Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (12 – …
  Krzysztof M o Pięć lat nieróbstwa Dudy
  Krzysztof M o Pięć lat nieróbstwa Dudy
  Krzysztof M o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  Krzysztof M o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  lewarek.pl o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  PISKORZ o Wolne tematy (12 – …
  PISKORZ o Wolne tematy (12 – …
  Marcin o Smoleńsk: Wszyscy uważają, że…
  Joannus o Polska zapłaci Amerykanom tyle…
  matołek o Smoleńsk: Wszyscy uważają, że…
  Kapsel o Wolne tematy (12 – …
  NICK o Wolne tematy (12 – …
  Kapsel o Wolne tematy (12 – …
  Birton o Skutki uboczne 13. emerytury:…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 501 obserwujących.

Wojna w Syrii – nowa odsłona

Posted by Marucha w dniu 2018-03-03 (Sobota)

Jak przewidywałem w swych analizach dotyczących wojny w Syrii, rozbicie tzw. Państwa Islamskiego jako struktury quasi państwowej i jego klęska militarna, wcale nie oznacza początku końca konfliktu. Kampania roku 2017 przyniosła sukces rządowi w Damaszku wspieranemu przez koalicję Iranu i Rosji.

Sstem obrony przeciwlotniczej „Buk”

Wielcy gracze drugiego planu stawiający sobie za usunięcie prezydenta Asada i przejęcia władzy przez lojalne im marionetki, na czele z USA, Izraelem i Arabią Saudyjską nie składają broni. Wprost przeciwnie, w lutym 2018 spadły maski i doszło do spektakularnych uderzeń na Syrię i jej sojuszników ze strony Izraela i USA.

Bitwa lotnictwa Izraela z syryjską obroną przeciwlotniczą

10 lutego br. doszło do największego starcia pomiędzy Syrią i Izraelem od czasów Wojny Libańskiej w czerwcu 1982. W intensywnym kilkugodzinnym starciu po raz pierwszy od 2006 roku, czyli tzw. drugiej wojny z Libanem, Israel Defense Forces straciły zestrzelony samolot. Po kilku dniach z chaosu informacyjnego wyłonił się obraz tej bitwy.

Według danych Izraela około 4.00 rano 10 lutego, z zachodniej części Syrii, od strony granicy z Jordanią, w izraelską przestrzeń powietrzną wleciał bezpilotowy aparat latający (BSL) produkcji Iranu typu „Saeghe”. To niezwykły dron, o obniżonej wykrywalności dla radarów, będący kopią amerykańskiego drona Lockheed Martin RQ-170 „Sentinel”. Skąd w rękach Persów taka zaawansowana broń?

W grudniu 2011 Teheran, prawdopodobnie za pomocą rosyjskiego systemu Walki Radiowo-Elektronicznej „Krasucha”, przejął kontrolę i sprowadził na ziemię amerykański dron zwiadowczy. Według nieoficjalnych źródeł celem misji „Sentinela”, przejętego przeszło 200 km w głębi irańskiego terytorium, było rozpoznanie instalacji nuklearnych Teheranu. 12 grudnia 2011 Stany Zjednoczone oficjalnie zwróciły się do rządu Iranu z prośbą o zwrot aparatu, jednak ten odmówił. Tak czy inaczej w maju 2014 Iran publicznie zaprezentował kopię amerykańskiej maszyny.

Wg specjalistów jest ona o ok. 40% mniejsza, jednak pozwala prowadzić tak misje rozpoznawcze, jak i uderzeniowe. Zasięg irańskiego BSL ocenia się na ok. 350-450 km. To relatywnie duży dron o rozpiętości skrzydeł ok. 25 metrów. Radary izraelskie zlokalizowały bezpilotowego szpiega i po kilku minutach naprowadziły na niego śmigłowiec szturmowy produkcji USA, legendarny AH-64 „Apache”, który za pomocą działka M230 kalibru 30 mm lub rakiety powietrze-powietrze Pyton 5, zniszczył irański BSL. Szczątki irańskiego pojazdu prezentowano w TV.

