Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Miłość jest ślepa: czy Polska skapituluje przed Ukrainą?

Posted by Marucha w dniu 2018-04-25 (Środa)

Na portalu Polonia Christiana 24.pl opublikowano artykuł pt. „Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach? Zaskakujące doniesienia ukraińskich mediów”. Jest to temat rozmowy z historykiem i niezależnym publicystą Bogdanem Piętką z Krakowa, którą przeprowadziła telefonicznie nasza korespondentka Irina Czajko.

Jak by Pan skomentował informacje z ukraińskich mediów o tym, że Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach? Czy jest to możliwe?

— Jest to zaskakująca informacja. Deklarację taką złożył ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło, jak podają ukraińskie media, miał on powiedzieć, że pomnik UPA w Hruszowicach zostanie odbudowany jeśli okaże się, że jest to miejsce pochówku. Należy tutaj przypomnieć, że było to nielegalne upamiętnienie, tak jak inne nielegalne miejsca upamiętnienia UPA w Polsce, i został on zdemontowany na mocy decyzji lokalnych władz samorządowych, na podstawie decyzji zgodnej z wolą społeczności Hruszowic.

Trzeba też podkreślić, że ta miejscowość leży na terenie, który był dotknięty zbrodniczą działalnością UPA, więc nie powinno to nikogo dziwić, że taka była decyzja. Natomiast stanowisko, które zadeklarował ambasador Jan Piekło w imieniu władz Polski należy skomentować jako ustępstwo na rzecz strony ukraińskiej, nawet pewnego rodzaju kapitulację.

Ja przypuszczam, że pan ambasador wypowiada się w imieniu rządu, tak że należy to traktować jako stanowisko polskich władz. Właściwie o co tutaj chodzi? O to, że strona ukraińska blokuje ekshumację polskich ofiar ludobójstwa banderowskiego na Wołyniu, stawiając jako ultimatum przywrócenie zlikwidowanych pomników UPA na terenie Polski, m.in. w Hruszowicach.

Powstał impas w tej sprawie, ponieważ strona ukraińska nie wyraziła jakiejkolwiek woli kompromisu, toczyły się w tej sprawie rozmowy, zarówno na szczeblu polskiego i ukraińskiego IPN, jak i na szczeblu rządowym, prowadzone przez ministra Krzysztofa Szczerskiego, a nawet prezydenta Andrzeja Dudę.

Ze strony ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenko nie było żadnej woli kompromisu, no więc mamy tutaj pewien kompromis ze strony polskiej, tak to należy odczytać. Ale niestety moim zdaniem nie jest to pójście na kompromis, tylko moim zdaniem kapitulacja, dlatego że Ukraina nie traktuje niestety władz polskich tak, jak one by chciały czy jako partnera.

Te stosunki polsko-ukraińskie są miłością bez wzajemności. Zaloty polskich elit politycznych w kierunku Ukrainy są nieodwzajemniane. Ukraina wyciąga ręce po pieniądze, po pomoc nawet wojskową ze strony Polski, a w zamian za to nic nie oferuje, i mamy z jej strony budowanie tożsamości narodowej i państwowej w oparciu o kult OUN i UPA, co dla polskiego narodu jest w ogóle nie do przyjęcia.

Ta sprawa z ekshumacjami polskimi na Wołyniu pokazuje, że ze strony Ukrainy nie ma żadnej woli porozumienia. Nie przypuszczam, żeby ustępstwo, jakie zadeklarowały polskie władze ws. Hruszowic, cokolwiek w tej sprawie zmieniło.

Polscy obywatele cały czas słyszą o konieczności wspólnego budowania przyszłości i współpracy między Warszawą i Kijowem, we wszystkich obszarach. A kto z tej współpracy korzysta?

— Korzysta na tym Ukraina. To jest jednostronna współpraca, Ukraina bierze, a zamian za to niewiele daje. Trzeba dodać, że mamy też do czynienia z dużą emigracją zarobkową Ukraińców do Polski, to też jest forma wsparcia, i takich form wsparcia ze strony Polski jest wiele. Ja przypuszczam, że spora część polskiego społeczeństwa już w te deklaracje nie wierzy, to są puste deklaracje o konieczności współpracy. No bo ta konieczność współpracy wynika stąd, że Polska jest krajem, no trzeba to powiedzieć otwarcie, zależnym od polityki amerykańskiej, i ta konieczność współpracy jest narzucana polskim elitom politycznym.

Jeśli Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach, jaka może być reakcja ze strony polskiego społeczeństwa?

— Stanowisko środowisk kresowych jest znane od dawna, jest ono bezkompromisowe, jeśli chodzi o pamięć historyczną, UPA. Z kolei ogół polskiego społeczeństwa — świadomość tych spraw jest znacznie większa niż wiele lat temu, nie ulega dla mnie wątpliwości, że polska opinia publiczna nie zaakceptuje jakichkolwiek form upamiętniania UPA na terytorium Polski.

Irina Czajko
https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 8 to “Miłość jest ślepa: czy Polska skapituluje przed Ukrainą?”

 1. Inkwizytor said

  Niech no tylko spróbują, przyjade z Rosji i rozjebie łen temu który dał placet a potem sam pomnik !!!

 2. pisdawpoprzek said

  Czy Polska skapituluje przed Ukrainą? Polska już dawno skapitulowała. Polską od co najmniej dwóch lat rządzi Kijów i banderowcy.

 3. Moher49 said

  Ani Polska, ani Ukraina. Tutaj rośnie Chazaria po obu stronach Bugu. Jeszcze parę lat i będziecie nosić jarmułki. Mordy w kubeł bo szlachta jerozolimska podatki podniesie.

 4. Kacper said

  Nie stać nas na utrzymywanie niepełnosprawnych, ale nas stać na utrzymywanie Ukrainy Panie Kaczyński?

  …. tudzież Izraela, żydowskich banków, usraelskiego przemysłu zbrojeniowego etc.
  Admin

 5. Roman B said

  Kochani a ja wam powiem coś takiego Prywatny polski przedsiębiorca (jak wielu fan PO) zatrudnia Ukraińca i na start daje mu wyższą stawkę niż Polakowi ,który pracuje rok. Można…:) >?

 6. Raynold said

  Proszę nie utożsamiać Polski z politycznymi k… które ja przejęły.

  ——–
  …. przejęły przy totalnej obojętności zidiociałego społeczeństwa.
  Admin

 7. Joannus said

  Re 5 ‚
  ‚…. przejęły przy totalnej obojętności zidiociałego społeczeństwa.
  Admin”

  Panie Gospodarzu -raczej za powszechną niemal aprobatą,

  Przy okazji.
  Czynię to teraz bo jakiś czas nie miałem internetu.
  Życzę powrotu do zdrowia, martwiłem się o Pana i modliłem.

 8. hucpa said

  Przede wszystkim jak juz, to nie Polska a POLIN

Sorry, the comment form is closed at this time.