Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Globalna oligarchia

Posted by Marucha w dniu 2018-04-12 (Czwartek)

Globalnych oligarchów „rynek” nie dotyczy, bo to co widzimy jako „rynek” jest po prostu ich z góry uzgodnioną kreacją.

Jeżeli  ktoś z Państwa zastanawiał się kiedyś, niczym bohater „Matrixa”, co z tym światem jest nie tak, to warto zwrócić uwagę na takie nazwiska, jak James Glattfelder, Francois Morin czy Ladislau Dowbor.

Ten pierwszy jest naukowcem pracującym na uznawanej za najlepszą w Europie Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH) i w 2012 r. opublikował przełomowe badania dotyczące funkcjonowania globalnej sieci korporacji. To wręcz niewiarygodne, że nikt wcześniej nie zajął się tym tematem. W każdym razie, zespół Glattfeldera wyodrębnił ze światowego wykazu zawierającego 37 mln. przedsiębiorstw 43 tys. największych światowych grup kapitałowych i szczegółowo przeanalizował zachodzące między nimi współzależności i różnego rodzaju powiązania w rodzaju krzyżowania się udziałów.

Efektem był obraz niesamowitej koncentracji majątku – okazało się, że 80 proc. korporacji jest kontrolowanych przez zaledwie 737 grup, zaś spośród nich aż 40 proc. znajduje się w rękach zaledwie 147 grup kapitałowych, z czego ponad 75 proc. stanowią instytucje finansowe, takie jak wielkie banki, firmy ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne. Strukturę tę nazwano „superorganizmem”, a zarządza nią grono kilkuset wielkich udziałowców i „supermanagerów”.

Kolejny krok poczynił francuski ekonomista i wieloletni członek rady Banku Francji – Francois Morin w wydanej w 2015 r. książce „Globalna hydra”. Tam z kolei wziął pod lupę 28 największych banków, takich jak JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, HSBC, Deutsche Bank, Santander, Goldman Sachs, które określono mianem „systemowo ważnych instytucji finansowych” (SIFI). W ich posiadaniu (dane na 2012 r.) pozostawał majątek o wartości 50 bln. dolarów, przy światowym PKB wynoszącym 73 bln.

Nadmieńmy, że ogólnoświatowy dług publiczny wynosił wówczas 49 bln. dolarów, co oznacza, iż zadłużone państwa siedzą w kieszeni właśnie owych „systemowo ważnych instytucji”.

W tym kontekście słowa George’a Sorosa, iż „dług rządu jest zasadniczym elementem funkcjonowania rynków finansowych” nabierają całkiem nowego wymiaru. Na tym jednak nie koniec, bowiem SIFI kontrolują również rynek produktów pochodnych, czyli mówiąc wprost – spekulacji. W 2015 r. było to 600 bln. dolarów, czyli ośmiokrotność światowego PKB, a warto dodać, iż owe spekulacje obejmują wszystko – od surowców po żywność.

Co to wszystko oznacza? Ano to, że nie ma wolnego rynku. Nie ma i już – jest tylko fikcja dla naiwnych. Wolny rynek zakłada bowiem równość szans i element konkurencyjności między działającymi na nim podmiotami. Przykładowo, gdyby gospodarka pojedynczego państwa była uzależniona od ponad stu, czy nawet kilkudziesięciu największych przedsiębiorstw, to wówczas od biedy można by mówić, że zachodzi między nimi jakaś rynkowa rywalizacja – ale gdy to samo mamy w skali światowej, to wówczas otrzymujemy oligopol. I tak wygląda dziś światowy system gospodarczy.

Przywoływany na wstępie prof. Ladislau Dowbor (brazylijski ekonomista polskiego pochodzenia z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Sao Paulo, m.in. konsultant wielu agend ONZ) zwraca uwagę, iż mówienie o rynkowych mechanizmach w odniesieniu do tych gigantów zwyczajnie nie ma sensu.