Dowództwo Talahu (armii izraelskiej) podjęło decyzję przeprowadzenia niezwłocznej operacji odwetowej. Po ok. trzech godzinach wystartowała uderzeniowa grupa samolotów izraelskich w celu zniszczenia punktu kierowania dronem. Wg danych wywiadowczych feralnym BSL kierowała irańska jednostka Strażników Rewolucji Islamskiej stacjonująca w syryjskiej bazie lotniczej Tijas, leżącej na drodze z Homs do Palmiry.

Izraelską formację tworzyło 8 dwuosobowych uderzeniowych samolotów F-16I „Sufa” („Burza”), które przenosiły rakiety manewrujące. Te pochodzące z początku lat 2000-ych samoloty to izraelskie modyfikacje słynnych F-16 przeznaczone są do niszczenia szczególnie ważnych celów na dalekim zapleczu frontu, w warunkach silnego przeciwdziałania obrony przeciwlotniczej. Nafaszerowane są elektroniką, zakłócającą prace radarów, stosownym uzbrojeniem obsługiwanym przez operatora uzbrojenia. F-16 „Sufa” pilotowali świetnie wyszkoleni i doświadczeni piloci.

Od lat Izraelczycy bezkarnie nanoszą uderzenia lotnicze na cele w Syrii, a zniszczona wojną domową, przestarzała, zdekompletowana oraz niewyszkolona syryjska obrona przeciwlotnicza, nie stawiała oporu w obawie przez unicestwieniem. Wszelkie próby wystrzeliwania rakiet przeciwlotniczych okazywały się nieskuteczne, wywoływały tylko odwet izraelskiego lotnictwa, które niszczyło strzelające wyrzutnie syryjskie i pracujące radary naprowadzania oraz kontroli przestrzeni powietrznej. Piloci czuli się zatem komfortowo lecąc nad Syrią, zakładając rutynową operacje uderzeniową.

Tymczasem po drugiej stronie frontu oficerowie syryjscy postanowili tym razem walczyć. Specjaliści szacują, że dziś cała Obrona Przeciwlotnicza Syrii jest wprawdzie w większości przestarzała, ale w ostatnich latach Rosjanie pomogli ją wydatnie wzmocnić. Dostarczono części zamienne, wyremontowano radary i rakiety, przeszkolono operatorów i żołnierzy w obsłudze sprzętu. Tajemnicą poliszynela jest też fakt dostarczenia Syryjczykom pewnych systemów radiolokacyjnych i przeciwlotniczych.

Na wyposażeniu sił syryjskich znajduje się 8 dywizjonów przeciwlotniczych systemów dalekiego zasięgu S-200 „Wega”. To leciwe rakiety produkcji ZSRR, sięgające swym rodowodem roku 1962. Są to rakiety ciężkie, mierzące 11 metrów długości o masie 7,5 tony. Lecą z prędkością 1200 m/s na odległość do 250 km. Rakieta przenosi ogromną, jak na ten typ rakiet, głowicę bojową o masie 220 kg, która rozrywa się na 37 000 elementów rażących. Będzie to miało wielkie znaczenie podczas opisanej bitwy.

Podstawę obrony syryjskiej stanowią jednak leciwe S-125 „Wołchow”, na współczesnym polu walki wręcz bezsilne. Poza tym Syryjczycy mają ok. 20 nowoczesnych wyrzutni 9K37 „Buk” w wersji M1 i M2E (dostarczona Damaszkowi w 2011), na podwoziach gąsienicowych i kołowych. Te groźne, jak pokazał to konflikt w Gruzji w 2008 roku, rakiety mają zdolność niszczenia celów w odległości od 3-45 km, na wysokościach od 15 m do 25 km.

