Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zapomniana wojna USA-Chiny

Posted by Marucha w dniu 2018-05-12 (Sobota)

Pod przykryciem negocjacji na wysokim szczeblu oraz sytuacji na Półwyspie Koreańskim i Bliskim Wschodzie, trwa wymiana ciosów między Waszyngtonem a Pekinem. Wojna handlowa jest jeszcze niezbyt widowiskowa, ale już bolesna dla biznesu.

Na pierwszy rzut oka sytuacja na linii USA-Chiny ustabilizowała się. Po pierwszej turze sankcji, strony zapowiedziały co prawda kolejne podwyżki ceł, ale nie weszły one jeszcze w życie. Tymczasem najważniejsi chińscy i amerykańscy politycy odpowiedzialni za politykę gospodarczą spotkali się w Pekinie, by negocjować „zawieszenie broni”. Kolejne rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

To, że mocarstwa zasiadły do negocjacyjnego stołu wcale nie oznacza, że napięcie między nimi spadło. Amerykańskie żądania są tak ogromne, że nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy, że Chińczycy mogliby je zrealizować. Na liście znalazły się:

 1. redukcja nadwyżki handlowej o 200 mld dol. rocznie do 2020 r.,
 2. zmniejszenie ceł na amerykańskie towary do poziomu nakładanych na chińskie produkty przez USA,
 3. wycofanie się Pekinu z rządowych subsydiów dla firm wpisujących się w strategię Made in China 2025,
 4. nienakładanie dodatkowych ceł na amerykańską soję w reakcji na nowe cła nałożone na chińskie produkty,
 5. zaakceptowanie ograniczeń dla chińskich inwestorów w USA,
 6. szersze otwarcie Chin na zagranicznych inwestorów.

Właściwie w grę wchodzi realizacja wyłącznie ostatniego postulatu, inne są albo niemożliwe do spełnienia (nr 1), albo nie podlegają negocjacjom, ponieważ stanowią fundament polityki gospodarczej Państwa Środka (nr 3).

Po co zatem Amerykanie przystąpili do rozmów z takimi żądaniami? Być może po to, by mieć, z czego ustąpić oraz przedłużać negocjacje. A nawet realizacja przez Pekin 1-2 postulatów mogłaby zostać (słusznie) ogłoszona jako wielki sukces Trumpa.

Jednak prawdopodobne wydaje się również, że Amerykanom po prostu nie zależy na porozumieniu, przynajmniej na tym etapie.

Póki trwają negocjacje, Chiny i USA powstrzymują się od wymiany widowiskowych ciosów – nakładania zaporowych ceł na kolejne grupy towarów. Ale nie jest to równoznaczne z powstrzymaniem się od walki.

Waszyngton zakazuje sprzedaży chipów i oprogramowania chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu ZTE oraz prowadzi postępowanie karne i grozi podobnymi karami kolejnemu – Huawei, a Pentagon nakazuje oczyszczenie wszystkich amerykańskich baz wojskowych ze sprzętu chińskich producentów.

Biały Dom staje również twardo w obronie linii lotniczych, które w swojej ofercie klasyfikują Tajwan, Makao i Hongkong jako terytoria nienależące do Chin.

Pekin patyczkuje się jeszcze mniej. Zaostrza kontrole importowanej z USA wieprzowiny, owoców i drewna, uzasadniając to rzekomym wykryciem naruszenia norm sanitarnych i opóźniając dostawy. Chińczycy ograniczają lub nawet całkowicie anulują zamówienia amerykańskiej soi, kukurydzy, sorgo, wieprzowiny, złomu i papieru. Władze nakazują zwiększenie produkcji soi oraz przyspieszenie i zwiększenie inwestycji w firmy produkujące półprzewodniki.

Zamiast otwartego konfliktu, którego fatalne efekty mogłyby szybko zmusić obie strony do opamiętania, mamy do czynienia z walką buldogów pod dywanem. Jak długo będziemy musieli czekać aż rosnącej skrywanej rywalizacji nie uda się już utrzymać pod przykryciem?

