Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Voodoosch o Zagrożenia wynikające z elektr…
  revers o Unia prze do wprowadzenia tej…
  revers o Wolne tematy (45 – …
  rycho08 o Unia prze do wprowadzenia tej…
  Dr,Ga, o Unia prze do wprowadzenia tej…
  bryś o Unia prze do wprowadzenia tej…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  wanderer o Wolne tematy (45 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  Sołtys. o Perz Się Likwiduje (w skrócie:…
  nipies o Wolne tematy (45 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  Sara o Wolne tematy (45 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

W sporze z USA Chiny mają cenny argument – amerykański dług

Posted by Marucha w dniu 2018-04-19 (Czwartek)

Rosną obawy, że jeśli USA i Chiny, dwie największe gospodarki świata, zaangażują się w wojnę handlową, Pekin wytoczy najcięższe działo – zagra amerykańskimi papierami skarbowymi. Takie posunięcie zdestabilizowałoby rynek obligacji w USA, i uderzyło w globalny system finansowy.

Wierzyciele USA (graf. Obserwator Finansowy)

[Nawet „destabilizacja” rynku obligacji w USA, czy „uderzenie w globalny (tzn. żydowski) system finansowy” wydaje się milion razy lepsze, niż kontynuowanie obecnego bandytyzmu ekonomicznego – admin] 

W czwartek 5 kwietnia administracja Trumpa zapowiedziała możliwość potrojenia ceł na produkty chińskie – z 50 mld dol. do 150 mld dol. Pekin wydaje się zdeterminowany i od pierwszej decyzji stanowczo reaguje na amerykańskie plany. Opublikował własną listę taryf na produkty sprowadzane z USA (m.in. soję, samoloty, samochody, wołowinę, czy chemikalia).

Na odwetowej liście Chin zabrakło jednak najważniejszego „produktu” importowanego z USA – zadłużenia. Jeszcze.

Pekin pomijał w wypowiedziach możliwość wykorzystania posiadanych papierów skarbowych USA w wojnie handlowej. Wyjątek zrobił pod koniec marca ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych. Cui Tiankai przyznał, iż Pekin analizuje wszystkie możliwości ochrony swoich interesów w obliczu wojny handlowej z USA. Nie zaprzeczył opcji ograniczenia skupowania amerykańskiego długu lub sprzedaży amerykańskich papierów skarbowych.

Chińskie rezerwy walutowe pod koniec lutego wyniosły około 3,13 bln dol. i nadal są najpotężniejsze w świecie. Około jedna trzecia tych rezerw utrzymywana jest w amerykańskich obligacjach skarbowych. Na koniec stycznia w rękach Pekinu znajdowało się 1,17 bln dol. zagranicznego długu Stanów Zjednoczonych, co stanowiło 18,7 proc. całkowitego zadłużenia USA.

Gigantyczna kwota utrzymywanego amerykańskiego długu jest ważną kartą przetargową Pekinu, która może skutecznie ostudzić protekcjonistyczne zapędy Trumpa. Już w styczniu tego roku agencja Bloomberg informowała, że chińscy urzędnicy rządowi zalecili spowolnienie, a nawet wstrzymanie zakupów papierów amerykańskiego Skarbu Państwa, wywołując presję na wzrost długoterminowych stóp procentowych w USA.

Chociaż chińska State Administration of Foreign Exchange dementowała te plotki, to w obliczu możliwości wystąpienia wojny handlowej, takie poczynania stają się jak najbardziej realne.

Na szczęście dla światowych rynków finansowych to obosieczna broń. Wykorzystanie opcji sprzedaży amerykańskich papierów dłużnych przez Pekin powinno stanowić raczej ostateczność, bowiem takie pociągnięcie mocno osłabiłoby wpływ Chin na Amerykę. Teoretycznie Chiny mogą sprzedawać amerykańskie papiery wartościowe, a zamiast nich skupować tańsze obligacje japońskie czy europejskie. To odbiłoby się rykoszetem na chińskiej gospodarce.

Juan umocniłby się, co uderzyłoby w chiński eksport. Ograniczenie chińskich zakupów amerykańskiego długu także przyczyni się do zwiększenia dochodowości obligacji i zwiększy koszty finansowania rządu federalnego. Należy pamiętać, że każdy ruch Chin, by dokonać przetasowań w swoim portfelu z amerykańskimi papierami dłużnymi, może wyrządzić znaczną szkodę nie tylko finansom USA, ale też samym Chinom i inwestorom globalnym.

Chiny powinny więc powstrzymywać się od impulsywnych decyzji dotyczących amerykańskich obligacji skarbowych, a traktować je raczej jako „straszak” i środek ostrzegawczy dla polityki USA.

Na razie Pekin nie musi wytaczać tak ciężkiego arsenału, którego wszystkie następstwa trudno przewidzieć samym Chinom. Istnieje szeroki zestaw alternatywnych narzędzi, jakimi mogą się odgryźć chińscy politycy. Nałożenie ceł na popularne produkty sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych, typu soja, zboża, czy wołowina będzie całkiem dotkliwe. Do Państwa Środka trafia bowiem aż około 60 proc. amerykańskiego eksportu soi. Z kolei chiński rynek wołowiny jest najszybciej rosnącym na świecie, a jego utrata byłaby ciężkim ciosem dla Amerykanów.

Chiny mogą także wycofać się z umów z Boeingiem, które w większości mają formę MOU. Firma straciłaby potencjalnie zamówienia o wartości około ¼ bln dol. Innym sposobem jest bojkotowanie przez chińskich konsumentów amerykańskich produktów. Firmy motoryzacyjne z USA sprzedały w 2017 r. w Chinach pojazdy o wartości 10 mld dol. Ewentualny odwrót konsumentów od produkowanych w Stanach Zjednoczonych samochodów firmy mocno odczują.

Można też uprzykrzyć życie amerykańskim inwestorom pragnącym ulokować pieniądze w kontrolowanych sektorach chińskiej gospodarki, zwłaszcza w branży finansowej. Ponadto nie wolno zapominać, iż Chiny zarządzają metalami rzadkimi – to tam odbywa się aż 90 proc. światowego wydobycia – które są niezbędne do produkcji dóbr high-tech. Ograniczenie dostępu do tych metali dla USA poważnie uderzyłoby w ich sztandarowe branże.

Pekin pytany o swoją strategię względem USA, stara się raczej wyważenie, rozsądnie i długoterminowo podchodzić do problemu. Wiceminister Finansów Zhu Guangyao przyjmuje ostrożną postawę w swoich wypowiedziach dotyczących dalszego losu chińskich rezerw w kontekście ewentualnej wojny handlowej. Nie potwierdza możliwości redukcji zaangażowania Chin w wykup zadłużenia USA, ale zaznacza, że priorytetem będzie ochrona wartości utrzymywanych rezerw.

Zachowawcza polityka Pekinu może się jednak zmienić w kierunku bardziej kategorycznej, jeśli administracja Trumpa będzie wprowadzać kolejne obostrzenia w handlu. W efekcie inwestorzy pozostają wyczuleni na ryzyko, jakie może spowodować dla światowych rynków finansowych każdy ruch Pekinu.