Jednak to co szczególnie ważne, ostatnimi laty, Rosja wyszkoliła operatorów i dostarczyła ok. 30 zestawów rakietowo artyleryjskich „Pancyr S”. „Pancyry” to najnowsza epoka broni przeciwlotniczej. System „Pancyr-S” to nowoczesny zautomatyzowany zestaw przeciwlotniczy, pozwalający na wykrywanie i walkę z zmasowanymi nalotami celów małogabarytowych. Własna stacja radiolokacyjna, 6 rakiet i 4 działka, pozwalają obsłudze wykrywać i niszczyć cele w odległości do 20 km i wysokości do 15 km.

System Pancyr 1

System „Pancyr-S” wykrywa i śledzi kilkadziesiąt celów, a na 4 z nich może prowadzić równoległy ostrzał, w tym na każdy cel naprowadzać po dwie rakiety. Jak wykazały doświadczenia w Syrii, „Pancyry” z łatwością niszczą cele lotnicze jak drony, ale także artyleryjskie pociski rakietowe. Tym razem podopieczni Rosjan stanęli do walki z lotnictwem Izraela, jego samolotami, systemami walki radiowo elektronicznej i rakietami.

Ok. 10.30, izraelskie samoloty odpaliły 8 rakiet manewrujących w kierunku budynków Narodowego Centrum Naukowego w mieście Salamija (prowincja Hama). Na drodze stanęły im jednak syryjskie „Pancyry” .

Nadlatywały rakiety skrzydlate „Dalila”, produkt Israel Military Industries, ujawniony w roku 1995. To rakiety manewrujące przenoszące głowicę o masie 55 kg i przeznaczone do niszczenia pracujących stacji radiolokacyjnych przeciwnika oraz systemów przeciwlotniczych, na dystansie do 300 km.

Odpalono też podobne rakiety, acz uzbrojone w inne głowice, czyli rakiety manewrujące przeznaczone do niszczenia celów lądowych. Generalnie skrzydlate rakiety Izraela cechuje niski zasięg, rzędu 250 km i słaba głowica bojowa, jednak ze względu na niski profil lotu są one trudne do wykrycia i zniszczenia. Pomimo to podczas opisanego nalotu zestrzelono 6 rakiet, dwie pozostałe spadły w pobliżu celów nie wyrządzając wg Damaszku większych szkód.

W kierunku uchodzących samolotów izraelskich Syryjczycy odpalili kilkanaście rakiet, w tym S-125 i z wyrzutni systemów 2S37 „Buk”. Ostrzeżeni o sytuacji w powietrzu przez naziemne systemy radarowe izraelscy piloci obniżyli dynamicznie profil lotu oraz rozpoczęli zakłócanie pracy syryjskich stacji naprowadzających. Minęli okupowane Wzgórza Golan i poczuli się nad Izraelem bezpieczni. Tymczasem ich tropem nadal podążały ciężkie rakiety S-200 „Wega”. Jedna z nich, precyzyjnie naprowadzana przez Syryjczyków wyszła niebezpiecznie blisko Izraelczyków.

Zdetonowała potężna głowica. Odłamki zniszczyły kabinę jednego z F-16I „Sufa”, ciężko raniły pilota oraz „posiekły” sam samolot. Piloci zmuszeni byli się katapultować. Zdziwieni mieszkańcy Izraela, po raz pierwszy od 2006 roku, patrzyli na czasze spadochronów ratujących się pilotów strąconych przez Syryjczyków i gasili płonący wrak oznaczony „Gwiazdą Dawida”.

Drugie uderzenie

Izraelczycy postanowili się zemścić. Do kontrataku na syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej wystartowały kolejne grupy samolotów. Ogółem zaatakowano 12 celów, w tym elementy syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Zniszczono stanowisko rakiet S-125 „Wołchow”, dwa stanowiska z rakietami S-200 „Wega” oraz jedną pozycje systemu „Buk”M2E. Pozostałe atakowane obiekty to pozycje armii syryjskiej oraz „cztery cele irańskie” – jak określił je izraelski generał brygady Tomer Bar.

