Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co to jest „eruw”, czyli jak oszukiwać własnego boga i religię

Posted by Marucha w dniu 2018-03-25 (Niedziela)

Jak wiadomo, żydzi mają religijny zakaz podróżowania w soboty, chyba że płyną po wodzie. Dlatego przed II Wojną nierzadki był w Polsce widok  żydów podróżujących koleją w soboty, siedząc na workach lub butelkach z wodą. Proste!

Jest to jeden z przykładów na uchylanie zakazów obowiązujących w szabat – czyli „eruw”. Inne to:

 • eruv chacorot czyli zmieszanie podwórek (sztuczne połączenie kilku domostw w jedno, np. przy pomocy sznurka) – aby można było przenosić w szabat przedmioty z jednego domu do drugiego.
 • eruv tchumin czyli zmieszanie granic, co umożliwia podróżowanie dalej niż zezwala prawo religijne
 • eruv tavszilin czyli zmieszanie pokarmów, ominięcie zakazu gotowania przez przygotowanie posiłku poprzedniego dnia

Karaimi uważają eruw za oszustwo, czym oczywiście jest. I to oszustwem tak prymitywnym i naiwnym, że trzeba być psychicznie uszkodzonym, aby je stosować.

Poczytajmy dalej… o niewidocznej żyłce.

*                        *                         *

Tajemnice Nowego Jorku: eruv

Zaczynam nową serię notek opisujących tajemnice Nowego Jorku. Mogę się założyć, że o niektórych nie wie nawet większość mieszkańców.

Trudno to sobie wyobrazić ale cześć mieszkańców Nowego Jorku żyje tak jakby czas się dla nich zatrzymał. Przechodząc przez niektóre dzielnice Manhattanu czy Brooklynu znajdziemy dzielnice chasydzkiej społeczności i przeniesiemy się w czasie, tak, do XIX wieku. Charakterystyczny strój – brodaci mężczyźni z pejsami, w czarnych płaszczach, kobiety ubrane skromnie w spódnicy za kolana i rajstopach.

Ale tradycje tej społeczności sięgają dalej niż koszerne sklepy czy charakterystyczne stroje.

Część Manhattanu jest połączona „ukrytą” półprzezroczystą, niewidoczną dla większości mieszkańców linką. Nie żartuję. Naprawdę, na wysokości 6 metrów wisi półprzezroczysta żyłka o łącznej długości prawie 30 kilometrów. Ta linka nazywa się eruv, a istnieje z uwagi na żydowski Szabat.

Szabat to święto które zaczyna się wieczorem i trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. W czasie Szabatu, ortodoksyjni Żydzi nie mogą pracować, w zasadzie nie mogą robić niczego co mogłoby tylko przypominać pracę – nie mogą czytać, kupować produktów spożywczych a nawet odprowadzić dzieci do szkoły czy innych miejsc publicznych – te czynności mogą jednak wykonywać w granicach prywatnej przestrzeni. Kiedyś takie granice “prywatnej przestrzeni” wyznaczały mury miasta a obecnie są symbolicznie wyznaczona przez eruv.

Dzięki tejże żyłce (symbolicznej granicy miasta) w czasie Szabatu ortodoksyjni Żydzi mogą wykonywać te wszystkie czynności bez konieczności martwienia się o łamanie prawa żydowskiego.

Jak wszystko inne w Nowym Jorku utrzymanie eruv nie jest tanie. Synagogi płacą rocznie 100.000 dolarów za utrzymanie przewodów. W każdy czwartek dwóch chasydzkich rabinów jedzie i sprawdza czy linka nie została uszkodzona czy zerwana – tak aby mogłaby być naprawiona przed świętem. W jednym z wywiadów rabini chwalili się ze manhattański eruv przetrwał i został naprawiony na czas nawet w czasie huraganu Sandy.

Manhattański eruv istnieje od 1944 roku. Nowy Jork nie jest jedyną metropolią w USA w której istnieje eruv. Podobne są w St. Louis, Atlancie, Baltimore, Chicago, Dallas, i wielu innych miastach w całych Stanach.

Dzięki uprzejmości firmy Business Insider zamieszczam film z wywiadem z nowojorskim rabinem:

Kto by pomyślał ze ja nigdy wcześniej tej linki nie zauważyłam ani nie wiedziałam o jej istnieniu. Podobnie pewnie jak większość mieszkańców miasta. ☺ Ile jeszcze tajemnic kryje Nowy Jork …

(Zdjęcia: dzięki uprzejmości firmy http://www.businessinsider.com)

http://www.littletownshoes.com

Wykorzystano również Wikipedię.
Poza tym zobacz: http://eruvonline.blogspot.se/2005/10/part-1-truth-about-warsaw.html
Admin

Komentarze 54 to “Co to jest „eruw”, czyli jak oszukiwać własnego boga i religię”

 1. Bardzo prosze o nie kopiowanie notek z mojego bloga bez pozwolenia – zwłaszcza w taki sposób który zmienia znaczenia mojego postu.
  Jezeli kopiuje Pan czyjesc notki to należy dodać cudzysłów i autora bloga.

 2. NyndrO said

  Że Pani prosi, żeby nie umieszczać bez pozwolenia, to rozumiem. Jasna sprawa, że mani prawo o to prosic. Jednak źródło zostało podane, ale co dla mnie najważniejsze – można wiedzieć, jak kopiowanie może zmienić znaczenie kopiowanego materiału? Mogę se jedynie wyobrazić, że kopiowany materiał może wywołać rózne wnioski u różnych czytających.

 3. Joung said

  zydzi to kuglarze magicy od duchowosci.Tym wlasnie sposobem ;;ROZBIERAJA OSLABIAJA NAS DUCHOWO I MENTALNIE.Z tad stajemy sie latwym lupem dla nich.
  Bo jak dlugo mozna przebaczac tym co CIE NISZCZA OKRADAJA MORDUJA.Jestesmy stajemy sie przez to latwowierni naiwni w tej swoiej dobroci szlachetnosci.Ja uwazam dla tego unas w POLSCE NIGDY SIE NIC NIE ZMIENI.Jesli nie uporzadkujemy swojego spostrzegania swiata powrotem do LOGICZNEGO MYSLENIA I PRAWIDLOWEGO WYCIAGANIA WNIOSKOW ,Kto naprawde jest naszym wrogiem a kto przyjacielem.Dzis te roznice sa zacierane tak ze poprostu jet to czysty relatywizm.Bo dla czego mam nazywac niemca naszym przyjacielem.Tylko dla tego ze unas Otworzyli fabryki swoie W ktorych POLSKIE GOIE zaiwaniaja na dobrobyt niemcow.Albo anglicy ktorzy ZDRADZILI NAS W JALCIE TECHERANIE I jeszcze zdradza czy zdradzaja.No jak mozna mowic czy myslec ze to sa nasi przyjaciele sojusznicy.Wszystko to sa klamstwa W ktore my POLACY MAMY UWIERZYC.
  TO SA BZDURY.
  ZLO jest ZLEM,,,,,WROG jest WROGIEM I tyle.Tylko metody sie zmienily I narzedzia.
  OBCJA MILITARNA Zastepuje sie OBCJA POLITYCZNA I EKONOMICZNA.
  ALE WROGOSC POZOSTAJE NADAL.
  POLACY MUSZA ODZYSKAC WLADZE POLITYCZNA NAD SOBA I TO POLACY MUSZA RZADZIC TU NAD WISLA.
  INACZEJ ZAWSZE BEDZIEMY MIELI ;;;;;;burdel nad wisla I NEDZE.I ZAWSZE BEDA NAS ATAKOWAC I NISZCZYC.A wiec takie nacje mniejszosci musza isc PRECZ Z NASZEGO KRAJU JAK I zycia politycznego.
  (zydzi niemcy anglicy,po czesci tez ROSJANIE =pochodzenia zydowskiego).Czysty ROSJANIN =NIE JEST NASZYM WROGIEM.
  I NATYCHMIAST KASOWANIE LUDZI KTORZY mienia sie Polakami a ktorzy SLUZA NASZYM WROGOM.

 4. Marucha said

  Re 1:
  W jaki niby sposób „zmieniłem znaczenie” tego artykułu, droga autorko? Komentarzem, który jest WYRAŹNIE oddzielony od samego artykułu?

  Przekopiowałem Pani tekst w całości, bez skrótów i zmian. Dodałem link do oryginału.
  Co więcej można zrobić? Po co jakiś „cudzysłów” i gdzie niby ma on się znajdować?
  W jaki sposób kopiowanie „zmienia znaczenie” artykułu?

 5. NyndrO said

  Nie wiem, jak u Pani, bo nigdy na pani blogu nie byłem, ale u Pana Kierownika żydzi uważani są za psychopatów i największe zagrożenie dla Ludzi i za potwierdzenie tego, choćby w tak drobnym szczególe , jak sznurek, chciałbym Pani bardzo podziękować. * https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/F1WktkpTURBXy9iZTNjOGQ0ZGIxOTQ4OTc5NzAwY2Y2OTNkZjFkNGIxYS5qcGeSlQMAYc0CY80BV5MFzQMgzQHC

 6. Marucha said

  Re 5:
  Może chodzi o to, że nie zachwyciłem się rzydowską pomysłowością w oszukiwaniu swego boga?

 7. Unsubscribed

 8. NyndrO said

  Poznałem w Anglii dwóch muzułamanów, którzy kropili w łikendy. Jak walili lufę, to wyłaczali światło w pokoju., Ja wiem, że ludzie rożne rzeczy opowiadają, jako żart, ale ja na prawdę takich asów poznałem. A słuszałem o gostku, który potrafił obalic flachę łiskacza, leżąc pod łózkiem. Serio.

 9. NyndrO said

  ” Unsubscribed ” * https://www.youtube.com/watch?v=YYOKMUTTDdA

 10. NyndrO said

  Nie chcę, żeby Pani dostała wzdęć i migreny, ale muszę się przyznać. W Gajówce, bardziej podoba nam się Kreml, niż Biały Dom. Myślę, że wszyscy Panią serdecznie pozdrawiamy i jeszcze raz dziękuję za tekst o tych czubach.

 11. NyndrO said

  …chociaz – proszę wybaczyć – ale nie wchodząc na Pani blog, mam prawo podejrzewać, że jest on „antysemicki”. Pan Kierownik tylko kopiował. Co daje mi powód jeszcze raz Panią serdecznie pozdrowić!

 12. Boydar said

  Problem p. „Muszyńskiej” polega na tym, że nie taki był cel napisania tekstu. Pani „Muszyńska” chciała zapromować swoją firmę żydom z Polski a Pan Gajowy chciał zupełnie co innego. Można się zbulwersować, cbdo. Powinna Pani napisać w jidysz, dla selektywnego odbioru, tylko te matoły dzisiaj nawet po swojemu nie rozumieją.

 13. NyndrO said

  …tej……komu On to tłumaczy…. cicho… chyba,że p. „Muszyńskiej…

 14. Boydar said

  a różnie … 🙂

 15. Marcin said

  Autor/ja bloga też chyba pozlepial/a informacje z różnych źródeł. Każdy chce być pieprzonym „kreatorem” obecnie. Takie czasy.

 16. Marucha said

  Re 8:
  Oczywiście muzułmanie wykazują się bardzo podobną do żydowskiej pomysłowością, gdy chodzi o oszukiwanie swego boga i obchodzenie zakazów religijnych. Z pierwszej ręki wiem np. o ślubach trzydniowych, gdy Mahmud chce sobie pokopulować z prostytutką.

  Poza tym – pozdrawiam serdecznie autorkę, p. Magdę Muszyńską i dziękuję za ciekawy artykuł. Obiecuję już od niej nic nie kopiować. Ja natomiast pozwalam kopiować wszystkim.

 17. Marucha said

  Ad 16:
  W dowód sympatii:

 18. Antares said

  Nie dość że skurwiele to jeszcze w dodatku zabobonni. Przypominają muzułmanów wg których jak Allah czegoś nie widzi to grzechu niema.

 19. Słowianin said

  Ad 1 weź się nie ośmieszaj milion któryś „właścicielu żydowskiego gówna” czyli „własności intelekturalnej”…. jeśli z własnej woli umieściłeś swoje własne myśli w ineternecie aby były ogólnodostępne nie popadaj później w semicką chorobę która pozwala im okradać niewinnych ludzi za coś co nie ma żadnej „wartości”
  cały megaszwindel z tak zwanym „piractwem” opracowano tylko po to aby idiotów doić na pieniądze identycznie jak z holoszwindlem…
  gdyby „własność intelektualna” była cokolwiek warta, kto jak kto ale żydzi zabierali by ją do grobu 🙂
  znalezione nie kradzione – tej zasady się trzymaj ponieważ jest ludzka a nie antyludzka

 20. mosze said

  Żydzi wyśmiewają w swoich filmach, propagandzie Amiszów za „zacofanie” a pod nosem w NY mają swoje.

  rabin oszukujący swojego boga
  Żyd w worku foliowym na pokładzie samolotu

  W internecie karierę robi zdjęcie
  Żyda, który spędził lot w samolocie zapakowany w worek foliowy.

  Kohen w plastikowym worku żyd w plastikowym worku
  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/F1WktkpTURBXy9iZTNjOGQ0ZGIxOTQ4OTc5NzAwY2Y2OTNkZjFkNGIxYS5qcGeSlQMAYc0CY80BV5MFzQMgzQHC

  Mężczyzna w worku jest prawdopodobnie ??? kohenem, kapłanem ??? judaizmu, według tradycji ??? wywodzącym się z linii męskiej od biblijnego Aarona, brata Mojżesza.

  Zgodnie z tradycją ??? koheni nie mogą przebywać na cmentarzach, jak również przelatywać nad nimi. W przeciwnym razie kohen pozostaje nieczysty ??? i nie może sprawować funkcji kapłańskich ???.

  Zapakowanie się w worek na czas lotu to popularna praktyka żydów judaistów rabinów kohenów.

  podroze.onet.pl/aktualnosci/ortodoksyjny-zyd-w-worku-foliowym-na-pokladzie-samolotu/0bts4

 21. mosze said

  Windą mimo szabasu
  Jona Metzger
  Rzeczpospolita, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
  Piotr Zychowicz
  „Koszerna wieprzowina” to kolejny pomysł na ominięcie zakazów judaizmu
  Zgodnie z zasadami koszerności Żydzi nie mogą jeść wieprzowiny. Mimo to w Izraelu powstaje wiele restauracji – często prowadzą je imigranci z Rosji – w których podawane są zakazane dania. Powoduje to oburzenie pobożnych Żydów. Problem postanowił rozwiązać naczelny rabin Izraela Jona Metzger. Dzięki niemu już niedługo wszyscy Żydzi będą mogli „legalnie” delektować się smakiem schabowego. Zamierza on zezwolić na import z Hiszpanii genetycznie zmodyfikowanych gęsi, którym naukowcy nadali smak wieprzowiny. Podobno trzech nieżydowskich szefów kuchni spróbowało już mięsa i uznało, że smakuje tak samo jak bekon. – Żydowskie prawo nie zabrania jedzenia gęsi, niezależnie od ich smaku. Ważne, żeby były uśmiercane zgodnie z zasadami koszerności – powiedział Metzger. – To tylko jeden ze sposobów na oszukanie Pana Boga – mówi „Rz” znany jerozolimski prawnik Uri Huppert.

  – Weźmy choćby koszerne windy. W szabas ortodoksi nie mogą mieć kontaktu z elektrycznością. Ale jednocześnie nie chce im się wchodzić schodami na 15. piętro. Programują więc wcześniej windy w taki sposób, by jeździły bez przerwy z góry na dół, zatrzymując się na wszystkich piętrach. Chyba że w budynku są dwie windy. Wtedy jedna staje na piętrach parzystych, a druga na nieparzystych.

  Według Hupperta podobne praktyki mają swoje korzenie w Polsce. Przed wojną w kursujących w sobotę pociągach można było spotkać Żydów siedzących na butelkach z wodą. W szabas ortodoksi mają bowiem zakaz podróżowania, chyba że płyną statkiem i poruszają się po wodzie. Butelka miała więc zastąpić morze czy rzekę.

  Turyści odwiedzający Jerozolimę mogą zauważyć, że wokół dzielnic ortodoksów ciągną się – obwiązane wokół słupów – sznurki. Wzięło się to stąd, że w średniowiecznej Polsce rabini w określone dni nakazali Żydom chodzić tylko w zamkniętej przestrzeni murów miejskich. Ponieważ Izrael nie pozwolił ortodoksom na wybudowanie takich murów, musieli zadowolić się sznurkami.

  Izraelscy specjaliści zbudowali natomiast specjalne koszerne lodówki, w których w szabas po otwarciu drzwiczek nie zapala się światło. A także koszerne telefony, w których nie trzeba naciskać guzików, aby zadzwonić. Niedawno premier Beniamin Netanjahu kupił 12 takich aparatów (330 dol. każdy), aby móc przez cały tydzień kontaktować się ze swoimi pobożnymi doradcami. W trakcie szabasu pobożny Żyd nie może mieć do czynienia z pieniędzmi. Nie może również płacić za usługi wykonane podczas tego święta. Co więc zrobić, jeżeli na sobotę wynajęło się opiekunkę do dziecka? Izraelscy rabini mają na to pytanie prostą odpowiedź: zapłacić jej w niedzielę. Należy ją jednak przy tym poprosić, by wykonała jakąś prostą pracę. Umyła jeden talerz czy podniosła z ziemi papierek. Wtedy można jej ze spokojnym sumieniem wręczyć wynagrodzenie za sobotę, ale powiedzieć, że to pieniądze za pracę niedzielną. – Niestety wielu ortodoksów, chcąc przestrzegać tradycyjnych obyczajów i jednocześnie normalnie żyć, naraża się na śmieszność – mówi Uri Huppert. – Póki dotyczy to ich samych, nikomu to nie przeszkadza. Problem w tym, że często płaci za to całe społeczeństwo. Nietrudno sobie wyobrazić, ile prądu zużywają koszerne windy. Niestety – dodaje walczący o prawa świeckich Izraelczyków jerozolimski prawnik – rząd Izraela nie chce się narażać ortodoksom i na to wszystko przyzwala.
  http://www.wykop.pl/ramka/955865/winda-mimo-szabasu/
  https://www.wykop.pl/link/1540113/jak-jezdzic-winda-w-szabat/

  Popularne przeświadczenie głosi, że w Szabat zabronione jest wykonywanie wszelkiej pracy. Jest to przeświadczenie błędne, ponieważ zakazane jest na przykład wyjście na ulicę z igłą w kieszeni, a dozwolone przesunięcie w domu ciężkiej szafy pod inną ścianę. Źródło.

  http://www.the614thcs.com

 22. mosze said

  Opisywałem tę historię kilkukrotnie ale co mi tam. Napiszę jeszcze raz.

  Mieszkam w Londynie i praktycznie co piątek po pracy wychodzimy z kolegami na parę piw. Na jednym z projektów pracował z nami inżynier z Iranu. Muzułmanin. Prawie nigdy z nami na piwo nie chodził. A gdy już pojawił się wyjątkowo to nie pił alkoholu. Bo religia nie pozwala.
  Pewnego razu, w piątek oczywiście, patrzymy a on jak gdyby nigdy nic piwo pije. Od razu się żarty posypały.
  – Ej Babak (tak miał na imię) co Allah wolne ci dziś dał?
  – Nie – tu wyciągnął komórkę – Nie ma zasięgu. Allah nie widzi.
  Pub był w podziemiach.

 23. Izaurus said

  To tak dla tych, ktorzy tego nie znają:
  Pobrane i przetłumaczone z:
  Электронная библиотека RoyalLib.com
  Платонов Олег – Загадка Сионских протоколов
  http://royallib.com/book/platonov_oleg/zagadka_sionskih_protokolov.html
  = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = ==
  OLEG PŁATONOW – ZAGADKA SYJOŃSKICH PROTOKÓŁÓW
  Rozdział 2

  Najbardziej potworny dokument w historii świata. Nienawiść do ludzkości. Żydzi – „wyższe istoty”. Goje to zwierzęta. „Prawo” do rządzenia światem.
  Wrogowie Żydów zostaną zniszczeni.

  Przejdźmy teraz do rozpatrzenia, być może, najbardziej straszliwego dokumentu w historii świata – do podstawowych praw Talmudu, zebranych w Szulchan Aruch. Te antyludzkie prawa były przyczyną tragedii wielu pokoleń narodu żydowskiego, ponieważ w rzeczywistości przekształciły ich cześć w nieformalną organizację przestępczą, przeciwstawiającą się z powodów rasowych reszcie ludzkości. „Myślę – pisał Fichte – że judaizm jest tak straszny, ponieważ opiera się on i jest stworzony na głębokiej nienawiści do całej ludzkości”. Rasowe, mające nienawistny dla ludzkości charakter, prawa judaizmu mogą być porównywane jedynie z niektórymi rasistowskimi dokumentami hitlerowskich Niemiec.
  Dla pełni i dokładności obrazu i dla późniejszej analizy tych praw będą one przytaczane w dwóch tłumaczeniach – w uogólnionym (a czasem nawet pełnym przekazie) Brimana (pseudonim – Justus) i w dosłownym tłumaczeniu dr K. Eckera (K. Ecker, w swoje pracy łącznie z tłumaczeniem podaje oryginalny hebrajski tekst), który poprawia pewne niedokładności w tłumaczeniu Brimana. Ogólnie rzecz biorąc, obie opcje są komplementarne i dają wyobrażenie o judeo-talmudycznej ideologii.

  Prawo 1
  „Żydowi nie dozwala się sprzedawać akumom (chrześcijanom) odzieży, która ma cycełe (frendzle na krawędziach odzieży noszonej podczas żydowskiej modlitwy porannej, (patrz Księga Liczb. 15, 38) (1 2 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 20, 2, zaczerpnięte z Talmudu Menahofa, 43, tu i dalej w niniejszym rozdziale wszystkie uwagi należą do tłumaczy Szulchan Aruch) Nie może Żyd oddawać akumowi podobnej odzieży nawet w zastaw, lub nawet do chwilowego przechowania w domu akuma, ponieważ wtedy, gdy akuma będzie miał takie ubranie, to trzeba się obawiać, że on może oszukać Żyda, mówiąc, że jest także Żydem i jeśliby Żyd zaufał mu i udał się z nim w podróż, to akuma zabiłby go”. (1 i 2 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 1 i 3 , wzięto z Josepha Nimmuka).
  Orah Chaim 20, 2.
  „Nie można sprzedawać akumowi zewnętrznego ubioru (rytualnego) z frędzlami, bo może akum przyłączyć się w drodze do Żyda i zabić go. Także zabronione jest dawać akumowi taki ubiór pod zastaw lub na przechowanie, z wyjątkiem przypadku, gdy jest przekazywany na krótki czas, taki w którym nie dojdzie do takiego zagrożenia”.

  Prawo 2
  „Wszystko, co jest niezbędne do żydowskiego kultu, na przykład wspomniane powyżej frędzle, itp., może wytwarzać tylko Żyd, a nie akuma, ponieważ muszą one być dokonane przez ludzi, zaś akuma nie może być uznawany przez Żydów jako człowiek”.
  Orah Chaim, 14, 1.
  „Frędzle wykonane przez akuma, nie godzi się używać, bo jest napisane: ( Liczb 15, 38), czyli z wyjątkiem akuma „. (1 4 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 14, 1, 32, 5, 33, 4, 39, 1 i 2).
  Iebamof 61a.
  „Grobów akuma nie niszczy, kiedy pochyla się nad nimi, ponieważ mówi się: , was nazywa się ludźmi, akumom taka nazwa nie przysługuje”. (1 5 Talmud, Iebamof 61).

  Prawo 3
  „Modlitwę Kadisz (zaczyna się od słów: „Iifgaddal wejifkaddasz”, czyli „wstąpił i poświęcił” i stąd pochodzi sama nazwa „Kadisz”) dozwala się czytać tylko wtedy, gdy dziesięciu Żydów zgromadzi się razem i to powinno być tak czynione, żeby żadna nieczysta rzecz, taka jak na przykład jakieś ścierwo lub akuma, nie oddzielały Żydów od siebie”. (1 6 Szulchan Aruch-, Orah Chaim, 55, 20, został zaczerpnięty z Talmudu Pesachim Tosfaof, 85).
  Orah Chaim, 55,20.

  „Jeśli dziesięciu (Żydów) znajdzie się w jednym miejscu (razem) i czyta modlitwę Kadisz, lub modlitwę Kedusza, to jeden z tych, który nie należy do nich, może odpowiadać (mówiąc „Amen „). Niektórzy uważają, że konieczne jest, aby ich, między sobą, nie oddzielało jakieś ścierwo lub akuma”.

  Prawo 4
  „Kiedy trafi się naprzeciwko akuma z krzyżem, wtedy Żydowi jest surowo zabronione, aby pochył głowę, nawet gdyby w tym momencie się modlił. Nawet jeśli w modlitwie doszedłby do takiego miejsca, w którym powinien skłonić głowę (w modlitwach Żydów istnieje kilka miejsc, w których obowiązkowo muszą pochylić głowę) (1 7 Szułchan-Aruch, Orah Chaim, 113, 8, zaczerpnięte z Aszera i Hagahof Or Zura), to jednak powinien uniknąć tego”.
  Orah Chaim, 113, 8.

  „Kiedy ktoś (nie ulega wątpliwości, że to ma być Żyd) modli się i jemu na spotkanie wychodzi akuma z krzyżem w dłoniach, a on (Żyd) doszedł w modlitwie do tego miejsca, w którym konieczne jest pochylenie głowy w pokłonie, to nie powinien swej głowy pochylać, choćby jego myśli były skierowane wyłącznie do Boga”.

  Prawo 5
  „A teraz, kiedy w Jerozolimie nie ma ani świątyni, ani ofiary, synowie Aarona najwyższego kapłana, powinni doznawać, wśród rozsianych Żydów, znanych wyróżnień i należnej czci od pozostałych Żydów i zawsze mają oni prawo do błogosławienia (Żydów) w każde święto. Ale kiedy któryś z synów takich rodzin uczyni się akumą, wtedy cała taka rodzina będzie zhańbiona, a więc i pozbawiona kapłańskiego prawa”.. (1 8 Szulchan Aruch-, Orah Chaim, 128, 41, Haga, został zaczerpnięty z Talmudu Sanhedrynu Mordechaja).
  Orah Chaim, 128, 41, Haga.

  „Niektórzy ludzie mówią, że kiedy (Cohen) ma córkę, która poszła do akuma lub do domu rozpusty, nikt nie jest zobowiązany do poszanowania jej, ponieważ ona ojca swego splugawiła”.

  Prawo 6
  „Żyd, który stał się akumą jest przeklęty (przeklęty 1 9 – znaczy to samo co usunięty spośród Żydów, wykluczony z wspólnoty religijnej) do tego stopnia, że nawet wtedy, gdy ofiaruje świece do synagogi czy coś takiego, to przyjmowanie od niego ofiary jest zakazane. (2 0 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 154, 11, Haga, zaczerpnięty został z Megara Piske 64 Veil).
  Orah Chaim, 154, 11, Haga.

  „Jeśli ktoś, kto przeszedł do akumów, daje wosk lub świece woskowe do synagogi, to zabronione jest ich zapalenie”.

  Prawo 7
  „Modlitwa Simun (Żyd czyta ją po obiedzie, na koniec modlitwy błogosławiony jest gospodarz domu) nie może być odczytywana gdy w domu jest akuma, po to żeby nie błogosławić akuma” (2 0 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 154, 11, Haga, zaczerpnięty został z Piske Megara Weil 64).
  Orah Chaim, 193, 3 Haga.

  „Zwykle nie czyta się ogólnej poobiedniej modlitwy (2 2 po obiedzie) w domu akuma. I myślę, że powodem tego jest fakt, że niemożliwym jest spożywać ustalony obiad (2, 3 Rabini wyróżniają „ustalone jedzenie”(obiad) od jedzenia przypadkowego. Modlitwa Simun odbywa się tylko po jedzeniu ustalonym) w domu akuma z powodu bojaźni przed nim. Stąd wydaje się, że jakby jedli bez tego by był ustalony obiad. Kolejnym powodem jest fakt, że można się bać odwetu, gdy zmienisz tekst modlitwy dziękczynnej i nie powiesz: „Miłosierny Bóg niech błogosławi panu tego domu”.

  Prawo 8
  „Przy odczuciu każdego dobrego zapachu Żyd jest zobowiązany do przeczytania z Beraha krótkiej modlitwy dziękczynnej z wyjątkiem przypadków, gdzie wonne przyprawy, czy coś o dobrym zapachu, wyeliminowało już nieprzyjemny zapach, lub gdy kadzidło znalazło się w ręku nierządnicy, która korzysta z pachnideł, aby zachęcić ludzi do grzechu, czy wreszcie, gdy pachnące substancje przyniesione zostały ze świątyni akumów, wtedy zakazane korzystanie z Berahu do odczytania modlitwy, ponieważ takie kadzidło jest już zanieczyszczone wszeteczną latryną lub świątynią akuma)”. (2 4-Szulchan Aruch, Orah Chaim-217, 2, 4 i 5, zaczerpnięty z Talmudu Berahov 51 i 53 oraz z Mainmon Giłhof Berahof przekład 9).
  Orah Chaim, 217, 4.

  „Nad pachnidłami nierządnicy, jak na przykład nad wiązką ziół wiszących na jej szyi, albo na tymi pachnidłami, które ona trzyma w dłoniach lub w ustach, nie wolno jest czytać modlitwy dziękczynnej, ponieważ zabronione jest nawet wąchać ich zapachu, bo to już może skusić do jej pocałowania lub zbliżyć się zbyt blisko do jej ciała”.
  Tamże, 217, 5.

  „Przy kadzidłach bałwochwalcy nie wolno odczytywać modlitwy dziękczynnej, gdyż jest zabronione nawet ich wąchanie”.

  Prawo 9
  „Przechodząc mimo ruin świątyni akumów, każdy Żyd ma obowiązek powiedzieć: „Chwała Tobie, Panie, że wykorzeniłeś stąd ten dom bożków”. (02 maja Szulchan Aruch-, Orah Chaim, 224,, 2, zaczerpnięty z Talmudu Berahow 54). Ale kiedy Żyd przechodzi obok nieuszkodzonego jeszcze kościoła, to powinien powiedzieć: „Chwała Tobie, Panie, za to, że powstrzymujesz swój gniew nad złoczyńcami”. (2 6 Szulchan Aruch-, Orah Chaim,, zaczerpnięty z Talmudu, tamże, 58).

  „A kiedy on zobaczy 600.000 Żydów razem (2 9 liczba Izraelczyków w czasie wyjścia z Egiptu (Wj 12, 37) to zobowiązany jest powiedzieć: „Chwała Tobie, najmądrzejszy Boże”, a kiedy zobaczy tłum akumów, to musi powiedzieć: „W wielkim wstydzie była wasza matką, rumieniła się, gdy was rodziła” (Jr 50, 12). (02 lipca Szulchan Aruch-, Orah Chaim,, zaczerpnięty z Talmudu, tamże, 59). Kiedy Żyd przechodzi obok cmentarza żydowskiego, to powinien powiedzieć: „Chwała Tobie, Panie, że Ty uczyniłeś ich tak prawdziwie”, a przed cmentarzem akumów, musi powiedzieć: „W wielkim wstydzie była matka twoja, itd.” (2 Szulchan Aruch, 8, Orah Chaim, 224, 2, podjęte NZ Talmud Berahov 58). Kiedy Żyd widzi dobrze zbudowany dom przez akuma, musi powiedzieć: „Dom dumnych zrujnuje Pan”, ale kiedy widzi się ruiny domu akuma, musi powiedzieć: „Bóg jest Bogiem zemsty”
  Orah Chaim, 224, 1.

  „Kto zobaczy Merkurego lub inny obiekt bałwochwalstwa, ten niech powie: „.
  Tamże, 224, 2.

  „Kto zobaczy miejsce, gdzie było popełnione bałwochwalstwo i kiedy to miejsce jest w kraju Izraela, to ten musi powiedzieć: , a kiedy tak się dzieje w obcym kraju, to musi on powiedzieć: I dalej mówi w obu przypadkach: ”
  Tamże, 224, 5.

  „Kto zobaczy 600.000 (2 9 liczba Izraelczyków w czasie wyjścia z Egiptu (Wj 12, 37) Izraelczyków, powinien powiedzieć: . Ale jeśli to będzie tłum bałwochwalców, to musi powiedzieć: „W wielkim wstydzie była wasza matka, zarumieniła się, gdy was rodziła> (3 0 Talmud (Berahov 58a) daje w tym względzie następujące wyjaśnienie: „Ponieważ ani umysły, ani ich twarze nie przypominają siebie nawzajem”), oto byt tych narodów – pustynia, suchy ląd i step!” (Jer 50, 12).
  Tamże, 224, 12.

  „Kto zobaczy groby Izraelczyków powinien powiedzieć: „Chwała Tobie … Któryś prawdziwie stworzył was”(3 1 w pełnym tekście Talmudu (Berahow 586) czytamy: „Niech będzie chwała Temu, który prawdziwie stworzył was, prawdziwie dawał wam pożywienie, prawdziwie wyniósł was, prawdziwie zebrał was i prawdziwie wskrzesi was”), itd., a nad grobami się akumów powinien powiedzieć: ”
  Tamże, 224, 11

  „Kto zobaczy dom akuma (3 2 na widok domów Izraelczyków mówi się – kiedy w nich zamieszkują: – patrz Ksiega Przysłów 15, 25), a jeśli są one opustoszałe, to mówi się – – Orah Chaim, 224, 10), powinien powiedzieć – kiedy dom jest zamieszkały: (Prz 15, 25), a jeśli te domy są opustoszałe, to powinien powiedzieć: „(Ps 93, 1).

  Prawo 10
  „Wieczorem, w wigilię szabasu, każdy Żyd, widząc oświetlenie, ma obowiązek powiedzieć: „Chwała Tobie, Panie, Twórcy światła”, ale tam gdzie światło pochodzi od świątyni akuma, tam, zakazane jest składanie podziękowań Bogu za używanie takiego światła”. (3 3 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 298, 5, zaczerpnięte z Tur).
  Orah Chaim, 298, 5.

  „Nie należy czytać modlitwy dziękczynnej przy świetle bałwochwalców”
  * * *
  Tych praw jest około 100. Czy podawać je do końca za Płatonowem?

 24. mosze said

  Lakewood, New Jersey żydowskie miasto w USA nie pomoga bezdomnym

  http://americanfreepress.net/an-orthodox-final-solution/

 25. mosze said

  https://fellowshipoftheminds.com/2017/08/11/boys-are-raped-by-orthodox-jewish-rabbis/
  https://zionistreport.com/2017/02/video-mafia-sytle-bribery-charges-ultra-orthodox-williamsburg-jews/
  głupota księży żydofilów
  https://historicgreenpoint.wordpress.com/2015/01/19/father-sylvester-malone-influential-catholic-priest-in-williamsburg/

 26. rafal z said

  Autorka podobna do Amy Winehouse

  https://i0.wp.com/www.littletownshoes.com/wp-content/uploads/2018/03/0D31921A-4ED0-49B8-88F8-0092EE057C37.jpg?resize=723%2C543

 27. Roman K said

  CO komu przeszkadazaja Hasidim???? czy Amishe…czy Menonici, Huturittes….niech sobie wierza w co chc a jak chca ..byle za swoje????
  Swiatem nie trzesa religijne sekty oszukujace swoich bogow, bez wyjatku glupszych od siebie samych:-)))))
  Sw3iiatem trzesa ci , ktorzy uwazaja sie za bogow….i tu lezy roznica…za ciemnych durniow uwazaja wszystkch , ktorzy nie sa z nimi…..a posluguja sie najpodlejszymi kanaliami, ktore za ochlap i poczucie sily…zobia wszystko.A kanalie znajduja ..wszedzie ..w kazdej warstwie spolecznej, kazdej organizacji, narodzie i grupie…..bez dyskryminacji na wyksztalcenie, plec, wyznanie i swiatpoglad…kanalie zawsze mozna kupic za pieniadze….za wlasciwa cene….zwlaszcza jesli za pieniadze mozna kupic…prawie – wszystko:-)))_)

 28. PISKORZ said

  re 3 powrotem do LOGICZNEGO MYSLENIA I PRAWIDLOWEGO WYCIAGANIA WNIOSKOW……i do zainteresowania losami kraju/co się dzieje/dlaczego się tak dzieje/dlaczego jest tak0 a nie inaczej/..!! I skończyć z tym gównianym sloganem MNIE POLITYKA NIE INTERESUJE…Uważaj. bo- ona się tobą zainteresuje…i wyjdziesz na durnia, ale będzie za późno..

 29. PISKORZ said

  re 23..”Tych praw jest około 100. Czy podawać je do końca za Płatonowem?” SZKODA, ŻE NIE 1000..No czy nie mają nawalone w tych łbach pejsatych… ?!

 30. Premizlaus said

  Nazwisko autorki jest żydowskobrzmiące. Czy wyszła za Żyda?

 31. NyndrO said

  Panie Romciu, a co Panu przeszkadza, że innym przeszkadza? Nie może?

 32. Roman K said

  NIe! Nie moze! Zamiast moze sie znacac nas swoim romciem- jaki mu urosl zamiast rozumku.
  A dlaczego Tak- poprosc jakiegos wybitnego glupka ,zeby ci wytlumaczyl.

 33. NyndrO said

  A pitolek staje?

 34. NyndrO said

  Panie Romciu. Toż to zdenerw. Pan ma swoje lata i to rozumiem. Ale tyle Kobit, co po ulicy chodzi…Bierz!…

 35. NyndrO said

 36. NyndrO said

  * nie musi Pan odpowiadać. Ja Tu robię za Pajaca. Nawet, jak mnie Pan skrzyczy, to wszyscy mają to w d*pie. Zaczynając ode mnie. Pan zresztą też wielce innej roli ode mnie nie ma. A pewno szkoda.Romek.

 37. NyndrO said

  Masz Mecenas. .https://www.youtube.com/watch?v=9c7HVMDp43s

 38. Takitam said

  32. Panie Romku, ulomnego na umyśle nie nauczy Pan niczego. Szkoda odpowiadać.

 39. NyndrO said

  Panie Romku, chodzi o mnie.

 40. NyndrO said

  Ten cały ” Gajowy” mnie zbanuje. Za „pitola”. I będziecie się sami męczyć. Jeszcze ten Boydar. *** To by był mój trzeci banik. Niezły wynik, jak na takiego twardziela, jak Pan Kierownik.

 41. ibrahim ibn jakub said

  Wiecie co?
  Tak czytam te wszystkie „prawa” żydowskie i nadzieja wstąpiła w moje skołatane, stare serce. Świat uważa żydów, za mądrych, inteligentnych, wszechwładnych, mających swoich ludzi wszędzie, rządzących PRAWIE wszędzie. Ale tutaj jest ogrom przykładów, że można tym ludziom tak samo nasrać do łbów tak kretyńską ideologią, że przechodzi to pojęcie normalnych ludzi. Są więc oni tak samo podatni na głupotę, jak reszta świata, a może nawet bardziej, bo się tym, jak widać naprawdę przejmują. Czyli dowodzi to temu, że żydzi nie są jakaś tam wybraną nacją wyjątkowych nadludzi. Żartobliwie rzecz ujmując są tak samo pojebani jak reszta świata, a nawet znacznie bardziej.

 42. Boydar said

  Osiągnięciem Kierownika nie są baniki tylko unbaniki. Ech NyndruŚ, kiedy ty zmądrzejesz 🙂

 43. Boydar said

  „… zmienia sens całego artykułu z informacyjnego na …”

  Przecież to Jghjhgjyhjyhjy dookreślił słowem – wrogo !!!

  Pan Gajowy przetłumaczył tylko, z jidysz na nasze, czym jest podróżowanie na worku z wodą. Bo po polsku, bez względu na materię, to jest zwyczajne oszustwo ! Ponieważ witryna Gajówki jest z założenia polskojęzyczna, tłumaczenia, jak powyższe, są niezbędne. Żadnej wrogości tu nie widzę.

 44. Boydar said

  Żydzi zawsze traktowali prawdę jako czynnik wrogi ich nacji.

 45. Boydar said

  Uuuuups … wiedziałem, że będzie pływać

 46. osoba prywatna said

 47. Marucha said

  Re 43:
  Ten człowiek, podający się za „Leśny Lud”, „gajowy to lewaki ekoterrorysta”, „bzfaheje4kelo”, etc. z iście żydowską nachalnością od dobrych paru dni bombarduje gajówkę wpisami typu „Gajowy to cwel”, „Marucha to chuj” itp. mało kreatywnymi wulgaryzmami.
  Oczywiście nie jest wpuszczany do środka, żeby nie smrodził.
  Teraz okazało się, że jest anty-antysemitą. 🙂
  No i mamy go jak na talerzu.

 48. Boydar said

  @ Pan Ibrahim (41)

  Przy czym „pozostaje do ustalenia” co znaczy „znacznie bardziej”.

 49. Marucha said

  Ciekawe. ze rzydów przeważnie ciągnie do dużych miast i tam się najlepiej czują. A rzadko kiedy chcą mieszkać gdzieś na wsi, czy nawet w lesie… 😀

 50. NICK said

  To jest taki leśny jak bogaci i wykształceni z wielkich miast.
  Tyle ma z lasem
  Co ma z cooot. .

 51. Izaurus said

  Tych praw uczą w chaderach już od wieku bodaj 6 lat i to „wkuwają na pamieć”:
  Prawo 10
  „Wieczorem, w wigilię szabasu, każdy Żyd, widząc oświetlenie, ma obowiązek powiedzieć: „Chwała Tobie, Panie, Twórcy światła”, ale tam gdzie światło pochodzi od świątyni akuma, tam, zakazane jest składanie podziękowań Bogu za używanie takiego światła”. (3 3 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 298, 5, zaczerpnięte z Tur).
  Orah Chaim, 298, 5.

