Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Atak USA na Syrię jako akcja reklamowa

Posted by Marucha w dniu 2018-04-16 (Poniedziałek)

Ataki rakietowe na syryjskie obiekty wojskowe amerykańskich sił zbrojnych, Wielkiej Brytanii i Francji 14 kwietnia były nie tylko demonstracją siły w regionie i na arenie międzynarodowej.


Dla Waszyngtonu ta operacja jest narzędziem presji na władze Arabii Saudyjskiej, od których Donald Trump domaga się finansowania swojej syryjskiej kampanii.

O tym, że Arabia Saudyjska powinna płacić za amerykańską operacji w Syrii, Donald Trump powiedział 3 kwietnia na konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcami państw bałtyckich. „Prawie osiągnęliśmy cel polegający na pokonaniu PI (Państwo Islamskie — zakazana w Rosji organizacja) w Syrii — oznajmił prezydent USA. [A to bezczelny skurwiel… – admin] — Zamierzamy szybko podjąć decyzję razem z sojusznikami w regionie odnośnie tego, co robić dalej”.

Arabia Saudyjska jest bardzo zainteresowana naszą decyzją, mówiłem: „Jeśli chcecie, żebyśmy zostali, być może będziecie musieli zapłacić” — dodał Trump.

10 kwietnia książę Arabii Saudyjskiej Salman Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud podczas wizyty we Francji poinformował o możliwości dołączenia do ataku rakietowego na Syrię. „Jeśli będzie to potrzebne w ramach współpracy z naszymi sojusznikami, dołączymy” — oznajmił polityk. Miało to miejsce w dniu, kiedy Trump przeprowadził rozmowy telefoniczne z francuskim partnerem Emmanuelem Macronem na temat operacji zbrojnej.

Była przedstawiana jako odpowiedź na rzekomy atak chemiczny w syryjskim mieście Duma. Waszyngton oznajmił, że przeprowadziły go siły zbrojne lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara Asada.

Oficjalny Damaszek odrzucił te oskarżenia. Co więcej 13 kwietnia, kilka godzin przed atakiem na Syrię, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że „atak chemiczny w Dumie” był inscenizacją.

Zebranie sojuszników Trumpa

Atak na Syrię został przeprowadzony w taki sposób, by w miarę możliwości nikogo nie zaczepić. Mimo że Asad jest dla USA nie do przyjęcia, była to próba zachowania twarzy w taki sposób, by z nikim się nie pokłócić — podkreśla Irina Zwiagielskaja, główna pracowniczka naukowa, członkini rady naukowej Instytutu Orientalistyki RAN.

„Tymczasem Arabia Saudyjska prowadzi w Syrii własną grę, jest o wiele bardziej zainteresowana operacją zbrojną” — uważa Zwiagielskaja.

Główną przyczyną jest rozszerzenie wpływów szyickiego Iranu na syryjskim terytorium — powiedziała specjalistka w wywiadzie dla Gazeta.ru. To państwo ma dawną historię konfliktów z Arabią Saudyjską, która pozycjonuje siebie jako lider sunnickiego bloku państw bliskowschodnich.

Są dane, że w Syrii rozkręca się realna konfrontacja między Arabią Saudyjską i Iranem. Chodzi o to, że Iran znacznie rozszerza swoją obecność. Iran chce zostać w Syrii, mieć tam własną bazę — powiedziała Zwiagielskaja.

Według niej Republika Islamska aktywnie rozwija kontakty z szyicką radykalną organizacją Hezbollah (bazuje w Libanie), która przeciwstawia się interesom sunnickich państw Bliskiego Wschodu z Rijadem na czele. Właśnie dlatego Arabia Saudyjska zdecydowała się na bezprecedensowe zbliżenie z innym amerykańskim sojusznikiem w regionie Izraelem.

3 kwietnia Muhammad ibn Salman w wywiadzie dla gazety The Atlantic uznał prawo Izraelczyków do własnego państwa w regionie obok Palestyńczyków. To tektoniczna zmiana podejścia Rijadu, który wcześniej (jak większość innych państw islamskich) zasadniczo odmawiał Izraelowi prawa do istnienia.