Oni nie konkurują ze sobą – oni ze sobą negocjują, mając przy tym świadomość, że nie warto robić sobie nawzajem krzywdy. Ich „rynek” nie dotyczy, bo to co widzimy jako „rynek” jest po prostu z góry uzgodnioną kreacją.

Ta bezwzględna dominacja globalnej oligarchii pieniądza przekłada się też oczywiście na władzę polityczną, choćby z tytułu wspomnianego uzależniania od siebie państw poprzez dług. Innymi słowy, demokracja, czy jakikolwiek inny system rządów (może z wyjątkiem Korei Północnej) działa jedynie o tyle o ile – dopóki nie wejdzie na kurs kolizyjny z międzynarodowymi potentatami.

Efektem jest chociażby podporządkowywanie polityk gospodarczych wymaganiom wielkich graczy czy obsadzanie kluczowych stanowisk, takich jak ministrowie finansów bądź szefowie banków centralnych wskazanymi osobami – co opisywane jest eufemizmem, że dane posunięcie (np. cięcia budżetowe) tudzież osoba delegowana do pełnienia istotnej gospodarczo funkcji zostanie „pozytywnie odebrana przez rynki”. Brzmi znajomo, prawda? Tyle, że jak wspomnieliśmy, nie ma żadnych „rynków”. Jest „superorganizm” pod kolegialnym zarządem SIFI.

Ów kolegialny zarząd przybiera całkiem jawną, instytucjonalną formę. Przykładem może być tu Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF – Institute of International Finance).

Jak pisze cytowany przez Dowbora Morin: „Prezes IIF ma oficjalny, uznany status, uprawniający go do zabierania głosu w imieniu wielkich banków. Można by powiedzieć, że IIF jest parlamentem banków, a jego prezes niemal odgrywa rolę szefa państwa. Należy do grona wielkich decydentów światowych”.

Mamy zatem zorganizowany system, oparty na długu i spekulacji – więc w swej istocie pasożytniczy, wampiryczny – obezwładniający, zatruwający i koniec końców zabójczy dla żywiciela, czyli nas wszystkich. Witamy w matrixie.

Gadający Grzyb

Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/
Felieton opublikowany w tygodniku „Gazeta Finansowa” nr 13 (30.03-12.04.2018)

http://podgrzybem.blogspot.se

 

Komentarze 43 to “Globalna oligarchia”

 1. Boydar said

  „Ciało zanurzone w wodzie traci na smrodzie”. To też jest odkrywcze, prawie jak u Mojego Ulubionego Stanisława. No ale codziennie rodzi się podobno tysiąc nowych dzieci (w Polsce), z czegoś nauczyć się muszą.

 2. Globalna oligarchia nie jest fikcją.Każdy kto posiada internet może sprawdzić podane fakty w wpisie, na światowych giełdach.To nie jest matrix.

  Globalna oligarchia nie ukrywa ,nawet na stronach internetowych giełd. swoich powiązań,
  wpływów, układów. Nawet nie ukrywają swoich planów jak i decyzji politycznych.Korzystnych tylko dla …banków,inwestorów.

  Smutne fakty?
  Od setek lat,niestety , posiadamy takie systemy na naszej planecie.
  To są brutalne systemy , pełne krwi na ulicach miast, państw, kontynentów.
  Wojny przynosiły i przynoszą zyski…dla banków.

  Czy są szanse na wspólną biesiadę z ludzmi,którzy kontrolują produkcję żywności i wody pitnej?Nie.
  Z wyjątkami i specjalnymi „zaproszeniami”.

 3. Zbyszko said

  Wyjątkowo ważna robota tych naukowców, dla zaprowadzenia pokoju na świecie i powrotu całego świata do harmonijnego z naturą życia w zdrowiu.
  Mając takie rozeznanie w tym satanistyncznym aparacie śmierci, chyba nie powinno być problemu z oczyszczeniem Ziemi z tego plugastwa?