Tymczasem syryjskie „Pancyry” zestrzeliły kolejne 7 rakiet manewrujących. Bitwa była jednak zacięta, zreperowane dzięki rosyjskim specjalistom systemy przeciwlotnicze „Wołchow”, „Buk” i „Wega”, spięte wg najnowszych rosyjskich standardów jednolity, spójny system dowodzenia, raz po raz odpalały w kierunku Izraelczyków swoje rakiety.

System S-200

Wyszkoleni przez Rosjan syryjscy przeciwlotnicy drogo sprzedawali swoją skórę. Rosyjscy specjaliści oceniają, że syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 19 pośród 26 wystrzelonych przez Izrael w dniach 7 i 10 lutego, rakiet manewrujących. Izraelczycy byli niemile zaskoczeni.

W ocenie byłego dowódcy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Federacji Rosyjskiej generała Aleksandra Gorkowa współczynnik zestrzeleń rakiet manewrujących na poziomie 0,8 jest bardzo wysoki,

Po raz pierwszy od lat Syryjczycy nie ustąpili pola boju i około południa 10 lutego 2018 roku Izrael zaprzestał ataków lotniczych. Państwo żydowskie straciło F-16I „Sufa”, a syryjska obrona przeciwlotnicza kilka kolejnych maszyn uszkodziła oraz zestrzeliła większość odpalonych rakiet manewrujących. Na ten sukces składa się nie tylko praca dobrze wyszkolonych poszczególnych dywizjonów, ale i centralnie dowodzenie na wysokim poziomie.

Nie można wykluczyć, że koordynaty o izraelskich samolotach i sytuacji w powietrzu podali Syryjczykom Rosjanie ze swoich radarów dalekiego zasięgu, np. systemów S-400 „Triumf” i S-300, bazujących w Chmejmim i Tartus. Dla strony rosyjskiej to bezcenny poligon przetestowania swojej broni przeciwlotniczej i sposobów zwalczania najnowocześniejszej techniki napadu powietrznego zachodu, a takową właśnie dysponuje Izrael.

Premier Natanjahu zadzwonił po nalotach to prezydenta Rosji Władymira Putina z prośbą o pośrednictwo i okazanie wpływu na władze syryjskie [sic!!! – admin], aby te uniemożliwiły Iranowi operacje lotnicze nad Izraelem.

Natanjahu podkreślał, że Izrael nie chce eskalacji konfliktu i jego operacje mają charakter obronny [Typowa żydowska hucpiarska bezczelność – admin]. Moskwa ze swojej strony wezwała obie strony do powstrzymania się od działań zbrojnych, poszanowania suwerennego terytorium i zaapelowała o wstrzemięźliwość. [Czyli Rosja powiedziała grzecznie, że ma prośbę bandziora w dupie – admin]

Tak czy inaczej, Izrael podczas kolejnych operacji lotniczych nad Syrią musi się liczyć z kontrakcją odradzającej się dzięki Rosji syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Iran i Hezbollach będą zwiększać w Syrii swój potencjał, więc kolejny nalot i bitwa z syryjskich przeciwlotników z izraelskimi pilotami jest tylko kwestią czasu.

Izraelczycy z taktycznej porażki, wyciągną wnioski, Syryjczycy są więc skazani na intensywną, w miarę możliwości, odbudowę swoich jednostek przeciwlotniczych. A Rosjanie? Będą doskonalić „na żywo” swoją technikę obrony przed środkami napadu powietrznego produkcji USA, Izraela i wiodących państw zachodnich w jakie wyposażone jest izraelskie lotnictwo. Wszak Izrael ma w linii najnowsze amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-35 Lockheed Martin F-35 Lightning II i ich wejście do walki wydaje się oczywiste.

Krzysztof Podgórski
Specjalnie dla Myśli Polskiej
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 12 to “Wojna w Syrii – nowa odsłona”

 1. AlexSailor said

  No a kiedy Rosja dostarczy S-300 i S-400 Syryjczykom??
  Do Iranu już wysłali podobno.

