Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co myślą Chiny o szykanach wobec Rosji

Posted by Marucha w dniu 2018-04-03 (Wtorek)

Chińczycy znani są ze swojej wstrzemięźliwości na arenie międzynarodowej. Mało mówią, nie wchodzą w polityczne pyskówki tylko robią swoje. Konsekwentnie realizują swoją politykę dążącą do obalenia obecnego – jednobiegunowego porządku świata i zastąpienie go porządkiem wielobiegunowym.

Chiny dążą do tego innymi metodami niż USA. Projekt budowy Nowego Jedwabnego Szlaku (notabene już realizowany) zakłada rozwój handlu i pokojowej współpracy wielu podmiotów.

Jest to dokładnie odwrotność tego co robią USA i podporządkowane im NATO. Szereg wojen wywołanych i sponsorowanych przez USA w ciągu ostatnich trzech dekad jest tego jaskrawym dowodem. Mówiąc krótko – każde państwo, które nie godzi się na bezwarunkowy dyktat USA prędzej czy później jest napadane i grabione. Kryzys migracyjny, który dotyka Europę jest bezpośrednią konsekwencją takiej zbójeckiej polityki.

Artykuł, który poniżej prezentuję, pochodzi z Global Times, oficjalnej gazety chińskiej w języku angielskim. Wszystkie opinie tam prezentowane są oficjalnym stanowiskiem rządu chińskiego i należy traktować je niezwykle poważnie. Chińczycy doskonale wiedzą, że w ostatniej awanturze wywołanej próbą otrucia podwójnego agenta na terenie Wielkiej Brytanii chodzi w ostatecznym rozrachunku o Chiny, które są obecnie największą, obok Rosji, przeszkodą w utrzymaniu przez USA światowej hegemonii.

Chiny są w porównaniu z Rosją militarnym karłem a Rosja w porównaniu z Chinami gospodarczym. Razem jednak, w sojuszu, stanowią jedyną siłę na świecie mogącą zmienić paradygmaty światowego porządku. To jest właśnie to czego USA obawiają się najbardziej. Artykuł z Global Times, redakcyjny (co dodaje mu jeszcze powagi) nie pozostawia żadnych złudzeń co do stanowiska Chin.

Zapraszam do lektury.

*                    *                     *

26 marca Stany Zjednoczone, Kanada i kilka krajów Unii Europejskiej wydaliły rosyjskich dyplomatów z ich zagranicznych ambasad i konsulatów w odwecie za rzekome zatrucie rosyjskiego byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki. W chwili pisania tego dokumentu 19 krajów, w tym 15 państw członkowskich UE, okazało swoje poparcie dla Wielkiej Brytanii poprzez egzekwowanie takich środków. 4 marca Skripal i jego córka Julia zostali przewiezieni do szpitala po tym, jak zostali znalezieni nieprzytomni w parku w Salisbury. Później stwierdzono, że ojciec i córka mieli kontakt z nieznanym gazem paraliżującym. Władze brytyjskie twierdziły, że Skripal zostali zaatakowani „Novichokiem”, potężną, chemiczną bronią produkowaną w czasach Związku Radzieckiego.

Rząd brytyjski nie dostarczył dowodów, które łączyłyby Rosję z tą zbrodnią, ale był pewien, że od samego początku nie było żadnego innego „sensownego wyjaśnienia” dla usiłowania zabójstwa. Wielka Brytania była tak bardzo przekonana o swojej rosyjskiej teorii, że nie traciła czasu na wprowadzenie sankcji przeciwko krajowi przez szybkie wydalenie rosyjskich dyplomatów z Londynu.

Wkrótce potem urzędnicy stolicy Wielkiej Brytanii skontaktowali się z NATO i ich europejskimi sojusznikami, którzy udzielili natychmiastowego wsparcia. Oskarżenia, które kraje Zachodu rzuciły na Rosję, opierają się na ukrytych motywach, podobnych do tego, dla którego Chińczycy używają wyrażenia „być może to prawda”, aby wykorzystać pożądaną okazję. Z perspektywy osoby postronnej, zasady i dyplomatyczna logika stojąca za takimi drastycznymi wysiłkami są błędne, nie wspominając już o tym, że wyrzucanie rosyjskich dyplomatów niemal jednocześnie jest surową formą zachowania.

Takie działania mają niewielki wpływ poza rosnącą wrogością i nienawiścią między Rosją a ich zachodnimi odpowiednikami. Rząd brytyjski powinien przeprowadzić niezależne dochodzenie w sprawie zatrucia Skripalem przez przedstawicieli społeczności międzynarodowej. Wysiłek taki jak ten dałby rezultaty wystarczająco silne, aby osoby kierujące się tą sprawą mogły zdecydować, kogo nie należy oskarżać o przestępstwo. Obecnie większość popierających brytyjską jednostronną konkluzję to członkowie NATO i UE, podczas gdy inni stanęli po stronie Wielkiej Brytanii z powodu długotrwałych relacji.

Fakt, że wielkie zachodnie potęgi mogą wydać „wyrok” na obcy kraj bez przestrzegania tych samych procedur, które przestrzegają inne kraje zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego, jest zatrważające.

Podczas zimnej wojny żaden zachodni kraj nie ośmieliłby się zrobić takiej prowokacji, a dziś są przeprowadzane z nieskrępowaną łatwością. Takie działania są niczym innym jak formą znęcania się Zachodu, który zagraża światowemu pokojowi i sprawiedliwości. W ciągu ostatnich kilku lat międzynarodowe standardy zostały zafałszowane i zmanipulowane w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.

Podstawowy powód obniżania globalnych standardów jest zakorzeniony w dysproporcjach energetycznych po zimnej wojnie. Stany Zjednoczone, wraz ze swoimi sojusznikami, wpędziły swoje ambicje w międzynarodowe standardy, więc ich działania, które miały podążać za zestawem standardowych procedur i protokołów, były niczym więcej, jak tylko zyskownymi możliwościami zaprojektowanymi tylko dla nich samych. Te same zachodnie narody aktywowały w pełni siły opinii publicznej i agencje medialne, by bronić i uzasadniać takie przywileje.

W ostatnim czasie więcej zagranicznych krajów padło ofiarą zachodniej retoryki i bezsensownych środków dyplomatycznych. W końcu przywódcy tych narodów są stygmatyzowani, jako „uciskający własny naród”, „autorytarni” lub „dokonujący czystek etnicznych”, bez względu na ich niewinność. To nie do zniesienia, jak USA i Europa potraktowały Rosję. Ich działania reprezentują lekkomyślność , która charakteryzuje zachodnią hegemonię, zatruwającą stosunki międzynarodowe.

W tej chwili jest idealny czas dla krajów nie-zachodnich, aby wzmocnić jedność i wspólne relacje między sobą. Narody te muszą ustanowić poziom niezależności poza zasięgiem wpływów Zachodu, jednocześnie łamiąc łańcuchy deklaracji monopolistycznych, z góry ustalone orzeczenia i doceniając własne zdolności osądu.

Jest już zrozumiałe, że aby osiągnąć taki międzynarodowy wysiłek zbiorowy, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ponieważ wymagają one fundamentalnego wsparcia, zanim cokolwiek może się wydarzyć. Dopóki nie pojawi się nowa linia sojuszników, wielonarodowe stowarzyszenia, takie jak BRICS, czy nawet Szanghajska Organizacja Współpracy, muszą zapewnić poczucie wartości tym nie-zachodnim narodom i aktywnie tworzyć z nimi sojusze.

To, czego Rosja doświadcza, może być odzwierciedleniem tego, jakiego traktowania inne nie-zachodnie narody mogą spodziewać w niedalekiej przyszłości. Wyrzucenie rosyjskich dyplomatów nie wystarczy, by odstraszyć Rosję. Ogólnie rzecz biorąc, jest to taktyka zastraszania, która stała się symboliczna dla zachodnich narodów, a ponadto takie środki nie są wspierane przez prawo międzynarodowe, a zatem nieuzasadnione. Co ważniejsze, społeczność międzynarodowa powinna dysponować narzędziami i środkami, aby zrównoważyć takie działania.

Zachód to tylko niewielki ułamek świata i jest daleki od tego za kogo się do tej pory uważał – globalnego przywódcy. Zmuszone do milczenia mniejszości w społeczności międzynarodowej muszą to dostrzec i udowodnić, jak głębokie jest ich zrozumienie sytuacji i udowodnić to światu poprzez działanie.

W przypadku Skripala opinia publiczna nie zna prawdy, a brytyjski rząd nie dostarczył jeszcze dowodu uzasadniającego ich oskarżenia przeciwko Rosji. Zdecydowanie uważa się, że nie należy popierać oskarżeń nakładanych przez jedno państwo na drugie, które nie są końcowymi rezultatami dokładnego i profesjonalnego śledztwa. Jednocześnie wydalanie dyplomatów jest formą niecywilizowanego zachowania, które musi zostać natychmiast zaniechane.

Http://www.globaltimes.cn/content/1095361.shtml

Jarek „SpiritoLibero” Ruszkiewicz
http://spiritolibero.neon24.pl

99% plugastwa udającego Polakuff – patriotów uważa, że sankcje przeciwko Rosji są słuszne; jakiekolwiek aspekty prawne, nie mówiąc o moralnych, zupełnie do nich nie docierają. Bydło. 

Admin 

Komentarzy 17 to “Co myślą Chiny o szykanach wobec Rosji”

 1. Rokitnik said

  Byłem wówczas w Polsce, jak wynikła afera z oskarżeniem Rosjan o otrucie ( próbą, jeśli wogóle taka była) byłego agenta. W normalnej rodzinie gdzie byłem gościem zapytałem ” a co będzie jak te oskarżenia okarzą się fałszem?”…po chwili milczenia padło – RUSKIE są do wszystkiego zdolne ! Szybko pożegnałem gospodarzy.

 2. VAV said

  Moskwa nie wyklucza, że otrucie byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii miało na celu usprawiedliwienie rosnących wydatków obronnych NATO, między innymi, tak twierdzi rosyjski wiceministr spraw zagranicznych Aleksandra Grushko.
  .https://www.youtube.com/watch?v=nr_bwP9y580&t=190s

 3. Boydar said

  Tylko głupi żyd okazuje swoją nienawiść do Rosji. W sumie, to dla nas dobry znak; une w Polsce wszystkie są głupie, z nielicznymi wyjątkami. Tylko do dupcenia dziewuch i kasy sprytne są praktycznie wszystkie.

 4. VAV said

  Były francuski urzędnik, który zajmował wysokie stanowiska w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i walki z terroryzmem, przedstawił niezwykłe oświadczenie: że posiada dokumenty potwierdzające, że Aleksander Litwinienko, rosyjski szpieg, który zmarł z powodu zatrucia polonem, został zabity przez specjalne służby USA i Wielkiej Brytanii .

  W wywiadzie mówi, że morderstwo Litwinienki było specjalną operacją, której celem było zniesławienie Rosji i Władimira Putina, że ​​zamieszany był osławiony rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski, ktory sam został zabity przez MI6.
  Mówi nawet, że zna kodową nazwę operacji: „Beluga”.

  Wiadomość o tym wybuchła po artykule Williama Dunkerleya zatytułowanym „Operacja Beluga: A amerykańsko-brytyjska fabuła do dyskredytowania Putina i destabilizacji Federacji Rosyjskiej”. W nim Dunkerley powiedział:

  Znany francuski ekspert ds. Bezpieczeństwa Paul Barril wypuścił bombę: istnienie operacji Beluga, tajnego zachodniego systemu wywiadowczego, mającego na celu podkopanie Rosji i jej przywódców.

  Czy to właśnie kryje się za groźną retoryką toczącą się obecnie między USA a Rosją?

  Barril ujawnił operację Beluga w wywiadzie ze szwajcarskim biznesmenem Pascalem Najadi w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki z 2006 roku. Litwinienko był renomowanym byłym szpiegiem, który według wielu był zamordowany radioaktywnym polonem na rozkazy Władimira Putina.

  Najadi mówi, że wywiad przedstawił odwrotne odkrycie, że Litwinienkę zabił „Włoch, który uzył śmiercionośnego polonu 210”. Co więcej, zdumiewająco, operacja została przeprowadzona pod auspicjami USA i Wielkiej Brytanii.

  Zarzuty Barrila należy traktować poważnie. Jest znaną postacią wywiadu francuskiego.
  Od czasu zakończenia służby rządowej zajmował się kwestiami bezpieczeństwa jako prywatny wykonawca dla szefów państw na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Nie ma wątpliwości, że ma on dostęp do danych wywiadowczych, które dają mu wgląd w tę sprawę.

  W wywiadzie Barril twierdzi, że Bieriezowski blisko współpracował z MI6 i CIA, by zdyskredytować Rosję i Putina, i że duże sumy z tych agencji przechodziły przez ręce Bieriezowskiego, aby dawać wynagrodzenie dla osób prywatnych za współpracę w tych wysiłkach. Barril mówi, że Litwinienko był jednym z ludzi Berezowskiego, którzy przekazywali fundusze innym.

  Z wywiadu:

  „Rosja nie ma nic wspólnego z (morderstwo Litwinienki). Sprawa została wykonana od początku. Jako truciznę wybrano polon, ponieważ ze względu na jego produkcję w Rosji oznaczałoby to Rosję. Celem całej operacji było zdyskredytowanie prezydenta Putina i FSB. Stało się tak, ponieważ Rosja blokuje interesy USA na całym świecie, zwłaszcza w Syrii. Była to próba osłabienia władzy Putina, zdestabilizowania Rosji. ”

  W wywiadzie Barril mówi też, że jest pewien, że Bieriezowski został zamordowany przez swoich tajnych agentów, gdy zorientowali się, że zachowuje się chaotycznie i musi zostać uciszony, żeby ich nie zdradził.

  Barril doradzał szefom państw na Bliskim Wschodzie, w szczególności w rejonie Zatoki
  Na koniec mówi, że udostępni swoje zeznania do publicznego zbadania sprawy, jeśli prowadzi ją wiarygodna osoba. Sugeruje Carla del Ponte jako dobry wybór, ponieważ jest przekonany, że nie jest pod kontrolą CIA.

  .https://www.youtube.com/watch?v=5H2ikdck8F4

 5. Maryś said

  Jakoś zapominacie,że ten rusek co wsypał polon Litwinience do cherbatki był później w Moskwie chołubiony i awansowany do dumy państwowej.

  ——
  Idiotyzm. Z błędami ortograficznymi.
  Admin

 6. pierdoła nie z Kłobucka said

  Maryś Pierdoło z Kłobucka Rosyjscy programiści stworzyli pierwszy program komputerowy, który w rozmowie po rosyjsku przeszedł pomyślnie test Turinga (test człowiek/maszyna). Algorytm był prosty. Na wszystkie pytania odpowiadał “A idź w pizdu!”.

 7. Boydar said

  To może ten właśnie program mi się kiedyś przyśnił … wciąż mnie trzyma, pewnie wirus jakiś, ruski.

 8. Rokitnik said

  Obiektywnie patrząc USmany powinny uderzyć nie na Rosję ale na Chiny? Tak zresztą twierdzi p. Grzegorz Braun, zakładając pierwszy i poważny konflikt, najpierw w pobliżu morza chińskiego? Sam rozmówca przyznaje, ze Chiny są mocni gospodarczo, a Rosja militarnie. Mało tego, wyraźnie buntują się sojusznicy z Koreii Południowej i Filipin. Japoniczycy są nie przewidywalni – ale dobrze pamiętają klęskę ze strony Amerykanów, więć w razie” draki” wszystko może się wydarzyć / że nie wspomnę o Kim Dżgon Unie z północy /??
  Więc KTO bardziej zagraża Amerykanom i Israelo-zachodniej Europie?

  Niestety ćwiczona od dziesięcioleci doktryna zakładała otoczenie Rosji wrażymi bazami i sprowokowanie ” niedżwiedzia ”do pierwszego uderzenia…Od 70 lat na terenach Europy stacjonują USmany, skąd do europejskiej części Rosji bliżej im, jak z Korei czy Japonii do Chin. Ponadto, w tej częśći świata istnieje i rozwija się gwałtownie Chrześcijaństwo…a tego właśnie najbardziej NIENAWIDZA żydkowie na doradczych stanowiskach w NATO wskich struktórach dowodzenia?!
  W Rosji zachód ma swoich / ob -żyd- łych / sojuszników, czego niestety NIE MAJĄ w Chinach. W Ameryce i innych tzw” demokracjach ” mają pod dostatkiem analityków i speców od przewrotów wewnętrznych, a więc tylko Rosja jest wciąż rozgrywana teoretycznie i sztabowo! W Chiach raczej z tym cieniutko – stąd zapewne parszywy zachód bedzie robił wszystko, by zadrzec z Ruskimi, powstrzymując żółtych przed przystąpieniem do sojuszu z Rosją w trakcie globalnej rozprawy o Swiatowy prymat?
  Ale —- oba kraje doskonale wiedzą, ze rozprawa z jednym z nich – natychmiast otworzy podbrzusze do ataku na drugiego, stąd sojusz Azjatycki jest dla NATO zmorą !! Kto wie, czy ta dwoistość nie ratuje POKOJU na Świecie bardziej, jak ujadanie żydo satanistów w obliczu krachu finansowego???

 9. KOJAK said

  STANY ZJEDNOCZONE I MIEDZYNARODOWE STANDARDY ? KPINA ! USA TO PANASTWO ORDYNARNIE KRYMINALNE Z RZADZONE PRZEZ ZBRODNIARZY I BANDZIOROW ! PRZYKLADOW MOZNA WYMIAIC W NIESKONCZONOSC 1

 10. od kiedy Rosyjanie wybrali Putina ponownie na prezydenta , „Prywatni”Wlasciciele Europy 🙂 niemal co kilka dni znajduja „agentow Kremla ” :)szczegolnie Kobiet:).Wystarczy aby taka Rosjanka byla , zgrabna ,ladna i wysoka i mila niebieski oczy!.natomiast jesliby ktokolwiek ? zostal zlapany na …..czytaniu Tolstoja czy puszkina ,lub sluchania muzyki rosyjskich kompozytorów…. ,posadzany jest blyskawicznie o szpiegostwo !!!

 11. Anka said

  Nie jestem szczególnym miłośnikiem Putina i jego Urzędu, niem,niej to co robi „polski rząd” to ociera sie o śmieszność i tak nas traktują na świecie: patrzą z błyskiem pobłażania w oku, a potem klapsują. Qrwa jakie to smutne !

 12. Kwiecista said

  Panie Gospodarzu
  napisał Pan:
  „99% plugastwa udającego Polakuff – patriotów uważa, że sankcje przeciwko Rosji są słuszne; jakiekolwiek aspekty prawne, nie mówiąc o moralnych, zupełnie do nich nie docierają. Bydło.”

  Kogo tu ma Pan na myśli pisząc: „99% plugastwa”, „Bydło”?
  Bo jeśli to 99% dotyczy Polaków, a tym bardziej wszystkich Polaków w Polsce lub znaczącej ich części, to to bardzo źle o Panu świadczy, a do tego z całą pewnością obrażani nie będą słuchać (czytać) tego co obrażający ma im do powiedzenia po dokonaniu obrazy – oprócz ich obrazy.

  ——
  Jeśli się Pani poczuwa, to może się Pani obrazić.
  Swoją drogą – obrażać się w imieniu tych osobników…
  Admin

 13. Carlos said

  re 11 Jesli to, co robi „polski rzad”- wg. pani- tylko ociera sie o smiesznosc, to jest pani smieszna. Jestem milosnikiem Putina i jego urzedu. Pozdrawiam…

 14. Carlos said

  Moge dodac,iz to,co robi „polski episkopat” nawet sie nie ociera o zdrade, lecz jawnie zdradza Polakow.

 15. Carlos said

 16. Carlos said

  pani Kwiecista, prosze spojrzec ilu Polakow slucha ludzi, ktorzy chca ratowac Polske? I gdzie jest reszta?

 17. Jakobin said

  rep do 8 rokitnik
  Pan Grzegorz Braun a pan wie jakiego pochodzenia on jest prosze pana?jeszcze jedno pan kajak bo nie mysle ze uzywa kojak jak z tego serjalu z taka nienawiscia do usa. jak pisze o rzadzie usa to prosze pamietac ze ci sami ludzie rzadza wami w Polsce. a jak Rosja do ktorej mam pelny szacunek pokarze ze jest godna zaufania to tez ja popre. Ale prosze nie zapomniec o oligarchi Rosyjskiej ktora jest pochidzenia lichwiarskiego lekko to mowiac.

Sorry, the comment form is closed at this time.