Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Marks, Europa i Rosja

Posted by Marucha w dniu 2018-05-13 (Niedziela)

Odbywające się w Trewirze obchody dwusetnej rocznicy urodzin Karola Marksa odbiły się szerokim echem, także w Polsce. Prawicowe media, w większości słusznie, nie kryły swego oburzenia, fora internetowe wrzały.

Oto Zachód symbolicznie uznał twórcę doktryny komunistycznej za jednego z ojców duchowych współczesnej Europy. Znamienny pozostaje w tym kontekście udział w całym przedsięwzięciu znaczących polityków europejskich, takich jak szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Całe zamieszanie skłonić może jednak do pewnych ogólniejszych refleksji. Wszak podobne uroczystości odbywały się jeszcze blisko trzy dekady temu na wschód od Łaby. Dziś trudno byłoby sobie coś takiego wyobrazić w większości państw byłego Bloku Wschodniego, z Rosją na czele.

W ówczesnej Europie Zachodniej widoczne były zaś już wtedy wpływy wszelkiej maści sił radykalnej lewicy, i tej o proweniencji komunistycznej, i tej skrajnie radykalnej, anarcho-trockistowskiej. Przez cały niemal okres istnienia Związku Radzieckiego były one hojnie wspomagane przez Moskwę.

Stanowiły coś w rodzaju dywersji ideologicznej na tyłach wroga. Po niespełna trzydziestu latach sytuacja uległa diametralnej zmianie. Współczesna Rosja stawia w Europie raczej na siły konserwatywne i nacjonalistyczne, co jest zresztą zgodne z ewolucją tego państwa, na swoich sztandarach miast Marksa – Engelsa i Lenina umieszcza prawosławnych świętych i białych generałów. Na Zachodzie zaś obchody ku czci ideologów i wodzów rewolucji z niszowych happeningów organizowanych przez garstkę zapaleńców stały się domeną establishmentu.

Wszystko to jednak nie mówi wciąż nic nadwiślańskiej prawicy, która niezmiennie uznaje Rosję za główne zagrożenie, na Zachód obrażając się jedynie okazjonalnie, gdy opada kurtyna pozorów, odsłaniająca prawdziwe oblicze ideowe europejskich elit.

Maciej Motas
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 9 to “Marks, Europa i Rosja”

 1. Plausi said

  Duch czy widmo Marks ?

  „Zachód symbolicznie uznał twórcę doktryny komunistycznej za jednego z ojców duchowych współczesnej Europy”

  Jednym z największych kłamstw historii jest zaliczanie Marksa do ruchów ludowych, lewicowych czy zgoła robotniczych.

  http://pppolsku.blogspot.com/2011/10/marx-w-suzbie-kapitau.html

  Ciarki przechodzą, kiedy sobie uświomimy, że jego wymysły udało się wtrynić ruchom robotniczym. No cóż tzw. socjalizm a cóż dopiero socjaldemokracja są instrumentami wielkiego kapitału do sterowania pospólstwa, jak zresztą zostało to jeszcze w XIX wieku zaprojektowane. Projekt dla Europy sprzed wieku

  http://balder.org/coudenpo

 2. Dictum said

  Świętuje się dokonania Lutra, teraz Marksa, zaraz przyjdzie kolej na Hitlera, a następnie na Belzebuba. I – jak mawia pan Michalkiewicz – wszystko zakończy się wesołym oberkiem.

 3. hucpa said

  re2

  To stękanie zafałszowaną rzeczywistością, wciskanie kitu, o zachodzie wszystkich krajów, łączących się w komunizmie. Grupka fanatycznych debili zagoniła się i sobie a capella pobekiwała, na łączce wokół wykrzesanego kamienia.

 4. hucpa said

  Żydzi polskojęzyczni grają na polskich uczuciach jak na bałałajce,..

  http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-42876

  Ohyda spustoszenia szczerzy kły,. Oprawcy odgrywają ofiary, bez sumienia, również świętych.

 5. VAV said

 6. ,66 said

 7. peacelover said

  Prawda jest jedna:

  Z glupim sie nie nagadasz !!!! a….
  ze smarkarym sie nie najesz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Sowa said

  „Oto Zachód symbolicznie uznał twórcę doktryny komunistycznej za jednego z ojców duchowych współczesnej Europy. ”

  Nie!

  „Oto Zachód uznał Lucyfera za swojego boga i władcę”

 9. ,72 said

Sorry, the comment form is closed at this time.