Izraelskie władze podzielają obawy Rijadu odnośnie wzmocnienia obecności Iranu na syryjskim terytorium. Poza tym CaHaL (Siły Obronne Izraela — Gazeta.ru) wielokrotnie atakowała syryjskie magazyny zbrojne, gdy wiedziała, że znajduje się tam broń dla Hezbollah. Arabia Saudyjska ze swojej strony stworzyła sunnicką koalicję wojskową do konfrontacji z proirańskimi ugrupowaniami radykalnymi w Syrii.

Zresztą zdaniem zapytanych ekspertów obecnie Arabia Saudyjska raczej nie będzie mogła sobie pozwolić na finansowanie operacji zachodnich sojuszników w Syrii — niezależnie od siły presji ze strony Donalda Trumpa. Według danych Bloomberga po gwałtownym spadku ceny ropy naftowej w 2014 roku Rijad musiał wydać 200 mld dolarów ze swojej rezerwy walutowej (łączna wielkość 700 mld dolarów), by ustabilizować gospodarkę.

Asad vs. Iran

Poza tym państwa zachodnie same są zainteresowane kontynuacją syryjskiej kampanii pomimo regularnych obietnic Trumpa, że USA „niebawem wycofają się” z tego kraju.

Główną przyczyną ataku Syrii przez USA, Francję i Wielką Brytanię jest wizerunek w oczach krajowych odbiorców. Powiedział o tym w wywiadzie dla Gazeta.ru dyrektor Centrum Partnerstwa Cywilizacji MGIMO Weniamin Popow, były rosyjski ambasador w republikach arabskich, który wiele lat pracował w Syrii jako dyplomata.

Zachód znajduje się w przewlekłym kryzysie. UE boryka się z dużymi problemami, grozi jej dezintegracja. Notowania brytyjskiej premier Theresy May spadają w świetle dyskusji o wystąpieniu z UE. Francuski przywódca traci pozytywny wizerunek. Donald Trump w USA zetknął się z falą krytyki, której nie da się powstrzymać — twierdzi Popow.

„Wszyscy ci politycy są zainteresowani tym, by zagłuszyć te negatywne wiadomości. Atak na Syrię jest rozwiązaniem tych problemów” — uważa dyplomata.

Prawdopodobnie dlatego saudyjskie władze nie wzięły udziału w operacji zbrojnej 14 kwietnia. Rijad dąży do samodzielnego rozwiązywania długofalowych zadań i eskalacja napięć obecnie nie leży w jego interesach.

„W tym kontekście, prognozując dalszy przebieg wydarzeń w Syrii, trzeba wspomnieć ideę wyrażaną przez niektórych izraelskich ekspertów — dodała Irina Zwiagielskaja. — Jeśli wyobrazimy sobie, że po wszystkich wydarzeniach u władzy pozostanie Asad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie jednym z pierwszych, który postara się wyprzeć Iran ze swojego terytorium. Asad nie chciałby takiego dużego wpływu obcego kraju”.

Poza tym według niej Izraelowi (jak i większości innych państw regionu, włącznie z Arabią Saudyjską) jest na rękę, by bezpieczeństwo na syryjskiej granicy zapewniały regularne wojska przewidywalnego reżimu politycznego, a nie rozproszone uzbrojone formacje.

https://pl.sputniknews.com

Komentarze 22 to “Atak USA na Syrię jako akcja reklamowa”

 1. GonDar said

  Szyici kontra Sunnici plus pakty z żydami.
  A My, KATOLICY, krew swą oddajemy.
  Coś na kształt Hiszpanii w XV wieku.

 2. revers said

  Bog jest z nami – pojmijcie to wszyskie narody i poddajcie sie …

  http://bdp.xportal.pl/aktualnosci/syria-stanowisko-chrzescijan-ws-ataku-na-syrie/

  Komunika patriarchy Antiochii. gdzie sa plscy kaznodzieje bez reklam?

