Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztoff o Wolne tematy (39 – …
  Zbyszko o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Siedem grzechów głównych …
  Mietek o Urzędnicy USA potwierdzają ogr…
  Sudbina Srba o Znowu Kosowery!
  Crestone o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  trzy z dwoma o Zagraniczne korporacje sprowad…
  errorous o Wolne tematy (39 – …
  bez loginu o Siedem grzechów głównych …
  Maciek o Wolne tematy (39 – …
  CIA o Zagraniczne korporacje sprowad…
  Greg o Wolne tematy (39 – …
  revers o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  biordal o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Eldorado dla Ukraińców

Posted by Marucha w dniu 2018-05-05 (Sobota)

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2017 r. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział cały szereg ułatwień dla Ukraińców szukających pracy w Polsce, w tym uzyskania uprawnień do stałego pobytu, a nawet otrzymania obywatelstwa RP.

Podobnie mówił również na różnych forach krajowych.

Na pozór uzasadnienie wydaje się logiczne. Wobec błyskawicznie zmniejszającego się bezrobocia (w Polsce zaczyna brakować rak do pracy, a przedsiębiorcy, by prowadzić sprawnie swoje interesy, na gwałt poszukują pracowników zarówno wykwalifikowanych jak i niewykwalifikowanych.

Ten niedobór na rynku pracy nie powstał wyłącznie z racji rozwoju polskiej i zagranicznej przedsiębiorczości w naszym kraju. Zasadnicza przyczyną takiego stanu rzeczy jest emigracja młodych Polaków na Zachód w poszukiwaniu pracy lub lepszych zarobków. Liczbę polskiej emigracji ocenia się na 2,5 mln osób [he he… – admin]. Ich powrót, choćby częściowy, lukę tę zapełniłby. Rzecz jednak w tym, że wielu naszych rodaków zakorzeniło się na Zachodzie, założyli rodziny, jednym słowem ustabilizowali się. Natomiast powrót do kraju postawiłby duży znak zapytania nad ich stabilizacją.

Namowy premiera Morawieckiego, wygłoszone w Anglii, nie przyniosły rezultatu, albowiem nie obiecał im niczego, zresztą i nie mógł. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nadzwyczajne ułatwienia dla Ukraińców mogą wynikać z dodatkowej pomocy jaką Polska udziela swojemu wrogiemu sąsiadowi za Buga. Podobnie jak udzielenie Ukrainie 100 mln dolarów kredytu, który przecież nigdy nie zostanie zwrócony.

W każdym razie ten plan Morawieckiego i całej ekipy J. Kaczyńskiego realizowane jest dynamicznie i z rozmachem, co obserwujemy na co dzień na ulicach, sklepach, restauracjach, autobusach.

Ilu jest naprawdę

Ilu Ukraińców przebywa i pracuje w Polsce trudno precyzyjnie określić. Obiektywna przyczynę braku precyzji stanowi zniesienie obowiązku wizowego, jak również ciągła dwukierunkowa fluktuacja – z Ukrainy do Polski i z powrotem. Poza tym w tej dziedzinie panuje bałaganiarstwo.

W 2017 r. zostało wydanych 1, 8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, czyli o 39% więcej niż w roku 2016 r. 90% tych oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy. Co ciekawe, większość Ukraińców uzyskało zatrudnienie w ramach umowy o pracę, pozostali w ramach umowy-zlecenia. Najczęściej Ukraińcy pracują w rolnictwie, następnie w przetwórstwie przemysłowym, prawie tyle samo w budownictwie.

Według dość precyzyjnych analiz NBP każdego roku do Polski może przyjeżdżać 200-300 tys. Ukraińców. Jak się przewiduje w 2018 r. liczba Ukraińców w Polsce przekroczy 3 mln osób.

Ten proces wzbudził zainteresowanie branż usługowych. Sieci komórkowe oferują tanie połączenia z Ukrainę; banki zachęcają do zakładania kont i korzystania z innych usług bankowych; założono już specjalne infolinie bankowe obsługiwane przez pracowników znających język ukraiński. Poczta Polska przygotowała ofertę „Paczka Ukraina Plus”, która ma dotrzeć do odbiorcy w ciągu 7 dni na dowolny adres w tym kraju, oprócz terenów, na których toczą się walki.

Ten stan rzeczy budzi ostry sprzeciw związków zawodowych, które obawiają się zaniżania płac dla Polaków.

Ukraińskie zarobki i inwestycje

Z przeprowadzonych badań wynika, że pensje pracowników ze Wschodu rosną szybciej niż przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. „To, że pracownicy z Ukrainy zarabiają mniej niż Polacy jest mitem. Zarabiają tyle samo co pokazuje jak wielki problem mamy na rynku pracy, gdzie jest wciąż 150 tys. wakatów” – mówił Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service podczas prezentacji raportu „Barometr imigracji zarobkowej”.

Pensje Ukraińców pracujących w Polsce wzrosły w 2017 r. o 10 – 20% w porównaniu do roku 2016. Uprzednio zarabiali ok. 8 zł netto za godzinę, obecnie 10 – 11 zł. A w niektórych miejscowościach podwarszawskich w branży rolniczej stawki wynosiły 13 – 15 zł. W tym samym okresie przeciętna pensje w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o ok. 5%. Stawki dla pracujących w Polsce Ukraińców przekroczyły już poziom ustawowej pensji minimalnej tzn. 13 zł brutto za godzinę. Jak przewiduje wspomniany już prezes Inglot, stawka ta wkrótce zbliży się do 14 – 15 zł za godzinę.

