Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (81 – …
  Dinozaur o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  Jerzy o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Zbigniew Kozioł o Upadek nauki? W przyszłym roku…
  Lily o Wolne tematy (81 – …
  zen o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  JanuszT o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Boydar o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o Trzeci Rzym – czy Święta …
  Yah o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  Yah o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o „Strajk Kobiet” chce ingerować…
  . o O JKM i nie tylko…
  . o O JKM i nie tylko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 527 obserwujących.

Masakra w Mỹ Lai 1968 r.

Posted by Marucha w dniu 2018-03-18 (Niedziela)

16 marca 1968 roku, amerykańscy żołnierze kompanii „Charlie” z 23. Dywizji Piechoty, pod dowództwem por. Williama Calleya, dokonali masakry bezbronnych cywili, głównie starców, kobiet, dzieci i niemowląt.

Wedle różnych szacunków zginęło ok. 300-500 osób. Wiele ofiar wcześniej torturowano i zgwałcono. Pomimo oficjalnego śledztwa, sprawa była tuszowana przez młodego oficera Collina Powella, przyszłego sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

[No cóż, była wojna… przecież ktoś musiał dokonać bestialskich mordów na cywilach, więc dobrze, że byli to dzielni żołnierze amerykańscy, doświadczeni w tym rzemiośle – admin]

Jednak dzięki niezależnemu śledztwo dziennikarskiemu ujawniono pełne informacje o masakrze, która wywołała oburzenie na całym świecie i przyczyniła się do spadku publicznego poparcia dla wojny wietnamskiej w USA.

Zdjęcie wykonane w dniu 16 marca 1968 roku, przez wojskowego fotografa Ronalda L. Haeberle’a. Przedstawia kobiety i dzieci z wioski Mỹ Lai, tuż przed egzekucją. Źródło: Wikimedia Commons.

Kompania „C” 1. batalionu 20 Pułku Piechoty z 11 Brygady Piechoty przybyła do Wietnamu w grudniu 1967 roku. W trakcie pierwszych trzech miesięcy, żołnierze nie mieli bezpośredniego kontaktu z siłami północno-wietnamskimi. Jednak do połowy marca odniosła 28 strat w ludziach w wyniku min i pułapek. Kompania straciła m.in. lubianego w oddziale sierżanta, przez co żołnierze stali się bardzo wrogo nastawieni do Wietnamczyków.

Na początku marca 1968 roku, amerykański wywiad doniósł, że wsi Mỹ Lai, w prowincji Quảng Ngãi, ukrywają się partyzanci Wietkonku. Rankiem 16 marca 1968 roku, przybyli żołnierze kompanii „Charlie”, jednak w wiosce nie znaleziono żadnych partyzantów.

Początkowo mieszkańcy nie uciekali na widok nadlatujących helikopterów, ponieważ już wcześniej widywali tutaj Amerykanów poszukujących partyzantów, którzy nie sprawiali problemów. Jednak tym razem żołnierze byli psychicznie nastawienie do konfrontacji.

Dowódca kompanii por. Williama Calleya wydał rozkaz do ataku, jako pierwszy zastrzelił starszego człowieka. Reszta żołnierzy kompanii rozbiegała się do chat i zaczęła spędzać mieszkańców do 1,5-metrowego rowu melioracyjnego, częściowo wypełnionego wodą, później dokonali egzekucji na ok. 70-80 cywilach.

Następnie zabijali każdego, kogo spotkali, nie oszczędzając nikogo. Mordowano starców, kobiety, dzieci, a nawet niemowlaków.

Ofiary przed śmiercią były torturowano, a wiele kobiet zgwałcono. Wiele ciał miało wyryte bagnetami literę “C” – pierwszą literę nazwy kompanii.

Według danych, liczba zamordowanych różni się w dostępnych źródłach, ale najczęściej padają liczby 347 lub 504 osób. Sam dowódca kompanii, zastrzelił osobiście 22 osób, w tym 2-letnie dziecko.

Zdjęcia spalonych chat w wiosce Mỹ Lai. Autor fotografii. Ronald L. Haeberle.. Źródło: Wikimedia Commons.

Nie wszyscy żołnierze postanowili uczestniczyć w zbrodni. Latynoski sanitariusz George Garza uratował 6-letniego chłopca z przestrzelonym ramieniem i starannie bandażuje mu ranę. Kolejna dwójka Afroamerykanów Harry Stanley i Herbert Carter znalazła w bunkrze kolejnego chłopca, każąc mu siedzieć cicho i by się nie ruszał. Robert Maples odmawia wykonania rozkazu strzelanie do cywili. Dowódca kompanii mierzy do niego z karabinu, lecz koledzy go osłaniają.

413px-Hugh_Tompson_Jr

Tego dnia również, amerykański pilot Hugh Clowers Thompson, krążący helikopterem nad Mỹ Lai, w przeciwieństwie do swoich kolegów zachował człowieństwo. Thompson był ochotnikiem, uważany za świetnego pilota, miał opinię agresywnego awanturnika. Jednak w powietrzu przestrzegał zasad. Jeśli ludzie na ziemie nie są uzbrojeni, nie wolno otwierać do nich ognia.

Chorąży Thompson prowadził jako pilot lekkiego śmigłowca OH-23 misję zwiadowczą w tym rejonie. Thompson sądził początkowo, że oddziały amerykańskie są obecne w wiosce, aby chronić miejscową ludność. Z góry spostrzegał, jak kapitan piechoty podchodzi do wietnamskiej kobiety, kopie ją i zabija jednym strzałem.

