Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Eksperymentalna prywatyzacja Exbudu, czyli jak Wejchert z Walterem (ITI) pomnożyli majątek pod nadzorem Balcerowicza

Posted by Marucha w dniu 2018-05-07 (Poniedziałek)

O dziwnych (by nie powiedzieć skandalicznych) prywatyzacjach majątku narodowego z początku lat 90-tych można by książki pisać. Niektóre prywatyzacje miały charakter „eksperymentalny”. Tak było ze spółką Exbud – flagową spółką budowlaną z czasów PRL.

Ówczesne prawo mówiło, że aby prywatyzacja spółki Skarbu Państwa mogła dojść do skutku, trzeba było znaleźć jakiegoś „inwestora z zagranicy”. No i znaleziono – była to ulokowana w Luksemburgu spółka ITI. Wkrótce okazało się, że dzięki prywatyzacji Exbudu spółka ITI wielokrotnie pomnożyła zainwestowany majątek.

Spółka ITI (pełna nazwa brzmi: International Trading and Investments Holding S.A. Luxemburg) została założona w 1984 roku przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera. Bloger Stanislas Balcerac, który swego czasu był akcjonariuszem ITI (spółka ta była bowiem przez pewien okres notowana na giełdzie), twierdzi że początki finansowania ITI były dość niejasne. W 2015 roku skierował nawet w tej sprawie do Prokuratury Generalnej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na uprawianiu procederu prania pieniędzy.

W treści wspomnianego powyżej zawiadomienia Stanislas Balcerac napisał m.in.: „W 1989 roku ITI Holdings SA zainkasowała od ITI Panama 900 tys. dolarów US jako »dywidendę« za rok 1988, w 1990 roku 400 tys. dolarów US jako »dywidendę« za rok 1989, a w 1991 roku aż 12,5 mln dolarów US jako »dywidendę+< za rok 1990. W następnym roku (1992) ITI Holdings SA otrzymała 2 mln dolarów US za sprzedaż spółki ITI Panama bliżej nieokreślonym osobom”.

Problem w tym, że według Balceraca wspomniane dywidendy miały być niewspółmierne do wielkości ekonomicznej spółki „ITI Panama” (Balceraca szacował, że aktywa tej ostatniej spółki miały wynosić jedynie ok. 800 tys. USD). Stąd podejrzenie, że w rzeczywistości mogło dochodziło do prania pieniędzy.

Pomińmy jednak dalsze rozważania na temat początkowego finansowania ITI Holding. Fakty są takie, że w 1991 roku spółka Jana Wejcherta i Mariusza Waltera została zaproszona (jako „inwestor strategiczny”) do udziału w prywatyzacji Exbudu – flagowej spółki budowlanej z okresu PRL, która zatrudniała kilka tysięcy osób, miała zagraniczne kontrakty i przedstawicielstwa, była współwłaścicielem Banku Rozwoju Eksportu (dzisiejszy mBank) oraz gigantyczne (jak na warunki Polski) obroty finansowe.

ITI za stosunkowo niewielkie pieniądze, bo za równowartość 2,5 mln USD, nabyła 15 proc. akcji Exbudu stając się jednocześnie „zagranicznym inwestorem strategicznym”. Z racji tej, że Exbud funkcjonował wyśmienicie, miał bardzo dużo zagranicznych kontraktów budowlanych, a dodatkowo posiadał solidne perspektywy dalszego rozwoju, nabyte w toku prywatyzacji akcje tej spółki bardzo szybko dały nowym właścicielom milionowe zyski.

ITI kupował akcje Exbudu za 11,2 zł / sztuka. Po roku przychody tej spółki wzrosły 2,5-krotnie, a cena jednej akcji podskoczyła aż do 47,9 zł. Co jednak najważniejsze – Exbud za ten okres wypłacił swoim nowym właścicielom gigantyczną dywidendę (wynikającą z podziału osiągniętych zysków), która sięgnęła 10 zł (!) na jedną akcję. To oznacza, że ITI odzyskał niemal wszystkie zainwestowane w Exbud pieniądze już po pierwszym roku, z tytułu samej tylko dywidendy!

Z racji tej, że stopa zwrotu z inwestycji w Exbud już po roku wynosiła blisko 100 proc. (sytuacja praktycznie nie występująca na rynkach kapitałowych), pojawiły się opinie, że do prywatyzacji Exbudu doszło za… jego własne pieniądze.

No cóż – taki urok polskiego procesu przemian gospodarczych, w których to wąska grupa ludzi (często powiązana ze strukturami PRL) uwłaszczała się na polskich fabrykach i przedsiębiorstwach wykorzystując słabości raczkującego kapitalizmu.

