Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Syrii Zachód znowu odpalił kapiszona

Posted by Marucha w dniu 2018-04-14 (Sobota)

Dziś w nocy siły zbrojne USA, Francji i Wielkiej Brytanii dokonały ograniczonego ataku na cele w Syrii jakoby związane z produkcją i składowaniem broni chemicznej. W ataku użyto około 100 rakiet typu criuse, czyli niespełna dwa razy więcej niż użyto w ubiegłorocznym ataku na bazę syryjskich sił lotniczych w Shayrat.

Według danych rosyjskich obszary, gdzie znajdują się siły rosyjskie i które były chronione przez rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej, nie zostały naruszone, a także żaden żołnierz rosyjski nie został ranny. Według różnych przekazów syryjskie siły strąciły od 13 do 20 atakujących rakiet

Według pewnych doniesień strona rosyjska została uprzedzona o ataku. Wśród głównych zaatakowanych celów znalazł się syryjski Ośrodek Studiów i Badań Naukowych (SSRC lub CERS), który według wywiadu zachodnich państw opracowuje i produkuje broń chemiczną dla sił prezydenta Baszara el-Asada. Zaatakowano także składy w porcie lotniczym w Damaszku.

Ciekawą sprawą jest, że te obiekty były poprzednio wielokrotnie atakowane przez siły izraelskie, a powodem miało być to, że tam właśnie są składowane i montowane rakiety z komponentów dostarczanych z Iranu, co ma stanowić wielkie zagrożenie dla Izraela, jako że te rakiety są następnie dostarczane bojownikom Hezbollahu, który przygotowuje się do uderzenia na Izrael.

Jednak ostatnio te izraelskie ataki na Syrię stają się coraz bardziej ryzykowne, gdyż syryjska obrona przeciwlotnicza jest coraz sprawniejsza i ostatnio w lutym zestrzeliła izraelski F-16, co zdarzyło się chyba po raz pierwszy od 1982 roku. Natomiast dużej ilości rakiet typu criuse Izrael nie posiada, a ponadto są one bardzo drogie. Zapewne z tego też względu nasiliły się izraelskie naciski na USA, by to Amerykanie, najlepiej z sojusznikami, atakowali te cele w Syrii, które Izraelowi zagrażają. Do tego jednak jest potrzebny jakiś pretekst więc on został wynaleziony w postaci ataku chemicznego w mieście Douma.

Zauważany jak stopniowo upadają izraelskie możliwości militarne. Jeszcze kilka lat temu Izrael straszył, że samodzielnie zaatakuje terytorium Iranu. Teraz irańskie siły w Syrii podeszły pod granice Izraela, a tenże nie jest w stanie je skutecznie atakować, tylko naciska USA i Wielką Brytanię by zrobiły to w jego interesie. One zaś, jakby od niechcenia, odpalają jakiegoś kapiszona, bo tak tylko można określić taki ograniczony atak przy pomocy stu rakiet. Najpewniej fabryki, gdzie w Syrii montuje się irańskie rakiety znajdują się głęboko pod ziemią i taki atak nie jest w stanie im zagrozić. Widzimy zatem, że pętla wokół Izraela stale się zaciska.

Co na to wszytko Rosja? Tu sytuacja także jest bardziej skomplikowana. Z jednej strony Rosja broni prezydenta Asada i wskazuje, że ataku bronią chemiczną w Douma nie było, co jest najprawdopodobniej zgodne z prawdą. Z drugiej jednak strony także Rosji nie zależy by Iran osiągnął dominująca pozycję w Syrii i w ten sposób opanował obszar tzw. szyickiego półksiężyca, czyli Irak, Syrię i Liban. Wtedy Iran otrzymałby bezpośredni dostęp do wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie mógłby doprowadzić rurociągi ze swoim gazem i ropą i uzyskać dostęp do rynku europejskiego. To zdecydowanie nie jest w interesie Rosji. Widzimy zatem jak różne wpływy i interesy tam się krzyżują i jak to wszytko jest skomplikowane.

Patrząc w jakiejś dłuższej perspektywie najlepiej jednak wyglądają szanse Iranu, który jest zdeterminowany, posiada tam setki tysięcy bojowników, którym jest w stanie dawać coraz lepszą broń. Zachód, by poważnie wspomóc Izrael, musiałby wprowadzić do Syrii na stałe co najmniej 200 tyś żołnierzy, ale Zachód ani nie ma do tego chęci, ani możliwości. Zatem jedyne co może zrobić to odpalić takiego kapiszona, jak dziś w nocy, który niczego nie zmieni.

Rosja działa rozsądnie i ostrożnie, a poprzez swoje zaangażowanie, stabilizuje sytuację i zapewnia dalsze istnienie Syrii jako kraju świeckiego, gdzie żyją obok siebie różnorodne wspólnoty, także chrześcijanie. Pamiętajmy zaś, że wywołana przez USA wojna w Iraku oznaczała zagładę tamtejszych chrześcijan, których liczebność w ciągu dziesięciu lat spadła z 1 500 tysięcy do niespełna 300 tysięcy.

Stanisław Lewicki

https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 50 to “W Syrii Zachód znowu odpalił kapiszona”

 1. RomanK said

  plus…Szyicki Pomost do Morza Śródziemnego:-))))))
  Los Chrzescijan ..zależy od Rosji..i jej pozycji na Bliskim Wschodzie…rozumieją to doskonale Niemcy.
  Polacy nie moga pojac….ze wlasnie moga byc exmitowani….by zrobic miejsce exmitowanym z Bliskiego Wschodu:-)))
  Ich własne nieRzady gotuja im ten los. Vide ostatnie kopniaki oswiecimskie:-)))

 2. snag said

  Cyt. „Widzimy zatem jak różne wpływy i interesy tam się krzyżują i jak to wszytko jest skomplikowane” – I beg your pardon senor Lewicki, nie na gajowce, tutaj senor wszystko jest black and white a Trump to trampek i … czy jakoś tak 😉 ,…

 3. Głos Prawdy said

  Ja tylko nie rozumiem, сzy chroni Rosja Asada i Syrie od ISIS lub też od Nato? Mają umowę z Аsadem związana z ochroną od islamskich terrorystów. Rosja rozwiąże wojnę tylko w wyjątkowych przypadkach, Putin rozumie, że każdy krok może być ostatnim dla milionów ludzi

 4. KOJAK said

  Nie wiem czy odpalil kapiszona ? Kiedys ten niepozorny kapiszon doprowadzi do wojny ! Z wojnami tak bywa ze ciagle igranie z ogniem moze wreszcie i wrecz musi spowodowac wybuch !!!

 5. revers said

  no brawo panie romku za analizy, tylko szatanistom lacznie z izraelem wlasnie o to chodzi, a czy pierw wykosza chrzescian z bliskiego wschodu, czy z polin jest to tylko dyamika zdarzen rozlozona w czasie i dowolnej kolejnosci, a najlepiej zbieznie, symetrycznie lub asymetrycznie.

  jak na razie Oswiecim i Muzea w polsce sa ich, skad maja mocna baze wypadowa swiatopogladowa i kultowa na Polin, tam nie znadzie sie nic o polakach lub o chrzescianstwie, a nawet w Jerozolimie pod nowa administracja Izraela, gdy w 1948 roku bylo 18% chrzescian na ziemii swietej, obecnie jest ich tylko 2% i to w wiekszosci prawoslawni ortodoksi, raczej chrzescian orodoksow juz nie uswiadczy sie choc niektorzy za takich sie podaja , jak pan Jo ktory bywal ortodoksem, i zniknal..

 6. Herbata Z Prądem said

  @1 >Polacy nie moga pojac….ze wlasnie moga byc exmitowani….by zrobic miejsce exmitowanym z Bliskiego Wschodu:-)))

  A z czego ci „przesiedleńcy” by żyli?

 7. Herbata Z Prądem said

  @3 Wg tzw Odnowy w Duchu Św, na podstawie danych z Warszawy z 2017 roku, w niedzielnej mszy uczestniczy średnio ok 10% populacji, w święta do ok 17%.

 8. gość said

  Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła wniosek „o bezzwłoczne zaprzestanie agresji wobec Syrii”

  Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjski wniosek o potępienie ataków Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii.

  Rosyjski projekt rezolucji wzywający do powstrzymania agresji przeciwko Syrii został odrzucony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ z powodu braku wystarczającego poparcia w trakcie głosowania. Został poparty tylko przez Rosję, Chiny i Boliwię.

  Projekt wezwał USA i ich sojuszników do „natychmiastowego i bezzwłocznego zaprzestania agresji wobec Syryjskiej Republiki Arabskiej” i powstrzymania się od dalszych agresywnych działań z naruszeniem prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”. W odrzuconym dokumencie wskazano także, że agresja „miała miejsce w momencie, gdy zespół Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej właśnie rozpoczął prace nad gromadzeniem dowodów na domniemane użycie broni chemicznej w Doumie”.

  http://dzienniknarodowy.pl/rada-bezpieczenstwa-onz-odrzucila-wniosek-o-bezzwloczne-zaprzestanie-agresji-wobec-syrii/

 9. Roman B said

  ad4 herbata z prądem.
  Jeśli statystyczny obywatel BOLANDY (tak z Afrykańska) zarabia w duzych miastach 1700-2000zł netto (500 euro) a najniższa płaca u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 1200 euro i żaden Szkop za takie cuś nie ruszy się z domu to mamy odpowiedź…
  Jeśli niewolnik z BOLANDY robi za pół to kolejny kawałek weźmie STARSZY BRAT W WIERZE:)

 10. JMP said

  Dożyłem czasów, gdy absolutnie wszystkie zasady współżycia międzynarodowego są przez tzw. „Zachód” kompletnie lekceważone i łamane a nasze gnojki w rodzaju Dudy, Szczerskiego i innych leją w gacie z dumy, że te ataki były z nimi „konsultowane”. Zapominają tylko a może nawet wręcz nie wiedzą co poprzedziło II Wojnę Światową i jak na tym wyszedł nasz kraj. Może nie znają przysłowia, że „nie ciesz się dziadku z cudzego przypadku”. W końcu to „łaska pańską na pstrym koniu jeździ” i nigdy nie wiadomo co może się znów stać z Polską, gdy, na przykład, sympatie naszych obecnych „przyjaciół i sojuszników” odwrócą sie o 180 stopni.