Potem na wschodnim krańcu Mỹ Lai dostrzegł rów melioracyjny wypełniony ciałami. Byli tam wciąż ranni cywile. Parę metrów dalej amerykańscy żołnierze spokojnie palili papierosy. Po chwili obserwator jego śmigłowca Glenn Andreotta zameldował, że widzi jak amerykański sierżant strzela do ludzi siedzących w jakimś zagłębieniu terenu. Thompson dostrzegł grupę żołnierzy 2. plutonu biegnącą za kilkunastoma wieśniakami z dziećmi uciekającymi do prymitywnego schronu.

Gdy zorientował się, że oddziały amerykańskie popełniają oczywistą zbrodnię wojenną, strzelając do bezbronnych cywilów. Thompson postanowił interweniować wraz z pozostałymi dwoma członkami załogi: Lawrencem Colburnem i Glennem Andreottą. Wylądowali śmigłowcem na polu żołnierzami kompanii „Charlie” i Wietnamczykami.

Pod groźbą otwarcia ognia z karabinów maszynowych śmigłowca do obecnych na miejscu żołnierzy amerykańskich, Thompson poderwał maszynę. Kończyło się paliwo, lecz gdy śmigłowiec przelatywał nad rowem pełnym ciał, Andreotta wołał, że widzi wśród zabitych jakiś ruch. Thompson wylądował nieopodal. Andreotta i Colburn podeszli do rowu. Przerzucając zakrwawione, porozrywane pociskami ciała, znaleźli trzyletnie dziecko pokryte krwią. Było całe, to była krew jego bliskich. Andreotta ułożył zszokowanego malca na swoich kolanach.

Thompson zażądał od oficerów dowodzących na miejscu, wyższych od niego stopniem, powstrzymania dalszej masakry. W tym czasie żołnierze amerykańscy przygotowywali się do wysadzenia w powietrze chaty z rannymi Wietnamczykami, ale zaprzestali. Thompson wezwał załogi śmigłowców, by pomogły mu wywieźć pozostałych Wietnamczyków wioski. Kolejni dwaj piloci Danny Millians i Brian Livingston wylądowali na polu, zabierając na pokład dwóch mężczyzn, dwie kobiety, kilkoro dzieci i wywożąc ich parę kilometrów za Mỹ Lai.

Ekipa Thompona uratowała wiele osób, w tym rannych. Nad rowem pełnym ciał ofiar oprawcy palili papierosy i jedli suchy prowiant. Po powrocie do bazy Thompson powiadomił swoich przełożonych o masakrze. Za swój heroiczny czyn 30 lat później [trzydzieści lat… – admin] trzej amerykańscy lotnicy otrzymali najwyższe wojskowe odznaczenie za odwagę wykazaną w sytuacji braku bezpośredniego kontaktu z wrogiem – Soldier’s Medal. Glenn Andreotta został odznaczony pośmiertnie, gdyż zginął w Wietnamie 8 kwietnia 1968 r., miesiąc po wydarzeniach w Mỹ Lai.

Amerykański rząd nie chciał, by informacje masakrze przedostały się do opinii publicznej. Początkowo śledztwo w sprawie masakry zostało podjęte przez płk. Orana Hendersona z 11 Brygady. Sześć miesięcy później żołnierz z 11 Dywizji Lekkiej Piechoty, 21-letni żołnierz Tom Glen, napisał list oskarżający kompanii „Charlie” i inne odziały wojskowe, o zamierzoną brutalność wobec wietnamskiej ludności cywilnej. Szczegóły listu były tak przerażające, że jego treść zyskała rozgłos i pojawiły się kolejne skargi ze strony innych wojskowych.

Młody major armii amerykańskiej Colin Powell, który był w czasie wojny wietnamskiej asystent szefa sztabu operacji w dywizji ‘Americal’, otrzymał wówczas zadanie szczegółowego zbadania tej sprawy. Jednak jego relacja została potem określona mianem wybielania zdarzenia, którego szczegóły pozostawały w dalszym ciągu ukryte przed opinią publiczną. Osobą, która rozmawiała z żołnierzami kompanii Charlie, a potem wystosowała apele do Kongresu, Białego Domu i Pentagonu, był Ron Ridenhour, który wezwał do oskarżenia porucznika Calleya o morderstwo, co stało się we wrześniue 1968 roku.

Niezależny dziennikarz śledczy Seymour Hersh opublikował 12 i 20 listopada 1969 roku fotografie zabitych w Mỹ Lai cywilów. Rzeź umknęłaby uwadze szerszej publiczności, gdyby nie relacja jeszcze innego żołnierza, który niezależnie od Glena przesłał list do kongresmena ze swojego okręgu. Jak przyznał doradca do spraw bezpieczeństwa Henry Kissinger, zdjęcia przedstawiające oczywistą zbrodnię wojenną były zbyt szokujące, aby można było sprawę zatuszować.

Henry Kamm, reporter New Yorka Times zbadał sprawę. Odnalazł świadków, którzy przeżyli masakry, według jego oceny zginęło 567 cywili. Informacje o masakrze, która wywołała oburzenie na całym świecie i przyczyniła się do spadku publicznego poparcia dla wojny wietnamskiej w USA. Dziennikarz Seymour Hersh opublikował całą historię po rozmowach z Ronem Ridenhourem.

17 marca 1970 roku roku oskarżono 14 oficerów armii amerykańskiej o zatajanie informacji związanych z tymi wydarzeniami. Przed sądem stanęło też 25 żołnierzy kompanii „Charlie”, w tym jej dowódca por. William Calley. Przesłuchano prawie 400 świadków w tej sprawi. W trakcie rozprawy Calley przekonywał, ze wypełniał jedynie rozkazy swojego dowódcy, kapitana Mediny, który zaprzeczył temu.