Według oficjalnych danych imigracja zarobkowa z Ukrainy nosi charakter komplementarny, czyli przyjeżdżający Ukraińcy zatrudniani są w branżach, gdzie rąk do pracy brakuje. Obecne przepisy zezwalają na zatrudnienie obywateli Ukrainy przez 6 miesięcy, a następne pół roku musi spędzić w swoim kraju. Przewiduje się jednak wprowadzenie zezwoleń na pracę w Polsce do 9 miesięcy.

Niektóre firmy ułatwiają tym pracownikom dłuższy pobyt w Polsce. Po 3 miesiącach pracy rozpoczynają one procedurę zmierzającą do wydania kart pobytu, dzięki czemu Ukraińcy mogliby już mieszkać w Polsce przez lata.

Co gorliwsi eksperci postulują nawet, aby zmiany w prawie poszły w kierunku zatrzymywania tych pracowników na stałe, by mogli osiedlić się z rodzinami i zrezygnowali z powrotu do macierzystego kraju. Różni optymiści wskazują, że stały pobyt w Polsce Ukraińców może wspomóc system ubezpieczeń społecznych. Jak dotychczas pogląd ten należy zaliczyć do mitów, gdyż aktualnie tylko 270 tys. Ukraińców płaci u nas składki emerytalne i zdrowotne.

W 2017 r. zagraniczne osoby fizyczne i prawne kupiły Polsce 6.385 lokali, w tym 4.822 mieszkania i 1.653 lokale użytkowe. W ostatnich latach liczba kupowanych lokali przez obcokrajowców rosła średnio o ok. 20% rocznie; w ciągu ostatnich 5 lat liczba mieszkań zakupionych prze cudzoziemców wzrosła o 56%. Co czwarty lokal kupiony przez cudzoziemca w 2017 r. stał się własnością obywatela lub firmy z Ukrainy. Jeszce w 2013 r. kupili oni lokale o łącznej powierzchni 18,5 tys. metrów kwadratowych, podobnie jak Brytyjczycy, a łączne zakupy tych nacji były mniejsze niż Niemców.

W następnych latach proporcje te odwróciły się, gdyż w 2015 r. Ukraińcy prawie dogonili Niemców, a w 2017 r. kupili o 24% więcej niż Niemcy i Brytyjczycy łącznie.

Cudzoziemcy chcący kupić w Polsce nieruchomość muszą uzyskać zezwolenia MSWiA, ale przepis ten nie obejmuje mieszkań i lokali użytkowych. W tym przypadku ministerstwo tylko gromadzi dane na podstawie i informacji notariuszy. Wyjątek stanowi zakup lokali w miejscowościach przygranicznych przez inwestorów spoza UE. W omawianym okresie MSWiA wydało zezwolenie na kupno 93 lokali mieszkalnych i użytkowych, z czego Ukraińcy objęli 50 lokali.

Jak się okazuje polscy pracodawcy robią bardzo dużo, aby ściągnąć Ukraińców do pracy. Tak więc 58,3 pracodawców oferuje zakwaterowanie, 35,3 zapewnia wyżywienie, a transport do pracy daje 34,3 pracodawców. A nawet 28% firm dostarcza im internet.

Podobno tylko 11% Ukraińców zastanawia się nad stałym osiedleniem w Polsce a 3% zamierza nabyć nieruchomość. Jak jednak przewiduje prezes Personnel Service w najbliższej przyszłości liczba Ukraińców zamierzających pozostać w Polsce może znacznie wzrosnąć. Według niego coraz większa liczba firm chciałaby ich zatrzymać na stałe. „Duże firmy zaczną wkrótce walczyć o zatrzymanie pracowników z Ukrainy na stałe, bo to leży w ich interesie. System zachęt, np. ułatwienia związane z dostępem do mieszkań, edukacji czy opieki socjalnej, spowoduje, że odsetek Ukraińców rozważających pozostanie w w Polsce na stałe wzrośnie” – przewiduje Krzysztof Inglot.

Ponad 77% Ukraińców pracuje fizycznie, 3% wykonuje pracę umysłową, a 1% stanowi kadrę zarządzającą. Przeprowadzone badania wykazują, że z reguły pracodawcy są zadowoleni z ukraińskich pracowników, a oni z kolei z przedsiębiorców.

„Piąty front ukraiński”

Były minister obrony Ukrainy Ołeksandr Kuźmuk przewiduje, że Ukraińcy w Polsce „mogą chwycić za kije”, a nadto według niego „do Polski wszedł piąty front ukraiński”. Takie gróźb wobec Polski użył generał armii Kuźmuk na antenie stacji „112 Ukraina”. Rozmówca tej radiostacji w ten sposób przestrzegał nasz kraj – jak to określił – „przed porachunkami z historią”, do czego skłoniła go nowelizacja ustawy o IPN przewidująca odpowiedzialność karną za m in. głoszenie banderowskiej ideologii.

Ten konflikt mógłby wybuchnąć gdyby Polska dalej przypominała o Rzezi Wołyńskiej i działalności UPA – twierdzi generał. Jego zdaniem Kijów może także zwrócić się z propozycją omówienia niektórych faktów historycznych ponieważ – jak mówi – „historię trzeba znać, ale wyrównywać rachunków nie należy”. Ten „wybitny znawca” historii i współczesnych stosunków polsko-ukraińskich tak podsumował swoje rozważania: „Tak, piąty front ukraiński wszedł do Polski. I nic z nimi nie będzie. Chwyci on tylko za kije jeśli przypomnimy sobie wszystkich Kozaków od Lwowa do Kijowa powieszonych”.

Można oczywiście wzruszyć ramionami na tę, pożal się Boże, historiografię prezentowaną przez ukraińskiego zupaka. Trudno jednak wykluczyć, by w razie zaostrzenia konfliktu polsko-ukraińskiego nie doszło do ataków Ukraińców na Polaków. Tradycje OUN-UPA są w końcu bardzo usilnie pielęgnowane i propagowane przez neobanderowski reżim w Kijowie.

