Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Pięć lat nieróbstwa Dudy
  Krzysztof M o Pięć lat nieróbstwa Dudy
  Krzysztof M o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  Krzysztof M o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  lewarek.pl o Pomysłowy Dobromir, czyli międ…
  PISKORZ o Wolne tematy (12 – …
  PISKORZ o Wolne tematy (12 – …
  Marcin o Smoleńsk: Wszyscy uważają, że…
  Joannus o Polska zapłaci Amerykanom tyle…
  matołek o Smoleńsk: Wszyscy uważają, że…
  Kapsel o Wolne tematy (12 – …
  NICK o Wolne tematy (12 – …
  Kapsel o Wolne tematy (12 – …
  Birton o Skutki uboczne 13. emerytury:…
  NICK o Wolne tematy (12 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 501 obserwujących.

W pułapce wyklętyzmu

Posted by Marucha w dniu 2018-03-05 (Poniedziałek)

„Możemy dziś mówić: oni nie przegrali tej walki, oni zwyciężyli!”.

Te słowa padły z ust Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzej Dudy, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, w czasie zeszłorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zdanie to, co zrozumiałe, wywołało entuzjazm zgromadzonej na miejscu gawiedzi oraz setek tysięcy młodych patriotów oglądających świat zza ekranów swoich smartfonów.

Jednak wśród znacznie węższej (co nie znaczy, że mniej ważnej) grupy odbiorców, zdolnych do elementarnej refleksji, wzbudziło co najmniej konsternację: „Jak to wygrali?”.

Bo jeśli przyjrzeć się sprawie, nawet niewprawnym okiem, nie dostrzeżemy tu zwycięstwa. Z każdego punktu widzenia epopeja Wyklętych zakończyła się klęską. Zostali rozgromieni militarnie, co było nieuniknione w kontekście olbrzymiej dysproporcji pomiędzy zasobami obu stron tej konfrontacji. Bilans tych zmagań jest wyjątkowo ponury. Z kilkunastu tysięcy żołnierzy i oficerów biorących udział w walkach około osiem tysięcy zginęło na polu bitwy, a kolejni zostali straceni przez stalinowskie sądy*.

Polska straciła kilkanaście tysięcy wspaniałych ludzi w walce toczącej się o przegraną sprawę. Ilu wrogów Polski pokonali za tą potężną cenę Wyklęci? Najbardziej wiarygodne opracowania mówią o około ośmiu tysięcy zabitych. Nie było wśród nich najwyższych władz państwowych i wojskowych, jedynie niewielka garstka UB-eków (po których nie będziemy specjalnie płakać).

Przytłaczającą większość ofiar walk po stronie rządowej nie stanowili żadni komuniści, ale prości żołnierze Wojska Polskiego i KBW. Zwykli poborowi, których nikt nie pytał o zdanie, którzy jak wszyscy żołnierze marzyli tylko o tym by zrzucić kamasze i wrócić do domu. Taka ekonomia krwi.

Żołnierze podziemia niepodległościowego zwani dziś Wyklętymi przegrali też politycznie. Wymarzona przez nich Polska należała do przeszłości, nie było dla niej miejsca na narysowanej na nowo mapie Europy.

Polacy lubują się w doszukiwaniu się w klęskach „moralnych zwycięstw”. Jednak Wyklętych, nawet przy zwyczajowej dla nas gargantuicznej dawce chciejstwa, nie możemy określać mianem „moralnych zwycięzców”. Zostali bowiem skutecznie wymazani z kart historii i ze zbiorowej świadomości. Nawet po 1989 roku nowa Polska, już z orłem w koronie, przez lata funkcjonowała w błogiej niewiedzy o ich istnieniu. Słowa w rodzaju pamiętnych „nie byłoby „Solidarności”, gdyby nie Żołnierze Niezłomni, nie byłoby Polski, gdyby nie oni.” (A. Macierewicz, 1.03.2016r.) są do tego stopnia oderwane od historycznej prawdy, iż wydają się pochodzić z alternatywnej rzeczywistości.