Jak dotąd Chiny tylko odpowiadają na protekcjonistyczne zapędy USA, nakładając cła na towary sprowadzane z Ameryki o równowartości ceł amerykańskich. Pekin powstrzymuje się też od emocjonalnych wypowiedzi na temat ewentualnej wojny handlowej.

Natomiast spoglądając na poczynania administracji Trumpa wydaje się, że politycy USA chyba zapomnieli o efektach poprzednich wojen handlowych, jak chociażby o decyzji w sprawie produktów stalowych z początku XXI w. Wówczas przemysł USA zapłacił ogromną cenę za nie do końca przemyślane działanie.

Miejmy nadzieję, że tym razem czysta ekonomia i przede wszystkim zdrowy rozsądek zwyciężą, gdyż na dłuższą metę na wojnie handlowej stracą wszyscy.

Autor: Ewa Cieślik, adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu; specjalizuje się w chińskim rynku finansowym.

http://forsal.pl

Komentarzy 46 to “W sporze z USA Chiny mają cenny argument – amerykański dług”

 1. RomanK said

  Wlasnie:-)))))) to jest bat na dluznika:-))))) KTory ni edosc ,ze nie ma pieniedzy, nei ma zamiaru oddac..jeszcze bezczelnei dopomina sie o nastepne pozyczki:-)))) i …straszy:-))))ze oglosi bankructwo:-)))) caly czas szastajac pieniadzami:-)))

 2. Ktoś said

  DŁUGI są tyle WARTE co MOŻLIWOŚĆ ich ODZYSKANIA także przy pomocy armii…. czyli wojny.

  Ameryka bardzo pragnie na takie militarne rozwiązanie przystać mając nadzieję iż w trakcie niej zobowiązania sobie wyzeruje i temu też służą te wszelkie około-chińskie prowokacje… WYWOŁANIU WOJNY i tym samym UMORZENIU DŁUGÓW….

  Chiny mają „DŁUG” i jedyne co z nim mogą sobie z nimi zrobić to się NIM NACIESZYĆ albo WCISNĄĆ FRAJEROM kupując od nich technologie, przedmioty wszelakie czy tereny…. Wtedy PROBLEM CHIŃSKIEGO DŁUGU stanie SIĘ PROBLEMEM FRAJERA jaki go sobie „kupi”…. Na tym polega amerykański model biznesowy… NA SIŁOWYM WCISKANIU innym swoich długów….. na przykład orłom polin jacy INWESTUJĄ w amerykańskie obligacje jakby były zrobione znajkoszerniejszego złotego gówna….

  Model zerowania długu przez amerykanów oprócz militarnego palenia do gołej deski kraju wierzyciela polega na SPRZEDAWANIU MU PRODUKTÓW PO WIELOKROTNIE ZAWYŻONEJ CENIE….. czyli na przykład amerykańskiego szajsu z demobilu wciskanego lokalnym filo-dupolizom jako CUDÓW KOsMICZNEJ TECHNIKI co się tyczy te drogich „sojuszników” z polin

 3. m.m.said said

  P.Trump jest typowym amerkaninem i już w swojej kampanii wyborczej dyskretnie demonstrował swoje cele i zamiary.I tym samym odwrócił uwagę w stronę Rosji i P.Putina aby wygrać!.Jeśli jego postępowanie będzie dalsza kontynuacją czyli..”To ja prawdziwy kowboj”to Stany rozsypią się tak jak powstały..wraz z jego śmiercią..Według ..p.poglądów..niektóre Potegi już nie wytrzymują takiego zachowywania się..Artykuł powyżej zawiera dość dużo argumentów pro.,na to że cała gospodarka Stanów to iwestycje i tym samym długi..W dobrym wydaniu „Western💣💥”.(to dla humoru)

 4. Re: 2 Ktos…

  Cos okolo tego…
  Przypomne, ze wojna nie anuluje dlugow, a jedynie je odciaga w czasie, ktorego zydzi niestety nie posiadaja. Lichwiarzom wali sie ‚grunt” pod ich sandalami, ktore dosc dobrze nauczyli sie wykonywac podczas 40 letniej „wedrowki”…(a oszustwa, kretactwa, zlodziejstwa itd.., to maja „w jednym paluchu”..l ktore „wylaza” na swiatlo dzienne w ciagu kilku doslownie minut)…
  Generalnie: strach zydom i miedzynarodowce lichwiarskiej zajrzal prosto w slepia…
  =================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 5. MatkaPolka said

  Centralny Bank Rosji (z dump-ował) sprzedał $3.1 bilionów Amerykańskich obligacji skarbowych (US Treasury bills) redukując inwestycje w amerykański dług do najniższego poziomu od marca ubiegłego roku.

  Chiny pozostają największym kupcem i właścicielem Amerykańskiego Długu zwiększając holding z $8.5 billion do $1.18 trillion.

  Chiny utrzymują te olbrzymie zasoby I inwestycje w amerykański dług jako argument przetargowy w w wojnie handlowej Chin z USA

  https://www.rt.com/business/424367-russia-dumps-us-treasuries

  OJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

 6. Abc said

  Taka sytuacja – pierwszy trzyma drugiego za szyję a drugi pierwszego żelaznym uściskiem za jaja.

 7. MatkaPolka said

  A może by tak „polski dług” spłacić amerykańskim długiem – np. Niemcom.
  Wtedy Polska byłaby bez długów

  Ale na to koszerni nadzorcy Polski pewnie nie pozwolą – PRZECIEŻ TO PROSTE

  Jan Kobuszewski Kazimierz Brusikiewicz – Dług
  .https://www.youtube.com/watch?v=lKLiIocg-C0

  Jak stwierdził Julian Tuwim w swym słynnym skeczu:
  było to tak: „Ameryka pożyczyła Anglii, Anglia Niemcom, Niemcy pożyczyli Włochom, Włochy pożyczyli Szwajcarii, Szwajcaria pożyczyła Francji, Francja pożyczyła Anglii, a Anglia pożyczyła Ameryce!”

  przy tym: „Oddać można dziesięć złotych. Jak się jest bardzo lekkomyślnym, to można oddać 20 złotych. Ale od 100 złotych w górę to każdy dług staje się fikcyjny! Pan to wie! Przecież pan jest kupiec.

