Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jedyne, czego oczekuje od nas Izrael to całkowita i bezwarunkowa kapitulacja

Posted by Marucha w dniu 2018-02-19 (Poniedziałek)

Cóż takiego powiedział premier Mateusz Morawiecki w Monachium, że w Izraelu pojawiły się wezwania do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską?

Otóż – i powiedzmy to twardo i wyraźnie – nic. A w każdym razie nic, co mogłoby wywołać aż taką reakcję.

[A wielka szkoda, że nie starczyło mu jaj, aby zjebać Izrael jak burą sukę i samemu zerwać stosunki dyplomatyczne z tym plugawym, gównianym kraikiem – admin]

Morawiecki – odpowiadając na pytanie dziennikarza – wspomniał o tym, że podczas okupacji niemieckiej kolaboracja zdarzała się wszystkim, w tym także Żydom. Czy to jest kłamstwo? Oczywiście, że nie. Wystarczy sięgnąć do źródeł historycznych, choćby do pamiętników, które pozostawił po sobie Calek Perechodnik.

Czy tych źródeł i tych faktów nikt w Izraelu nie zna? Ależ oczywiście, że są tam znane. Tyle, że Żydzi uznali, iż kolaboracja ich rodaków jest zupełnie innym zjawiskiem niż – przykładowo – współpraca polskich szmalcowników z Niemcami. Bo – jak tłumaczą – Żydzi ratowali swoje życie, a szmalcownicy chcieli po prostu zarobić.

Owszem, jest różnica między obydwiema postawami i to zasadnicza. Jednak nie zmienia to generalnego faktu, że – tak jak powiedział premier – kolaboracja nie była ograniczona do Polaków. Naród i państwo polskie – wbrew temu, co się twierdzi dość powszechnie w Izraelu – nie są sprawcami zagłady Żydów, tak samo jak kolaboracja Żydów da się zrozumieć w kontekście ich tragicznego losu.

Mamy takie samo prawo odrzucać kłamliwe twierdzenia o polskim systemowym współuczestnictwie w Holokauście, jak Żydzi mają – przykładowo – prawo usprawiedliwiać przejawy kolaboracji swoich rodaków. Problem w tym, że Izrael odmawia nam prawa do obrony dobrego imienia. I właściwie o to się toczy spór.

Wiele razy pisałem, że obie wizje najnowszej przeszłości – polska i żydowska – wzajemnie się wykluczają. I raczej nie należy spodziewać się, że dojdzie tu do jakiegoś poważniejszego kompromisu. O ile w ogóle do niego dojdzie. Wystarczyłoby zatem przyjąć program minimum, uznać istniejące rozbieżności, uszanować wzajemnie własną wrażliwość i zakończyć konflikt, który nie ma dobrego dla obu stron rozwiązania.

Jednak nawet ten program minimum jest niemożliwy na gruncie obowiązującej religii Holokaustu. Izrael domaga się od nas – wbrew naszej historii – przyjęcia własnych dogmatów i zbiorowej pielgrzymki wszystkich Polaków do Kanossy. To jest niemożliwe. To byłoby po prostu splunięciem na groby blisko trzech milionów Polaków nie będących Żydami, którzy zginęli podczas wojny.

Nie można oczekiwać racjonalnego rozwiązania tego konfliktu, bo on po prostu nie jest oparty na racjonalnych przesłankach. Trudno jest bowiem porozumieć się – nawet na poziomie minimum – z kimś, kto zderzając się z inną wrażliwością, wpada w histerię, zatyka uszy i chce rozmówcę udusić w napadzie wściekłości. I o tym właśnie przekonał się w Monachium premier Morawiecki. Człowiek niesłychanie ostrożny w sądach i unikający konfliktów.

Okazało się bowiem, że jedynym stanowiskiem, którego oczekuje od nas Izrael i liczne środowiska żydowskie jest całkowita i bezwarunkowa kapitulacja.