Inwazja na polskie uczelnie

Polityka obecnej ekipy wobec Ukrainy nie ogranicza się tylko do zatrudniania Ukraińców w polskich przedsiębiorstwach. Odrębny problem stanowi masowe przyjmowanie młodzieży ukraińskiej na polskie uczelnie.

Ogółem w Polsce studiuje 65.096 cudzoziemców z czego 39,952, czyli 61,4 % stanowią Ukraińcy i Białorusini. Natomiast liczba samych Ukraińców wynosi 34,834 osób, tak więc ta grupa stanowi 53,5% ogółu studentów zagranicznych. Młodzi Ukraińcy studiują na uczelniach wszystkich województw w Polsce. Na pierwszym miejscu znajdują się uczelnie mazowieckie z liczbą 8837 osób, na drugim województwo małopolskie z liczbą 4835, na trzecim plasuje się województwo lubelskie, które przyjęło 4484 Ukraińców, jako czwarte województwo dolnośląskie na uczelniach którego uczy się 2221 Ukraińców, piąte miejsce zajmuje Opolskie gdzie znajduje się 1483 Ukraińców.

W województwie mazowieckim na czoło wysuwa się Akademia Finansów i Businessu w Warszawie, gdzie w roku akademickim 2015/16 naukę pobierało 1445 studentów ukraińskich. W Lublinie najwięcej Ukraińców przyjęto na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 1265. Z kolei na łódzkiej Społecznej Akademii Nauk znalazło się 1045 Ukraińców. Wielu Ukraińców wybrało studia techniczne, a jest ich w sumie 2809 (dane za rok akademicki 2015/16). Najwięcej zainteresowanych studiami technicznymi podjęło naukę na Politechnice Lubelskiej – 523, Akademii Górniczo-Hutniczej – 334, Politechnice Warszawskiej – 291,Politechnice Wrocławskiej – 260, Politechnice Łódzkiej – 218, Akademii Morskiej w Szczecinie – 211.

Pieszczoszki ekipy PIS

„Ukraińcy nigdzie w Europie nie mają tak dobrych warunków jak w Polsce. Nie mam nic przeciwko obecności ukraińskich czy np. białoruskich, czy rosyjskich studentów, ale chodzi mi o błędną politykę polskich władz, polskiego MSZ w stosunku do naszych uczelni i polskich studentów.

Władze te z jednej strony w rażący sposób zaniedbują elementarne potrzeby Polaków odnośnie warunków studiowania i pracy naukowej na uczelniach, z drugiej natomiast hojną ręką wydają pieniądze (stypendia) na studentów z Ukrainy bez określania jakościowych wymogów ani merytorycznego uzasadnienia ich pobytu w Polsce.

Jednocześnie większość tych „Polaków” nie ukrywa głębokiego szacunku dla Bandery, OUN, UPA!!!

Rezultat – poszła na Wschodzie fama o dobrej zabawie na koszt polskiego podatnika” – zauważa prof. Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studentka Politechniki Białostockiej Halina D. pisała na swoim Facebooku:

„Polacy nie dostają w prezencie od państwa 900 zł czesnego na miesiąc plus bezpłatny akademik. Ilu polskich studentów może korzystać ze stypendiów socjalnych przy tak wysokich kryteriach ustalonych przez ministerstwo? Musiałam brać kredyt studencki, żeby móc studiować we własnym kraju bo druga część studiów była płatna, a potem go spłacać, choć wiadomo jak jest z pracą w Polsce dla absolwentów. Ciągły stres spowodował, że w wieku 28 lat zachorowałam na raka. Prze 3,5 roku dojeżdżałam codziennie na studia pociągiem. Dlaczego oni mogą kształcić się za darmo o dostawać jeszcze kasę na utrzymanie?”.

Najostrzej wypowiadał się w tej sprawie Marian K. z Opola którego wnuczka studiuje medycynę na Słowacji w języku angielskim. Słowacy pobierają od cudzoziemskich studentów opłaty i nie oferują miejsc w akademikach. Komentuje tę sytuację następująco:

„Mamy wrażenie, że rząd polski celowo wyniszcza nasz naród – chodzi o wykopanie stąd czy wybicie tutaj jak największej ilości Polaków, a naprzyjmowanie tłumów obcych, uchodźców skąd się da. (…) Dlaczego polski obywatel ma opłacać dziecku kształcenie w swoim kraju, a rząd który reprezentuje twego obywatela opłaca Ukraińcom studia w RP za 11 mln zł – nie wyrażamy na to zgody…to nasze dzieci potrzebują pomocy państwa i często nie otrzymują jej”.

Studenci ze Wschodu niby mają obowiązek przedstawienia zaświadczenia o dochodach w rodzinie, ale gdy nie spełniają wymogów mogą zmienić takie zaświadczenie na lepsze czego nikt w Polsce nie sprawdzi. Nierzadkie są przypadki, że młodzież polska z miejscowości w promieniu 30 – 40 km od uczelni nie dostaje miejsca w akademiku co często powoduje rezygnację ze studiów z powodu kosztów i zbyt małej ilości połączeń komunikacyjnych. Wprawdzie osoby z Kartą Polaka nie muszą płacić za studia, ale wielu Ukraińców uzyskało ją i korzystają z niej w najlepsze.

Stypendia do wyboru do koloru

Oferta stypendialna dla młodych Ukraińców jest przebogata. Finansuje je rząd polski. Np. istnieje program stypendialny dla państw tzw. Partnerstwa Wschodniego dla studentów i doktorantów. Mamy również stypendia dla studentów Specjalistycznych Studiów Wschodnich oraz program stypendialny dla młodych naukowców z krajów postsowieckich. Wymieńmy jeszcze programy: im. Lane’w Kirklanda, „Gaude Polonia”, program im. K. Skubiszewskiego oraz projekt „Teraz Wrocław”. Inny program „Polski Erasmus dla Ukrainy” oferuje stypendia w wysokości 900 zł. Programy stypendialne im. Konstantego Kalinowskiego i Stefana Banacha przyznają stypendia w przedziale 600-1200 zł.