 4. Ola said

  Tu potrzeba swiatowej rewolucji . Ale jak jej dokonac skoro ostatni komunisci wymarli wraz z moim dziadkiem i jego synem Wolodia?
  Z tamtych zamierzchlych czasow , kiedy to swiat byl jako tako poukladany , zycie toczylo sie wolno i spokojnie , a czarne bylo czarne i biale bialym utrwalily mi sie w pamieci dwie sytuacje z plaszczyzny rodzinno-polityczno-ustrojowej.
  Moj dziadek , przekonany komunista , bo przed wojna cierpial glod i dziurawe buty , a powojnie dzieki panujacemu wowczas socjalizmowi wyksztalcil sie na dumnego kolejarza i pelnil funkcje naczelnika stacji kolejowej w pipidowkach , zapopatrywal sie jak tylko nadarzyla sie taka mozliwosc w tzw. taniej jadce . Przynosil wowczas z tej taniej jadki , jakze dumny i szczesliwy, cala siatke ( socjalistyczny odpowiednik reklamowki ) miesa z pieczatkami . Babcia krecila nosem na to mieso , ja nie wiem dlaczego , ale obrabiala je . To wtedy bylo duzym eventem w sluzbowym mieszkanku dziadkow , gdzie to trzeba bylo zlozyc polkotapczan by moc przejsc . To chyba bylo za wczesnej ery Gierka . I tu przechodzimy do drugiej sytuacji , zwiazanej ale z pierwsza . Bo skoro juz tak sie poprawilo , to bedzie jeszcze lepiej . A sposobem na to , jak wynikalo z rozwazan dziadka z moim ojcem , mial byc nastepny etap socjalizmu , komunizm znaczy , a w nim odejscie od srodkow platniczych ( pieniadza) i przejscie na wymiane towarowa . W uproszczeniu – zyjemy zgodnie i bez rywalizacji , ten kto ma ma np.nadwyzke zboza wymienia sie nim na np. wegiel , gdzie jego nadwyzka . Nie ma bogatych i biednych , wymieniamy sie by moc zyc i zaspokajac zyciowe potrzeby wszystkich . No tak , na poziomie szczescia z taniej jadki ? A czemu nie , a kto powiedzial , ze mercedes na raty uczyni czlowieka szczesliwym? uczynil? Moje szczescie , ze pamietam jeszcze szczescie z taniej jadki.

 5. Zbyszko said

  Ola @4 Mój dziadek też miał przekonania komunistyczne. Wtedy (gdy byłem młodym głupim piewcą kapitalizmu) nie rozumiałem tego. On wiedział co to jest przedwojenny analfabetyzm, choroby z głodu i niedożywienia, prostytucja po bramach jako sposób na przeżycie, widział biegających po ulicach gazeciarzy i pucybutów szorujących panom buty itd, itp. Widział także w latach 60/70 masowe awanse społeczne młodych ludzi ze `środowisk wiejskich i robotniczych i jego nikt nie przekonałby do udziału w powszechnych wtedy inicjowanych przez wichrzycieli (dzisiejszych beneficjentów Transformacji ’89) sabotażach gospodarczych pod ogólnym hasłem „państwowe czyli niczyje” czy „czy się stoi czy się leży 2tyś się należy”

 6. Kapitan Bąba said

  Re 2
  Dużo ciekawych informacji jest w trylogii Aleksandra Makowskiego pt Szpiedzy. Akcja rozgrywa się od czasów II WŚ do 1978.
  Są tam ciekawe wstawki np. o Moczarowcach i Żydach. Niechęć wynikała z tego że Moczarowców (i nie tylko) – łączyło braterstwo pola walki i nie lubili nasłanych przez Stalina Żydów.
  Generalnie cała powieść opiera się na braterstwie pola walki. Ten komuś uratował dziecko, tamten potem temu uratował żonę i trzeci kogoś puścił wolno, a czwarty znowu uratował kogoś z obozu.
  W ten sposób powstały silne więzi pomiędzy ludźmi z różnych (pięciu) stron barykady.
  W książce opisane są rody które rządzą światem, mające przedstawicieli w każdym państwie. Wg Makowskiego przedstawicielem „deep state” w Polsce była sekretarka/kochanka? Gomułki.
  Makowski Podał dlaczego zginął Kennedy (niechęć do wojny w Wietnamie) , wspomniał o operacji false flag z USS Maddox. Opisał kulisy wybrania Nixona, operację związaną z wycofaniem się z parytetu złota i przejście na petrodolara (i ile i w jaki sposób zarobili na tym)oraz jak odpalili Water Gate gdy Nixon zorientował się jaką jest marionetką.
  Z polskich wątków: rozmowy o potrzebie „przeprowadzenia” żydów z Polski do Izrahela i sposobów jak to zrobić trwały już kilka lat przed 1968 rokiem 🙂
  To tylko część ciekawych wstawek jakie pamiętam – generalnie polecam – niezła powieść szpiegowsko-kryminalna 🙂

 7. Piotr Podgórni said

  Kiedy miałem 10 lat zapytałem moją babcię; ” Babciu, pamiętasz Piłsudskigo, a co to była sanacja?”
  Babcia grożnie spojrzała na mnie z góry, splunęła trzy razy i odpowiedziała: „Nie interesuj się tym, zajmij się czymś innym”. Dzisiaj wiem, że sanacja doprowadziła Polaków do takiej nędzy, że tą zapałkę na cztery musieli dzielić. Ale ta nędza była celowa bo dzięki niej po wojnie Polacy łatwiej zaakceptoweli socjalizm, tak jak celowy był kryzys socjalizmu aby zaakceptawali kapitalizm.

 8. Zbyszko said

  Piotr Podgórni @6 czy czytał Pan mój komentarz? bo obawiam się że nie.
  Dzisiejsi beneficjenci gierkowsko-gomułkowskigo socjalizmu (i ich dzieci) są dzisiaj cenionymi nie tylko w Polsce fachowcami, nierzadko z tytułami profesorskimi, Wielu z nich, albo nawet bardzo wielu, ma korzenie chłopskie i robotnicze, więc gdyby nie ten socjalizm to pewnie pasaliby kózki na polach.

 9. Boydar said

  @ Pan Podgórni

  No. To może jeszcze nie cały schemat, ale generalnie wszystko się zgadza.

 10. Maverick said

  Polactwo wierne Lucyferowi powinno obejrzeć to video:

 11. Maverick said

  https://www.youtube.com/watch?v=19-k02XgKxE Alex Jones wywiad z rosjaninem.

 12. Piotr Podgórni said

  Panie Zbyszko. Komunizm, socjalizm, kapitalizm to są ideologie, które służą tym samym ludziom. Ale wszystkie ideologie są nielogiczne dlatego wymagają wiary w jakąś ideę. W czasach PRL więcej było czynnika polskiego, narodowego, którego istotą jest służebność, dlatego ten względny sukces wielu zdolnych ludzi. Dzisia nasi okupanci na siłę forsują czynnik antypolski a Polaków tępią.

 13. revers said

  re4

  niech sie p. Ola nie martwi, rewolucjonisci z ISIS juz sa na miejscu …

  https://idzpodprad.pl/aktualnosci/polska-przyjela-imigrantow-pis-ugial-sie-wobec-ue/

 14. Joung said

  Co POLACY powinnii zrobic……….SILA USUNAC ZDRAJCOW KTORZY RZADZA NAMI……………………………A to juz nie takie proste.Popierwsze niemamy w sobie juz Polskosci.Po drugie jestesmy slabi duchowo .Po trzecie tracimy I to caly czas swoja tozsamosc Narodowa .Ktora Ci podpowiada.Co masz zrobic z tymi co Cie Niszcza.Przestajemy miec prawdziwych Mezczyzn.
  Natomiast karmi sie nas bez przerwy w dzien czy w nocy.Milosc pokora dobroc poprzestawanie na tym co masz Ot takie sobie dyrdymaly .Pacyfistyczne nihilistyczne ””’zydowskie ”’zdradzieckie”’filozoficzne ”’rozumowanie..
  A ITAK BEDZIESZ POLAKU KASOWANY ………………………….A WIEC CALY CZAS PCHA SIE NAS W STRONE NIE UCHRONNEJ KONFRANTACJI””””’FIzycznej””””””.
  OK.Wiem musimy ten attack powstrzymac sila ””””””DUCHA”””””.Ale czy my dzisiejsi ludzie BEDZIEMY CHCIELI TO ZROZUMIEC,Wiem ””””””’WOJNA TO NIC DOBREGO DLA ZWYKLYCH LUDZI.Dla szubrawcow to ;;;;;;WIELKI PIENIADZ”’……………………I wlasnie do tych ”””””SZUBRAWCOW WYSLALBYM ””””””””TAJNE ODDZIALY ANTYTERORYSTYCZNE…………………DO ZLIKWIDOWANIA TYCH IMITACJI””ludzkich.

 15. Kajtek said

  Całe te frustracje to skutek wyrzucenia Boga z życia współczesnych tzw. post-sowieckich społeczeństw. Nic nie jest w stanie zastąpić piękna Kościoła Katolickiego i Mszy Wszechczasów. Jedyna prawdziwa religia to Kościół Rzymsko-Katolicki sprawujący Najświętszą Ofiarę. Nie ma innej prawdziwej wiary i nie będzie. Reszta jest co najwyżej jej cieniem i majaczeniem. To są tylko wierzenia, odszczepieńcy i heretycy.
  Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać. Żydokomuna wyjaławia teren i podsuwa prostym ludzikom w to miejsce kolejne „błyskotliwe” teorie walki z Kościołem jak teoria ewolucji, względności i wielkiego wybuchu! (najlepszy oczywiście jest „wielki wybuch” – walnęło coś z niczego i powstał Wszechświat).

 16. dora said

  Zgadza sie globalizm mial miejsce juz duzo wczesniej, ale na ograniczona i nieprzejrzysta skalę zarzadzania. Dzis jest ona duzo wieksza i bardziej przejrzysta. Proces jest nie do zatrzymania na tym etapie, stopniowo sie uwidaczniajac po prostu ludzie beda masowo akceptowac ten stan rzeczy/niewole.

  15 – Pan z calym szacunkiem jest ograniczony bo to co napisał swiadczy o nie zrozumieniu.. baa, w zasadzie jedno nie wyklucza drugiego, a Pan przedstawil to jako zaprzeczenie.

 17. Kajtek said

  Dora said 2018-04-13 (piątek) @ 12:42:54

  „niezrozumieniu” piszemy łącznie.
  Wolę być w oczach nieznanej mi „Dory” „ograniczony” niż analfabetą. Język ojczysty jest wartością samą w sobie i trzeba o niego dbać, bo nikt za nas tego nie zrobi.

 18. Dinozaur said

  Hmmm… bida przed wojną była wszędzie . W Jasnogrodzie poznał Dinozaur dwie dzielnice , w których po wsiach po 2-3 gospodarzy miało konie a reszta orała krowami (do Adolfa , który zaprowadził tam hodowlę koni dla Wehrmachtu ).
  Były to Hunsrück na Pn-Z i Oberfranken w Pn Bawarii. Za kajzera i w okresie międzywojennym istniało pojęcie Beamtenkuh – ” krowa urzędnicza „- była to koza .
  Drobni urzędnicy państwowi ( policjanci , kolejarze , pocztowcy i niższe półki administracji ) musieli trzymać kozy , aby wykarmić potomstwo . Sytuację tę zmienił dopiero Adenauer .

  Pozdrowienia
  Dinozaur

 19. dora said

  Pozwole dodac sobie jeszcze ze w mej interpretacji mimo wszystko skoro głoszą hasło wolnorynkowej gospodarki to ona istnieje, ale wlasnie dla tego kartelu zrzeszajacego korporacje/banki i tworzące chorą gospodarkę.

  Nikt nie pytał i nie skladał przysiegi tlumaczac wszem i wobec wlasną definicje gospodarki wolnorynkowej, a wiec tego ze ona nie istnieje nie mozna powiedziec, a jedynie w jakiej formie i kogo dotyczy.

  ——
  Pani Doro, po co te kombinacje? I dla kogo?
  Definicja gospodarki wolnorynkowej jest powszechnie znana, uczą jej na uniwersytetach, piszą o niej książki i artykuły. Pieprzą o niej „dziennikarze” w TV i blogerzy na sieci.
  Admin

 20. dora said

  17 – Tłumaczyć się z tego nie zamierzam bo realny powód mojego błedu jest błahy.

 21. marju73 said

  Re15. Nie chciałbym się droczyć ale zdania cyt. „Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać”.są mojego autorstwa na jednym z portali i było już na tymże portalu wykorzystane już przez komentatora komentującego i w gajòwce z ktòrym w poglądach się zgadzam całkowicie.Mimo że przeze mnie utworzone nie mam nic przeciwko ich wykorzystania przez inne osoby.

 22. Boydar said

  To ładnie z Marju strony i uprzejmie. Kajtek z urzędu awansował w rankingu komentujących komentatorów.

 23. Jabo said

  Oczywistym musi być, że pan Kajtek doskonale wie jak Pan Bóg stwarzał wszechświat skoro twierdzi, że żadnego wybuchu nie było. Może to i prawda, ale trzeba dodać, że autorem koncepcji wielkiego wybuchu był katolicki ksiądz G. Lemaitre, który stosował chyba katolicką optykę, bo nic nie wiadomo, żeby go ekskomunikowano. Cóż, panie Kajtek, świat jest bardziej skomplikowany niż nam czasem wydaje.

 24. ojojoj said

  do Dora:
  wolnorynkowa gospodarka opiera sie na niewidzialnej rece, a jak niewidzialna reka sobie za duzo pozwala to zawsze mozna zwiekszyc obroty drukarki

 25. Kar said

  ..”jews are crooks, they don’t work”..tak mowi rzydowka z Izraela na zalaczonym linku

 26. Listwa said

  @ 15 Kajtek

  Bardzo dobrze panie Kajtek. Niepotrzebnie pan tylko ograniczył sprawę do społeczeństw post-sowieckich. Post katolickich również to dotyczy. Jak też innych.
  Oczywiście musi pan odkryć jeszcze kilka wątków i bardziej doprecyzować, ale światło przewodnie ma pan bardzo dobre.

 27. Listwa said

  @ 16 dora
  Jeśli pani jest taka nieograniczona i wszystko rozumie, to proszę wyjaśnić, jaki błąd popełnił autor artykułu?
  Da pani radę coś napisać?

  @ 23 Jabo

  Nie wiem kto stworzył teorię Wielkiego wybuchu, ale jeśłi nawet zrobił to katolicki ksiądz, to nie stosował on katolickiej optyki. Fizycy którzy ją lansowali chyba też nie.
  Kiedyś wierzyli w teorie strun i każdego kto nie chciał jej przyjąć określali jako ciemnego heretyka. Teraz jest ona zarzucona,a ci co głośno ją narzucali, nie potrafili równie głośno obwieścić jej klęskę.

 28. Barbara Chojnacka said

 29. Ad. 5

  Mój dziadek budował domy dla całej wsi (okolice Baranowicz). Polityką się nie zajmował. Drugi dziadek, rolnik (okolice Sandomierza), za Niemca, zwiał z grupy przeznaczonej do rozwałki. Nie wiem, czy to ma jakiś związek z polityką… Interesując się dziś sprawami wspólnymi rzadko Ich wspominam.

 30. Ad. 27

  Kiedyś wierzyli w teorie strun i każdego kto nie chciał jej przyjąć określali jako ciemnego heretyka. Teraz jest ona zarzucona,a ci co głośno ją narzucali, nie potrafili równie głośno obwieścić jej klęskę.

  Ważne, że granty* były i książki się sprzedały. 🙂

  * – po polsku: dotacje.