 11. revers said

  No taki kapiszon ze zatrzeslo ziemia jak po wybuchu bomby atomowej, o 22:30 ponowiono naloty, tym razem z mocnym hukem

  https://www.express.co.uk/news/world/946211/Syria-attack-Aleppo-explosion-fighter-jets-Iranian-base-Jabal-Azzan

  a to nocne kapsizonowanie wygladalo na matkierowke, rozpoznanie, rozmiekczenie obrony przeciwlotniczej wojsk syryjskich i sprzymierzonych.

  I tyle Putin osobiscie wydzwonil do Nataniachu ze wallo z przytupem.

 12. Piskorz said

  re 1 „.ze wlasnie moga byc exmitowani”…PROSZĘ NIE PISAĆ GŁUPOT…nawet w tzw, przenośni..!! Eksmitować to- można..z lokalu obciążonego długiem..!!

 13. Pomimo kontunuowania przez swiatowe zydowstwo strategii obrzucania Narodu Polskiego łajnem pomowien i oskarzen, w Izraelu pojawiaja sie jednak ze strony ortodoksyjnych zydow glosy „falszywego przymilania” sie do Polakow.
  Co NAPRAWDĘ Żydzi Myślą o Polakach

  Jestem pewien ze to „przymilanie” sie zydow ortodoksyjnych wynika raczej ze strachu przed izraelskimi i amerykanskimi sjonistami ktorzy, jak czuja przedobrzyli w nagonce antypolskiej chca byc glosem „rozsadku”. Przez skore pewnie czuja ze sjonisci USraela pewnie wystawia ich do wiatru jak w czasie II WS i „zoorganizuja” im juz prawdziwy holokaust ale rekom arabskimi. Zdajac sobie sprawe z tego wiedza ze tym razem nie beda mieli gdzie uciec jak nie do strasznie antysemickiej Rzeczpospolitej Przyjaciol !!! Czyz nie dlatego masowo sa rozdawane w amabasadach polskich (poza kontrola MSZ-ty) paszporty polskie a media izraelskie potwierdzaja haggade o odszkodowaniach za holokaust i mienie bezspadkowe ktore wyplaci im Polska… Czy nikt tego nie widzi ??? !!!!! Widac ze „POLSKIE OBOZY KONCENTRACYJNE” sa mniej straszne niz prawdziwy juz holokaust zafundowany im pewnie przez arabow. A gdy juz te 7 mil. pasozytow czmychnie z terenow Izraela i zaleja Rzeczpospolite Przyjaciol” to pewnie wtedy Narod Polski poczuje juz na wlasnym grzbiecie co to znaczy byc „Palestynczykiem” we wlasnym kraju !!!!!
  NAROD POLSKI nie powinien dac sie nabierac zydowskim „slodkim umizgom”. TO WSZYSTKO z panicznego STRACHU ze jednak za swoje zbrodnie Panstwo Izrael zaplaci ostateczna cene i zniknie z mapy swiata, jak prorokowal Brzezinski !!! Jak dotad wszystko idzie w tym kierunku !!!

 14. Dziadzius said

  . https://www.youtube.com/watch?v=so8jly1VTNA —-to jak widac Putin po cichu swoje zrobil– [ i to juz drugi raz] . USRaelskie rakiety do celu nie doszly Ciekawe jak to Trump wytlumaczy iwrejom co tak usilnie chcieli bombardowac Syryjczykow – Chyba Trumpa postawia za kare do konta i moze zabiora mu peruke

 15. jaja said

  Nie wiem czy to prawda jak pisza na Russia Insider, ale jezeli tak to sromotna hanba dla szturmujacej Assada koalicji. Ano, sam tytuli jest wielce wymowny:

  „30 Year-Old Soviet Missile Defense Destroys 70% of Trump’s ‘Nice, New, Smart!’ Missiles” A tak Trump chwalil sie na tweeterze, ze nadleca nowoczesne, madre rakiety. I wyszedl blamaz. i po co sie chwalic na zapas?

  https://russia-insider.com/en/30-year-old-soviet-missile-defense-destroys-70-trumps-nice-new-smart-missiles/ri23143

 16. troll polonii said

  25 lat temu Amerykanie zbombardowali w Sudanie „fabryke” produkujaca bron chemiczna, a przy okazji sklad z wyprodukowana bronia chemiczna.
  Okazalo sie potem ze zbombarowali zaklad produkcji mleka!!!
  Potwierdzili tym swoje nieuctwo.

  Potwierdzilo sie tez nieuctwo KPK – Kola Przyjaciol Kowbojow: zbombardowany sklad broni chemicznej wytrulby pol Afryki.

  Nie inaczej w Syrii: zbombardowane laboratoria z chemikaliami bylyby widoczne nawet na Alasce!

 17. troll polonii said

  Powszechnie wiadomo, ze zlodziej, ktory wlamuje sie do banku nie bardzo dba o jakiekolwiek prawo.
  Amerykani, Anglicy, Francuzi na ogol lamia wszelkie prawa napadajac na inne kraje.

  Anglia nie miala prawa bombardowac Syrii bez zgody parlamentu, o co teraz jest draka w Anglii.
  Amerykanie nie mieli prawa atakowac Syrii bo to przeciez nie byl napad ‚ w obronie wlasnej”.
  Francuzi sie wykazali seksualnym stosunkiem do prawa miedzynarodowgo napadajac na Libie, Mali, Syrie , no i maja algierskie wspomnienia.
  Ta cala „koalicja” – cos bardzo ostatnio okrojona- to zwyczajni bandyci, ktorzy juz od czasow napoleonskich, a nawet wczesniej, probuja okrasc cala Afryke.
  I teraz udaja swietojebliwych obroncow narodow, ktore to narody maja prawo ginac tylko od broni triumwiratu: USA, Francji i Anglii.

  Powszechne przekonanie, ze Rosja pomaga Asadowi jest niescisle.
  Rosja zobowiazala sie bronic panstwowosci Syrii i obrone infrastruktury i panstwowych organizacji.
  Nie chca dopuscic do sytuacji Libii czy Iraku – obojetnie kogo sobie za szefa panstwa Syria wybierze.
  Syria przetrwala tysiace lat.
  I komu to przeszkadza?

 18. stanislawp said

  Rosja jako jedyny kraj broni aktywnie i wojskowo cywilizacji chrześcijańskiej
  Opcja Polski- albo Polska wejdzie w sojusze z Rosją i przestanie wysługiwać się antychrześcijańskiej i zislaminizowanej EU albo będzie pierwszym celem ataków Rosji na zgniły Zachód (Polska tez jest na Zachodzie od Rosji)
  Rosja jest mocno okrążona i osamotniona.dlatego p Putin nie zostawi Syrii na pastwę wilków i jastrzębi..
  Rosja musi budować sojusze nawet na stratach włąsnych figur

  Prez Putin to dobry gracz, dobry strateg (w Rosji znawców strategii wojennych jest pod dostatkiem, skolko godno)
  Pozazdrościć takiego Prezydenta, takiego stratega co planuje kilka ruchów do przodu jak szachista
  Jest nawet gotów poświęcić kilka pionków i poślednich figur aby zasadzić w końcu Szach-Mat
  Ostatnie sukcesy Putina wbrew prowokacjom i podkładanym świniom to m.in
  Smoleńsk –rozgrywa to z pozycji siły
  czy trucie Skripala odegrane teatralnie w Wielkiej Brytani przez agentury … Rosjanie tak nie truja aby po trzech dniach otruty zmartwychwstał

  Ameryka to kolos na glinianych nogach! Pisałem już o tym…
  Świat wierzył od 60 lat że Amerykanie mają technologie kosmiczne i latali do Księżyca i do Marsa
  Gó.no prawda!
  Astronauta i inzynier NASA dupek Pettit mówi w wywiadzie… gdyby były technologie to on by w tej nanosekundzie chciałby lecieć na Księżyc!
  Kłamliwe ścierwa z NASA żerujące na obywatelach od 60 lat w kwocie $20 miliardów rocznie (dzis).. mieli nawet do miliona pracowników i i zużywali 5% GDP, i na co? na nakręcanie filmów w studio! – Stanley Kubrick zeznał publicznie!!

  Może myślicie że Amerykanie mają lepsze systemy obrony niż Rosja?
  w dniu 9/11 2001 ich system obrony był bezsilny i takie systemy sprzedają sojusznikom za grube sumy..
  Systemy Patriot nie obroniły bunkra Obrony Narodowej tj Pentagonu!!!

  Od dawna pisałem, że p Macierewicz działa na szkodę narodu i państwa..
  mój List do p Macierewicza plus dalsze komentarze
  https://gloria.tv/article/6Ajui2qREVEP3iR3Ms3492WFf/postings

 19. adsenior said

  Ciekawe ile rządów państw, zacznie wzorem Korei Północnej, budować swój program atomowy? Wszak dobitnie napaści pastuchów z USraela, pokazują, że tylko groźba odwetu, wstrzymuje agresję, tego światowego terrorystę, od napaści na innych, wraz ze swoimi przybocznymi kundlami. A dworacy USraela, tacy jak nierząd warszawski, radosnym skowytem, popierają te bandyckie akcje.

 20. NyndrO said

  Jak zachód pryknie, to nawet Indianie robią siku ze śmichu. Niedźwiedź śpi, ale jedno oczko ma uchylone.

 21. Anglicy to MEGA-oszuści i MEGA-intryganci z KOLONIALNĄ chciwością RABOWANIA każdego ! said

  Brytole ZAWSZE uważali siebie za coś lepszego odnosząc się z wyjątkową POGARDĄ do ludów Europy Centralnej i Wschodniej uważając Polaków czy Ruskich za BYDŁO !
  W obecnej III RP zarządzanej przez tych MEGA-złodzeki bandytów „żydo-solidaruchów” PO-PiS-PSL-SLD od 1989r do dzisiaj jest maksymalnie ZAFAŁSZOWANA, która to zakłamana „historia” zwłaszcza okresu 1918 – 1956 jest wbijana na siłę OBECNEMU młodemu pokoleniu Polaków wganiając ich w NIEPOTRZEBNE konflikty dosłownie ze wszystkimi panstwawmi sąsiadujacymi z III RP to się dla Polaków skonczy TRAGICZNIE !

  Właśnie w celu ZNISZCZENIA Panstwa Polskiego dryfują wykołowanych młodych Polaków te syjonistyczne SQURWYSYNY „żydo-solidaruchy” podpalacze z anty-polskich gangów PO-PiS których należy utopić w klacznym gównie, gdyż to oni generują wszyskie ZAGROŻENIA geopolityczne dla Polaków organizując UNICESTWIENIE etnicznych Polaków na których TRUPIE mają się osiedlić podłe ŻYDY !

  Ci anty-polscy psychole z gangów PO-PiS robią wszytko na ZAMÓWIENIE żydów amerykanskich, PODPUSZCZAJĄ etnicznych Polaków aby maksymalnie skonfliktowali się z obecną Rosją identycznie jak zostali PODPUSZCZENI ukry:

  Celem żydów amerykanskich i całej miedzynarodowej mafii żydowskiej jest doprowadzenie do maksymalnego wewnetrznego skonfliktowania Polaków i Ruskich, aby nastepnie ich nawzajem podpuscić abyśmy na wzajem skoczyli sobie do gardła co nas ma maksymalnie osłabić i spowodować WYGINIECIE.
  Nastepnie nasze miejsce Słowiam w Polsce czy to Rosji ZAJELI przyjezdni żydy z okrążonego przez 1 miliard arabów tzw. „Izraela”.

  W tym unicestwieniu etnicznych Polaków i Państwa Polskiego właśnie partycypują OPŁACENI łapówkami $$$ przez żydów z US i Izraela ci zwapnialcy SYJONIŚCI „solidaruchy” z gangów PO-PiS-PSL, którzy KUPCZĄ polskim majątkiem na rzecz zysków żydoskich oligarchów tak jak np. kopalni Krupinski itp.

 22. Głos Prawdy said

  to niekoniecznie wstyd dla amerykanów. Analitycy twierdzą, że pomimo tego, że Trump jest gadułą, Zachód był i pozostaje pragmatyczny. Okazało się, że pociski były wypusczone po niektorych obiektach zupełnie niepodobnych do magazynów chemicznych. Na przykład po lotnisku. I jeśli Syria była w stanie przechwycić ich rakiety swoim daleko nie nowym PRO, to dlatego, że USA zamiast utylizacji starych, postanowili je puścić w Syrii. Nie lekceważcie Pindosow. Inteligentne pociski zachowują do innych celów i wkrótce będą one im potrzebne.
  Więc, co chciał pokazać przez toTrump? że Stany Zjednoczone były i pozostaną hegemonem? aby odciągnąć uwagę od wewnętrznych problemów i oskarżeń pod jegoadresem lub ukryć poważniejszy incydent?

 23. zdziwiony said

  ad.13 Czyli zbombardowali krowe.

 24. revers said

  tylko teraz z nowa sila prousraelskie ISIS wystartowalo z nowa ofensywa niedaleko Damaszku …

  https://www.almasdarnews.com/article/isis-launches-offensive-in-southern-damascus-after-us-coalition-bombs-syria/

  Takze po fazie wielkiej inszeniazacji ataku chemicznego obarczajace chemia bojowa wojska rzadowe Syrii, bombardowania przez koalicje, przychodzi ta wlasciwa faza kontruderzenia w ofensywie ISIS i jawnego wspieranaia terroryzmu przez anglosyjon i zabojadow.

 25. Ostatnio wyciekły przez Wikileaks emaile Hillary Clinton ukazujące jak ta ówczesna Secretary of State reżyseruje wojnę w Syrii jako najlepszy sposób wspomożenia Izraela:
  http://yournewswire.com/clinton-email-we-must-destroy-syria-for-israel/

  Zaś tutaj są podane “ataki v. zestrzelenia” rakiet skierowanych ostatnio na Syrię:
  https://www.veteranstoday.com/2018/04/14/us-syria-attack-here-are-the-missile-strike-numbers-from-the-russians/
  ale jest to trudno (dla mnie…) zrozumiałe googlowskie tłumaczenie z rosyjskiego na angielski,
  więc może dlatego wydaje mi się wątpliwym zestrzelenie aż 71 ze 103 atakujących rakiet przez
  syryjską obronę powietrzną broniącą się przy użyciu tylko rakiet typu S-125, S-200, Bock, Kfadrat,
  Usa.
  Albo więc Trump nie użył zapowiedzianych “new, smart” rakiet, tylko wypieprzył z magazynów “przeterminowane”, aby jego nadzorcy se ciut dorobili , albo Syria ukrywa to, że ma już w gotowości bojowej S-300…
  A poza tym trza przyjąć, że obydwie strony łżą – może ktoś z lepszym od mojego rozeznaniem oceni sytuację.

 26. Głos Prawdy said

  Hillary wspiera Izrael? Ona bandytka, zbrodniarka, ale chyba z innej bandy

 27. Głos Prawdy said

  Dlaczego Amerykanie nazywają się Pindosami – pochodzenie przydomku.

  W sieci Amerykanów często nazywaja Pindosami (jankesi, pindosy), a Amerykę odpowiednio – Pindosia, Pindostan. Wiele osób pyta, interesuje się. Dlaczego? Oto, co piszą mądrzy ludzie: „pindos „nudny pierdolec” — pejoratywny przydomek greków (typu „chochoł”, „kacap” lub „żyd”).

  Amerykanie dostali swój przydomek za chciwość i mnóstwo amunicji. Przydomek „Pindosy” Amerykanom dali kosowskie Serbowie.
  Rzecz w tym, że w amerykańskiej armii jest zasada, jeśli żołnierz otrzymuje obrażenia, a przy nim nie ma pełnego sprzętu, to zero mu, a nie ubezpieczenie.
  Wylizywać rany będzie za swoje własne pieniędzy, a to drogo.
  Wuj Sam dba o bezpieczeństwo swoich wojowników, a jednocześnie o bezpieczeństwo pieniędzy podatników. To znaczy, że upał nie upał, strzelają – nie strzelają, a zbroja w całości, kask, tarcze ochronne na kolana i łokcie, rękawice, okulary, wszystko założyć i się pocić w imię gwiaździsto- prążkowanego sztandaru, bo może raptem kto cichaczem strzeli.

 28. Głos Prawdy said

  50 % komentarzy moich ida w spam.

 29. troll polonii said

  A wiec atak na te syryjska bron chemiczna wygladal mniej wiecej tak:
  Po 15-tu minutach ‚rakietowania’, kowboje sie wystraszyli bo im ginely rakiety, wiec dali dyla az sie za nimi kurzylo.
  Zeby ratowac honor koniokrada, obwiescili swiatu : „Mission has been accomplished”.
  W poplochu zapomnieli, ze cytat zerzniety z intelektualisty G.B.Busha.
  I rownie trafny.

  Teraz zarowno pani Teresa May jak i jankesowska soldateska opowiadaja o ..wielkim sukcesie w Syrii i strasza, ze jak Syria jeszcze raz uzyje gazu to ich znowu zbombarduja.

  A tak naprawde…. Damaszek jest bezpieczny, bo z E. Gouta armia syryjska przepedzila ostatnich najemnikow „international community”.

  Humble pie trzeba bylo posmarowac dzemem.

 30. markglogg said

  gajowy Marucha na „wstępie” do bieżacego wydania Gajówki się zapytał, odnośnie kwalifikacji zawodowych obecnego prezydenta Pindostanu:

  Nie lepiej po prostu wylosować byle kogo? Czy ktoś to może wyjaśnić?

  Otóż wybór Przywódcy Państwa poprzez losowanie to już praktykował w starożytności IDEOWY WZORZEC dzisiejszego Pindostanu, pod nazwą Starożytny Izrael.

  Ta metoda nazywała się urim-tummim czyli „Światło i Perfekcja” Mianowicie kapłani Izraela nosili na piersiach taki podobny do zestawu 12 przycisków w obecnych telefonach komórkowych PEKTORAŁ, w których schowane były pałeczki do ciągnięcia losów przy tak zwanych „sądach bożych”:

  W Torze można znaleźć wzmianki, że tą metodą kapłani wybierali odpowiedniego Wodza Izraelitów.

  A tak przy okazji. dla czytających w JĘZYKU PANÓW polecam najnowszy swój utwór pt: HEBRAISM : the Backbone of “I First” Planetary Empire
  http://markglogg.eu/?p=2185

 31. troll polonii said

  25
  Zapiniotodement

  Klamie glownie ten, ktory ma cos do ukrycia.
  Amerykanskie weterany na ogol podaja informacje wiarygodne, dlatego Trump ich chcial zamknac i nawet im zmienil ministra d/s weteranow a gazete obiecal zdelegalizowac.
  Weterani jednak maja jeszcze dosc istotne lobby w Pentagonie choc tam tez sa ‚roznice pogladow”.
  Dzis zdaje sie blokuje ktos VT (Veterans Today) bo bardzo dlugo trzeba czekac, zeby sie wyswietlilo.
  Dlatego probuje skopiowac cale strony, zeby nie zniknely.
  A informacje sa dosc istotne.
  Trump zdecydowal sie na atak, bo mu grozi jakas kondemnatka, bo dorwali sie do biura Cohena – trumpowego prawnika i zgarneli jakies kompromitujace dokumenty i kontrakty. Wiec to chodzi zdaje sie glownie o te rozgrywki w amerykanskiej „wyjatkowsci” czy eksepcjonalizmie.
  Wataha sie zre miedzy soba.

  Syria Attack Predicted as Trump Faces Prison as Cohen Office Raided | Veterans Today | News – Military Foreign Affairs – VA

  https://www.veteranstoday.com/2018/04/10/syria-attack-predicted-as-trump-faces-prison-as-cohen-office-raided/

 32. darek said

  – ale co oni tam zrobili? bo nie bardzo moge zanalizowac sytuacje. Ograniczone uderzenia nic nie dadzą w tym konflikcie i są bezsensem, zeby zrealizowac cele tych mafijnych kartelów muszą uderzyć zmasowanymi atakami z powietrza i wody i usunąć asada, a to oznacza uderzenie w sojusz Rosja-Iran.

  To uderzenie albo bylo podniesieniem cen akcji kompleksow wojennych albo uspokojeniem jazgotu na trumpa albo czyms o czym nie wiemy.

  Uderzenie w Syrie w infrastrukture cywilna, ostrzezenie wczesniej Rosjan a wiec i syryjczyków o ataku i mniej wiecej o planowanych celach i w dodatku syryjska prymitywna obrona powietrzna pewna czesc rakiet przechwyciła! -To jakies nieporozumienie

  Ten atak był próba sojuszu przed zmasowanym uderzeniem czy trump dostaje tak debilne informacje, ze pisze w wojskowym internecie, iz uderzy, a pozniej musza wydac ponad 100mln$ i bombardowac Kraj bezsensu zeby przedsiebiorstwo zbrojeniowe kwitło?? Poki co to odegrali przedstawienie w teatrze, ktore podchodzi pod dramat.

  A moze tym psycholom zza kurtyny znowu przypomnialy sie czasy jak ziemia byla bombardowana z kosmosu przez rozne czesci wszechswiata i chcac temu uniknac staraja sie wyreczyc sily nadprzyrodzone je nasladujac..

 33. troll polonii said

  Veterans Today: Media probuja zatuszowac prawde i zamienic kleske w zwyciestwo.

  Nie 3 ale 28 miejsc zaatakowano i prawie wszystkie pociski USA zostaly zniszczone.
  Rosja dostarczyla Syrii 40 ruchomych systemow obronnych, ktore bronily wazne miejsca strategiczne. Podobno probowano nawet zabic Asada (wiadomosc nie potwierdzona)
  Trafione obiekty (oproznione stare budynki instytutu badawczego, oproznione w 2013 roku), w ogole nie byly chronione bo nie bylo potrzeby. Pokazane ponizej video pokazuje te trafione budynki, ktore byly zupelnie puste w srodku a na zewnatrz tez bylo pusto: zadnych aut

  US Defeat by Syria, in Huge Media Coverup – Veterans Today | News – Military Foreign Affairs – VA

  The Pentagon lied about it all. Three sites weren’t attacked, 28 were and almost all US missiles were downed. Why?

  Russia had given Syria 40 Pantsir S2 mobile air defense systems which protected all high value targets including, and this is a rumor, an attempt to kill Assad in his home above the Damascus skyline. This is from the attack last year, more video will be coming up.

  The most important sites were totally protected, some got one hit or more and the long abandoned “research center” that Trump brags about, emptied out in 2013, was undefended by Syria.

  The video we are seeing shows the hits, empty buildings, no furniture, no fixtures, no cars, buildings stripped clean and abandoned hit in Trump’s billion dollar “wag the dog” attack

  This is a Pantsir S2

  To cover their fat behinds, the Perfumed Princes of the Pentagon claimed they were trying to hit only 3 facilities including the place where, according to the orange blimp Trump, Syria invented Chlorine Gas. (first synthesized in England in 1638 according to Wikipedia, but what do we know?)

  The kicker will be this, will Russia deliver the S300 to Syria as they warned today? That will end Israel’s ability to ever hit Iran or operate freely over Libya.

  The other rumor is that Iran is borrowing Russian bombers.

  These planes, shown a year ago, were redeployed to Iran two days ago. Along with them were Russian fighters, SU27s, which may be handed over to the Iranian Air Force:

  The SU27 can make mincemeat of Israel’s F15E fighter bombers, hitting any incoming attack over Saudi Arabia or catching Israel using bases in Azerbaijan and Georgia, where they have infiltrated the governments.

  While the cheering is going on in Washington, the Pentagon is crying croc tears and hoping the controlled media, owned by Israel, will keep the real story under wraps.

  Zdaje sie, ze Rosja dostarczy Syrii jeszcze S-300

  Wszelkie dowody wskazuja na to, ze Syria nie potrzebuje gazowanej broni – bo ma sie czym bronic i jak trzeba – to atakowac.
  Wiec to zachodnie klamstwo o broni chemicznej juz nie dziala.

  US Defeat by Syria, in Huge Media Coverup – Veterans Today | News – Military Foreign Affairs – VA

  https://www.veteranstoday.com/2018/04/14/486752/

 34. troll polonii said

  A tu taka „konfietka” jakby powiedzial Zyrynowski:

  The False Flag Attack in Douma – Veterans Today | News – Military Foreign Affairs – VA

  https://www.veteranstoday.com/2018/04/14/the-false-flag-attack-in-douma/

  Kopiuje cala strone bo sa jakies zaklocenia na VT:

  Jakos tak sie stalo, ze trzeba bylo zrobic kolejna drake, zeby zagluszyc poprzednia.

  Wiec ten atak na Syrie jakos sie zsynchronizowal w czasie i przestrzeni.
  Nie wiadomo tak naprawde co teraz zrobic z Julia Skripal, ktora podobno byla otruta przez Putina ale ozyla i jest znowu calkiem zdrowa; Putinowi podstep sie nie udal i teraz nie wiadomo co z ta Julia zrobic.
  Bo Julia zniknela!. Nikt jej nie widzial, zdjecia jej tez nie pokazali, dziennikarzy nie dopuscili, lekarzy nie pokazali, ambasadorowi rosyjskiemu nie pozwolili jej widziec – ladne prawo dzial w tej Anglii – obywatel rosyjski, ktory nie zlamal prawa i warunkow wizowychnie ma prawa skontaktowac sie z rosyjska ambasada!!!! Ani z rodzina w Rosji.
  Szwajcarskie laboratorium wykazalo, ze ten podobno gaz co otrul Julie to nie nowiczok tylko jakis BZ – benzilate , ktory raczej obezwladnia niz zabija.

  No to trzeba bylo cos zrobic, zeby ten caly blamaz jakos zastapic nowym glupim pomyslem.
  Zwlaszcza, ze wojna w Syrii sie nie udala ale zo to „Misja zostala spelniona’!
  Syria pokazala, ze im bron chemiczna do niczego nie jest potrzebna bo maja lepsze ( i zdrowsze) metody.

  The False Flag Attack in Douma
  Michael Shrimpton analyzes the latest false flag attacks and asks what has happened to Yulia Skripal?

  By Michael Shrimpton -April 14, 20184746

  It’s just as well that someone appears to have tipped off the Russians about the targets! Thankfully, it’s kept the death toll low. Last night’s US/British/French attacks on Syria were based on a false and unlikely premise. It is wildly improbable that the Syrian regime was responsible for the chemical weapons attack in Douma last Saturday (April 7th).

  The Allied response was conveniently timed for Theresa May – as I predicted last week someone seems to have kidnapped Yulia Skripal. At any rate she has disappeared (Yulia Skripal that is, not Theresa May). No one has heard from her, other than a dubious and unverifiable statement issued on her behalf by the Metropolitan Police. May of course is desperate to hang onto power and to stop conservatives taking over the Conservative Party, although I have no doubt she was out of the loop on the kidnap decision.

  The attacks on Syria were the usual pinprick affair. As with those following the last false flag incident, at Khan Shaykhun, in April 2017, they have done little damage. There has long been a standing joke at the Bar about the bench of lay magistrates which fined a thief. The chairman of the Bench told him that he was lucky – if they’d really thought he was guilty they would have jailed him!

  The Pentagon obviously had their doubts, so they’ve gone along with limited strikes, provided they could tell the Russians first! If they’d really thought Assad had done it they might have whacked his palace. The reality is that the air strikes were ordered for political, not operational reasons. It can hardly be a coincidence that inspectors from the OPCW were due to arrive in Douma today.

  What happened at Douma?

  There were two reported chemical weapons attacks on Douma, effectively a suburb of Damascus, on 7th April, at 1300 and 1630 Zulu (GMT). According to the Administration “witnesses” reported helicopters overhead at the time of the attacks. Civilians in the Douma area were reported to be suffering symptoms consistent with the use of chlorine gas, a banned chemical weapon first used by our community partner the Hun during World War I.

  Military operations to retake Douma from Jaysh al-Islam terrorists had resumed the previous day, after a hiatus for ceasefire negotiations. Douma is one of the few remaining areas of Syria under terrorist control.

  There are real problems in attributing blame to the Assad regime. Firstly there is the complete absence of motive. Bashir al-Assad may be a Bad Guy and the last of the Arab fascist dictators, but he’s no fool. Unlike Theresa May, with respect, he’s a rational actor.

  The Assad regime are winning the Syrian Civil War, hands down. They know full well that further CW attacks would bring swift retribution. They even get cruise missiles fired at them when Turkey uses CW on their soil, as she did last year at Khan Shaykhun, never mind when they use them themselves!

  CW are of limited tactical value at the best of times. Nobody’s ever won a war using them – in practice they are far more trouble than they’re worth. No rational actor in power in Damascus would have used them last Saturday in the manner alleged.

  On the other hand Jaysh al-Islam had every motive to kill a few locals, with the support of the White Helmets (who have form for this). It would hold up the Syrian government’s assault on Douma and bring Western retribution down upon them.

  There is considerable room for debate about both the number of casualties and the symptoms they suffered. Chlorine is fairly readily available and I have no difficulty with the White Helmets or Jaysh al-Islam using it at Douma. All reporting from the White Helmets has to be viewed with suspicion, but there are other witnesses.

  There is no reliable evidence for the use of sarin at all. As at Khan Shaykhun it is noticeable that none of the medical staff or paramedics were wearing Hazmat suits or for that matter taking any precautions for dealing with nerve gases.

  Where the ‘it was Assad wot dun it’ narrative really breaks down however is over the delivery system. This is supposed to have been helicopters, but they are not identified and there are no videos of them. There’s lots of footage of the aftermath, so there were plenty of video cameras around, not to mention cell-phones with cameras. How is it that nobody thought to video a fairly dramatic incident like an air raid involving helos dropping barrels containing chemical weapons?

  The White House has not identified the witnesses. No doubt the White Helmets and others are claiming to have seen these mystery helicopters, but where is the radar or satellite imagery? There seems to have been at least one Arleigh Burke class DDG within radar range of Damascus at the material time. You will not be surprised to learn that since the outbreak of the civil war Syria has come in for a fair amount of attention from satellites. There must be more NRO birds over Damascus than pigeons.

  I think the Russian Ministry of Defence are right, with respect: they were no helos, or aircraft for that matter, overhead the target areas at the times of the alleged attacks. The Pentagon seem to be on the same wavelength.

  This was a false-flag attack, period.

  Major-General Konashenkov’s Statement

  In a surprise development, Russian Defence Ministry spokesman Major-General Igor Konashenkov blamed Britain. This has led to him being dubbed a conspiracy theorist by the British media, which is unfair for several reasons. Firstly, General Konashenkov is a serious, decorated military figure with a solid background in engineering. He knows far about the subject that any British journalist.

  Secondly, the White Helmets, who really ought to be called the ‘Black Helmets’ (it all gets very confusing when black hats go around wearing white hats), are partly bankrolled by Britain’s notorious Department for International Development (DFID), currently mired in a pedophile and sex for aid scandal. Since the White Helmets are in this fraud up to their necks, blaming London is not so wide of the mark.

  Thirdly, the Russians appear to have monitored communications from London to the White Helmets, pressing for the attack. Given the collapse of the bad faith allegation against Russia over the Skripals and GO2’s desperate need to prevent a Tory leadership battle the urgency in London is not to be wondered at. Gassing a few Syrians and blaming Assad and President Putin was an obvious way for GO2 to lift the pressure on Theresa May.

  General Konashenkov is not an intelligence officer, however. Where I part company from him, respectfully, is over blaming Britain. The pressure was almost certainly coming from Germany’s GO2, which carried out the attack on the poor Skripals. There is no way that Theresa May was in the loop on the decision to mount a CW attack in Douma. This was intelligence work and with every respect she just isn’t smart enough for it. If she worked in an intel agency she’d be doing the photocopying and that’s about it, no offense intended.

  Gassing women and kiddies is also not terribly British. We’re no keener on using poison gas than the Russians. The problem is that no-one in London will go public on GO2. London therefore can’t be heard to complain too loudly if it gets the blame for GO2’s shenanigans.

  On this particular occasion the British government is going to look very silly indeed. It turns out that the very crime it accused the Syrian government of committing was planned in London, partly in order to lift the pressure off Theresa May, even if she didn’t know about it. Boomps-a-daisy.

  Theresa May’s position

  As with the fake allegation against Russia over Salisbury it really doesn’t matter what Theresa May knew or what she didn’t. I repeat that I really don’t think she would sanction a murderous attack using banned chemical weapons on innocent women and children. She may be a Remainer, but she’s not a war criminal, at least she wasn’t till this morning.

  Sanctioning a bombing raid on a sovereign country with whom we are not at war, based on a false premise, won’t do her any favors if the matter comes before the International Criminal Court, however. Her defense team could fairly point out that she only committed the actus reus of a war crime last night and that there was no mens rea. I’m sure that’s right, but if you’re a Prime Minister you really don’t want to be committing the actus reus of a war crime. You ought to be getting it right, frankly.

  If they wanted to whack the guilty party the RAF really should have been bombing Vauxhall Cross (strictly speaking I think the boys used Brimstone 2 stand-off missiles, a poor man’s version of the Tomohawk, costing no more than £175,000 apiece, rather than bombs). The trouble is that MI6, who are white hats, share the building with GO2, who are black hats, and would probably send a memo to MOD Main Building if a few Brimstones came through the windows.

  Theresa May has to go, and the sooner the better. Rational voices like those of Major-General Jonathan Shaw, whose interview with Sky News about Douma was rudely interrupted when he suddenly started talking sense, cannot be silenced forever.

  The new government has to shut down GO2. If anyone in the Tory Party doubts the wisdom of that, they should have another look at the distressing videos of poor little gassed kiddies in Douma. Their gassing was ordered from a building on the south bank of the Thames, and I don’t mean the Royal Festival Hall.

  Yulia Skripal

  I suggested last week that GO2 might need to kidnap Yulia Skripal. Now they’ve gone ahead and done it. You can forget the statement from the Met. They would have been told to trot out that nonsense by the Cabinet Office, to whom they report.

  There’s no video, no recording, nothing signed by Yulia Skripal and no statement from solicitors instructed by her. Why do signed statements and recordings matter? Because experts can identify signs of stress, that’s why.

  Here again we are buying ourselves a whole bunch of trouble by not outing GO2. We have German agents running around Britain kidnapping Russian nationals in order to cover up an apparent assassination attempt against a Russian intelligence officer working for MI6 and in the process drive a wedge between Britain and Russia. Having the West go to war with Russia, or vice versa, has been a German geopolitical aim since they came up with the plan for the Crimean War, which was a very silly war indeed. (At least the Charge of the Light Brigade only involved tactical, not strategic, stupidity!)

  I’m not sure if anyone in the government has yet worked out the consequences of GO2 bumping off poor Yulia Skripal, who is a complete innocent in this affair, having committed no crime in either Russia or the UK. President Putin is unhappy enough with London as it is, and understandably so, having been accused of a crime he didn’t commit (been there, done that!).

  How’s the poor man going to feel if a couple of goons working for Germany murder Yulia on British soil, in Britain’s name? How is the UK going to be judged in the court of international opinion if Russia demands Yulia’s production and we can’t produce her? (You can forget your Witness Protection Program – I understand that the US Marshals Service draws the line at kidnap.) I fear this crisis is going to get worse before it gets better.

  As I keep repeating, intelligence analysis is an ongoing business. It’s not like Toys’R’Us.

  As my distinguished VT colleague Ian Greenhalgh has commented elsewhere on this site today (no wonder Facebook have banned us!), it turns out that the agent used at Salisbury wasn’t Novichok at all, but BZ (3-Quinuclidinyl Benzilate). I had thought that the fact that the Skripals survived was down to incorrect mixing of the precursors. BZ, as Ian explains, is an incapacitating agent, rather than a fatal nerve agent.

  BZ would not only explain the Skripals’ survival, but also their reported symptoms. Assuming that the Spiez Laboratory in the Swiss Federation have got it right (and they usually do) then GO2’s intent all along may have been to kidnap the Skripals and quietly murder them in one of their safe houses. That would embarrass the British government even more.

  I am inclined to agree with Ian and Spiez – it wasn’t Novichok after all. There’s no point anyone commenting that Ian and I have had our differences. He’s not as big a fan of President Trump as I am, for example. If I find myself in agreement with Ian or any of my other valued colleagues here at VT I will say so, and give them full credit. Intelligence analysis is about getting it right, not about personalities.

  It would seem that Porton Down and Boris Johnson have got even more explaining to do. Jeremy Corbyn’s going to love reading Ian’s column! (And he is going to read it, because I’m sending him a copy.)

  Scooter Libby

  Well done the Pres! I and others have been urging him since the election to pardon Scooter Libby, whose conduct I defended in Spyhunter, and he’s gone and done it! Scooter and I have never met, although we have mutual friends, but I’ve been on his side since he was first accused. His attorney may recall getting a call from me, warning him that Valerie Plame’s identity was not protected under the IIPA. She was just an analyst at Langley at the material time.

  Justice needed a good smack over the Libby case and they’ve just had it. The next question is, should the prosecutors be prosecuted for misleading the court and getting an innocent man thrown into jail? With every respect, I can see the argument.

  That’s for the future. It is wonderful to see an innocent man’s name being cleared. I hope that Scooter throws a good party this weekend, and doesn’t drive himself home afterwards.

  Vice-Admiral D.B.H. Wildish CB (1914 – 2017)

  We never met, sadly, although we were both members of MCC and enjoyed our cricket, but I would like to mark the sad passing of this very distinguished naval officer. ‘Dick’ Wildish had a stellar naval career, which started as long ago as the 1920s. He eventually became Deputy Second Sea Lord.

  He was also a fine fast bowler, who opened the bowling for the Royal Navy against the RAF at Lord’s in the inter-Service match in 1937. He also got one or two deliveries past our community partners the Kriegsmarine in World War II.

  He reached his century in 2014 and I think that I am right in saying that he was the oldest former Flag Officer in the Royal Navy when he died. He was also, surely, one of the last survivors of the battleship HMS Prince of Wales, betrayed by the Cabinet Secretary Sir Edward Bridges and the German agent Rear-Admiral Palliser in 1941.

  PoW wasn’t just betrayed by Bridges and Palliser, but by the Treasury, who refused to pay for armoring her outer prop shafts. Unarmored shafts were the Achilles Heel of the mighty King George V class battlewagons – once her port outer prop shaft was hit by a Jap torpedo the poor old Prince of Wales was done for.

  Admiral Wildish was also on board Prince of Wales when in company with the battlecruiser HMS Hood she engaged the German battleship KMS Bismarck and the heavy cruiser KMS Prinz Eugen in the Battle of the Denmark Strait on May 24th1941. I am greatly indebted to the Editor of MCC’s Annual Report for 2018, which dropped on my doormat yesterday, for his splendid obituary of Dick Wildish, which I have used as one of my sources.

  Vice-Admiral Wildish was a fine naval officer, a gentleman of the old school and a man I wish I had known. We honor his generation by fighting for the things they fought for and doing our best to maintain the standards they set.

  Sponsored Content

 35. troll polonii said

  Veterans Today:

  US Syria Attack – Here are the missile strike numbers from the Russians

  https://www.veteranstoday.com/2018/04/14/us-syria-attack-here-are-the-missile-strike-numbers-from-the-russians/

  Wiec mamy wierzyc w to, co opowiada USA, ze jankesy zniszczyly nie istniejacy syryjski program broni chemicznej. Syria nie ma i nie potrzebuje tego programu (bo ma lepszy) . Za to ten atak spowodowal, ze Syria dostanie od Rosji S-300 wlasciwie
  za przyzwoleniem USA, ktore uwazja , ze Syria nie ma zadnej obrony przeciwlotniczej. (Tylko kto zestrzelil izraelski samolot?)
  OPCW zas obwiescilo, ze beda prowadzic sledztwo w sprawie wykrycia tej broni chemicznej w Syrii.
  Pentagon juz przygotowuje wyjasnienie, ze ta cala bron chemiczna juz zdazyla wyparowac.
  Komisja OPCW powinna przede wszystkim rozmwaiac z personelem szpitala na temat domniemanych ofiar leczonych w tym szpitalu.
  Oczywiscie, ze media USA bardzo pomagaja propagowac kowbojskie klamstwa.

  Rosyjski system radarowy i systemy obrony powietrznej z rosyjskich baz w Tartu i Hameimim byly uzyte w czasie ataku. Te systemy potrafily wychwycic kazda amerykanska i angielska rakiete od momenu jej wystrzelnia z okretu ..
  Francuskie lotnictwo nie bralo udzialu w ataku.
  Rakiety byly skierowane na lotniska wojskowe, osrodek naukowy i zaklady produkcyjne. Nie bylo ofiar w ludziach.
  103 rakiety Tomahawk zostaly wystrzelone a brytyjskie okrety wystrzelily 8 SCALP &JEI
  Syryjskobrona powietrzna zniszczyla 71 pociskow uzywajac systemu: S-125, S-200, Bock , Kfadrata, USa.
  Rosja ostatnio pomogla Syrii odbudowac system obrony powietrznej i Syria poprosila Rosje o S-300 i chyba Rosja sie zgodzi.
  4 rakiety wystrzelono w miedzynarodowe lotnisko: wszystkie zostaly zlikwidowane.
  12 rakiet wystrzelono w lotnisko Al-Dameer i wszystkie unieszkodliwiono.
  18 rakiet wystrzelono w lotnisko w Bli i tez zostaly wszystkie zniszczone
  12 rakiet wystrzlono w lotnisko al- Shaerat – wszystkie rakiety zniszczone.
  9 rakiet wystrzelono w nieuzywane lotnisko w Mezze – 5 rakiet zniszczono.
  16 rakiet wystrzelono w Homs, z ktorych 13 zniszczono. reszta nie stanowila specjalnego zagrozenia.
  30 pociskow wystrzelono w miejsca zamieszkale (rezydencyjne) w Barzeh i Jirmana, poniewaz agresorzy uwazali, ze tam znajduja sie labratoria i zaklady produckcji broni chemicznej. 7 pociskow unieszkodliwiono a te miejsca bylych zakladow staly puste i juz od dawna nieczynne.

  The most important news in the press conference of the Deputy Chief of the Russian Staff:

  [ Editor’s Note: This is a Google translation from the original Russian report. The Russians are very good at counting; and everyone knows, including the US coalition, that the Moscow has the technical ability to track every launch from beginning to end.

  On the flip side, I am still a little shocked at this morning’s Pentagon report that “no missiles were intercepted”… seen here in this Southfront report.

  This claim is beyond shocking. Maybe what is left of the downed missiles can be collected and shipped to the US to be put on display for a day on the street outside the UN so Nikki Haley can see them on the way in to work. Or maybe they could be put on the Pentagon lawn for a day…

  Reuters quoted an unnamed Syrian official as saying that the targeted sites had earlier been evacuated upon Russia’s warning. “We have absorbed the strike,” he said. “We had an early warning of the strike from the Russians … and all military bases were evacuated a few days ago.”

  So we are left with US’ silly claim that it destroyed the Syrian chemical weapons program, which Syria did not have and does not need, with the result being that the Pentagon opened the door for Russia moving S-300s into Syria, with virtual US permission, as it claims the Syrians have zero air defense.

  Dear Pentagon, who shot down the Israeli plane, then? Please riddle me that.

  And last, the OPCW announced it will continue its work of trying to verify if there was a chemical attack and where it was posed as happening.

  The Pentagon has already hinted as to how it would spin a “no evidence exists” finding. It said that “after all this time any evidence could have dissipated”.

  It should have talked to the Ghouta hospital medical people first and remembered the OPCW, as they are skilled in picking up trace elements. I had a mass spectograph in my prep school chemistry lab back in 1966.

  The lame Pentagon attempt also showed its ignoring the video evidence and the testimony of the medics who treated the smoke-and-dust inhalation victims from a bombing that night.

  This is the usual pattern of the US spin machine, where it simply treats all evidence that conflicts with its version as though it does not exist. This would not be possible without the assistance of the US media in not asking the right questions like we do here at VT. Maybe that is because they do not want to be banned from Fakebook … Jim W. Dean ]

  Jim’s Editor’s Notes are solely crowdfunded via PayPal
  Jim’s work includes research, field trips, Heritage TV Legacy archiving & more. Thanks for helping. Click to donate >>

  Missing from all the Pentagon spin is any motive by Syria to use chemical weapons on civilians
  – First published … April 14, 2018 –

  Russian radar and air defense systems in the bases of Hameimim and Tartus were used to detect the American and British missiles and follow their course from the moment of launch of aircraft and warships and British warplanes Tornado above the average and from US aircraft F15 , F16 and strategic bombers B1-B from above the base Altnp occupied by US forces on Syrian territory (which I demanded the bombing started immediately after the start of the aggression on us with land-to-ground missiles) and Tomahawk missiles from warships in the Red Sea Labon & Montarie.

  (French aircraft did not participate in the aggression)

  The strikes were directed at the military airports, the scientific center and the manufacturing sites. According to the data, there are no casualties between civilians and military personnel.

  103 rockets were fired at these Tomahawk and JB 38 sites and British warplanes fired eight SCALP & JEI

  The Syrian air defenses dropped 71 missiles and used the following systems to drop them:
  S-125, S-200, Bock, Kfadrat, Usa

  Russian Federation has recently helped the Syrian Arab Republic rebuild its air defense systems, which have largely destroyed the Takfiri terror and at the urging of our Western partners, we have asked Syria to provide it with S-300 air defense systems. But today, we will reconsider this issue not only with regard to To supply Syria with this system, but to provide other countries (sleep, our strategic allies) ……..

  Four rockets were fired at the international airport, all of which were dropped.
  Twelve rockets were fired at Al-Dameer Airport, all of which were dropped.

  18 rockets were fired at Bli airport and all were dropped.

  Twelve rockets were fired at al-Shaerat airport.

  9 rockets were fired at the unmanned Mezze airport, 5 of which were dropped.

  16 rockets were fired at Homs, 13 of which were dropped. There were no significant losses to these two aircraft and were limited to material.

  30 missiles were fired at the residential areas of Barzeh and Jirmana on facilities that the aggression states claimed had research centers and chemical weapons production plants. Seven of these rockets were dropped and the targeted places of equipment and persons were vacated for a long time.

  We confirm that there are no weapons centers or factories
  No rockets were fired into the Russian air defenses at the Hameimim and Tartous …
  Our base was established in Hameim and Tartous in the state of alert and war and our warplane is flying in the Syrian airspace.

  The Russian Ministry of Defense believes that this British-American aggression, which coincided with the arrival of the experts of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons to verify what happened in Duma, aims to disrupt the work of this committee and prevent it from uncovering the truth.

  On the other hand, it is a response to the successes achieved by the Syrian Arab Army in eradicating savage Tkfiri terrorism The armed man supported by these two countries … The general situation in Damascus is calm and you can be sure through our screens that convey the picture directly from there.

  Sponsored Content

 36. Stan said

  W Syrii wojny już nie ma, ludzie się cieszą i tańczą na ulicy, wiec trzeba użyć pretekstu,
  aby reaktywować ISIS, czyli tzw. umiarkowaną opozycję, która odcina głowy i pali ludzi żywcem.

  To jakoś zachodu nie szokuje.
  A ilu tych terrorystów wróci do Europy, jako że posiadają europejskie paszporty?
  Co z nimi powinni zrobić?

  ——
  Dostaną darmową opiekę lekarską, sanatoria, odszkodowania, mieszkania itp
  Admin

 37. Czarek said

  Ad. 1/ i 12/ W ub. roku w ekspresowym tempie przegłosowano w Polsce ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dotyczy: mieszkanie plus), gdzie wpisano, że lokatorów będzie można eksmitować na bruk (bez zapewnienia lokalu socjalnego i zastępczego) bez wyroku sądu. Ani sejm, ani senat ani p-rezydent nie wzięli pod uwagę sprzeciwów organizacji praw lokatorów, a nawet samego RPO.

 38. troll polonii said

  32
  Darek
  Wszystko dokladnie przedstawilem ale moderator trzyma 3 przydlugawe wpisy. Do tego artykuly w VT sa bardzo cos zaklocane – albo jest przeciazenie na linii bo dlugo trzeba czekac az sie wyswietla.

  W telegraficznym skrocie:

  Rosyjski system radarowy i systemy obrony powietrznej z rosyjskich baz w Tartu i Hameimim byly uzyte w czasie ataku. Te systemy potrafily wychwycic kazda amerykanska i angielska rakiete od momenu jej wystrzelnia z okretu ..
  Francuskie lotnictwo nie bralo udzialu w ataku.
  Rakiety byly skierowane na lotniska wojskowe, osrodek naukowy i zaklady produkcyjne. Nie bylo ofiar w ludziach.
  103 rakiety Tomahawk zostaly wystrzelone a brytyjskie okrety wystrzelily 8 SCALP &JEI
  Syryjska obrona powietrzna zniszczyla 71 pociskow uzywajac systemu: S-125, S-200, Bock , Kfadrata, USa.

  Rosja ostatnio pomogla Syrii odbudowac system obrony powietrznej i Syria poprosila Rosje o S-300 i chyba Rosja sie zgodzi.
  4 rakiety wystrzelono w miedzynarodowe lotnisko: wszystkie zostaly zlikwidowane.
  12 rakiet wystrzelono w lotnisko Al-Dameer i wszystkie unieszkodliwiono.
  18 rakiet wystrzelono w lotnisko w Bli i tez zostaly wszystkie zniszczone
  12 rakiet wystrzlono w lotnisko al- Shaerat – wszystkie rakiety zniszczone.
  9 rakiet wystrzelono w nieuzywane lotnisko w Mezze – 5 rakiet zniszczono.
  16 rakiet wystrzelono w Homs, z ktorych 13 zniszczono. reszta nie stanowila specjalnego zagrozenia.
  30 pociskow wystrzelono w miejsca zamieszkale (rezydencyjne) w Barzeh i Jirmana, poniewaz agresorzy uwazali, ze tam znajduja sie labratoria i zaklady produckcji broni chemicznej. 7 pociskow unieszkodliwiono a te miejsca bylych zakladow staly puste i juz od dawna nieczynne.

 39. troll polonii said

  36
  Stan
  Amerykanie tez pala ludzi zywcem i nikomu w Europie to nie przeszkadza.

 40. Lovshak Russkij Agient said

  Ad 10 JMP … tu atak na bezbonnych cywilów w ostatnim szańcu ISIS, tam atak na radiostację w Gliwicach,, te sprzedawczyki z Polenratów naprawdę uwierzyły że się z nimi liczą… mamy jeszcze ruski karabin Kałasznikowa, najsłynniejszego Tupoleva smoleńskiego serwisowanego w Rosji, no i rosyjsko brzmiącą nazwę trucizny NOVICZOK. Na cóż nam jeszcze potrzeba dowodów??? = jak to powiadali w Sanhedrynie

 41. darek said

  37 – Nie jestem pewien czy francuskie lotnictwo nie bralo udzialu, jest podejrzenie, ze przeprowadzili naloty nie wchodzac w przestrzen powietrzna syrii.

  Za to jedno jest pewne , mimo koloryzacji i przerostu formy nad trescią amerykanie mają na uzbrojeniu potężna technologie powietrzno-kosmiczna, ale wysoce prawdopodobne ze nie maja na ziemi technologii przewyzszajacych obecne rosyjskie. ..

  To powoduje ze w obecnej chwili USA mogą tylko prowadzic takie uderzenia paląc Kraj,ludzi i pieniadze bo nie sa przygotowani na taki bieg sytuacji, gdyz ziemskie technologie USA nie uwzglednialy realnego oporu w tych latach Rosji, a jedynie bombardowanie Krajów zacofanych z powietrza i morza by te skamlały ze strachu.

  USA mogą uderzyć potęznie z uzyciem wysokiej technologii, ale to spowoduje dramatyczny konflikt globalny i tu jest wiecej stron, ktore sa temu przeciwne..

  Pociski mają wgrane wysoko-precyzyjne mapy z GPS i są zaawansowane, ale gdy Kraj nie ma obrony powietrznej lub ma tą sterowaną przez satelity USA. Dowodztwo Air Force w związku z tym wystrzeliło najtańsze i przestarzałe pociski uwzgledniajac realna obrone powietrzną mimo że przestarzałą sowiecko-rosyjska. I jeszcze jedno raczej do tych starych radzieckich systemów rakietowych obrony powietrznej Syrii sa dolozone nowsze rosyjskie radary i program, ktore czynia z nich bardziej sprawny sprzet.

 42. RomanK said

  Dlaczego do tego doszlo- panie Troll- i jak nalezy analizowac atak..dokonany przez UK Francje i USA….
  Posluze sie przykladem z Texasu:
  Dziadek Billego stary weteran i narwany, konicznie chcial isc pobic saiada w jego wieku niejakiego Grega Lester…bo tam kiedys, cos mu byl zrobil/
  Chlopoki uspakajali dziadka..az w koncu i oni mieli dosc…
  Podkarmili dziadka chili beans…. i powiedzieli:
  – Ok dziadek…. teraz idz….i pobij Grega…..
  Dziadek wyszedl z chalupy stanal na drodze. a ci wlozyli mu na plecy potezna strzelbe ze skrzynka aminicji…
  – Dziadek steknal ..przysiadl pod ciezarem….zrobil sie huk i smrod…..Cowboys sciagneli z dziaka strzelby, amunicje i powiedzieli:

  ////O…….. widziecie Dziadku …wam sie srac chcialo …a nie bic……

 43. snag said

  15 ,…

  Crap !!!

  Putin został powiadomiony i wiedział kiedy i co zostanie zbombardowane, po kiego miałby marnować rakiety i zdradzać co ich system potrafi wiedząc ze celem są trzy opuszczone nieczynne laboratoria chemiczne. W ogóle to lakoniczny artykuł powołujący się na to co ‚jedna ciota drugiej ciocie’ w niedziele po mszy ,…

 44. Marek said

  Panie Kafel, Prezydent Trump poklepał już Pana po ramieniu?
  ===
  Niezależne media w usia:

 45. snag said

  Yo Vovka! Nie zbudzilem? Sie masz, Don się kłania ,…

  Słuchaj stary, stagnacja na rynku ropy nikomu nie służy, trzeba coś robić … ty też skorzystasz … bum, bum, bum … Wow !!! ,…

  Cena z baryłkę:

 46. RomanK said

  :-))) Panie Snag..opluja pana:-))))) cywilizowani lacinsko:-))))))

 47. snag said

  Nic to, a karawana siem kula 😉 ,…

  Ceny ropy i gazu UP po nalocie – Wygląda ze Trump i Putin jako najwięksi producenci ropy i gazu śmieją się all the way to bank – Nieźle za cenę trzech nieczynnych labs.

  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2249rank.html
  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2241rank.html

 48. troll polonii said

  47
  Snag

  „Putin zostal powiadomiony??
  Caly swiat zostal powiadomiony, bo zarowno Nikki Haley sie odgrazala jak i Pentagon i ten prezydent na twitterze.

  Poniewaz Donald Trump uprawia dyplomacje twitterowa i pisze raz tak, a raz wprost przeciwnie – wszyscy wiedza, ze to wariat – Rosja ma swoj wywiad tez.

  Ten taki autorytatywny stosunek USA do innych narodow jest wredny, prostacki, podly i wyjatkowo kretynski.
  Tak arogancko sie glupki jankesowskie odnosza do wszystkich: do Wenezueli, ktorej otruli Chaveza, teraz im sie Moduro nie podoba, choc go narod wybral, do Meksyyku, a wlasciwie do wszystkich Latynosow, do Brazylii, okradanej przez USA z ropy i gazu, do Argentyny, Peru, Boliwii; W Chile zamordowali prezydenta Allende wybranego przez narod , ostatnio jankesi wybrali nowego prezydenta Ekwadoru w ramach wyjatkowo faszystowskiego programu „rezim change”; do Iranu, ktoremu zamordowali demokratycznie wybranego Mosadeka…

  Amerykanie to hieny cmentarne, zyja z padliny innych narodow. Teraz sobie przywlaszczyli Kosowo, rope Iraku i Libii, i urzadzili kolejny festiwal ludobojstwa w Jemenie. Okradaja Afganistan z mineralow i oczywiscie przygotowuja sie do balkanizacji Syrii, a potem Rosji bo na Sybirze jest tez co okrasc.
  Przeciez Amerykanie nie ukrywaja swoich planow, Wystarczay poczytac sprawozdania Kongresu!
  Z Japonii zrobili wyrazna kolonie przy pomocy Fukuszimy.
  Wampiry!
  I wszedzie stosuja ten sam mongolski wzorzec napasci: atakuja glowe panstwa i prowadza dywersje w kraju.
  Na Ukrainie trwala ta dywersja od poczatku powstania Ukrainy – do czego otwarcie w kazdym wywiadzie przyznaje sie Soros. W Polsce grasowali od lat 60-tych , do czego tez sie przyznaja.! Poczytajcie sprawozdania CIA!

  Te zydowskie wrzaski na temat Jaruzelskiego maja usprawiedliwic zniszczenie panstwa polskiego i polskiego narodu.
  To juz bylo brane: W Iraku, Libii, Afganistanie, Jugoslawii, na Filipinach, w Wietnamie…

  Przyszla kolej na Rosje, bo nie mozna bylo znalezc drugiego Jelcyna.
  Kto dal jankesom prawo podboju narodow? Kto dal im prawo mordowania ludzi po calym swiecie? kto im dal prwo globalnego zniszczenia planety?/

  Chinczycy teraz radza Amerykanom zabrac caly smietnik z oceanow kompletnie zaswinionych przez USA.
  A kolejne rzady USA handluja narkotykami .
  Jak wam nie wstyd bronic faszystow, handlarzy broni i narkotykow????

  USA prowadzi handel narkotykami w Afganistane i z calego kraju urzadzilo jedna wielka planatcje maku i produkcji opium, heroiny: wykanczaja w ten sposob mieszkancow Afganistanu ( a w prezencie spuszczaja im ‚mother of all bombs’.

  US Supported Trade in Heroin: One Million Women, 100,000 Children Drug Addicts in Afghanistan | Global Research…

  https://www.globalresearch.ca/us-supported-trade-in-heroin-one-million-women-100000-children-drug-addicts-in-afghanistan/5631799

  AMerykanski przemysl w podbijanych krajach:
  The Spoils of War: Afghanistan’s Multibillion Dollar Heroin Trade | Global Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/the-spoils-of-war-afghanistan-s-multibillion-dollar-heroin-trade/91?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Amerykanska armia w Polsce handluje narkotykami:

  SKANDAL! Amerykańska armia w Polsce handluje narkotykami – Profil użytkownika Zbigniew Hasa…

  http://orzysz.wm.pl/profil/Hasa/20364,SKANDAL-Amerykanska-armia-w-Polsce-handluje-narkotykami.html

 49. troll polonii said

  Przemysl narkotykowy:

  EXPOSED: CIA drug connection shows how they support USD and manipulate foreign markets

  http://www.blacklistednews.com/EXPOSED%3A_CIA_drug_connection_shows_how_they_support_USD_and_manipulate_foreign_markets/59336/0/38/38/Y/M.html

  EXPOSED: CIA drug connection shows how they support USD and manipulate foreign markets
  (GLOBALINTELHUB.COM) – 6/26/2017 — Drugs have been a part of human society forever – however far back you go, humans have used drugs in one form or another; medicine, recreation, spirituality (Shamans of simple tribes often ate psychedelics). In the world today there is an interesting schism between the puritan “America” and “Europe” about this issue – in Europe they consider drug addiction a health issue, and in places like Switzerland you can literally get strong narcotics like heroin from the Government. In America it’s the opposite, there is an exploding prison population for small non-violent offenses. But as with many things in America there are lots of ironies and hypocrisies, America also has the highest per capita rate of users of legal pharmaceuticals ‘drugs’ – and is one of the only countries in the world where drug companies are allowed to advertise on TV (In Europe you won’t see commercials for Prozac, Viagra, or other questionably useful drugs).

  As the CIA represents the main head of the octopus that controls America’s society on behalf of their Illuminati owners, it is only fitting that the CIA has its hand in the international drug trade. It is also an interesting side note that since its early days the CIA has been interested in drugs for the use of interrogation, mind control, crowd control, and other purposes. In fact there have been suggestions based on circumstantial evidence that the entire ‘hippie’ movement came straight out of a CIA drug lab vis a vis Tim Leary and other affiliated icons.

  The inspiration of this article is the book and legend of Gary Webb, the book is Dark Alliance – a must read for any trader or investor. Here’s a real blueprint how groups like the CIA manipulate markets. While the story of Dark Alliance which was originally published in a small California regional newspaper the San Jose Mercury News, this story has been re-published in nearly every major news source there is ranging from the NYTimes, Washington Post, LA Times, hundreds of foreign newspapers, etc.. The book is a great example of how to properly research a topic where its difficult to find information (in this case, because most of the CIA involvement was ‘secret’ and thus information was classified or destroyed, mostly). In trading, information is also difficult to find – analysts can learn a great deal from reading this book and understanding how one investigative journalist broke open the biggest secret the CIA had in its closet of deep secrets: The CIA was managing the international drug trade. The book concludes with the impeccable logic of the agency and how they could be involved in such dastardly deeds. When the topic was officially investigated it was discovered that the CIA had a secret legal agreement with the Department of Justice (DOJ) stating that through the CIAs business of spying, it was not their obligation to report illegal activities they witnessed to the DOJ (such as drug trafficking) as it may compromise their intelligence gathering. And lo and behold, most of the CIAs international assets happened to be major drug kingpins like Manuel Noriega. So based on this understanding, no employee of the CIA ever directly brought drugs into the USA, and likely never touched the operation directly. It was CIAs job to provide logistic support, planes, pilots, operational instructions, airfields, needed gear, and most importantly – protection from prosecution in USA due to ‘national security.’ And there were side benefits to this operation. They got to redirect funds from Central and South American cocaine to the fledgling contra revolution in Nicaragua which the US Congress didn’t want to continue funding. They got to destroy the black community in South Central Los Angeles with the crack explosion (not only by health, but by using it as a tool to pass draconian laws). They also could easily use the information on the drug trade to go after their enemies in Central America. It seemed to be a win-win-win for USA. And according to this secret agreement with DOJ it was all legal!

  Before continuing, let’s un-muddy the waters about key points on this issue. An investigation found that no CIA employee was found bringing illicit narcotics into USA. That’s probably true. In “Dark Alliance” there is no suggestion that the CIA itself was bringing drugs into the country. The drug kingpins such as Norwin Meneses, Danilo Blandon, and others – were simply protected as ‘assets’ – the CIA not only looked the other way, they stopped other US Government investigators from uncovering anything substantial. Several instances where the drug operations were discovered by DEA, FBI, and others – turned into a situation where they were instructed to cease the investigation and if they did not, the individual was targeted.

  So how is all this connected to the markets? The CIA is a fairly large organization, 20,000 employees working in the US and in practically every country in the world. Their operations are vast, just to name a few not commonly known but public CIA operations, they are active angel and seed investors in Silicon Valley and have even created a budding DC based VC community that develops technology with primarily intelligence and military applications (such as face recognition). The most absurd example of a CIA project was when they hired psychologist BF Skinner to train pigeons to aid in missile guidance systems:

  One of the most seemingly preposterous military programs of all time occurred during WWII, when famed behavioral psychologist B.F. Skinner was enlisted by the government to try and train pigeons for use in a missile guidance system. At the time, Skinner was known as one of the major practitioners of operant conditioning, a system that used reward and punishment as a means of controlling behavior. With these ideas in mind, Skinner placed a series of specially trained pigeons inside missiles. A camera on the front of the missile recorded its flight path, which was then projected on a screen for the pigeon to see. The birds were trained to recognize the missile’s intended target, and they would peck at the screen if it was drifting off course. This information was fed to the weapon’s flight controls, which would then be changed to reflect the new coordinates. Skinner was originally given $25,000 to get the project up and running, and he actually managed to make some minor progress with it. But government officials were never quite able to get past the obvious absurdity of the program, and it was eventually shut down. .. and another one “Acoustic Kitty”

  Most people wouldn’t think of the common house cat as being a potential master of espionage, but the CIA sure did. In the 1960s, American intelligence is said to have spent over $20 million on “Acoustic Kitty,” a top-secret project that used cats as recording devices. The project took a group of specially trained cats and surgically implanted microphones, antennae and batteries into their tails, and then set them loose near the Russian embassy. The idea was that an unassuming cat would be able to stride right up to groups of communist officials and listen in on their conversation, which it could then beam back to agents with its sophisticated radio equipment. The plan was eventually put into action, but the first cat sent into the field was supposedly run over by a taxi before it could make a recording, and operation ‘Acoustic Kitty” was abandoned shortly thereafter.

  Why did we use this ridiculous example? Because it is a known project, that the CIA was using Pigeons to guide missiles – it’s not so hard to believe they provided drug traffickers with the logistic and legal support needed to bring Cocaine into USA (and many other activities). For more absurd CIA programs see this article.

  But the primary role of the CIA, is that of intelligence gathering and analysis which puts them right in the middle of the information war – and the battlefield is the financial markets. As we explain in our book Splitting Pennies Understanding Forex – the only thing that backs the US Dollar are bombs. Basically, the US Military, and in this case the CIA primarily, protects the US Dollar globally. If you look at any foreign CIA operation it’s all about one thing: money. Cuba became an enemy only after the communist government nationalized US owned businesses there (effectively, seized). You can literally overlay a global map of CIA activity which is negatively correlated with Coca Cola and McDonald’s sales (which are all denominated in US Dollars). And by the way, that is the connection to the CIA and FX – wherever there’s a foreign market, there is the CIA. They fight for market domination of the US Dollar (and the US corporations and culture that comes with it) no different than a major US corporation competes for market share. But their ‘client’ is one single entity: The US Government (and US Citizens, but rich ones). They are protecting capitalism at the front lines – fighting communism while making a few dollars along the way – what could be more American than that? They use the same playbook as they’ve developed internally for most of their operations – thus, by understanding the Contra-Cocaine operation one can understand any operation. They aren’t really so different.

  Here’s a document that shows how the CIA has been supporting the US Dollar, regarding Gold markets (bear in mind, this document is dated 1970, one year before Nixon created the free floating FX regime we use today, which means the US Dollar was pegged to Gold). CIA support of US Dollar and USD interests is implied; that’s at the core of what they do – it is their doctrine. Intelligence gathering, is the tactical level and Communism, and other threats to the USD global hegemony are strategies. And relatively speaking, they do a good job. The USD has never been used so widely around the world, the US stock market has enjoyed a bull run never seen before in history. All the crap in the news and investigations into their drug operations are really an irrelevant side issue – what the CIA was created for, they succeed.

  Probably, let’s hope this is not the case, probably – there wasn’t a CIA plot to bring Cocaine into America and turn it into crack and flood the black community. These were all convenient circumstances to achieve what they wanted operationally – fund a covert war and at the same time make a little money and use the issue to ruin their local enemies. Central America has few natural resources to speak of without sophisticated mining and/or manufacturing operations to tap them; in other words, there isn’t any ‘oil’ to exploit, as in the middle east. The one thing that is easy to grow and is more valuable than any other naturally growing substance, is Coca (when refined into Cocaine). And as explained in the book, before it was realized that it could be turned into crack – Cocaine was the habit of the Elite themselves, due to price and the fact that you could literally continue working while you were high on the powder (such as Wall St. traders during the trading session). So while it seems extreme, and the crack epidemic of Los Angeles is clearly a huge social problem – it isn’t really surprising that the CIA was involved in such profitable business. Similar circumstantial evidence suggests that a similar operation was run in Afghanistan, a land where the Poppy plant grows wild. George H.W. Bush’s CIA nickname was George “Poppy” Bush. Like “Grandpappy” right? In the book Gary Webb claims that Pablo Escobar had a photo of “Poppy” standing in front of a huge pile of cash and cocaine, but the photograph never surfaced and he was killed shortly after making this statement about the photograph (it may be another funny coincidence).

  In conclusion – this book is a must read for any trader or investor: Dark Alliance. Also it’s a must read for any lawyer – as this is a unique situation where you have a hidden hand protecting defendants in Federal cases with ‘national security’ – silencing witnesses (with gag orders) and other mechanisms not common in district courts.

  To get a full picture of how the financial world REALLY works, check out Splitting Pennies.

 50. troll polonii said

  http://www.govtslaves.com/cia-operated-drug-smuggling-airline-heroin-911-connection/

  HOW THE CIA-OPERATED A “DRUG SMUGGLING AIRLINE” FOR HEROIN & THE 9/11 CONNECTION
  by GOV’T SLAVESJune 24, 2017
  If you’re familiar with the American war on drugs, then it may not surprise you to learn that the CIA represents one of the largest drug dealing organizations in history. The CIA originally designed LSD with the help of a Swiss manufacturer as a “mind control drug” as part of their MK Ultra program, hoping that it would allow patients under the influence to commit unspeakable acts commanded by the government and then forget they ever happened. Of course, this plan backfired, and then the CIA introduced LSD to the American population.

  The CIA has played a crucial role in producing, trafficking, and/or selling numerous drugs both in the U.S. and all over the world. The CIA is no stranger to money laundering, performing dangerous tests on unwilling patients, and even committing murder over drugs. One of the drugs the CIA has focused on for decades is heroin, which is created using opium. The CIA actually owned and operated a covert drug smuggling airline, referred to as Air America, which was used to transport numerous goods, including heroin.

  The CIA’s involvement with the opium industry doesn’t just stop there. The CIA consciously turned a blind eye to the opium trade in Afghanistan in the 1980s, until the Taliban took control and attempted to put an end to production. The opium industry in Afghanistan, which represented 90% of the world’s opium production, then plummeted. 9/11 occurred only a year later, giving the U.S. a perfect “reason” to invade Afghanistan. Well, shortly afterwards, the U.S. seized the opium fields and took control of them, and then we witnessed opium production in Afghanistan skyrocketing again.

  It’s clear that the U.S. government has an opium problem, one that’s likely making them a lot of money in the process.

  What Is Air America?

  No, I’m not referring to the hit 1990 movie starring Mel Gibson and Robert Downey Jr., though that movie arguably contained more fact than fiction. The movie was centred around the CIA’s private airline, Air America, which was used during the Vietnam War to transport food, supplies, and other items, which happened to include opium.

  Those parts of the movie were actually correct, and it seems that the CIA-operated airline was in fact used to smuggle drugs. In Southeast Asia (SEA), during the Vietnam War, the CIA worked alongside Laotian general Vang Pao in an effort to help make Laos the world’s largest exporter of heroin. The CIA then flew drugs all over SEA, allowing the Golden Triangle (parts of Burma, Thailand, and Laos) to become the world hub for heroin.

  Agents from the Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs managed to seize an Air America aircraft that contained large amounts of heroin, but the CIA ordered the agents to release the plane and halt any further investigations.

  The CIA wasn’t just involved with the transportation of the drugs, however. The heroin was refined in a laboratory built at the CIA headquarters in Northern Laos. After about a decade of U.S. military intervention, SEA represented 70% of the world’s opium supplier. Unfortunately, many of the operatives became addicted to the heroin themselves. At the same time, SEA also became the main supplier of raw materials for the U.S. heroin industry. Though Air America apparently stopped operations in 1976, the CIA’s involvement in the opium and heroin industries continued in other parts of the world.

  TRENDING TODAY: Arizona so hot weather map almost runs out of colors

  Though the CIA’s website still denies that Air America was used to transport drugs, this is no longer a conspiracy theory. Mainstream media has even addressed this issue, as the History Channel just came out with a new series titled America’s War on Drugs, which so far has addressed fairly accurate information regarding the war on drugs, including Air America’s role in transporting heroin (at least within the first two episodes that were released this week).

  According to a New York Times article written in 1993, the CIA’s involvement with the heroin industry began slightly before the Vietnam War. During the Korean War, in 1950, the CIA allegedly traded weapons and heroin in exchange for intelligence.

  Well, it seems the CIA’s “heroin problem” didn’t start nor end in SEA.

Sorry, the comment form is closed at this time.