Zaznaczmy, że przyznane stypendium nie jest uzależnione od wyników w nauce. Nic więc dziwnego, iż liczba studentów ukraińskich w Polsce rośnie i rosnąć będzie.

Co ciekawe okazuje się, że w Polsce można skończyć studia nie znając języka polskiego. Część kandydatów na studia w Polsce przedstawia zaświadczenia o pomyślnym ukończeniu kursu języka polskiego, natomiast gdy dochodzi do rozmowy kwalifikacyjnej nie potrafią wypowiedzieć się po polsku w najprostszych sprawach. W wielu rozmowach ze studentami przewijają się uwagi i historie o Ukraińcach znających zaledwie parę słów po polsku, a znajdujących się na ostatnich latach studiów nawet technicznych (sic!).

Z czego wynika, że części Ukraińców brakuje czasu na naukę polskiego, ale za to potrafią fotografować się z flagą UPA i portretem Stepana Bandery. Nota bene bez żadnych konsekwencji.

Lublin w awangardzie ukrainofilii

UMCS pyszni się czołowym miejscem wśród uczelni publicznych w kształceniu studentów z Ukrainy. Prócz UMCS na wszystkich uczelniach lubelskich wykładających humanistykę, w tym KUL, znajduje się kierunek ukrainistyki. Atmosfera panująca w mieście oraz wśród władz wojewódzkich stawia Lubelszczyznę w czołówce ukrainofilii. Mimo ataków ukraińskich na nowelizację ustawy o IPN, senator Andrzej Stanisławek (PIS) spotkał się z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie Wasylem Pawlukiem.

Jeśli wierzyć gazecie „Nowy Tydzień w Lublinie” (3-8.04.18) pan senator nie niepokoił swojego interlokutora pytaniami o zakaz ekshumacji pomordowanych prze OUN-UPA Polaków, o szerzenie kultu Bandery czy też wtrącanie się Ukrainy w wewnętrzne sprawy polskie. Przeciwnie. „W Lublinie studiuje ok. 4.600 studentów z Ukrainy. To bardzo dużo, ale chcemy by ta liczba rosła. Wzrasta też liczba ukraińskich robotników, którzy są świetnymi fachowcami” – piał z zachwytu senator Stanisławek.

I dodał: „Polska i Ukraina to kraje słowińskie, chrześcijańskie, powinniśmy się wzajemnie szanować. Polska nie poradzi sobie bez pracowników z Ukrainy. Na razie atmosfera w stosunku do nich jest w naszym kraju różna” – przyznał senator. Zaś konsul odwdzięczył się następująco: „Opiekując się trzema województwami nie widzę dużo negatywnych sytuacji. I po polskiej i po ukraińskiej stronie pojawiają się incydenty, ale to jest zdecydowanie margines (…) My nie jesteśmy wrogami. Momenty historyczne trzeba wyjaśniać, rozmawiać na najwyższym szczeblu”. Jednym słowem piękna sielanka polsko-ukraińska.

Oni zastąpią polską inteligencję

Rozważania te prowadzą do zatrważających wniosków. Polska „produkuje” masowo magistrów i inżynierów ukraińskich. Ci absolwenci nie będą chcieli wrócić na Ukrainę, gdzie panuje nędza, głodowe zarobki, kraj jest rozdzierany walką między oligarchami, a jednocześnie funduje sobie za amerykańskie pieniądze i broń konflikt z Federacją Rosyjską.

Oni w większości pozostaną w Polsce. W znalezieniu pracy, i to dobrej pracy, pomoże im wpływowe lobby ukraińskie w Polsce, wywodzące się bezpośrednio lub pośrednio z probanderowskiego Związku Ukraińców w Polsce. Według posiadanych przeze mnie informacji urzędy wojewódzkie otrzymały nakaz, aby ukraińskim absolwentom polskich szkół wyższych zapewnić pracę.

W ten sposób w perspektywie – raczej krótszej niż dłuższej – rozpocznie się proces zastępowania rodowitej polskiej inteligencji inteligencją ukraińską. Nie trzeba dodawać, że nie będzie ona miała nic wspólnego z polską tożsamością narodowo-kulturową oraz dobrze pojętą polską racją stanu.

Jak wiadomo, zupełnie niedawno prezydent Andrzej Duda określił Polskę jako państwo dwóch narodów – polskiego i żydowskiego. Należy zatem oczekiwać nowego oświadczenia głowy państwa polskiego lub innego polityka PIS o Polsce jako państwie Polaków, Żydów i Ukraińców. Pozostaje tylko porozumienie między Żydami i Ukraińcami w sprawie traktowania ludności tubylczej, czyli nas. Polaków.