  A oto cały skecz: pisany poniżej a w kapitalnym wykonaniu Jana Kobuszewskiego i Kazimierza Brusikiewicza tutaj (jeżeli nie otwiera lewy klawisz, to proszę kliknąć prawym, a następnie „otwórz link w nowym oknie”)

  Julian Tuwim – Mistyka Finansów

  Osoby: Goldberg i Rapaport

  ●Goldberg: Dzień dobry panu, panie.
  ►Rapaport: Jak ja pana widzę u siebie, to już o „dzień dobry” nie może być mowy (wyłącza gramofon)
  ●Goldberg: Kiedy ja pana rozumiem…
  ►Rapaport: Ale jak pan tu jest, to siadaj pan. Jak pan tu wszedł? Służąca nie powiedziała panu, że mnie nie ma w domu?
  ●Goldberg: Powiedziała, moja służąca też czasem mówi, że mnie nie ma, jak jestem.
  ►Rapaport: Patrz pan, jak ta służba nauczyła się kłamać?
  ●Goldberg: A jak byś pan nie był w domu, to ona by przecież też powiedziała, że pana nie ma, co za różnica?!
  ►Rapaport: Swoją drogą! …
  ●Goldberg: Panie R, pan mnie oddaje pieniądze czy nie?
  ►Rapaport: Wiele jestem panu winien?
  ●Goldberg: Osiemset.
  ►Rapaport: Ładna sumka.
  ●Goldberg: W razie pan oddaje, to ładna, nawet bardzo ładna. W razie mnie nie oddaje, nie jest taka ładna.
  Otóż ja się pana zapytowywuję jeden z ostatnich razów: czy pan mnie oddaje moje 800 złotych?
  ►Rapaport: Naturalnie, że oddaję.
  ●Goldberg: Czy pan mi nie może odpowiedzieć po ludzku?
  ►Rapaport: Przecież mówię panu od pół roku, że nie mam pieniędzy.
  ●Goldberg: To, co ja mam robić?
  ►Rapaport: Upominać się!
  ●Goldberg: Co mi to pomoże?
  ►Rapaport: Nic!
  ●Goldberg: Szanowny panie R. Przecież pan rozumie, że 800 złotych to nie jest suma, której można nie oddać.
  Można nie oddać dziesięć złotych. Jak się jest bardzo wielki łobuz, to można nie oddać 20 złotych,
  ale od 100 złotych w górę każdy dług się robi honorowy. Pan to rozumie, przecież pan jest kupiec.
  ►Rapaport: Panie G szanowny, ja mam inny pogląd na tę sprawę. Dla mnie 800 złotych to jest właśnie suma,
  której nie można oddać. Oddać można dziesięć złotych. Jak się jest bardzo lekkomyślnym, to można oddać
  20 złotych. Ale od 100 złotych w górę to każdy dług staje się fikcyjny! Pan to wie! Przecież pan jest kupiec.
  ●Goldberg: Słodki panie, więc ja się pana pytam, co ja mam robić?
  ►Rapaport: To ja się pana zapytam co innego, ale pan mi daje słowo honoru, że pan mnie odpowie całą prawdę!
  ●Goldberg: Oficerskie słowo honoru.
  ►Rapaport: Ja wolę kupieckie.
  ●Goldberg: Niech będzie kupieckie.
  ►Rapaport: Otóż pan przychodzi do mnie, żebym panu oddał 800 złotych. Dajmy na to ja wstaję, podchodzę do kasy
  i… powiedzmy, wyciągam 800 złotych i, przypuśćmy, panu je daję. To co by pan o mnie pomyślał?
  ●Goldberg: Ech! … panie R!
  ►Rapaport: Kotuchna! Słowo pan dałeś! Pomyślałbyś pan, że jestem a myszygene kopf?
  ●Goldberg: No, zaraz a myszygene! …
  ►Rapaport: Pomyślałbyś pan tak? Tak czy nie?!
  ●Goldberg: Tak! …
  Rapaport: Dziękuję panu!
  ●Goldberg: Złocisty panie R. Teoretycznie pan jest kryty, ale w praktyce pan nie ma racji. Pan mnie musi oddać!
  ►Rapaport: Dla samego oddania?
  ●Goldberg: Nie! Ja jestem winien Gutmanowi 800 złotych!
  ►Rapaport: Gutman może poczekać!
  ●Goldberg: Gutman nie może poczekać, bo jego dusi Rajtman.
  ►Rapaport: Rajtman też zaczeka.
  ●Goldberg: Rajtman absolutnie nie zaczeka, bo on jest winien Maliniakowi.
  ►Rapaport: Maliniak też może poczekać. Chociaż nie, Maliniak nie może czekać.
  ●Goldberg: Dlaczego?
  ►Rapaport: Bo on jest winien mnie, a ja nie mogę czekać.
  ●Goldberg: Pan nie może czekać?
  ►Rapaport: Bo przecież pan chce, żebym panu oddał 800 złotych, a ja ich nie mam. Bo ja pożyczyłem Maliniakowi, Maliniak
  Rajtmanowi, Rajtman Gutmanowi, Gutman pożyczył panu, a pan mnie, nikt ich nie wydał, bo każdy drugiemu
  pożyczył i nikt ich nie ma. To ja się pana pytam, gdzie się podziało to 800 złotych?
  ●Goldberg: A czy ja wiem?!
  ►Rapaport: O, widzi pan, to jest ta mistyka finansów. I stąd się wziął ten cały kryzys ogólnoświatowy!
  ●Goldberg: Nie rozumiem.
  ►Rapaport: Ja panu wytłumaczę. Ameryka pożyczyła Anglii, Anglia Niemcom, Niemcy pożyczyli Włochom, Włochy pożyczyli
  Szwajcarii, Szwajcaria pożyczyła Francji, Francja pożyczyła Anglii, a Anglia pożyczyła Ameryce!
  ●Goldberg: To kto ma te pieniądze?
  ►Rapaport: Teoretycznie wychodzi, że myśmy powinni mieć te pieniądze.
  ●Goldberg: Co myśmy?
  ►Rapaport: Bo myśmy nikomu nie pożyczyli i nam nikt nie pożyczył. Sytuacja jest bez wyjścia!
  ●Goldberg: Ja mam jedno wyjście.
  ►Rapaport: Jakie?
  ●Goldberg: Przez drzwi, do domu!
  ►Rapaport: Widzisz pan, panie G. Nareszcie dorósł pan do sytuacji. Przyjdź pan kiedyś znowu się upomnieć – porozmawiamy.
  G●oldberg: Najlepiej nie zastać pana w domu.
  ►Rapaport: Niech pan się nie obawia. Jak tylko będę miał pierwsze pieniądze, to zaraz pana zawiadomię przez służbę, że mnie nie ma
  w domu. Nie do zobaczenia się z panem, pa!
  ●Goldberg: Pa.

  ►Rapaport: Pa! Paszoł won!

 8. MatkaPolka said

  Jeszcze jedna lekcja Ekonomii

  Icek Rosenzweig jest winien Szmulowi Rozenbergowi 10,000 zł

  Rosenzweig chodzi przez cały dzień nerwowo po mieszkaniu, bo nie ma 10,000 zł, żeby oddać Rosenbergowi

  (Rozenberg mieszka po przeciwnej stronie kamienicy
  Salcia żona Rosenzweiga zaniepokojona nerwami męża pyta czym się tak denerwuje

  Potem otwiera okno i woła Rosenberga
  Wykrzykuje do Rosenberga – mój Icek nie odda ci tych 10,000 zł. Zamyka okno.

  Wraca do Icka i mówi – widzisz Icek teraz to Rozenberg ma problem

 9. Piotr Podgórni said

  Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma. Gdyby padł dolar i amerykańska gosp. to padło by też euro i gosp. EU, a wówczas Chiny musiałyby wyzerować swe rezerwy i komu sprzedawaliby towary wyprodukowane przez miliard małych żółtych rączek? Ci, którzy futrowali Japonię a póżniej Chiny wiedzeli co robią. Wszystkie kryzysy były niczym innym jak zorganizowaną grabieżą. Ten, który teraz jest organizowany będzie grabieżą globalną. Upatrywanie nadzieji w jakiejś chińskiej cywilizacji uważam za błedne, Chiny połknęły haczyk, zaciągnęły się i stały się narzędziem w tej grze, tak jak narzędziem jest USA.

 10. […] via W sporze z USA Chiny mają cenny argument – amerykański dług — Dziennik gajowego Maruchy […]

 11. Ktoś said

  RE 4 jasiek z toronto

  Wystarczy iż żydki ZAWINĄ USA robiąc tam GRUBĄ KRESKĘ ze ZMIANĄ NAZWY co usiłują zrobić wciskając iż „REPUBLIKAŃSKI rząd usa NIE JEST WINIEN długów swojego poprzednika i dawaj hasać dalej….

  To jest model oparty na UCIEKAM Z BANKIEM modny zwłaszcza jak były w średniowieczu wszelakie KASY WEKSLOWE…. wtedy też żydki chętnie wymieniały DOBRA za papierki (obietnicę na dobra) a potem się z tymi przyjętymi w zastaw dobrami zawijały do kolejnego państwa robiąc tzw UCIECZKĘ Z KASĄ….

  a wtedy wierzyciel zostawał z tzw WEKSLEM jakim się mógł… i to aż… wiele razy podetrzeć…

  Innym ich ulubionym modelem jest SECESJA części bogatej od WYEKSPLOATOWANEGO KADŁUBKA na jakiego barki się przepisuje OBOWIĄZEK spłaty długów.. Taki numer jest szykowany polaczkom z dołączeniem do polin 4 banderowskich regonów….. Wtedy reszta Ukrainy już ODDŁUŻONA w ten sposób będzie dziewiczo czysta a polactwo oprócz swoich będzie dymać na spłatę i banderowskich zobowiązań… czego będzie pilnować izraelskie kapo…. tzw rządu krakowskiego..

 12. Ktoś said

  RE 5 MatkaPolka

  NIC SIĘ NIE BĘDZIE DZIAŁO
  bo DŁUG FED JEST DŁUGIEM BRYTYJSKIM (akcjonariat się kłania) NIE AMERYKAŃSKIM

  a brytole komenderują kremlem jak chcą….
  podobnie jak od samego zarania przejęli chińską „konkurentkę czyli AIIB

  Cała zabawa z chińskimi wierzytelnościami jest zabawą w DOKOPANIE PRZEZ NIEWOLNIKA (systemu) INNEMU NIEWOLNIKOWI. Jakby Chiny chciały się NAPRAWDĘ POSTAWIĆ to by dokopały GB… ale tego nie zrobią z oczywistych powodów…. bo zaraz miały by „taką prasę” jak adolf hitler…. jak uczynił Rzeszę NIEZALEŻNĄ od brytyjskiej PIJAWKI…

 13. KOJAK said

  Juz zaciesnia sie ewidentnie petla na szyj bydlakow z Usraela i to nieodwolalnie ! Juz sie tocza i beda sie toczyc coraz|zybciej po rowni pochylej i jest to nieodwolalne ! Juz odchodzi sie i to szybko od dolara bedacego zydowskim smieciowym papierem drukowanym dzien i noc na maksa ! i kazdy ma juz tego swiadomosc !

 14. Joe said

  Nie tak szybko p.Kojak,we wpisie nr 9 p.Piotra jest odpowiedz…Te miliony „zoltych raczek” wiedza co to jest kanibalizm i wcale im tam nie spieszno….Drelichy,trampki i 1/2 materialu na laty tez pamietaja.

 15. KOJAK said

  OD 14 ! DOUCZ SIE PAN ! IRAN ,ROSJA, CHINY, INDIE I JESZCZE PARE KRAJOW JUZ NIE ROZLICZJA SIE W DOLARACH ! JESZCZE PARE LAT TEMU REZERWY WALUTOLWE TRZYMANE W DOLARACH STANOWILY 50 % ! TERAZ JUZ NIECALE 30 % !

 16. Marek said

  USA pożyczają tonami dolary całemu światu. A świat pożąda, póki co, dolarków. Rezerwy walutowe Kitajców w dolarach są problemem Chin, a nie USA.

  USA w 5 minut mogą przejąć prywatny FED i wydrukować tony dolarów do spłaty swoich długów. Kto nie potrafi sobie wyobrazić takiej sytuacji, ma małą wyobraźnię.

 17. KOJAK said

  od 16 ! PAN CHYBA ZWYCZAJNIE OSZALAL PISZAC ZE USA MOZE W 5 MNIUT PRZEJAC FED ! WIADRO Z WODA ZIMNA ,GORACO POLECAM ! JUZ BYL KIEDYS TAKI JEDEN NAZYWAL SIE KENNEDY ! ZANIM ZACZAL JUZ SKONCZYL W PIACHU !

 18. Joe said

  15…Wystarczajaco sie „douczylem” zeby nie zatrzymywac rozpedzona karuzele…tylko wariat moze sie na to zdobyc.

 19. RomanK said

 20. troll polonii said

  11
  Ktos
  Tak zrobila Islandia.
  Rozwiazali parlament, wybrali calkiem nowy i pozbyli sie wszystkich dlugow, za ktore nowy parlament przeciez nie odpowiadal.
  Nie wiem jak to wyglada w przypadku wielkich mocarstw, ale kiedys Solon po prostu umorzyl wszystkie dlugi.
  Kraje muzulmanskie robia to regularnie ale o umorzeniu dlugow decyduje szejk- jest to chyba jakies prawo koranu ale nie mam teraz czasu zeby sprawdzic.

 21. RomanK said

  Trolisz Trollu…..I co odebrali Bankierom prawo tyworzenia pieniadze????/
  Nie …ot oskubali ic h odbierajc pieniadze…a ci ..zaraz sobie zroba nowe:-)))) sami z niczego..dokladnei tyle…ile im potrzeba.

 22. troll polonii said

  21
  RomanK
  Ja moze i trolle ale podaje to co sie naprawde zdarzylo. Mozna to sprawdzic bo cala prasa o tej Islandii pisala i bylo bardzo glosno. Za skutki islamskiej decyzji nie odpowiadam.
  A o reformach Solona uczylismy sie w szkole podstawowej.
  I bardzo dobrze pamietam, jak w Katarze szejk zlikwidowal wszystkie dlugi obywateli i podobno robia to co parenascie lat, zeby nie dopuscic do kryzysu gospodarczego.
  I tak zreszta uratowal Solon gospodarke Aten.. to wiadomo z historii.

  Historia bankow i bankowosci , moze byc ciekawa, ale to nie moja specjalnosc i nie wiem jaki jest sposob na zlamanie monopolu banku, ktory stal sie osrodkiem spekulacji, celem i wykladnikiem ekonomii a nie jej… jednym z narzedzi ekonomii co pamietam z wykladow dra Piotra Wysockiego na UJ.