Janusz Lewandowski (dziś eurodeputowany PO, kiedyś minister przekształceń własnościowych) [a poza tym złodziej i oszust – admin] tłumaczył to pokrętnie jako „część szerokiego planu prywatyzacji przedsiębiorstw z udziałem polskich przedsiębiorców, którzy nie dysponowali odpowiednim kapitałem do udziału w prywatyzacji”. Jego zdaniem prywatyzacje te powinny być oceniane „na tle uwarunkowań tamtego okresu i jako fragment świadomego planu gospodarczego”.

Uwzględniając „uwarunkowania tamtego okresu” oraz „plan gospodarczy” stwierdzić należy, iż ITI Holding z Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem na czele zrobiło świetny biznes korzystając z zaproszenia do udziału w eksperymentalnej prywatyzacji Exbudu. A wszystko to pod nadzorem i zgodą Leszka Balcerowicza.

Na marginesie warto wspomnieć, że fundacja „Forum Obywatelskiego Rozwoju” (FOR), która w późniejszym czasie została założona przez Balcerowicza, przyjmowała darowizny na rzecz działalności statutowej oraz na fundusz rezerwowy od dwóch spółek offshore zarejestrowanych na Antylach holenderskich: Fairfield Corporation N.V. oraz Mesamedia Holding N.V.

Co ciekawe – obie te spółki są łączone z ITI. Przypadek? Nie sądzę.

http://niewygodne.info.pl

Komentarze 24 to “Eksperymentalna prywatyzacja Exbudu, czyli jak Wejchert z Walterem (ITI) pomnożyli majątek pod nadzorem Balcerowicza”

 1. Analityk z bożej łaski said

  > …w których to wąska grupa ludzi (często powiązana ze strukturami PRL)

  W PRL nie było innych struktur niż PRL’owskie, więc KAŻDY kto żył w PRL był z tymi strukturami – w taki czy inny sposób – powiązany. Jeśli rozumieć ten zwrot zgodnie z intencją autora, to należałoby zapytać dlaczego ci „powiązani ze strukturami PRL ludzie” tego PRL nie bronili, tylko brali czynny udział w jego niszczeniu.

  Ci „powiązani ze strukturami PRL ludzie” w rzeczywistości byli i są powiązani z zewnętrznymi wektorami władzy, które w zamian za pośredniczenie w niszczeniu PRL zaoferowały im udziały w rozgrabionym. Brzmi znajomo?

 2. RomanK said

  PaniE,.,….ANALITYK CZEGO MIELI BRONIOC????…oni ne niszczyli…oni tylko ten majatek transformowali…z niczyjego na ich wlasne….za nasze:-))))
  IIRP top zadna czecia…ale stary PRL w nowym opakowaniu, ze zmniejszona waga i nowiutkia nazwa i ……cena:-)))))
  Nie bez kozery zagrabiony mjatek Polakow rozna sie wysokosci zadluzenia Polski….
  TRansformacja polega bowien na prywatyzcji majatku i nacjonalizacji dlugow….
  Oligarchia nabyla na 490mld dollarow i zasieziala….POlska jako panstwo stala sie dluznikiem takiego samego dlugu plus odsetki…..
  Ciszcie sie..za PRL bylo tak samo..ale to bylo dawno wiec wydaje sie ze lepiej:-))))

 3. Analityk z bożej łaski said

  @RomanK Punktem wyjścia dla mojego komentarza jest określenie „ludzie powiązani ze strukturami PRL” i do niego się odnoszę. Gdyby z nimi byli na prawdę powiązani/związani, to działaliby w ich interesie, bo to one gwarantowałyby im utrzymanie władzy.

  Ponieważ one przestały im to gwarantować, a w ich miejsce weszły inne „struktury władzy” które to zaoferowały to przeszli do pracy na rzecz tym innych struktur władzy, co przecież jest logiczne. Krótko mówiąc ci „powiązani ze strukturami władzy PRL ludzie, byli z PRL związani na zasadzie „żywiciel-pasożyt”.

  Czy Solidarność (do 13.12.1981) była „powiązana ze strukturami PRL? Nie. Czy WRON był z tymi strukturami powiązany? Też nie, a mimo to jedni drugich uznali za strukturę władzy wobec siebie wrogą, dlaczego? Bo jedni reprezentowali „organizm żywiciela”, a drudzy „pasożyta”.

 4. NICK said

  Znowu to samo.

 5. peacelover said

  …o ile bysmy mieli w Polsce prawozadnosc, to wiekszosc, o ile nie WSZYSCY bioracy udzial w tym bandyckim procederze prywatyzacji
  siedzieliby w pierdlu dlugie lata !!!!! Bylyby tez czeste wyroki „czapy” !!!!!