Zbigniew Lipiński
28 kwietnia 2018 r.
Myśl Polska, nr 19-20 (6-13.04.2018)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 41 do “Eldorado dla Ukraińców”

 1. KW said

  Znam przypadek chłopaka, który w czasie studiów został sierotą. Był jedynakiem, studiował na studiach dziennych i nie mógł pracować, ale musiał za studia płacić. Zwrócił się do uczelni z prośbą o jakąś ulgę, ale nie otrzymał. Zostawił studia na ostatnim roku, przed dyplomem. Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

 2. KOJAK said

  ZYD MORAWIECKI JAWNIE I BEZCZELNIE REALIZUJE KRYMINALNY PLAN ROZWALENIA PANSTWA POLSKIEGO ! MULTI +KULTRI ! NAZWOZIC ,MNOSTWO UKRAINCOW A POZNIEJ BEDA RZADZIC ! JUZ KANALIA TUSK OBSADZIL NIMI POLICJE !” PONOC TO ONI LALI DO NIePRZYTOMOSCI NA MARSZACH NIEPODLEGLOSCI LUDzI PALAMI ! PISOWSKIE BYDLAkI DALI UKRAINCOM EMERYTURY BEZ DOKUMENTOW Z UKRAINNY !!!! JAWNE SKURWYSYNSTWO PISOWSKICH BYDLAKOW ! UKRAINCY TEZ OTRZYMUJE 5OOPLUS !!!!!!! KOLEJNE JAWNE SWKURWYSYNSTWO !!!! MARSZALKIM SEJMU JEST SYMPATYK BANDYTOW Z UPA NIEJAKI KUCHCINSKI !!!! PRYYPOMINAM ZE JUZ BYLI WYKSZTALCENI NA POLSKICH UCZELNICH UKRAINCY NP ZBRODNIARZ Z PIEKLA RODEM SUPER BYDLAK BANDERA ! TERAZ BEDA KOLEJNI !JUZ PRZECIEZ JEDENMU ZE STUDENTOW Z UKRAINY STUDJUJACE BYDLAKI Z UKRAINY GROZILY SMIERCIA ZE KRYTYKOWALŁ BANDERE !!!!!!

 3. Lily said

  Po okraglostolowy rzad w III.R.P, pro-Ukrainski,
  anty-Polski.
  Nie ma co sie dziwic,wladza w lapach POP-ow.
  P-pelniacy
  O-obowiazki
  P-Polakow

 4. Antychazar said

  Przejeżdżałem dzisiaj tramwajem 11 w Warszawie i na rogu ulicy Wolskiej i Okopowej, w nowo powstającym budynku w którym pracują Ukraińcy, zobaczyłem na samym szczycie budynku od ul. Okopowej i Wolskiej skrzyżowany topór i piłę dwuosobową do cięcia grubych bali, taką jaką cieli kobiety na Wołyniu. Skrzyżowany topór z piłą miały po około 1,5 – 2 metry długości i były widoczne z daleka.
  Powiedzcie mi po co Ukraińcy to robią? Co to za znaki nam podsuwają? Pokoju? Czy pokazują nam co z nami będą robić? To skandal, że zezwala im się na takie sukurwysyństwo, a te curvy żydo-chazarskie w rządzie; Dudy, Marawieckie i im podobne udają, że wszystko jest w porządku. To jest obraza polskiej godności.

  Niech ktoś to draństwo weźmie w końcu za ryje. Niech się zachowują jak goście albo niech wypierdalają z Polski do siebie, do swojego dobrobytu jaki sobie urządzili u siebie.

 5. revers said

  re1

  Mogl za ukrainca podac sie lub syryjcyzka, akurat w sieciach handlowych np. Zabka ukrainki szybko ucza sie wymawiac slowa
  „sierota” od szkolacych ich personel zabek, a nawet cieci z ochrony ZABEK, gorzej przy kasie tam persoanl ZABEK, supermarketow czesto zle nominaly banknotow rozoznaja do 50 Zlp wylacznie, i brakujace 10 Zlp juz zaden nowoczesny system monitoringu, manadzerek zza weneckiej szyby i cieciowatej ochrony nie rozpozna. 10 Zlp nie ukradzione, choc w portjelu klenza manko na 10 Zlp, ale w odwrotna strone Aj Wach, batonik za 1 zlp brakuje, 10 lat z KK jak to mialo ostanio miejsce w supermarkecie bo klient zjadl batonika i popchnal personel..

 6. hucpa said

  Dzieci katów naszych Ojców, po imieniu, POPy, żydzi, tam rodowód, tam sentyment, na styku kultur europejskich. Nomadzi diabla z Afryki i Dalekiego Wschodu, wędrowali przez Bliski Wschód korując sobie „Wacka„, ku czci Molocha. Siła demoniczna poprzebierana za demonokratów, udających zbawicieli, rządzi Polska i światem.
  Oni nie zrodzili się znikąd, przez przypadek. To implant w świat ludzki przez korzeń szatana.

 7. Lily said

  Najazd Ukraincow do Polski,rozpoczal sie z chwila wystapienia Jaroslawa”lepszy sort” na Majdanie.
  Czy ci z Ukrainy co przyjezdzaja do III.R.P,
  sa to Ukraincy,czy ukrainsko-jezyczni ?.
  Wrobelki na plocie cwierkaly,ze to sa ci drudzy.

 8. Narod Polski to ma pecha ! …Od 1989 .”post-Magdalenkowe” szumowiny wtrynia nam „wydmuszke” na premiera.
  Teraz mamy niepelnosprawnego „Nasze Zezowate Szczescie”

  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/1JfktkqTURBXy9hMDI4NzIwNTkwZGZhNjViYTU2OTA3ZjdmYzU4MTBmYS5qcGVnkpUDAMy0zRRAzQtkkwXNAxTNAbw

 9. Marcin said

  Ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej weszło już w finalną fazę a głupki dalej będą pieprzyć o ruskim zagrożeniu. Przecież ten powalony system właśnie tak jest skinstruowany aby dostarczać nowego nawozu nie zmieniając zasad samego nawożenia aby dalej administracyjno-biurwokratyczno- pijawkowy system egzystował jak dotychczas. Przecież ta kurewska ryba jest zepsuta od głowy. Czym się to dopieszczanie ukrow skończy nie zaskoczy chyba nikogo. Rzygać mi się chce jak czytam takie artykuły i kiedy pomyślę o tych sk….z Knesejmu.

