.1991 r. Minister Stanu, Szef Kancelarii Prezydenta RP (Jarosław Kaczyński), po rozmowie jaką odbył z szefem Urzędu Ochrony Państwa (Andrzejem Milczanowskim), przekazał mi polecenie zaprzestania kontaktów z Art-B. Według przekazanych mi informacji, Urząd Ochrony Państwa miał wejść w posiadanie danych na temat powiązania spółki Art-B ze służbami specjalnymi obcego państwa. Bezzwłocznie zaprzestałem kontaktów z Art-B.
  Pomimo dwu miesięcy pracy poświęconej zbadaniu spółki Art-B, jej powiązań i działań, nie jestem do dziś w stanie autorytatywnie wypowiadać się na jej temat w aspekcie bezpieczeństwa państwa, i ewentualnych jego zagrożeń.

  Moja praca, którą musiałem nagle przerwać, nie może służyć jako najlepszy przykład współpracy pomiędzy instytucjami władzy, które zajmują się podobną problematyką (MSW, a. właściwie Urząd Ochrony Państwa a Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (UOP)).

  Terminarz moich, najważniejszych spotkań dotyczących Art-B wyglądał następująco:
  UOP: 23 kwietnia, 1, 8, 9,10 maja, 20-25 czerwca, 2 lipca.
  Izrael: 21, 23 maja, 18, 20, 28 czerwca, 1, 7 lipca,
  Art-B: 11,17, 20, 24, 25 czerwca.

  Nigdy ani UOP, ani Ministerstwo Sprawiedliwości, nie przekazywały mi jakichkolwiek informacji operacyjnych dotyczących Art-B. Sam, po uzyskaniu jakichkolwiek informacji dotyczących Art.-B przekazywałem je do wiadomości swoim zwierzchnikom w Kancelarii Prezydenta RP (Jarosławowi Kaczyńskiemu i Lechowi Kaczyńskiemu), oraz do Urzędu Ochrony Państwa.”

  http://anga-artb.blogspot.lu/2000/12/maciej-zalewski.html

 2. revers said

  Dla kontrastu znaczacy zyd z Knesetu Uri Awneri, a Gasiorowkiemu juz raz udalo sie s.lic z waliza $$$$, w czym pomgali mu przyjaciele Bolka i szemranego kapitalu zwiazanymi ze starymi sluzbami bezpieczenstwa, ale widac malo bylo szmalu na „oscylatorek” to teraz moze wiecej da sie wycignac na „holoszwindel”.

  http://newsweb.pl/2018/02/09/w-pis-swietuja-izraelski-posel-ujawnil-cala-prawde/

 3. Ona said

  Dlaczego Izrael nie wydał Polsce aferzysty, poszukiwanego listem gończym? Jaki pan taki kram?

 4. Romank said

  Panie one…bo to Sezam nalezy do Ali Baby, a nie odwrotnie.

 5. Romank said

  Uwaga…moze zorganizujemy akcje pisania do Sejmu????
  Z inicjatywa ustawodawcza ,,,o nieprzedwanianiu zbrodni preciwko narodowi polskiemu takich jak ograbienie mienia narodowego znacznej wartosci zwlaszcza tych dotyczacych okresy tzw transformqacji ustrojowej i przeksztalcen ekonomicznych?????
  O nieprzedwanianiu zbrodfni Kurestwa zwanego Gruba Kreska!

 6. Grace said

  W Polsce powinna powstać zorganizowana partyzantka i wykonywać wyroki śmierci na takich złodziejach i niszczycielach Polski. Na wszystkich tych co przyczynili sie do destrukcji polskiego przemysłu i tych co wykupili państwowe zakłady za parę procent ich wartości. Pod mur z nimi i ze zdrajcami narodu polskiego.

 7. JUDE chcą tylko od nas wyszlamować kasę,a prawdę mają gdzieś!O przyszłości UE,mocarstwa USrael[i jego kolonii nad Wisłą:JUDEpolonii],dżihadzie i 3.wojnie światowej-zob.: ‘2021, Moonwars’ (na:docer.pl)

 8. Terebesz said

  Wpis p. Grace, aczkolwiek miły memu sercu, podlega niestety pod paragraf „szerzenie nienawiści na tle rasowym i narodowościowym”…

 9. Romank said

  Placic podatki zlodziejom i utrzymywac partyzantke????? TO idiotyczny pomysl…..