Maciej Kalwasiński
https://www.bankier.pl

Komentarzy 15 to “Zapomniana wojna USA-Chiny”

 1. hucpa said

  Stare przepowiednie, mowa o żółtych, zaleją Amerykę i Europe, kajakami, potęga Chin,
  p a r c h.

 2. Maverick said

  Amerykanie praktycznie niczego nie produkują, za produkt liczą operacje restauracji gdzie cenny sztucznie śmieszne jak kolacje po 200 dolarów od osoby, za dochód liczą również umieranie i miesięczny pobyt w szpitalu przed śmiercią to blisko milion. Jedna trzecia kraju nie ma pracy. Ciężkie prace na farmach i budowach wykonują emigranci głównie Meksykanie.
  Trump przeliczy się wojując z całym światem. On zaczął embarga a Chińczycy je skończą. Co wtedy zrobi Polactwo? To jest pytanie, chyba pójdą na ratunek swojego sojusznika, albo nasz sojusznik każe nam wykupować ich długi, dobijając roszczeniami żydowskimi.

 3. brys said

  Chińskie – chipy i oprogramowanie ZTE oraz Huawei, sprzętu chińskich producentów w usmańsich bazach wojskowych.

  Amerykańska soia, kukurydza, sorgo, wieprzowina, złom i papier.

 4. hucpa said

  Podczas ostatniej wielkiej wojny żydowskiej, parchy spuściły, globalnie, dwa fronty, wschodni i zachodni, by zniszczyć polsko-niemiecki wychodek Żydostwa. Jeden z nich powiedział dosyć, sprawdzam, drugi liczył na zwidy.

  Bękarty ludzkości Niszczą i powstają jak feniks z popiołu, budując na zgliszczach starego, nowe, na własność..

  Powojenne Niemcy, Polska, Rosja, zmieniły `jakościową własność` autochtonów. Inne białe kraje, zarządzanie, ukryte zaplecze, rządy zbirów. Reszta to pozór,. to gra,. to owca w wilczej skórze,. najświętszy katolik to rzyd.

  Geniusz wojenny paru milionów niedorobionych człekokształtnych, z ich przebiegłością w finansach, nie może tłumaczyć wszystkiego,,, to aktywne siły ciemności,. widocznie grzech przeważył szale odkupienia, nastał czas złego.

  Z perspektywy ostatniej wojny, należy wnioskować, jak rozegrają następną, planowaną od dawien dawna,. swoją drogą, co za skuteczność i konsekwencja, w zbrodni, im większej tym lepiej opracowanej.

  W Norymberdze nie byli sądzeni właściwi sprawcy zbrodni. Mało tego, za wymyślne brednie, zamykają do więzienia, odważne Babcie, chcące wyprostować kłamstwa. Co zrobiliby z człowiekiem, który mówiłby o nich publicznie prawdę ?

  Chiny, w swym ogromie, świetnie nadają się, na kolejną ofiarę losu, pytanie czy Rosja, ze swą przeszłością, opowie się z nimi czy tez nie. Uwłaczające, iz kolor będzie miał słuszne idee, idąc na wojnę, przeciwko nawiedzonym białym narodom.

  Generalnie żyd ustawia dwie wielkie rasy naprzeciw siebie, żółtą i białą, wspomagając się czarną. Kolor będzie walczył z białością, która niestety będzie wykorzystana do zapanowania antychrysta na ziemi, co jej większa cześć, już robiła.

  To ma być wojenny majstersztyk sił piekła w wykonaniu żydów, rękoma dzieci Jezusa. Kamień w wode do szyi panowania chrześcijaństwu.

  Jeśli to planowane, użyją bomb niszczących życie biologiczne, minimalizując straty Swej planecie, jeśli nie, to pozostaje się modlić i szykować na najgorsze.