 10. Boydar said

  „… Śmierć spotkała go z rąk ludu, przeciwko któremu on sam się wcześniej obrócił. 28 lipca 1794 na Placu Rewolucji w Paryżu Maximilien de Robespierre został ścięty na gilotynie …”

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/897180,Maximilien-de-Robespierre-%E2%80%93-poszedl-o-krok-za-daleko

  Sobie Pan Marcin przeczyta.

 11. Bronisław said

  Szanowny Pan Zbigniew – Autor Artykułu, roztacza przed Nami (Narodem Polskim) fatalną wizję: „Jak wiadomo, zupełnie niedawno prezydent Andrzej Duda określił Polskę jako państwo dwóch narodów – polskiego i żydowskiego. Należy zatem oczekiwać nowego oświadczenia głowy państwa polskiego lub innego polityka PIS o Polsce jako państwie Polaków, Żydów i Ukraińców. Pozostaje tylko porozumienie między Żydami i Ukraińcami w sprawie traktowania ludności tubylczej, czyli nas. Polaków.”

  Z powyższego jednoznacznie wynika, że wysiłki Narodu Polskiego dla odzyskania niezależnego państwa, muszą być wsparte bezpośrednią i nadzwyczajną Interwencją Bożą i dlatego pozostaje Nam błagać: Króluj Nam Chryste!!!

 12. revers said

  Ladny mi prezydent lub kandydat na prezydenta …

  https://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/03/27/obywatel-izraela-i-wadim-femen-rabinowicz-kandydatem-na-prezydenta-ukrainy/

  jak nie Rabinowicz to Biedron, kolejna odlona kabaly.

 13. revers said

  .. odsłona kabały …

 14. hucpa said

  Jak z tą III RP jest naprawdę? Gajowemu w jego ulubionym stylu.

  ……………
  Już było.
  Admin

  ……………….

  W swych artykułach na tematy społeczne niejednokrotnie krytykuję współczesne polskie społeczeństwo, które oceniam z autopsji, obserwując je na bieżąco, miast oddawać się w miejscach publicznych studiowaniu ekranu smartphone’u wzorem większości młodej publiki. Nie jest to precyzyjne narzędzie socjologiczne, ale lepsze od jedynej alternatywy, jaką jest wsłuchiwanie się w propagandowy bełkot koszernych mediów.

  Bardziej precyzyjnych spostrzeżeń można dokonać poprzez ocenę „polskich elit”, no bo jakie społeczeństwo takie jego „elity”. Osobiście staram się unikać tej tematyki, gdyż grzebanie się w łajnie napawa mnie niesmakiem.

  Wyjątek od tej reguły spowodowany był obejrzeniem najnowszej rosyjskiej produkcji filmowej na tematy obyczajowe zatytułowanej „Kup mnie”[i]. Film omawia problemy prostytucji z uwzględnieniem stosunków rosyjsko-arabskich, a w szczególności dostaw luksusowego „towaru” szejkom w Dubaju. Przeglądając w tym zakresie Internet, od razu natknąłem się na wielowątkowe szczegóły identycznego procederu z udziałem przedstawicielek „elity artystycznej” III RP, czyli tzw. „celebrytek” używając hollywoodzkiego potworka słownego zaadoptowanego przez polskojęzyczne media i społeczeństwo[ii].

  Nie wdając się w szczegóły, wszystko wskazuje na to, ze niedługo Beduini będą „wypasać” na pustyni stada polskich blondynek.

  Przy czym „panie” te gotowe są na wszystko za 500 euro na dobę, nawet na wylizywanie gówien z arabskich dup (dosłownie![iii]-patrz Koprofilia[iv]). Ich rozbiegane po Europie plebejskie naśladowczynie robią to zapewne z każdym znacznie taniej, nie zyskując jednak tyle medialnego rozgłosu.

  Z drugiej strony męskie „elity” społeczeństwa III RP wylizują gówno ( w przenośni) z każdej obcej dupy, nawet Ukraińskiej, zowiąc ten proceder „sojuszniczą współpracą”. Natomiast ich plebejscy naśladowcy koncentrują się na szorowaniu zachodnich wychodków, delektując się przy tym ich prawdziwie „europejskim aromatem”.

  Takie są w ekspresowym skrócie realia III RP. Ze zrozumiałych względów nie podobają się one większości społeczeństwa, które zamiast próbować je zmienić, udaje że rzeczywistość jest diametralnie odwrotna. Niemniej jednak fakt pozostaje faktem, że znaczna część polskojęzycznych obywateli Unii Europejskiej jest taka jak wyżej przedstawiono.

  Mnie osobiście zastanawia jedynie, jak to jest możliwe w krainie, w której patriotyzm tak wiele znaczy, w której tak wysoko ceniony jest slogan „Bóg, Honor i Ojczyzna”, w której niestrudzenie działają rzesze „ofiarnych kapłanów” i ciągle dojrzewają rajskie owoce działalności „największego z rodu Słowian”?

  Jedyna konkluzja, jaka mi osobiście się nasuwa, to hipoteza o gigantycznej mistyfikacji wtłaczanej upadłemu polskiemu narodowi.

  Ignacy Nowopolski9

 15. hucpa said

  Ad 13 Upadły to on może i jest, ale zapomniał Nowopolski dodać przez kogo !Śmiem twierdzić, ze to ten, co to nie dość, ze w tym paluchy maczał, choćby z racji swego pochodzenia, „nowej polski„ to jeszcze bezczelnie sobie popisuje. Dlatego jest to Biblijna „Ohyda Spustoszenia„.

 16. Piotr Podgórni said

  Ponad rok temu w dzienniku TV duda powiedział: „Należy redefiniować pojęcie naród”. Jak można redefiniować pojęcie? Można tyko redefiniując byt do którego jest przypisane. Jeśli w tartaku redefiniujemy kłodę drzewa na deski to czy ta kłoda będzie jesze istnieć?
  Polską rządzą oprawcy Polaków.