 3. gość said

  Syria karana za prowokację Mossadu

  Nic na Bliskim Wschodzie nie toczy się bez wiedzy Izraela. Wojna w Syrii jest dla żydowskiego państwa najlepszą gwarancją bezpieczeństwa, lepszą niż bezpośrednia konfrontacja z wrogimi szyitami.

  Aby zrozumieć cokolwiek z tego, co dzieje się we współczesnym świecie za każdym razem należałoby sobie zadać pytanie: a jaki interes mają w tym Żydzi, zarówno diaspora żydowska jak Izrael? I za każdym razem należy być świadomym, jak potężną siłą dysponują obie razem wzięte grupy.

  https://www.salon24.pl/u/mstanowiec/858289,syria-karana-za-prowokacje-mossadu

 4. Echo z Węgier said

  Niszczone celowo od lat Palestyna i Syria to kolebki cywilizacji, mają niezwykle bogatą kulturę. Syria od czasów starożytnych była pośrednikiem pomiędzy kulturami północnej Afryki, Europy i Azji. To tutaj m.in. powstał najstarszy alfabet na świecie. To tutaj swoje stopy stawiali m.in.: Mojżesz, Abraham, Jezus, Muhammad, Aleksander Wielki. To w Syrii powstawały i upadały wielkie imperia, tutaj narodziło się chrześcijaństwo.

  Zniszczona rakietami Stanów Zboczonych i okupanta Palestyny stolica rzymskiej prowincji Syrii, Antiochia, gdzie po raz pierwszy uczniów Jezusa Chrystusa nazwano chrześcijanami, była ważnym ośrodkiem imperium. Reprezentujący interesy wpomnianych państw zbrodniarze od wielu lat niszczą w Syrii i Iraku bezcenne zabytki dziedzictwa kultury ludzkiej oraz rabują dzieła sztuki, pochodzące sprzed wielu tysięcy lat przy braku reakcji ONZ i zajętych ochroną okupowanych Wzgórz Golan żołnierzy Paktu Atlantyckiego – dwóch organizacji powołanych do utrzymania ładu na świecie.

  Często bombardowane miasto Aleppo jest uznane przez UNESCO za najstarsze miasto świata mające 12 tysięcy i 800 lat, w pierwszej piątce najstarszych miast świata znajdują się także kolejne trzy syryjskie miasta w tym Stolica Syrii Damaszek – jedno z pierwszych miast na świecie w których pojawiła się wspólnota chrześcijańska. Jej twórcą był Święty Paweł. W Syrii czczony jest św. Jerzy, żołnierz i męczennik, zmarły około 303 r., który był ofiarą krwawego chrystianożercy cezara Dioklecjana, za którego rządów wybuchły masowe prześladowania. Obecnie rolę św. Jerzego spełnia syryjski prezydent Baszar el-Asaad oglądając coraz to liczniejsze ruiny wielu bezcennych świątyń chrześcijańskich:

  Syria jest państwem świeckim, tolerancyjnym. Syryjczyków nie trzeba uczyć ani tolerancji, ani tzw.”demokracji”! Chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia: to tylko w Syrii w muzułmańskich domach świecą się choinki. Wolne od pracy są święta zarówno muzułmańskie jak i chrześcijańskie. W każdej uroczystości religijnej, społecznej, ekonomicznej czy politycznej są obecni przedstawiciele wszystkich społeczności. Mająca troje dzieci żona prezydenta Syrii – Asma al-Asad jest Brytyjką syryjskiego pochodzenia często występuje wraz z mężem w chórze podczas chrześcijańskiej pasterki:

  Papieska pielgrzymka Jana Pawła II w dniach 5-8 maja 2001 roku do Syrii, śladami jego wielkiego imiennika św. Pawła z Tarsu, a można przecież również powiedzieć: św. Pawła spod Damaszku, z Syrii, która jest krajem sąsiadującym z Ziemią Świętą (Palestyną) , kiedyś i teraz zjednoczonym z nią różnymi więzami tej samej – nieraz bolesnej, tak jak jest dzisiaj – historii.

  Kilkakrotnie wybierany przez naród syryjski prezydent Baszar el-Asaad był i jest do dzisiaj wielkim wielbicielem polskiego papieża oraz propagatorem Jego nauczania wśród muzułmanów, to dzięki nim doszło do kontaktu pomiędzy chrześcijaństwem a islamem.