  Samoloty F-35 to ponoć kupa złomu za wielkie pieniądze i nie dorastają do pięt F-16.

  Chciałbym jeszcze zauważyć, że armia syryjska jest zaprawiona w bojach, a armia izraelska tylko w pacyfikacjach, bo już dawno nie walczyła
  nie tylko z równorzędnym, ale nawet poważnym przeciwnikiem.

  ——
  W swoim czasie, gdy będzie potrzeba – pewnie wyślą.
  Admin

 2. revers said

  No to dojdzie jeszcze nowy system „Givi”

  https://dninews.com/article/putins-aide-suggests-naming-new-russian-weapon-system-givi?_utl_t=fb

  oprocz istniejacych podwodnych i nawodnych hipersonicznych systemow broni rakietowych, torped, dronow.

 3. Zerohero said

  wg. mnie na pierwszym zdjęciu zdjęciu nie jest Buk, ale Pancyr.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pancyr-S1

  a w tle jakieś S300/400.

 4. Sebastian said

  Izraelczycy postanowili się zemścić. ??? Jak się wkłada łapę do ula to czego się można spodziewać? sq…syny, kto im dał prawo atakowania suwerennego pokojowo nastawionego kraju jakim jest Syria ? Pomoc Rosji bezcenna, a żydki niech zaczną ćwiczyć katapultowanie, za każdym razem powinni dostać łomot.

 5. osoba prywatna said

  Niebawem na uzbrojeniu rosyjskiej armii pojawi się nowa modyfikacja Su-25SM3 nieosiągalna dla ataków przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201802127329461-Su-25-rakiety-przeciwlotnicze/

 6. Plausi said

  Niektóre biedactwa

  umysłowe sądzą do dziś, że Daesh, przez media gównego nurtu podniesione do rangi państwa, są pochodzenia islamskiego. Jest dokładnie odwrotnie, Daesh zasadza się na talmudycznej interpretacji islamu i został zorganizowany przez służby z izraela i USA, zresztą obie tego samego pochodzenia, uzbrojony przez US Army. Rozbijając Daesh zniweczyła Rosja misternie przygotowaną operację podobju Syrii.

  Przypominjmy czym jest Izrael na BW:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/#Izrae

  niestety pokutuje wóród Polaków nadal baśniowa interpretacja stosunków i wydarzeń, wpojona im przez media gównego nurtu, że Daesh jest/był produktem islamskim.

  https://marucha.wordpress.com/2017/06/07/dobra-zmiana-w-usraelu-bandyci-atakuja-wojska-rzadowe-w-syrii-walczace-z-terrorystami/#comment-681105

  Jakże ma ktoś, kto cierpi na ułudę „państwa islamskiego”, pojąć, że USA od dziesięcioleci prowadzą wojnę przeciwko Europie w tym UE,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/376oper/

  a tzw. „elita” w Polsce gra jedynie rolę antyeuropejskich partyzantów, wykonując bezbłędnie wszystkie polecenie nie tylko z USA ale i z Izraela, jak to obecny rząd zademonstrował w przypadku ustawy o IPN. W międzyczasie wiadomo, że ta ustawa była konsutlowana nie tylko z Izraelem ale też z USA. Co prawda mamy Wolną Polskę, o ile to nie narusza interów jednego z wymienionych troskliwych opiekunów naszego kraju. Jest produktem niezykłej logiki, logiki rozmiękczonego mózgu, że w Polsce mało kogo się znajdzie, który by nie obwiniał Rosji, która to zagraża naszej niezawisłości i wolności. Jakiej ??!!

 7. Franz said

 8. awkzim said

  Ad 4
  Na zdjęciu jest Pancyr, w osłonie zestawu dalekiego zasięgu. Na zdjęciu „S-200” jest „Vega” czyli ostatni zestaw dalekiego zasięgu stacjonarny. Następne S-300 oraz kolejne są mobilne z pionowymi kontenerami startowymi. Problem polega jaki pocisk jest w takim kontenerze. To jest między innymi problemem Rosjan z Redzikowem. Widziałem rysunki z których wynika, iż w kontenerze Patriota można umieścić Toporka. A to już zupełnie inna gra.