  Obecnie, w warunkach powszechnego talmudyzmu, najwieksze SCIERWO jest u wladzy , a my, normalni ludzie musimy czekac
  na historyczna zmiane kursu , a to sie stanie NIE DLUGO i NA PEWNO !!!!!! tylko badzmy CIERPLIWI !!!!

 6. Fałd said

  Polsat lepszy od tvn. Zawsze wiedziałem że Pan myśli tak jak ja. Za to Pana lubię Panie Gajowy. Dopiero po 3 latach lektury zdecydowałem się na komentarz.

  ——-
  Skąd taki wniosek odnośnie Polsatu i TVN?
  Dla mnie obydwie stacje to łajno.
  Admin

 7. RomanK said

  Panie Analityk///czy WRON byl powiazany ??? panie…… To byla quint essencja PRL….najwydestylowaniuchniejksza!!!!! czysta wladza na skinienie Kremla..czy tez Kahalu- czyli DintojrySwiatowego
  Ostatnia linia obrony PRL- ktory byl czysta forma Kahalu- Dintojry…oczywiscie – wydzial Polin……
  Pare miesiecy wakacji dla Polakow skonczyli 13 grudnia 81 stanem wojennym ..jaki trwa do dzis:-)))))))..szarada trwa….licz pan trupy i kolejne fale emigracji i….dlugi rosnace odwrotnie proporcjonalnie do majatkow zoligarchizowanej nomenklatury….i pomniki:-)))))
  Te pomn iki to to samo co w PRL..troche niby inne ……ale to sa calusy w dupe..rezymu:-))))))
  Ksiazki szanowali w PRL..:=-))) QJMac Zartownis ubecki:-)))))))//////.tak wlasnei dlatego powolana byla- jak osironica macka pokrywajaca kazdy kat Polski instytucja zwana Urzedem Kontroli Prasy i Mediow:-)))))

 8. Kar said

  ..w bantustanie; prof. Kozlowski – rzond to murzynska sekta

 9. RomanK said

  Ten to nie potrafi odroznic syjonisty od …….Murzyna?????..a bierze sie za nauki:-))))))

 10. Fałd said

  Z Panem RomanemK chyba muszę się zgodzić. Przynajmniej częściowo. Mam nadzieję, że się nie narażę.

 11. Kar said

  Kafel, wez przymierz to rzeczowo do sie; czy jest roznica miedzy toba a murzynem ??…jest ??

 12. Analityk z bożej łaski said

  @RomanK Panie Analityk///czy WRON byl powiazany ??? panie…… To byla quint essencja PRL….

  13 grudnia internowany był również człowiek niewątpliwie „powiązany ze strukturami władzy PRL” czyli Edward Gierek. Dlaczego?

 13. Analityk z bożej łaski said

  Chodzi mi o to, że państwo (każde) to tylko narzędzie/struktura władzy (taka jest przecież natura państwa) i jak każde narzędzie może być wykorzystane różnie. Może być lepsze lub gorsze narzędzie, ale o tym do czego posłuży decydują zawsze konkretni ludzie.

 14. Regina said

  Ad.art. „…..pojawiły się opinie,że do prywatyzacji doszło za jego własne(Exbud-u) pieniądze. To niestety nie był odosobniony przypadek,to był standard we wszelkich prywatyzacjach,dobrze prosperujących przedsiębiorstw państwowych.Celowała w tym procederze wąska grupa ludzi powiązanych ze strukturami PRL-u i ze sobą na wzajem. Albowiem była to grupa ,która w PRL-u na kierowniczych stanowiskach zarządzała Polską i posiadała niezbędne informacje. A jak wiadomo informacje-to pieniądz,więc te informacje przekuwała na kupę szmalu.Grupy te często były powiązane odpowiednimi korzeniami.Wiadomo,że Balcerowicz to Żyd, a ci dwaj pozostali,sądząc po nazwiskach,też mają odpowiednie korzenie.W błędzie jest p.S.Michalkiewicz,sugerując nam,że jakieś stronnictwo pro-rosyjskie istnieje w Polsce.To jest jakaś fobia pana S.M. Ta grupa bardzo szybko przeorientowała się ze Wschodu na Zachód.Szły za tym niewyobrażalne granty i tak z aparatczyków partyjnych przeobrazili się w oligarchów.

 15. RomanK said

  Kar..pomiedzy mna a Murzynem nie ma zadnej roznicy…..obydwaj jestesmy dziecmi BOGA,….
  Pomiedzy toba a Murzynem jest roznica..zasadnicza:
  Murzyn jest czarny…a ty tylko zwyczajnie ……ciemny:-)))))

  Panie Analityk…dlaczego internowano Gierka///????
  Za to samo , za co aresztuja niektorych neipioslusznych zlodzieji prywatyzacji POlski..za nieposluszenstwo kahalowi….nie dal sie w odpowiedznim czasie wymieniac na Babiucha….to cala tajemnica.