  Wielkim historycznym wydarzeniem była wizyta Jana Pawła II w damasceńskim meczecie Omajjadów – wielkiej świątyni, wzniesionej przez muzułmanów w VIII w., w miejscu gdzie poprzednio znajdowała się chrześcijańska katedra św. Jana Chrzciciela, którego czaszka, sprowadzona wcześniej z Ziemi Świętej, została odnaleziona w czasie prac budowlanych i w miejscu znaleziska zbudowano – wewnątrz meczetu – mauzoleum Poprzednika Chrystusa, którego również muzułmanie czczą pod imieniem Yahya jako proroka. Bp Dziwisz zmienił Papieżowi brązowe, skórzane półbuty na białe pantofle, w których przeszedł do meczetu. Jan Paweł II przez dłuższą chwilę modlił się przed miejscem, w którym znajduje się relikwiarz głowy św. Jana Chrzciciela, a następnie na dziedzińcu razem z Wielkim Muftim wysłuchał odśpiewanych przez muezina fragmentów Koranu i przemówienia syryjskiego ministra ds. religii Mohameda Ziada Wakfa. Spotkanie w meczecie Omajjadów przyjęte zostało bardzo entuzjastycznie. Jan Paweł II jako pierwszy Papież w dziejach Kościoła nawiedził świątynię muzułmańską, gdzie spotkał się z syryjską wspólnotą wyznawców islamu, która przyjęła go bardzo życzliwie. W Pałacu Prezydenta Syrii, który był rezydencją Ojca Świętego polski papież podczas jednego ze spotkań powiedział: „Oto najmłodszy na świecie prezydent spotyka się z najstarszym…” Na pogrzebie papieża Jana Pawła II w 2005 roku świat arabski reprezentował prezydent Baszszar al-Asad wraz z rodziną pogrążoną w żałobie.

  Jeden z wielu cytatów syjonistycznych przywódców: „Patrząc (ze wzgórz Golan) na północ widzimy żyzne niziny Syrii i Libanu, na wschodzie bogate doliny nad Eufratem i Tygrysem, naftę Iraku, na zachodzie kraj Egipcjan. Nie będziemy mieli możliwości rozwoju, dopóki z pozycji siły nie uregulujemy tych problemów. Zmusimy Arabów do całkowitego poddaństwa” (3 stycznia 1956) i „Wy, isis-raelici, nie powinniście być łagodni, gdy zabijacie swego wroga. Nie powinniście mu współczuć dotąd, dopóki nie zniszczymy ich kultury, a na jej gruzach nie zbudujemy naszej własnej cywilizacji”.

 5. NC said

  „Ataki rakietowe na syryjskie obiekty wojskowe amerykańskich sił zbrojnych..”

  Z tego wynika, że zatakowano obiekty wojskowe amrykańskich sił zbrojnych w Syrii.
  OK. A kto zaatakował?

 6. Teosia said

  4
  Echo z Wegier
  Asma jest Syryjka. Corka syryjskiego dyplomaty w UK. Jest sunitka. Jej maz jest szyita -alawita. Burzy to wszelkie mity zachodniej propagandy o nienawisci sunitow i szyitow. Corocznie w Iranie obchodzony jest tydzien wspolnych modlow i uroczystosci szyitow z sunitami.
  Czego te amerykanskie diably jeszcze nie wyysla!!!

  Grob sw. Jana Chrzciciela w meczecie Ommajadow w Damaszku:

  Saint John the Baptist tomb in Umayyad Mosque, Damascus, Syria Stock Photo, Royalty Free Image: 64027718 – Alamy

  http://www.alamy.com/stock-photo-saint-john-the-baptist-tomb-in-umayyad-mosque-damascus-syria-64027718.html

  Tylko Syryjczykom zawdzieczamy, ze ten grobowiec przetrwal wieki pielegnowany przez zarowno chrzescijan jak i muzulmanow, ktorzy razem sie w tym meczecie modla.