 10. Greg said

  ,,Syjonistyczni heretycy rządzący państwem są kolaborantami i agentami samego szatana. Nie myślcie, że ci niszczyciele którzy zaczęli z Żydami Iranu i Jemenu skończą z Żydami Maroka i Afryki północnej, niech B-g się zlituje. Oni planują też zrobić to Żydom w Ameryce i Szwajcarii, jeśli będzie tam choć jeden Żyd poza „Izraelem”.

  ,,Ci ludzie rządzący państwem, ci niszczyciele narodu żydowskiego, oni są ze strony samego Zła – złych skłonności, Szatana, Anioła Śmierci, niech B-g się zlituje”

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/slowa-rabina-shaula-braha-2018-02

 11. Kapsel said

  (…)

  Gąsiorowski podkreśla, że często bywa w Polsce i ma wiele spraw do zamknięcia. Zamierza również kontynuować swoją działalność związaną z produkcjami medialnymi. – Działam na rzecz integracji w Parlamentarnej Komisji Knesetu ds. stosunków regionalnych Izraela z Polską, współpracuję z izraelskim ministerstwem nauki i technologii oraz ministerstwem turystyki. Angażuję się też w integrację polskich parków naukowo-badawczych z izraelskim sektorem start-upowy – mówi. Jak dodaje, chce stworzyć w Polsce fundację promującą na skalę globalną nasz kraj.
  Zamierzam pozywać za używanie sformułowania „afera Art-B”

  Rozmówca portalu zwraca również uwagę na pojawiające się często negatywne skojarzenia z jego osobą i zapowiada, że będzie z tym walczył. – Zamierzam pozywać za używanie sformułowania „afera Art-B”. Dość tego! Każde stwierdzenie typu „związany z aferą” będzie kończyć się u prokuratora, w procesach o odszkodowania. Wiele gazet już się o tym przekonało. Przez lata tolerowałem ich bezkarność, ale więcej sobie tego nie życzę – dodał. Przyznaje, że teraz walczy o rozliczenie likwidacji jego firmy i ewentualne odszkodowania.
  To będzie reaktywacja Art-B

  – Chcemy odzyskać wszystkie udziały, to będzie reaktywacja Art-B. Należy spowodować, żeby zespół ekspertów jednoznacznie ocenił, jaki jest aktualny bilans wzajemnych rozliczeń pomiędzy Art-B, BHK, i NBP. Dziś w wyniku likwidacji Art-B uzyskano prawie 800 milionów złotych – mówi Gąsiorowski.
  Środowisko obecnej PO współuczestniczyło w rozbiorze Art-B

  Były współwłaściciel Art-B przyznaje, że zmiana ekipy rządzącej w Polsce to dobra wiadomość

  (…)

  https://dorzeczy.pl/kraj/22047/Andrzej-Gasiorowski-zapowiada-reaktywacje-znanej-w-latach-90-tych-spolki-Art-B.html

 12. Kapsel said

  Po wyjeździe z Polski Gąsiorowski zamieszkał w Izraelu i otrzymał obywatelstwo tego kraju. Tam założył organizację pozarządową Helping Hand Coalition, która działa na rzecz ocalonych z Holocaustu.

  – Moja fundacja zrzesza 250 organizacji w Izraelu oraz kilkadziesiąt międzynarodowych, których zasięg działania to 200 krajów na świecie – opowiada dziś. – Jestem współtwórcą grup medialnych dostarczających regularnie produkcję o Izraelu dla networków telewizyjnych o zasięgu do kilkuset milionów telewidzów na całym świecie.

  Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski to nie tylko afera oscylatora. Obaj w 1990 roku sfinansowali operację Most, czyli transport kilkuset tysięcy Żydów z terenów ZSRR do Izraela. Krajem tranzytowym miała być Polska, której w tamtym czasie brakowało odpowiedniego wyposażenia do tego typu operacji.