 17. Moher49 said

  Wszystkie światowe instytucje z kościołem katolickim włącznie, realizują program NWO. Maluczcy ochoczo ten program akceptują, nie widzę żadnych obaw/protestów ani w kraju, ani poza granicami. ONZ otwarcie mówi, że rasy ludzkie trzeba wymieszać. Co z tego wymieszania wyniknie ja już pewnie nie doświadczę. Jesteśmy systematycznie truci. Chem-transy to jedna sprawa, sąsiad kupił ziemię do rozsady – w renomowanej firmie, jakie roślinki wsadził takie pozostały. Marchewka karotka (nasiona z torebki) jest zupełnie inna niż kilka lat temu. Pszczół pozostało połowa. Major Kudliński ma rację, dążymy do zguby.

 18. Joannus said

  Ad 16
  ”Ponad rok temu w dzienniku TV duda powiedział:…….”

  Dziwi się Pan temu, bo ja nie.

  Trzeba sobie wreszcie uzmysłowić cel i sens hasła ”dobra zmiana”.
  Kolejny znaczący krok do przodu zarówno w budowie Polin jak i głębszej globalizacji dostał kryptonim dobrej zmiany, ale nie dla Polski.
  Aby goje barany widząc tylko maskowanie pozoracją wraz z ochłapami na konto zadłużenia z nadzieją i radością fikali w drodze do rzeźni.
  Wytypowani do firmowania realizacji tegoż procesu, dostali dodatkowe uwiarygodnienie w nieszczęsnej pseudo opozycji.

  Chociażby – sprowadzanie i finansowanie hordy banderowskiego bydła, dotacje i sracje dla ofiar holokaustyzmu, sprowadzanie obcych wojsk – jest dobrą zmianą bez wątpienia, tylko dla kogo.

 19. Lily said

  Pomimo wyjazdow”spiepszaj dziadu”z innymi
  do Gruzji,to nie udalo sie im z Gruzji zrdobic drugiej Ukrainy.Z Bialorusia,tez im nie wypalilo.

 20. Wit said

  W POLIN jest eldorado dla Ukraińców, a dla Polaków dorzynanie ekonomiczne lub kopniak w tyłek i na szmatę do anglosasów.

  Czyli sto procent koorewska zmiana.

 21. Wit said

  Na szczęście tyran i sprawca nieszczęścia Polaków chodzi już jak pies czyli na czterech łapach. Coraz bliżej ziemi. Najlepiej z wapnem.

 22. andzia said

  re 24
  Powiedział, co wiedział. Jak to zasraniec.

 23. andzia said

  re,14

 24. Archer said

  Podziękujcie niejakiemu zafajdanemu Gowinowi i POpaprańcom. On to wprowadził, że „uczelnie” w Polsce za studentów zagranicznych (zwłaszcza z Ukrainy), otrzymują od państwa polskiego(?) więcej pieniędzy, niż za polskich studentów których rodzice płacą podatki w Polsce i utrzymują ten bantustan.
  Jak rozpoczął się niż demograficzny i wiele „uczelni” i kierunków typu ‚gotownie na gazie’, ‚integracja europejska’, czy inne bambusologie trzeba było zamknąć z braku chętnych. To przecież nie mogą różne „profesory” (i inni „pracownicy nałukowi”) iść na bezrobocie. Wymyślili sobie wtedy „geniusze” z (nie)rządu polskojęzycznego, że będą sprowadzać studentów do Polski i fundować im stypendia za pieniądze polskiego podatnika.

  To nic, że wielu Ukraińców nie uczy się języka polskiego. To Polacy powinni się uczyć języka ukraińskiego żeby się w Polsce z ukraińskimi robolami dogadać. Jak byłem nie tak dawno w Castoramie i chciałem się zapytać, na której alejce jest pewna rzecz. To na dziale obsługi klienta był Ukrainiec i mówi, że mnie nie rozumie co ja od niego chcę, bo ta rzecz w języku ukraińskim inaczej się najprawdopodobniej nazywa. Tylko po co takiego dawać na obsługę klienta, jak nie zna j. polskiego.
  Teraz w Warszawie można już w niektórych bankomatach wybrać sobie w menu język ukraiński. Niestety, we Lwowie, gdzie jest wiele polskich wycieczek nie można wybrać sobie w tamtejszych bankomatach ukraińskich języka polskiego. W sieci Play też można ukraiński język sobie wybrać, bo zakompleksione i durne polactwo wszystkim się podlizuje, zarówno tym z zachodu, jak i ze wschodu.

 25. Lily said

  Re 2;KOJAK
  Naczelnik w III.R.P,pookraglostolowej,wiedzal
  w czyje rece oddac los Polski i Tubylcow.
  Duda,Morawiecki to jego pomazancy,wierni i
  oddani. A oto deklaracja naczelnika.
  „Dotad bedziemy wyprowadzac na ulice ten
  oglupialy narod,(o Nas) az dopniemy swego”.
  A teraz zeby odwrocic uwage od tego co sie z Polska robi,wymyslili temat zastepczy, cierpiacego J.K,z powodu chorego kolana.

 26. sputnik said

  ad.2 Niestety Panstwo polskie juz jest rozwalone i to od setek lat.Po zaborach niestety Polska sie niepozbierala i tak to trwa do dzis.Zmieniaja sie sie tylko zarzadcy.

 27. sputnik said

  ad.4 Dlaczego zawsze kurwa ten porzadek ma zrobic ktos?Nie ma Pan noza pod reka czy siekiery?

 28. NICK said

  Na zapadłych wsiach polińskich.
  W zakładzikach pracy i poza nimi.
  „ukraińcy” rżną polskie kobiety.
  Czyżby spermą jerozolimską?
  Zapładniają?