 7. ojojoj said

  Obnażony News – Syryjska kabała Trumpa

  ,https://www.youtube.com/watch?v=V5pH80ezN38

 8. Uważam, że ten ostatni atak rakietowy na obiekty syryjskie, ma dwa dna, a może i ich więcej…
  Biorąc pod uwagę „stabilność prezydencką” (chłe!, chłe!) Trumpa, około 20-tu zaatakowanych celów, użycie głównie Tomahawków, które zaczęły być produkowane/magazynowane około 30 lat temu, itp. spostrzeżenia, to wszystko wygląda w praktyce na tzw. „rozpoznanie bojem” – po którym nastąpi prawdziwy atak.

 9. troll polonii said

  8
  Zapiniotodement

  Ataki rakietowe ( i nie tylko) na Syrie maja jedno glowne dno: Izrael.
  Izrael zyczy sobie zamienic caly Bliski Wschod: od Nilu po Eufrat w jedno wielkie brudne zawszone getto.
  Wrocili znajomi z Dubaju gdzie spotykali zydow z Izraela. Przywiezli straszne opowiesci jak okropny jest ten potwor sztuczny: garnizon wojskowy, warownia, Brudny, nedza na ulicach, okropnie zawszony. Squatterzy mieli nadzieje, ze referendum w Iraku sie spelni i ze czesc”arystokracji” sie przeniesie na nowy teren (spakowanych juz i na walizkach bylo 200 tysiecy; ale cos nie wyszlo: Iran, Syria, Turki namieszali i z referendum sie zlisilo.
  Znajomi nie byli w Izraelu ale nie wyobrazaja sobie jak w takiej ciasnej i zaniedbanej Jeroozlimie mozna zmiescic wszystkie ambasady. Koszty beda przeogromne! A zysd maja nadzieje zbijac kase
  Ceny nieruchomosci – real estate- sa prawie takie same jak w Nowym Jorku.

 10. revers said

  Wg. prezydenta Czech Ziemana atak bezprawny …

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/prezydent-czech-uznal-atak-na-syrie-za-bezprawny/

 11. Polski Punkt Widzenia said

  (5) NC

  Takich „kwiatków” w tym tekście jest więcej, np. „oficjalny Damaszek” i inne sformułowania … w każdym razie nie pisała tego (tekstu) osoba biegle władająca językiem polskim, zbyt wiele błędów. Ale też trzeba przyznać, że nasz język nie jest łatwy do opanowania – nawet Polakom sprawia trudności, cóż dopiero cudzoziemcom. :-)))

 12. maasteer said

  Zbrodniarz Donald „animal” Trump do pięt Prezydentowi Assadowi nie dorasta na żadnej płaszczyźnie!
  Poziom sqrvienia „zachodnich” elyt przekroczył wszelkie dna ….
  Normalnie jak widze Assada w chrześcijańskiej świątyni to łezka w oku się kręci!
  A Maliniak oczywiście popiera eksterminację narodu syryjskiego – huj mu w doope!!!!

  ——
  A który z polskich polityków popiera Syrię? Który popierał Serbię? Irak? Libię? Który nie szczeka na Rosję?
  To są gnoje i degeneraci.

  Polski naród jest zresztą dokładnie taki sam – tępe bydło i kurwy.
  Więc mają takie rządy, jakie do nich pasują.
  Admin

 13. maasteer said

  „Naród wspaniały tylko ludzie kurwy”- ktoś już to wcześniej przewidział ….
  https://demotywatory.pl/4708590/Narod-wspanialy-tylko-ludzie-ku*wy–zlote-cytaty-z

 14. Dziad Wernyhora said

  Ten atak bronią chemiczną to fałszywa flaga.
  Jednakże „odpowiedź” amerykańsko-angielsko-francuska jest bardziej zadziwiająca.
  Angole i Francuzi postawili jako warunek udziału w tym ataku „koordynację” tych działań z Rosją.
  Rosja została poinformowana o ataku z 2-3 dniowym wyprzedzeniem.
  Rosja upewniła się, że jej aktywa nie znajdują sie w strefie planowanych ataków a także przekazała informacje Syrii.
  Syria wycofała także wszelki sprzet i ludzi z budynków, które miały być atakowane. Pozostały puste budynki.