 31. Boydar said

  Teoria strun jest sensowna; a Wielki Wybuch mógł być takim samym narzędziem Boga jak każde inne.

 32. Re: Artykul…
  Lichwiarska oligarchia rozpoczela III zydowska wojne swiatowa, a „ich” marionetka d.trump zapowiedzial to „pragnienie”…

  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 33. sobek said

  32
  Jasiek z Toronto
  Taaak,
  W Iraku tez byla bron chemiczna.
  Do tej pory szukaja.
  Akurat wikingi napadly na Syrie o 4-tej rano !!!!! wlasnie wtedy kiedy OPCW mialo rozpoczac sledztwo w sprawie tej broni gazowej: chlorin, sarin i jak powiedzial” mad dog”, zbrodniarz Mosulu, Mattis, – nie widomo jeszcze jakiej broni gazowanej.
  Podobno wiekszosc tomahawkow wyrzuconych prze kowbojow zostala zniaszczoana przez armie syryjska.- dlatego Amerykanie podaja, ze to byl ‚precyzyjny” napad o i nie bylo ofiar smiertelnyvch. jednym slowem – pierdoly amerykanskie,

  Kanada, Niemcy i Wlochy odmowily udzialu w napasci na Syrie.

 34. revers said

  no nareszcie pan Jasko odezwal sie z Toronto niech pan pozdrowi moja ciocie z pod Toronto ktora na juz 88 lat, i zna lepiej przekrety Balcerowicza z racji ekonomii nie tylko SGIPS-ow, ale przedwojennej.

 35. Rokitnik said

  No to (pewnie) dojdzie do sytuacji w ktorej Rosjanie powiedza SPRAWDZAM ?!
  A pozniej to bedzie tylko GORZEJ, chyba ze polaczoe sily anty globalistow dadza wycisk satanistom na tyle szybko, by ten glob NIE przepadl ?!
  Miej Panie Boze w opiece swoje owieczki, a zwlaszcza Gajowke nasza, jako kwintensencje normalnosci, w tym zmanipulowanym Swiecie !!

 36. Re: 33 Revers…
  Czyzby panska ciocia (88 lat) znajac „przekrety” balcerowicza miala wglad do tzw., „tajemnicy bankowej???”…
  Czy tylko tyle sie dowiedziala na ile bylo to z jej strony mozliwe???…(mam na mysli strone „zewnetrzna”)…
  (gdybym otrzymal nr. telefonu, to w ciagu 5 minut rozmowy powiedzialbym ile ta panska ciocia wie na w/w temat…jesli zechcialaby oczywiscie ze mna zamienic kilka zdan…ma sie rozumiec)…

  No, ale wracajac do III zydowskiej wojny swiatowej, to zapowiada sie bardzo „ciekawie”, a jeszcze „ciekawiej” krach finansowy panstw zaleznych (kontrolowanych) przez lichwiarski kartel monetarny z ktorego (tak przynajmniej licza) lichwiarze pozostana „niezauwazeni” przez oglupiona I zdemoralizowana miedzynarodowa „gawiedz”…, a I I-sra-hell pozostalby nietkniety…
  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 37. revers said

  Z racji wieku ciocia bardzo wiele zapomniala i poruszac nie moze ale bez wozka, jako za-ca dyrektora i glowna ksiegowa duzej firmy pracujacej dla motoryzcjii polskiej, miala zawsze kontakty bankowe i prywatne i sluzbowe, a nawet do wysokich urzednikow bankowych, a takze wzglad na finanse firmy, pasywa, aktywa, rezerwy walutowe.

  Jeszcze warto by bylo zwrocic uwage na nowe technologie informatyczne dla CETA, AIPC, niby wszytko wyglada bardzo niewinnie i pomocnie ze nawet z komorki mozna wszystko dowiedzec sie z sieci, nawet o ktorej autobus lub pociag rusza z miejsca przystanku, czy ostatnio wszystkim streczony system RODO przy kazdym wejsciu uzytkownika sieci na poczytne portale np. onet ktory wprasza sie za zgoda uzytkownika sieci ciasteczek z zapytaniem o dostepie do profil uzytkownika sieci by przeczytac do konca ciekawy artykul ktory z koleji drugi uzykownik nawet gajowki poleca i juz powstaje ogromna baza danych o profilach „gawiedzi miedzynarodowej” co czyta, co lubi, co robi, co kupuje, lub w czym chodzi najlepiej a op przetworzeniu i analizie fukcjonalnej np, w wysokiego poziomu w jezyku R, haskell jak to uzywali ostanio anlitycy z uniwerystetu w Cambrige , mozna dowolnie sterowac gawiedzia ich upodobaniami, pogladami politycznymi uzytecznych do wyboru konretnych centrom oligarchi kandytatom, takze zwykly globosovietus nie wie nawet ze jest kontrolowany i sterowany z centrum systemu , i trudno zarzucac wyborcom bo tak wybraliscie, tak wybralo juz za nich centrum oligarchi finasowej i to jest ta nowo kontrolowana demokracja.

 38. VAV said

 39. Re: 37 Revers…
  Prosze wiec przekazac publicznie czego konkretnego dowiedzial sie pan od swojej cioci zamieszkalej obecnie w Kanadzie…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 40. revers said

  To co wszyscy p.Jasko konkretnie wiedza, a reszte sie nie upublicznia, a widac dziesiatki zamknietych zakladow lub przejetych wrogo np.Igloopol, lub rolowanie do sztywnej waluty.

 41. Re: 40 Revers…
  „Gdyby wszyscy (tak pan twierdzi) wiedzieli konkretnie to co (rzekomo wie) panska ciocia, to zapewniam pana, ze rewolucja nastapilaby w dniu jutrzejszym przed wschodem slonca…”.

  Tak wiec, jesli nie nastapila rewolucja, to swiadczy o tym, ze jednak „wszyscy” nie wiedza, a sluszna wiekszosc g…wno wie…I dlatego rewolucja sie w dalszym ciagu nie objawila…

  Oczywiscie, ze posluzylem sie swietnym cytatem autora ksiazki z Roku 1932…

  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  ————–
  Już kiedyś wyjaśniałem, że ludzie mogą wszystko wiedzieć, ale mieć wiedzę w dupie.
  Admin

 42. Kar said

  re:34/Revers

  co panska ciocia mogla wiedziec w wieku 9 lat w roku 1939..odbieram, ze absolutnie nic (?)..nie rozumiem to odwolanie sie do okresu przedwojennego. . starzy czesto maja skleroze szybko postepujaca, i szczypte zza duzo fanatazji..

 43. Re: 41 Komentarz Admina.
  Panie Gajowy, to tak nie dziala…
  Problem jest gdzie indziej: „polactwo” (gawiedz) niedopuszcza wiedzy (informacji) do swych zazydzonych mozgow…
  No bo kto (czy zna Pan przypadek) sie przyzna do tego, ze jest durniem czy idiota???…
  (lub ma nasrane we lbie)…

  Ja znam tylko trzech „wyksztalconych ekonomistow” z ponad 20 letnim stazem, ktorzy mieli odwage, powtarzam ODWAGE publicznie napisac, ze niczego sie nie nauczyli sie niczego, a wykonywali (sluzyli) zlodziejskiej oligarchii lichwiarskiej okradajacej producentow i uslugodawcow. No, ale to tylko 3 wyjatki..

  Zreszta, kto z polskiej „gawiedzi” chce sie uczyc, czytac, wyciagac wnioski i poglebiac wiedze???…Moze 0.01%, a reszta? Reszta interesuje sie suto zastawionym stolem, bogato wyjsc za maz (lub sie ozenic), zakupem mieszkania na „kreche” i lepszym autem anizeli ma jego (jej) sasiad…zajmujac sie przy tym donoszeniem (kapowaniem)…

  Tak wlasnie to mniej wiecej wyglada. Nasz polski „grajdolek” suto obsmarowany zydowskim gownem…i telAwizyjnymi rzygowinami..
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.