 9. troll polonii said

  1

  Alex Sailor
  Rosyjski S-400 uratowal stolice Syrii.
  Niestety, Aleppo nie mialo S-400.

  Ale, za zniszczenie Aleppo (cale miasto pod protektoratem UNESCO) i Mosulu – cala, calutka Ameryka powinna byc zrownana z ziemia: Od Waszyngtonu po San Francisco!!
  Syryjczycy, ktorzy wracaja z rodzinami do Aleppo – czesto sa rozrywani w swoim wlasnym mieszkaniu przez miny (booby traps) amerykanskiej produkcji zainstalowane przez uciekajacych amerykanskich najemnikow..

  To w Aleppo i Damaszku 7 tysiecy lat temu byl juz parlament dwuizbowy!!
  I dzialal!!
  Co probuja zniszczyc obecni barbarzyncy swiata?
  Pamiec o naszej cywilizacji??
  Na wszystkich mapach starozytnego swiata jest Syria, Damaszek, Aleppo, Mosul i Palestyna!!
  Nowego Jorku tam nie ma!!

 10. revers said

  lub strzelanie do dzieci przez zachodnich najemnikow probujacych uciec korytarzem humanitarnym z okrazenia w Ghocie …

  inne odezwy wojsk Assada do zbieraniny zachodu w Ghocie.

  .https://www.youtube.com/watch?v=kVbnz0jAclU

 11. Diana said

  https://en.mehrnews.com/news/132470/Iran-to-hold-International-Israel-Hourglass-Festival

  Iran zorganizuje międzynarodowy festiwal „Klepsydra Izraela”.

 12. JerzyS said

  Rosyjska piechota w Damaszku
  Thierry Meyssan

  Przez ostatnie cztery lata wszyscy analitycy utrzymywali, że Rosja pamięta swoją klęskę w Afganistanie i nie ośmieli się wprowadzić do Syrii swych wojsk lądowych do walki z dżihadystami. Lecz było to prawdą wtedy, gdy walcząc z dżihadystami Moskwa w rzeczywistości walczyła z Waszyngtonem, i będzie to nieprawdą, jeśli te dwa mocarstwa porozumiały się w sprawie przyszłości Syrii i całego regionu Bliskiego Wschodu. Thierry Meyssan był pierwszym, który w 2015 roku poinformował o przybyciu do Syrii rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. A dzisiaj jako pierwszy powiadamia o rozwijaniu w Syrii rosyjskich sił lądowych.

  Waszyngton zdecydował się odsunąć na drugi plan swój projekt zniszczenia państw i struktur społeczno-ekonomicznych Bliskiego Wschodu i skoncentrować swoje wysiłki na zwalczaniu chińskiego projektu pn. „Jedwabny Szlak”. Najprawdopodobniej, decyzja ta była podjęta 24 lutego w Białym Domu przez prezydenta Donalda Trumpa i premiera Australii Malcolma Turnbulla, reprezentującego Brytyjczyków.

  Nie jest to po prostu tradycyjny konflikt morskiego anglosaskiego imperium i chińskiego kontynentalnego projektu „Jedwabny Szlak”. Chodzi tu także o potencjalne zagrożenie dla wszystkich krajów wysoko rozwiniętych, jakie stanowi przemysł chiński. Mówiąc najprościej: w dawnych czasach Europejczycy zabiegali o chińską bawełnę, a dzisiaj wszystkie państwa zachodnie boją się konkurować z chińskim przemysłem motoryzacyjnym.

  Ponieważ Pekin zrezygnował z wytyczenia nowego jedwabnego szlaku zgodnie z historyczną marszrutą, przez Mosul i Palmirę, to Stany Zjednoczone nie mogą już nic ugrać poprzez sponsorowanie dżihadystów i pomaganie im w tworzeniu kalifatu, obejmującego ziemie Iraku i Syrii.