Bowiem dopiero wieloletnie wysiłki fascynatów, w tym licznych przedstawicieli naszego środowiska, doprowadziły do przywrócenia pamięci o tej karcie historii. Przywrócenia w pełni słusznego. Bo w końcu, choć Wyklęci przegrali, choć ich sprawa była beznadziejna, zasłużyli na coś więcej niż bezimienne mogiły i krzywdzące miano bandytów**.

Tak oto, po tej wyjątkowo obszernej historycznej dygresji, wracamy do przytoczonej wypowiedzi Pana Prezydenta. Jest ona symptomatyczna nie tylko dla obozu „dobrej zmiany” ale dla polskiej prawicy w ogóle. Jako, ze politycy zasadniczo zachowują się racjonalnie możemy założyć, że przedmiotowej wypowiedzi i licznym jej podobnym przyświeca jakiś cel. Nie jest nim głoszenie prawdy historycznej, gdyż jak już ustaliliśmy prawdziwość tezy o zwycięstwie Wyklętych jest wyjątkowo dyskusyjnej urody. Pozostaje zatem jedynie domniemywać co wspomnianym celem jest.

W mojej opinii mamy do czynienia z próbą ukształtowania nowego pojęcia patriotyzmu, z nowym panteonem bohaterów i nowym wzorcem postaw. Wyklęci są tutaj wyjątkowo wdzięcznym budulcem nowej narracji. Jest to jednak narracja ułomna dwójnasób.

Po pierwsze, jak już wskazałem, jest ona z gruntu oparta na fałszu. Tak jak ziarno rzucone na podatny grunt szybko kiełkuje, tak w środowiskach patriotycznych pamięć o żołnierzach drugiej konspiracji w mgnieniu oka przerodziła się w fascynację. Ta, wspomagana już machiną państwowej polityki historycznej, zamieniła się w doskonale wykreowany kult „Wyklętych”. W nim nie ma już miejsca na niuansowanie, na dzielnie włosa na czworo, na naukowy krytycyzm i dążenie do prawdy.

Historyczni „Wyklęci”, niepozbawieni wad i przywar, lecz przez to prawdziwi, zostali zastąpieni swoimi popkulturowymi odpowiednikami wzorowanymi na amerykańskich superbohaterach. W nowej, komiksowej rzeczywistości pozostały tylko dwie barwy: biel i czerń. Biel zarezerwowana dla nowych Wyklętych, czerń dla ich wrogów. Kto nie jest z nami ten przeciwko nam. A kto przeciw Wyklętym ten komuch i zdrajca, ORMO-wiec, SB-ek w trzecim pokoleniu, ruski agent. Do woli.

W mgnieniu oka, w czarodziejski sposób Wyklęci z przegranych zmienili się w zwycięzców. Ich droga przestała wieść ku zatraceniu, a stała się drogą do chwały. Tak zrodził się wyklętyzm. Obecnie oficjalna doktryna polityki historycznej naszego państwa.

Pół biedy, że jest to doktryna zbudowana na całkowicie fałszywych przesłankach historycznych. Nihil novi sub sole. Sedno problemu stanowi druga z ułomności wyklętyzmu, mianowicie konsekwencje społeczne i wychowawcze, jakie niesie. Jego istotą jest bowiem polityczny romantyzm wykluczający realizm, kalkulacje i zwyczajny zdrowy rozsądek. Tym samym wyklętyzm sprowadza nas na drogę, która nieuchronnie wiedzie do powielania starych błędów.

„Nieważne – zdają się mówić piewcy nowej doktryny – jakie są nasze szanse na zwycięstwo, ważne by słuszność była po naszej stronie. Nie oglądajmy się na konsekwencje, na sytuacje i realia. Racja jest nasza. A potem jakoś to będzie”.

Stara śpiewka – można by skwitować. Po raz kolejny przedstawia się nam za cnotę to samo szaleństwo, które lata temu pchnęło naszych przodków do straceńczych insurekcji, od powstania listopadowego począwszy, a na powstaniu warszawskim skończywszy. Obłęd, z którym my, endecy, walczymy już niemal półtora stulecia.