 16. Analityk z bożej łaski said

  @RomanK >Za to samo , za co aresztuja niektorych neipioslusznych zlodzieji prywatyzacji POlski..za nieposluszenstwo kahalowi….nie dal sie w odpowiedznim czasie wymieniac na Babiucha….to cala tajemnica.

  Zgadza się, czyli samo „powiązanie ze strukturami władzy PRL” nie znaczy nic. Dokładnie tyle ile nazywanie rządów po ’89 roku „solidarnościowymi/post-solidarnościowymi”.

 17. hucpa said

  re15 „Kar..pomiedzy mna a Murzynem nie ma zadnej roznicy…..obydwaj jestesmy dziecmi BOGA,….„ _ Gratulacje Nauki

  X Zydowskiej !

  Jeszcze pan ogarnie wszem i wobec jak to pan Bóg stworzył czarne i białe, piękne i brzydkie, czeka nagroda.

  ——-
  Panie Hucpa, czy się to Panu podoba, czy nie – ale jest tak, jak pisze p. Roman. Nie do Pana należy odmawianie Murzynowi bycia dzieckiem bożym.
  Wielu z nich jest lepszymi katolikami, niż my.
  Admin

 18. Bogusz said

  ad.8 K**WA MAĆ, jeżeli to prawda to znaczy, że nami rządzą ostatni debile lub surw***ński Izrael albo co najprawdopodobniejsze to jedni i drudzy. Pan Kozłowski powinien być Ministrem Energetyki, wie czym Polska dysponuje i jak to zagospodarować.

 19. Boydar said

  Dla kogo ? Panie Bogusz ? Gdyby „ruskie” pozwoliły na eksploatację np. pokładów ropy i gazu odkrytych i udokumentowanych w Polsce, to obecnie żadne z nich nie byłoby już nasze. Musi jeszcze nie pora, ani na ludzi ani na zasoby. Najpierw musi „się” i „coś” zmienić generalnie. Miejmy nadzieję, że to niedługo.

 20. hucpa said

  Co za nietakt,.. podszywać się,.. to żyd zrobił z czarnych współbraci w grzechu, bo mu służą, bo cofnięte w rozwoju. Z Kościoła żyd zrobił ZOO panie Gajowy. W zażydzonym kościele, gdyby małpy mogły, zostałyby ministrantami, drogi panie.

  Skoro Pan Bóg domniemamy z Biblii, pomalował i posmarował ten wybryk natury, tawotem, to musiał mieć jakiś powód ? powiada, ze strasznie grzeszyli ! Dlatego narządy na wierzchu noszą i czarne, to ta kara, a i brzydkie i smrodki=liwe, wyjątkowo.

  Dlatego ludzie na widok czarnego, żyda, cygana, sinego lub żółtego…stara wiara,.. nie te dzisiejsze jej popłuczyny,.. odruchowo żegnają się i mijają, jeśli możliwe, z daleka, czują ze to nie ten Duch, od innego boga, nie ten chleb.

  ============

  nie odbieram panu wiary w czarnego księdza, czarnego luda, takiego siamego.

  ——————
  Pan nie może mi nic odebrać, a zwłaszcza wypisując głupoty.
  Admin

 21. Boydar said

  Jak ja nie lubię żydów …

 22. troll polonii said

  Pusty omlot slomy…

 23. hucpa said

  re 21
  abderyta,.. właśnie mam takie wrażenie,

  re22
  ten sum sam,

  re 20 admin
  Jak się czego nie rozumie, to należy pomyśleć, najlepiej sprawdzić, nie atakować bezmyślnie, lecz najlepsza obrona atak, ale nie omylny, ostatnie posoborowe kanony, to badziew.

  Oczywiście ma pan wolna wole z murzynem tete-a-tete..ale innych namawiać, to nie po chrześcijańsku, zaledwie po nowo soborowej modzie.

  Ostańmy przy zdrowych zmysłach.

 24. Carlos said

  Sprzeczanie sie o PRL nie ma zadnego sensu, jesli nie zrozumiemy ,iz przy Okraglym Stole, dogadal sie Icek z Moskiem. Wszystkie przewaly zrobila opcja pejsata plus paru szabesgojow. Tyle w temacie, reszte prosze doczytac w roznych publikacjach a dziwie sie, bo odkad czytam Gajowke, zawsze o tym byla mowa.

Sorry, the comment form is closed at this time.