 29. NICK said

  Nieco w temacie a sprawa była głośna.
  http://prawy.pl/70520-sprzeciwil-sie-symbolice-ludobojcow-sad-orzekl-go-winnym-mowy-nienawisci/

 30. troll polonii said

  3
  Lily
  Po-okraglostolowy rzad polski jest bekartem Solidarnosci.
  Przeciez o taka Polske walczylismy.
  Przeciez zobaczcie, kto zakladal Solidarnosc Sorosa?
  Ci, ktorzy teraz zajmuja panstwowe stolki.
  A kto zasiadal przy Okraglym Stole??
  Targowica!

 31. Zbyszko said

  To jest ewidentna zdrada – ewidentne tworzenie podloża pod wojnę domową

 32. sputnik said

  Kiedy ja szukalem pracy w Polsce zadna zadna firma nie troszczyla sie o mnie .Poprostu mieli mie w dupie na zasadzie nie podoba sie to won.

 33. andzia said

  Judy już kupiły sobie samolot, by sp…..ić. Daj Borze aby ktoś ich zatrzymał na lotnisku.

 34. revers said

  po dzisiejszym spacerze w pobliskim lesie juz wiem ze nawet w podmiejskich lasach predzej spotkasz ukrainska pare, obok hotelu panie do towarzystwa jak swojak, swojskiego co juz w plazme weszli, albo od grilla, kierownicy wozka nie moga sie odkleic.
  a do tego czeka tubylcow federacja

  http://wlocie.pl/index.php/2018/05/05/zaczelo-sie-wniesiono-projekt-likwidacji-panstw-narodowych/?utm_medium=social&utm_source=facebook.page&utm_campaign=postfity&utm_content=postfityc68d7

 35. andzia said

  Chciałam napisać Boże ale mi się podkreśliło na czerwono.

 36. NICK said

  Pan wie, Reversie.
  Co to znaczy.

  MY idziemy we odstawkę.
  Słowianie.

  Nawet pal licho Katolicyzm.

 37. Joannus said

  Ad 28
  Lud zahipnotyzowany tzw. pierwszą Solidarnością i jej ”męczeństwem”, dał temu bękartowi nieograniczone zaufanie wraz z przyzwoleniem ”na reformy i przekształcenia własnościowe”.
  I właśnie o to chodziło holokautystom.

 38. Baj said

  Nie ma się co podniecać ukrami.

  W ten sposób Polacy płacą na wojnę przeciwko Rosji. Dla ukrów jest to po prostu zapłata za odstąpienie kraju mądrzejszym i podporządkowanie się interesom.

  Nie ponosi kosztów najeźdzca ani „inwestor” tylko podbity wasal.
  Taki teraz świat. Każdy bogaty kraj tak ma i my też.

  Te 100 mln czy 4 mld to kasa na wojnę. Nasza składka. Nie ma co żałować.

  Finansujemy w ten sposób wszystkie wojny, nie tylko tą na ukrainie. Finansujemy pośrednio żeby nasz księgowy mógł spokojnie zaksiegować jako wydatek nie wzbudzający podejrzeń.
  Dlatego ma to zazwę kredyt, dotacja, zasiłek, azyl, obniżenie o 800 zł ZUS, emerytura za darmo, oddanie zalegajacego w magazynach sprzętu wojskowego, stypendium , zakup Pendolino, zakup Caracal, łodzi podwodnych itd

  Polska za przeciwstawienie się Rosji i podporządkowanie władzy światowej też dostała bonus , poluzowanie akcji kredytowej co przekłada się na te szybujące wskaźniki gospodarcze, wystrzelenie w górę gospodarki i wzrost dobrobytu ludzi.

  To o co Wam chodzi? Chceta mieć lepiej czy gorzej?

  Pamietacie jak zbili rubla o 50% w dwa tygodnie?

  Chcecie mieć złotówkę z 10% wartością? Jest to do zrobienia w moment. Chcecie popróbować życia za 200 – 300? Naprawdę?

  Brać kasę, pić codziennie piwko póki na nie stać i nie narzekać!

  Reszta to nie nasza sprawa tylko mądrzejszych .
  Ci co tak robili od wieków są dzisiaj górą nad nami.
  Polacy zawsze się stawiali (podjudzani przez cwaniaków) i dlatego żyją w biedzie.

  Popatrzcie jak dobrze żyją kraje które przegrały wojnę w odróżnieniu od nas cośmy wojnę wygrali bijąc się na wszystkich frontach świata.

  I co? Warto było płacić krwią?

 39. Premizlaus said

  Śmierdzący Żyd znowu kręci, żeby w imię jego interesu Lachy z Rusinami się wzięli za łby.

 40. revers said

  Panie Baj idz pan z pana ekonomia do swojego kantoru i nie piprz farmazonow.

  Bilion zaplacil Baj z tytulu ustawki 447, 1226 – 5 bilionow w zadlueniu? Albo powiedz to pan emerytce w porwanych rajstopkach
  z 1200 zlp emerytuy i czynszem ok 1000 zlp, no bogaci sa nawet jak dodatkowo obciazy sie fundusze emerytalne emeryturami dla ukraincoww, chyba w dol, nie w gore, i ten student polak bez rodzicow opisany w 1 poscie co nie mogl
  skonczyc klasycznych studiow bo za niego biora stypendia ukraincy na byle jakie studia w rp.

 41. revers said

  Juz widze BAJ fundusz emerytalny wypalaca swoim pobratymcom minimum 36 tys rocznie renty i emerytury.

  https://kresy.pl/wydarzenia/zus-potwierdza-polscy-podatnicy-sfinansuja-ukraincom-emerytury-lata-przepracowane-ukrainie-rzad-nabiera-wody-usta/

  Do tego opieki zdrowotne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: