Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskie banki dla zagranicznych właścicieli są prawdziwymi perłami w koronie. To u nas zyski są największe.

Posted by Marucha w dniu 2018-03-26 (Poniedziałek)

Polskie banki… które to?
Admin

Okazuje się, że polskie banki, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał, mają bardzo duży wpływ na wyniki finansowe macierzystej grupy. Działający na terytorium Polski mBank wypracował w 2017 roku 450 mln euro zysku operacyjnego. Stanowiło to 91,8 proc. wyniku swojej macierzystej grupy, czyli niemieckiego Commerzbank.

Jeszcze większe udziały miał Bank Millennium. W 2017 roku wypracował 260 mln euro zysku operacyjnego, co stanowiło 92,9 proc. całkowitego wyniku kontrolującej ten bank portugalskiej grupy BCP.

– W całej Europie nie ma drugiego kraju, który by tak lekkomyślnie sprzedał banki – stwierdził swego czasu Józef Oleksy w trakcie rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym (potajemnie nagrywanej).

Niestety, były premier z ramienia SLD miał wiele racji. Dzika prywatyzacja z lat 90-tych i początku dwutysięcznych doprowadziła do sytuacji, w której banki zostały sprzedane za niewielką część swojej wartości.

Pośrednim efektem powyższego było również to, iż udział banków zagranicznych wśród 10 największych banków wynosił ponad 60 proc. (dla porównania: we Francji udział banków zagranicznych wśród 10 największych wynosi 5 proc., w Niemczech 8 proc., a we Wlk. Brytanii – 15 proc.).

Sytuacja kiedy 60 proc. największych banków jest kontrolowana przez zagraniczny kapitał, jest niestety charakterystyczna dla państw neo-kolonialnych. Głównym efektem takiego statusu własnościowego jest fakt, że co roku gigantyczne pieniądze opuszczały nasz kraj w postaci dywidend, różnego rodzaju opłat licencyjnych czy kosztów obsługi „pożyczek”, które banki-matki nakazują zaciągać swoim bankom-córkom z krajów neo-kolonialnych. Taki transfer pieniędzy powoduje, że Polsce znacznie trudniej było dogonić pod względem kapitałowym rozwinięte kraje Europy Zachodniej.

Obecnie udział zagranicznych grup w polskim sektorze bankowym nie jest już tak duży jak przed laty (głównie z powodu przejęcia od Włochów kontroli nad Bankiem PEKAO przez Grupę PZU). Niemniej warto odnotować, że dla niektórych zagranicznych właścicieli posiadanie jakiegoś polskiego banku jest wciąż niezwykle zyskowne.

Dla przykładu: działający na terytorium Polski mBank wypracował w 2017 roku 450 mln euro zysku operacyjnego. Stanowiło to aż 91,8 proc. wyniku swojej macierzystej grupy, czyli niemieckiego Commerzbank.

Jeszcze większe udziały miał Bank Millennium. W 2017 roku wypracował 260 mln euro zysku operacyjnego, co stanowiło 92,9 proc. całkowitego wyniku kontrolującej ten bank grupy Banco Comercial Portugues.

Powyższe przykłady pokazują, że polskie banki, które są kontrolowane przez zagranicznych właścicieli, są dla nich prawdziwymi perłami w koronie.

[A Polacy się z tego cieszą i są dumni.
Admin]

http://niewygodne.info.pl/

Komentarze 22 to “Polskie banki dla zagranicznych właścicieli są prawdziwymi perłami w koronie. To u nas zyski są największe.”

 1. NICK said

  Ach.
  Zapach.
  Z pod pach… .
  Rotschild.
  Syn szczura.
  Na murach.
  Mam swą ‚ścianę’.
  Przed wyburzowaniem.

  Płaczę.
  Taka ściana jak i ja.

 2. Marcin said

  Ale za to Obozy są nasze.

 3. Polskie banki. 🙂 Tak banki Zachodu określają swoje filie w Europie Wschodniej.

 4. Niepokorny said

  Skoro banki tyle wydoily to nie dziwota, ze i inni maja ochote. Mam na mysli chetnych na mienie bezdziedziczne.

 5. Smutne to.

 6. szmatola said

  @ Krzysztof M & Gajowy

  To nie są żadne filie. To są polskie firmy o obco brzmiących nazwach, zarejestrowane w Polsce i polskiemu prawu podlegające.

  Jak jest prosperity, to transferuje się kapitał za granicę – w formie dywidend, opłat licencyjnych i innych takich.

  Za to w razie bankructwa taka polska firma o obco brzmiącej nazwie odpowiada materialnie do wysokości swojego kapitału w Polsce. Zagranica nie jest w żaden sposób zobowiązana do zabezpieczenia roszczeń swoich polskich klientów.

  Ludzie, którzy swego czasu tak to ustawili, są albo kretynami, albo zdrajcami, przy czym niekoniecznie są to zbiory rozłączne.

  Pozdrawiam

  ——-
  To nie są żadne polskie firmy. Pracują dla swych zachodnich właścicieli. I to jest decydującym kryterium.
  Admin

 7. alan said

  To ukazuje iluzje dobrobytu i bogactwa. Oznacza to ze pieniadz nie pochodzi z pracy tylko z banku bo pracy nie ma. To z kolei ladnie ilustruje sytuacje ekonomiczno-gospodarczo-spoleczno-demograficzną.