  Panie Romanie. Ja staram sie nie zmyslac i podaje fakty, ktore latwo sprawdzic.
  Za konsekwencje decyzji roznych panstw nie odpowiadam i nie jestem w stanie przewidziec kto i co wydrukuje. Wiadomo: wszedzie kradna.

  Na ten przyklad nie bardzo wiem o co sie Trump teraz miota. Przeciez banki powinny byly mu podpowiedziec, zeby nie wprowadzal sankcji bo to grzech w ekonomii i moze byc fatalny.

  Trump slamming Russia for currency devaluation shows lack of knowledge or bias – analyst to RT — RT Business News

  https://www.rt.com/business/424293-russia-ruble-trump-sanctions/

 23. troll polonii said

  @22
  RomanK
  No i oczywiscie przez pana mi sie poplatalo i z Islandii zrobilem panstwo islamskie.
  Mialo byc: „Za skutki islandzkiej decyzji nie odpowiadam”.

  Przepraszam za pomylke. Zobaczylem tego byka dopiero ” w praniu”.

 24. Boydar said

  Zawsze przecież można zrobić denominację; np. jeden do biliona. I nie ważne co kto drukował, parytet złota nie obowiązuje, taki będzie kurs wymiany. Pozostanie tylko to co na ręce lub da się zjeść.

  Ile razy to przerabialiśmy ? A ile une ?

 25. troll polonii said

  Chiny maja swoje sposoby na agresje USA. Grzecznie poprosili, zeby Stany Zjednoczone sobie zabraly z powrotem smietnik, ktory probowaly Chinom przemycic.

  China tells America to take its garbage back — RT Business News

  Chinczycy maja rozne pokojowe sposoby na otwarta agresje.

  Wlasnie celnicy chinscy zawrocili cenny import smieci z USA. Cale 469 ton smieci i roznych odpadkow, ktore USA radosnie upychalo co roku Chinom.
  Sprytne Chiny przerabialy te smieci w tzw. przerobke wtorna i produkowali z tych materialow markowe szmaty i obuwie dla zidiocialych fanatykow “markowych’ szajsow.
  Prawie cale obuwie sportowe jest produkowane ze smieci w Chinach, gdzie amerykanskie firmy oplacaja ‘tanich” robotnikow chinskich i sprzedaja ten niezdrowy szajs na calym Zachodzie i kawalku Wschodu jako cuda mody wspolczesnej.
  Lekarze sie awanturuja, ze w tych butach koniecznie trzeba nosic skarpetki bo materialy, z ktorych zrobiono te buty sa …kancerogenne.
  Elegantom i elegantkom to nie przeszkadza.

  No wiec najnowszy transport smieci z USA do Chin zostal zawrocony do USA .

  Od kilku lat Chiny prowadza bardzo powazna kampanie ochrony sroodowiska.
  W Chinach wybudowano pierwsze na swiecie bardzo ekologiczne miasto.
  Wtychze Chinach produkuje sie bardzo nowoczesne i podobno bardzo efektywne “pochlaniacze smogu”.

  W 2017 roku Chiny wprowadzily zakaz “importu” 24 roznych gatunkow amerykanskich odpadkow. USA bylo glownym dostawca smieci do Chin.
  Jak sie dobrze przyjrzec, to Chiny przez lata cale byly jedna wielka przetwornia smieci ; przetwarzano niemal 50% globalneych odpadow plastikowych, papierniczych i metalowych. Tylko w 2016 roku USA zaplacilo Chinom 5.2 miliardy dolarow za ….16 milionow ton smieci do przerobki.
  Ogromna ilosc mocno zanieczyszczonych i toksycznych odpadow wymieszana byla z organicznymi odpadami.

  Chiny zglosily swoja decyzje o zakazie importu smieci do WTO – World Trade Organisation- przy ONZ uzasadniajac troska o ochrona srodowiska.
  Kiedys, gdy gospodarka Chin byla duzo slabsza – oplacalo sie Chinom produkowac rozne materialy z przerobki wtornej, zwlaszcza przy taniej sile roboczej. Ale czasy sie zminily, gospodarka Chin na tyle sie rozrosla, ze nie oplaca sie zajmowac smieciami zwlaszcza cudzymi, ktore powoduja powazne zanieczyszczenie kraju.
  Wiele wskazuje na to, ze decyzja Chin narobila wiele klopotu krajom ‘rozwinietym’, szczegolnie USA, ktore nie bardzo wiedza jak sie pozbyc smieci.
  I jak powiedzial Steve Frank z firmy Pioneer Recycling w Portland, Oregon:
  Reszta swiata nie jest w stanie nadrobic tych strat spowodowanych przez decyzje Chin o zakazie wwozu smieci do Panstwa Srodka.

  China tells America to take its garbage back — RT Business News

  https://www.rt.com/business/423798-us-china-garbage-ban/

  Chiny wprowadzaja “zielone strefy” wolne od zanieczyszczen

  China starts ‚green finance’ zones to improve environment — RT Business News

  https://www.rt.com/business/394236-china-green-finance-zones/

  Chinska wojna z zanieczyszczeniem spowodowala juz 720 aresztowanych i mandatow karnych na sume 63.6 milionow dolarow

  Liczni inspektorzy scigaja wszystkich, ktorzy zlamali prawo o ochronire srodowiska. W 2016 roku zanotowano 33 tysiace przypadkow podejrzanych o lekcewazenie prawa.
  Rzad rowniez odmowil rejestracji biznesow, ktore potencjalnie moga zatruwac srodowisko.
  Chiny rowniez maja w planie calkowite przestawienie sie na energie alternatywna i w 13 Pieciolatce rzad przeznacza 360 miliardow dolarow na programy alternatywnej energii. Aktualnie Chiny zamykaja 85 kopalni weglowych.

  China’s ‘war on pollution’ leads to 720 arrests, $63.6mn in fines — RT World News

  https://www.rt.com/news/373467-china-pollution-fines-arrests/

 26. RomanK said

  Ja wiem Trollu ze trolisz..ale3 nei szkodzi inni mowia co wiedza….i mieszaja to z tym ze nei wiedza co mowia….w posatawowej zkole opowiadali ci moze o solance…nie o Solonie:-_))__)
  Islandia popelnila akt rozsadku z rozpaczy..i uszlo jej na sucho…
  bo pogonila bankierow , ale nei banki
  odebrala kradzione , ale nei zlikwidowala zlodziejstwa
  zakazlqa krasc, ale nei wyeliminowala zlodzieji
  przypomniala, ze sa drzwi..ale ich nei zamknela….
  Dlatego toleruja to…..
  ale gdyby zakazala krecji pieniadze bankom…natychmiast by sie zislamizowala….czarni jak asfalty uchodzcy naplynelibuy masowo z …Greenlandii:-)))

 27. Re: Artykul…
  Wlasnie Chiny „zakupuja” Ghane za 50 milardow dolarow…
  Jak widac Chinczycy spiesza sie z pozbywaniem sie bankrutujacej zydowskiej „kasy” z federal reserve…
  Oj dzieje sie…Oj dzieje…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczca.com

  P.S. Moze Chinczykom „wpadnie” do glowy, by wykupic Polske za 1 billion (1000 miliardow) dolarow…Kto wie… Kto wie…

 28. RomanK said

  A za co to panie Jasku…Chiny kupuja Ghane????? za renmimbi?? dollary??? czy obligacje rozne?????:-))))))
  POlske juz wykupili….pachate Komuchy przy pomocy swoich parchatych kuzynow.. w procesie QMO(qureski magdalenski okrąglak)..za piosenke…pan chce????? naucze ja pana:

  Wyklenty powstan lódu Ziemi……lallla llallall allalal

  rozumie pan? – o jaki lód chodzi????
  KTo bierze udział w szumnym wyprowadzaniu czerwonych sztandarow…zostaje z gola dupa:-))))) w Ghanie przynajmniej ……ciepla:-)))))

 29. RomanK said

  Panie Gajowy…..
  prosze zapoznać sie z niniejszym:

  https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/remedies-for-kidney-stones/

 30. troll polonii said

  26
  RomanK
  W piatej klasie bralismy historie starozytna.
  A w sredniej szkole chodzilem do klasycznego liceum z lacina, historia starozytna .
  Ja nie bardzo lubie jak ktos czegos nie wie i zarzuca mi klamstwo.

  Program szkoly podstawowej w PRL – przed reforma- mozna sobie jeszcze sprawdzc – jak sie chce … i umie.

 31. Re: 28 RomanK

  Chiczycy maja ponad 8 bilionow (8000 miliardow) dolarow z zydowskiego federal reserve (saldo dodatnie w rozliczeniach z USA. Glownie za export towarow pt: „made in China” do USA od igiel do maszyn I urzadzen).no I teraz Chiny robia zakupy, a ze sie bardzo spiesza z wydaniem (pozbyciem sie) „zielonej makulatury”, wiec kupuja do da sie do kupienia za ta „makulature”…Na ich miejscu robilbym to samo…

  I ostatnio CHiny nie chca przyjmowac amerykanskich smieci…No I wkrotce USA „utonie” w „plastikach”, oponach, I wszelkim zlomie…z ktorym przy takiej technologii jaka sie wszem I wobec chwali nie potrafi sobie poradzic z wlasnymi smieciami I odpadami…
  Co ta „hamerykanska” technolgia robi z ludzi???…Nie wiedza gdzie rece maja wlozyc…I zazwyczaj siegaja do torebek z chipsami…, a ze sa Amerykanie tak pracowici, ze w zasadzie nie maja czasu nawet taczki zaladowac… :)))

  ===============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Wkrotce USA bedzie krajem zydem I dlugiem plynace z ponad 100 milionami bezrobotnych…I okradzionych do „czysta”…

 32. jaja said

  A ile oprocz rekordowych w swiecie dlugow to Stany moze pobija rekod zamieszkalych w ich kraju nielegalnych „budowniczych” a w tym gronie , az sie roi od wszelkie masci bandziorow, handlarzy koki , psychopatow i innych lumpow. Wszystko na to wskazuje gdyz cale kawarawany wala przez otwarte granice. ( za przyzwoleniem Sadu Najwyzszego, Gorsuch pogrzebal trumpowe nadzieje na przyhamowanie lawiny „gosvci”). Toc wala tam gdzie na rajskie zycie mozna sobie i bez ciezkiej pracy pozwolic, tlumacza, ze w ojczyznach bryndza i nie zanosi sie na poprawe bytu a tu w Stanach hulaj dusza piekla niema gdyz nie czuja ciezkiej reki wladzy, nie widza wladzy nie tylko na granicy ale i w calych Stanach. Nie ma sie co ludzic, ze bedzie z tych ludzi duzy pozytek, bo po co tyrac, rozlazly lewacki „demokratyczny” chaos skloni duzo przybylych do zdobywania srodkow na godne zycie – lomem albo gorzej gunem. To wszystko pasuje do puzzlowej lamiglowki i wskazuje, ze wladza, a szczegolnie lobby zydowskie (Pamela Geller a ona jest madra , w swojej publikacji na WND ostrzegala ziomkow, ze narazaja wlasne szyje na niebezpieczenstwo jak nadal beda mieszali w kotle rasowym) osleplio i ogluchlo i zanosi sie, ze zydzi pierwsi moga zaczac zamieszkiwac bunkrach pod straza niegramotnych osilkow. Bo w przeciwnym razie wycieczka na miasto moze sie skonczyc tak jak mlodemu zhydowskiemu mezczyzie (to bylo przedwczoraj) w St.Petersburgu. Zadzgal go na ulicy Afganczyk, a przeciez to nie jest liczna grupa ludnosciowa w tym miescie. Taki scenariusz nie mozna wykluczyc, bo nie brakuje ideologicznych fanatykow, ktorzy nie cofna sie (jak poczuja wieksza sile w masie) przed rozrachunkiem z lobbystami, nie podziekuja za umozliwienie im zwiekszania diversity i wydatkowania podatnikow pieniedzy na ich utrzymanie , na wysokim poziomie. Ugryza tak samo Chiny reke zidiocialym propagatorow mieszania ras.

  Chiny przygrazaja ostatnio , ostro Taiwanowi, bo prezydnetowa tej chisnkiej wyspy bredzi o partii szachow. Krola Xi chce skompromitowac no to oznacza, ze niedlugo bedzie wladala tym krajem. Chiny tlumacza, ze pragneli sie zjednoczyc droga pokojowa ale nie martwia sie, bo dadza rade – ogniem. Trzeciej drogi nie ma. I tam nam nawet na dalekim Pacyfiku zagraza wybuch wojny globalnej. Moze jedna Kore PLN. sie obroni bo watazka chinskczykom z reki je, ma powod bo przyjeli go jak slozyl wizyte z takimi honorami, ze Trump moglby sie poczuc zazdrosny. Kim owszem zgadza sie na zastopowanie testow nuklearnych ale nie mowi o likwidacji atomow i nie zlikwiduje. Chiny daly jeden warunek do spelnienia przed pelnym rozbrojeniem, ano, Stany musza opuscic Koree Poludniowa razem ze sprzetem wojskowym (THAAW) Podkreslaja zawsze, że cały Półwysep Koreański musi zostac zdemilitaryzowany, inaczej dealu nie ma.

 33. RomanK said

  W piatej kalasie panie Troll….owszem wspomnieli o starozytnej Grecji…ale nie o Solonie…i dlaczego byl taka wazne osoba…
  wiem bom sie ksztalcil w piatej klasie….i wiem kto uczyl laciny..i jakiej:-))))))zrezta czy pan wie, ze Solon- po lacinie ani w zab nie rozumial nic???:-)))))
  Panie Jasiu…jaka to roznica 80000 czy 8000000000….???? przeciez i tak nie oddadza:-)))))
  Wie pan ze mozna stopniowac slowo …glupi????
  Glupi
  Pozyczkodawca
  Wierzyciel niewyplacalnych :-))))))

 34. Miś z okienka said

  do Trollllllla!

  nie tylko raz zostały długi umorzone, w tym parchatym systemie pieniężnym umór jest nieodłączną częścią systemu i dokonywano go co kilkadziesiąt lat
  a ostatnio w islandii,
  nazywa się toto „debt jubilee” po ichniemu

  w islandii umorzono długi obywateli, nie jestem taki pewny czy umorzono długi zewnętrzne bo to nie islandia umarza a właściciel długu

  według wielu znawców powyższego systemu ogólnoświatowe jubilee powinno już być dawno dokonane ponieważ jego brak prowadzi wprost do załamania systemu,

  a może o to chodzi

 35. revers said

  No a jankesi 6 flote wojenna z lotniskowcem Tumanem naprzeciwko Syrii w pelnej gotowosci bojowej …
  https://www.stripes.com/news/uss-truman-strike-group-begins-mediterranean-operations-1.523015

  Jak i podobny silny zespol okretow wojennych na morzu chinskim.

 36. troll polonii said

  33
  RomanK
  Nie sprzeczaj sie. Reformy Solona byly przerabiane w podstawowce w PRL-u ale ja nie chodzilem na wagary.
  Bralismy tez Kodeks Hammurabiego.

  Albo chodziles na wagary albo miales do dupy nauczycieli.
  Mnie akurat utknelo pare rzeczy z podstawowki w pamieci.
  Dlatego wybralem liceum z obowiazkowa lacina bo od podstawowki moja pasja byla i jest historia starozytnosci.

  Naturalnie prawdziwe znaczenie reform SOlona zrozumialem w kilka lat pozniej. jak przerabialismy w liceum propedeutyke filozofii.
  Do dzis pamietam, ze nas w szkole socjalistycznej ostrzegali, ze filozofia dlugu jest podstawa kapitalizmu i dlatego w Polsce nie placi sie za pozyczenie pieniedzy od panstwa.
  Wszystko to zaczelo mi sie ukladac – choc jeszcze nie do konca- na wykladach z ekonomii politycznej na studiach. Byl to przedmiot obowiazkowy i nie bardzo moj ulubiony bo nam dr. Wysocki opowiadal rzeczy, w ktore nie chcielismy wierzyc, a mianowicie, ze cykle koniunkturalne sa nieuniknione w kapitalizmie bo to system zamkniety i niereformowalny.
  Oczywiscie, ze nie wierzylismy dr. Wysockiemu i dlatego te awantury z nim na wykladach utkwily mi w pamieci.
  Przeciez na kowbojskich filmach pokazywali inaczej: kazdy kowboj mogl sobie okrasc bank, wejsc do saloonu i – nie zwazajac na wlasciciela i bywalcow saloonu- powystrzelac kogo sie dalo; wsiasc na konia i odjechac z ukradzionym lupem.

  Prawdziwa demokracja!

  Uwierzylem i Oskarowi Lange i P. Wysockiemu dopiero wiele lat pozniej jak sie dowiedzialem, ze zadluzenie studentow w USA jest tak podle, ze wielu utalentowanych mlodych ludzi porzuca wszelka nadzieje na studiowanie w ogole – juz nie mowiac o studiowaniu zgodnie z zainteresowniami . A zadluzenie jest prawie takie samo jak budzet panstwa. Uwazam, ze jest to youth abuse najgorszej kategorii.
  Jak mozna sie dorabiac na dzieciach???! To taka edukacyjna pedofilia.
  I przypomnialo mi sie ze szkoly, ze nie moglismy pojac, dlaczego zadluzone spoleczenstwo nie ma mocy nabywczej, co prowadzi do kryzysu, bo banki rzadza rynkiem a nie wskazniki ekonomiczne.

  Prywatyzacja dlugu jest najwiekszym przestepstwem gospodarczym kraju.

  Wiedzieli o tym starozytni i wiedzial o tym Kosciol katolicki, ktory zabronil lichwy, bo lichwy Pan Jezus zabronil.
  I wiedzieli o tym muzulmanie , ktorzy do tej pory zabraniaja lichwy. Wiedza o tym Chiny, ze najwiekszym zagrozeniem dla gospodarki sa szarki (rekiny) finansowe.
  Wiedzial o tym John Kennedy…
  Nie wiedza o tym rozne kowbojskie madrale, ktore na samo slowo socjalizm dostaja odruchu wymiotnego, a taka pani , ktora jest rzecznikiem Pentagonu opowiadala wczoraj, ze …. Syria jest zagrozeniem systemu wartosci USA.

  Ja sie z nia zgadzam.
  Syria miala bezplatna nauke i bezplatne lecznictwo.
  Wprowadzenie ludzkiego systemu w USA wykonczyloby nie tylko biznes militarny ale i caly ten wspanialy „value system” , ktory polega na wyzysku i mordowaniu ludzi w kraju i poza granicami. Kultura colta.
  W USA morduja nie tylko swoich prezydentow ale i cudzych.

  Kolejny zas prezydent USA handluje bronia i nawoluje do wojny! Jest to calkowicie zalegalizowana korupcja, bo w osobistym interesie prezydenta jest mordowanie ludzi z jego wlasnej broni.

  Tak sie niegdys zachowywaly kacyki w buszu afrykanskim. Te co nosily nezem w nosie, koraliki na szyi i piora na glowie.

 37. Joe said

  Troll…ta ci…pa ktora nazywaja rzecznikiem Pentagonu to tylko tuba banksterska…RYCZACA rozpaczliwie….To Chiny swoja Mandarynska Filozofia rozrwalaja ten caly lichwiarski burdel na swiecie i odwolania NIET….Straszenie 3 wojna to jeden ze straszakow,ale nikt myslacy nie da sie na to nabrac….Aj Waj …pejsatych jest znane Swiatu od kilkuset lat ,nic NOWEGO….Konflikt a wlasciwie POZOROWANIE konfliktu jest tego przykladem….

 38. troll polonii said

  Zobaczcie co znalazlem przegladajac swoj stary kapownik ‚archiwalny’ , rok 2009:

  Prezent Obamy (czytaj: podatnika USA) dla Izraela- zebyIzrael mial czym napasc na Syrie:

  Maiden Flight

  16 August, 2009
  Obama To OK $15 Billion For Israel’s Air Force

  A wiec Obama sprezentowal Izraelowi 75 mysliwcow za 15 miliardow dolarow, zeby kraj mogl wzmocnic swoja „obrone” na Bliskim Wschodzie a przede wszystkim , zeby mial czym napasc….. na Syrie i Iran.

  Izrael uzasadnial swoje „zyczenie” tym, ze marzy mu sie „spenetrowanie’ syryjskiego terytorium:

  Israel-US F-35 deal ‚targets Iran, Syria defense’

  President Obama to OK Israel’s plans to receive seventy-five US F-35 fighters, indicating a desire to be able to penetrate into Iran and Syria, a report says. They will buy (be given) another fifty F-35 jets soon after. The total cost will be over $15 billion in 2009 dollars.
  The F-35 Joint Strike Fighter (JSF), made by Lockheed Martin, is expected to be one of the most-advanced fighter jets in the world, said the Russian news agency, quoting a passage from a Jerusalem Post article. 7

  Last week, Tel Aviv forwarded an ‚official request’ for the F-35 stealth fighter jets to the US Department of Defense, hoping to replace some of its older F-15 and F-16 fighter jets with the new model.

  Several days later, there were reports that the two sides had reached an ‚understanding’ over the purchase after some initial disagreements. 9

  Where Do The Pilots Come From?
  Israel is a shit-hole of 5 million Russian, Polish, and east European immigrants, with an average IQ of 90.. The cost to train one pilot is $1.5 million (excluding air time).
  The annual cost for a pilot to fly, and stay proficient, is $3 million @ 100 hrs flight time.
  American Jews attend the Air Force Academy, go to Edwards AFB for training, and then on to Israel.

 39. andzia said

  Jonny Daniels buszuje po cmentarzu dokonując ekshumacji podobno zabronionej w ich wierzeniach: https://www.youtube.com/watch?v=E_tE__JikJA

 40. andzia said

  ps. miałam zamiar wstawić do wolnych tematów…pardon

 41. MatkaPolka said

  Nie tylko Chiny mają wojnę handlową z USA

  USA wydały wojnę handlową niemal całemu światu. Japonia, Indie, Chiny i UE razem przeciwko USA w wojnie handlowej. Chiny wypierają USA niemal w każdej dziedzinie – finansowej (waluta bankowość i kredyty), handlowej, technologicznej. Wypierają USA z Pacyfiku, budują „Jedwabny Szlak”- kontynentalną alternatywę, dla hegemonii Atlantystów.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201804217811879-Chiny-Japonia-SPutnik
  ht…tps:/../pl.sputniknews.com/gospodarka/201804217811321-USA-Chiny-Sputnik-zagrozenie-porzadek-swiata

  Zmienia się układ sił i sojusze.

  From the USA to Russia: Turkey has shifted its economic vector
  https://www.fort-russ.com/2018/04/turkeys-economic-direction-shifting-from-us-to-russia

  Turcja – dotychczasowy sojusznik USA i 2-ga armia NATO – skrytykowała USA i NATO – zaczęła nazywać USA największym zagrożeniem i wrogiem Turcji z powodu wsparcia kurdyjskich terrorystów – wycofała rezerwy złota z USA – inwestuje razem z Rosją w rozwój infrastruktury w Rosji i Turcji w medycynę i szpitale, turystykę, informatykę; Turcję interesuje energetykę atomowa z Rosji oraz import ropy i gazu. Turcja kupiła rakiety przeciwlotnicze S-400. (USA odmawiają Turcji sprzedaży broni – zbroją kurdyjskich terrorystów). Rosja, Iran, Turcja – nawiązują sojusze. Wyrwanie Turcji z NATO to chyba największy sukces Rosji – ale to skutek polityki USA.

  Threat to Turkey comes from ‘strategic partners’ – Erdogan
  ht..tps:/../ww..w.rt.com/news/424795-erdogan-threat-strategic-partners

  Amerykańscy kowboje pod wodzą „politruków-cadyków” potrafią tylko „wprowadzać Demokrację”- tzn. bombardować i rabować –robić kolorowe rewolucje – zostawiają brud, smród i głód, – zobacz Ukraina, Libia…– USA są najbardziej znienawidzonym krajem na świecie.

  Ta żydowska polityka i koncepcje ponoszą klęskę na każdym kroku i są potępiane na całym świecie – tylko nie w Polsce.

  W Polsce rabunek i terror jest nazywany „demokracją”, a bezprzykładny rabunek Polski przez żydów i asysta USA w wyłudzanie odszkodowań, transfer miliardów z Polski na Zachód – nazywa się „Sojuszem”.
  Atlantyści – Syjoniści są naszymi sojusznikami, jesteśmy dumni z członkostwa w NATO. Tylko, że nie mamy Armii.

  „Rząd polski” jest rządem marionetkowym i okupacyjnym – służy do trzymania za twarz narodu w interesie amerykańskiego żyda,
  aby przypadkiem w „polskiej główce” nie powstała „głupia myśl’ – Sojuszu z Rosją, albo jakiejś formy suwerenności. –
  Najlepiej ilustruje to aresztowanie Mateusza Piskorskiego przez ukraińskie ABWherę i trzymanego w więzieniu przez żydowskie sądy (Bez)Prawa i (NIE)Sprawiedliwości. Polska ma mieć sojusz z neobanderowską Ukrainą – reżymem wprowadzonym przez USA w drodze bezprecedensowego zamachu stanu.

  Rosja proponuje współpracę, rozwój, stabilizację; pozyskuje sojuszników – BRICS, Iran, Syria. Uzbrojenie i technologia militarna i obronna Rosji i Chin nie ustępują tej z NATO.- co pokazuje wojna w Syrii. Rosja i sojusze Rosji z Chinami, Indiami, Iranem – praktycznie wyparli USA z południowej Azji. USA – potrafi tylko bombardować i robić przewroty.
  W Turcji przewrót się nie udał –

  Czas zmienić okupacyjny reżym w Polsce, który zapewnia utrzymanie tego odwiecznego „Drang nach Osten” nawiązać sojusze z Rosją, i państwami słowiańskimi, współpracować z Chinami – Chiną na tym bardzo zależy – USA tego się bardzo boją.

 42. Joe said

  Matenko…une jak tonacy lapia za wszystlo….Ale niech troszke przemodeluja szeregi,zaczna calowac tylki wszystkim POtrzebnym i PO mistrzowsku i ABAROTNO to samo.

 43. Jarek said

  amerykanie wprowadza amero i chiny zostaja w d… bo dolce przestana dzialac. wszystko w temacie. od dluzszego czasu juz o tym gadaja.

  ——–
  Niech Pan to wyjaśni, jak Pan to rozumie, o ile rozumie.
  Admin

 44. Kapsel said

  Rozpędzony tygrys, czerwony smok

  Prezydent Xi Jinping, mianowany spadkobiercą Mao, wiedzie Chiny ku światowemu przywództwu i przyszłości bliskiej ideałom partii.

  https://wolnemedia.net/rozpedzony-tygrys-czerwony-smok/

 45. Kapsel said

  Chiny zagrażają istniejącemu porządkowi świata

  Amerykańscy eksperci na forum ds. „globalnego rozwoju”, które odbyło się w Instytucie CSIS w Waszyngtonie, oskarżyli Chiny o zagrożenie dla ładu światowego, ponieważ te nie zawsze przestrzegają standardów, udzielając pożyczek innym krajom.

  https://wolnemedia.net/chiny-zagrazaja-istniejacemu-porzadkowi-swiata/

 46. Joe said

  A ten lad swiatowy,to nie tylko pozyczki,ale patrzenie gospodarskim okiem na Tajwan i Koreje jako jeden organizm panstwowy.

Sorry, the comment form is closed at this time.