  Amerykańska koalicja zdawała sobie sprawę że będzie bombardować puste budynki.
  Wystrzelono rakiety o łącznej wartości ok 100 mln dolarów. 70% z tych rakiet (podobno) zostało zestrzelonych.

  Presja na Arabię Saudyjską wydaje się być jedynym wytłumaczeniem tego teatrzyku twiterowo-medialnego.

 15. Boydar said

  Interesem Rosji było przetestowanie systemów własnych w realnych warunkach zmasowanego nalotu. Winni są usmańcom 100000000 baksów. Wykonanie testu we własnym, wewnętrznym zakresie jest prawie niemożliwe a na pewno równie kosztowne.

  Moim skromnym zdaniem, te amerykanskie spryciulki nie zostały zestrzelone; zostały PRZEJĘTE w locie i właściwie przekierowane.

  Najwyraźniej nie USA są typowane na wroga nr 1.

 16. WI42 said

  Nie twierdzę, że to jest sama prawda, ale wydaje się najbliżej stanu faktycznego.
  Polecam wysłuchać kilka minut:

  Брифинг официального представителя Минобороны России Игоря Конашенкова

  Источник: https://politikus.ru/video/106575-brifing-oficialnogo-predstavitelya-minoborony-rossii-igorya-konashenkova.html

 17. Kar said

  Polski naród jest zresztą dokładnie taki sam – tępe bydło i kurwy.
  Więc mają takie rządy, jakie do nich pasują.
  Admin
  _______________________________

  – musi pan przyznac, ze..stronami-czasami mieli jednak pozytywne przeblyski, panie Gajowy, bo jak mnie pamiec nie zawodzi to byly kiedys odpowiednie sluzby, ktore motywowaly (KOR/SB)..pchaly do akcji, i „koorwy” najarane anty-semitycznie walily swinskim truchtem w amoku do boju, nie baczac na finalny efekt sprawy. Jest dzisiaj mala-nikla nadzieja, ze idzie na lepsze (pojawil sie tutaj na planie nijaki „joziek/esbek” i odnosi sukcesy-spoleczenstwo zaczyna znowu lapac wiatr w uszy.., panie Gajowy. ..what comes down must come up..)..idzie dobre!

 18. maasteer said

  Ad 14
  Dziad Wernyhora
  „Rosja upewniła się, że jej aktywa nie znajdują sie w strefie planowanych ataków a także przekazała informacje Syrii.”
  To po co było pierd…ć że ruscy zestrzelą wszystkie pociski wystrzelone na Syrię! – blamaż. Przy zasięgu S300 rzędu ok. 400 km nie ma co majaczyć , że do nich nie doleciały.

 19. Salcie said

  Lubie tego faceta.
  Ma nabiał! 🙂
  ———————————————–

  Aleksander Jabłonowski, SYRIA NAPADNIĘTA PRZEZ USA, NIKE Z SYRIĄ, NIKE TO NIE „NAJKI”

 20. troll polonii said

  18
  Z tego co podawali, Rosjanie za wszelka cene chca uniknac awantury wojennej.
  Gdyby Amerykanie zestrzelili rosyjski samolot albo rosyjkke obiekty – Rosjanie musielibyodpowiedziec zbrojnie. A tego za wszelka cene Rosjanie probuja uniknac.
  Niektore madrale spekuluja wrecz, ze sie Rosja tak z USA umowila…

 21. WI42 said

  Analiza wydarzeń przez oryginalnego rosyjskiego analityka W. Piakina. Jest to analiza operująca narzędziem globalnej polityki ( wyższy poziom niż geopolityka)
  В.В.Пякин – Вопрос-Ответ, 16.04.2018

  Источник: https://politikus.ru/video/106593-vvpyakin-vopros-otvet-16042018.html

 22. NICK said

  Salcie. Ty się zast-stanóf.
  Z nabiałem.
  Kim jesteś?
  Kobietą?

Sorry, the comment form is closed at this time.