  „Nie należy czytać modlitwy dziękczynnej przy świetle bałwochwalców”

  Prawo 11
  „W sabat jest surowo zabronione Żydowi kupowanie lub sprzedawanie czegokolwiek. Jednak dozwala się w sabat zakupić dom od akuma w Palestynie i w tym przypadku można nawet sporządzać w szabat akt kupna, a to dlatego żeby w Palestynie było o jednego akuma mniej i o jednego Żyda więcej” (3 4-Szulchan Aruch, Orah Chaim, 306, 11; pochodzi z Talmudu Baba kamma, 80, i z Talmudu Gittin, 8).
  Orah Chaim, 306, 11.

  „W Ziemi Izraela pozwala się zakupić od akuma dom nawet w szabat – i podpisać i złożyć dokument kupna w odpowiednim biurze (3 5 dla umocnienia zakupu), a mianowicie (Haga) w ich biurze, tj. właściwym biurze dla akumów oraz podpisywać dokument w ich języku, ponieważ dokonywania tej czynności, tj wszelkich potwierdzeń aktów w szabas zakazane jest tylko rabinom, (3 6 Prawem zabronione jest pisać w szabat w języku hebrajskim, zaś pisane w innym języku zabronione jest tylko rabinom), a to z tego powodu żeby ziemia Izraela zwiększała swoje zaludnienie, a oni tego nie zakazywali”.

  Prawo 12
  „Każda praca w szabat, która może uratować Żyda od śmierci, nie tylko jest dozwolona, ale jest nawet obowiązkowa. Kiedy więc zdarzy się, że w szabat dom lub stos kamieni spadnie na Żyda, wtedy dozwolone jest usunięcie tego stosu i ocalenie życie Żyda, który leży pod nim. Nawet jeśli jakaś liczba akumów leży razem z Żydem pod tą stertą i ratując Żyda uratowalibyśmy i akuma, (co jak zobaczymy później, to uratowanie od śmierci akuma, nawet w dni powszednie (patrz prawo 50), jest uważane za wielki grzech), to dla ratowania Żyda konieczne jest, aby usunąć stos kamieni”. (Szulchan Aruch, Orah Chaim, 329, 2, zaczerpnięty z Talmudu Iomma, 84).
  Orah Chaim, 329, 2.

  „Przy ratowaniu życia nie należy zawracać uwagi na to kim jest większość ratowanych”

  Prawo 13
  „Żydowskiej położnie jest nie tylko dozwolone, ale ona jest zobowiązana do udzielenia pomocy w szabat Żydówce, a jednocześnie może ona robić wszystko, co w innych okolicznościach byłoby zbezczeszczeniem szabatu. Wręcz przeciwnie, pomoc dla akumce (3 sierpnia Szulchan Aruch-, Orah Chaim, 330, 2, zaczerpnięty z Talmudu płac Aboda 26) (tj. chrześcijance) jest zabronione, nawet (3 9 Tozefot, tamże), gdy jest to możliwe bez czynienia profanacji szabatu, bowiem akumka powinna być traktowana jak zwierzę. (4 0 Talmud traktaty Iebamof, Ketubot i Kiduszin).
  Orah Chaim, 330, 2.

  „Nie wolno w szabat okazywać pomocy akumce przy porodzie nawet w przypadku, gdy nie dojdzie do naruszenia świętości szabatu”

  Prawo 14
  „W przeddzień Paschy (ostatnia noc przed Paschą) każdy Żyd ma obowiązek przeczytania modlitwy Szefoh (która wzywa Boga, aby wylał swój gniew na gojów). A jeśli Żydzi czytają tę modlitwę z szacunkiem, to Pan, bez żadnej wątpliwości, usłyszy je i wyśle Mesjasza, który wyleje swój gniew na gojów”. (4 1 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 480, Haga, zaczerpnięte z Mehari Breen).
  Orah Chaim, 480, Haga.

  „Niektórzy mówią, że czytając modlitwę „Wylej gniew Twój, itd. …” powinno się przeczytać wpierw „Nie na nas, Panie… „./ i otworzyć drzwi, tak aby nie zapomnieć, czym jest to czuwanie w nocy. (4 3 Oznacza to, że jest noc, w której Izraelczycy są chronieni przez Jehowę, tak że nie mają żadnego powodu by bać się demonów (por. Rashi i ABN Ezra do Exodus 12, 42, z Rosz Haszana 11b Talmud, Pesachim 109b). W nagrodę za tę wiarę Mesjasz przyjdzie i wyleje swoją złość na akumów”.

  Tekst modlitwy Szefoh głosi:

  „Wylej gniew Twój na narody (gojów), które nie znają Ciebie i na królestwa, które nie wymawiają Twego imienia i one to pożarły Jakuba i spustoszyły jego mieszkanie”(Ps 78, 6, 7).
  „… Wylej Twą wściekłość na nich i niech twój gwałtowny gniew obejmie ich!” (Ps 68, 25).
  „Prześladuj ich, Panie, gniewem zniszcz ich spod nieba” (Płacz. 3, 66).

  Prawo 15
  „W święta, gdy wszelka praca jest zabroniona, zabronione jest i warzenie potraw. Każdy może wytworzyć tyle pożywienia ile on potrzebuje dla siebie. (4 4 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 512, 3 Haga, zaczerpnięte z Beth i Josepha Yerushalmi). Jednak, gdy musi Żyd gotować dla siebie, to dozwolone jest do tego samego garnka dodać i więcej żywności niż to konieczne dla niego samego, a to wtedy gdy planowane jest podanie jadła dla psów, bo jesteśmy zobowiązani, aby dawać pożywienie psom. (4 5 Szulchan Aruch, Orah Chaim-1, zaczerpnięty z Talmudu Betz, str. 21). Dodawanie jadła dla akuma jest surowo zabronione, gdyż nie jesteśmy zobowiązani dawać mu pożywienie”.
  Orah Chaim, 512, 1.

  „W dni świąteczne (4 6 oznacza to, że w dniach Paschy, w święto Pięćdziesiątnicy, w Nowy Rok i Święto Szałasów ) nie można gotować do akuma. Dlatego zakazane jest i zapraszanie go, bo wtedy może dojść do gotowana większej ilości pokarmu wyłącznie dla niego. Ale zakazane jest zapraszanie go (Haga) tylko do domu żydowskiego, a wysłanie do domu akuma przez posłańca, też akuma, jest dozwolone”.

  „Jednak jest dozwolone pozwalać na spożywanie posiłków wraz ze swym sługą i służebnicą, z posłańcem wysłanym do Żyda, jak i z akumem, który nie zaproszony, sam przyjdzie do domu Żyda, ponieważ wtedy nie istnieje obawa, że dojdzie do uwarzenia zwiększonej ilości strawy dla niego” (Haga). „I dozwolone jest więcej ugotować dla swoich służących i służebnic w tym samym garnku, w którym gotowało się dla siebie, ale warzenie strawy dla innego akuma jest zabronione w każdym przypadku”.

  „Kiedy Żyd piecze chleb w piecu akuma i jeden z chlebów należy oddać akumowi, to do pełnego upieczenia chlebów nie wolno przeznaczyć z góry któregokolwiek z chlebów dla akuma, bo wtedy Żyd piekłby chleb dla tego właśnie akuma, podczas gdy Żyd powinien od początku piec chleb bez specjalnego przeznaczenia chleba dla akuma, a dopiero po upieczeniu oddać należny mu chleb”.
  Tamże 512, 2.