  – Realizowaliśmy płatność za sprzęt na potrzeby działalności RP. Na zlecenie MON. To nie była darowizna. To była transakcja handlowa. Później potrzebowali samochodów, to ściągnęliśmy jeepy, niby na test, z Korei, żeby sobie nimi pojeździli – wspomina Gąsiorowski. – I wreszcie 17 czerwca 1990 roku pierwszy samolot z radzieckimi Żydami startuje z Okęcia.

  https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/andrzej-gasiorowski-boguslaw-bagsik-i-art-b,70,7,1936710.html

 13. Salcie said

  Witold Gadowski „Jesteśmy okupowani przez poststalinowskie elity. Musimy się z tego wyzwolić”

 14. Salcie said

  „Okupacja żydowska mogłaby być cięższa od sowieckiej” – S. Michalkiewicz: Mag. Polskie Sprawy #24

 15. Do 1.Tak
  Do 12.Oszustwo medialne,kłamstwa gdyż żydzi z CCCP nie chcieli do Izraela tylko do Niemiec.

  Dowody w DRK (Czerwony Krzyż w Niemczech).

  Miałem w tym czasie różne firmy w Niemczech,w tym ochraniającą przybyszów ,żydów z Rosji w specjalnych wydzielonych „schroniskach-kontenery, na obrzeżach Berlina (Zelendorf,Lichtenrade,Neukolln-Britz)

  Tysiące żydów z pomocą władz niemieckich,tak jak dzisiaj pseudo uchodzcy,zamieszkali w specjalnych „schroniskach”.Z rodzinami,z dziećmi i nie mieli ochoty na klepanie biedy w Izraelu i ochoty na fanatyzm religijny,tak bezszczelny do kobiet.Niezapominajmy że w tym czasie oświata w Rosji,była na wysokim poziomie.Znacznie wyższym aniżeli w Izraelu.

  Parszywe kłamstwo:”Obaj w 1990 roku sfinansowali operację Most, czyli transport kilkuset tysięcy Żydów z terenów ZSRR do Izraela.”

  To administracja niemiecka,płaciła(dowody i rachunki do dzisiaj są dla prawników dostępne)wraz z polską administracją za przeniesienie żydów do „Izraela”czyli do Europy zachodniej.Tylko kilka tysięcy wyjechało do Izraela.

  Cytat:”Moja fundacja zrzesza 250 organizacji w Izraelu „hhahaha.dlatego bieda w Izraelu wzrasta tak jak depopulacja białych żydów w Izraelu.

  Młodzi uciekają do USA, Kanady,do Niemiec, zmieniają nazwiska(wojsko),biorą ,śluby na Cyprze,pomimo wojsk izraelskich na tej wyspie.

  Szukamy Panowie alibi na następne zyski w Polsce? Niech was szlag trafi za takie układy,gdy leki w biednej Polsce,dla dzieci są w dalszym ciągu drogie i płatne.To jest perwesyjna polityka w Polsce,pod ochroną Mosadu,

  Jak długo?

 16. KazekW said

  „Do dziś za ten gigantyczny przekręt nie poniósł żadnych konsekwencji.”

  A czy za inne zlodziejstwa byly konsekwencje? Czy bufetowa nie jest dalej prezydentem W-wy? Czego oczekujecie po mafi PiS? Teraz chodzi o uzyskanie arendy nad polskim obszarem jewrounii jako stuacja przejsciowa do Judeopolnii, a teraz jest okazja na mega kradziez ktora przygotowywaly od lat PO-PiS i inne mafie.

 17. NC said

  Re w6, KazekW: Trafna i jasna synteza.

 18. Lily. said

  Pan Gadowski mowi duzo,ale pewnych
  spraw nie rusza,wrecz neguje.
  Ten wywiad jest dowodem na to.
  A,wiec kto stoi za powstaniem ISIS ?.
  Kto dal ISIS dostep do Facebooka iTwittera.?
  Juz kiedys pisalam z kim jest rodzina wlasciciel Facebooka na zasadzie (bratanek,stryj) Dla niepoznaki kazdy z nich uzywa inne nazwisko.