31 marca 1971 roku, porucznik Calley jako jedyny z kompanii skazał skazany na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo z premedytacją 22 osób. Jednak dwa dni później prezydent Richard Nixon rozkazał wypuścić go z więzienia. Calley otrzymał 3,5 roku aresztu domowego w swojej kwaterze w Fort Benning w stanie Georgia. W 1974 roku został ułaskawiony przez prezydenta Geralda Forda.

Pomnik w Mỹ Lai, w prowincji Quảng Ngãi w Wietnamie, poświęcony poświęcony ofiarom masakry. Fot. Wikimedia Commons.

Obecnie wydarzenia z Mỹ Lai zajmują szczególne miejsce w amerykańskiej i wietnamskiej zbiorowej pamięci. W wiosce Tịnh Khê, w prowincji Quảng Ngãi w Wietnamie, wzniesiono pomnik poświęcony ofiarom masakry. Wielu żołnierzy amerykańskich, którzy byli w My Lai podczas masakry, przyjęło osobistą odpowiedzialność za mord na cywilach. Niektórzy z nich wyrazili skruchę.

16 marca 1998 roku, w Mỹ Lai, w 30. rocznicę masakry, zebrała się miejscowa ludność, rodziny ofiar, wietnamscy i amerykańscy weterani, w tym dwaj piloci Hugh Thompson i Lawrence Colburn, którzy na podkładach śmigłowców uratowali wiele cywilów. W dniu 19 sierpnia 2009 r. porucznik Calley wygłosił publiczne przeprosiny za dokonanie maskary. [Kur… – admin]

Autor: Jacek Czubacki

Literatura:

 • Przemysław Benken, „Ofensywa Tet 1968”, Bellona, Warszawa, 2010.
 • Philip Jenkins, „Historia Stanów Zjednoczonych. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2009.
 • Artur Dmochowski:, „Wietnam 1962-1975”. wyd. Bellona, Warszawa, 2004.
 • Artur Dmochowski, „Wietnam – wojna bez zwycięzców”, Wydawnictwo „Europa”, Kraków , 1991.

Źródła:

Włodzimierz Kalicki, Sprawiedliwy na niebie, 2008

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarze 33 do “Masakra w Mỹ Lai 1968 r.”

 1. I nikt nie poruszył tematu, czy przed akcją podano im narkotyki…

 2. snag said

  Nic to, Polacy spalili 1600 zydow w stodole ,…

 3. Do 2.Narkotyki dla żołnierzy amerykańskich ,
  z mniejszą rangą wojskową,były dostępne tak jak słodycze.Dodatkowo otrzymywali w jedzeniu „leki”.

  Masakra US Army w Wietnamie, była i jest znana tak jak wiele innych , w wielu innych krajach.

  Bez narkotyków nawet niemieckie wojska nie miały by szans.Tak jak nie miało by szans ISIS..bez narkotyków.Brudna , perwesyjna wojna o zyski, wpływy ale nie o wolność i godne życie.

  Przypominam,że właśnie to była krwawa reakcja US Army w Wietnamie w marcu 1968 roku czyli w roku ,w którym były zamieszki w EU zachodniej i prowokacje frakcji i fanatyków żydowskich w Polsce.

 4. Zerohero said

  @2

  no właśnie. Polakom wciska się urojone zbrodnie, a samemu ma się na koncie taaaakie kwiatki.

 5. snag said

  4 ,…

  Przykład, kiedy i z jakiej okazji snag wciskał Polakom urojone zbrodnie? ,…

  Poza tym, prawie 20 lat konfliktu/wojny i jeden przykład odlotu jakiegoś świra … ujawniony przez Amerykanów, głośny proces w sądzie, najwyższy wyrok, dożywocie. Dla przykładu, bolszewicy zagłodzili 8 -10 milionów Ukraińców w czasie jednej zimy 1932-33 o czym revers i spec brygada od demonizacji USraela na gajówce nigdy nie wspomniała.

  Jeśli to nie jest przykładem hipokryzji to nie wiem co jest.

  ——
  Wciskał, wciskał, m.in. twierdził, że I RP była utrzymywana w całości terrorem i przemocą.
  Admin

 6. snag said

  @ 5 ,…

  Oops! Zero nie Revers … Sorry

 7. Wolniak said

  Snag – „nic to” – ci zamordowani? To jest k… czysta psychopatia. Gratuluje panie Gajowy okazu.

  ——–
  Czasami trzeba się i z takimi poglądami zetknąć… w celach wychowawczych.
  Admin

 8. PISKORZ said

  re art ” Niektórzy z nich wyrazili skruchę.” Amerykańscy bandyci niech ją schowają w swoje yankieskie dupy.!! Ps To Ścierwo Calley miał potem /chyba w Teksasie/ sklep jubilerski. Mam stary numer Spiegla…jest tam wszystko dokładnie opisane.

 9. stachS said

  O to Ameryka; Ze sprawozdania rządowego wynika, że od 1995 roku Amerykanie wydali na narkotyki 107,3 miliarda dolarów. Dwie trzecie tej sumy przeznaczyli na kokainę, resztę na heroinę i inne narkotyki. Według doniesienia agencji Associated Press dyrektor Państwowego Biura Kontroli Narkotyków w Białym Domu zauważył, że tymi pieniędzmi można by opłacić miliony (nie precyzuje ile można) osób cztery lata edukacji w college’ach bądź też kupić za nie 83 miliardy litrów mleka dla niedożywionych dzieci.

  Doktor Arthur Elster wyjaśnia; Przedwczesne pojawienie się dziecka często skłania takich ojców do rzucenia szkoły, co odbija się ujemnie na ich kwalifikacjach zawodowych”. Wynikające stąd kłopoty finansowe mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa. I rzeczywiście: według pewnych badań 50 do 75 procent małżeństw zawieranych z powodu ciąży kończy się rozwodem.

  W NASZYM kraju młodzież jest od dzieciństwa przyzwyczajana do wydawania pieniędzy”. Do takiego wniosku doszedł Lester Rand po przeprowadzeniu badań ankietowych nad wydatkami kilkunastolatków w USA. Jego zdaniem sięgają one zawrotnej sumy 39,1 miliarda dolarów rocznie! A na co idą te pieniądze? Na alkohol, narkotyki, sex, Amerykańscy uczeni J. Norman i M. Harris wyjaśniają: „Na czele prawie każdego wyliczenia znajduje się jakaś forma rozrywki, głównie muzyka. (…) Młodociani kierowcy większość swych funduszy przeznaczają gry i to gry o zabijaniu przeciwnika. W USA ugrupowania broniące praw homoseksualistów już od kilkudziesięciu lat twierdzą, że stanowią oni 89 procent społeczeństwa.

  źródło” Mars Climate Orbiter, Czasopismo Beautiful British Columbia, Hiszpańskiej gazecie El País, Donosi Los Angeles Times.

 10. RomanK said

 11. RomanK said

  https://www.globalresearch.ca/israeli-crimes-against-humanity-remembering-the-sabra-and-shatila-massacre/5545969

 12. NICK said

  The Agony….. .
  RomanieK. (6).
  Jak to? Jak???

 13. Joung said

  Amerykanie to polglupki wykorzystywane przez ;;;;;;;talmudyczne zydostwo tak jak Polacy.K..a DOSC TEGO DOSC TEGO
  Polaku za OREZ CHWYC ;;;;;;;zyda BIC ZROZUMIALES TO.zyda BIC NIC WIECEJ
  I.I bez MILOSCI CHRZESCIJANSKIEJ.Bo tylko ona jest przeszkoda do WYZWOLENIA NASZEGO Z OKOWUCHOW zydostwa.
  BIC W NICH BIC W NICH .Koniec z nimi

 14. Ad. 9

  Walczcie miłością – powiedział klasyk.
  Ludzie zrozumieli – kochajcie zamiast walczyć. 🙂

  Tak się kończy pustosłowie zastosowane w życiu.

 15. Lily. said

  Re 7; RomanK
  Zaczelo sie po przybyciu Chazarow do Palestyna.W jakim celu gen.Anders z
  wojskiem udal sie na Bliski Wsch?.
  NIC nie dzieje sie,bez przyczyny.

 16. semperparatus said

  Zachód szykuje się do ataku na siły rządowe w Syrii…grupuje siły na morzach:Śródziemnym i Czerwonym…oraz w Zatoce Perskiej…Rosja zapowiada adekwatną odpowiedz…Czyżby początek dużej wojny?Wydaje się,że niestety…jest to bardzo prawdopodobne…

 17. RomanK said

  Really??????pani Lily????
  Cala ludzka historia to historia Kolejnych Rzezi…z mlutkimi wyjatkami- jak ten ponizej…:

 18. lewarek.pl said

  Generał Anders wyprowadzał swoje wojsko z Rosji przez Persję i Palestynę do Europy. Bynajmniej nie w tym celu, żeby obsadzić Palestynę Żydami. Innej drogi nie bylo. Opłynięcie Afryki raczej nie wchodziło w rachubę.

 19. Troll polonii said

  Podobno w Wietnamie Amerykanie walczyli z komunizmem!!!!
  Efekty widac do tej pory.
  Udalo sie kowbojom wprowadzic komunizm w calym kraju, po uprzednim zjednoczeniu Hanoi z Sajgonem.
  Amerykanie wprowadzili komunizm w Wietnamie i do tej porzy rzadzi tam partia komunistyczna.
  Tak jak dzieci w Wietnami , Iraku i w Serbii beda wygladac dzieci z Jemenu, jesli sie w ogole uchowaja.
  Amerykanie to szczegolny rodzaj dzieciobojcow!!

  Mnie mocno zastanawia jak mozna jeszcze bronic polityki zagranicznej USA.
  Trzeba nie miec rozumu, serca, wyobrazni , mozgu i miec dziedziczna kile i syfilis.

  Obecne niedorzeczne oskarzenia UK i USA, ze Rosjanie probowali otruc gazem bojowym dwoje szpiegow w Anglii i robienie z tego wielkiego rabanu na caly swiat przy pomocy zydowskich mediow – przechodzi wszelkie pojecie!!!

  Kraje, ktore teraz dorzynaja ludnosc cywilna Jemenu, awanturuja sie o dwoje zywch ludzi rzekomo otrutych gazem bojowym??
  Czy to polityczna schozofrenia czy faktycznie syndrom slepej kobry cierpiacej na demencje?
  Czy to moze taka znana religii, zabroniona w Sredniowieczu , ktora ma na celu rzez niewiniatek?
  Amerykanie religijnie nienawidza dzieci.
  Ani kowboje, ani wielbiciele kowbojow nie potepili nigdy polityki mordowania dzieci i urzadzania hekatomb przez kolejne rzady w USA na kontynentach swiata: na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Europie i w Azji.
  Czy mozna nalozyc sankcje na dzieciobojcow? Nie. Bo rzadza swiatem przestepczym za duze pieniadze.

  Oto skutki radosnej dzialanosci demokracji swiatowych: USA i UK.
  Jak sie Boga nie boja???

  (7) Toxic Rain – The Legacy of Agent Orange – YouTube

  ) The Vietnam War’s Agent Orange legacy | Unreported World – YouTub

  (7) Agent Orange Orphans : 50 years on children suffer from effects of U.S chemical weapons in Vietnam – YouTube

  Czy Amerykanie chcieliby miec takie dzieci jakie stworzyli w Serbii, Iraku, Syrii i Afganistanie, Wietnamie, w Kambodzy, Laosie i w Japonii?

 20. RomanK said

  General Anders..mial tyle do powiedzenia- co obecny rzad polski :-_)_))

 21. RomanK said

  Trolu….
  dzieci zdeforowane sa stalym elementem kazdej populacji.
  Z ty ze nie zawsze mozna je fotografowac…dla potrzeb propagandystow.. Jeszcze w latach 70 kolega ksiadz wprowadzilmnei do zamknietego osrodka w Krakowie…i nie jadlem tydzien… W Krakowie ..bo tam w Polsce wtedy rodzilo sie takich dzieci najwiecej…
  W USA tez rodzi sie duzo..ca 3%..kogo interesuje prosze:

  https://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/data.html

 22. Troll polonii said

  21
  RomanK
  No ladnie!
  To nie ja wymyslilem choroby popromienne.

  I nie wierze, ze masowe choroby popromienne sa stalym elementem kazdej populacji.
  Rodza sie niedorozwiniete dzieci na Podkarpaciu gdzie zawsze brakowalo jodu ale nigdy nie zapelnialy szpitali. Rodza sie dzieci rozne z konfliktu krwi i roznych dziedzicznych chorob lub narkotykowych czy zakazonej ciazy..

  Ale przeciez nie wolno nam porownywac masowego, celowego morderstwa na dzieciach Iraku, Serbii, Jemenu, czy Wietnamu. Niech Amerykanie eksperymentuja na wlasnych dzieciach.

  Pan chyba raczy zartowac.

 23. Troll polonii said

  20
  Roman K
  A jednak Anders mial za duzo do powiedzenia … w Londynie. Zwlaszcza w sprawie Polski.

 24. Do 16.tak w tym z bronią biologiczną…(woda pitna).

  Do 19.Bzdury.To najemnicy w US Army pod wpływem narkotyków tak reagują.”Amerykanie to szczegolny rodzaj dzieciobojcow!!”.Nie Amerykanie.

  To administracja USA (żydowska, syjoniści w USA)) do dzisiaj wydaje rozkazy dla CIA i NSA,
  urzędnikom, żołnierzom..

  Zbrodnie i masakry najemników z USA przynoszą do dzisiaj zyski tylko dla kilku rodzin w USA.Slamsy były i będą w USA, w EU,
  w Kanadzie,w Australii.Tak jak masakry krajów arabskich dla zysków i bogactw naturalnych.

  Zbrodnia czyli Holocaust w Wietnamie to tyłko USA?Nie.
  Francja, Niemcy(broń),Holandia,Austria,USA itd.

  Przecież NATO prowadziło wojnę w Wietnamie tak jak w Syrii z Rosją, Chinami a Wietnam stał się krajem taniej produkcji dla zachodu,dla USA…..dla EU.

  Wietnamu nigdy nie możemy zapominać,gdyż to samo czeka Polskę gdy społeczeństwo się w Polsce zbuntuje przeciw Mosadowi w Polsce.

 25. osoba cywilna said

  21
  RomanK

  „Dzieci zdeformowane stalym elementem kazdej populacji…”

  Dzieci chore i te ktore umieraja z roznyvh przyczyn- tez!!!

  Co za bezczelnosc i cynizm bestialskiej mentalnosci jankesowskich zbirow!
  Skoro ludzie i tak umieraja, to Amerykanie maja prawo ich dobic.
  W koncu razem z zydami sa wybranym narodem i moga grac role boga na ziemi. Zydom tez wszystko wolno.
  Teraz juz mnie nic nie zdziwi. Kolejne awantury psychopatow, ktorym sie wydaje, ze to nic nadzwyczajnego mordowac dzieci i robic z nich celowo kaleki. Bo i tak sie rozne kaleki rodza. Nalezy pomoc zredukowac populacje i zwiekszyc populacje kalek. Bo to wolno. I za to nie ma sankcji.

  Te same psychopaty potepiaja dra Mengele… i hitlerowskie okaleczanie ludzi.
  Proba otrucia podwojnego szpiega jest wielka zbrodna dla pastucha z USA ale mordowanie i okaleczanie dzieci jest po prostu pomaganiem naturze? Zgodne z natura ?
  No to czym sie roznia hitlerowcy od Jankesow??
  Niemcy budowali obozy pracy
  Jankesy: Abu Graib, Guantanamo, Baghram.
  W USA wsadzaja chorych ludzi do wiezien prywatnych, zeby wlasciciele – sukinsyny mogli zarobic na mordowaniu niepelnosprawnych wiezniow – szkoda chorych trzymac w szpitalu

  Nic dziwnego, ze mlodziez w USA masowo morduje kolegow szkolnych . Taka kultura.

  A zboczona policja jankesowska dla zabawy morduje chorych ludzi: amerykanskich obywateli na amerykanskiej ziemi. bo to wolno.

  Prisoner dies in agony after TWO days strapped naked to restraint chair while guards laughed’ (4 Pics) – Madness Hub

  http://www.madnesshub.com/2018/03/prisoner-dies-in-agony-after-two-days.html

  Inaczej Rosjanie: ratuja ludzi – nie patrza czy kaleki czy normalni, czy zmaltretowani przez amerykanska „demokracje „.
  Ratuja kogo sie tylko da.
  Wiadomo: chrzescijanie.
  Wiele dzieci syryjskich uratowano w moskiewskich szpitalach.
  Na tym polega roznica cywilizacji

  Roznica cywilizacji
  79 000 civilians rescued from E. Gouta
  http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13961228000782

 26. RomanK said

  Trolu…gen Andres mial najwiecej do powiedzenia stojac za barem w Londynie….i polewajac za napiwki:-))))

  Podkarpacie jest miejscem, gdzie najmniej rodzilo sie dzieci uposledzonych:-))) enklawa uposledzonych byl Krakow..i nadal nim jest. Doucz sie.

  Osobo Cywilna…. piszesz …. o czym nie masz zielonego pojecia…
  Otoz najwicej szkod tzw collateral demage…zawsze robia armie z poboru…zgraja przestraszonych gowniarzy zabranych od mamusi, w posranych portkach odreagowujacych na bezbronnych, czy bydletach.
  Takich posarnych chlopczyskow poslali do My Lai….
  Najemnicy to fachowcy….poznasz to nawet -jako osoba cywilna….po tym… ze w tlumie znajdziesz wszystkich zywych i dwa trupy….to byli wlasnie udajacy cywilow oficerowei wrogiej sily, chowajacy sie za spodnicami dziewczynek…
  Jak oni ich rozpoznali i precyzyjnie odstrzelili nie krzywdzac nikogo?????zapytasz???
  -To wlasnie na tym polega fachowosc najemnikow! Jak obejrzysz trupa zauwazysz, ze zatrzelony , czy zarzniety byl tak- zeby nie uszkodzc swiecidelek , jakimi byl obwieszony.
  WOjna to bardzo powazny interes..dlatego najwieksza zbrodnia jest -powierzenie go bandzie amatorow1

 27. snag said

  Admin @ 5 ,…

  Część! Nie pamiętam żeby nas ktokolwiek zapraszał nad Dniepr czy za, tudzież nad Morze Czarne czy do Mołdawii – Zresztą bądźmy konskwentni dziś twierdzicie że wschodnia Ukraina co to rzekomo należała do nas, należy się Rosji.

  Była naszą, nie jest naszą, przez naszą durną naturę … woda pod mostem. Nasze jest to co potrafimy zdobyć i obronić, reszta to dmuchanie w bambus ,…

  ——
  No i co? Jakie wnioski?
  Przy okazji, nie po raz pierwszy, proponuję choć trochę poduczyć się historii Polski.
  Admin

 28. troll polonii said

  26
  RomanK
  Amerykanie sa tak glupie, ze nawet nie tylko nie wiedza kogo posylaja i gdzie, ale nawet nie wiedza co to jest napalm??
  Napalm to jest bron chemiczna, ktorej do tej pory Amerykanie uzywaja!!
  I dalej nie wiedza co robia?
  W Wietnamie byli amerykanscy zolnierze. Nie zadne najemniki!!!
  A poniewaz tyle tysiecy ich tam zginelo, to zaczeli medrcy USA sprowadzac najemnikow.
  Nowozelandczycy, Australijczycy i Kanadyjczycy mieli wyszkolone wojska. I gdy caly swiat byl oburzony mordowaniem niewinnych ludzi, Amerykanie dalej nie wiedzieli co robia??
  I w Iraku tez nie wiedzieli??
  Amerykanskich samolotow nie prowadzili hotentoci tylko wyszkoleni piloci.

  Panie Romanie K

  To sa hotentockie argumenty.Szalenie prymitywne.
  Za wojne w Wietnamie, Jugoslawii, Iraku, Jemenie odpowiadaja amerykanskie wladze. Nie zadni najemnicy. Samolotow bombowych nie prowadza najemnicy tylko zamerykanscy piloci.

  CO TO ZA PROSTACKIE TLUMACZENIE??/
  LOTNIK NIE WIEDZIAL ZE SIE PALI DZUNGLA A W DZUNGLI CHOWAJA SIE WYSTRASZENI MIESZKANCY?

  To widac pan duzo rzeczy jeszcze nie wie:

  Po to zostal wynaleziony przez amerykanskich medrcow agent orange, ze powoduje OPADANIE lisci z drzew i wtedy latwo trafic ukrywajacych sie ludzi!!. To wyjatkowo dranski wynalazek. Nie tylko Amerykanie go wymyslili ale TYLKO Amerykanie go dota uzywaja. W Serbii tysiace dzieci rodzi sie z porazeniem popromiennym.
  NATO to same niegramotne papuasy, ktore nie wiedza do kogo strzelaja i kogo bombarduja

  Wojna w Wietnamie nie ma najmniejszego usprawiedliwienia. Ani bombardowanie Hiroszimy.
  Ani wymordowanie ponad miliona irackich dzieci.
  Wasza „najemniczka” Madelaine Albright – typowy amerykanski polityk i Sekretarz Stanu przeciez sie publicznie przyznala w 2005 roku ze warto bylo wymordowac pol miliona dzieci w Iraku.Ile jeszcze dzieci zostalo w Iraku?
  Amerykanie dalej nie wiedza do kogo strzelaja??
  W ciagu 10 lat sankcji na Irak zaglodzono miliony doroslych i dzieci. A intelektualisty kowbojskie wymyslily program „Food for oil”- kompletne bestialstwo!
  Tego tez pan nie wie?
  To az takie debile mieszkaja w USA???
  I za nic nie odpowiadaja bo to nie oni tylko platni przez nich najemnicy??
  To w przedszkolu dla niedorozwinietych mozna takie pierdoly opowiadac.
  Jak ten, ze w Sajgonie byl komunizm!!
  I ze Sadam Husejn mial bron masowego razenia.

  Amerykanie wydaja tryliony dolarow na wywiad wojskowy.
  Kompletnie bezuzyteczny bo widac w tym wywiadzie – bardzo drogo oplacanym- sa same nieuki.
  Juz lepiej byloby wydac te pieniadze na bezdomnych amerykanskich weteranow!!!I

  To nie propaganda. To Amerykanie i amerykanscy weterani sie skarza na bestialstwo amerykanskich wladz.

  To wina zaprogramowanych kryminogennych wyborcow w USA, ze popieraja mordowanie wlasnych dzieci, wlasnych prezydentow i wlasnych zolnierzy: i urzadzaja hekatomby z dzieci po swiecie!
  I nawet o tym nie wiedza???
  Szczegolny przypadek slepej kobry z demencja.!

  VETERAN DIES WITH MAGGOTS IN WOUNDS, 4 VA STAFF MEMBER…

  http://www.whatreallyhappened.com/node/572092#axzz4UP5Y1zKz

 29. troll polonii said

  26
  RomanK

  Napalm jak i agent orange sa bronia ofensywna – nie obronna. I jest zakazy! O tym kazde dziecko wie.
  A jednak ta bestialska bron jest stosowana przez niegramotnych Amerykanow, ktorzy nie maja zadnej kontroli nad tym co sami wyprodukowali.

  Faszym amerykanski najlepiej widac teraz, po wyborach w Rosji.
  Rosyjski wyborca zachowuje sie tak samo przed – w czasie , jak i po wyborach. Wybory w Rosji to narodowe wydarzenie a nie wyscigi oligarchow i medialna blazenada. . Dlatego jankesy nie rozumieja co sie w Rosji dzieje bo im wzorzec zachodni nie pasuje w Rosji.

  Militarny establishment USA nienawidzi popularnych prezydentow – nawet u siebie. I morduja – nawet u siebie.
  USA ma najbardziej faszystowski system wyborczy w historii wyborow.
  Nie pierwszy raz Amerykanie nie uznaja wynikow swoich wyborow.
  Nie mozna bylo w 2000 roku uznac wyborow, bo Bush przegral i nie mozna bylo jeszcze zwalic na Putina – wiec skorumpowani sedziowie nie pozwolili na powtorzenie glosow wyborczych i G.W. Bush niszczyl swiat przez 8 lat.

  W 2008 roku z Obamy zas zrobili prawnika konstytucyjnego – mlodego, energicznego murzyna, a podstawili kompletnego idiote McCaina jako kontr-kandydata i … wszytko bylo lepsze od sklerotyka na steroidach.
  Amerykanin nienawidzi demokratycznych wyborow i na samo slowo „popularny prezydent” noz sie jankesowi w kieszeni otwiera i zgrzytaja zeby.
  Barbarzynstwo amerykanskie nie ma rownego w historii swiata; nawet Mongoly wiedzialy po co rabuja.

  Inne imperia , rownie okrutne, wiedzialy, po co rabuja cudze ziemie: na zrabowanej ziemi budowaly nowa cywilizacje.
  Amerykanin dumny, ze rzucil bombe atomowa na Hiroszime i Nagasaki – nigdy nie pomogl osbudowac tych miast. Nigdy jankesy nie odbuduja Iraku, Libii, Syrii, Afganistanu, Jemenu…
  USA burzy, podpala, morduje – i nie tylko, ze niczego nie odbuduje ale Stany Zjednoczone – to pierwszy rabus w historii ludzkosci, ktory ma gorzej u siebie w kraju niz w wielu krajach okupowanych czy bombardowanych (Libia, Jugoslawia, Syria ) .

  I nie ludzmy sie: jankesi nie uznaja popularnych przywodcow innych panstw i nie uznaja suwerennosci innych panstw.
  Nie zapomne jankesom jak sie cieszyli, ze ‚synowie narodu’ polecieli mordowac ludnosc w Iraku; w imie obrony granic USA!
  Prezydent G.W. Bush nie umial pokazac Kanady na mapie, a Amerykanie nawet nie zauwazyli, ze Irak nie graniczy z USA.

  Radosc jankesow z powodu zamordowania Husejna, Kadafiego, Miloszewicza, Mossadeka przejdzie do historii jako najwieksze barbarzystwo wspolczesnego swiata.
  Od lat poluja na demokratycznie wybranego prezydenta Syrii.
  Teraz jankesi raczej zrownaja z ziemia caly Bliski Wschod, zeby dopasc jedna osobe: Assada, za to, ze wyhamowal kolorowa rewolucje Sorosa.
  Sekretarz Stanu USA – a wiec odpowiednik ministersta spraw zagranicznych, Madeline ALbright z duma przyznala publicznie, ze „warto bylo zamordowac pol miliona dzieci irackich”!!
  Jakiez to humanitarne! i jakie demokratyczne!

  USA: Raj na ziemi i wzor demokracji:

  Subject: Madeleine Albright – 60 Minutes – YouTube

  USA jest chyba jedynym panstwem w historii swiata, w ktorym obywatelom zyje sie gorzej niz w krajach podbitych

  Heroina zabija rocznie 50 tysiecy ludzi w USA

  Subject: Heroin now kills more people than guns as drugs overdoses claim 50,000 lives in US last year | Daily Mail Online

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-4015536/A-grim-tally-soars-More-50-000-overdose-deaths-US.html

  300 tysiecy ‚synow ojczyzny’ ktorzy przelewali krew za ojczyzne broniac jej granic w dalekich krajach- umarlo z braku opieki lekarskiej w kraju

  Czy to obcy najemnicy?:
  Nie , to tylko colateral damage.

  IG Report: 300,000 Veterans Died While Waiting for Health Care at VA | Military.com

  http://www.military.com/daily-news/2015/09/04/ig-report-300000-veterans-died-while-waiting-health-care-va.html

  Illinois seized $300 MILLION from residents not convicted of a crime. – Orrazz

  http://www.orrazz.com/2016/11/illinois-seized-300-million-from.html

  376 miliardow skradzionych z Funduszu emerytalnego USA

  Stealing from the poor and giving to the rich: Corporate America has stolen $376 Billion in pensions

  http://rinf.com/alt-news/newswire/how-americas-top-corporations-are-stealing-376bn-and-counting-from-their-workers/

  95 milionow bezrobotnych w USA:
  Situation Critical! 95 MILLION People are NOT In the Labor Force Right Now! – InvestmentWatch

  http://investmentwatchblog.com/situation-critical-95-million-people-are-not-in-the-labor-force-right-now/

  Amerykanscy maturzysci z Nowego Jorku nie umieja czytac i pisac

  80% of recent NYC high school graduates cannot read. Somehow they’re still active on Facebook and Youtube ~ News Forage

  http://www.newsforage.com/2013/03/80-of-recent-nyc-high-school-graduates.html

  Studenckie zadluzenie w USA jest wieksze od zadluzenia narodowego?
  Nieslychane. Pelna demokracja i rowny dostep do wiedzy.

  http://21stcenturywire.com/2014/01/02/student-loans-the-new-socially-engineered-trap/

 30. troll polonii said

  24
  Marek Lipski

  Jeszcze jeden obronca faszyzmu.

  Zbrodni hitlerowskich nikt nie usprawiedliwia najemnikami pod wplywem narkotykow! Wine za wojne ponosi Hitler i organizacje hitlerowskiej administracji.

  Gdy chodzi o wszystkie falszywe oskarzenia przeciwko Rosji – to wszystkiemu winien jest… Putin.
  Dlatego trzeba napasc na Rosjan,. Wszystkich Rosjan.

  Natomiast amerykanksie prezydenty: Roosevelt, Clinton, Obama, Nixon, Reagan, Trump – sraja fijolkami i rozdaja po swiecie caluski – gdy tymczasem najemnicy robia wszystkie swinstwa!
  Na zlosc amerykanskim prezydentom!

  Jankesowska mentalnosc skorpiona.

 31. RomanK said

  Trolu, jako propagandysta nie zwracasz zadnej uwagi na realia…jako kiepski propagandysta- nie chcesz ich poznac:-))))
  Opis swiata wg Trola…to nie jest swiat , ale jego parodia:-_)_)

 32. Re: 31 RomanK
  A czy moze pan opisac swiat, a nie jego parodie???.
  Bo ja tak z ciekawosci pytam…
  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 33. troll polonii said

  31
  RomanK

  Dla mnie realia to moja siostra zamordowana bombami NATO w Serbii.
  Dla mnie realia to zniszczenie suwerennego panstwa Jugoslawia
  Dla mnie realia to miliony zaglodzonych i zamordowanych dzieci w w Iraku a teraz w Jemenie.

  Dla mnie realia to wiadomosci z USA podawane przez obywateli USA oficjalnie.
  Jesli tak , to jestem …. amerykanskim propagandysta:

  Dla mnie realia to Sekretarz Stanu USA – Madelaine Albright w wywiadzie dla amerykanskiej TV

  Madeleine Albright – The deaths of 500,000 Iraqi children was worth it for Iraq’s non existent WMD’s «…

  http://investmentwatchblog.com/madeleine-albright-the-deaths-of-500000-iraqi-children-was-worth-it-for-iraqs-non-existent-wmds/

  A oto realia podane przez …propagandystow prosto z USA:

  Chelsea Manning to nie ja – to amerykanski zolnierz
  Dla mnie realia to … Bush babies ( i nie jest to moja propaganda tylko USA

  The Bush Babies – birth defects from depleted uranium – YouTube

  Photos Iraq Afghanistan babies born deformed depleted uranium — US…

  Gulf war illness all parts
  http://www.thewe.cc/weplanet/news/depleted_uranium_iraq_afghanistan_balkans.html

  Deformed babies in Fallujah Iraq – YouTube

  To tez nie moja propaganda
  Amerykańscy żołnierze gwałcili małe dzieci i nagrywali to – wynika z kolumbijskiego raportu

  http://kresy.pl/wydarzenia/amerykanscy-zolnierze-gwalcili-male-dzieci-i-nagrywali-to-

  Prezydent Bush: Za co oni nas tak nienawidza???

  Mass-rape of women and children by American soldiers

  Classified Evidence: US Soldiers Raped Boys In Front Of Their Mothers

  http://www.mintpressnews.com/classified-evidence-us-soldiers-raped-boys-in-front-of-their-mothers/200160/

  & plenty more…

Sorry, the comment form is closed at this time.