Udało się nam przywrócić pamięć o Wyklętych. To dobrze. Teraz uczmy o nich kolejne pokolenia. Ale mówmy prawdę. Mówmy o bohaterstwie, ale i o łajdactwie. Mówmy o tragicznej, beznadziejnej walce, ale nie dopisujmy fałszywych happy-endów. To ważne przede wszystkim dla naszej przyszłości, której nie wolno nam budować na nierealnych wyobrażeniach. Ale ważne też dla pamięci o samych „Wyklętych”. Zasłużyli na coś więcej niż na los popkulturowych superbohaterów dekorujących nasz patriotyczny Disneyland.

Przemysław Piasta

* Precyzyjna liczba Wyklętych skazanych na wyroki śmierci, oraz tych na których wyroki wykonano jest trudna do ustalenia. Łączna ilość wyroków śmieci w okresie stalinowskim szacowna jest wg rożnych szacunków od 2,5 do 8 tysięcy. Wg. Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1946-55 skazano na śmierć około 5 tys. osób. IPN ustalił 3468 nazwisk osób skazanych w tym czasie na karę śmierci przez wojskowe sądy rejonowe. Wyroki wykonano co najmniej na 1363 osobach. Większość skazanych stanowili przeciwnicy polityczni komunistycznej władzy, jednak niekoniecznie żołnierze podziemia niepodległościowego.

**…choć w obecnym panteonie wyklętyzmu są i tacy, którzy na rzeczone miano zasłużyli w pełni. W tym miejscu warto zadać pytanie: czym rożni się żołnierz od bandyty? – to już jednak temat na zupełnie inny tekst.

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 6 to “W pułapce wyklętyzmu”

 1. komentator said

  Samo robienie czarno-białego festiwalu spierdzielenia z powojennej rebelii, jest śmieszne. Czego bronili ci rebelianci? II RP, w której przez 20 lat więcej cywilów zginęło z rąk policjantów i żołnierzy, niż przez całe 45 lat PRL? Tego folwarku pańszczyźnianego wojskowych łachmytów, którzy potem zwiali jak tylko pojawiła się okazja? Tej bezkresnej biedoty miejskiej w Warszawie, Łodzi, Lwowie i innych większych ośrodkach? Chłopskiej biedy i braku dostępu do lekarzy? Jakiekolwiek wspominanie tych terrorystów, którzy pałali się mordowaniem chłopów, grabieżami wsi i miasteczek (mieli piękny wzór w postaci tego złodzieja Ziuka), jest policzkiem dla tych milionów, które w pocie czoła wychowywały dzieci, odbudowywały domy i miasta i starały się na nowo wzbogacić nasz kraj. Szkoda w ogóle o tym gadać. Dzieci wojny, które nie potrafiły zrozumieć, że mordowanie się skończyło, życie na koszt chłopstwa też i trzeba zakasać uczciwie rękawy i wziąć się do roboty. Łatwiej siedzieć w lesie, płakać jaki to zły los i od czasu do czasu ograbić jakiegoś chłopa. Bo przecież to komuch, wstrętny socjalista i w ogóle zwierzę. A my tacy szlachetni, tacy nadludzie. Oni by jeszcze gorszą dyktaturę wprowadzili, mając jankesów za protektorów, niż staliniści. Byłaby II RP, tylko z większymi obozami. McCartyzm w wydaniu polskim (wyklętowskim) zamknąłby dziesiątki tysięcy do obozów reedukacyjnych. Wystarczy zobaczyć, co teraz się dzieje w kraju, jaka skala nienawiści i pogardy wobec tych, którzy cieszyli się z zakończenia II Wojny. W latach 50. nie byłoby żadnego skrępowania. Za przykład niech posłuży to, co jankesi wyczyniali w Korei.

  W związku z powyższym uważam, że najlepiej będzie po prostu przemilczeć, albo wzmiankować całą tę niedorozwiniętą wojnę domową, jako przykład głupoty i braku rozumu. Tak samo, jak bzdurne ruchawki XIX-wieczne, czy tragedię 1944. Romantyzm to największy wróg polskości i trzeba to przypominać na każdym kroku. Korona nie zrodziła się z romantycznego mitu, tylko z ciężkiej krwawicy Piastów i rycerstwa polskiego.

 2. Joannus said

  Marzy mi się pogłębiona ocena marionetkowego rzondu na uchodztwie z wykazem zasług dla Polski i skutków działalności, począwszy od wywołania powstania warszawskiego.

 3. Robert said

  fałszywy opis sytuacji i diagnoza …. kolejne amnestie i ujawnienia Żolnierzy Wyklętych służyły jedynie do skuteczniejszego ich wyłapywania i likwidacji przez UB i NKWD więc nie mieli wyjścia jak wracać do lasu i walczyć …. przynajmniej mogli zginąć z bronia w ręku a nie w ubeckich kazamatach

 4. anonim said

  Komentator nie widzisz „odcieni szarości” a Robert widzi efekty a nie przyczynę.
  A przyczyną było postawienie sanacji na angolię która jak na wiernego sojusznika przystało nie przedstawiła rządowi na uchodźstwie prawdziwego obrazu sytuacji.
  A obraz był taki. Dogadać się ze Stalinem bo on sobie „Polaków” i tak znajdzie i znalazł rzyduf…
  Najrozsądniejsze co Londyn mógł zrobić to kazać się nie ujawniać i nie toczyć walki przeciwko drugiej okupacji…ale wtedy na horyzoncie była TWS i nagle okazuje się że „Wyklęci” to tylko pionki „zachodniego imperializmu” różniący się tylko etosem od contras, Czeczenów albo FSA.

 5. Boydar said

  A ja pier~dolę serdecznie „odcienie szarości”. Prawda zawsze była i jest zakłamywana. Na ch~uj jakieś odcienie ! Jak który był bandytą to nie jest „żołnierzem wyklętym”. A jak zabijał bandytów to jest i był Patriotą. Jedyne wspólne to czas i miejsce, Polska, znaczy się, po wojnie.
  Une nie planują z wydania na wydanie (newsfaka czy innego gazwybu), u nich pięćdziesiąt lat to norma, sto – nic nadzwyczajnego, a pięćset w istotniejszych sprawach. Są i dłuższe.
  Dobrze wiedzieli, że bohaterstwo Polaków kiedyś wypłynie, i już wtedy hodowali „odtrutkę”. Pies ich je~bał, a my nie dajmy się zwariować.

 6. komentator said

  Ad. 4 Jakie odcienie szarości? Wyklęciactwo walczyło o jankeską okupację i tyle. Plus zachowanie pańszczyźnianej wizji Polski. Z milionami w łachmytach, pozamykanych w ciasnych suterenach wielkich miast i zapadłych wsi. Polecam poczytać sobie opisy życia przedwojennego, zarobków itd.

  Na górze oczywiście wyklęciarstwo, jako oficerowie, którzy sobie plują na tych bidaków i się z nich śmieją. Tak samo, jak zrobili sobie ci śmieszni legioniści samozwańczego marszałka. Mielibyśmy kolejną przegraną Polskę, która w 20 lat nie potrafi porządnie nawet jednej huty zbudować. Paradoksalnie wyszliśmy lepiej na radzieckiej wizji Polski, niż jankeskiej. Wystarczy sobie porównać, jak wyglądała Polska w 1919 i 1939, a potem 1945-1965. Nawet nie ma o czym dyskutować. II RP przegrywa pod każdym względem. Tak samo dzisiaj. Ile zrobili przez 30 lat? A ile zrobiono od 1945 do 1975? Do dzisiaj nie dobito do liczby mieszkań oddawanej corocznie nawet w latach 80., w których solidaruchowskie ukąszenie spowodowało, że Polakom odechciało się pracować. Jak można było być tak zidiociałym i myśleć, że masowe strajki w jakikolwiek sposób są w stanie poprawić sytuację kraju? W rezultacie zakłady notowały coraz większe straty, a potem pięknie w 89 cały park maszynowy poszedł za bezcen w łapska zachodu. Ale dobrze im tak, skoro Polacy są takimi idiotami, że dali się na to naciąć, to widać państwo im się nie należy. Co udowodnili 15 lat później, masowo głosując za UE, co w zasadzie zrówało się zrzeczeniu samodzielności. Śmieszne, jak głupie i ślepe jest polskie społeczeństwo.

Sorry, the comment form is closed at this time.