  „Kiedy żołnierze, (akumowie) dają mąkę Żydowi, żeby upiekł chleb dla nich, to dozwala się upiec im ten chleb, jeśli nie będą mieli nic przeciwko temu, że da trochę z tego chleba dziecku żydowskiemu”. (4 7 Wtedy wygląda to tak, jakby był rzeczywiście chleb ).
  Tamże 512, 3.

  „Zabrania się gotować i piec specjalnie dla psów, ale dozwala się brać pożywienie i im dawać”

  „Dalej jest dozwolone, aby do tego samego garnuszka, w którym jest gotowane pożywienie dla siebie, dodać pokarm dla psów, nawet jeśli jest coś innego, co mogłoby być podane psu”.
  Talmud Betz 21b.

  „Dlaczego ty uznajesz za konieczne by zaliczyć psy do „was” (tzn. do tych, dla których można gotować), ale wykluczasz z tego akuma? Ja przyłączam się do psów, bo trzeba je nakarmić, a wykluczam z tego akumów, ponieważ nie masz obowiązku ich karmienia”.

  Prawo 16
  „Podczas Holgamoeda (żydowskie święto, obchodzone na wiosnę i na jesieni) każda działalność handlowa jest surowo zabronione, ale dozwolone jest w tym czasie stosowanie wobec akumów lichwy” (4 8 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 539, 13, wzięte z Tur i rabina Aszera).
  Orah Chaim, 539, 13.

  „Pożyczka pieniędzy na procent dozwolona jest tylko dla akumów, zwyczajowo biorącym od niego (od Żyda) pożyczki, ponieważ mógłby on, w innym wypadku, zrezygnować. Tym z akumów, którzy zwykle nie biorą od niego pożyczek, jest również dozwolone dawanie pożyczek, ale pod warunkiem, że on (Żyd) weźmie procent za pierwszy tydzień i straci te pieniądze na przyjemności w święto”.

  Prawo 17
  „Kiedy pojawia się gdzieś dżuma, tak że wiele osób pada ofiarą epidemii, to Żydzi muszą gromadzić się w synagodze i nie jedząc i nie pijąc przez cały dzień będą się modlić, aby Pan ulitował się nad nimi i wybawił ich od zarazy. Kiedy pojawi się plaga wśród zwierząt, to wtedy nie należy tego robić, z wyjątkiem takiego przypadku, kiedy dotyczy plaga świń, ponieważ ich wnętrzności są jak wnętrza ludzi, a także kiedy przyszła plaga na akumów”. (4 9 Szulchan Aruch, Orah Chaim 576 3, wzięto z Talmudu Ta’anif, 21).
  Orah Chaim, 576, 3.

  „Kiedy plaga jest wśród świń, to musimy być pokorni, bo świni wnętrza są podobne do wnętrzności człowieka, a na pewno trzeba być pokornym, kiedy pojawia się plaga wśród akumów, a nie wśród Żydów”.

  Prawo 18
  „W święto Aman wszyscy Żydzi powinni czytać modlitwę dziękczynną „Arur Aman”, która mówi: (5 0 Szulchan Aruch, Orah Chaim, 690, 16, wzięto z Talmudu Jeruszalmi- Megillah).
  Orach-hajnm 690, 16.

  „Trzeba mówić: „Niech będzie przeklęty Haman, niech będzie błogosławiony Mordechaj, niech będzie przeklęty Zeresz` (5 1 żona Amana), niech będzie błogosławiona Esfir, niech będą przeklęci wszyscy akumowie, niech będą błogosławieni wszyscy Żydzi!”.

  Prawo 19
  „Każdy Bet-din (tj. postępowanie sądowe pod przewodnictwem naczelnego rabina) może skazać na śmiertelną kaźnię (5 2 Szulchan Aruch, Hoszen ga-Miszpat, 2 i 1, zaczerpnięty z Talmudu, Sanhedryn, 40), nawet w naszych czasach i ponadto w każdym wypadku, gdy bet-din uzna to za niezbędne, choć to przestępstwo samo w sobie (5 3 Szulchan Aruch, Hoszen ga-Miszpat, wzięte z Maimon Gilhof Sanhedryn, 24) nie zasługiwałoby na karę śmierci”.
  Hoszen Miszpat ha-2, 1.

  „Każdy Bet-din (5 4 Bet-Din, czyli miejsce sądu – własny narodowy, żydowski trybunał sądowy składał się z co najmniej trzech sędziów, z których przewodniczący powinien być prawnikiem (patrz Hoszen Miszpat HA-3, a). W rzeczywistości, to przewodniczącym z reguły jest starszy rabin, a jego towarzysze najczęściej też są rabinami, ale w skrajnych przypadkach przewodniczący może dobierać i innych), nawet jeśli oni (sędziowie) nie są wyznaczeni w Palestynie, kiedy widzi, że naród się buntuje (Haga) i że ta chwila tego wymaga, ma prawo do wydawania wyroku śmierci, osądzenia kary grzywny lub też jakiejkolwiek innej kary, nawet w przypadku, gdy nie ma wyraźnych dowodów przestępstwa (Haga). Oni (tj. sędziowie bet-din) mają władzę czynienia tego, co im się podoba, aby położyć kres nieskromnym ludziom”.

 52. Marucha said

  Ciekawostka:
  Przed wojną wszystkie większe miasta i miasteczka w Polsce miały „eruw”.
  M.in. Kraków.
  Obecnie nie działa, co jest dużym niedopatrzeniem. Panie Kaczynski, Pan nie grzmisz?

 53. Leśny Lud said

  Gajowy napisał, że na tym blogu za wszelką cenę stara się unikać cenzury, a cenzuruje za poglądy.

  ——
  Twoje poglądy mnie nie obchodzą, plugawa świnio bez honoru i ambicji. Dobrze wiesz, że zostałeś wywalony za niezliczone obelgi i oszczerstwa pod moim adresem.
  Won stąd.
  Admin

 54. Leśny Lud said

  „Twoje poglądy mnie nie obchodzą, plugawa świnio bez honoru i ambicji. Dobrze wiesz, że zostałeś wywalony za niezliczone obelgi i oszczerstwa pod moim adresem.
  Won stąd.
  Admin”

  To ty mnie pierwszy wyzwałeś.

  Wyrzucony zostałem za to, że broniłem myśliwych i mam inne zdanie na temat polowań niż ty.

  Inni forumowicze od dawna prezentują odmienne od twoich poglądy np. Snag broni bandyckiego USA. Ale ty to tolerujesz. Ja z kolei nie mogłem napisać kulturalnie swego zdania o polowaniach, bo od razu zagroziłeś mi pobiciem łopatą i rzuciłeś bluzgami! W świecie rzeczywistym też tak traktujesz ludzi czy tylko w internecie? Może psychiatra by ci się przydał?

  Taka jest prawda. Zbliża się Wielkanoc. Ciekawe czy wyspowiadałeś się z tego, że zaczynasz kłótnie, obrażasz ludzi a potem dziwiś się ich reakcji, cenzurujesz i przerabiasz posty ludziom żeby wyszło na twoje, manipulujesz itp. Może jeszcze pójdziesz w święta do komunii? Przemyśl to o ile agresja i nienawiść nie zaślepiły ci do końca rozumu.

Sorry, the comment form is closed at this time.