  Ponadto, Rosja i Stany Zjednoczone przedstawiły 24 lutego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję nr 2401, której tekst był gotowy już w przeddzień i nie wprowadzono do niego żadnych zmian, choć robiono wrażenie, że spory o ostateczny kształt tej rezolucji będą się przedłużać.

  Rezolucja ta, przyjęta rzekomo w odpowiedzi na kampanię mediów francuskich, mającą na celu ratowanie ludności Wschodniej Guty, jest w rzeczywistości rozwiązaniem dotyczącym prawie całej Syrii.

  To stawia na porządku dziennym kwestię wycofania wojsk tureckich i amerykańskich. Co się tyczy tych ostatnich, to nie jest wykluczone, że one nie mogą odejść z dalekiej północy Syrii. Gdyby Chiny rzeczywiście postanowiły utorować Jedwabnemu Szlakowi drogę przez Turcję, to Waszyngton mógłby ją łatwo przeciąć, rozpalając pożogę dla stworzenia Kurdystanu na terytorium tureckim (jeśli by uznać, że po ludobójstwie Ormian południowo-wschodnia Anatolia nie jest już terytorium ormiańskim).

  Moskwa skierowała nowe samoloty do bazy lotniczej w Chmejmim, w tym kilka „niewidzialnych” samolotów Su-57. Zdaniem Pentagonu, owe perły rosyjskiej techniki miały trafić na wyposażenie armii nie wcześniej niż w 2025 roku.

  Moskwa ograniczała dotąd swoją obecność wojskową w Syrii do udziału swoich Sił Powietrzno-Kosmicznych i kilku pododdziałów sił specjalnych, lecz teraz potajemnie przerzuciła tu swoje wojska lądowe.

  Rankiem 25 lutego rosyjska piechota wespół z pododdziałami Syryjskiej Armii Arabskiej weszła do Wschodniej Guty.

  Teraz już nikt nie może ostrzeliwać stąd Damaszku, czy próbować obalenia Syryjskiej Republiki Arabskiej bez spowodowania automatycznego odwetu armii rosyjskiej.

  Arabia Saudyjska, Francja, Jordania i Wielka Brytania, które 11 stycznia stworzyły potajemnie „małą grupę” dla sabotowania decyzji konferencji pokojowej w Soczi – nie zdołają teraz podjąć żadnych dalszych decydujących działań.

  Retoryka brytyjskich i francuskich ministrów spraw zagranicznych Borysa Johnsona i Jean-Yves Le Driana nie jest w stanie przykryć ani nowej umowy pomiędzy Białym Domem i Kremlem, ani też legalnej w świetle prawa międzynarodowego obecności rosyjskich żołnierzy w Syrii i ich działań na rzecz uratowania tych cywilów, którzy są jeszcze więźniami dżihadystów.

  Członkowie „małej grupy” nie mogą już mieć nadziei, że podważą umowę USA i Rosji, jak to zrobili w lipcu 2012 roku, wykorzystując zmieniającą się sytuację lokalną i międzynarodową.

  A jeśli będzie trzeba, to możemy udawać, że nie wiemy, iż dwa zbrojne ugrupowania ze Wschodniej Guty – jedno prosaudyjskie, a drugie prokatarskie – podporządkowane są Al-Kaidzie. I będą one stopniowo zlikwidowane. A oficerowie brytyjskiej MI6 i francuskiej DGSE, którzy działają pod przykrywką organizacji „Lekarze bez granic” – sami powrócą do domów.

  Na terytorium Syrii wojna jeszcze trwa, ale w Damaszku już się zakończyła.
  Thierry Meyssan

  Tłumaczenie
  Grzegorz Grabowski
  Polski blog

  Zródło
  Al-Watan (Syrie)
  http://www.voltairenet.org/article199970.html

Sorry, the comment form is closed at this time.