 5. hucpa said

  A ten słynny holo-szwindel, oprócz bicia w dzwony, po zbiórkę szekli, od naiwnych, niewinnie osądzonych przez opryszków, miał za cel, po oficjalnej aneksji Palestyny, na rzecz Izrehella, mnożenie tam robactwa, z terenów wojennych, rosyjsko-polsko- niemieckich, oraz rozesłanie ich, po koloniach oceanicznych, oby Ameryk, jak Australii i Oceanii. Po to by zarządzać tam, potrzebowali swej siły roboczej, mafii żydowskiej, do wprowadzania w życie Talmudu, zmiany społeczności na swoje kopyto, antychrześcijańskie i wymuszania profitów.

 6. Ktoś said

  Powód zadymy w „irańskie bazy” czyli polowanie na pretekst by dowalić Chinom EMBARGO na irańska ropę…

  „Wyżej krótko wspomniana delegacja USA w Chinach z ultymatywnymi żądaniami jest wydarzeniem znaczącym. To było rzeczywiście ultimatum i to takie, które co niektórzy porównują do ultimatum austriackiej monarchii wobec Serbii po zabójstwie arcyksięcia Ferdynanda, które było nie do spełnienia i które zainaugurowało IWŚ. Słabnąca monarchia austriacka zdawała sobie sprawę, że jej ultimatum wobec Serbii nie może zostać spełnione, tymże zdecydowała się na wojnę, ażeby ratować swoje imperium w Europie.

  Treścią tego ultimatum (5 maj – dop) wobec Chin było :
  – natychmiastowe kroki do zlikwidowania negatywnego bilansu USA w wysokości 375 miliardów dolarów. Dotychczasowe żądanie o 100 mld zostało podwojone: zmniejszenie bilansu o 100 mld w 12 miesiącach od 06.2018 i w następnych 12 miesiącach również 100mld.
  – China ma swój przemysł oparty na nowoczesnych technologiach zlikwidować i ma zrezygnować ze skargi bei WTO na USA za anty-chińskie postanowienia USA oraz zobowiązać się nie wnosić skarg i pozwów bei WTO przeciw USA.
  – China musi zrezygnować z subwencjonowania swoich gałęzi przemysłu.
  – China musi zrezygnować, i to udowodnić, z jakiejkolwiek działalności powodującej transfer technologiczny z USA do Chin.
  – Chiny ma zaprzestać sankcjonowania produktów USA
  – Chiny muszą uznać bez sprzeciwu wszystkie posunięcia USA w sankcjach wobec Chin
  – Chiny mają znieść ograniczenia dla firm USA działających w Chinach
  – Chiny mają w WTO wycofać swoje skargi przeciw zastrzeżeniom USA uznania Chin jako gospodarki rynkowej (przeciwnikom państwa uznanego jako „gospodarka rynkowa” trudniej jest przeprowadzić ograniczenia wobec tego państwa)

  Spełnienie tych żądań USA oznaczałoby zupełne podporządkowanie się gospodarki i przemysłu Chin interesom USA, zrobienie z Chin kolonii USA. To jest USA gotowa zrobić w ostateczności też środkami militarnymi.
  https://www.wsws.org/de/articles/2018/05/08/trad-m08.html

  danekbb , 9 Maj 2018 at 00:01″
  (kodłuch…)

  Putlerjahu tez w tym polowaniu uczestniczy…. jako jeden z BANDY TROJGA sług nierzadnicy.(brytolskiego imperium)

 7. Joung said

  Oj zbroic sie Polacy oj zbroic sie.????
  Zreszta nie musisz.Zrobia z ciebie ‚producenta go…na tylko I nic wiecej.Bedziesz zaiwanial na 2 czy 3 -etaty I tak bedziesz mial z tego go…no.I powolutku powolutku bedziesz ;;;;TYLKO malym zwierzakiem ””’stworzonym tylko do konsumcji.

 8. Archer said

  A widzicie, państwa zachodnie i USA wmawiały Polsce i innym bantustanom z Europy środkowej po 89 roku, Ameryki południowej, Afryki, Azji, że liberalizm jest najlepszy. Natomiast te same kraje robiły u siebie wręcz coś przeciwnego. Mówili poprzez swoje przekaziory i na różnych „uczelniach”, że jak się zliberalizuje się handel, zniesie cła na import zagranicznych produktów, sprywatyzuje państwowe przedsiębiorstwa za tyle ile ktoś zechce zapłacić (zamiast za realną wartość), to miało zapewnić tym bantustanom dobrobyt. W rzeczywistości doprowadziło to do tego, że miejscowy przemysł został zrujnowany, a kluczowe gałęzie gospodarki zostały przejęte za bezcen przez kapitał zagraniczny. Bantustany zostały zalane produktami zagranicznymi, nie zawsze lepszymi niż krajowe.
  W Polsce zawsze było od wieków wśród polactwa i „elyt’ polskojęzycznych bezkrytyczne uwielbienie dla zachodu i USA. Teraz na szczęście się to powoli zmienia.

 9. Maverick said

  W dobie powszechnego zakłamania, w dobie wszechmocy kabały i ich kundli co zniewalają ludzkość, aby przebudzić ich letargu polecam tą inspirującą wypowiedzieć.

 10. siu said

  Wystarczy, że Chiny wprowadzą embargo na sprzedaż metali ziem rzadkich wszelkim firmom technologicznym USA, a to zadziała jak opaska uciskowa na jajcach amerykańskiego bulldoga. Chinole mają ok.90% światowego wydobycia tych surowców, a bez tego nie powstanie żaden srajfon czy inny tablet.

 11. Peryskop said

  Re 3
  Amerykańska soia, kukurydza, sorgo, wieprzowina, złom i papier.

  Z akcentem na złom.

  No i na papier wynaleziony przez Chińczyków blisko 2 millenia temu nazad.

  Ciekawe czym by się ludzkość podcierała bez genialnych Chińczyków ?

  Byłem tam tylko 3 razy + 2x na Tajwanie, ale to wystarczyło, żeby się odkochać od mirażu Uesaństwa.

  A sygnałem ostrzegawczym był fakt, że Ameryka słynąca swego czasu z magnetowidów nie produkowała mechanizmów, ale sprowadzała je z Japonii i wrzucała we własne plastikowe obudowy, np w Fischer Inc.

  Warto też wiedzieć, że nasz Polonus wiodąco uczestniczył w pionierskich pracach Ampex’a – podobnie jak Stephan Gary Wozniak (1950-) z polskim korzeniem urodzony w San Jose, programista, elektronik, technopreuner, autor sukcesu Apple’a i Mackintosh’a, który w 1981 roku przeżył wypadek w pilotowanym przez siebie odrzutowcu, miał kłopoty ze świeżą pamięcią i długo dochodził do zdrowia, ale wrócił do pracy w roku 1983, lecz w 1985 bez roszczeń* odszedł z firmy Apple określając ją jako „przyczynę ruiny mej egzystencji” („bane of my existence”), w roku 1986 dokończył studia inżynierskie na Uniwersytecie w Berkley, CAL., pracował tu i ówdzie, od 2014 jest adiunktem prof. na Uniwersytecie w Sydney, Australia, wart „tylko” net $100 mln. Only.

  I tak step-by-step Yankesi doszli do technologicznego ANAL-fabetyzmu.

  Bo wszystko zostało podporządkowane max-zyskom, atrapom, pijarowi i good-outlook’om.

  ===

  * Wg GNM subiektywne psycho-bio-konflikty o temacie „roszczenia” są przyczyną raka trzustki.

  Steven Paul Jobs (1955÷2011) z San Francisco – inicjator firmy Apple. Biologiczni rodzice Joanne Schieble i Abdulfattah Jandali nie założyli rodziny i oddali go do adopcji. Studia w Oregonie w dziedzinie sztuki rzucił po roku.

  Żyjąc w kalifornijskim hippisowskim otoczeniu zamarzył o wyprawie do Indii, dokąd wnet pojechał szukać „oświecenia” i popróbować różnych substancji. Rozczarowany wrócił do Oregonu, i według legendy załapał się przy jabłkach…

  Wciąż niezaspokojony powrócił do Kalifornii. Popracował w firmie Hewlett-Packard, gdzie poznał Stefka „Woz” Woźniaka… Wpadł na pomysł… Działał w wielkiej dyskrecji…

  1.04.1976 (Fools’ Day) we trójkę – z urzędnikiem Ronaldem Wayne – założyli Apple Computer.

  Jobs nie był uzdolniony technicznie, ale miał talenty marketingowe i organizacyjne.

  Z zespołami konstruktorów dał światu m.in. Apple’a, MacK’a, Ipod’a, Iphone’a, Pixar’a – za co uskładał spory majątek : wdowa Laurene Powell Jobs podobno jest warta od $7 do 10 mld.

  Z kierowania swoją firmą Jobs kilka razy odchodził i wracał – zwykle pośród intryg i napięć.

  W 2004 roku poddał się operacji rzekomo „operacyjnego” raka trzustki.
  Pomimo kuracji m.in. w spec klinice w Szwajcarii, zmarł w wieku 56.

  BINGO !

 12. Piotr Bisek said

  Widzi Peryskop ale w ograniczonym zasiegu.Rotrszildy byli wspolwlascicielami patentu z dwoma chinczykami co leza na dnie oceanu w malazyjskim samolocie…jak sie ich nie odnajdzie to kto bedzie mial prawa? A wystarczy kilka lat uzytkowania…potem to zlom.Rotszildy to wiedza….Bingo.!!

 13. Peryskop said

  Nowy Piotr Bisek, znam tę bajeczkę o chińskich patentowcach zaginiętych z MH370.

  Ale po rewelacyjnym comebacku wyborczym dr Mahathira Mohameda (92 !) na tle skandalu b. premiera Najiba Razaka (właśnie przeszukali mu dom), to się zastanawiam, czy znik MH370 nie ma związku z aferą na kwotę $700 mln ? Bo to się zaczęło wysypywać na początku 2014 i miało skalę ponad-malezyjską …

  Czy Piotr Bisek jak Nowy zna jakieś przecieki ?

  Tam też maczały paluchy Emiratczycy Zjednoczone na duże kwoty …

  W ogóle za mało wiemy o Indonezji i Malezji, choć to są Tygrysy pierwszej wody.
  Podobnie jak obok Rodrigo Roa Duterte also known as Digong and Rody – zimny zabijacz trafikantów.

  No a autor wstępniaka jakby zapomniał dodać, że tzw wojna koreańska 1950-53 to była w znacznym stopniu wojna proxy USA-Chiny ze wsparciem ZSRR.

 14. revers said

  ad6

  no ale chinczycy moga sobie juz pozwolic na budowe wlasnych lotniskowcow, drugi chinski lotniskowiec nie bedzie mial zadnej zachodniej srubki, czy podzespolu na okrecie, tym bardziej amerykanskiego, powstaja juz mysliwce 5 generacji z sensorami tymi ktore mialy latac w F35, od poczatku do konca konstrukci chinskej czyli od kadlubka do mostku kapitanskiego i dowodzenia.

  W fazie koncowej sa tez rakiety hieper supersoniczne.

  Rosja nie wyslala wyrzutni rakietowych S300 do syrii, ale do Chin pare dywizjonow rakiet S400 bystro na statkach do Chin.

  I kto im zabroni?

  Zwieksza sie udzal yuana w operacjach na ropie, przede wszystkim iranskiej ropie, do rzucenia na rynek tez maja mnostwo amerykanskich obligacji coraz mniej wartosciowych rezerw baksowych.

 15. NICK said

  Śpieszy się usra-hellowi.

  OJ!
  Śpieszy.

  Wizyta na-ten-ja-wuj-a TEŻ o tym świadczy.
  Wróć. Łaskawe przyjęcie na-ten….. przez cara Rosji na paradę też o tym świadczy.

  Wiecie co?
  Jakie ZBRODNIE?
  Jakie ludobójstwo? Cara Rosji.
  Znacie.

  We konfrontacji; zwłaszcza ze mordowaniem świata przez usrae-hell.
  Świat nienawidzi usrahella… .
  (poza Ssssnagiem)

  Nie ma kraju i Narodu, którego by nie skrzywdził ten POTWÓR I POMIOTŁO LUCYFERA zarazem.

Sorry, the comment form is closed at this time.