  Po prostu Polska to żywy trup, ktory zasila zlodziejskie korporacje w zagranicznym interesie. Kazdy Polak pracuje na własną smierć bo jak nie on to inny zaciagnie kredyt na niego, ktorego on nie jest w stanie np. w podatkach splacic albo w innych podwyzkach.

  Ostatnio dowiedzialem sie ze motorem wzrostu PKB w PL jest konsumpcja, nie inwestycje (chodz ich nie trawie) lub produkcja tylko obkupowanie sie na kredyt i nic w zamian bez wysilku. Na takie cos moze pozwolic sobie tylko kraj z wlasnym bankiem i gospodarką, ktora jest w stanie mu to wyprodukowac.

 8. Kura domowa said

  Ostatni Bank Polski istnieje i nazywa się Bank Spółdzielczy Bank Rolników.

 9. NICK said

  Kuro.
  Wierzysz?

 10. Sowa said

  Re 6: „Za to w razie bankructwa taka polska firma o obco brzmiącej nazwie odpowiada materialnie do wysokości swojego kapitału w Polsce. ”

  Głupi czy o drogę pyta?

  Bank „zachodni” zbankrutuje? Widział ty taki przypadek? Serio?
  Napompuje się go pieniędzmi podatników, bez pytania ich o zdanie, i jazda!

 11. KOJAK said

  TU NIE MA PRZYPADKU ! POTWIERDZA SIE TYLKO KOLEJNY RAZ ZE POLSKA RZADZA GRUPY KRYMINALNE OPANOWANE PRZEZ ZYDOWSTWO ! POLSKA JEST TYLKO ZWIERZYNA LOWNA W DUZYM STOPNIU DLATEGO ZE POLACY TO DEBILE ! ZYDZI MAJA CHOC RAZ RACJE TWIERDZAC ZE POLACY TO NAJGLUPSZY NAROD SWIATA !

 12. Re: Artykul…
  Banki polskie, syberyjskie, angielskie, francuskie czy jakies inne w zasadzie nie ma zadnego znaczenia, kiedy uprawiana jest w nich zydowska (lichwiarska) receptura ich funkcjonowania…

  Podobnie ma sie z systemami politycznymi… Bez znaczenia jaki bedzie system polityczny skoro bedzie on kontrolowany przez lichwiarski proceder finansowy…
  Kazdy (rot)”szyld” jest dobry dla lichwiarzy pod warunkiem mozliwosci uprawiania lichwy…

  ================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 13. Re.4:na: klubinteligencjipolskiej.pl o wyroku w/s odszkodowań, rewelacja, niestety prawie zupełnie nieznana

 14. Joe said

  Nie „lamcie sobie glowy” nad tym co oczywiste….Solidarnosc i „upadek komuny” tak samo i „majdan”…. To nic innego jak inwazja RODZIN i London City na dawne KDL-le….Gorbaczow jest na ich pasku do dzis. Jelcyn byl a w Polsce Jaruzelski i Kiszczak byli przez nich holowani az do grobowej dechy….
  Dlatego dzis POzwalaja GAWIEDZI nacieszyc sie POniewierka ich PAGONOW….Dzieciom resortowym cieszyc sie splendorem i pieniazkami
  ktore otrzymuja jako zaplate za usluge….i tak POzostanie do czasu az Chiny i Rosja rozp…dola im ten ukladzik.

 15. Ona said

  AD.14.Inwazja RODZIN i London City ? Jeśli do mortadeli przyczepi się kartkę polędwica łososiowa, to czy stanie sie ona polędwicą? Jeśli niemiaszki przyjęli nazwisko Windsor stali się anglikami czy tylko mieszkańcami Angli pochodzenia niemieckiego? W Polsce też ich pełno i mówią, że sa Polakami a po cichu wcielaja nas do Wielkiej IV Rzeszy Cesarstwa niemieckiego. A prekursorem tego zbrodniczego planu nie był wcale Hitler. On był tylko kontynuatorem. Prekursorem był Otto I. Od wtedy zaczął się upadek Polski. Odkąd to zło wtargnęło na nasze ziemie.

 16. Boydar said

  Wypada dodać (15), że była to mortadela z najeżki

  „… ryba ta odżywia się polipami korali, do których dostaje się rozkruszając ich wapienne szkielety i MIĘCZAKAMI …”

  .https://www.edukator.pl/najezka,5611.html

 17. Boydar said

  Tamta (16) była jeszcze jak cię mogę …

 18. Joe said

  W.g receptury Vaticanum…..az ciary przechodza Panie Boydar.

 19. Ona said

  Ad18. Jesli chodzi o katilicyzm to zgadzam się z Joe 18. Z tym, że ta religia tez została nam ukradziona i na głowę kościoła byli wprowadzani w wiekszości ich ludzie. Nas uczyli, że Polacy byli poganami i wierzyli w Światowida. Gdy tymczasem w starych kronikach np. Długosza jest, że głównym Bogiem Polaków był Jesse i Tryglaw. Czyż nie nasuwa sie skojarzenie z Naszą wiarą w Boga w Trójcy jedynego?

 20. Boydar said

  Ależ oczywiście, że się nasuwa. Co nawet ja, wsiowy głupek, kilkakrotnie w Gajówce podnosiłem.

 21. Ona said

  To kto od kogo przyjął chrzest. My od nich czy pogańscy prusowie od nas?

 22. kaja said

  A dla mnie liczy się to co nasze i w naszych rękach dlatego od lat kibicuję getin bankowi.

Sorry, the comment form is closed at this time.