 19. revers said

  jak ktos lezy na wznak i prawie ze kwiczy to jak nie zadac wiecej ..

  http://prawy.pl/65601-stanislaw-michalkiewicz-przestrzega-ze-zydzi-chca-calego-mienia-polski/

 20. Zborowski said

  Brac sie za tych ;;;;koszernych bizmesmenow

 21. Bogusz said

  ad.5 panie Romanie popieram całkowicie

 22. Bogusz said

  ad.6 Popieram, komando śmierci potrafiłoby przywrócić porządek

 23. RomanK said

  Dzieki panei Bogusz ..mam nadzieje ze pan Gajowy pozwloi umiescic list do podpisania ..a ja proponuje skierowac go na rece pana posla Janusza Sanockiego , zeby przedstawil go w Sejmie jako referent projektu.

 24. revers said

  re6

  w RP jak w kazdym niewolniczym systemie, z haslem wolnosci bez obrony zbrojnej wolnosci, cyz osobistego mienia, mozna tylko baka puscic po cichu na odludziu, a nie powolywac partyzantke , czy ruch oporu.

  http://wronieckibazar.pl/straz-graniczna-przechwycila-1000-sztuk-elementow-broni-do-kalasznikowa-wideo/

  Jest tyle sluzb ze zaba z zamkiem od karabina lub nitem od karabina nie przesliznie sie przez granice, chocby czesci od broni byly sprzedawane do najwiekszej i najstarszej demokracji swiata za oceanem usa.

 25. fax said

  Posiedziałby ART_B polski żyd z Polakiem, złapanym za pól batona, w dodatku powolnym na umyśle.. Tam z nadmiaru czasu nauczyłby go jeden z drugim jak to się robi, by mieć całego batona i nie siedzieć w pierdlu, być pochowanym w wieku starczym, najlepiej na powązkach, przy salucie honorowym, z Orłem Białym w klapie.

 26. https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/03/20/mit-6-milionow/

 27. dziadek said

  jak mówi przysłowie żyd żydowi oka nie wykole

 28. wkurzony Jankes said

  Co opowiada i przekazuje bardzo wkurzony Amerykanin: ze mianowicie przyczyny sa rownie wazne jak i skutki. Nalezy przygladac sie przyczynom:
  I odwalic sie od Polakow. Z wszystkich panstw europejskich tylko Polska, Czesi i Grecy nie mieli SS ani zadnych oficjalnych kolaboracji z Niemcami hitlerowskimi w czasie wojny. Dlaczego czepiaja sie tylko Polski a nie na przyklad Litwy gdzie akurat Litwacy wymordowali tysiace zydow. Ani Ukrainy, ani bogatych zydow w Anglii i USA, ktorzy wiedzieli o holkauscie i nie przyszli swoim z pomoca???
  Bardzo oburzony Amerykanin podaje slynne cytaty i kopie zachodnich gazet.

  Kazdy powinien to przeczytac: Raport Jerzego Potockiego, polskiego ambasadora w USA jest powszechnie znany. Ale byli tez i inni:

  Big Names Who Said Jewish Power Caused WW II

  http://tomatobubble.com/id587.html

  Amerykanie juz w 1938 roku przygotowywali sie do wojny z Niemcami, Wlochami i Japonia:

  HITLER PLEAS FOR PEACE — FDR PREPARES FOR WAR

  http://tomatobubble.com/id958.html

 29. Nie ma przypadków? said

  A taka Miriam Shaded – ciekawe dlaczego ta pani obraca się w takim syjonistycznym zydotowarzystwie wzajemnej mosadowej adoracji – m.in.: Gąsiorowski, Bagsik, Dziewulski, J.Godson, A. Kalata, Zygmunt bauman, M.Święcicki, Rzymanek, zydoFrondy, tvn, mosad, nativ, shabak, interpol…
  Wszyscy w/w na promocji ksiązki Operacja MOST, w czerwcu 2015r w Hotelu Hilton W-wa:

  GF Operacja Most - 04428
 30. Estera said

  30
  Nie ma przypadkow

  Te malpe, ktorej mozg wysechl sprowadzila Fundacja Estery – prosto z Izraela.
  Purim, Purim

 31. Lily. said

  Re 30
  Dlaczego?. Miriam zydowskie imie,nazwa
  fundacji Estera. Czy to malo?,aby byc w
  tym wyborowym towarzystwie.

Sorry, the comment form is closed at this time.