Konrad Kołodziejski
Publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl. Wcześniej pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku” , „Życiu” oraz w „Nowym Państwie”.
https://wpolityce.pl

Komentarzy 41 to “Jedyne, czego oczekuje od nas Izrael to całkowita i bezwarunkowa kapitulacja”

 1. Zborowski said

  No jak sie ma takich prezydentow jak ;Andrzej Duda.Ktory z usmiechem zapala Hanuka w Palacu Prezydenckim I celebruje swieto zydowskie Na terenie Panstwa Polskiego.
  To niema co sie dziwic ze parchy zydowskie oczerniaja nas na swiecie o RZEKOMY ANTYSEMITYZM.CZY POLSKIE BOZY KONCENTRACYJNE.
  Gdyz caly obecny rzad w POLSCE Jest pro pro pro=zydowski.A wiec takie ;;;nataniaha moga jechac rowno po LBACH POLSKICH.
  No przecierz maja swoich ludzi w Sejmie ;PRZEPRASZAM W KNESEJMIE.
  POLACY RODACY OBUDZIMY SIE W KONCU

 2. lolek said

  ad Zborowski
  Czy teraz zapali?
  W grudniu po południu będzie sprawdzian.

 3. prawo said

  @Zborowski
  „Jak się takich wybrało to się takich ma”. Zamiast powtarzać błahe truizmy to proszę napisać, jak z tego wyjść. To będzie cenne.
  Czekam.

 4. revers said

  To wszystko wyglada na ustawke, a maja padac kolejne panstwa od Iranu z uwagi na niezalezny bank centarlny poczawszy przez Rosje ze wzgledu na bogactwa naturalne po Polske ze wzgeldu na religie i prawo holocaustu do biliona w usd.

  Nawet niby zamachowcowi z Florydy dostalo sie od biebiego, gdy tym czasem w izraelu nie milknie ostatnia afera korupcyjna z udzialem bibiego.

 5. Archer said

  Admin

  Jakby Morawiecki zrugał Israel za oszczerstwa przeciwko Polakom, to jeszcze by dobrze nie wrócił z Reichu a już by został przez Kaczora „naczelnika państwa” i cały PiS odwołany z funkcji premiera. A nowy premier/ka jaki by nastał po Morawieckim zaraz by musiał przepraszać żydów w imieniu „wszystkich Polaków”. I wypowiedzieliby się też „polscy” purpuranci, hierarchowie kościoła katolickiego w naszym bantustanie, że „antysemityzm” jest grzechem.

  ——-
  Może i tak, może i nie…
  Admin

 6. Raynold said

  „[A wielka szkoda, że nie starczyło mu jaj, aby zjebać Izrael jak burą sukę i samemu zerwać stosunki dyplomatyczne z tym plugawym, gównianym kraikiem – admin]”
  Panie Marucha, proszę nie żartować, bo to, że między sobą się szarpią, nie jest wcale czymś rozstrzygającym dla Polski. Na pewno krzywdy sobie nie zrobią a co najwyżej wprowadzą temat zastępczy. Dla przypomnienia, niedawno podjęto decyzję, że na wszystkich większych polskich lotniskach będzie stałe połączenie z nimi. I to na pewno nie z powodu nagłego zainteresowania turystycznego Polaków.

  ——-
  Bardzo lubię dyplomację uprawianą przez Filipińczyka Duterte („spierd… pedale” do jakiegoś amerykańskiego dupka).
  Admin

 7. Zborowski said

  Jak z tego wyjsc Panie Prawo?Proste pytanie ale jakie trudne.By na nie odpowiedziec?
  Mysle ze sprawy bardzo skaplikowane trzeba rozwiazywac w prosty sposob.My albo Oni?Od 1926 roku do dzis 2018.Nie mamy swojej wolnosci politycznej.A wiec jestesmy pod okupacja ;(Bogatego establishmentu zachodniego)Gdyz to oni zrobili .Przewrot Majowy Zrobiony przez agenta niemieckiego Jakim byl Pilsudzki.Mason Socjalista .2-Wojna swiatowa a I teraz mamy juz 3-wojne swiatowa.Narazie to odbywa sie ekonomiczna I socjalna eksterminacja Narodow Europy Nie tylko nas Polakow.Ale wszystkie panstwa Europy.Chcesz miec pokoj szykuj sie do WOJNY.
  Uswiadamiac nasza mlodzierz dzieci wnukow.Rozmawiajac z nimi Jak my dorosli rozmawiamy z soba.Tak jak to robia zydzi w swoim srodowisku.
  WYLACZMY TE TELEWIZORY w diablu.CZYTAJMY WIECEJ.Nie czytajmy kolorowej prasy ichnej.Przestanimy odwiedzac ich ;;;;;;przepiekne Galerie .Przestanimy kupowac ten chlam z ciagniety z zachodu.Wspomagajmy sie nie tyle finansowo .Co badzimy dla siebie bardziej mili przystepni otwarci wspierajmy sie duchowo.Dobrym slowem.
  Kultywujmy swoia tradycje kulture historie ROZMNAZAJMY SIE JAK NAJWIECEJ.BY BYLO NAS JAK NAJWIECEJ.Tak jak to robia arabusy hindusi czy innii.A przecierz tam bieda jest.Prawdziwa radosc jaka ma czlowiek To nie pieniadze Ale dzieci sa prawdziwym bogactwem twoim czy Panstwa.Dzieci dzieci jeszcze raz dzieci .I to madre dzieci.Madrzy rodzice .Madre dzieci.Glupi rodzice Glupie dzieci.Szkola Strzelnica Kosiciol.Zatrznijmy sie zajmowac meskimi sprawami ;Sport strzelectwo polowania walki wrecz HARTOWANIE CIALA I CO NAJWAZNIEJSZE DUCHA.
  Polakom potrzeba PRAWDZIWYM MEZCZYZN WOJOWNIKOW .Anie chudopacholkow w rurkach cienkich spodniach Takich frajerkow zrodzonych do roboty za psie pieniadze dla zyda Czy innego scierwa.Ktory w luksusie oplywa.DOSC.
  JESTEM POLAKIEM I MAM OBOWIAZKI POLSKIE.
  A nie Unijne.

 8. ojojoj said

  Ustawa na stronie rzadu polskiego, prosze wcisnac w link .pdf

  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000369

  Prosze przeczytac punk 3. w 6) – na drugiej stronie.

  Brzmi on nastepujaco:

  „3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.”

  A wiec, taki „naukowiec” Gross, czy „artystka” Holland moga sobie dalej robic co chca.

  Ta ustawa to jest „scam”. Jest to ustawa antypolska, bo daje antypolakom prawo do ktorego moga sie powolac w razie pozwu do sadu przez zwyklego obywatela RP.

  To wszystko to zaplanowana hucpa. Zaplanowana przez obie strony.

 9. ojojoj said

  Jednym kamieniem, 2 ptaki zbite. Polska obsmarowana na swiatowym forum, oraz dodatkowa amunicja dla antypolakow.

 10. Boydar said

  „… nie ma Boga …” Ps 14.1 oraz 53.1

 11. Marco Polo said

  6
  @ Rodrigo Duterte
  Nie do dupka, tylko do ambasadora USA Golberga,(pedala) ktory w czasie kampanii wyborczej na Filipinach , latal po wyspach i krzyczal, zeby nie glosowac na Duterte.
  Bo Amerykanie uwazaja, ze to wielki grzech wtracac sie do wyborow w cudzym kraju, ale na Filipinach mozna.
  Jak tylko Duterte wygral wybory to wywalil Goldberga z Manili i rzeczywiscie powiedzial publicznie: Mamy dosc amerykanskich pedofilow.
  Ciekawe, ze Amerykanie sie nie obrazili, nawet wtedy jak Duterte dal im 2 lata czasu na wycofanie bazy z Subic Bay.

  Mnie sie Duterte podoba bo walczy z narkomania. Na Filipinach buduje ogromne centrum rehabilitacyjne dla ofiar narkomanii a jednczesnie jest bezlitosny dla przestepcow.
  Jako prokurator generalny w Mindanao Duterte zrobil porzadek i z piratami i z narkomanami w Davao. Dlatego zostal wybrany.

  ——
  Ambasador, nie ambasador – ale dupek. Przede wszystkim dupek.
  Lubię Duterte w tym świecie pełnym „dyplomatycznych” pierdół.
  Admin

 12. Boydar said

  Nie wiem czy zupełnie na serio ale ostatnio nakazał swoim, że jak jakieś cipy będą protestowały masowo to żeby im właśnie w cipy strzelać. Rzekomo cipa bez cipy to już nie cipa. Nic się nie zna.

 13. ibrahim ibn jakub said

  srać na to jebane żydostwo satanistyczne…..

 14. antonio said

  add 7 Brawo Panie Zborowski jestem tego samego zdania

 15. JUDASZ said

  Cała nadzieja w Iranie !

 16. RomanK said

  Niech mi ktos powie …na jakiego Ujjjweja…potrzbne w Israelu polskie placowki dyplomatyczne?????
  A w Polsce icjhnie?????

  ——-
  Od dawna to mówię.
  Admin

 17. Re: 16 RomanK
  Ano dlatego, ze taka decyzje podjal zydowski kneset w tel-avivie, a zydowski „kneSejm” w W-wie taka decyzje wykonal…
  Ponadto, gdzie zydzi w I-sra-hell’u otrzymywali by polskie dokumenty na przeprowadzke na z gory ustalone stanowiska???
  Jak na razie oboz w Austwitz jako biuro meldunkowo-dokumentowe (urzad emigracyjny) jeszcze nie funkcjonuje, gdzie zydzi w obozie stawali (objawiali) sie „goracymi” Polakami….w wersji: „lodzki”, „warszawski”, „piotrowski”, „gdanski” itp…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Polska przypomina samochod m-ki Ferrarii o 1000 KM i dopoki lichwiarze kontroluja doplyw paliwa do silnika (komor spalania), to NIGDY z takiego samochodu nie zrezygnuja…
  A czy ktos by zrezygnowal, jesli otrzymalby taki samochod w prezencie???

 18. Miet said

  Bardzo dobre pytanie, Panie Romanie.
  Przecież to tylko niepotrzebna biurokracja.
  Jedno jest w tym wszystkim dobre, że antypolskość Żydów została wreszcie nagłośniona.
  To powinno mieć miejsce conajmniej 25 lat temu – ale lepiej późno niż wcale.
  Może ci, którzy ciągle ich usprawiedliwiali, myśląc, że oni popełnieją błędy wynikające z jakiejś tam niewiedzy, teraz przejrzeli.
  Chociaż w to wątpię.

  Od prawie czterech miesięcy jestem bzrdzo biernym uczestnikiem Gajówki – na stare lata problemów i obowiązków mi nie brakuje.
  Mam nadzieję, że się trochę rozruszam.:-)))

 19. NICK said

  Wszy znów weszły.

 20. Miet said

  Panie Wacławie, mam jedno pytanie: – czy to spod #19 ciągle Pan zalicza jako „specyficzny sposób wypowiedzi”?
  Proszę o odpowiedź – od niej zależy, czy mam sobie ubliżać pozostając w towarzystwie takiego bydlaka jak ten spod #19.

 21. ojojoj said

  do 18 Panie Miet

  Nikt nic nie przejrzal (poza zwyklymi obywatelami RP – a wiec nikt) i zadna antypolskosc nie zostala ujawniona. Wrecz przeciwnie. Tak jak pisalem w 8 – jest to hucpa zaplanowana co najmniej rok temu.

  A dla tych co im sie nie chce kliknac na linka na oficjana strone rzadowa, to zacytuje:

  Art. 55a.

  1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie
  ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

  2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

  3. NIE POPELNIA PRZESTEPSTWA sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności ARTYSTYCZNEJ lub NAUKOWEJ.

  Tak wlasnie rozpracowuja zydzi gojow, i widze ze wielu tutaj w Gajowce tez. Zamiast przeciwstawic sie tej ustawie i poprzec jedynie po WYKRESLENIU numeru 3. – to wszyscy sie bija zeby ustawa przeszla, ktora jeszcze bardziej zniewoli Polakow.

 22. ojojoj said

  Prosze tez zauwazyc, ze oprawcy (Niemcy) siedza cicho w krzakach i sie przygladaja, a ofiary (polacy, zydzi) sie napierd….

 23. Marucha said

  Re 20:
  Nie zauważyłem, że to do Pana. Bardzo Pana przepraszam, Panie Mietku.

  Re 19;
  Panie NICK, odzywka była po prostu chamska.
  Takie wypowiedzi, pochodzące od starych gajówkowiczów, których przecież cenię – są dla mnie, nie waham się użyć tego słowa, szokujące.
  Pan Miet ma poglądy na Amerykę, jakie ma, ale polskość wciąż się w nim czuje.

 24. Miet said

  Dziękuję za odpowiedź, Panie Wacławie.

 25. Marucha said

  Re 18:
  Tłumaczenie wypowiedzi naszych zadeklarowanych wrogów „brakiem wiedzy”, „pomyłką”, „niedoświadczeniem” czy nawet „młodością” pismaka – to specjalność polskojęzycznych mediów i polityków.
  To samo przecież obserwuje się w obecnej antypolskiej hucpie: „nieporozumienie”, „niewłaściwa interpretacja” … itepe sraty taty dupa w kraty.

 26. Miet said

  Dokładnie Panie Wacławie – tak właśnie jest i tak zawsze było.
  Polski niby-rząd nie pisnął nawet słówkiem – udawał, że nie widzi ani nie słyszy. Uważał, że to nie jego działka aby zadziałać.
  Teraz coś tam drgnęło i widzimy, że jazgoczą na cały świat. Ale układanka zaczyna być bardzo klarowna – kto jeszcze nie widzi o co na prawdę chodzi?
  Chodzi o Polin i to nie tylko pomiędzy Odrą i Bugiem ale i ten trochę dalszy – do drugiego morza.

 27. Re: 25 Marucha
  Mysle, ze juz domysla sie Pan, dlaczego Kongres Polonii Amerykanskiej jest w takim oplakanym stanie?
  (o kongresie (zydo-kresie) kanadyjskim nie bede nawet wspominal)…

  Oni tez maja „ziarnko polskosci”…
  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.co

  ——
  Czepia się Pan słów.
  Admin

 28. Szkoda said

  Szkoda tej biednej Polski. Wszystkie g.. na nią teraz uderzają. Izraelska kloaka.

 29. Re: 28
  Rachunek zaniedbania o wlasna Ojczyzne rowniez trzeba zaplacic…NIe ma zmiluj sie…

  Wolnosc mierzy sie krzyzami, a nie iloscia sluchajacych „obietnic” z „plazmowych” szczekaczek…
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 30. Marucha said

  Cenzura:
  Wyjątkiem od powyższych zasad są osoby zAbanowane, czyli z różnych powodów wykluczone z ogólnej dyskusji.
  Typowe powody zabanowania:
  – nadmiernie agresywny i wulgarny styl wypowiedzi
  – ataki na Kościół i religię (w tym rozpowszechnianie popularnych kłamstw)
  – wpisy noszące znamiona prowokacji, np. mające agresywny charakter lub nawołujące do stosowania przemocy, nie zawierające żadnych faktów prócz pustosłowia
  – ataki na właściciela witryny, insynuacje pod jego adresem, próby zdyskredytowania witryny itd.
  – wchodzenie z butami w życie prywatne gajowego.
  – celowe zamulanie dyskusji komentarzami nie na temat aby sprowadzić ją na inne tory.

  Niektóre komentarze osób zAbanowanych mogą jednak zostać przepuszczone na forum.

  Osobiście widzę się w ostatniej kategorii zAbanowanych.

  Ale to oczywiście wódz ma rację. 😀

  Powodzenia Marucha, bawcie się dobrze. I szybko.

  Ps. Nie ma takiego słowa, zabanowani.

 31. RomanK said

  Panowie..wypowiedzial sie prezydent Israela….to nei Zydzi to zydzi tamto…zydzi maja od chaletm polityke, ich interesuje lapes capes i w kieszonke schowac….
  Szkalowaniem zajmuja sie zawodowcy c o zyja z tego..zadne zydki…sama elita intelektuana Wiekiego Syonu…sztadlany…i groisepuretzim:-))))
  Na taka wypowiedz Prezydenta..powinien odpowiedziec prezydent Polaki pan Andrzej Juda…. i wszyscy politycy ,czyli Naczelnicy ….
  Czekam na reakcje….
  Ciesze sie panie Mieciu ze sie pan odezwal..myslalem ,ze panu cos dolega…..

 32. Re: 31 RomanK
  zyd natanjude lze jak wsciekly pies, a ze ma cala sfore platnych „kundli”, ktore na jego syjonistyczna modle szczekaja a nawet dokonuja niewyobrazalnych rzeczy, to w dalszym ciagu pozostaja tam, gdzie wsciekly pies wstawil ich na okreslone „srebrnikowe” miejsca…w tym „jadrus” juda vel duda…
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 33. anonim said

  Pan Miet tez troche przesadza.
  My tu wszyscy jestesmy ANONIMOWO , panie Miet.
  Nie obchodzi mnie kto jak naprawde ma na imie.

  dyskutujemy opinie – a nie osoby
  I adresujemy opinie – nie osoby
  Taki osobisty adres jest troche infantylny.

  Po to sa anonimy. Juz byl taki jeden co „rozpracowal” pana Waclawa.
  Trzymajmy sie zasad, dobrze????

  ——-
  Aha, nazwanie kogoś „wszą”, to dyskusja nad „opinią”, a nie atakowanie osoby…
  Admin

 34. Re: 27 Gajowy komentarz.

  Przykro mi, ale stwierdzilem fakt… A z faktami sie nie powinno dyskutowac…
  Nie czepiam sie ani nie czepialem niczego i nikogo, a jedynie uzywam dokladnie takie samej broni i sila rzeczy amunicji. (bardzo rzadko zdarza mi sie uzywac wiekszego przekonywujacego kalibru…)

  Jednemu dane jest umiejetnosc czytania, a drugiemu rozumienia. Innemu patrzenia a jeszcze innemu rozrozniania kolorow. Coz, nie kazdemu jest dane posiadania wszystkiego na raz, co bardzo rzadko sa tego przypadki…Ale sa…

  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Panie Gajowy, prosze sie uwolnic od kompromisow, znajomosci, stazu, sympatii i przyjazni… I wtedy zacznie Pan czytac sercem, a nie oczami…

 35. Bogusz said

  Alexander Macedoński rozwiązał problem jednym cięciem miecza, pisałem już wcześniej i powtórzę, ze jedynym sposobem rozwiązania tego problemu było wyrzucenie pani Azari i natychmiastowe zerwanie wszelkich stosunków z Izraelem

 36. Archer said

  Re: RomanK

  Potrzebne są, bo w 68 roku na tle wydarzeń macowych wielu polaków wyemigrowało do Israela. I jeszcze wielu polaków w Israelu ocalałych z holocaustu otrzymuje od Polski emerytury. I jeszcze dlatego, że Polska kupuje od Israela (co prawda mocno przepłacając) pociski i broń. Gdyby nie to, polska armija nie miałaby czym strzelać, przyszliby ruskie i zajęliby całą Polskę bez jednego wystrzału.
  Dlatego sam widzisz, stosunki z Israelem to być albo nie być dla Polski, tak samo jak stosunki z UPAdliną. Już niejaki Giedroyc mówił że bez „niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski”, dziś trzeba dodać do tego, że bez Israela też nie będzie niepodległej Polski.

 37. Boydar said

  W takim razie ja tylko do „… że antypolskość Żydów została wreszcie nagłośniona …”. To stwierdzenie Pana Miet spod (18).

  Pragnę zauważyć, że owszem, została nagłośniona, ale praktycznie wyłącznie antypolskość tasiemców zagramanicznych. O tutejszych ani słowa.

  Między innymi dlatego wytłuściłem początek. Można wiele napisać/powiedzieć, nie pisząc nic. Tu Pan Gajowy jest mistrzem nad mistrzami – „niejedno mam do powiedzenia, a jeszcze więcej do przemilczenia”.

  Nie, to nie oznacza że przychylam się do opinii Pana NICK’a. Bo Pan NICK przelewa na Pana Mieta cały swój ŻAL, że jest jak jest. Zaś intuicyjnie wyczuwa, że coś wspólnego, jakiś udział, Pan Miet z tym ma. Ale nie wszystko, nie od poczatku, i nie w takim zakresie aby Go za to powiesić, Panie NICK’u.

  Pana Mieta powiesić jest łatwo (19). Ciach i już. Ale to nie jest uczciwy proces, to akt desperacji; zupełnie jak wygarniecie Cyklopowi z obu rur.

 38. Komitet Obrony Gojów said

 39. Kapsel said

  Oświadczenie organizacji żydowskich do opinii publicznej
  19 lutego 2018

  My, przedstawiciele polskich organizacji żydowskich, wyrażamy nasze oburzenie z powodu narastającego w kraju klimatu nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmu. Mowa nienawiści wylewa się z internetu i rozpycha się w przestrzeni publicznej. Rozpowszechniła się w mediach, w tym i tych, które chcą nadal uchodzić za publiczne, i nie zdumiewa już także w słowach radnych, posłów, czy wysokich nawet urzędników państwowych. Ilość pogróżek i obelg, kierowanych pod adresem żydowskich instytucji i placówek, stale rośnie. Doceniamy to, że prezydent, premier i przywódca partii rządzącej potępili antysemityzm. Ale póki słowa ich nie przekształcą się w czyny, brzmieć będą raczej jak deklaracja bezradności wobec napiętnowanego, a mimo to szerzącego się zła. Potrzebne są stanowcze działania.
  Polscy Żydzi – w przeddzień 50. rocznicy marca 68 i 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim – nie czują się dziś w Polsce bezpiecznie. Jest rzeczą oczywistą, że obecne zagrożenia nie przypominają tych z przeszłości, i że – inaczej niż w wielu innych krajach współczesnej Europy – nie przybierają też formy bezpośrednich napaści. Ale brak fizycznej przemocy nie wystarcza przecież, by sytuację uznać za normalną. Oczekujemy od władz publicznych, by nie tylko przyznały, iż antysemityzm jest złem – ale że jest złem tu i teraz, że zagraża w Polsce dziś, i że musi być napiętnowany i ścigany. Brak przeciwdziałania ze strony władz odbierany jest bowiem jako przyzwolenie – i przez sprawców, i przez tych, w których czyny sprawców są wymierzone. Organizacje żydowskie gotowe są do szczegółowej, praktycznej współpracy z instytucjami publicznymi, od policji przez media po szkoły, by stawić temu tamę.
  Wiemy też, że nie tylko my, a zapewne nawet nie my najbardziej, padamy ofiarą tego klimatu nienawiści. Wyrażamy naszą solidarność z wszystkimi w Polsce, którzy – jak Romowie, muzułmanie, uchodźcy, osoby czarnoskóre, Ukraińcy, członkowie pozostałych mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych czy innych – doświadczają wrogości czy wręcz dyskryminacji. Czujemy gniew i wstyd, że w naszym wspólnym kraju kogokolwiek to spotyka. Jesteśmy, w ramach naszych szczupłych możliwości, gotowi współpracować z wami i waszymi organizacjami, by przeciwstawić się złu.
  Obecna fala antysemityzmu nastąpiła w związku ze sporem o wchodzącą właśnie w życie nowelizację ustawy o IPN, którą uważamy za źle napisaną i szkodliwą dla swobody debaty historycznej. Ale jeżeli sporadycznie pojawiające się na świecie, godne potpienia, wzmianki o „polskich obozach” wymagają, zdaniem rządu i parlamentu, aż takiej reakcji prawnej, to co powiedzieć o szerzącej się w Polsce nietolerancji i nienawiści? Instrumenty prawne do ich zwalczania istnieją. Brak, jak dotąd, politycznej woli. Oczekujemy, że zostanie okazana.
  Apelujemy zarazem do wszystkich, jakiej by nie byli narodowości czy wyznania, z którymi wspólnie udało nam się, na przestrzeni ostatnich 30 lat , zbudować – oparte na wzajemnym szacunku i prawdzie – zbliżenie polsko-żydowskie jakiego w dziejach naszej Ojczyzny dotąd nie było. Nie pozwólmy, by dzieło to zostało zmarnowane. To nie przeszłość nam zagraża, lecz niechęć do uczciwego się z nią rozliczenia. To nie konflikt polsko-żydowski nam grozi, lecz kolejna odsłona sporu o to, jaka ta Polska, wspólna nam wszystkim, ma być. Pozostańmy uczciwi, odważni i solidarni. Nie dajmy się podzielić.

  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
  Naczelny Rabin Polski
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
  Gmina wyznaniowa Żydowska w Bielsko-Białej
  Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma
  Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith
  Żydowskie Stowarzyszenia Czulent
  Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
  Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra
  Fundacja Shalom
  Jewish Community Centre – JCC Warszawa
  Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce
  Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu
  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
  Stowarzyszenie Midrasz
  JCC Kraków
  Hillel Warszawa
  Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu
  Stowarzyszenie Żydów i Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej
  Fundacje Żydowska „Chidusz”
  Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi Warszawa

  http://warszawa.jewish.org.pl/2018/02/oswiadczenie-organizacji-zydowskich-do-opinii-publicznej/

 40. Kapsel said

  Jak marzec ’68 wpłynął na zmiany społeczne i polityczne w Polsce?
  20 lutego 2018

  Debata organizowana przez oddział polski Stowarzyszenia B’nai B’rith
  Jak marzec ’68 wpłynął na zmiany społeczne i polityczne w Polsce? Co pozostawił nam w spadku? 1968 – 1970 – 1976 – 1980 – 1989
  25 lutego, godz. 17.00, Muzeum POLIN, wstęp wolny
  Mija pięćdziesiąt lat od Marca ’68, lecz wciąż powracają pytania o konsekwencje tamtych wydarzeń – o przemiany w aparacie władzy i proces formowania się środowisk opozycyjnych, o widzianą z obecnej perspektywy nagonkę antyżydowską i emigrację, wreszcie – co może najważniejsze dla oceny Marca ’68 – o jego dzisiejsze skutki.
  Chcemy, żeby rozmowa z zaproszonymi gośćmi pomogła w konstruowaniu świeżych odpowiedzi na znane pytania, może też postawiła nowe. Debata zorganizowana przez polski oddział B’nai B’rith z udziałem Jana Lityńskiego, Adama Michnika i Piotra Osęki.
  Prowadzenie: Anna Dodziuk, Sergiusz Kowalski.

  http://warszawa.jewish.org.pl/2018/02/jak-marzec-68-wplynal-na-zmiany-spoleczne-i-polityczne-w-polsce/

 41. , said

Sorry, the comment form is closed at this time.